ragen. DE FRUITTEELT IN NEDERLAND. De Commissie-Generaal voor Nederl.-Indië. In strijd met de Grondwet? De „projectielen" boven Zweden. Indonesische aanval op Zuid-Celebes. De toestand in China. krijgsgevangen duitschers. verdeeling der duitsche industrie. GRATIS VLIEGTOCHT NAAR INDIË. de kolenproductie in het ruhrgebied. viervoudige moord en brandstichting. Naar verbetering van de teelt. Het gemiddelde produGtie-peil te laag. KRUIMELTJES Toestand in Palestina zeer gespannen atoombomproefin rusland? de nederlandsche volksbeweging. Bloemententoonstelling op komst. s.d.o.a. terug naar middelburg? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te VliBeingen, Wol straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Kouaansche Kaai 39, Telef, 2009; Terneuzen, Vloos- wijekatraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 415 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Woensdag 14 Aug. 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.23 u., on der 20,06 u. Maan op 21,35 u., onder 7,58 u. L.K. op 20 Aug. Hoog water te Vlissingen Donderdag 15 Aug.: 3.32 u. 2.08 m., 15.41 u. 2.04 m. Prijsvorming en loonvaststelling gaan hand aan hand. Losgelaten is het voor den oorlog helaas bij vele calculaties gebezigde systeem, waarbij eerst de prijs werd vast gesteld en de loonen daarna, als sluitpost, werden berekend. Maar nu hecrscht aan den an deren kant een gevaar. Klachten hierover worden uit midden standskringen herhaaldelijk ver nomen. Men constateert, dat bij de vaststelling van de loonen te weinig rekening wordt gehouden met de vaststelling van de prijzen. Dat dikwijls het onverbrekelijke verband tusschen de door een on dernemer te betalen loonen en de hem opgelegde maximum-prijzen die hij voor zijn artikelen of dien sten kan vragen, niet voldoende in het oog wordt gehouden. Geen enkele middenstander zal ontkennen, dat zijn personeel recht heeft op een loon, dat aangepast is bij de huidige „dure" tijdsom standigheden. Maar wanneer door een of an dere werknemersorganisatie bij het College van Rijksbemiddelaars een aanvrage om vaststelling van een loonregeling, die geen onbe langrijke loonsverhooging mee brengt, is ingediend, dan spreekt het vanzelf, dat er wrijving komt, als de werkgevers niet in de ge legenheid worden gesteld, de prij zen aan te passen. Enkele voorbeelden ült den jongsten tijd zijn te noemen. In het bakkersbedrijf is cenige strubbeling geweest over loonen en vacantietoeslag. Des kundigen zijn van meening dat de winstmarge in een bakkerij, waar uitsluitend brood gebakken wordt, zoo laag is, dat het bedrijf niet loonend is. Verhooging van de loonen en de betaling van een extra-vacantietoeslag is voor een dergelijk bedrijf niet te dragen, zonder bijzondere maatregelen. Deze bijzondere maatregelen moe ten dan bestaan of in het ver- hoogen van den broodprijs of in verlaging van den inkoopsprijs voor tarwebloem. Ook het brandstoffen- fa e d r ij f zit met moeilijkheden. Juli 1945 werden de personeels- loonen verhoogd, hoewel de winst marge dit feitelijk niet toeliet. Nu is er weer loonsverhooging ge vraagd, terwijl de winstmarge geen verbetering heeft ondergaan. Integendeel. De subsidie van het R.K.B., sedert 15 September ver leend, is in Mei weggevallen; dit komt neer op een winstverlaging van f 1.30 per ton. Op 1 Juni j.l. is er wel een al- gemeene prijsverhooging voor ko len gekomen, maar de oorzaak hiervan lag in de verhoogde pro ductiekosten bij de mijnen, voor namelijk wegens de verhoogde mijnwerkersloonen en de verbe terde sociale positie. Verhoogde productiekosten brengen verhoog de inkoopsprijzen mee. De ver hoogde verkoopsprijs bracht in dit geval dan ook geen grootere winstmarge maar wel een ver hooging van do omzetbelasting, ten koste van de winst. Rekent men dan nog de uitermate hooge bijkomende kosten voor