Machtigingsbesluit GELDZUIVERING. HET HERSTEL VAN ZEELAND. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het bereikte resultaat. Bankgeheim voorloopig niet hersteld. De verplichte veelevering. Piloten van de Luftwaffe. Aardschokken te De Bilt geregistreerd. Nog steeds strijd te Parijs. Oesters naar Engeland. Nederlandsche S.S.ers naar de mijnen. Rapporten over de tweede atoombom. De groenten-export naar Duitschland. Belangrijke bijdrage aan de „Schelde- monden". - Het gaat met den weder opbouw niet slecht. Stichting „Zeeuwsen Dagblad"' Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 83, Telef, 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 89, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wjjekstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 409 Woensdag 7 Aug. 1946 Opr.- sp pp-ie-jan s van Zon er? Maan, Donderdag: Zon op 5.11 u., onder 20,10 u. Maan op 17.42 u., onder 00.16 u. Hoog water te Vlissingen Donderdag 8 Aug.: Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Yorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent por m.m. 10.41 u. 1,41 m., 22.04 u, 1.45 m. Aan de Memorie van Ant woord van den minister van Fi nanciën betreffende het eind verslag der commissie van rap porteurs over het ontwerp van wet tot verlenging van de machtiging als bedoeld in arti kel 1, lid 1, van het Machti gingsbesluit Geldzuivering is het volgende ontleend De meening van sommige le den, dat de regeling van de ge- heele materie der geldzuivering bij de wet zou moeten geschie den, kan de minister niet tot de zijne maken. Hij bestrijdt met kiem, dat hij de hem verleende machtiging in het verleden zou hebben gehanteerd ten behoeve van doeleinden, die niet met de geldzuivering samenhangen. De minister heeft reeds bij verschillende gelegenheden te kennen gegeven, dat Ook naar zijn meening te groote over heidsuitgaven al9 een gevaar moeten worden beschouwd. De rechtstreeksche nadeelen, welke deze leden wenschen te ken schetsen als „geldverwatering", zijn inderdaad wellicht grooter dan die van een onjuiste cre- dietpolitiek. Hieruit mag ech ter niet worden afgeleid, dat er op dien grond geen aanleiding zou bestaan een onjuiste cre- dietpolitiek zooveel mogelijk tegen te gaan. De minister kan niet instem men met de uitlating van den heer Kortenhorst, „dat het re sultaat van een jaar geldzuive ring reeds nu teniet is gedaan door de stijgende tekorten op de Rijksbegrooting". Het lijdt geen twijfel, dat, ondanks het begTOOtingstekort, de hoeveel heid vrij geld op dit oogenblik belangrijk kléiner is dan een jaar geleden. De minister geeft toe, dat de onderscheidene voorschriften en regelen een uiteraard ingewik keld karakter dragen en dat de moeilijkheden, waarvoor de bankinstellingen worden ge plaatst, groot zijn. Zijn streven is er te allen tijde op gericht al datgene te verrichten, wat deze moeilijkheden kan beperken. In verband met den wensch Tan enkele leden tot het voeren van een discussie in breeden stijl over het financieele beleid, merkt de Minister op, dat hier toe bij de komende behandeling der Rijksbegrooting stellig ge legenheid zal bestaan. De Minister is voorts van mcening, dat de machtiging, zoo deze hent wordt verleend, hem in staat zal stellen onoor bare praktijken, van welke zijde ook, afdoende te bestrij den. Omtrent de uitbetaling in vrij geld van bepaalde interest- bijdragen, aan de obligatiehou ders van do Bataafsche Petro leum Maatschappij deelt hij de opvatting, dat deze deblokkee ring formeel juist, doch mate rieel onjuist was. Voorloopig zal van herstel van het bankgeheim geen sprake kunnen zijn. Do minister heeft niet den indruk, dat de loonen en sala rissen in het particuliere be drijf worden opgedreven, door dat de overheid zelf aan haar dienaren te hooge betalingen in het vooruitzicht zou stellen, Het pleidooi, dat enkel» le den voeren ten behoeve van