RUSLAND contra NEDERLAND. Bet Voorzitterschap Vredesconferentie. Winst voor de Groote Vier. Export in oorlogstijd. Bommenwerper In Indië verongelukt. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Kantoren ta Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Bouaanscbe Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Tlooa- wqckstraat, Telef. 2052. Blijkens mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen, heeft gedu rende geen der bezettingsjaren, noch voor groenten, noch voor Ifruit het naar Duitschland ge lexporteerde deel der tei veiling gebrachte goederen, meer be dragen dan 38 pet. Dat was het percentage voor groenten van 1941, en in alle andere jaren van den bezet tingstijd is het import-percen tage veel, en herhaaldelijk zelfs zeer veel, kleiner geweest, Gemiddeld heeft heti in de jaren 1941 tot en met 1944 voor versch fruit 15 pet. en voor groente 29 pet. bedragen. Dat dit, ondanks alle Duitsche dreigementen verblijdende re sultaat bereikt werd, is een ge volg hiervan, dat zij die met de leiding van de verzending en den export belast waren, op al lerlei wijze hebben gesaboteerd. Deze sabotage onttrok zich vaak aan de algemeene waar neming. De mannen die dit ge daan hebben, waren goede va derlanders, die zich voor dit doel niet geringe opofferingen hebben getroost En die boven dien lang niet altijd vriendelijk werden aangezien door de kweekers, die er vaak heele- maal niet van gediend bleken, dat het aangevoerde fruit: werd afgekeurd en de verzending zoodanig vertraagd, dat export niet meer mogelijk was. Bij hun sabotagepogingen ontvingen zij soms meer tegenwerking, dan medewerking. Het kan zijn nut hebben hierop de aandacht te vestigen. Het valt toe te juichen, dat zij die den bezetter in de kaart hebben gespeeld, de collabora teurs en de profiteurs, deswege handhandig worden aangepakt en dat zij al de lasten, die uit hun houding voortvloeien, in volle zwaarte te dragen krijgen. Maar tegelijkertijd is het ook noodig, bij het vellen van een oordeel, de noodige voor zichtigheid te betrachten. Dat zij, die ondanks hun ietwat scheeve positie toch inderdaad in de moeilijke oor logsjaren aan ons volk groote diensten hebben bewezen door den uitvoer zooveel mogelijk te beperken, daarvoor thans geen huldeblijk in ontvangst hebben te nemen, ligt voor de hand. Het is ook niet noodig. Zij deden wat van hen als goede vaderlanders verwacht mocht worden. Maar het is wel in hooge mate pijnlijk, wanneer zij thans hun ploeteren beloond zien door ongemotiveerde verdacht makingen van onbevoegde be oordeelaars. ZEEUWSCH DAGBLAD Op- van 2e jaargang No. 408 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Dinsdag 6 Aug. 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. DE AMERIKAANSCHE HANDELSVLOOT. Toenemende concurrentie. De maritieme commissie der V.S. heeft het plan opgevat 31 scheepsroutes te openen voor de na-oorlogsche Amenkaan- sche handelsvloot. Naar men te Washington ver neemt zal hierbij gebruik ge maakt worden van snelle, be trouwbare schepen in een druk bezetten dienst, die zich nauw keurig aan de vastgestelde tij den houdt. De commissie wil 10 lijnen op Europa openen eu an dere op de Amcrikaansche re publieken, den Stillen Oceaan, de wateren van Azië cn de Afrkaansche kust. Op de vraag, of de nieuwe Amerikaansche lijnen een ern stige concurrentie voor de an dere zeevarende mogendheden zouden beteekenen, antwoordde vice-admiraal Land„Concur rentie?" Zeker, maar dat is een gezond ding, indien het niet ontaardt in een moordende con currentie. Door lagere tarieven en vrijer handel over degeheele wereld zal de totale handel toe nemen en de geheele wereld meer voorspoed krijgen". DE VERDEELING VAN DEN BUIT. Naar te Parijs vernomen wordt is de Vlootcommissie der vier groote mogendheden daar niet tot overeenstemming gekomen over de uiteindelijke toewijzing der Italiaansche oor logsschepen aan Engeland, de V.S. en Sowjet-Rusland. De commissie heeft hetgeen bekend is geworden als de lijs ten A, B. en C. voltooid. Daal slechts twee van deze lijsten de moderne oorlogsschepen van het type Vittorio Veneto (on geveer 35.000 ton inhoud) be vatten, is men het er niet over eens geworden, hoe deze lijsten onder deze drie landen moeten worden verdeeld. De Russen zijn, naar men meerit; voor loting, maar de Engelschen verzetten zich hier tegen. Men verwacht daarom, dat de drie lijsten naar den raad van ministers van buiten landsche zaken terug verwezen zal worden. IMMIGRATIE IN BRAZILIË Het Britsche ministerie van Buitenland sche zaken deelt mede, dat er thans te Rio de Janeiro on derhandelingen gaande zijn met de Braziliaansche regeering om de mogelijkheid te onderzoeken van immigratie