zakken, repareeren daarvan, de uitgebreide administratie, die tegenwoordig moet worden bijgehouden, enz., dan is het duidelijk, dat menig brandstof fenhandelaar op een be drijfswinst van niet meer dan f 2500 per jaar komt, dat is min der per week dan zijn werknemer moet verdienen, De Nederlandsche Kappersbond heeft een cir culaire uitgegeven, waarin de volgende berekening voorkomt. In een volkszaak mag 15 cent voor scheren worden berekend. Het aantal arbeidsuren bedraagt 50. Verschillende zaken werken met Ie bedienden. Het loon hiervan is bepaald op f 35 per week. Wan. neer in een volkszaak hard en vlug wordt gewerkt, kunnen per uur maximaal zes klanten worden geschoren. Wordt er 50 uur vlot achtereen gewerkt (hetgeen nooit voorkomt) dan kan zoo'n eerste kracht per week f 45 opleveren. Dit personeelslid kost f 35 plus f 5.25 aan sociale lasten. In het gunstigste geval kan de kappers patroon f 4.75 per week overhou den, waarvan omzet- en onderne mingsbelasting moeten worden be taald. De rest moet worden ge bruikt om de exploitatiekosten te dekken. Voor den patroon blijft dus niet veel over; practisch moet hij met zijn gezin leven van wat hij zelf verdient. Wij hebben den indruk, dat er te weinig overleg is tusschen de instaties, die de prijzen vaststel len en het College van Rijksbe middelaars, dat de loonregeling bindend verklaart. Zooals de toestand nu dikwijls '1b, moet de middenstand het ge lag betalen. Meer overleg is dan ook noodig, Het zal dan dikwijls onvermijde lijk zijn, over te gaan tot prijsver hooging. Hierin ligt het gevaar van den bekenden vicieuzen cir kel: prijsverhooging loonver- hooging prijsverhooging enz. Het zoeken van het juiste even wicht is echter gebiedende eisch. S. N. Het voorlooplg verslag der Tweede Kamer. Anti het voorlooplg verslag be treffende het wetsontwerp instel ling van een commissie-generaal voor Nederlandsch Indië is het volgende ontleend: Versoheidene leden gaven als hun oordeel te kennen, dat het instellen van een oommissie-generaal voor Ne- derlandsch-lndië, zooals de regeering zich dat voorstelt, in strijd zou zijn met ons constitutioneele recht. De grondwet, zoo betoogden zij, draagt met zooveel woorden het opperbestuur over Nederlandsch- Indië aan den Koning op. Naar de opvatting der regeering zou de Kroon de uit dit opperbestuur voortvloeiende bevoegdheden naar willekeur mogen overdragen op een commissie-generaal zelfs zon der medewerking van de Staten- Generaal, omdat het te harer be oordeeling zou staan te besluiten omtrent den vorm, waarin zij haar bevoegdheden tijdelijk aan een werktuig ter uitoefening zou wil len overdragen. Dit argument achtten deze leden niet ter zake dienende en de stelling achtten zij onjuist. Van verschillenden zijden kwam men tegen dit betoog krachtig op. De hier aan het woord zijnde le den konden zich met de grondge dachte van het ontwerp zeer goed vereenigen, al had een deel hunner tegen de uitwerking wel bezwaren. De constitutioneele Koning heeft immers, zoo betoogden de hier aan het woord zijnde leden, in het algemeen dezelfde rechten als de vroegere souverein, met in begrip van het recht van delegatie van machtsuitoefening. Het ver schil is slechts, dat de Kroon thans verantwoording schuldig is aan de Staten-Generaal. De eerstbedoelde leden bleven bij hun meening, dat opdracht van bevoegdheden aan een nieuw or gaan als hier bedoeld, ontoelaat baar is en in strijd met art. 62 van de Grondwet. Sommige andere leden, achtten het onjuist, dat de regeering aan het slot van de memorie van toe lichting een min of meer bedekt dreigement heeft geuit voor het geval dit wetsontwerp niet met den haars inziens noodigen spoed door de Staten-Generaal mocht worden aangenomen. Zulk een dreigement mag zij naar de meening dezer leden niet uiten, want zij zou niet bevoegd zijn het ten uit voer