Mr Mas Slamet over Indie. LOOP DER BEVOLKING IN 1946. Het (tump* Ameesf&öet. Onze jongens in Indië Trouwe vrienden achter gesteld bij vijanden. Statistiek iBmeeateffnanelën 1943. Ongeëvenaarde stijging van het aantal geboorten. Het sterftecijfer weer bijna normaal. GEMEENTERAAD VAN GOES. De militaire situatie in Indië. Ervaringen van een gevangene. Hst lijk vsn Musstliol. De spoorbrug bij Zutphen. Maandag heeft Mr Mas Slamet een onderhoud toegestaan aan een vertegenwoordiger van het A.N.P. „Ik bon geen profeet", aldus de hoer Slamet, „doch de ontwikke ling der gebeurtenissen in Indië stelt mij steeds meer in het ge lijk". Mr Mas Slamet betoogde, dat een onafhankelijk Indonesië iets schoons zou zijn, doch dat hij niet zoo dwaas was om den huidlgen chaos te beschouwen als een rea liteit, waarop voort te bouwen valt. Het grootste gevaar, dat een langer uitstellen van een op lossing in de kwestie met zich mee brengt, is z.i., dat de bevol king geen vertrouwen meer zal hebben in haar eigen leidende figuren. Het feit, dat de inheemsche bevolking de Nederlanders met gejuich binnenhaalt, overal, waar zij rust en orde herstellen, is gevaarlijk: indien zij immers een uitsluitend Nederlandsche leiding prefereert, zal dit een gezond i streven van verantwoordelijke na-1 tionalisten onmogelijk maken. Mr Mas Slamst nam het ds Nederlandsche regeering zeer kwalijk, dat zij nauwe lijks aandacht heeft geschon ken aan de loayale Indone siërs, die tijdens de Japan- •che bezetting geleden heb ben voor hun principe van non-coöperatie en dit deden omdat zij vóór alles de belangen van de bevolking voorstonden, niet uit eigen belang. Men heeft deze trouwe vrienden op den achtergrond geechoven om met de vijan den te gaan praten. Ovw ds verklaring va» minis- tar Jonkman zaids Mr Slamet, dat dsza op één punt afweek van zijn eigen overtuiging. Soekamo lmmors is volgen* don minister, niet op één lijn te stel len met Mussort. „De verhouding van do Nederlanders tot Mussert (Duitsehland) is echter precies dezelfde als die tusschon de In donesiërs en Soekamo (Japan)". „Dat Sjahrir „onbesmet" zou zijn, bestreed de heer Slamet eveneens, Deze» dagen verscheen de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde statistiek der gemeentebelastin gen 1943, Welke verschijning, zeer vertraagd werd tengevolge Va® de oorlogsomstandigheden t* gebrek aan personeel. Hst daarin verzamelde cijfer materiaal doet zien, dat het al gemeens beeld der gemeente- financiën tot genoemd jaar nog steeds ongunstiger werd, waar aan de oorlogsomstandigheden uiteraard niet vreemd waren. Eenige grepen uit deze sta tistiek mogen hieronder volgen. De uitgaven van den gewonen dienst stegen bijna onafgebro- aangezien deze toch met de re publiek bleef samenwerken. Do belangen van de Indonesi sche millioononbovolking zjjn het best gediend door evolutie. De loyalen, dat zjjn zij, die niet overvragen, baseeren zich op het standpunt van vertrouwen. Uiter aard kan dit worden misbruikt, eiseht, opdat er een soortgen,c „De volksverheffing is dan ook, ik blijf hierop hameren, het eer ste vereischt, opdat er een soort Indonesische publieke opinie ont staat van voldoende kracht om eritiseerend-zuiverend te werken. Zoo ver is het thans nog niet en daarom heeft het handjevol malcontenten, dat de republiek heeft opgezet, vrjj spel." ken van f 779 millioen over 1936 'tot f 933 millioen over 1943, doch de inkomsten van dien dienst over genoemd tijdvak slechts van. 776 millioen tot f 785 millioen. Terwijl over 1936 de raming der inkomsten en uitgaven vrijwel gelijk was, moest over 1943 voor alle ge meenten tezamen per saldo een nadeelig slot