De conferentie te Parijs Spraakverwarring. STICHTING HERSTEL ZEELAND 1945. De toekomstige politieke status van Indië. DE NOOD VAN HET KLEUTER-ONDERWIJS Strijd Ci.i de petroleum. Hoeveel auto's werden ingevoerd? Besprekingen op breede basis. Provincienieuws I KRUIMELTJES De Zandzuiger te Westkapeile is de reis over den dijk begonnen. Kerknieuws. Nagek. Advertentie. Laatste berichten. Onderwijs. Stiefe^sj ^^eeuNSgsfe Kantoren *,9 VÜBsinge-, Wal- Btraat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vlooe- wjjckstraat, Telef. 2052. Het is een eenvoudige en so ber e geschiedenis die in Gene sis 11 wordt meegedeeld. God had bij de schepping aan de menschen geboden, niet al leen zich te vermenigvuldigen, maar ook, de aarde te vervul len, haar te onderwerpen, over haar te heerschen, Wat deed echter de mensch na den zondvloed? „Zij zeiden; laat ons voor ons een stad bou wen en een toren, welks opper ste in den hemel zijen laat ons een naam voor ons maken, opdat wij niet misschien over de gansche aarde verstrooid worden." Dat ging rechtstreeks in te gen wat de Heere geboden had, waarom hij hun spraak aldaar verwarde. De menschen verstonden elkaar niet meer. Alle samen- spreking en daardoor ook alle samenwerking was onmogelijk geworden, „en zij hielden op de stad te bouwen". Wat daar bij den torenbouw van Babel gebeurde geeft een beeld van den tijd waarin wij nu leven. Toen de oorlog was afgeloo- pen, hebben zich de menschen opgemaakt om een nieuwe we reld, een nieuw Europa, een nieuwe samenleving op te bou wen. De fouten vroeger gemaakt, zouden nu worden vermeden. Het nieuwe bouwwerk zou worden een monument ter eere van den mensch, dat de eeuwen zou kunnen verduren. Sterker dan staal. Overal zijn de bouwers aan het werk gegaan. Nationaal en internationaal. Maar nu is het plotseling of aan alle hooggestemde ver wachtingen den bodem wordt ingeslagen. _De menschen blijken elkaar niet meer te kunnen verstaan'. De spraakverwarring is volko men. Ondanks alle moeite die gedaan wordt, schijnt het te Parijs niet mogelijk tot een eenigszins bevredigende oplos sing te komen. En daar niet alleen. Er is geen reden om aan te nemen, dat de bouwers aan de nieuwe wereld elkaar opzette lijk tegenwerken. Veeleer is er reden om te verwachten, dat zij bezield zijn met de oprechte be geerte om te bcuwen aan een gelukkige toekomst. En toch kost het de grootste moeite om iets te bereiken. Reeds bij de voorbereidende besprekingen bleek het schier onmogelijk de noodige een stemmigheid te Verkrijgen. Ei- wordt niet gebouwd. Er is- geen samenstemming en geen samenwerking. De sameuspre- king wil nieti vlotten. De afge vaardigden verstaan elkaar niet. Wat hier gebeurt staat niet op zich zelf Overal en op elk gebied kunnen wij soor'gelijke verschijnselen waarnemen. Er is een roepen om eenheid en er is de begeerte om te bouwen, maar er is toch niet de macht om iets tot' stand te brengen. Spraakverwarring over heel de linie, -pe vraag komt op of wij ook deze dingen niet hebben tq zien als een oordeel Gods. De menschen hebben zich op gemaakt om te bouwen, maar bet is een bouwen in eigen kracht, naar eigen inzicht. Er is niet de begeerte om den lof te verkondigen- van Hem, die de werelden schiep en zij waren. De menschen die het met hun kennen en kunnen zoover hebben gebracht, meenen het le kunnen- stellen zonder God, al is men dan nog wel bereid als dat pas geeft, de hoop uit ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No, 412 PROTESTANTSCH CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdrg 10 Aug, 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. - Hoofdkantoor: Goee, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289, Advertentieprijs 12% cent por m.m. cr" z - u! 2ió® iviaan ZwMteg? Zoa op &J9 u,, oud - 20,1-1 e Maar, op 20,05 u.