Italiaansüh pleidooi te Parijs. Klopjacht in Middellandsche Zee. De problemen der prijsvorming Stad en Platteland. De Duitschers In Spanje. De doortocht door de Dardanelles De toekomst van Trlöst. Engelsche vloot moet Joodscho immigranten uit Palestina weren. Bruidjes naar Canada. Jam en suiker op één bon. Medewerking van het publiek. Zware arbeid voor zwarte handelaren. Uitgave Stichting „Zeouwsch Dagblad"' Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Temeuzen, Vlooa- wyckstraat, Telef. 2062. De trek van h-et platteland naar de stad is niet alleen een kwestie van belooning van den arbeid. En dan denken wij hierbij niet uitsluitend aan de landarbeiders, maar aan alleil die bij het bedrijf zijn betrok ken. Hier werken, zooals ook op het congres van de Stichting voor den Landbouw werd be toogd, ook andere factoren. Daar is b.V. de weinige waar- deering om geen ander woord te gebruiken voor den landbouw en hen die het land bebouwen. In den bezettingstijd was dat anders. Toen de honger niet alleen dreig de, maar voor vele stadsbewo ners grauwe werkelijkheid was geworden, waren, de boeren hoog in aanzien, Zeker, er wa ren er ook onder hen, die zich openbaarden als hyena's van het slagveld. Maar in het ai- gemeen kan worden gezegd, dat het toen de landbouw is geweest, die ons yolk heeft, ge red. Volkomen terecht werd door Ir Jansen van Roosendaal op het meergenoemde congres ver klaard „Wat niemand voor mogelijk zou hebben gehouden is geschied; de Nederlandsche land- en tuinbouw is er in ge slaagd, een kleine tien millioen menschen opeengehoopt op een klein lapje voor het grootste deel arme zandgrond, ongeveer vijf jaren lang aan het eten te houden en voor den hongerdood te bewaren". En dat werd ook wel gewaar deerd. Maar evenals na den vo- rigen oorlog heeft die waardee ring niet altijd stand gehou den. Ia 1921, dus kort na den eersten wereldoorlog schreef iemand in de „N. Rott. CrL", in verband met den strijd om den Zomertijd; „Do gToote steden zijn de centra van beschaving, waar mede is aangeduid,' dat de land bouwers nagenoeg alles wat hun leven veraangenaamt, dan ken aan de steden. Alleen waar veel menschen tezamen wonen, is beschaving mogelijk. De landbouwers y/erken in hoofd zaak voor den stadsbewoner. Zij zijn er voor ons, niet wij voor hen. WÜ wenschen ons le ven te verzorgen, waartoe wij als oen middel hebben: verzet ten van da klok. Indien wij thans moeten zwichten voor de eischen yan deze landbouwers, wil dat eigenlijk zeggen, dat zij ons voorschrijven hoe wij ons leven hebben te regelen. Daar tegen hebben wij ons te verzet ten. Wij en wijzelf alleen, znlr len uitmaken hoe wij ons leven regelen en de landbouwers, die werken ten behoeve van ons, hebben zich daarnaar te regelen. Dit moge misschien wat kras klinken, men zal de juistheid van deze redeneering niet kunnen loochenen." Dat klonk niet alleen kras het was kras. En toch werd hier uitgesproken wat bij velen leefde en misschien nog leeft. En 'tis geen wonder, dat op dia manier zij die bij den land bouw Zijn betrokken, zich min of meer gevoelen als maar een boer, maar een landarbeider, on dat zij trachten van dien gemiuachten landbouw los te komen. Ook het onderwijs weckt, zij t' onbedoeld, in deze richting. Wij denken aan het U.L.Q., dat aanvankelijk bedoeld als streek- onderwijs, ingesteld op de eischen van de practijk, is ver groeid tot een soort H.B.S., die de jongelui in massa lostrekt uit hun milieu en ze duwt en stuwt in een andere richting. Er zijn ook andere factoren, als de verdringing van het kleinbedrijf, met het gevolg, dat het: eens arbeider, altijd ar beider, meer dan noodig is, werkelijkheid wordt. We staan hier dus voor een zeer gecompliceerd vraagstuk. Maar een vraagstuk voor heel ons volksleven, van diep ingrijpende beteekenis. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 414 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 13 Aug. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 peT kwartaal. 1 Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Klacht over de uitzonderlijk harde vredesvoorwaarden. Zaterdagmiddag heeft de Italiaansche president, de Gaspedie, ge legenheid gekregen in de Vredesconferentie voor de Italiaansche belangen het pleit te voeren. Een half uur lang heeft de gewezen voorman van de Italiaansche verzetsbeweging de wercldrechters toegesproken. „Ik besef", zoo begon hij zijn pleidooi, „dat ik in deze vergadering, afgezien van uw persoonlijke courtoisie, alles tegen mij heb. Niet alleen mijn status als vertegenwoordiger van een verslagen vijand, maar ook het feit, dat de grootsten en invloedrijksten onder u na langen en moeizamen arbeid hun besluit reeds hebben genomen". Bitter beklaagde hij er zich over, dat het ontworpen verdrag was doortrokken van een geest, welke geen rekening houdt met de bijdrage, die het democratische Italië na de omverwerping van Mus solini aan de zege der geallieerde zaak had geleverd. De bepalingen inzake de Italiaansche ontwapening, aelde hij, gingen zoo ver, dat Italië nauwelijks meer in staat zal zijn rijn onafhankelijkheid te handhaven. Nooit in de geschiedenis zijrf onze poorten zoo wijd opengezet, nooit zijn onze mogelijkheden tot zelfverdediging zoo sterk be perkt, en dezen keer zien wij zelfs niet eens die hoop gloren op een algemeene ontwapening, welke Versailles in uitzicht stelde". Zoo was het ook met de economische bepalingen van het ontwerp verdrag, waarvan hij de grootste moeilijkheden vreesde. Maar het ergste van alles was voor hem de beslissing inzake Julisch Venetië, welke hij niet alleen practisch onuitvoerbaar achtte, maar bovendien kenschetste als „een ongeneesbare wonde, toege bracht aan het Italiaansch nationaal gevoel". Nederlandsche archaeologen nemen deel aan de onderzoekingen, welke door Engelsche en Amerikaansche archaeologen worden ver richt in de ruïnes van een door bommen verwoest gebouw in Southwark te Londen, naar overblijfselen uit den tijd der Romein- sche nederzetting. De Sowjets willen het nieuwe Vrije gebied economisch zoo nauw met Joego-Slavië verbinden, dat men in sommige kringen van meening is, dat het practisch een Joego-Slavische provincie wordt. Zaterdag deed zich op de con ferentie te Parijs een incident voor, gevolg van Russische kop pigheid en Fransche snedigheid. De Russische afgevaardigde Wisjensky eischte het woord op een oogenblik, dat hij, zooals voorzitter Bidault uiteenzette, on der den regel 62 van het proce dure-reglement geen recht meer had om te spreken. „Ja maar. zei Wisjensky, die op zijn stuk ea op zijn plaats bleef staan. „Néén", zei Bidauit. „Ja maar...." zei Wisjensky. „Order, order" riepen de Angelsaksische gedelegeerden verontwaardigd. „Ja maar...." Zei Wisjensky.... Tingeling, zei venijnig de winkelbel, die Bidault als voorzittershamer gebruikt, en nog eens en nog eens, totdat Wisjensky het eindelijk maar op gaf en ging zitten. Toen hij later weer het woord kreeg wilde hij verklaren, waar om hij had willen spreken, en waarom hij wel recht daarop meende te hebben, en waarom de voorzitter dus voortaan niet zoo gauw met de