der bagrootingen geraamd worden van f 148 mil lioen, waarvan alleen al f 98 millioen voor rekening der grootst» zeven gemeenten. Van alle begrotingshoofd stukken leverde dat van onder steuning aan behoeftigen en werkloozen over 1943 het hoog ste nadeelige slot op (f 16 per hoofd der bevolking), daarop volgden 't hoofdstuk onderwijs, kunsten en wetenschappen (19), opsnbaf» veiligheid (f7) nn openbare werken (16). Een bewijs van do ongunsti ger geworden financieele posi tie der gemeenten leveren ook de reserves en tekorten der ge meenten. De gemeentelijke reserves 'toch daalden van f31 millioen op 31 De.c, 1936 tot f 26 millioen op 31 Dec. 1941, terwijl de nog niet definitief gedekte tekorten van den gewonen dienst stegen van f 119 millioen op 31 Dec. 1958 tot f 186 millioen op 31 Dec. 1941. Stegen de schulden der ge- toeenten onafgebroken van I 2534 millioen op 1 Jan. 1936 tot f2670 millioen op 1 Jan. 1941, op 1 Jan. 1943 bleek deze schuld wederom gedaald te zijn tot f 2585 millioen (f 285 per ■hoofd der bevolking). Van laatstgenoemd bedrag kan on geveer 55 net, geldelijk renda bel geacht worden. Dat de schulden een be langrijken last op de gemeen ten leggen blijkt wel hieruit, dat het in de begrootingen 1943 geraamde bedrag we ger» rente en aflossing per hoofd der bevolking f20 be liep. terwijl de opbrengst van de rechtstreeks ten behoeve der gemeenten geheven be lastingen voor 1943 geraamd werd op f 11 per hoofd der bevolking. de gemeente de verantwoordelijk heid voor de uitvoering van het plan tot den houw der woningen op zich heeft genomen. De exploitatie der woningen verliep aanvankelijk vlot, maar later kwamen de moeilijkheden en bleek het toen er een te veel aan dit soort woningen kwam noodzakelijk de huren zoodanig 'te verlagen, dat een sluitende exploitatie niet moge lijk was. In 1933 werd toen het besluit genomen, dat het bedrag, dat door de gemeente jaarlijks aan de vereeniging betaald zal wor den, een vordering van de ge meente op de vereeniging zal worden, welke vordering op een afzonderlijke rekening wordt geadministreerd, terwijl de ex ploitatierekening wordt belast met de rente van dit voorschot, berekend naar een rentevoet van 4 pc't. 's jaars, welke rente aan de vordering wordt toege voegd. Doordat jaarlijks het totaal der gedekte tekorten stijgt, vermeerdert ook de door de vereeniging te beitialen rente, bedoeld in het bovenaangehaal de raadsbesluit van 30 Maart 1933, krachtens welk besluit de in den aanhef genoemde be- grootingspost werd geraamd. De overweging tot het nemen van dat besluit is geweest, dat de vereeniging na verloop van jaren een onbelast bezit krijgt, terwijl de gemeente gedurende de voorafgaande exploitatieja ren belangrijke bedragen heeft verstrekt om de tekorten 'e dekken. De bepaling, welke bij raadsbesluit van 30 Maart 1933 w,erd gemaakt bij het toeken nen der jaarlijksche bijdragen der gemeente tot dekking van het exploitatietekort, was dus zeer zeker op haar plaats. In dien het thans loopende bouw- voorschot zal zijn afgelost in 1971, lean de vereeniging dan eventueele batige saldi besteden voor aflossing van dit voorschot tot dekking der verliezen. De heer Z u i d e m a dank te B. en W. voor deze uitvoe rige toelichting. Hij is na ken nisname van het rapport min der optimistisch dan B. en W. Als over 25 jaar de bouwvoor- schotten zijn afgelost, kan wor den begonnen met de aflossing van het voorschot. Maar hoe groot zal dit dan wel zijn. Het werkt als een sneeuwbal. Het is hem nog niet duidelijk wat hier moet gebeuren. Misschien is het 't beste zoodra daarvoor gelegenheid is, de woningen te verkoopen, maar misschien zal