De Vredesconferentie. De kleine Staten en de Vredesconferentie. Geldsmijterij bij Onderwijs. Recht en veiligheid voor Indië. Ket proces te Neurenberg. De Gouverneur te Cura9au. KRUIMELTJEsJ Roosendaal. Dïtgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Bouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wijckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 413 PROTESTANTSCH CHRISTELMK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 12 Aug. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststiaat 70, Telefoon 2438, Giro 274289, Advertentieprijs 12^ cent per m.m. Wy hebben alle reden om Mr Joekcs dankbaar te zijn voor zijn interpellatie over de beznininging by Onderwijs. De minister kreeg daardoOT go- legenheid eena precies uit de doek jes te doen op hoo onverantwoor delijke wijze bij Onderwij» met geld gesmeten word, In da pers van de Partij T' 4. Arbeid heeft men getracht den indruk te wekken, dat hier ging om den opbouw van 't cultureels leven, waarmee een bescheiden be gin werd gemaakt, maar dat door minister Gielen wreed verstoord werd. Doch wat vertelde nu de mi nister: Prof van der Leeuw had drie directeuren-generaal benoemd, ie der met een salaris van f 12.000. Onder twee van die directeuren- generaal ressorteerden „afdeelin- gen", die slechts uit één of twee personen bestonden. Er waren regeeringsadvi- seurs benoemd voor muziek, tooneel en letterkunde met een salaris van 8 a 9000. Zij kregen van rijkswege secre tarissen toegevoegd. Vóór 1940 kostten de secretaris generaal en de hoofden der afdeeling samen 67.000 gld. Onder Prof. van der Leeuw werd dit 190.0C0 gld. Het aantal ambtenaren steeg van plm. 100 tot plm. 300. De minister moest wel ingrij pen. Dat hij het zoo abrupt deed, had een bijzondere reden. De mi nister vertelde daarom: Op 15 Juli had een begrootingsbespre- king plaats op het Departement van Financiën. Daar bleek, dat „Vorming buiten Schoolverband", directeur-generaal de heer A. Oosterlee, aanvankelijk op de be grooting voorkwam met een be drag van f 3.868.000. Na eenreen- voudige bespreking met den in specteur der Thesaurie, werd dit bedrag met f 635.000 verminderd. Dat maakte een zeer onaangena- men indruk. Men moest immers wel denken, dat de heeren er een slag naar ge slagen hadden. Waarvoor was die resteerende drie millioen nu eigen lijk'noodigf „Er stond op de begrooting „voor de massa-jeugd". Ik be grijp volkomen, dat hier zeer be langrijk en omvangrijk werk te doen valt, en ik ben bereid mij met geestdrift aan dit werk te ge ven, maar ik wensch als verant woordelijk man op het Departe ment te weten, waarvoor dezo 3 millioen dienen. Die bespreking verliep niet zeer bevredigend. Het antwoord kwam hierop neer, dat 100.000 X 30 drie millioen was. Want 100.000 kinderen zouden er voorioopig onder moeten valien; per kind was f 30 noodig. Wie over voldoende rekencapaciteit be schikt, kan uitmaken, dat de uit komst 3 millioen is. Ik was daar zeer wel toe in staat. Maar mocht ik hiormodo tevreden zyn? Ik was hot in ieder gevul niot. In een volgende besproking hob ik op nieuw gevraagd: „Maak my dui- dolyk in wions handen het geld zal komen en waar het werk wordt verricht? Ik ben gaarne bereid dit belangrijke werk onmiddellijk aan te vatton". Ik heb als antwoord gekregen, dat men eon secretariaat noodig had van twee personen en dat men zou gaan onderzoeken, wat men zou kunnen doen. Het zal wel erg dom van my zijn, maar ik vermocht toen nog steeds niet in te zien, waarvoor dezo 3 millioen moesten dienen. Ik behoef stellig niet te verkla ren, dat ik over het verloop van de besprekingen niet zeer in myn schik was". De minister verklaarde verder: „Voor de sociale Jeugd zorg was een bedrag uitge trokken van f 3.868.000, maar men heeft mij toen voorgere kend ik heb de stukken bij mij dat voor 1947 noo dig was een bedrag van f56.000. De overige millioe- nen waren er bij geplaatst waarom? Ik kan het ant woord daarop niet geven en mijn aandringen op nadere toelichting is tenslotte uitge- loopen op de memorie, waar op ik zooiuist doelde. Hier waren nauwelijks zoo veel tienduizenden verant woord als milljoenen op de begrooting stonden". Is het wonder, dat de minister radicaal ingreep? Vraaggesprek generaal Kruis en generaal Spoor. De „groote vier" besissen. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, plaatsvervangend lei der der Nederlandsche delegatie ter Parijsche conferentie, heeft tegenover een correspondent van United Press een verklaring ge geven van de houding, die Neder land heeft aangenomen in de pro cedure-commissie, „Wij zijn van oordeel", aldus Jhr. Tjarda, „dat deze vredescon ferentie voor wat betreft de kleine landen, onder onbevredigende om standigheden geopend is, Van de conferentie van Moskou af tot op dit oogen- blik hebben de groote mo gendheden alle beslissingen betreffende de procedure ge nomen. Zij alleen hebben de vredesverdragen geredigeerd en zelfs besloten, er de laat ste hand aan te leggen. Wel i9 waar hebben zij er in toegestemd, gedurende ccn tus. schentijdsche periode (welke thans is aangebroken), de kleine staten te raadplegen, maar zij hebben daarbij^ niet aangegeven, In welke mate zij met dc aanbevelingen dier staten rekening zullen houden. Als kleine souvereine mogend heid hebben wij ons te Parijs ten doel gesteld, de grootst mogelijks vrijheid van tneeningsuiting te krijgen en de beste mogelijkheid, om gehoor te vinden. Het is niet noodig, dat men ons gaat zien als lieden, dia onophoudelijk bezig zijn, moeilijkheden te scheppen. Wij hebben gemeend dit standpunt te moeten innemen, omdat het ging om het bestaan van ons eigen lmd in het kader van de interna tionale samenleving, welke wij verdedigden. Thans zijn wij ge reed, om met al onze krachten de andere delegaties te helpen bij den arbeid, waarvan het lot der we reld afhangt". Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer zeide voorts, dat het besluit over de wijze van stemmen tea slotte nog een aanzienlijke winst beteekende voor de kleine landen, waarover deze zich bijge volg kunnen verheugen. Ook wees hij op het groote be lang van de verklaring van minis- Vrijdagavond heeft lt-gene- raal Kruis over Hilversum I een, vraaggesprek gehouden met den Indischen legercomman dant, lt.-generaal Spoor. Generaal Spoor verklaarde daarbij, dat hij nergens ge brek aan belangstelling voor Indië heeft gevonden, maar wel gebrek aan kennis van zaken en misverstand. Als het grootste misverstand noemde hij, het ongerechtvaar digd wantrouwen van vele Ne derlanders in de volstrekte op rechtheid van hun eigen gegee ring, wat betreft de uitvoering van de door de Koningin in 1942 aan Indië gedane belof ten. Het is, zoo vervolgde hij, voor ons militairen pijnlijk wanneer wij uit gesprekken met niet- militairen steeds weer den in druk krijgen, dat men ons be schouwt als degenen, die de nieuwe dingen, die in Indië moeten komen, zouden willen tegenhouden. Dit is al. heel on juist. Ik durf zelfs boudweg be weren, dat wij militairen hoo- ren tot hen, die in de eerste plaats zullen helpen deze din gen te brengen. Generaal Spoor wilde om geen misverstand te wekken onze taak in Indië liever aan duiden als het brengen van recht en veiligheid, dan herstel van orde en rust. Wij moeten recht en veilig heid brengen, omdat Indië dat van ons verwacht. Hoe verward en verwarrend ook de verhou dingen tusschen Nederlanders en Indonesiërs thans mogen lijken, het is zeker, dat zelfs zij, die zich onze felste tegen standers noemen, den band met Nederland en de Nederlanders in hun hart erkennen en aan vaarden. Onze eenige vijanden ginds zijn die door de Japan ners in haat en verdwazing op- gezwleepte groepen, Welke i wanneer de hartstochten be daard zijn zullen blijken slechts enkele tienduizenden op do tientallen millioenen te zijn. Op de vraag van generaal Kruis hoe wij