te leggen, en bovendien beschouwen zij het als onde mocratisch en niet passend tegenover de volksvertegen woordiging. Tegen het betoog, dat de regee ring niet had behooren te kennen te geven, dut zij zoo noodig op eigen gelegenheid een regeling zou treffen, werd van de zijde van de genen, die zich voor de grondge dachte van het ontwerp hadden verklaard en die meenden, dat da regeering haar doel theoretisch ook zonder medewerking van den wetgever had kunnen bereiken, aangevoerd, dat hier geenszins van een dreigement sprake is. Van verschillende kanten werd voorts bezwaar gemaakt, dat de positie van den luitenant G.G. in het wetsontwerp niet duidelijk is omschreven, wat tot eindelooze competentie-kwesties aanleiding kan geven. Zij zouden den luite nant G.G. geheel buiten de Com missie willen houden. De tegenstanders van het ontwerp hadden groot be zwaar tegen de in de memo rie van toelichting aan de commissie-generaal toege dachte taak van het treffen van voorzieningen aangaan de de functie van de Neder- landsche strijdkrachten te land, ter zee of in de lucht. Dit beteekent hetzij een in breuk op de competentie van den gouverneur-generaal, hetzij een delegatie van het in artikel 61 der Grondwet aan den Koning toegekende oppergezag over zee- en landmacht. Even onrustbarend achtten zij de aan de commissie-generaal te verleenen opdracht ter zake van de „aanrakingen" met vertegen woordigers van bevriende mo gendheden en volkenrechtelijke organisaties. Dit komt huns in ziens neer op delegatie en ver boden delegatie van bevoegdhe den van het in artikel 58 der Grondwet aan den Koning opge dragen opperbestuur der buiten- landsche betrekkingen. Andere leden vestigden er de aandacht op, dat de commissie- generaal geen andere bevoegdhe den kan krijgen dan de minister of de ministers zelf zouden heb ben, indien zij te Batavia zetelden. Van verschillende zijden werden inlichtingen gevraagd over de per sonen, welke de regeering, indien het ontwerp wet wordt, in de commissie-generaal denkt te be noemen. Men herinnerde er aan, dat reeds weken geleden geruchten hieromtrent de ronde hebben ge daan en men zou gaarne verne men of dezo geruchten waarheid bevatten. Omtrent de te benoemen per sonen werd aangevoerd, dat het benoemingsrecht een prerogatief van de Kroon is, waarin de Ka mer zich niet te voren mag men- Deskundigen van de afdeeling luchtverdediging van het Zweed- sche leger zijn thans doende met het bestudeeren van de vele be richten over wat men veronder stelt raket-projectielen te zijn, die boven Zuid- en Midden-Zweden zouden zijn waargenomen. Volgens een bepaalde theorie veronderstelt men, dat Russische technici met nieuwe wapenen aan het experimenteeren zijn in de Baltische landen of elders. Vol gens alle ontvangen berichten zou den de projectielen uit Zuid-Oos telijke richting komen. Volgens semi-of ficieele bron nen zal, wanneer voldoende be wijsmateriaal is verzameld, bij de betreffende mogendheid 'n krach tig protest worden ingediend, af gezien van de vraag, of de begane inbreuken op de territoriale on schendbaarheid opzettelijk zijn ge schied of niet-opzettelijk. Aan een burger gelukte het, een foto van een overvliegend projec tiel te maken. Volgens de binnen gekomen berichten zouden som mige projectielen in de lucht uit elkaar gesprongen zijn. Naar de legervoorlichtingsdienst meldt, hebben op 11 Augustus duizend Indonesiërs een aanval gedaan op een militair kamp te Rappang in Zuid-Celebes. De aanvallers werden uiteen geslagen, waarbij zij 9 dooden achterlieten, terwijl de Nederlandsche strijd krachten geen verliezen leden. Een patrouille, die voor de ach tervolging werd uitgezonden, meldde, dat Indonesische huizen in de buurt geplunderd waren. Tijdens een zuiveringsactie ten Oosten van Makassar zijn 12 terroristen, waaronder een Japan- nees, gedood en