er later gelegenheid zijn hierop nog terug te komen. De heer de R o o ant woordde, dat B. en W, wat dit betreft heelemaal niet optimis tisch zijn, Wij zitten inderdaad met een strop, B. en W. zien ook geen uitweg. Persoonlijk zou Spr. er voor voelen de zaak te verkoopen, maar hij staat hierin in 't college van B. en W. alleen. Er is geen bezwaar tegen dit punt als daarvoor aanleiding is, nog eens in bespreking te brengen. De heer v- M e 11 e, weth., zeide alleen bezwaar te hebben tegen verkoop van een enkele woning uit een bepaald blok. De heer B u ij s, wetih., merkte nog op, dat misschien bij het Dept. getracht kan wor den, toestemming 'te krijgen tot het verhoogen van de huren. De nota werd daarna voor kennisgeving aangenomen. Gymnasium-afdeeling aan de H.B.S. Bij de behandeling van het voor stel van B. en W. tot het ver binden van een gymnasium-afdee ling aan de R.H.B.S. alhier werd «erst het woord gevoerd door den heer Vingerling, dia zeide onaangenaam getroffen te zijn, doordat dit vooratel op zoo korten termijn moet worden behandeld. Doordat hij op reia wa», had hjj geen gelegenheid het voorstel, dat paa Zaterdag aan do leden werd toegezonden, te beatudeeren eni inlichtingen in te winnen. De V o o r z. erkende dit be zwaar. Er is reeds jaren aan ge werkt, maar men hoorde nooit iets, tot nu plotseling dit bericht uit de lucht kwam vallen. Als we nu niet beslissen, zal dit ook in verband met het aanstellen van een leeraar, een jaar uitstel beteekenen, wat voor velen een teleurstelling zou zijn. De heer Goeman prees B. en W. voor hun voortvarendheid. TTij zal voor het voorstel stemmen. De heer de Boo, Weth., gaf nog een nadere toelichting, waar bij hij er den nadruk op legde, dat B. en W. volkomen verrast werden. De heer Z u i d e m a maakte ook bezwaar tegen deze spoedbehande- ling. Het betreft hier een zaak, die voor Goes van veel belang is. Maar B. en W. zeggen zelf, dat zij reeds langen tijd met deze zaak bezig z(jn. Dan was er z.i. toch wel gelegenheid geweest den Raad op do hoogte te Btellen. Het was voor Spr. nu zelfs niet mogelijk bij een deskundige nadere inlich tingen in te winnen. Hij betwij felt toch of het mogelijk zal zjjn met den nieuwen cursus te begin nen, daar toch ook nog een leeraar moet worden benoemd. Een wer kelijk goede kracht zal maar zoo niet te vinden zijn. De heer do Roo, Weth., zeide, dat het niet de schuld van B. en W. is, dat zoo plotseling een beslissing moet wordon genomen. Het verwijt aan hot adres van B. en W. is niet verdiend. Zij worden langen tijd door den in specteur op sleeptouw gehouden. Het is geen gewoonte den Raad van plannen in voorbereiding, op de hoogte te stellen. De V o o r z. merkte nog op, dat het geen moeite zal kosten een goeden leeraar te krijgen. Op een vraag van den heer Stoel Eeuerstein of de huisvesting geen moeilijkheden kan geven, werd geantwoord, dat gebruik kan worden gemaakt van lokalen van de H.B.S. Het voorstel werd daarna z.h.s. aangenomen. Woningbouwvereen. „De Middenstandswoning". Aan de nota van B. en W. aan den Gemeenteraad, betreffende den post „Rente van de aan de Woningbouwvereeniging De Mid- denstandswoning" verstrekte kapi taal, is het volgende ontleend: Omstreeks 1920 deed zich in deze gemeente, zooals ook was ge bleken uit het rapport van de destijds bestaande raadscommis sie inzake het woningvraagstuk, een nijpende behoefte gevoelen aan middenstandswoningen. Het was voor particulieren in dien tijd niet mogelijk dergelijke woningen met eenige verwachting, dat zij rendabel zouden zijn, te bouwen. Door het toenmalige college van B. en W. werd het initiatief ge nomen om te geraken tot