een spoedige drastische verminde ring van de staatsschuld, be hoort naar de meening van den minister niet thuis bij de be handeling van het onderhavige wetsontwerp. De kwestie hangt veeleer samen met de bijzon dere fiscale heffingen, waarvan de Vermogensaanwasbelasting thans in behandeling is, terwijl de Vermogensheffing binnen kort aanhangig zal worden ge maakt. Blijft ook na 1 September. De Minister van Landbouw enz. heeft besloten de verplichte rund veelevering, zooals die in den vorm van een aanslag-regeling bestaat, ook na I September a.B. te handhaven. Zonder een dergelijke aanvoer- regeling zou bij de tijdelijke on voldoende aanvoeren van slacht vee, een regelmatige vleeschvoor- ziening van onB volk niet gewaar borgd zfjn, vooral ook omdat nog steeds belangrijke hoeveelheden vleeséh geïmporteerd moeten wor den en stagnatie in den aanvoer moeilijkheden geeft. Wanneer de veehouders voor een regehnatigen en voldoenden aan voer van vee op de slachtvee- markten zorgen, zal van dezen aanslag, welke niet hooger is dan den z.g. normalen uitstoot van den rundveestapel, practiseh geen gebruik behoeven te worden ge maakt. Da gewenschte spreiding over het jaar, welke vroeger bestond zal worden bevorderd door de slachtveeprijzen naar gelang van het jaargetijde te doen varieeren. Mocht evenwel de aanvoer van slachtvee desondanks be neden het voor de distributie noodzakelijke peil blijven, dan zal worden ingegrepen en zul len in de eerste plaats die veehouders, die nalatig zijn geweest, worden aangeschre ven om hun verplichtingen tot leveren van rundvee na te komen. totale uitplundering van Joden en Slaven voor den tyeest roept. DE VERLIEZEN TE SEMARANG. Van officiëole zijdo wordt ver nomen, dat van het Noderlandsche garnizoen op het vliegveld van Samarong tydens de botsing van Zaterdag j,l, vier man gedood wordon, Diefstal op het vliegveld Kemajoran. Maandagnacht hobbon diovon zich onopgomorkt door de Brit- sche wachten toogang verschaft tot hot vliogveld Komajorau to Batavia. Zij hebbon voortion post zakkon en oonigo doozon on kof- fors, bohoorondo aan passagiors, nriar oon vorlaten hook van hot vliogvold gosleopt on nauwkourig onderzocht. Mon had hot voorna melijk voorzion ap aangotookondo. stulikon, Alles, wat maar waardo had, is moegenomen. De totale waarde van de gestolen gooderen Is nog niot bokond, de gestolen post bevatte geen stukken naar of uit Nederland. Gaan nog niet vliegen. Het aantal aanvragen van pi loten der voormalige Duitsche luchtmacht voor een functie bjj Europeesche Luchtvaartmaatschap pijen. is zoo groot, dat het Ameri kaansche hoofdkwartier te Frank fort een communiqué heeft uit gegeven, waarin er ,op wordt ge wezen, dat dergelijke aanstellin gen niet in overeenstemming zijn met een totale demilitarisatie van Duitschland en derhalve niet door Duitschers kunnen worden ver kregen. Oostenrijiksche regesring over gedragen. De Australische filmkeu ringscommissie heeft den uit voer van een propagandafilm, welke do boycot-actie tegen Nederlandsche schepen in Australië tracht te rechtvaardi gen, verboden, Zondagavond is op het vrije strand te Zandvoort het lijkje aangespoeld van een ongeveer 10-jarigen jongen, vermoede lijk bij het zwenmjen verdron ken. Op 6 Aug. hopen de wed. MontensStraver en de heer M. Straver te Waspik hun 90sten verjaardag te vieren. Beiden, als tweeling ter wereld gekomen, zijn nog kras. De spoorlijn- door de Lang straat zal binnenkort behalve voor het vervoer van goederen ook gebruikt, worden voor per sonenvervoer. Roemenië wil 2 h 300.000 in Transylvanië wonende Honga ren naar Hongarije uitwijzen. Hongarije is van plan de kwes tie te Parijs aanhangig te ma ken. Een buitengewoon zware aard beving in de Caraïbieche zee, is Zondagavond door de seismogra- fen van het K.N.M.L om 2 min. over zeven opgeteekend. Nog vyf uren nadat de eerste schok was geregistreerd