dat moetien doen luidde het antwoord Op de ons eigen Nederland sche wijze, met matiging, men- schelijkheid en.humor. Kort om zooals thans de troepen van de Koninklijke landmacht en van het Koninklijk Neder- landsch-Indische leger dat reeds doen. Waar onze mannen komen om recht en veiligheid en vre de te brengen, ziet men in enkele weken, in enkele dagen soms, de naar het door ons bevrijde gebied terugstroo- mende bevolking ontwaken uit de betoovering van het Japansche gif. Zij ervaren, dat wij vrede brengen, vrede, recht en veiligheid, en zelfs diegenen onder hen, die wel licht korten tijd geleden de wapens tegen ons gevoerd hebben, begrijpen, dat wij hun bondgeno.oten zijn, niet hun vijanden. Het vraaggesprek eindigde met een betuiging van hulde aan de mannen van het Ko ninklijke Nederlandsche Indi sche leger, die regelrecht^ uit de verschrikking van de krijgs gevangenkampen weer onder de wapens gekomen zijn en nu de beste pleitbezorgers zijn voor de zaak van het Koninkrijk, ter Byrnes, volgens welke Ame rika elke aanbeveling der confe rentie, welke met twee derden der stemmen is aangenomen, in den Raad der Groote Vier zal onder steunen. De uitstekende indruk van deze verklaring was nog toegenomen doordien de Britsche gedelegeer de, naar nu gebleken is, hetzelfde standpunt inneemt. Van den ernst der Groote Vier zijn wij dan ook overtuigd, aldus Jhr. Tjarda. van Nederland, van Indië. Zij zijn aldus generaal Spoor waardige vertegen woordigers van het Nederland sche volk en ik stel er prijs op te verklaren, dat naast hun militaire optreden, hun gedrag op moreel en zedelijk gebied alle reden geeft tot voldoening. Het proces te Neurenberg is nu zoo ongeveer afgeloopen. Nu de 21 verdedigers hun laat ste korte pleidooi hebben gehou den wordt het tribunaal voor 14 dagen verdaagd om de uitspraak voor te bereiden. Een eerste stap op een moeilijken weg. Zooals wij reeds hebben ge meld, zijn de voorbereidende be sprekingen thans afgeloopen en is het reglement betreffende de procedure met 15 tegen 4 stemmen en 2 onthoudingen, aangenomen. Toen het eindelijk zoover was, dat tot stemming kon worden overgegaan, werd op verzoek van de Oekraïne elke paragraaf van het reglement afzonderlijk in stemming gebracht. De eerste vijf paragrafen, werden z.h.s. aange nomen. Toen echter de zesde paragraaf aan de orde kwam, waartegen Molotov tot het bittere einde be zwaar tegen had gemaakt, vroeg de voorzitter hierover hoofdelijke stemming. Tot aller verrassing kwam toen echter Molotov met de verklaring, dat hij dit overbodig achtte. De voorzitter, Bidault, toonde zich kennelijk verrnst. Maar de stem ming ging toch door, met het hierboven vermelde resultaat. Hiermede is een eerste stap in de goede richting gedaan. Maar het is een kleine stap. De moeilijkheden gaan nu pas beginnen. Vooral als straks, maar dat zal nog wel geruimen tijd duren, de groote problemenDuitschland, Oostenrijk en Japan aan de orde komen. Wij kunnen er wel op rekenen, dat het zeer lang zal duren, eer werkelijk de vrede een feit is ge worden. AARDSCHOKKEN IN DE CARAIBISCHE ZEE. Een nieuwe „middelmatig ster ke" aardschok heeft wederom In do Caraibische zee plaats gevon den. Dit is reeds de vijfde dag van de aarbevingen, waardoor tot nogtoe minstens 55 personen zijn gedood of verdronken en duizen den dakloos zijn geworden, Het Amcrikaanschc departe ment van Marine heeft medege deeld, dat tengevolge van de grootste schok van Vrijdag alleen al 313 personen aan de Noordkust van dc Dominicaansche republiek zijn gewond. COMMUNISTEN IN ARGENTINIË. De Argentijnschc minister van Justitie heeft voor de leiders van de vier partijen, die in de consti- tueerende vergadering vertegen woordigd zijn, met uitzondering van den leider der Communistische partij, een uiteenzetting gegeven over de „opruiende activiteit" der Communistische partij. Een der aanwezige leiders heeft na afloop verklaard, dat dc toe stand