da op richting van een woningbouwver eeniging, welke zich ten doel zou stellen den bouw en de exploita tie van een bescheiden complex middenstandswoningen. Nadat deze vereeniging was tot stand gekomen, wendde zij zich tot de gemeente met verzoek tot het ver- leenen van de noodiga medewer king. Deze medewerking werd ver leend en wel in den vorm van de bevordering eoner bijdrage in eens van Rijk en gemeente, ter wijl tot financiering van de niet door genoemde bijdrage gedekte kosten een voorschot uit do ge meentekas werd verleend, af tq lossen in 50 jaren bij wijze van annuïteit en de benoodigdo bouw grond aan de vereeniging werd verkocht, onder voorwaarde, dat de betaling van de koopsom zal geschieden in 75 annuïteiten. Hiermede mag geacht worden, dat Volgens mededeeling van Centraal Bureau voor de Statistiek vertoonen de cij fers over den loop der bevol king in 1946, welke thans voor de geboorte, huwelijken en sterfte tot en met Juni ter beschikking staan, opval lends verschillen met die van de laatste Jaren voor den wereldoorlog. Da huwelijks frequentie ta veel hooger, 52380 huwelijken (11,3 per 1000 inwoners per jaar) ln Januari—Juni 1946 tegenover 34301 huwelijken, 8 per duizend gemiddeld in de overeenkom stige periode 1936/1939. Ongeëvenaard is de stijging van het aantal geboorten. Lag het geboortecijfer in Januari 1946 met 22.8 per 1000 inwoners per jaar al niet onaanzienlijk boven het gemiddelde van Ja nuari 1936/1939 (20,1 per dui zend) ondanks het geringe aantal geboorten in dé stede» met 1CO.OOO en meer inwoners (14.8 per duizend) als gevolg van de hongerperiode voor de bevrijding. in de maanden Fe bruariJuni 1946 steeg het ge boortecijfer tot resp. 28,4, 34,0, 34,9, 35,4 en 33,1 per duizend. In Mei 1946 bedroeg het aantal eerstgeborenen 9,2 per duizend (in 1936/1939 6,5 v -luizend), het aantal later j en 26,2 per duizend (in 19«ó/ 1939 14,7 per duizend. In de stede* met 100.000 e* meer inwoners bedroeg het ge boortecijfer per 100Q inwoners per jaar in FebruariMei 1946 resp. 23,4, 34,9, 37,5 en 38,1 per duizend tegen in Mei 1936/1939 16,7 per duizend. Het totaal aantal levendge borenen in JanuariJuni 1946 bedraagt 145041 tegenover 89053 gemiddeld ln de overeen komstige periode 1936/1939. Het aantal geboorten in het door den oorlog ver armde Nederland is in het eerste halfjaar 1946 aan zienlijk hooger dan het In de meest welvarende Jaren ooit geweest is. Het aantal onwettig levend geborenen in JanuariMei 1946 was 3374 tegen 1099 gemiddeld te do overeenkomstige periode van 1936/1939. De verbetering der voedsel voorziening en de gunstiger hy giënische omstandigheden heb ben het sterftecijfer weder bijna doen dalen tot het punt van 1936/1939. Het aantal overledenen In JanuariMei 1946 bedroeg 08307 (9.9 per 1000 inwoner» per jaar) tegen 34720 (9,7 per duizend) te da overeenkomstige periodo van, 1936/1939. Waar schijnlijk Is het sterftecijfer over 1946 ietwat geflatteerd door het vroegtijdig overlijden van talrijke ouden van dagen in de laatste maanden der be zetting. Do kindersterfte beneden 1 jaar bedroeg van Januari—Mei 1946 45,5 per 1000 levendgebore nen tegen 43,9 per 1000 in de overeenkomstige maanden van 1936/1939. De cijfers van de sterfte aan tuberculose der adem halingsorganen per 10.000 inwoners waren Voor Janj— Mei 1946 een 1936-1939 resp. 4,0 en 3,6, Indonesische activiteit. Een Britsch woordvoerder heeft in een onderhoud over de militaire situatie in Indië verklaard, dat in de afgeloo- pen weken de activiteit van Indonesische zijde is toege nomen. Dit wordt toegeschreven aan het volgende: a. de Indonesiërs wenschen iets groots te doen in verband