duurden de trillingen voort. Tijdens het maximum van do beving ging de bodem in ons land enkele mili- meters heen en weer. Doordat deze bewegingen langzaam waren (een trillingstijd van 20 sec.) waren de trillingen echter niet voelbaar. Dergelijko aardbevingen zijn weliswaar zeldzaam, maar worden in de Bilt ongeveer eens per jaar geregistreerd. D» kleinen verliezen het spel. Maandag 'waren de voorbe reidende besprekingen voor de Vredesconferentie zoo goed als uitsluitend gewijd aan het Ne- derlandscl.e voorstel, inzake de meerderheid van twee derden noodig voor de aanbevelingen van deze conferentie bij de „groote vier". Zooals men weet heeft Nederland voorge steld, dat de besluiten met een gewone meerderheid genomen zullen worden. Er is zwaar geboomd ondanks de geweldige hitte, maar veel beteekenis hadden de debatten niet, daar toch reeds vast stond, dat het Nederlandsche voorstel de eindstreep niet zou halen. Ter bevordering van de goede stemming werd van Britsche zijde een amendement voorge steld hetwelk garandeerd, dat ook aanbevelingen die geen meerderheid van twee derden, maar wel een eenvoudige meer derheid krijgen, aan de „groote vier" zullen worden voorgelegd. Ook van Russische zijde werd nog een vriendelijk gebaar ge maakt. Van die zijde werd n.l. een amendement ingediend, waarbij de voorstellen welke niet meer dan een gewone meerderheid krijgen, als wen schen der individueel betrok ken staten kenbaar gemaakt zullen worden. Lang en zwaar is er over deze voorstellen gedebatteerd, maar tot een beslissing is het niet gekomen. Dit staat echter reeds vast de kleinen verliezen het spel. De Engelsche regoering heeft 60.000 pd.st. toegestaan voor den invoor van Zeouwsche oesters. Dat is 100 pet meer dan het vorige jaar. GEVONDEN. Radio Berlijn hooft modogodeold, dat eon Poolscho eommiBBio, dio oon bozook brengt aan gevangen kampen In Duitschland, teneinde porsoneu, dto godurondo de bozot- ting dn Polen misdaden hebbon begaan, te identificeeren, 26 hoo ge officiëelo personen der Gesta po heeft gevonden, die zich onder valsche namen hadden verborgen In het gevangenkamp van Lud- wigsburg. Polen heeft de noodige stappen voor hun uitlevering gedaan. HET GESCHIL TUSSCHEN FRANKRIJK EN SIAM. Een woordvoerder van het Ame- rikaansche departement van Bui- tenlandsche Zaken heeft ver klaard, dat de Fransehe regeering den V.S. heoft verzocht aan do Siameescho regeering eon voorstel over te brengen om het geschil tusschen Frankrijk en Siam over de grens tusschen dat land en Indo-China voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie te YGravenhage. De Amerikaansche regeering heeft, aldus de woordvoerder, hot Fransehe voorstel aan den Ameri- kaanschen vertegenwoordiger te Bangkok overhandigd. Zij heeft nog geen antwoord van Siam ont vangen. DE ROOF VAN DE DEUTSCHE REICHSBANK. Tijdens het proces tegen de Nazi-organisaties te Neurenberg is onthuld in welke mate de Deut sche Reichsbank zich heeft schul dig gemaakt aan de uitplundering van bezette gebieden. Door een enkele operatie van de S.S. in de Oostelijke bezette ge bieden verhuisde voor een waarde van bijna 180 millioen mark naar de kelders van de bank. Ook waar devolle gebruiksvoorwerpen als gouden potlooden, horloges, rin gen en zelfs dasspelden kwamen Reeds 1700 te werk gesteld Op het oogenblik werken 1700 Nederlandsche SS-lieden in onze mijnen. Zij zijn in aparte kampen ondergebracht en wor den „ingezet" voor dat werk, waarvoor normale mijnwerkers niet te vinden zijn. Deze tewerkstelling is moge lijk gebleken, aldus het Binnen hof, doordat de mijnwerkers eindelijk hun bezwaren hebben opgeheven. Als er in totaal 7000 van deze lieden aan het werk gezet zou den kunnen worden, zou het kolenprobleem voor ons land practiseh van de baan zijn. Dit plan zou ten uitvoer gelegd kunnen worden door een spe ciale wetsbepaling, die de moge lijkheid opent