H. M. de Koningin Het Belgische Kabinet. Minister van Marine Dreigend conflict in het bankbedrijf. Het zevende na de hevrping. De Perzische petroleum. WAT OP DEN BON? De positie van de landarbeiders. Aardschokken te De Bilt geregistreerd. naar Twenthe. Het Reglement van Orde voor de Vredesconferentie. Besluit na dagenlange opgewonden debatten. Nieuw-Gulnea in het Australische Parlement. benoemd. Bemiddeling bij vestigingsaanvragen. Groenten- en fruit gewassen. Een onmisbaar, maar zéér brandbaar artikel. THtfessoê BtieSrffeg wZeeuwi VtegPM:: Kantoren te Ylissinges, Wal. straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Bouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Tloos- wpckstraat, Telef. 2052. Itl het dit voorjaar gehouden congrea van de Stichting voor den Landbouw, zijn uitvoerige beschouwingen gewijd aan het gebrek aan arbeidskrachten in den landbouw. Ondanks het feit, dat er nog altijd een vrij belangrijk aan tal werkloozeii is, ontbreken in den landbouw de arbeidskrach ten om den noodzakelijke]» ar beid te verrichten. Hoe komt dat? Een der inleiders, de heer Ir Heymeyer, wees er in dit ver band op, dat het reëele jaar inkomen van den vasten land arbeider vóór den oorlog ge middeld 20 pet. lag beneden dat van den geoefenden arbeider in de kleine steden met een plat telandskarakter en 40 pet. be neden dat van denzelfden ar beider in de groote steden. Dat toen de landarbeider niet weg trok naar de groote stad, is daaruit te verklaren, dat daar nog grootere werkloosheid heerschte dan op het platteland. Thans liggen de verhoudingen anders. Thans kan de landar beider overal terechtin den handel, in de industrie, in de stad en op het platteland en overal kan hij een beter loon verdienen onder gunstiger ar beidsvoorwaarden dan op d.e boerderij En wel zijn nu de loonen van de landarbeiders relatief het sterkst gestegen, maar dat neemt niet weg, dat de achter stand nog lang niet ia inge haald. En zoo staan we voor het feit, dat de arbeiders weg trek ken. Hoe dit verschijnsel te kee- ren? En dan luidt het antwoord van den inleider „De eenige rationeele weg om dit te bereiken zal zijn, om de loonen en de arbeidsvoorwaar den zoodanig vast te stellen, dat de landarbeider geen reden meer heeft om weg te trekken van de boerderij. Alle andere middelen moeten falen, omdat het kunstmiddelen, lapmiddelen zijn. Het gaat niet alleen om de loonen, maar om de algemeene waardeering van het beroep van landarbeider. Wil men in dt toekomst den Wdai beider up liet patteland houden, dan moet er meer waardeering komen voor den landarbeid, dan moet men zor gen den landarbeider te binden aan het bedrijf en hem daar mede terug te geven zijn liefde voor het bedrijf en zijn beroep. Dat zal moeten gebeuren, door een betere belooning, door een betere huisvesting, door een meerdere ontwikkeling en de bevordering van vakkennis." Hoofdzaak is echter, naar het oordeel van Ir Heymeyer, dat het verschil in loonniveau tus- schen stad en platteland, maar vooral en in de eerste plaats door het wegnemen van de ver schillen van het loon ten plat- tenlande. Ongetwijfeld is wat hier om trent de loonen gezegd werd dit bleek ook uit de verdere besprekingen op het congres van zeer groote beteekenis. Nadien zijn trouwens ook verschillende maatregelen ge nomen, waardoor de loonen be langrijk werden verbeterd, Maar telkens blijkt ook weer, dat er andere factoren, in het spel zijn, waardoor soms plot seling weer een belangrijk, ver schil in belooning ontstaat, waarbij steeds de landarbeiders in de achterhoede blijven. Het is daarom van groote beteekenis, dat de Stichting voor den Landbouw, waarin ar beiders- en patroonsorganisaties prachtig en krachtig samen werken, voortdurend op de tres staat voor de bel'mgen van al len, die bij der ndbouw be trokken zijn. ZEEUWSCH DAGBLAD 26 JAARGANG No. 410 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 8 Aug. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. 'OP<- elx t-.d'o.n:'1 'part Zm Manh 'VrjjdiwZon op- 5.13 t.. on der 30.1.7 u. Maan op 18,31» u •mik. 01.14 tl. Hoog wwter te VMssi»ipr i Vrijdag 9 Aug.: 11.41 u. 1.55 m., 00.12 u. 1.60 m. De eenige beperking van de al geheels controle, waarnaar Au stralië streeft, zal bestaan uit de taak om de verplichtingen, neer gelegd in het Handvest van de Vereenigde Naties, na te komen. „Het gemeenebest als besturende eenheid moet de volledige wetge vende, administratieve en recht sprekende bevoegdheid over het gebied bezitten. Zoo was bet ten tijde van het mandaat en de re- geerlntr is besloten dezen toestand te doen voortduren". Het Noord-Oostelijk deel van Nlcuw-Gulnea Is na den eersten wereldoorlog, tezamen met den Bismarck-Archipel eti eenige an dere eilanden in den Stillen Oce aan, als mandaatgebied door den Volkenbond aan Australië toege wezen. Nader wordt gemeld, dat twee steden in de DominScaanschp republiek verwoest zijn en dat een derde stad voor een groot deel overstroomd is. Er zijn slachtoffers gevallen en de schade is groot Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin Vrijdag a.s. een bezoek aan Twenthe brengen, waarbij de door den oorlog ge troffen steden Hengelo en En schedé zullen worden bezocht, De Koningin zal om 11,45 per trein te Hengelo aankomenop het station zal zij door het col lege van B, en W. worden ont vangen. Na de bezichtiging van de stad vertrekt de Koningin per itrein naar Enschedé, ten einde ook hier de verwoeste deelen der stad te bezoeken. Op het stadhuis te Enschedé zullen besprekingen worden gevoerd met vertegenwoordigers der Twentsche bevolking. De Koningin zal bij deze ge legenheid, persoonlijkheden uit de illegaliteit, uit de Twenthsche industrie zoowel werkgevers als werknemers uit den landbouw, alsmede uit het so ciale en cultureele leven ont vangen. stel in stemming. Het technische gedeelte van het voorstel (het voorleggen aan den Raad van Mi nisters van Buitenlandsche Zaken) werd met algemeene stemmen aanvaard; het gedeelte dat bepaalt, dat ook de voorstellen, die met eenvoudige meerderheid zijn geno men zullen worden voorgelegd aan den Raad werd aangenomen met 14 tegen 6 stemmen met een onthouding. Het geheele voorstel werd veryolgens aanvaard met 15 tegen 6 stemmen. België heeft weer een Kabinet. Het zevende na de bevrijding. Dinsdag heeft het zich aan de Kamer gepresenteerd. In de door den formateur Huysmans, afgelegde regeeringsver- klaring, werd verklaard, dat het Kabinet Huysmans er naar streeft de voornaamste doeleinden van zijn voorganger uit te voerenmone taire en financieele saneering, handhaving van de waarde van den frank, evenwicht op de begrooting, economisch herstel. Niettemin meente de regeering, dat de ervaring eenige aanpassin gen noodig maak'. Zoo zal op financieel gebied worden overgegaan tot geleidelijke deblokkeering van de sedert de muntsaneering tijde lijk niet beschikbare 40 procent en verder zal, te beginnen met de kleine rekeningen een begin worden gemaakt met de aflossing van de leening van de muntsaneering. De politiek van prijzen en loonen wordt gehandhaafd, doch bij uitzondering zullen aanpassingen van de loonen mogelijk zijn. De rantsoeneering zal worden beperkt tot goederen, waarvan voortbrenging of invoer nog ontoereikend is en de regeering streeft aldus naar geleidelijken terugkeer van de vrijheid van handel. Voor de uitvoering van een algemeen plan van wederuitrusting zal de medewerking van de particuliere bedrijven worden gevraagd. Bij het daarna gevoerde debat is gebleken, dat de samenwerking met de Katholieken is afgestuit op de koningskwestie. Toegezegd werd, dat de gemeenteraadsverkiezingen nog dit jaar