bel moest werken. „Dat Was niet de voorzitter, die aan de bel trok" antwoordde koel Bidault. „Dat was regel twee en zestig van het reglement". Tableau. De Spaansche regeering heeft gisteren een beroep gedaan op de in Spanje wonende Duitschers, wier terugkeer naar Duitschland door de geallieerden is verzocht, naar hun land te willen terug- keeren. De regeering gaf de garantie, dat zy niet naar de Sowj et-zone zullen worden gestuurd en in het geheel geen uitzonderlijke behan deling zullen ondervinden. Het beroep werd gedaan, aldus de Spaansche regeering, in ant woord op door de Britsche en Amerikaansche ambassades geda ne stappen. Van de ongeveer 2000 in Spanje wonende Duitschers die door de geallieerden worden gezocht, zijn er tot nog toe 620 gerepatrieerd, van wie de meeste voor de geal lieerden onbelangrijke personen waren. Herziening overeen komst Montreux? Volgens berichten in de Turk- schc pers zou de Sowj et-Unie herziening van do overeenkomst van Montreux betrcffendo het recht van doortocht door de Dar- danellen gevraagd hebben, en zou een conferentie van de ondertee kenaars der overeenkomst, name lijk Engeland, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Griekenland, Bulga rije, Roemenië en Turkije, met toevoeging van de V. S. binnen kort belegd worden. Een netelige kwestie, Vier afzonderlijke voorstellen Britsch, Amerikaansch, Fransch en Sowjet-Russisch worden voorgelegd aan den secretaris generaal der Parijsche Vredes conferentie, aangezien de com missie van deskundigen van de groote vier er niet geslaagd is tot overeenstemming te geraken over een statuut voor het toe komstige vrije gebied van Triëst. Het ia waarschijnlijk, dat, wan neer men met deze netelige kwes tie begint, het verschil in opvat ting tusschen het Sowjet-plan en dat van de drie andere mogend heden zal leiden tot de grootste conflicten tijdens de conferentie. DE DUITSCHE SCHEEPSBOUW. Hoewel de scheepsbouw in Duitschland om politieke en miltaire redenen verboden is, hebben de Britsche autoriteiten toestemming gegeven tot den bouw van 100 nieuwe motor schepen voor de visscherij. Na den afbouw zal de Duitsche visschersvloot uit 227 bodems bestaan tegen 360 voor den oor log. De eerste nieuwe schepen zullen in den herfst 1947 ge reed zijn. DUITSCHE ACTIVA IN SPANJE. Dinsdag zullen vier Ameri kaansche deskundigen op finan cieel gebied naar Lissabon ver trekken voor het beginnen van onderhandelingen met de Spaan sche en Portugeesche regeeringen over de Duitsche activa in deze landen. De onderhandelingen, die een accoord beoogen, overeenkomstig die door de Zwitsersche en Zweedsche regeeringen gesloten met Engeland, de V.S. en Frank rijk, zullen gelijktijdig te Lissa bon en Madrid worden gehouden. NIEUWE PARTIJ IN JAPAN. Door een groep Japansche oüd- Commumsten is een nieuwe partij opgericht onder den naam „Voor uitstrevende Arbeiders- en Boe renpartij". Deze partij wil streven naar oprichting van een unie van so cialistische republieken van Ja pan, China, en Korea. In het pro gram van deze partij staat ver meld: Democratiseering van de vakvereenigingen, instelling van gemeenteraden en oprichting van een front tegen pogingen tot ko loniseering van Japan. De voor zitter, Sano, verklaarde: „Het materialisme van Marx an Lenin kan geen basis worden van de wereldpolitiek". Volgens de be doeling van deze partij zou voor de keizerlijke macht een plaats ingeruimd blijven, aldus meldt A.F.P. Doodelijk ongeval, Ta Hemmen was de 40-jarige W. G. bezig met het sloopen van een muur. Toen hij op een gege