om gedwongen arbeid als straf op te leggen, iets waartegen de SS-ers geen enkel bezwaar zouden hebben. Velen van hen vragen er zelfs om in de mijnen te werk ge steld te worden. Bovendien zouden door de geldelijke vergoeding, die zij ontvangen, de lasten van den Staat aanmerkelijk worden ver minderd. Besmette schepen werden radio-actieve kachels. Twee rapporten aan presi dent Truman over de tweede atoom-proef de explosie on der water bij Bikini op 25 Juli zijn door het Witte Huis ge publiceerd. Beide rapporten wezen erop, dat de radio-activiteit onmid dellijk na de ontploffing onder water geraamd werd gelijk te zijn geweest aan vele honder den tonnen radium. De tweede bom veroor zaakte een zondvloed van water geladen met doodelijke radioactieve elementen over eer. bied, dat 90 procent van het doelgebied omvatte. In het hoofdstuk over de waarnemingen en conclusies van beide ploegen zeide het rapport van den raad o.m. Het is onmogelijk om een ato- mische ontploffing te waardee- ren in termen van de gebruike lijke explosieven. De eerste bom, die in de lucht ontplofte, bracht groote schade toe aan den bovenbouw van de groote schepen binnen een straal van een halve mijl, doch geringere schade aan de rompen. Geen schip binnen een mijl van ieder der twee ontploffingen kon ontsnapt zijn zonder eenige schade aan zichzelf, en ernstige schade aan de bemanning. In het geval van de explosie onder water was de luchtgolf De oogst te groot voor ons land. Voorloopig nog niet naar de vuilnisbelt. Omtrent de stopzetting van export van groenton naar Duitsch land golukkig is dozo maat- rcgol voorloopig ingetrokken wordt aan do „N. R, Crt." nog nador gumold: Godurondo twoo maandon is nu allo doorgodraaide groonto van do vollingon naar hot Britscho goblod in Duitschland uitgevoerd. Do tuinder ontving voor dit pro duct oon prijs, dio neorkwam op ongevoor 2/8 van den kostprys. Dit ingovolgo do prjjsvustatoUing van hot Bodrjjfschap. In dozo twoo maanden hebbon I belangrijke hoovoolhedon don wog l naar Duitschland govondon. Per vrachtauto "worden ze getranspor teerd naar Venlo en vandaar naar verschillende centraal gelegen plaatsen, vooral in het Rijngebied. Per dag beliep deze export 2000 ton, die in Duitschland grif wer den afgenomen. Nu aan dezen uitvoer een ein de is gekomen, zitten tuinders, zoowol als exporteurs, weer in zak en asch. Immers de tomaten, die op het moment in enorme kwan titeiten op de veilingen worden aangevoerd, dreigen den zelfden weg op te gaan als de groenten: naar de vuilnisbelt. Volgena het handelsverdrag met Engeland mo gen na 1 Augustus onze tomaten niet meer naar Engeland wor den geëxporteerd en is de export daarheen eerst weer geoorloofd na 31 October. Er gaan onder onze exporteurs stommon op om toch maar de overtollige groenten aan Duitsch land te leveren. Nu het alternatief Duitschland of de vuilnisbelt is, gaat het velen aan het hart, deze laatste oplossing te moeten kiezen. Men gooit misschien goed geld naar kwaad geld, zoo redeneeren zjj, daarbij vooral de transport kosten op het oog hebbende, maar vernietiging van het product is ook in geenerlei opzicht goed te praten. Vast staat toch, dat de fabrieken en de binnenlandscha markt slechts een deel van den totalen oogst kunnen opnemen. veel minder intens en er was geen hittegolf van eenige be teekenis. Doch de tweede bom stortte groote massa's hoogst radio actief water op de dekken en in de rompen van de schepen. Deze besmette schepen werden radio-actieve kachels en zouden alle levende 'dingen aan boord verbrand hebben door onzicht bare en pijnlooze doch doode lijke stralen. De Portugeesche ambassa deur in Washington heeft me degedeeld, dat Portugal offi cieel een verzoek tot lidmaat schap van de V.N. heeft inge- daar terecht, hetgeen zoo laven- Braunau KRUIMELTJES diend. Portugal en IJsland hebben gisteren een verzoek ingediend om