van het land, wat de Com munistische activiteit betreft, ern stig is en dat de verschillende par tijen zich solidair hebben ver klaard met den president om „de nationale instellingen en souve- reiniteit te verdedigen". TABAKSINDUSTRIE OP JAVA. De Ra'jat bevat een artikel over te tabaksindustrie Tiv» Eer strootjesfabriek in Midden-Java, die voor den oorlog slecht9 300 arbeiders in dienst had, bood in den Japanschen strijd, werk aan 1800 man, terwijl thans meer dan 2000 arbeiders hier werkzaam zijn, De sigaren-productie, welke gedurende de bezetting was ge staakt, heeft thans weer een aan vang genomen: zij omvat voor een derde deel luxe-sigaren en voor do rest grovere sigaren ter wijl dc sigarettenproductie thans 16.000.000 stuks per maand be draagt. Men is thans doende de fabriek nog meer uit te breiden. In Oost- Java is het bedrijf in vollen gang en heeft men een productie van 50.000.000 sigaretten met een per soneel van 1200 menschen. DE OOGST IN AMERIKA. Het Amerikaansche ministerie van Landbouw he< ft bekend ge maakt, dat de V.S. op de grootste oogst in hun geschiedenis kunnen rekenen, wat betreft tarwe, mais en soortgelijke gev.'assen, DE WANDELENDE JOOD. Een correspondent van Reuter schrijft, dat volgers berichten uit Duitschland en Centraal-Europa de Joden, die illegaal in Palestina willen immigreereu, dwars door Europa worden geholpen door middel van op groote schaal wer kende geheime organisaties, welke, naar men gelooft, met een niets ontziende doelmatigheid en stren ge discipline te werk gaan. Haas ongeschreven wetten, die zelfs het maximum bepaalt, dat als bagage mag worden meege nomen, zijn voor alle Joden, die zich aan haar toevertrouwen in de hoop het Heilige Land te bereiken, bindend. OPROER IN SPAANSCHE GEVANGENIS. In de gevangenis van Alcala de Henares, bij Madrid, heeft zich een oproer voorgedaan. De Spaansche troepen hebben een cordon getrokken rondom meer dan duizend politieke gevan genen. Het oproer is ontstaan, al dus berichten uit Alcala, uit pro- rist tegen het bevel, dat 250 ge vangenen het gevangenisuniform moesten dragen. GEEN FEESTTE BATAVIA De voorgestelde viering van den eersten verjaardag van de repu bliek Indonesië is voor wat Ba tavia en andere -onder de gealli eerden staande plaatsen betreft, op bevel van de geallieerden af gelast Ontploffing van munitie bij Makassar. Bij de opruiming van een mu nitiedepot tusschen Makassar en Malino is een bom ontploft, waar bij dertig personen, onder wie 3 militairen, werden gedood en 27 ernstig gewond. Scherpe critjek op zijn beleid. Li de statenvergadering van Curasao is gouverneur Kasteel „een gevaarlijk man, wiens me thoden unfair zijn,, genoemd. De heer Jonkheer, lid van de commissie naar Nederland, deed dezen aanval tijdens een debat, dat op het overleggen van het rapport van de commissie is ge volgd. „Iedere minuut toont aan, dat gouverneur Kasteel voor zijn functie ongeschikt is. Zijn tegen woordigheid veroorzaakt en sti muleert ontevredenheid. Hij han delt uit zuiver persoonlijke en particuliere motieven en neemt elk middel te baat om zich in zijn autocratischee positie te hand haven". Dhr Da Costa sprak de berich ten in de plaatselijke pers, als zou zijn commissie in Nederland volledige afscheiding van Cura sao van het moederland hebben geëischt, tegen en kwalificeerde deze berichten als „een poging om de commissie in discrediet te brengen". Provincienieuws GOES. Een lyceum. Hedenmiddag om 2 uur wordt een spoedeischende raadsverga dering gehouden in verband met 't feit, dat van 't ministerie van O., K. en W. bericht is ontvangen, dat toestemming is verleend aan de R.H.B.S. alhier een lyceum te verbinden. Hevige opschudding om een handkus. Uiting van onder worpenheid? Een handkus is de oorzaak ge weest van groote beroering in de Argentijnsche constitueerende ver gadering. De leider der oppositie, Manga- dcira, drukte n.L een kus op de hand van generaal