> 'ai- dei 03,01 u. Hoog ws'ior ie Viiss-nhfl Zondag 11 Augustus:: 1.01 u. 1.72 m., 1.14 u. 1.78 m. te spreken, dat God den arbeid zal zegenen. Met het geopenbaarde Woord van God wordt' geen rekening gehouden. Het pogen is trot- sche monumenten te stichten ter eere van den mensch; om voor den mensch een naam te maken. Maar dan klinkt ook nu het Godswoord: Zou hun niet af gesneden worden al wat zij bedacht hebben te maken? De algemeene spraakverwara- ring, die de menschelijke mach teloosheid manifesteert, is wel in staat ons tot nadenken te stemmen, en ons ernstig voor de vraag te stellen wat wij bouwen era hoe wij, op elk le vensterrein begeeren te bouwen. Er is maar één middel om aan den vloek van de spraak verwarring te ontkomente luisteren naar de sprake Gods in Zijn Woord. Sowjet-Russisch amen dement verworpen. Het Sovjet-Russische amende ment betreffende de meerderheids kwestie is, ter plenaire zitting van de conferentie van Parijs met 15 tegen 6 stemmen verworpen. Voor de stemming had Byrnes, (Amerika) o.m. verklaard: „Wij zijn bereid om consessies te doen, doch niet om de eenigsten te zijn in het doen van consessies. Wij zijn niet van zins om onzen bondgenooten vredesvoorwaarden voor te schrijven, maar wij zijn ook heelemaal niet van plan om ons door onze bondgenooten die vredesvoorwaarden te laten dic- teeren". Het reglement van orde is daar, na aangenomen. Internationalisatie van de bronnen in Iran? Dr Eskandari, de Iraansche minister van Handel en Indus trie, heeft tegenover een cor respondent van Ageuce France Presse verklaard, dat naar zijn meening de Britsche politiek in Iran er op gericht is om, in overeenstemming met do Sowjet-Unie, de petroleumvel- den te internationaliseeren om een einde te maken aan de concurrentie der groote mo gendheden op dat gebied. Hij voegde hieraan toe, dat de Engelsche pogingen om met de Sowjets op dit punt tot overeenstemming te geraken tot nog toe niet zijn geslaagd. Volgens Eskandari zou de acti viteit van de vakvereenigingen in Zuid-Iran niet, de voornaam ste reden zijn van het zenden der Britsch-Indische troepen naar Basra, maar veeleer zou deze maatregel genomen zijn om de Britsche belangen in het oliegebied in het Midden-Oos ten te verdedigen. Donderdag vond onder auspiciën der Stichting Herstel Zeeland 1945 een bespreking plaats nopens den nood, waarin het voorbe reidend Lager Onderwijs in onze Provincie verkeert. Aanwezig waren; de beide inspecteurs van het Lager Onderwijs in Zeeland, de heeren Kuiper en Leenhouts, alsmede de directeuren der beide kweekscholen, de heeren A. de Jonge en Dr K. Huizenga, en van de zijde der Stichting de heeren A. Schout, onder-Voorzitter en D. van Heyst, secretaris. De heer Kuiper gaf enkele voorbeelden uit zijn inspectie, welke den zeer deplorabelen toestand van het kleuteronderwijs op schrille wijze aantoonden. Het gebrek aan financiën is de oorzaak van vele gebreken, wat zich weerspiegelt in onvoldoende huisvesting, gebrek aan leermiddelen en te lage bezoldiging der onderwijskrachten, waardoor de aanstelling van goede krachten ten zeerste wordt be moeilijkt. Voorts moet in de opleiding der onderwijskrachten wor den voorzien. De cursus, welke voor den oorlog bestond, is opge heven. Pogingen om dezen cursus weer nieuw leven in te blazen, hebben gefaald, zoodat thans andere wegen moeten worden gevonden. Alle aanwezigen waren unaniem van oordeel, dat deze tak van onderwijs, voor de voorbereiding op het onderwijs voor de jeugd van zoo uitnemend belang, weer in de volle belangstelling, met name in die van de