het lidmaatschap der V.N. Te Figheldean bij Marlbo rough is een skelet opgegraven, dat, naar experts verklaren, van een 70-jarigen man moet zijn geweest, die voor 2000 jaar stierf. Onderhandelingen zijn thans gaande om 10.000 Duitsche sei zoenarbeiders uit de Fransehe zone in Zwitserland te werk te stellen. «- Radio Ankara deelt mede, dat de Simplon-expres van Oc tober a.s. af tusschen Istam- boel en Londen dén dienst zal hervatten. De Amerikaansche bezet tingsautoriteiten hebben de Duitsche aluminiumfabriek bij (Hitiers geboorte. dig het tragische beeld van doplaats) voor beboer aan dei Het bestuur dor Stichting Her- stol Zoolund 1945 kwam in ver gadering bijeen, Als niouwo loden wordon goïnstalleord do heer A. Schout, lid van God. Staten, die do plaats van dhr Onderdyk ais ondervoorzitter innoomt, en Jhr Mr J, Sehuurbequo Booyo, die als tweede vertegenwoordiger van do afdeeling Zeeland van de vereeni- ging van Nederl. Gemeenten zit ting heeft. Van het Centraal Bestuur dor Z.V.U. was bericht ontvangen, dat Mr F. W. Adriaanse te Middel burg is aangewezen ais vertegon- woordigor in den Raad van Bij stand voor Cultureele en Sociale aangelegenheden, terwijl de heer H. Pieters te Middelburg, op treedt als diens plaatsvervanger. In dezelfde functie werden door hot Prov. Bestuur van N.V.H. voorgesteld Mevrouw J. A. Vla mingdo Koek te Yorsoko, Dr G. Sissingh to Vlissingen en de heer J. A. Visscher to Goes. Do onlangs in de pers gelan ceerde mededeoling, dat N.V.H. voor Zeeland een bedrag van f 1.000.000.ter beschikking zou stellen, is niet alleen prematuur, doch mist ook feitolyken grond slag. Van de Stichting „Schel- demonden" is thans defeni- tief bericht ontvangen, dat een bedrag van twee ton in beheer en ter besteding aan het Stichtingsbestuur zal worden overgedragen. Als gedelegeerden van de Stich ting Scheldemonden in don Raad van Bijstand zijn aangewezen de heeren Adriaanse en Kurpershoek. Besloten werd adhaesio te be tuigen aan het tot Ged. Staten gericht verzoek van de Vereeni- ging „De Noord-Bevelandsehe Brug" inzake haar wenschen voor een vaste oeververbinding, c.q., indien deze plannen niet direct uitvoerbaar zijn, de verbetering van de bestaande steigers en de pont alsmede de verbetering van de verkeersaansluitingen. Door den Raad van Bijstand MINISTER VAN MARINE. Minister-president Beel heeft den kap. luitenant ter zee der Kon. Marine reserve J. J. A. Scliagen van Leeuwen, aange zocht om de leiding van het ministerie van Marine op zich te nemen, Het schijnt wel zoo goed als zeker te zijn, dat de heer van Leeuwen deze benoe ming zal aanvaarden. Noodweer boven Leidschendam. Maandagavond is boven Lold- sehendam en hot daaraan gren zend godoolto van Voorburg oen zwaar noodwoor losgobrokou. Hagolstoonon van oen grootte, dio men ploegt aan te duiden als dio van duiveneieren, sloegen in groo- ton gotalo over hot land on do huizon. Tal van rulton wordon vor- niold. Hot voo, dat ziel: op hot land bovond, trachtte zich in do slooten voiilg to stollen. Volgons do eerste borichton is do schado vooral in Loidschendam nogal groot, speciaal in hot Damsight-, kwartier en in de buurt van de Looierslaan. Tuinderijen waarop meer dan 250 ramen vernield wer den, schijnen geen zeldzaamheid te zijn. Diefstal van legergoederen. De politie te Roosendaal heeft een zevental militairen gearres teerd, die er van verdacht worden een groote hoeveelheid goederen, afkomstig uit Frankrijk en be stemd voor de aan- en afvoertroe- pen, te hebben gestolen. De ge stolen goederen bestonden voorna melijk uit dekens, honderden pa ren sokken en kleeding. Een kap per werd wegens heling gearres teerd. Men verwacht, dat er nog een aantal burgers wegens heling gearresteerd zal worden. REPATRIËERENDEN UIT IND1Ë. De „Tegelberg" is met 1600 evacué's uit Indië naar Nederland vertrok ken. Op 11 Augustus zal de „Boschfontein" naar het