Eisenhower, nadat hij dezen in naam van alle leden had begroet. Dit gebaar werd gecriticeerd door een afge vaardigde van de regeeringspartij, die van meening was, dat het een gebaar van ontoelaatbare onder worpenheid was. Verscheidene sprekers namen vervolgens aan het debat deel, ten einde zich tegen dezo critiek te verzetten. Ten slotte nam de ver gadering een motie aan, waarin de leus werd goedgekeurd, als uiting van eerbied voor de prin cipes waarvoor generaal Eisen hower dc overwinning heeft be vochten en niet als uiting van on derworpenheid tegenover een an dere natie. Uit Washington wordt ver nomen, dat ecu Nederlandsche scheepsbouwmaatschappij on derhandelingen mot Turkije voert voor den bouw van vier passagiersschepen. Het betreft een mededeeling van den Turk- schen president. Bij Great Falls (Montana, V.S.) heeft een vliegongeluk plaats gehad, dat vijf burgers en de bemanningen van twee Amerikaan-sche legervliegtuigen het leven heeft gekost. Aangevallen door Communis tische en Sloveensche elemen ten, werd de politie in het Ita- liaansche stadje Duttogliano gedwongen het vuur te openen waarbij vijf personen werden gedood. De hydrografische afdeeling van de Britsche admiraliteit heeft een nieuwe wereldkaart uitgegeven, waarop de afstand tusschen Londen en elke wille keurige andere plaats ter we reld onmiddellijk kan worden j.fg-|ezen. Duitsche soldaten in Nederlandsche uniformen Het verraad van de Duit- sehe horden in 1940. De politieke recherche te Win terswijk heeft naar „Trouw" weet te meldden, in uitvoerige rappor ten vastgelegd, dat de Duitschers jegens ons land verraad pleegden door in Mei 1940 in Ned. unifor men ons grondgebied te betreden. Onlangs is een Duitscher ge arresteerd, die verklaard heeft als leider van den specialen stoottroep te zijn opgetreden, waarvan leden Nederlandsche uniformen droe gen. Deze gemotoriseerde stoot troep slaagde er in de Meidagen in, zonder eenige belemmering bij Sittard en zonder slag ot stoot tot Maastricht op te rukken. De uniformen weken slechts op een klein detail van de origineele af. De bronskleurige Rnoopen van de Nederlandsche uniformen dra gen als versiersel een afbeelding van den Nederlandschen leeuw, de knoopen van de vervalschte uni formen toonden twee gekruiste zwaarden, kleur en snit van de geïmiteerde uniformen waren vol ledig gelijk aan de Nederlandsche militaire kleeding. Ten einde de vervalsching te per- fectionneercn, droegen de Duit schers helmen, die als een druppel water op de Nederlandsche hel men leken, zij het dan dat zij van bordpapier waren vervaardigd. De gearresteerde leider van den stoottroep verklaarde, dat hij een welomschreven bevel had ontvangen, bij ge val het verraad zou worden ontdekt. De ontdekkers van het verraad moesten terstond en ter plaatse worden ge dood, opdat hijn ontdekking het minderwaardige Duitsohe optreden niet zou schaden. De stoottroep had tot taak vi tale punten in de Limburgsche hoofdstad te bezetten en te voor komen dat de Nederlanders bij hun terugtocht de bruggen zouden opblazen. Eerst onder den rook van Maastricht ontdekten Neder landsche militairen, dat zij met een vijandelijken troep te doen hadden. Zij openden onverwijld het vuur op de pseudo-Nederlan- ders, die ijlings op de vlucht sloe gen, doch volgens verklaringen van den arrestant elders dezen vorm van verraad opnieuw heb ben toegepast. Men is er toen helaas niet in geslaagd betrouwbare gegevens over deze Duitsdie actie in Zuid- Limburg te verzamelen. Nu men den leider van den stoottroep in handen heeft dank zij de acti viteit van de Winterwijkschc P.R.A. is de mogelijkheid aan wezig, dat ook andere leden van dezen stoottroep kunnen worden opgespoord. De Duitscher is ter beschikking gesteld van het Bu reau tot het opsporen van oorlogs misdrijven. Door de vaststelling van dit verraad is weer een nieu we schanddaad aan de Duit sohe oorlogsvoering toege voegd. Zooals men zich