regeeringsinstanties, moet komen te staan. Met in schakeling van den Raad van Bijstand voor Onderwijsaangelegen- heden, zal op dezen noodtoestand de aandacht worden gevestigd van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ter wijl aan Gedeputeerde Staten een verzoek om adhaesie zal worden gericht. Ten aanzien van de opleiding Werd besloten, om na te gaan, of aan de kweekscholen voor onderwijzers een cursus voor opleiding tot kleuterschoolonderwijzeres kan worden verbonden. De beide directeuren verklaarden zich gaarne bereid daaraan hun medewerking te verleenen. Als dan zal dus een neutrale opleiding en een Prpt. Chr. opleiding worden verkregen. De financiering vormt echter in eerste instantie nog een ernstig beletsel. De inkomsten, door de cursisten te betalen, zullen in geen geval de uitgaven kunnen opvangen. Getracht zal worden een bij drage te verkrijgen van Rijk en Provincie, terwijl voorts in de toekomst, een beroep zal worden gedaan op de besturen van die gemeenten, vanwaar de cursisten afkomstig zijn. Via de Stich ting zal tenslotte een startsubsidie worden aangevraagd aan het Nederlands Volksherstel en aan het Prins Bernhardfonds. Mocht na de officieele aankondiging van de oprichting der cursussen blijken, dat ook in de andere deelen der provincie voor de opleiding genoegzame deelneming bestaat, dan zal worden nagegaan, in hoe verre de financiën het toelaten om behalve in Middelburg ook in andere plaatsen in Zeeland de opleiding ter hand te nemen. Moge het thans genomen initiatief in het belang van het kleuter onderwijs met succes bekroond worden 1 En waar zijn ze gebleven? Door den heer Dassen zijn aan den minister van Verkeer de vol gende vragen gesteld; 1, Kan de minister mededeelen, hoeveel nieuwe personen-auto's sedert de bevrijding in Nederland zijn ingevoerd, zulks met vermel- melding van de soort; kleine wa gens (4 cylinders), middensoort (6 en 8 cylinders) en zware soort? 2. Kan de minister mededeelen eveneens met vermelding van soorthoe deze nieuwe personen auto's verdeeld werden over de verschillende provincies? In een officieel communiqué van den regeeringsvoorlichtings- dienst, dat te Batavia is uitge geven, wordt verklaard, dat de Nederlandsche regeering zich al tijd op het standpunt heeft ge steld, dat het noodzakelijk is om den toekomstigen politieken status van Indië niet alleen met de groep Sjahrir te bespreken, docht even eens met andere Indonesische groepen, alsmede met vertegen woordigers van de Nederlandsche, Chineesche en Arabische bevol kingsgroepen. De conferentie te Malino is hiervan het begin geweest, of schoon in dit geval de bedoelingen nog niet verder gingen dan het voeren van besprekingen met de Indonesische vertegenwoordigers van die gebiedsdeelen, die thans onder Nederlandsch gezag staan. De regeering heeft echter reeds uitdrukking gegeven aan haar voornemen om de verzoeken van bevolkings groepen van versohiliende nationaliteiten om aan de besprekingen te mogen deel nemen, in te willigen. Deze groepen hebben als hun wensch te kennen gegeven, dat zij willen samenwerken „op associatieven grondslag". De regeering heeft het juist ge oordeeld, op denzelfden grondslag en met dezelfde mogelijkheden als Malino, een speciale conferentie bijeen te roepen, waaraan alie groepen zullen deelnemen en waar zij zich van elkanders wenschen op de hoogte kunnen stellen. Mocht daartoe de wensch be staan, dan zullen de groepen in de gelegenheid worden gesteld om onderling overleg te plegen, zon der dat daarbij een vertegenwoor diger van de regeering aanwezig is. Het ligt in de bedoeling van de regeering om deze conferentie op I September te doen beginnen. Een definitieve datum is echter nog niet