vaderland afvaren met 800 evacué's aan boord. voor Ondorwijsaangelogenhodon word er do aandacht op govostigd dat vole'bosturon van bjjz. sclio- Ion in onzo provincie in moeiijjko omstandigheden zijn komen to vor- keoron, wogonB het uitblijven van do Rjjks-uitkooring voor vergoe ding van geleden oorlogsschade en plaats gehad hebbende inkwar tieringen. Bij de betroffende auto riteiten zal op spoedige vorboto- ring worden aangedrongen. Aan do Marine-autoriteiten werd een schrijven gericht waar in nogmaals een helder en klem mend betoog wordt gehouden voor den terugk/v - win, do Kon. Nederl. Marine. Daarna kwam ter vergadering Dr Ir Van der Meer, lid van het College van Algemeen Commissa rissen voor den Wederopbouw, ter bespreking van verschillende „Wederopbouwproblemen". Dr van dor Moer gaf toe, dat er bij don Wederopbouw jeen zekere centralisatie is, althans een centrale leiding. Om don Wederopbouw Bnel tot stand to brongen, was dit echter nood zakelijk. Dat daarbij wol eons fouten gemaakt worden, zou hij niet gaarne willon ontkennen. Wanneer we letten op hetgeen tot dusverre tot stand is gebracht, is er aanleiding tot tevredenheid. Anderzijds mjag men niet ver geten, dat het onmogelijk is om wat in jaren vernield is geworden in enkele maanden tfjds weer her steld te krijgen. De getroffen gebieden zul len ten minste vijf a zes Jaren in moeilijkheden zitten. De suggestie alsof de organisa tie van den Wederopbouw een geestesproduct van den bezetter zou zijn, wees hij tem stelligste van do hand. Dat over Schouwen-Duiveland de loftrompet wordt geblazen, kan spreker niet anders dan welgeval lig zijn. Het gaat echter in ge heel Zeeland niet slecht: één der Streekbureaux staat zelfs aan den kop van alle Streekbureaux in Nederland. In Zeeuwsch-Vlaanderen is men met de noodwoningbouw het verst gevorderd. Dat nog niet meer ge daan kan worden, vindt zijn oor zaak in het feit, dat het materiaal beperkt is en de arbeidskrachten nu eenmaal niet gemakkelijk naar Zeeland zijn te krijgen. De kwestie van de betalingen is thans opgelost, althans wat Den Haag betreft. Gebrek aan landbouw- schuren. Vervolgens kwam nog ter sprake de bouw van „hangars" in de plaats van definltievo landbouwschuren. De heer Van Dongen, Bur gemeester van Aardenburg, zette de moeilijkheden van de landbouwers uiteen. De oogst kan niet onderdak worden gebracht, alleen omdat we gens aesthetische overwegin gen de boeren geen „han gars" mogen bouwen. Het materiaal is er, althans West- Z.-Vlaandercn kan zijn be hoefte in België dekken. In Aardenburg bijv. zijn er 167 objecten voor Landbouwhcr- stel, terwijl er dit jaar slechts 3 worden afgewerkt. In dit tempo kan het wel 10 jaar duren alvorens de boeren de finitief geholpen zijn. Inmid dels gaat 20 van den oogst verlorenl Dr van der Meer zegde toe, deze zaak onmiddellijk te zullen bezien. Ook hij is er van overtuigd, dat snel in grijpen noodzakelijk is. In Walcheren zijn de moei lijkheden nog grooter, daar hier eerst nog een herverka veling tot stand moet worden gebracht. Juist met het oog hierop, is naar het oordeel van den heer Geschiere alle aanleiding aanwezig om ook op Walcheren den bouw van hangars goed te keuren. De bijdrage ad 25 in de kos ten van de landbouwschuren kunnen de boeren overigens onmogelijk opbrengen. Hier zal dus een andere rege ling moeten worden getroffen. De thans geldende regeling voor de vergoeding van geleden oor logsschade werd andermaal be sproken. Zooals de regeling thans luidt, kan van herbouw door par ticulieren geen sprake zijn. Als voorbeeld werd aangehaald het geval van den landarbeider, die voor den herbouw van zijn huisje van f 1000.staat voor een uit gave van f 9000.De Rijksbij drage wordt becijferd op f 2068. plus de uitkeering voor het ver nielde perceel. Dr Van der Meer verklaarde dat aan een en ander volle aandacht zal worden ge schonken. Waar blijft