ven moment een breekijzer in den muur stak volgde een ontploffing on kreeg G. de volle lading in zijn borst. Het slachtoffer werd op slag gedood. Er kon niet meer worden na gegaan welk soort; projectiel het hier betrof. Hoogstwaarschijnlijk wordt de een actie over te gaan, eens te Middellandsche Zee deze week het meer den toestand van het oogen- tooneel van een weinig verheffend blik. Duizenden Joden, die van schouwspelBritsche vloot-een- hun vroegere vaderland geen goed heden gaan een klopjacht houden meer hebben te verwachten, pro- op schepen, waarmee „illegale" I beeren naar Palestina te komen, Joodsche landverhuizers in Pale- 1 Gaat het niet langs den weg van stina hopen te komen,... j wettelijke immigratie, dan pro- Volgens welingelichte bron te beeren zij het als „illegale" land- Londen zullen de tijdens den oor- verhuizers. Dat het talloozen ge- log uitgewerkte plannen om Duit- lukt, doet aan het licht komen, sche en Italiaansche vlootverster- kingen voor de legers van Rommel on Graziani in Noord-Afrika te onderscheppen, door de Engelsche yloot wprden toegepast ym de schepen tegen te houden, waar mee vooral Joden uit Polen en Duitschland het beloofde land trachten te bereiken. De „illegale" immigratie heeft ongekende vor men aangenomen. Terwijl dé mo gendheden beraadslagen oyer voorstellen om 100.000 Joden uit Europa in Palestina toe te laten, zijn in den loop der maanden na den oorlog reeds duizenden Joden zonder vergunning gearriveerd. Het bericht, dat de befaamde Engelsche kruiser Ajax uit Malta in Haifa is aangekomen, wordt te Londen beschouwd als een eer ste maatregel in het kader yan deze actie. Alle torpedojagers, korvetten en fregatten, die op de Middellandsche Zee de vaarwegen tusschen Centraal Europa en Pa lestina controleerden, worden waarschijnlijk met speciale troe pen bemand. Deze soldaten hebben tot taak, aan boord te gaan van elk schip met „illegale" immigran ten, teneinde aan boord de orde te handhaven en de verantwoorde lijkheid te aanvaarden, dat de schepen terecht zullen komen in de havens die door de Britsche admiraliteit zullen worden aange wezen. De soldaten rullen bewapend zijn, maar zij zullen strenge in structies krijgen, dat zij slechts van hun wapens mogen gebruik maken, indien tegenstand wordt dat er een sterke organisatie ach ter dezen vorm van immigratie staat, diq Voor geld en schepen zorgt. In de Merweliaven te Rotter dam ligt sinds Zaterdag een brui denschip, de „Lady Rodney" ge- heeten, een schip van Canadeesche origine, dat speciaal uit Halifax gekomen is om in Nederland Ca nadeesche vrouwen en bruidjes af te halen en naar het haar beloofde land te brengen. Er zijn heel wat van die bruid jes, want het schip kan er 400 tegelijk meenemen en toch zal het verscheidene malen den overtocht moeten volbrengen, eer zij allen, inclusief nakomelingschap, die reed9 het levenslicht aanschouwd heeft, naar Canada rijn overge bracht. Zaterdagmiddag sa wordt de eerste reis ondernomen. Dan ver trekt de „Lady Rodney" naar Til bury, waar de bruiden c.s. Zon dagmorgen vroeg aan boord gaan. Van daar reizen zij per trein naar Liverpool, om zich hier aan boord te begeven van een der schepen van de Cunard Line, welke haar ten slotte naar Canada brengt. TER DOOD VEROORDEELD. De Rotterdamsche garagehouder H. Luyendijk had tijdens de be zetting «ea aantal adspirant- Engelandvaardcrs aangeboden om geboden, 'n Groot aantal schepen hen met zijn auto naar hun boot zal aan deze actie deelnemen, want de vloot in de Middellandsche Zee is momenteel aanzienlijk