vele gevangenen gemaakt.De buit, die de extremis ten hebben gemaakt, is in beslag genomen. Naai* nieuwe onder handelingen. In welingelichte kringen te Nanking verluidde, dat de Chi- neesche Communisten mogelijk een beroep zullen doen op de V.N, om het Chineesche probleem op te lossen. Van Communistische zijde ver luidde, dat generaal Tsjoe en Lal, da Communistische onderhande laar, een nieuw voorstel van Tsjang Kai Sjek om alle kust provincies alsmede een groot ge deelte van Mandsjoerije en alle spoorlijnen te ontruimen, van de hand heeft gewezen. Radio New York heeft, aldus de Duitsche nieuwsdienst in de Britsche zóne, medegedeeld, dat in den loop van deze week een ver klaring van Tsang Kai Sjek ver wacht wordt, welke verklaring den weg zou bereiden voor nieuwe onderhandelingen. van onder de puinhoopen weg te halen, stelde men vast, dat alle vier de keel was afgesne den. Het onderzoek zal moeten Uitmaken of men hier met een misdaad of met de daad van een krankzinnige te doen heeft. Volgens do Britsche nieuws dienst In Duitschland Is op een vergadering van de Communisti sche partij te Keulen een resolutie aangenomen, waarin de onmiddel lijke vrijlating van alle Duitsche krijgsgevangenen wordt geëischt. Zulks is noodzakelijk, aldus de resolutie, teneinde de Duitsche in dustrie van werkkrachten te voor zien, waardoor aan de geallieerde eischen tot herstelbetalingen kan worden voldaan. Verder zou het voor een werkelijke democratisee ring van Duitschland een eerste vereischte zijn dat de door den oorlog uiteengescheurde gezinnen worden hereenigd. Nog drie groote industrieele ondernemingen in Duitschland zijn thans aan de westelijke mogendheden toegewezen door het intergeallicerde bureau voor de herstelprestaties. Engeland en Tsjecho-Slowa- kije zullen samen de Fritz Mid ler machinefabriek bezitten; België heeft de machinefabriek Boehne en Koehle in Württem- berg-Baden gekregen en Grie kenland ontving de Hastedt- werke te Bremen. En Nederland? Volgens den Britschen nieuws dienst in Duitschland neemt de kolenproductie in het Ruhrge- bied gestadig toe. De volgende cijfers worden gegeven, die be trekking hebben op een dage- lijksch gemiddelde: Mei 164.000 ton, Juni 169.000 ton, Juli 174.000 ton. Voor cokes zijn deze cijfers resp. 21.000, 21.300 en 24.500. Het aantal beschikbare werk krachten heeft weinig verande ring ondergaan. Het dorp Remersdaal bij Aubel (België) is het tooneel geweest van een afschuwelijk drama. Zaterdagavond bemerkten voorbijgangers, dat de hoeve van een landbouwer in brand stond. Toen men er, met veel moeite, in slaagde de lijken der bewoners den pachter, zijn vrouw en zijn twee kinderen van 5 jaar en 14 maanden In alle landen, die hebben mee gestreden voor Vrijheid, Recht en Menschelijkheid, is 15 Augustus vastgesteld als Vredesdag. Welke datum zou zich passender leenen voor een Dag van he t Roode Kruis. Deze dag behoort te staan in het teeken van menschenliefde en barmhartigheid. Het Ned. Roode Kruis is voor nemens op Donderdag 15 Augus tus te beginnen met een nieuwe, groot opgezette „Ledenwerf actie", die drie dagen zal duren. Het ledental bedraagt .over het geheele land thans ruim 600.000. Het Roode Kruis wil naar het millioen. Het Roode Kruis wil in de Augustus-maand millionnair worden. De groote vraag is thans hoeveel nieuwe leden het Roode Kruis van 15 tot en met 17 Au gustus in het geheele land zal werven. De alles overheerschende vraag in ieocr huisgezin zal zijn: hoe veel nieuwe leden komen in Augustus uit de bus. Een alleraardigste en origineele prijsvraag is hieraan verbonden. Donderdag 15, Vrijdag 16 cn Zaterdag 17 Augustus zal op 4 punten in Vlissingen een groote stembus worden geplaatst, waarin de bewoners hun stembiljet kun nen deponeeren. Zooals uit een advertentie in ons nummer van gisteren blijkt, staan op vele andere