het glas? Op de vraag, of het inderdaad zoo is, dat het glas, bestemd voor Zeeland, in Scheveningen is te recht gekomen, antwoordde Dr Van der Meer ontkennend. Inder tijd is wel een extra-contingent voor Den Haag ter beschikking gesteld. Thans is voor de glas distributie een nieuwe regeling ge troffen, waarbij de Zuidelijke provincies in een gqnstiger positie zijn gekomen. Dat in Schevenin gen meer tot stand is gebracht dan bijv. in Domburg en Cadzand, gaf spreker toe. Ditzelfde vindt men overal, waar de oorlogsschade niet zoo groot was. Te Amsterdam is op de Naa- saukade een 38-jarige vrouw door een man met een mes doodgestoken. De dader is voortvluchtig. Sportnieuws, RENESSE. KORFBAL, Strandvogels IO.W.K. I 8-3 De thuisclub was voor het eerst volledig, met Vasseur en v, Sluijs. Zij scoorden achtmaal door De Wit 2 maal, v. Sluijs 2 maal, mej. Dorreman 1 maal, J. Oosterling 1 maal, Vlaander I en Vasseur 1. SCHEEPVAART- BERICHTEN. 5 Aug.: Gepasseerd van Antwerpen s.s. „Leuvehaven" naar Ronné s.s. „Berkel" naar Newport. Aangekomen te Vlis singen m.s, „Ponza van Söder- talje" voor de Schelde met een lading hout. Vertrokken van Vlissingen Noorsche s.s. „Kora" naar Ant werpen. 6 Aug.: Gepasseerd naar Antwerpen m.s. „ICuwi" van Rotterdam. DE BILT ZEGT: Vrij koel. Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond Wisselend bewolkt met plaatse lijk een enkel buitje, vrij koel, meest matige Z. W. wind. Laatste berichten. Noodwoningvoorziening Gemeenteraadsverkiezingen. Do Tweede Kamer heeft giste ren behandeld hot wetsontwerp noodvoorziening mot botroking'tot do gemeenteraadsverkiezingen in oon aantal gemeenten. Hot wetsontwerp werd na eeni ge bespreking z.h.s. aangenomen. Alleen do lieer Algera (A.R.) opperde bedenkingen, daar or z.i. geen voldoende aanleiding is om do wet niot to handhaven. Machtiging geldzuivering De Eorsto Kamor hoeft gisteren bohandold hot wotsontworp tot verlenging van do machtiging met betrekking tot de geldzuivonng. De hoer P o 11 o m a (O.H.) oor deelde het zoor goed mogelijk thans een wottoiyko regeling rust te stollen. Mot allo waardeoring vsor den minister, betwij foldo hfj toch of do saneering geslaagd is. H(j drong or op aan hot geblok keerde gold ton spoedigste vorhan- delbuar to stollen. Do spaardir mag niot kopschuw wordon; hij is do eenige dio ons uit do.' finiin- oloolou olmos kan redden. Minister Lioftiuck zegde U o, dot zcodrn mogelijk ik goblok- koordo saldi zullen worden oingo- zot in verhandelbare, inuar nut beloonde certificaten. liet wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. Proefvlucht naar Zuid-Amerika. Gistermiddag om kwart over vier vertrok van Schiphol de Skymaster „Friesland" met ge zagvoerder Frijns, voor de eerste proefvlucht naar Zuid-Amerika. Het ligt in de bedoeling om in September nog twee proefvluchten te maken om dan in begin Octo ber een geregelde luchtlijn op Z. Amerika te openen met aanslui ting op de andere internationale lijnen. Met de Friesland gingen 30 (passagiers mee; in Lissabon ko men cr nog zes bij, zoodat in to taal 36 passagiers deze eerste on- officicele vlucht meemaken. M.s. „Boissevain" en s.s. „Klipfontein", Het s.s. „Klipfontein", met re- patrieerenden uit Indië aanboord, heeft eenige vertraging gehad. Met (je debarkatie zal vanmid dag om twee uur een aanvang worden gemaakt. Het m.s. „Boissevain", met ruim 600 passagiers uit West-In- dië aan boord, zal reeds heden morgen om negen uur worden ver scheept. Vlucht van onbemande vliegende forten. Twee onbemande vliegende for ten zijn vandaag te Muroc (Cali- fornië) geland na een vlucht van 2.400 mijl van hawaiï. Zij werden door een moederschip gedurende de vlucht bestuurd. De Ameri kaansche legerluchtmacht beweert, dat dit de langste vlucht met onbe mande vliegtuigen in de geschje- idenis der luchtvaart is.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1