gehouden zuilen worden en dat aan den wensch der Katholieken tot invoering van vrouwenkiesrecht zal worden voldaan. Volledige en uit sluitende controle. Chifley, de eerste minister van Australië, heeft in het Australische parlement ver klaard, dat Australië aan dringt op de volledige en uitsluitende controle over Australisch Nieuw-Guinea. Hij zeide, dat het in het voor nemen ligt marine-militaire en luchtvlootbases en andere verster kingen aan te leggen. Men zou geen enkele overeenkomst in over weging nemen, die inbreuk maakt op Australië's recht om zorg te dragen voor de verdediging van Nieuw-Guinea en bijgevolg Voor de verdediging van Australië zelf, zoo voegde hij er aan toe. Chifley verklaarde voorts, dat zulke veelomvattende maatregelen niet mogelijk waren zoolang men zich bleef houden aan het mandaat dat Australië van den Volkenbond heeft ontvangen. De commissie voor het regle ment van orde voor de conferentie te Parijs heeft zich Dinsdag op nieuw bezig gehouden met het vaststellen van de wijze, waarop de stemmingen zullen plaatsvin den. Na verhitte debatten heeft de commissie laat in den nacht het Britsche compromis-voorstel met 14 tegen 6 stemmen aangenomen na bijna 24 uur onafgebroken dis cussies. Volgens dit Britsche voorstel zullen zoowel de aanbevelingen van de conferentie, die een twee derde meerderheid hebben ver kregen, als die welke bij eenvou dige meerderheid zullen worden aangenomen aan den Raad van Ministers van Buitenlandsche Za ken ter overweging worden toege zonden. De debatten over dit onderwerp zijn uitermate veraard geweest, en vooral in de ochtendzitting de batteerde men met groote heftig heid. De commissie moest beslissen over de vraag, of alle beslissingen moesten worden genomen met twee-derde meerderheid (het voor stel van de „groote vier"), met eenvoudige meederheid (het Ne- derlandsche voorstel) of een com binatie van beide mogelijkheden: het Britsche voorstel om voor stellen die zoowel met twee-derde als met eenvoudige meerderheid waren aangenomen naar de minis ters te zenden en de Russische en Fransche voorstellen die weer va riaties waren op deze mogelijk heden. Nadat de Oekrainsche en Pool- sche vertegenwoordigers verklaard hadden, dat zij voor het voorstel van Molotov zouden stemmen, ontspon zich een debat tusschen Molotov en Byrnes naar aanleiding van een verklaring van Molotov in de vergadering van Maandag, waarbij deze de Engelschen en Amerikanen hajd beschuldigd van onstandvastigheid ten aanzien van de beslissingen, die genomen wa ren door den Raad van ministers van Buitenlandsche Zaken. Byrnes daagde Molotov uit, zijn (Byrnes) verklaringen te doen publiceeren in de Russische pers: een uitdaging, die door Molotov aanvaard werd, maar deze wees er tevens op, dat zelfs een Ameri- kaansch blad zijn rede, niet had gepubliceerd. Molotov verklaarde voorts, dat de voorbesprekingen van de ministers van Buitenland sche Zaken slechts als een advies aan de conferentie moesten wor den beschouwdmen had deze me thode gekozen om tijd te winnen. Toen de middagzitting begon, stelde de Tsjecho-Slowaaksche delegatie voor een subcommissie te benoemen, die de amendementen zou bestudeeren. Dit voorstel werd verworpen. Nederland trok zijn amendement in ten gunste van een Nieuw-Zeelandsch amendement, dat een eenvoudige meerderheid voor alle belangrijke besluiten wilde. Voor men echter tot stemming over de amendementen kon over gaan, ontspon zich een debat over de vraag, of nu met eenvoudige meerderheid of tweederde meer derheid beslist moest worden. Mo. iotov wilde een tweederde meer derheid. Byrnes en Mac Neil (En geland) wezen er op, dat er reeds beslist was dat over voorstellen van orde met eenvoudige meer derheid beslist zou worden, en Byrnes achtte het voorstel van Molotov een „gevaarlijke prece dent" voor