herinnert, is onlangs van officieele zijde ver klaard, dat de Duitschers, die in de kleeding van den Nederland schen militair hun doel trachtten te bereiken, streng worden ge straft en dat men er ernstig naar blijft streven nog meer klaarheid te brengen in duistere practijken, die Hitler's horden bij den over val op Nederland aan den dag hebben gelegd. Het gerucht is thans vervangen door. de harde werkelijkheid. In de Meidagen van 1940 zijn Duit schers, vermomd in uniformen van het Nederlandsche leger ons land binnengedrongen. Dit had niets met krijgslist of spitsvondige stra tegie te maken; dit was verraad van de laagste soort. Kapitein-luit. ter Zee J. J. A. Schagen van Leeuwen, die ten paleize Soestdijk beëedigd is als minister van Marine. Ver. „Ziekenhuisverpleging op Walcheren". Het verslag over het jaar 1944 geeft een inzicht in de buitengewoon groote moeilijk heden, waarvoor deze vereeni- ging tijdens de bevrijding en de inundatie stond. Niettemin heeft zij getoond voor de be langen harer leden op de bres te staan. Door samenwerking meti de zusterver. op N.- en Z- Beveland konden in den winter 1944'45 de geëvacueerde le den worden overgeschreven. De eerste maanden na de be vrijding was het innen van con tributie bijna hopeloos. Zonder eenige restrictie werden diphte- riepatdënten, in de meeste ge vallen om een ernstige epide mie te voorkomen, voor reke ning der ver. in de ziekenhui zen opgenomen. Gedurende 1944 werden in het geheel 784 pa tiënten in ziekenhuizen te Middelburg en elders opgeno men, n.l. 243 verplicht- en 541 vrijwillig-verzekerden. Op 1 April 1945 telde de ver. 23067 verzekerden. Het aantal opna men van verplichtverzekerden van het Alg. Middelb. Zieken fonds was 220 en van het Alg. Middelb. Homoeopatisch Zie- kenf. 23. De exploitatierekening over 1944 sluit met een nadee- lig saldo voor de A-verzekering van f 3072,88 en met een voor- deelig saldo van f 3134,80 voor de B/C-verzekering. De balans geeft als eindcijfer f 114774,39. Herstel van Walcheren. Het voorioopig herstel aan de Walcherschc polderwegen is nagenoeg geëindigd. Verdere werkzaamheden kunnen pas be gonnen worden, wanneer beslis singen over de wijze van defi nitief herstel zijn genomen. Met het bestratingswerk op den nieu wen dijk tusschen Vcere en Vrou wenpolder is een begin gemaakt. Aan het Veergat tusschen Veerc en Vrouwenpolder ontstond op 2 Juli j.l. een oeverval, waar bij het buitcnbeloop van den zee dijk over eenige tientallen me ters tot den bovenkant van de steenglooiing wegviel. De kom, die in het strand voor den dijk ontstond, heeft een diepte van 9 I meter onder laagwater. Ongeveer 29000 kub. m. zand is naar bui ten gevloeid. Tegen den bescha digden dijk is een voorloopige voorziening van rijshout aange bracht. Het gat in den vooroevcr zal met behulp van onderlossers zooveel mogelijk met zand wor den gevuld. Inmiddels worden maatregelen overwogen te nemen tot stuiting van dc afname van den vooroever op dit kustvak. MIDDELBURG. De Hervormde Jeugdraad heeft liet plan opgevat om op Zaterdag 17 Aug. a.s. van half acht tot half negen een open luchtzang te houden voor de jeugd. Dit, zal geschieden op den Dam en het Middelburgsch Muziekcorps o.l.v. den lieer Joh. H. Caro zal medewerking verleenen. Ook den leden van andere geestverwante jeugdt- vereenigingen wordt verzocht aan dezen samenzang deel te nemen, Naast twee koralen be staat het programma geheel uit vaderlandsche liederen; de tekst zal onder de deelnemers worden verspreid. THOLEN. Op Woensdag 21 dezer te 12 uur v.m. zal in het Wijkge- bouw de gelegenheid worden opengesteld tot in- eis aerinen- Op- m MiiïfeYSjwrtg van 6v: rtwtfth, Ditu AgZou op 0,20 u., onder 29.10 u. Maan op 20.58 u., oièet ,98 et, Hoog vt'&léf to Vlissingen Dimsdag 13 Augustus; 1.12 u. 1.98 m., 14.26 u. 1.95 m. ting van de ingezetenen. Aan giften voor 17 Aug. a.s. ten huize van Dr Duinker. T- Op 'Zaterdag 17 dezer