vastgesteld. DE BRITSCHE TROEPEN TE BASRA. Gezocht wordt naar een onderlinge regeling. De Britsche troepen, aldus is te New Delhi bekend gemaakt, zijn slechts ter beveiliging van de Britsche en Britsch-Indische be langen in Zuid-Perzië naar Basra gezonden. Alleen in het uiterste geval zou de Perzische grens wor den overschreden. De Perzische ambassadeur in de V.S. heeft verklaard, dat Per- zië zou trachten de zaak direct met Engeland te regelen. Slechts als de Britten zouden weigeren terug te trekken of verdere soort gelijke stappen zouden nemen, zal Perzië de kwestie voor de Ver- eenigde Naties brengen. PLANNEN VAN MONTGOMERY. Veldmaarschalk Montgomery is Van plan twee maal per jaar een conferentie van Britsche generaals bijeen te roepen, teneinde de pro blemen van den oorlog in de toe komst te bcstudeeren. De eerste conferentie, waaraan 180 gene raals deel nemen, zal volgende week geopend worden. De aanvalsoorlog zal het onder werp der besprekingen vormen. Montgomery zal een wereldreis maken, teneinde alle militaire pro blemen ter plaatse te bestudeeren. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben met ingang van 1 Juli 1946 benoemd tot stuurman bij de Provinciale Stoombootdien sten A. M. van Peenen, thans dekknecht bij genoemden dienst. Burgemeesters. De heer A. Bakker, burge meester vara Oldebroek, vroe ger te Koudekerke, is benoemd tot burgemeester van Veenen- daal. Begrafenis A. Littooy. Donderdagmiddag werd onder zeer groote belangstelling ter aar de besteld het stoffelijk iverir-bot I Donderdag is de eerste trein uit Nederland naar Denemar ken vertrokken waarin men op comfortabele wijze kan over nachten. Te Rijswijk heeft een ze kere Geesink eerst zijn 26-ja- rige vrouw doodgeschoten en daarna zichzelf van het leven beroofd. -» Bij een hevige autobotsing op den Rotterdamschen weg bij Ypenburg zijn twee liftende dames ernstig gewond. De auto's werden zwaar bescha digd. Zvritsersche politie, die het eiland Brrsage in het Lage Maggiere Leeft afgezocht om het lijk van Mussolini te vin den is hierin niet geslaagd. De autoriteiten in de Russi sche bezettingszone van Duitschland hebben 1000 indus- trieele ondernemingen in staats bezit doen overgaan. De Tsjechische minister van Gper.bare Werken is aan de gevolgen var. een. auto-ongeluk overleden. D'e Duit r. -be groot-indus trieel Rudolf Bomberg is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het smok kelen var. zijde naar Nederland tot een bedrag van ongeveer f 100.000. -« Doordat een vat! met ben zine te Amsterdam in brand vloog vlag naast een auto, die gerepareerd werd, liep een monteur, die zich met het re- pareeren bezig hield ernstige brandwonden op. Donderdagavond is een 16- jarige jongen te 's Gravenhage door een1 schot uit een revolver, welke zijn J6-iarige neef han teerde. gedood. De jongen had deze revolver in de duinen ge vonden en speelde ermee op het critieke moment. Een door de Duitschers in 1941 gebouwde 105 meter hooge drijvende hijschkraan van ruim 3 millioen kg. en met een hef vermogen van ruim 350.000 kg., naar men zegt de grootste ter wereld, wordt thans ter ver scheping naar San Pedro in Californië gedemonteerd. Binnenkort zullen Poolsche kunstschatten uit de Engelsche zone van Duitschland en Oos tenrijk naar Polen worden, te ruggebracht. VOOR DEN ZONDAG Gij hebt de woorden des eeuwigen levens- Jok e68b. Als wij de geschiedenis le zen die met deze woorden in verband staan, dan sten wij hier Jezus met Zijne discipelen. Zoojuist zijn er enkele weg' gegaan. Ze hebben de Meester verlaten. Zij hadden zich alles zoo anders voorgesteld. Zij hebben het niet begrepen dat Hij was gekomen om den wil des Vaders te volbrengen. Nu