grooter dan voor den oorlog. Het Is ech ter duidelijk, dat bij de uitvoering van het werkelijke plan, dat be doeld was tegen Duitsche en Ita liaansche oorlogsschepen, nog wel een andere zeemacht In actie zou zijn gekomen. Intusschen teekent het besluit van de Engelschen om tot zulk te vervoeren. Hij leverde hen ech ter in handen van den S.D. af, met het gevolg, dat zes van hen ter dood werden gebracht. Hij was door het Bijzonder Ge rechtshof te Rotterdam ter dood veroordeeld. De procureur-fiscaal had tot verwerping van het beroep geconcludeerd. Het vonnis van den Raad luidde thans overeenkomstig dat van het Bijzonder Gerechts hof. RIJWIELBANDEN. De Kon. Ned. toeristenbond A.N.W.B. heeft aan den minis ter van Handel en Nijverheid verzocht per maand 200.000 stuks fietsbanden) |te bestem men voor heit publiek en deze te doen distribueeren volgens het voor de schoenen gevolgde systeem, waarbij voorloopig al leen de gezinshoofden voor een band in aanmerking zullen ko men. RIJ8TLEVERING AAN BRITSCH-INDIfi. Dr van Mook heeft zijn toe stemming gegeven tot het ex porteeren van ongepelde rijst naar Britsch-Indië, mits deze transactie niet de erkenning van de republek Indonesia in houdt, Men verwacht, dat het eerste rijstschip Maandag zal beginnen met laden en op 1 Sept. gereed zal zijn- om met 10.000 ton uit ts varen. GROOTE PARTIJ DAMES KOUSEN GESTOLEN. Den laatsten tijd zijn te Vee- nendaal verschillende inbraken gepleegd. Thans werd weer in gebroken bij de firma de Kleuven en Ertman, grossiers in manufac turen. Een groote partij dames kousen werd medegenomen. De schade bedraagt f 6000. Van de daders heeft men nog geen spoor kunnen vinden. Geldigheid Wasch poederbon. Het Centraal Distributiekatoor deelt mede, dat de toewijzingen 939 voor waschpoeder tot nader order geldig blijven. GRONDBORINGEN GESTAAKT. Naar wij vernemen zijn de grondboringen van de Bataafsche Petroleum Maatschappij in de buurtschap de Lutte bij Olden- zaal gestaakt. Weliswaar is men enkele maan den geleden op zoutlagen gestoo- ten, maar aangezien men geen loonende resultaten bereikte, is de diepboring stop gezet. Men deel de evenwel mee, dat het niet on mogelijk werd geacht, dat op een andere plaats een boortoren zal verrijzen. Graan uit Amerika. Het Amerikaansche ministerie van Landbouw heeft medegedeeld dat de totale export van graan en graanproducten naar Neder land gedurende de eerste helf van dit jaar wordt geschat op 115.000 ton en van Juli op 57.000 ton. Zeilbootje in de lucht gevlogen. Op de Oude Maas onder Oud- Beijerland is Zondagmiddag een zeilbootje, waarin zich twee man nen en twee vrouwen bevonden, in de lucht gevlogen. Een van de op varenden werd vrij ernstig ge wond, twee anderen kwamen er met lichte kwetsuren af en de vierde kreeg slechts een nat pak. Een van de mannen in het bootje had pogingen in het werk gesteld om den motor, waarmede het zeilvaartuigtje was uitgerust, op gang te brengen. Juist op het moment, dat dit scheen te geluk ken, volgde er een hevige knal, waardoor het bootje met beman ning en al in de lucht vloog. De motor wa9 waarschijnlijk ontploft. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.21 on der 20.08 u. Maan op 21.18 u., onder 6,40 u. L.K. op 20 Aug. Hoog water te Vlissingen Woensdag 14 Aug.: 2.53 u. 2.05 m., 15.01 u. 2.00 m. Van 1 September af zal elke veertien dagen een ge combineerde bon voor suiker, chocoladekorrels en andere boterhamstrooisels of de dub bele hoeveelheid Jam, pasta, kunsthoning, stroop en an dere boterhamsmeersels wor den aangewezen, telkens In een periode van zes weken. De aan te wijzen hoeveelheid zal in de eerste 14 dagen 750 (resp. 1500) gram, in de tweede 500 (resp. 1000) gram, in de der de 750 (resp. 1500) gram bedra gen. Voor kinderen, geboren in 1942 en later, luidt dit schema 750, 500 en 500 gram suiker of 1500, 1000 en 1000 gram jam. Zij krijgen dus in elke derde veertiendaagsche periode 250 gram suiker, resp 500 gram jam minder dan de ouderen. Op deze wijze wordt de verhou ding tot de suiker- en jam voorziening der ouderen her steld. Het rantsoen kan gedeel telijk in suiker en gedeeltelijk in jam worden opgenomen, voor zoover de voorraden bij de detaillisten dit toelaten. Op deze wijze kan beter te gemoet worden gekomen aan de uiteenloopende behoeften in de steden en op het platteland en aan de individueele behoefte. Tegenover vertegenwoordigers van de pers heeft Drs M. Behrens, plaatsverv. directeur-generaal van de prijzen, een uiteenzetting ge geven over de problemen verbonden aan de prijsbeheersching. In verband met de vraag, die wel eens wordt gesteld, of het niet mogelijk «n wenschelijk zou zijn de prijscontrole geheel los te laten, wees spr. op het gebeurde in de V.S., waar het O.P.A, tijde lijk buiten werking gesteld Werd. In den korten tijd, dat dit bureau met functionneerde, is het algemeene indexcijfer van 302 tot 239 gestegen, dat der voedingsmiddelen yan 171 tot 332, Nederland moet wegens gebrek aan deviezen zijn invoer betalen in goederen en diensten en het prijspeil dient in verband met de concurrentie verlaagd te worden. Het zal dus helaas noodzakelijk rijn de prijscontrole voorloopig nog te handhaven, Een andere vraag is, of men de prijscontrole althans niet gedeel telijk bv. voor luxe artikelen zou kunnen loslaten. Dit wordt inderdaad overwogen, doch daarbij moet wel in het oog gehouden worden, dat het loslaten van een bepaald artikel tot productie-verschuiving kan leiden, in verband met de grootere winstmogelijkheden die zich daarbij openen. Men ziet dit b.v. in de aardewerkindustrie, waar vrijwel uitsluitend sierbordjes vervaardigd worden en de huis- houdborden bijna niet te krijgen zijn. Het streven is evenwel zoo veel mogelijk de prijscontrole los te laten. Verder ligt in het voornemen om het codeeringsstelsel, waarbij prijsontduikingen niet te voorkomen waren, los te laten en een algemeene regeling te treffen, waarbij de fabrikant zelf zijn prijzen mag vaststellen gebaseerd op kosten van materiaal, loonen en een bepaalden opslag. Daarnaast Zouden dan voorschriften komen voor huishoudelijk gebruik, en de fabrikant vrijgelaten worden voorzoo ver het de productie van artikelen betreft, mits aan eerstgenoemd voorschrift voldaan is. Spr, wees op het in de V.S. gevolgde systeem, waarbij door zgn, „pandels" uit het publiek controle op de prijzen wordt uitgeoefend. Deze trachten door minzaam overleg in geval van prijsovertredingen den betrokken winkelier te bewegen zijn fout te herstellen. Zij hebben evenwel ook verder strekkende bevoegdheden. Uit kringen van vakvereenigingen en vereenigingen van huis vrouwen hier te lande zijn ook reeds stemmen opgegaan tot inscha keling van het publiek door middel van plaatselijke commissies. Spr. wees in dit verband ook op de groote beteekenis van het nog steeds bestaande voorschrift van verplichte prijsaanduiding. Ook het voorschrift voor ambachtslieden tot het indienen van een gespeci- ficerde nota is van groot belang. Wat betreft de reclamekosten, deze mogen niet meer als factor bij de prijscalculatie optreden. Men stelt zich op het