plaatsen bussen voor de gemeentehuizen opgesteld. De stembiljetten worden de eerstvol gende dagen uitgereikt en wel huis aan huis. Bewaart ze dus goed en leest ze aandachtig. De eenige voorwaarde welke aan deelname is verbonden, is, dat ge lid wordt, zoo gij het nog niet zijt, van deze uiterst nuttige barmhartigheidsin stelling. Zij, die lid zijn, kunnen van zelfsprekend ook meedoen, mits zij hun contributie over het loopende jaar hebben voldaan, i Is dit niet het geval, dan kun nen zij het verschuldigde be drag eveneens met hun stem biljet in een der bussen depo neeren. De prijzen zult ge vragen. De hoofdprijs bestaat uit een reis per Skymaster heen en te rug naar Ned.-Indië, met ver blijf aldaar. Voorts reizen naar Zwitserland, Engeland, Dene marken, Zweden en België. Duur één week. De winnaars kunnen desge- wenscht ook 'tgeld ontvangen. Als sluitstuk van deze grootsch opgezette ledenwerf actie zal Zaterdag 17 Aug. een collecte worden gehouden. Maar denkt U er vooral aan, Uw stembiljet goed te bewaren en het op tijd in de bus te de poneeren. ben aangenomen. De voorstellen dezer commissie zullen worden voorgelegd aan een einde Septem ber te Amsterdam te houden con gres der N.V.B. Maandagavond hoeft Ir. G. de Bakker to Goes, Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland en W. N. Brabant over bovenstaand onder werp een radio-causerie gehouden. De oorlog, aldus de heer Bakker, is ook aan de fruitteelt in Nederland, niet ongemerkt voorbij gegaan. Groote oppervlakten boomgaard zijn door inundaties verwoest, andere door granaatvuur en bommen ernstig gehavend. Erger is nog de verwaarloozing van de boomgaarden gedurende den laatsten oorlogswinter en het eerste seizoen na de bevrijding. Voor den oorlog werd er in Nederland voldoende fruit geteeld om eiken consument tevreden te kunnen stellen. Wel werden er toen buitenlamdsche appels en peren geïmporteerd, maar hier stond tegen over, dat er ongeveer evenveel Nederlandsch fruit werd ge ëxporteerd. Wil het Nederlandsche fruit echter kunnen concurree- ren tegen den weer te Venwachten invoer van buiten- landsch fruit, dan zal de fruitkweeker al zijn krachten moeten inspannen om met iets goeds zoo mogelijk het beste aan de markt ta komen. De gemiddelde fruitproductie per H-A. bedraagt thans in Neder land nog slechts 4000 kg., terwijl de opbrengst, die gemiddeld in een modern, goed verzorgd fruitbedrijf wordt verkregen, ongeveer 12.000 kg bedraagt. Verbetering van de teelt levert niet alleen den eigenaar van het bedrijf voordeelen, maar ook het publiek. Naarmate de productie stijgt, aal het publiek immers goedkooper fruit kunnen eten, zonder dat dit ten koste gaat van den fruit kweeker. De Nederlandsche fruitkweeker tracht door een weloverwogen keuze van het te planten sortiment, het publiek het geheele jaar van goed fruit te voorzien. Het ziet er naar uit, dat het over enkele jaren wel mogelijk zal zijn geheel aan de vraag ook in de winter maanden te voldoen. Het peil van den Nederlandschen tuinbouw en in het bijzonder van de fruitteelt wordt vrijwel nergens ter wereld geëvernaard, dank zij de groote ontwikkeling, die de plattelander zich heeft verworven. Op groot Engelenburg te Bram men werd Zaterdag de eerste groote landdag van het Ned. Roode Kruis gehouden, welke werd bijgewoond door H.K.H. Prinses Juliana als voorzitster van het Ned, Roode Kruis. Namens de vrouwen van de kringcommissarissen biedt jkvr. v. d. Does aan de Prinses een I vaandel aan. Mr Steenberghe is vanuit New-York per vliegtuig naar Nederland vertrokken, waar schijnlijk om besprekingen te komen voeren over zijn moge lijke benoeming in de commis sie-generaal voor Ned.