zal ter gelegenheid van het 45-j. bestaan van „Olympia" een groot Turnfeest worden gehou den. waaraan 10 vereenigingen zullen deelnemen, terwijl „Con cordia" medewerking zal ver leenen. Om 2 uur opstellen op het speelterrein, 2.30'officieels oitt- vangst voor het stadhuis en 2.50 uur optocht naar het terrein. Deelnemers aan deze turnde- monstratie zijn dc vereenigin gen „Rust Roest" en „Olym pia" van Zierikzee. „Sparta" en „Udi" van Bergen op Zoom, „Olympia" van Kapelle, „W. I. K." van Wemeldinge, „Volhar ding" van Wissekerke, „Oost- kapelle" van Oostkapelle, „V, Z. O. S." van Ycrseke, „Sparta" van Krabbendijke en „Olym pia" van Tholen ST. ANNALAND. De coöperatieve Boerenleen bank alhier vergaderde onder leiding van den heer Bergers, die in zijn openingswoord de vijf overleden leden herdacht, w.o. inzonderheid het bestuurslid N. J. Heijboer en den voorz. van de Comm. v. Toezicht den heer J. N. Geluk. Spr. herinnerde aan de geldzuivering, die aan het personeel, bestuur en comm. van tobzicht hooge eischen heeft gesteld. Bijzon der dank werd gebracht aan den kassier den heer A. D. Goedegebure. Een voorstel van het bestuur om het presentiegeld voor be stuur en raad van toezicht op resp. f 400 en f 100 te brengen, werd aangenomen, evenals het voorstel om de winst naar re servefonds en reserve koers verschillen over te brengen. In de plaats van den heer N. J. Heijboer werd tot be stuurslid gekozen de heer' J. A. Heijboer, en tot lid van de comm. van toezicht, vac. J. A. Geluk, de heer H. A. Elenbaas. Medegedeeld werd, dat de woning van Dr Elenbaas zal worden ingericht tot bankge bouw en dat het aantal leden 440 bedraagt. De heer Biexens dankte on der algemeene instemming be stuur en comm. van toezicht en inzonderheid den kassier, voor al den arbeid die verricht werd. DE BILT ZEGTs Toenemende wind. Weersverwachting, geldig van Zondagavond tot Maandagavond; Koele ochtend, daarna snel stij gende temperatuur by aanwakke- renden wind uit Zuidelyke rich ting en geleidelijk toenemende be- wolkiug met later op den dag plaatselyk eenige regens. Laatste berichten. Het station te De plannen tot wederopbouw van het Roosendaalsche station zijn door de Nederlandsche Spoor wegen uitgewerkt en overhandigd aan het gemoentehestuur der stad. De nieuwo ingang wordt een gebouw van 14 M. hoog en zal op dezelfde plaats komen als deze vroeger Btond. Zulks in tegenstel ling mot don wenseh van het Roo sendaalsche gemeentebestuur de zen ingang zoodanig te verplaat sen, dat zy recht voor do Brug straat zou komen te liggen. Aan dit gebouw zullen lagere gebouwen van ongovoer 10 M. vor- ryzon en aansluiten aan hot thans tor rochtorzydo nog ongeschonden godoolto van do stationsgebouwen. Hot stationsplein ondergaat een gohoole verandering en vor- fraaiïng, Een siermuur van 55 M. lang mot een groote, 4% M. hooge inrijpoort, zal do olcctrischo eon- tralo en do daarachter gelegen loods camoufleeren. Aan hot ein de van dezen muur wordt door de spoorwogon een restaurant ge bouwd mot flinko terrasBOn, De oppervlakte van dit gobouw wordt 12X25 M. Bruinkool uit Duitschland. Binnenkort zullen maandelijks uit Duitschland ongeveer 35.000 bruinkool briketten per schip te Nijmegen worden aangevoerd. Na overlading in goederenwagens zal deze bruinkoolstof, voorna melijk bestemd voor electrische centrales, over het geheele land worden gedistribueerd. De betaling van deze kolen vindt plaats in Engelsche ponden, welke bedragen worden verkre gen uit export van Nederlandsche producten (voornamelijk groen ten) naar de Britsche zone in Duitschland. H. M. de Koningin. H, M, de Koningin heeft gis teren een bezoek gebracht aan de paBBiespelen te Tegelen. H. M. die den naeht doorbracht in haar trein te Tegelen, zal van daag een bezoek brengen aan de getroffen gebieden in Noord-Lim- buTg. DinBdeg zal een bezoek wi-rden i-'eVacht aan Zuid- Limburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1