toekomstige internatio nale conferenties. Tsjecho-Slowakije verklaarde, dat het zich niet gebonden zou achten aan besluiten, die niet met tweederde meerderheid genomen zouden worden. Op dit punt werd de middagzitting verdaagd. In de avondzitting wilde de Voorzitter, Spaak, het voorstel van MolotOv, dat deze in de mid dagzitting gedaan had, in stem ming brengen, doch deze verklaar de, dat over dit voorstel niet ge stemd hoefde te worden, omdat het slechts een bevestiging was van hetgeen tijdens de conferentie van San Francisco was besloten. Hierop ontwikkelde zich weder om een debat over de punten, die reeds meerdere malen waren be sproken. Tenslotte verzocht de Engelsche vertegenwoordiger, Alexander, de commissie te stem men over de vraag, of men zou gaan stemmen over het voorstel van Nieuw Zeeland. De commissie besloot daartoe en het voorstel van Nieuw Zeeland werd verwor pen met 11 tegen 9 stemmen. Ver volgen» kwam het Britsche voor DE DUITSCHE RANTSOENEN. De Britsche bestuurscommissie heeft medegedeeld, dat de stads bewoners in de Britsche zóne van Duitschland van 19 Aug. a.s. da gelijks een verhooging van het voedselrantsoen van 200 calorieën zullen krijgen. Alsnog zal dit al leen voor de aanstaande rantsoe- neeringsperiode gelden. Het extra rantsoen bestaat uit meer brood, vet en .vleesch. De verhooging is ingevoerd, daar de stadsbewoners geen versclt fruit en groenten kunnen krijgen. Het rantsoen wordt hiermede gebracht op 1337 calorieën per dag. ONTPLOFFINGEN IN SPANJE. De inwoners van het plaatsje Elvas op de Spaansch-Portu- geesche grens hebben enkele dagen geleden een enorme ex plosie op Spaansch gebied, wel ke ve-gezeld ging van een ver blindende lichtflits, waargeno men. In verband hiermede zijn op nieuw geruchten ontstaan over mogelijke proefnemingen met atoomsplitsing in Spanje. DE ECONOMISCHE VOORUITZICHTEN IN AMERIKA. Tndyen deze intensieve pro ductie neg eenige maanden kan worden voortgezet zullen de Vereeoigde Staten een periode van voorspoed kennen als zij nog nooit hebben beleefd, aldus John Small, de leider van de civiele productie. „Maar indien de prijzen zui len blijven stijgen, zullen nieuwe stakingen uitbreken, en de V. S. zullen dan een periode beleven van een „boom", ge volgd door een ineenstorting". Mussolini's iijk terecht? Volgens te Rome ontvangen be richten heek Antonio parozzi, die onlangs tioor de politie van Milaan werd gearresteerd, bekend dat het lijk van Mussolini op het eiland Brissago in het meer van Lugano in Zwitserland verborgen is. Parozzi, die het lijk April j.l. heef ^'weggehaald, zeide, dat het lichaam was opgegraven en per auto naar Zwitserland was ge bracht. Men meent te weten, dat de Italiaansche politie-autoriteiten onmiddellijk de verklaring met de Zwitsersche autoriteiten zullen controleercn. Bij Kon. Besluit is benoemd tot minister van Marine dc kapitein luitenant ter zee. der Marine-re serve J. J. A. Schagcn van Leeu wen Hij ia gisterochtend door H, M. de Koningin beëedigd. De nieuwe minister diende na zijn benoeming tot luitenant tut' zee 3e kl. aanvankelijk in indili, Later is Nederland terugge keerd specialiseerde hij zich op het gebied der scheepvaartartil lerie en later meer speciaal op het gebied van de anti-luchtvuurlei- ding. In 1926 werd hij opnieuw uitge zonden naar Indië waar hij o.a. de leiding had van de artillerie werkplaats te Soerabaja. Na zijn terugkeer in 1931 werd hij aan het departement van De fensie geplaatst waar hem belang rijke functies werden opgedragen. Toen hij later op verzoek van zijn chef toetrad tot de directie van de N.V. Hagemer-fabrieken N.V. te Hengelo, om speciaal toezicht te houden op de Nederlandsche belangen verkreeg hij eervol ont slag uit den zeedienst. Gedurende den oorlog diende hij bij de zeemacht in Engeland. Sinds 1945 fungeert hij