met hun. onafhankelijk heidsdag (17 Augustus)b. de invloed van het „Ramadan"-feest (een feest met religieuzen inslag, waaraan een maand vasten is Verbonden) De woordvoerder voegde hier aan toe[ dat de grootste militaire activiteit plaats heeft in het ge bied van Semarang en Bandoeng. Volgens berichten zijn 800 Indo nesiërs in de omgeving van Se marang gedood bij de gevechten rondom het vliegveld. De voornaamste activiteit in het uitgestrekte gebied van Ban doeng vond plaats nabij Lembang en de rivier ten Zuiden van de stad. Het staat vast, dat hierbij 75 Indonesiërs gedood zijn. Volgons den woordvoerder zou het aantal dooden waarschijnlijk nog groo- tor zijn. In het gebied van Soerabaja vinden nog steeds ongeregeld heden plaats. De geallieerde acties hebben een tweeledig doel: a. het hand haven van de rust; b. het pa trouilleeren in de kampongs, het welk een gunstigen invloed op de inwoners heeft. Ds A. B. C. Hofland, majoor veldprediker te Soerabaja, heeft een open brief gezonden aan de te Groningen gehouden Generale Synode van de Geref. Kerken (art. 31 K.O.) naar aanleiding van wat op deze Synode besproken is over de geestelijke verzorging van de Ned. militairen, Hij ontkent In dezen brief perti nent, dat de veldpredikers ver plicht zijn om zgn. noodgemeenten te stichten. In verschillende batal jons is er derhalve ook niet een gesticht. Dat het zeer geweascht is, bleek uit de practijk. Ds Hofland ontkent verder, dat in een bepaalde noodgemeente (de zijne) van de 42 jongens, die be lijdenis hadden gedaan, er 40 in openbare zonden waren vervallen. Het is juist andersom. Het waren er slechts twee, van wie dat mis schien wel gezegd kon worden. Voorts noemde Ds Hofland het onwaar, dat men in dienst ge dwongen wordt om naar bals en bioscopen te gaan en van prophy- lactische middelen gebruik te ma ken. Het is juist zoo, dat het ver boden is deze middelen aan de menschen officieel uit te reiken. De kerken in Batavia en Soerabaja puilen uit van onze militairen. Laat men, aldus ds Hofland, hierover dankbaar zijn, en onze jon gens steeds weer gedenken in het gebed, maar laat men ophouden met vrouwen, moe ders en verloofden te veront rusten door mededeelingen, die niet in overeenstemming zijn met de werkelijkheid. IV. la een klooster te Paduat teruggevonden, Vader Alberto, Franciscaner monnik uit een klooster te Pa dua, ongeveer 40 K.M. tas zui den van Milaan gelegen, heeft Maandagavond een koffer met het lijk van Mussolini aan den chef van do politie te Milaan overhandigd. Het lijk bevond rich in twee rubberzakken. Volgens de verklaring der politie is het lichaam in de muurkast van een cel in het klooster verborgen gehouden en heeft het, zich ook nog eeni- gen tijd in het Angclicum- klooster te Milaan bevonden. De prior van het klooster te Padua, zeide, dat hij 's middags het lijk onder zijn berusting had gekregen uit handen van vader Alberto en een onbekend persoon, naar men veronder stelt een man genaamd „Fran co", den eenigen niet gearres teerden van de groep, dis het lichaam heeft geroofd. De officieele identificeering van het lichaam baseert zich op een geschreven verklaring,-die men in een der zakken heeft gevonden. In deze verklaring staan gegevens over de succes sieve verplaatsingen van het lijk vermeld en schijnt men een bevestiging te vinden van de meening, dat de gearresteerden leden zijn van de neo-fascisti- sche bende, die het lijk roofde. de brug jiog afsloot. Daarna reed de eerste trein over de eveneens feestelijk met groen en bloemen versierde brug het juichende Zutphen binnen. Kerknku-WB, Maandag weer in ge bruik genomen- Het is Maandag een heuglijke