zijn zij teleurgesteld heenge gaan. Dan komt Christus met de vraag tot Zijn discipelen: Wilt gij die anderen nu ook maar niet volgen en ook van mij weggaanf Deze vraag komt niet tot de schare maar tot Zijn discipelen tot hen die al- lei verlaten hadden om hun Meester na te volgen. Hun geloof wordt op de proef gesteld. Zij hebben tot op dit oogenblik met de Mees ter gewandeld. Zij hebben Hem gezien in Zijn almacht maar ook in Zijn dienende liefde. Thans kunnen zij weg gaan, zij kunnen Hem verlaten. Maar dan komt Petrus naar voren en hij belijdt het: O Heer als wij U niet hadden waah zouden wij dan naar toe moeten gaa/n, Gij hebt immers de woorden des eeuwigen le vens. Wonderbare belijdenis. Heer lijke zekerheid. Als Gods kind het weet: Heer waar dan heenf Tot U alleen, want gij zijt immers de lelie der vallei voor mijn ziel. Wanneer ik U moest derven het leven had gent waarde meer, zonder U voor mij geen vreugde en zon der U geen vrede Heer. Neen, de discipelen zij zijn gebleven bij hun Meester en zij hebben Zijn heerlijkheid mogen aanschouwen. Soms kunnen de moeilijk heden en teleurstellingen zoo groot worden dat het geloofs- oog in donker Hem niet meer ziet. Misschien willen wij Hem in die oogenblikken loslaten, maar onze ziel zal alleen ruste kunnen vinden als wij leven dicht bij den Heer. Gij hebt de zooorden des eeuwigen levens. De discipelen hebben deze rede niet ten volle begrepen. Het evangelie van hel kruis verstonden zij nog niet, toch waren zij er van overtuigd, dat Hij alleen het woord des levens had. Zullen wij het ook zeggen in de moeilijkheden die ons soms terneer kunnen drukken Heer wij zoillen niet van U weggaan ivont wij zouden niet weten tot wien zoij anders moesten gaan, Gij hebt immers de woorden des eemviyen le vens. Zalig de man en vrouw die weet aan Jezus hand te gaan door dit leven. Heiland help mij bij U te [blijven, Ook als de wereld U laf [bespot, veracht. Wil mees en twijfel uit het [hart nu verdrijven, Dat ik U zal volgen ook als [lijden mij soms wacht. Vliss. C. N. E enigen tijd geleden wijdden wij een artikel aan den tocht, welke een /andzuiger, liggende in een meertje achter den Westkapel- schen zeedijk, over den dijk heen gaat ondernemen. Deze week waren de voorberei dingen zoover gevorderd, dat met de eigenlijke reis een begin kon worden gemaakt Dinsdag heeft de zuiger den dam in het meer doorgestoken, waardoor het water rondom den zuiger steeg. Den volgenden dag is hij naar het begin van de uit 8 banen bestaan de helling gevaren en op de zes tien lorries, die gereed stonden. Er stond nog net te weinig water om op de biels, die op de lorries waren gelogd, te komen, zoodat die er af moesten worden ge haald. Zonder ongelukken kwam hij er toen boven op. Op den zuiger zijn twee lieren opgesteld, waaraan 12 man staan te draaien. Er is een twee-ploegenstelsel. Door middel van twoe dikke kabels, die zich even vóór den zuiger split sen en aan het andere uiteinde diep in het zand zijn vastgezet, wordt het gevaarte van onderen vastgehouden. Twee andere kabels, waaraan de zuiger zich a.h.w. naar boven trekt, loopen via eenige katrollen op de lieren. Donderdagmorgen werd met het werk aan de lieren begonnen. Dien dag legde de zuiger een afstand van 40 Meter af. Dit zal wel iets minder worden, nu de zuiger niet meer in het water ligt. Gerekend kan worden, dat ze per uur ge middeld zes meter aflegt. Het draaien der lieren eischt buiten gewoon veel van het uithoudings vermogen der mannen. Daar komt bij, dat de bediening van de eene lier veel meer inspanning kost dan van de andere, omdat zich daar de machine-installatie bevindt. Bovendien is het work ontzettend oentonig. Er zal nu een proof