-Indië. Tengevolge van een arbeids conflict, zal de gasvoorziening in de Belgische provincies Bra bant, Henegouwen, Antwerpen, Oost- en West-Vlaanderen, met 50 procent; vterminderd worden. In October van dit jaar ztll- len in Servië en Macedonië al- gemeene verkiezingen worden gehouden. Te Rotterdam werden een drie-jarig meisje en een acht jarige jongen door een auto overreden en gedood. Een Britsch militair ge rechtshof te Hamburg heeft een aantal Duitsche vrouwen tot straffen, varieerend tus schen 3 en 15 jaar gevangenis, veroordeeld wegens verraad. De Italiaansche politie heeft opdracht gekregen de kust te sluiten voor-Joden, die illegaal naar Palestina pogen te komen. sum in garnizoen, naar Middel burg zal worden overgeplaatst. Het schoolgebouw, waarin thans de gemeente-secretarie is ondergebracht, zou weer in zijn oorspronkelijken toestand worden teruggebracht, terwijl door het gemeentebestuur maatregelen zouden zijn getrof fen om de secretarie onder te brengen in eenige particuliere gebouwen. Commandant der S.D.O.A. is momenteel de luit.-kol. W. Pluijm. GOES. Wijdingsavond. Vrijdag 30 Aug. a.s. om 8 uur zal er in de Groote Kerk een Wijdingsavond gehouden worden ter voorbereiding van die viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Het geheel heeft plaats onder auspiciën van de Oranje-vereeni- ging, terwijl dhr Adr. Kousema ker als dirigent zal optreden. Alle leden van Goessche zang verenigingen en -koren kunnen aan de repetities deelnemen. Men leze de advertentie in dit blad. World Friendship Association. Zooals blijkt uit een adver tentie in ons blad van gisteren worden er 30 Augustus alhier pl.m. 100 kinderen uit Enge land verwacht. Al deze .kinde ren zijn lid van de World Friendship Association. Dit is een wereldorgansatie, die ten doel heeft nauwer contact te leggen tusschen de volkeren. Het beste middel daartoe is het uitwisselen van kinderen voor een korte vacantieperiode. Zoo is de vorige week juist een groep Nederlandsche kinderen uit Engeland teruggekeerd, welke daar 14 dagen waren ge weest. De terugkeerende kinderen waren vol lof over hun behan deling. De meesten hadden nog geen zin om naar Neder land terug te gaan. De afd. Zeeland van de W.F.A. hoopt, dat dit ook het geval mag zijn met de Engelsche kinderen. De leeftijd van de uit te zen den jongens en meisjes va rieert tusschen de 14 en 17 jaar. Nagek. Advertentie. GEREFORM. GEMEENTE KRUININGEN. Woensdagavond (14 Aug.), half acht: dhr VAN DAM. IN 1947 ALGEMEENE VOLKSTELLING. Om technische redenen ia met niet mogelijk; reeds aan het einde van dit jaar een volks-; beroeps-, woning- en gezinstelling te houden, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. Het voornemen bestaat, deze telling in den loop van 1947 te doen plaats hebben, Provincienieuws De Joodsche Nationale Raad, in buitengewone zit ting bijeen, heeft besloten een politiek van niet-samen- werking met het bestuur ter plaatse te volgen in verband met de „willekeurige depor tatie van Joodsche uitgewe kenen door de Britten". De raad stelde vast, dat allen Joodschen leden in advies commissies der regeering ver zocht zal worden zich terug te trekken en dat alle relaties tus schen de Joodsche gemeenten en regceringsinstanties zullen worden verbroken. De illegale Joodsche omroep „Stem van Israël" heeft dc be volking aangespoord het uit gaansverbod te overtreden en zich naar de haven te begeven, waar „1298 illegaal geïmmi greerde Joden op het punt ston. den gedeporteerd te worden". Een telegram van „Evening Standard uit New-York meldt: „Volgens professor Alexandrof zou de Russische regeering van plan zijn een proefneming mot een atoombom te organiseeren". Op de vraag, wanneer deze proef neming zou plaats vinden, ant woordde de professor: „binnen afzionbaren t(jd". Verder zeido de professor, dat zeer waarschijnlijk leden van do V.N. zouden worden uitgenoodigd bfj de proefneming in dezelfde mate als 'dit bij de Amerikaan- eohe experimenten was geschied. Professor Alexandrof is