dag voor Zutphen geweest. De spoorbrug over den IJsel is weer in gebruik genomen en het ver-keer van het Westen naar den Achterhoek kan weer direct doorgang vinden. Zut phen vormt als spoorWegknoop- punt een belangrijke schakel voor het steenkolenvervoer van Limburg naar Twente, dat tot Maandag den grooten omweg over Utrecht moest maken en nu via Nij m e ge nArnhem ge leid kan worden. Geen wonder, dat bij het her stel van deze oeververbinding, die door de Duitschers totaal vernield was, in Zutphen groote vreugde heerschte. De stad, die nog steeds de wonden van den oorlog vertoont (hier waren in totaal slechts zeven huizen on beschadigd) was versierd. Er werden optochten gehouden en er was 's avonds feest. Ir W. Hupkes, president-di recteur van de Nederl. Spoor wegen, verbrak onder overstel pende belangstelling het lint, dat do toegang naar de herstel- FRAUDE MET GOEDEREN VOOR GETROFFENEN, Op klachten van getroffen In gezetenen van geteisterd Groes- beek is door de politie een on derzoek ingesteld naar de ver deeling van goederen, welke door de adopteerendc steden Naarden-Bussum beschikbaar waren gesteld. Uit het onderzoek bleek, dat door leiders van de betrokken verdeelingscommissie „De Scha kel" goederen waren onderge bracht bij vrienden en kennis- I sen. Deze goederen zijn nu in j beslag genomen en ter beschik- king gesteld van de H.A.R.K., welke voor een rechtvaardiger verdeeling onder de armste ge troffenen zou zorg dragen. Het onderzoek wordt voortgezet. EXPORT VAN GECONDENSEERDE MELK Dezar dagen is een begin ge maakt met den export van ge condenseerde melk. In totaal zal ongeveer 18.000 ton dit is c.a. van den vooroorlogschan ex port worden uitgevoerd, waar van 6000 ton naar Nederl. Oost- Indië. De overige 12.000 ton gaan naar andere landen overzee. Naar Nederl. Oost-Indië zal waarschijnlijk 1000 ton per maand worden verscheept. De situatie van het oogenblik laat toe, dit in het buitenland zeer gewaardeerde product weer op de internationale markt te brengen, hetgeen uiteraard onze deviezenpositie ten goede komt. GENERAAL SPOOR NOG NIET TERUG NAAR INDIË In tegenstelling met een giste ren in de pers verschenen bericht verneemt het A.N.P. van offici eele zijde, dat It.-generaal S. H. Spoor gisteren is vertrokken voor een kort bezoek aan Engeland, doch nog niet naar Indië is teruggekeerd. Wild-West overval op station te Helmond. Maandagavond 10.15 uur deden vier met revolvers gowapendo in dringers een overval op het plaatskaartenkantoor van het sta tion van Helmond. De man ach ter het loket werd met een re volver in bodwang gehouden en met medeneming van vijf geld kisten wisten de plegers van den overval te ontkomen. m Een, vliegtuig met 25 jonge vrouwelijke Fransche gidsen is in de bergen bij Dublin te plet ter gevlogen. Ongeveer 20 meis jes zouden verwondingen opge- loopen hebben. Kerkelijk leven op Balt. Het bestuur der Protestantse!» Kerk te Indië meldt s Bal!, het eiland, van Idylle, maar gedeeltelijk nu nog van strijd, het land met een vreedza me bevolking, die nog te lijden heeft van terroristische benden, Bali, waar destijds Zending en Missie niet toegelaten werden, waar het pastorale werk echter wel verzorgd mocht Worden. Een predikant bracht onlangs een bezoek aan Balimsarl, een Christengemeente, waaraan de naam van Ds Gramberg nauw verbonden is. Tot zijn groote ver wondering trof hij daar alles zeer verzorgd aan. Er werden vier diensten per Zondag gehouden. Hij vernam van den voorganger der gemeente, dat men zwaar te lijden had gehad onder de Japan- sche terreur, vooral omdat men Christen was. Bij het Heilig Avondmaal, dat de predikant leid de in