als sous chef der hoofdafdeeling materiaal van het ministerie van Marine. „Wij staan aan den vooravond van een ernstig con flict in het bankbedrijf, een conflict, dat des te ernstiger is, aangezien het bankbedrijf in verband met de mone taire saneering thans zulk een hoogst gewichtige plaats in het bedrijfsleven inneemt." Het vestigen van nieuwe onder nemingen in detailhandel, ambacht en kleine nijverheid is thans niet mogelijk, zonder in het bezit te zijn van een vestigingsvergunning. Deze omstandigheid heeft enke le lieden aanleiding gegeven, zich op te werpen als bemiddelaar van vestigingsaanvragen. In sommige gevallen biedt men aan voor de vergunning zorg te dragen tegen betaling van een groot bedrag. In zulke gevallen is sprake van oplichting. In andere gevallen werden geen toezeggingen gedaan, maar werden voor het verstrekken van eenvoudige inlichtingen, waar uit de geheele bemiddeling bestaat, hooge kosten voor onderzoek en advies in rekening gebracht. De hoofdgroep ambacht en de bedrijfsgroep detailhandel vestigen er de aandacht op, dat het betalen van hooge bedragen voor de be middeling niet verantwoord is. Het is overigens niet noo dig, van een dergelijke be middeling gebruik te'maken. Degenen, die zich als zelf standig ondernemer in den Stand op 31 Juli 1946. Het weer in de maand Juni was met uitzondering van en kele warme dagen, koeler dan normaal het geval is, hoewel het verschil niet' van groote be teekenis kan worden genoemd. Wel viel in Juni meer regen, vooral in het westelijk deel Üer Betuwe en West-Noord-Bra bant. In Juli verbeterde de weersge steldheid en daalde de regenval tot beneden den norm. Plaatselijk brachten eenige hagelbuien schade aan het glas en de gewassen toe. De Juni- regens bevorderden den aanslag van jong geplante groenten, terwijl de meerdere warmte in Juli de ontwikkeling der ver schillende boonsoorten ten goede kwam. Opvallend was de in de ge noemde periode voorkomende rupsenvraat aan koolsoorten, door het koolmotje en de rups van de Gamma-uil, waardoor da ontwikkeling dezer gewas sen ernstig werd geremd. Ten aanzien van de verdere ontwikkeling der fruitteeltge wassen valt op te merken, dat deze een ongestoord verloop heeft gehad. In den stand der appelen was eenige verbetering merkbaar. Samenvattend kan worden gezegd, dat de oogstvooruit- zichten der koolsoorten eeni- gen achteruitgang vertoonen, daarentegen verbeterde- de stand der boonen, terwijl met betrekking tot de overige groenten een goede oogst verwacht wordt. Appelen zul len een matig tot goeden peren- en pruimen een ma tigen- en het kasfrult een goeden oogst geven. Aldita werd gisteren nicgedceld op een persconferentie, Itelvgd door de bedrijfnunitj van de sa menwerkende organisaties van Handels- en Kantoorbedienden, naar aanleiding van een dreigende j staking onder het personeel van vier bankinstellingen. De woord voerder der bedrijfsunie gaf een uitvoerige uiteenzetting over de ontwikkeling van het conflict en over de opvattingen te dien aan zien van de werknemers, en merk te met name op, dat dit conflict niet alleen de bankiers en de em ploye's betreft, doch het gehecie Nederlandsche volk. Men zou het in hooge mate betreuren indien men verplicht zou worden de sta king te proclameeren, doch geen oogenblik zal men aarzelen hier toe over te gaan, indien de werk gevers „halsstarrig" blijven. Na de bevrijding waren in de besprekingen met de salariscom missie voor het bank- en effecten bedrijf als eischen geformuleerd: Een salarisverhooging op grond der algemeene vergunning van het College van Rijksbemiddelaars, de erkenning van de bedrijfsunie, en de principieele bereidverklaring der commisie om te beraadslagen over een collectief arbeidscontract voor de geheele bedrijfstak. Op enkele punten werd een be vredigend resultaat bereikt, doch