een van de officiëele Russische waar nemers -bij de experimenten van Bikini en legde zjjn verklaringen af bij gelegenheid van een inter view. Naar gemold wordt, is oon in de pors verschenen bericht, vol gons hetwelk deze week zou wor den bekend gemaakt, dat do Ne derlandsche Volksbeweging wordt opgeheven, onjuist. Een commissie uit N.V.B. is bezig te onderzoeken op welke wijze deze organisatie het best kan worden aangepast aan do eischen van dozen tijd, nu de politieke partijen haar vorm heb- Op 6 en 7 September a.s. zal er te Kloetinge voor bloemenlief hebbers een belangrijke gebeurte nis plaats vinden. De Vereen, van oud-leerlingen van Land- en Tuin. bouwwintercursussen organiseert dan n.l. in den tuin van het café „De Tol" en op het naastbijge- legcn terrein een bloemententoon stelling, met het doel om de liefde voor planten en bloemen op te wekken of te versterken. Vroeger gehouden exposities van deze soort waren steeds een groot suc ces. Amateurs van heel Zuid- Beveland kunnen inzenden. Ook van handelaren en bloemisten kunnen ter opluistering inzendin gen worden opgenomen, indien dc ruimte dit toelaat. Bloemenliefhebbers, dit wordt een evenement. Laat ieder mee werken. Men leze voor nadere gegevens de advertentie in dit nummer. Paspoorten. Ter inlichting van de belang hebbenden heeft de Comm. def Koningin in Zeeland de burge meesters er op gewezen, dat zoowel vreemdelingenpaspoor ten als identiteitsbewijzen zon der visum voor terugkeer geen recht geven op wedcrtoelating in Nederland. Dc houders van deze documenten kunnen zich voor hun vertrek uit Nederland door aanvrage via de (Vreem delingen) politie van hun woon plaats bij den Viiadienst, Raam- weg 47 te Den Haag, van een terugreisvisum voorzien. De mogelijkheid is, volgens „De Stem" niet uitgesloten, dat de S.D.O.A., thans te Bui- DE BILT ZEGT: Minder wind. Matige wind tusschen West en Zuid. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Iets min der koel. Laatste berichten. Tweede Kamer bijeengeroepen. Ter openbare behandeling van het wetsontwerp tot het instellen van een Commissie-Generaal voor Nederlandsch-Indië is de Tweede Kamer bijeengeroepen tegen Vrij dag 16 Augustus, des ochtends te 11 uur. Na afhandeling van boven genoemd wetsontwerp zal de Kamer op reces gaan tot den derden Dinsdag in September. Binnenkort weer zeep. Waarschijnlijk zullen binnen kort weer bonnen voor zeep kun nen worden aangewezen. Het plan bestaat, 15 Augustus a.s. een bon aan te wijzen voor zachte zeep, 29 Augustus één voor waschpoe- der, 12 September één voor huis houd- of toiletzeep en 26 Sep tember wederom voor zachte zeep. Voor de benoodigde grondstof fen Is Nederland hoofdzakelijk aangewezen op invoer van soda en caustische soda uit Frankrijk en in geringe mate uit België cn op dien van lijnolie uit Argentinië. Wanneer deze aanvoer niet stag neert, zooals in de afgeloopen we ken eenige malen het geval is ge weest, zal de toewijzing van zeep vermoedelijk wel kunnen plaats hebben zooals hierboven aangege ven. De productie van waschpoeder is ten nauwste afhankelijk van de beschikbare hoeveelheden soda. Men dient er rekening mede te houden, dat soda ook wordt ge bruikt bij de fabricage van voor onzo voedselvoorziening onont beerlijk verpakkingsmateriaal zoo als melkflesschen en jampotten. Hoe zuiniger men dus met glas is, hoe grooter dc kans, dat er meer zeeppoeder beschikbaar kan worden gesteld. Doodelljk ongeluk. Dinsdagmiddag rond drie uur, werd in do Tortuinstraat to Bor gen op Zoom Mevr. Van W. uit Roosendaal, door oon militaire vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Hot ongeval ge- bourdo voor do oogen van haar ochtgenoot. Do auto reod door, doch do cliauffour, eon militair, die gcon rijbewijs bezat, is later door de politie aangehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1