een nabijgelegen dessa, wa ren ook de Goeroe en twee ouder lingen van Balimsari aanwezig. Dankbaar was men den predi kant te ontmoeten en van hem te vernemen, dat de Kerken in het Vaderland niet den arbeid van de Zending vergeten, ook niet die, welke uitgaat van de Protestant- sche Kerk in Indonesië. Van zendeling tot gezant. Voor de eerste maal is een zen deling door de autoriteiten van zijn land benoemd tot gezant in het land, waar hij als zendeling gewerkt had. De nieuwe Amerikaansche ge zant in China, Dr J. Leighton Stewart, heeft n-1. als zendeling gewerkt in China en is er rector geweest van de groote Christelijke Yen-Ching universiteit in' Peking. Vele van zijn vroegere leerlingen aan de universiteit zijn nu leiden de mannen in de staatsadministra- tie van China. Dr Leighton Ste wart is een van de persoonlijke vrienden van Tsjang-Kai-Sjek. Eenzelfde geval is, dat de be kende Engelsche zendeling onder de Indianen aan de Amazone rivier in den oorlog benoemd werd om voor het ministerie van Voor lichting de officieele nieuwsdienst te leden voor Zuid-Amerika. Toen hij dit werk neerlegde heeft hij zich geheel gewijd aan zijn werk in den Wereldraad van Kerken. De strijd in China. Een hevige strijd woedt thans in de provincies Honah en Shantoeng, waar communisti sche troepen dorpen en steden aanvallen, die tot dusver niet door den oorlog werden getrof fen. Soesterberg I, een com mando, dat boomen moest rooien en graafwerk verrichten op het vliegveld van dien naam. Deze groep, die soms uit 200 man be stond, kreeg extra brood en be leg, maar tevens was er vaak extra slaag bij den prijs inbegre pen. Vooral de Unterscharführer der SS, Oeberle, en een lange D. cavalerist moesten het leven van de gevangenen vergallen. Soesterberg II moest aardappelen rapen met 120 man sa 6 aardappelrooimachines. Dat er heel wat aardappelen bevro ren uit den grond kwamen, laat zich denken, daar eind Novem ber pas de laatste werden ge rooid. Wanneer het mistig was 's morgens moesten do jassen uit, omdat het witte hemd een beter doelwit vormde voor de be waking (Luftwaffe en SS) bij een eventueele ontvluchting. Dat was geen pretje in November, een van de koudste maanden van win ter '43—'44. Dit commando kreeg extra „Pellkartoffeln" (vaak ook bevroren), slechte zandaardappe- len in de schil gekookt, wat tenge. volge had, dat deze aardappel eters ongeveer 5 maal 's nachts naar de gang moesten. Ook wer den er veel aardappelen tegen kuch geruild met de andere jon gens. Wanneer de aardappelen door iemand gepeld werden, gebeurde het geregeld, dat er een hongerige kwam die om de velletjes vroeg en deze dan daarna smakelijk op at. Ook werden rauwe schillen op de kachel gelegd en daarna ge geten. Dat er dan dysenterie wordt gekweekt is begrijpelijk. Het vervoer naar het vliegveld Soesterberg geschiedde per vrachtauto of tractor met aan hangwagens. Dicht opeengepakt zaten de jongens dan te kijken naar de wereld, die voor hen de vrijheid beteekende. Door die we reld te rijden was het fijnste oogenblik van den dag. Het Klompencomman- d o moest in Amersfoort aard appelen lossen en laden. Zwaar werk, maar goed eten. De beide Soesterbergcomman- do's kregen later andere namen zooalsLuftwaffe en Den D o 1 d e r en rukten met kleiner getal uit. Deze beide commando's kregen het echter vaak zeer goed toen de beide S.S.