niet op het stuk van erkenning der bedrijfsunie en van het sluiten eener C.A.O. Slechts aan inter ventie van de Stichting van den Arbeid is het te danken geweest, •dat de besprekingen, die in Sep- 1 tembe .945 dreigden vast. te loo- pen, konden worden voortgezet. I Ondanks de ontstellend lange werktijden en het vele overwerk door de monetaire maatregelen onvermijdelijk deed het perso neel in 's lands belang zijn plicht, doch het wenschte voor het extra- werk bezoldigd te worden volgens vaste normen, cn niet door middel van gratificaties. Toen op 23 Juli j.l. een nieuw voorstel der be drijfsunie met de salariscomm.is werd besproken, kwatn df. 1 stellende mededeeliug, dat man niet bereid was een salarisregciing vast te stellen, waarvoor als •oor- naamste argument werd opgege ven, dat cr nog geen stabiel prijs peil was bereikt. Aangezien naar de meening der POOTGOED VOOR ENGELAND. Het Britsche ministerie van Handel deelt mede, dat uit N e- d e r 1 a n d, België en Frankrijk de invoer van een beperkte hoeveelheid pootgoed voor Britsche kweekers tot 30 1 April a.s. zal werden toege staan. Aanvrager, voor den im port van pootgoed door andere I landen zullen naar verdienste in overweging worden genomen. bedrijfsunie liet streven der refloa ting nimr loonvorming en ioonbe- hecrichlng hierdoor ernstig wordt belemmerd, en onder de employé'» groote ontstemming is ontstaan, deelde men de salariscommissie mede, dat haar houding tot een staking zou kunnen leiden, waar voor de verantwoordelijkheid niet bij het personeel berustte. De bedrijfsunie besloot om het personeel van vier banken te ad- viseeren haar te machtigen een ultimatum op te stellen inzake regeling der salarissen als onder deel van een C.A.O. Dit verzoek werd ingewilligd. Van dit ulti matum, dat betrekking heeft op het personeel van de Amsterdatu- sche Bank, de Hollandsche Bank- Unie te Amsterdam, de Rotter- damsche Bankvereeniging en de firma Mees en zonen te Rotter dam, is nog geen gebruik gemaakt. Den directies is verzocht hierover voor a.s. Zaterdag te confereeren. Inmiddels is weliswaar aldus de woordvoerder der bedrijfsunie een gouden regen van salarisver- hoogingen over het personeel uit gestort, doch men acht dit een po ging om een wig te drijven tus schen de organisatie en haar leden. De stand van zaken is dus thans zoo, dat indien de directies zich voor a.s. Zaterdag niet tot onder handelen bereid verklaren, huil het ultimatum zal bereiken met het verzoek tot overleg inzake een i salarisregeling als onderdeel va.t een C.A.O. en indien aan dit ver zoek tot ou. erhandelen niet wordt voldaan, op Maandag 19 Aug. bij I dc genoemde vier banken het werk I zal worden neergelegd. Inmiddels worden a.s. Vrijdag te Rotterdam en a.s. Dinsdag te Amsterdam en Den Haag massale vergaderingen belegd \»or r.!ie be dienden in liet bank- en effecten bedrijf, ten einde overleg te ple gen. De bedrijfsunie hoopt, dat ;:ij van de gegeven machtiging tot het stellen van een ultimatum echter c* gebru'k behoeft te maken. -M isei op, dat het hier naast '"K'r'np me- ,--i j isrisregeling voor het geheele be drijf, gaat om de toekenning van een rechtspositie aan den werk nemer, om zijn medezeggenschap I bij de vaststelling en handhaving van zijn arbeidsvoorwaarden. detailhandel of in het am bacht willen vestigen, kun nen alle gewenschte inlich tingen kosteloos verkrijgen bij de Kamers van Koophan del en de provinciale secre tariaten van de bedrijfsgroep detailhandel. Het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft een ver klaring gepubliceerd over den toestand in het Zuid-Perzische olie- gebied, waarin wordt gezegd, dat de Perzische olievelden en raffi naderijen tijdens den oorlog in belangrijke mate hebben bijgedragen tot de geallieerde overwiningen op alle fronten. „De Perzische petroleum