worden ge nomen met twee bulldozers, die vóór don zuiger zullen worden geplaatst en gaan trekken. Moge lijk, dat dit ook iets vlugger gaat, want geschat wordt, dat het werk zes acht weken in beslag zal nemen. De tijd dringt das, met het oog op do mogelijke Septem- ber-stormen. "Wij weten dat nog wel van het vorige jaar aan de Nolle. Op het oogenblik zijn aan de zeezijde van den dijk twee bulldozers bezig ook daar de helling in orde te maken. van den heer A. Littooy, in leven boekhandelaar-uitgever te Temeu zen. Ds J. Sollie leidde den rouw dienst. Bij het graf werd het woord gevoerd door genoemden predi kant die op het voorrecht wees dat de overledene de verzekerdheid des geloofs bezitten mocht. Ds Joh. Francke uit Rotterdam sprak hartelijke» woorden van warme vriendschap. De heer H. v. d. Linde sprak namens het drukkerij- en kantoor personeel woorden van groote waardeering. De vader van den overledene richte tot de zeer velen woorden van har fel ijken dank. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heer H. C. Voorhoeve, de bekende Haagsche Uitgever- Apotheken geopend. Ingaande Zondag 11 Aug. zijn de volgende apotheken ge opend: te Middelburg: fa. v. d. Garde; te Vlissingen: fa. A. J. van Ockenburg, Wal straat. KLOETINGE. In de gehouden vergadering van de Oranjevereeniging werd met algemeene stemmen beslo ten de contributie te verhoo- gen van f 0.50 op f 1, Het Koninginnefeest zal ge vierd worden op Zaterdag 31 Augustus, 's Morgens zullen er kinderspelen zijn met trac- taties, 's middags om 2 uur een optocht en om 4 uur volksspe len. 's Avonds concert van „Excelsior" met volkszang en tot, slot een muzikale rondgang, 's-HEER ARENDSKERKE. Benoemd tot voorziter van het waterschap voor de uitwa tering door de „Sluis-in-de- Piet" den heer D. W. Linden- bergh. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vorden (2e pred.- pl.), E, B. Rijnders te Nieuwol- da; te Berkel en Rodenrijs (toez.), C. Fortuin te Nes en Wïerumte Hoevelaken, A. Vroegindewey te Loon, op Zand. Aangenomen naar Amers foort (bijz. pred.pl.), C. J, P. Mackaay te Dantumawoude. Bedankt voor Asch (toez.), L. J. Bloemsma, cand. te Gel- dermalsen; voor Nijland (Fr.), R Bijl te Haren. Geref. Kerken. Tweetal te Zwijndrecht, E. A. van Es te Den Haag-Zuid en W. van Dijk te Nijmegen. Beroepen te Barchem, A. Ko ning te St. Laurens; te Leimui- den, C. Moens, Evang. pred. te Beverwijk; te Klundert. J. v. Buuren te Abcoude. Bedankt voor Bergen (N.H.), dr E. Smilde te Edam. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Pieterburen, H. C. Overeem, cand. te Kampen. Bedankt voor Schiedam (2e pred.pl.), C. Stam te Tweede Exloërmond. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Zeist, P. Kaste- lijn te Culemborg. Afscheid en intrede. Niet op 29, maar op 22 Sep tember hoopt Ds Six Dijkstra afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Kamperland. Ds H. Veldkamp hoopt Zon dag 18 Aug. nam. 5.30 uur in de Noorderkerk te Middelburg zijn intrede te doen. Mej. E. P. Vos te Nieuw- dorp slaagde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht voor 't arts examen. HET BOTERRANTSOEN IN DEN A.S. WINTER. Naar het A.N.P. van be voegde z(jde verneemt zal het huidige boterrantsoen geduren de de wintermaanden, zoo mo gelijk, gehandhaafd blijven. De kans bestaat echter, dat min der boter, doch daarentegen meer margarine zal worden verstrekt. Men streeft er naar geen verandering te brengen in het totale vet-, boter- en marga rinerantsoen. Een en ander is evenwel geheel afhankelijk van den invoer. Heden overleed, zacht en E kalm, na een langdurig en ge-1 duldig gedragen lijden, onzej geliefde Zuster, Behuwdzuster l en Tante, Elisabeth de Jonge, in den ouderdom van 40 jaar. Uit aller naam: M. de Jonge. Nw.