-bewakers, be kend als „Los Mensch" en „Guck gerade aus", zoo genoemd naar hun woordenschat in het D., bij een bombardement van het vlieg veld omkwamen. Bij dit bombar dement zijn toen 28 gevangenen gedood en te Amersfoort begra ven. Daar er blijkbaar te weinig S.S. beschikbaar was, bestond de be waking van deze beide comman do's nu geheel uit Luftwaf fesol- daten, de z.g. Wachtmannen. Deze lieten meestal toe dat er door de burgers op de arbeidsobjecten eten werd gebracht, soms meer dan de jongens opkonden, zoodat de wachtposten ook nog mee mochten eten. Vele jongens uit deze commando's zullen wel eens terug hebben gedacht aan de bur gers van „Huis ter Heide" en de dames van het „Roode Kruis". Nu werd ook niet meer gewerkt wanneer het stortregende, zooals voordien wèl gebeurde. Alles kleefde dan aan de huid en wan neer de kleeren 's nachts niet wa ren gedroogd, moesten ze even vroolijk den volgenden morgen weer aangetrokken worden. Er kwamen begin 1944 steeds meer buitencommando's omdat de kampbevolking onrustbarende af metingen begon aan te nemen. Zoo waren or nog: de Gas fabriek Alba-buiten en Amaf, allen commando's die in fabrieken van dienzelfden naam werkten en er iets extra's ontvingen. Verder: Hack 155, Don Bosco, Birkhoveü, Marine-arsenaal, Paardenstal, Kriegslazarett en Cavalerie, ie meestal minder goed waren. Voor al de cavalerie was zooiets als het Jodencommando. Blijkbaar be schouwden de bewakers de gevan genen als de paardonhelft der ca valerie. Binnonnqjnmanda's Ware»! Het N.S.F.-commando, een af- deeling van do NS.F. (radio) to Hilversum. Dit commando was lang niet zoo uitgebreid als het Philips-commando te Vught, waar de te maken instrumenten ook in gewikkelder waren. Het N.S.F.- commando kreeg omstreeks No vember 1943 een groote uitbrei ding, wat gepaard ging met een liter goede stamppot per persoon uit de gaarkeuken te Hilversum. Men was vrij van buitenappèl et! werd binnen geteld. Het was dus in alle opzichten hèt commando. De selectie was echter scherp, zoodat het ook werkelijk in 't begin een keurcorps was, bestaan de uit een goede 200 man. Toen later het appèl een paar keer niet klopte, en de fout in dit comman do werd ondekt, moest het ook buitenappèl houden, maar toen was het al voorjaar. De leider Martin, een verloopen S.S.-er, was een rare kwast met beulsneigingen, zoodat hij bij de S.D. in aanzien stond. Toen hij echter ook hier te brutaal mee omsprong, werd hij naar Vught gestuurd. Met hem was echter een tweede beul ontstaan, de gevangen leider van het Alba-commando, de Duitsche S.S.-er en Oberleutaant der Luftwaffe Bock. Dit Albacommando be stond uit ongeveer 400 man, een dag- en een nachtploeg, zonder dat er iets extra's was te eten. Het werk was niet zwaar, maar wie wel eens een nacht op is ge bleven of een nacht heeft gewerkt, weet hoe groot de eetlust dan is. De nachtploeg kreeg ook overdag het eten, zoodat alleen zij die de verleiding konden weerstaan om het op te sten, iets voor de nacht hadden. Bij de oprichting werd er extra eten beloofd, zooals bij de N.S.F. en het liep storm van „drukkers". Allen waren ze plot seling timmerman van beroep. Het was toen hartje winter en de kachel in Alba brandde op kolen. Toen men echter een week lang had gewerkt, alleen met een liter tje soep en een stuk brood per dag, luwde de belangstelling dus danig dat ieder van het commando probeerde weg te blijven. De lei ding echter, die bij twee gevan genen leden van de S.S. berustte, keek niet vies tegen de knuppel aan, om het drukken van het werk tegen te gaan. Er werd hier dan ook, evenals later bij alle commando's, een nauwkeurige aanteekening gehouden van de tot een commando behoorende num mers. Bij de goede commando's was het doel ongewenschte vreem delingen te weren, bij de andere om geen wegblijvers te krijgen. Ook bij ontvluchtingen kon het nummer zoo gemakkelijk worde» vastgesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2