standpunt, dat onder de huidige omstandig heden reclame vergrooting van de latere omzetten beteekent en uit de reserves bekostigd moeten worden. Vervolgens gaf de heer H. van Duyn, hoofd van de prijscontrole een uiteenzetting over de werkwijze van zijn dienst. Het kernpunt van zijn betoog was, dat aan den zwar ten handel alleen een einde kan worden gemaakt, wan neer men degenen, die zich daaraan schuldig maken, kan dwingen tot het verrichten van zwaren arbeid. Ook de medewerking van het publiek is echter noodig. Dit reali seert zich b.v. nog te weinig, dat een groot deel der goederen op de zwarte markt van diefstal afkomstig is. Men zal ook krachtiger gaan optreden tegen de koopers. Benoemingen. Bij Kon. Besluit is opnieuw benoemd tot Kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Zierikzee, Dr Gerritsen; is aan Mr A. J. van der Weel machti ging verleend naast zijn betrek king van secretaris van den Raad van beroep voor de Directe Be lastingen te Middelburg waar te nemen het ambt van lid van Ge deputeerde Staten van de pro vincie Zeeland,, met de bepaling, dat onder stilstand van de bezol diging Mr van der Weel voor den duur van voormeld lidmaat schap ontheven wordt van de waarneming van zijn ambt van secretaris van gemeiden raad. DE BILT ZEGT» Vrij koel. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond! Wisselende bewolking mat plaat selijk enkele regenbuien. Vooral aan de kust tijdelijk krachtige vrind tussohen Zuid, en West. Vrij koel. Laatste berichten. Uitstel evacuatie In fndië. Dr Amir Sjarifoedia, de Indo nesische minister van Defensie, heeft in een brief aan het ge allieerds hoofdkwartier verklaard, dat de geallieerden „naar de let ter en den geest" de overeen komst omtrent de evacauatia van geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerden in Midden-Java geschonden hebben. Naar aanleiding hiervan heb ben de republikeinsche autoritei ten de evacuatie uitgesteld. Zoo wordt nog steeds met de 2000 geïnterneerden gespeeld. Sinaasappelen voor de Jongste kinderen, In de eerste helft van Septem ber zal een aanvang worden ge maakt met de verstrekking van 500 gram sinaasappelen aan de kinderen, gebaren in 1942 of later, Op 15 Augustus zal ln verband daarmede een voorinleverlngsbon worden bekend gemaakt. Daar do bevoorrading van don handel af hankelijk is van don aanvoer van overzee, zullen de sinaasappelen niet overal terstond verkrijgbaar zijn. Invoering algemeene abonnementskaarten. Do algomoeuo abonnementskaar ten 2o on Se klasse dor Nod. Spoorwegen zullen met ingang van Donderdag 22 Augustus a.s. aan alle stations en de erkende reisbureaux verkrijgbaar worden gesteld. Er zullen voorloopig uitsluitend kaarten voor dén maand worden afgegeven, dus geen kaarten voor twee of meer maanden. Nederland koopt kleeding van Canada. De Nederlandsche regeering heeft meer dan een derde van de totale door de Canadeesche regee ring gedurende de laatste 21 maanden als surplus verklaarde voorraden kleeding en schoeisel gekocht Zij heeft hiervoor 3.869.506 dollar betaald. Onderwijs, Voor het examen Landbouw kunde is geslaagd de heer Jac. Huige te Nieuwdorp, 's Werelds grootste passagiersschip, de „Qüeen Elizabeth", dat Geslaagd voor het examen gedurende den oorlog als troepenschip dienst deed, wordt in het Nijverheidsonderwijs Akte N. B. droogdok „King George V" weer tot luxe mailschip ingericht. Op (zonder paed, getuigschr.) Mej. 16 Oct. aal het rijn eerste reis naar New York aanvaarden. J. Sohrijver te Goe*.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1