- en St.-Joosland, 9 Augustus 1946. Tweedo weg 1. DE BILT ZEGT: Regenachtig. Regen gedurende het grootste gedeelte van den dag, in den na middag in het Westen brekende bewolking, wind tusschen Zuid en West, aan de kust tijdelijk krach tig of sloimachtig. Koel. SCHEEPVAART- BERICHTEN. 8 Aug.: Gepasseerd n. Antwer pen m.s. Gapolla van Rotterdam; m.s. Zous van London; m.s. Voor- I waarta naar Brussel. I 8 Aug.: Van Antwerpen m.s. Fiat naar Gooi; m.s. Mirvo naar Stockholm. 9 Aug.: Gepasseerd naar Ant- worpen m.s. Prins Maurits van Chicagom.s. Cottica van Amster dam; m.s. Tyro van Rotterdam. 9 Aug.: Van Antwerpen m.s. Limburg naar Middlosbourgh. Aangekomen to Vlissingenm.s. Gruno van Londen; m.s. Bornrif van Delfzijl. Voor de acte Engelsch L.O, is geslaagd de heer P, A. v. d. Heuvel te Goes. Voor de acten Fransch en Engelsch, Mej, J. J. de Kruijter te Goes. AANBESTEDING. Bij de op 6 Augustus gehouden aanbesteding door het Bestuur der Waterkcering van het calamiteuze waterschap Bruinisse, werd in geschreven voor bestek no. 1, het maken van een beton-helling en fundeering van de peilbootloods, met de opstelling der loods, door A. J. Verjaal, Dreischor f 3200; L. v. Popering, Bruinisse f 3380; M. v. d. Velde, Bruinisse f 2480; Voor bestel no. 2 herstellings werken aan het poldermagazijn, dijkmuur, ijzeren scheringen, enz. door; A, J. Verjaal, Dreischor f2800; L. v. Popering, Bruinisse f 2540; M. v. d. Velde, Bruinisse f 2360. (De gunning is aangehouden). De Koningin bezoekt Twenthe. Gisteren bracht H. M. de Koningin een bezoek aan Twen- the De reis geschiedde per spoor en toen de trein Hengelo binnen reed stonden duizenden te wach ten om H. M. een enthousiaste ontvangst te bereiden. Zij werd ontvangen door den Commissaris der Koningin en den burgemees ter van Hengelo. Por auto werd oen tocht gemaakt door het ver woeste stadsdeel. In Enschede vond een bijeen komst plaats met vertegenwoordi gers uit de illegaliteit, industrie, het cultureelo leven en den land bouw. Do Koningin stelde veel belang in hetgeen door de aan wezigen werd verteld, Te ruim 5 uur verfrok H. M. per trein in Westelijke richting. Doodenherdenking te Vught. Ter hoogte van Lunet 2 in de onmiddellijke nabijheid van hot intemeeringskamp heeft de or- ganisatio „Trouw" gisteren haar dooden herdacht, die twee jaar geleden ten getale van 23 strij ders uit het verzet door de Duit- sclte fusillade om het leven kwa men. Het woord werd gevoerd door den heer E. van Ruller, voorzitter van do vereen. „Trouw" en Mevr. G. v. d. Molen, voorz. van do Stichting „Trouw-fonds" die een klommond beroep deed op do aanwezigen het contact to bewa ren en elkander geestelijk en re ligieus te stounon. Hierna werden aan don kruis- vuet kransen neergelegd namens 4e vcreeniging „Trouw", de ille gale groep Vught en bewoner» van kamp Iloaren. Dr Eeuwe naar Moskou. De Russen die deelnemen aan het schaaktournooi te Groningen hadden een uitnoodiging bij zich. Enkele dagen na het Staunton- tournooi te Groningen wordt te Moskou de landenwedstrijd Sov- jet-Rusland-Vereenigde Staten gespeeld. Botwinnik en Flohr hebben Euwe verzocht na Gro ningen met het vliegtuig waar mede zij van Nederland naar Moskou zullen terugkecren, mee te gaan teneinde in de Russische hoofstad als wedstrijdleider, op te treden, een invitatie, welke door dr Euwe is aanvaard. Prijs consumtie-aardappelen. De prijs is thans vastgesteld voor detaillisten op 10.50 per 100 kg. De prijs voor den consu ment is voorloopig vastgesteld op 13 cent per kg, Voor thuis bezor gen n"c een cent ner kg extra worden berekend

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1