is van groote en vitale beteekenis in de toekomstige welvaart van de volkeren der wereld en het is het gezamenlijk belang, niet alleen van Perzië en Groot Brittannië, maar ook van de wereld in het algemeen, dat dit zoo zal zijn. De Britsche regeering zal alle uitvoerbare maatregelen aanmoe digen, welke er op gericht zijn om den levensstandaard van de Perzische employé's en arbeiders van alle categorieën nog meer te verhoogen". „Het is de verantwoordelijkheid van de Perzische regeering", aldus_ de verklaring, „te zorgen dat een zoodanige veiligheid in het land bestaat, dat de beteekenis van de Perzische petroleum ten volle tot a»af recht komt in de economie van Perzië en van de wereld". TELEGRAM EX-POLITIEKE GEVANGENEN. Het hoofdbestuur der lande lijke vereeniging van ox-politieko gevangenen uit den bezettingstijd heeft het volgende telegram aan den minister-president gericht: „Het hoofdbestuur der lande lijke vereeniging van ex-politieke gevangenen uit den bezettingstijd, diep teleurgesteld over don gang van zaken, gevolgd by da berech ting en intornoering der politieke delinquenten, «preekt zyn groote ongerustheid uit over het voor nemen der regeering, een groot aantal politieke delinquenten zonder voorafgaande berechting vrij te laten, tegen welken maat regel het zich genoodzaakt ziet te protestecren. Het dringt er met klem op aan, ernstig rekening te houden met het rechtsgevoel van het Neder landsche volk en met do adviezen, die den ministerraad ter zako van de landelijke vereeniging van er politieke gevangenen uit den oe- zettingatqd zullen bereiken.' Vader en zoon verdronken. Zaterdag reed de heor G. Bak ker te Kampen, chef Research la boratorium van de N.O.P.-'lirec- tie, die met zijn familie, de va cantia in Groningen doorbracht, in oen auto langs het Winschoter- diep, toen plotseling de auto «lip te en het water inreed. De wagen zonk onmiddoliyk en toen men de passagiers weer boven gehaald had, bleken allen bowus- teloos te zijn. Men wist hen ech ter weer tot het bewustzijn te brengen, behalve den heer Bakker en zijn zoontje van vijf jaar, die den dood in het water ge vonden hadden. Rechterlijke macht. Bij Kon. Besluit is benoemd tot procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Leeuwarden, Mr H. C. de Zaaijer, thans réchter in de Arrondissements-rechtbank te Arnhem. krijgen we deze week. DE BILT ZEGT: Koel. Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Wisselend bewolkt, eenige bui tjes, koel weer, meest matige wind tusschen Zuid en West. (4 t/m 17 Augustus.) Bonkaarten LA. LB, LC 608 A 74 melk: 2 L. melk. B 74, C 74 melk: L. melk. 402 aardappelen: 3 kg aardapp. Bonkaarten LD, LE 608 D 74, E 74 melk: 6 L. melk. 902 aardappelen: 1 kg aardapp. Tabakskaarten T 42: 2 rants, tabaksartikelen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 Augustus wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 12 Augustus mag worden gekocht. Laatste berichten. VERMOGENSAANWAS- BELASTING. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer is het wetsontwerp Vermogensbelasting z. h. s. aangenomen. Tevoren was een amendement Donker (P.v.d.A..) otn de pro gressie op te voeron tot 80 pct„ met 40 tegen 24 stemmen verwor pen, Een amendement Hoog- c a r s p e 1 (Comm.) om het per centage voor onoirbare winsten op te voeren van 90 op 100 pet. werd verworpen met 56 tegen 8 «tem men. Een amendement De Wi 1 - d e (A.R.) om terug te keeren tot het oorspronkelijke voorstel (50 pet.) on de progressie te laten vervallen, werd. met 47 tegen 19 stemmen verworpen. Bonaanwijzing Petroleum. Het centraal distributiekantoor deelt, mede, dat voor het tijdvak van H Augustus t.m. 7 Septem ber a.s. de bonnen 474 en 9/4 al gemeen zijr aangewezen voor het keepfn van 2 liter petroleum.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1