in Brazilië van niet- repatrieerbare verplaatste perso nen en uitgewekenen In Duitsch land cn Oostenrijk, In Turkije is het kabinet Sa- radjogloe onverwacht afgetre den. Het i» de vorige week te Porq* tot een scherp duel gekomen tus- schen Molotov en den Nederland- schen afgevaardigde Jhr Tjarda van Si arkenborgh. Het ging over de kwestie van het voorzitterschap. De Groote Vier hadden voor ga teld, dat zij om de beurt de leiding zouden hebben. Door Nederland was aanvankelijk voor gesteld, dat een afgevaardigde van het gastheerenland het voor-i zitterschap zou bekleeden. Na scherpe bestrijding door Molotov, verklaarde Frankrijk op het voor zitterschap geen prijs te Btellen, waarna het Nederlandsche voor- Htcl ingetrokken werd. Daarna werd door Jhr Tjarda van Slarkenborgh (baron van Boetzelaer was naar Den Haag vertrokken) een amendement in gediend, volgens hetwelk de con ferentie zelf haar voorzitter zou kiezen. Dit voorstel werd door Nieuw- Zeeland, België en Brazilië ge steund. Maar toen kwam Molotov los. Hjj betoogde, dat Nederland en de landen, die het Nederlandsche voorstel ondersteunden, in feite verdeeldheid onder de groote vier wilden zaaien. Zij trachtten de besluiten der groote vier te door breken en dat had in de wereldl opinio reeds aanzienlijke conster natie voroorzaakt. Tegen deze beschuldiging kwam do Australische afgevaardigde krachtig in verweer. Wannoer oen poging van de kleinen, vorando- ring te brengen in de voorstellen der groote vier al direct als eon poging tot verdeoldhoid zaaien wordt, veroordeeld, zeide h(i, dan was de conferentie wel heelemaal op den verkeerden Weg. Dit argu ment zou immers eiken keer, dat oen amendement werd ingediend, iu het geding kunnen worden ge bracht en als de conferentie zich daardoor zou laten intlmideeren, zou z(j inderdaad niet meer zijn dan een rubberstempel voor de on schendbaarheid der besluiten van de groote vier. Jhr Tjarda •we erenoeus de aantijging van Molotov mot be slistheid af. Hij wees er op, dat Molotov over het ontwerp-procedure regle ment van de groote vier had ge sproken als een „beslissing", ter wijl den 21 in feite altijd te ver staan was gegeven, dat dit ont werp niet moer dan een suggestie beoogde, welke zij vrij waren naar eigen inzicht te amendeeren. Van die vrijheid wensehte hij gebruik te maken. Wat dit betreft werd hij door de Engelsche en de Amerikaansche afgevaardigden in het gelijk ge steld, maar zij steunden toch niet het Nederlandsche voorstel, dat tenslotte met 12 tegen 8 stemmen on 1 onthouding word verworpen. De Perzische olievelden. Perzië baas in eigen huis. De Perzische regeering heeft naar aanleiding van het plan der Britsch-Indische regeering, troepen naar de Perzische ha ven Basra te zenden om de En gelsche oliebelangen in Zuid- Perzië te beschermen, een com munique uitgegeven van den volgenden inhoud'; „In overeenstemming met de bepaling in het handvest der V-N. over de onafhankelijkheid en souvereiniteit van Perzië, zal de regeering van Perzië nooit buitenlandsche Inmenging in interne ^Perzische kwesties toestaan." Verder geeft bet communi que aan de niet bij het ministe rie van buitenlandsche 'zaken geaccrediteerde Perzische be ambten bevel onmiddellijk so ciale en andere betrekkingen met alle ambassaden te verbre ken en voegt er aan toe, dat de buitenlandsche politiek der re geering er op uit is de betrek kingen met alle landen, in het bijzonder met de Sowjet-Unie, Amerika en Engeland te ver sterken. Op sommige stond: „We willen naar huis", „onze gezinnen wach ten op ons". Volgens de boeren zijn de ge vangenen begonnen de lijn te trek ken en men heeft de autoriteiten verzocht scherpere discipline in te voeren, omdat men de Duitschers noodig heeft bij het oogsten. M.S. „KLIPFONTEIN". Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Tholert en Ter- neuzen ligt de passagiers lijst ter inzage van de 997 repatriëerenden uit Indië. die met de „Klipfontein" op 8 Augustus a.s. te Am- sterdam verwacht worden. VAN HITLER-JACHT TOT CHURCHILL-HOTEL. Hitiers particuliere jacht „Grille", dat 1 millioen pond sterling heeft gekost, zal vol gens de „Daily Express" tot een drijvend hotel worden omge bouwd cn „Winston Churchill" worden gedoopt. Do theatermagnaat; Buxton heeft het voor 68.000 pd.st. van de admiraliteit gekocht. Het jacht bevat thans 399 luxe hutten, een danszaal en een bioscoopzaal. Buxton verklaar de, dat heti jacht met de totale uitrusting 111,000 pd.st. zal kosten. Hitier heeft behalve den aankoop nog 1 millioen pd.st. aan de uitrusting be steed. Zijn suite bestond uit slaapkamer, zitkamer en bad kamer met in den grond inge bouwd bad. Alle inzittenden gedood. Volgens een te Batavia ont vangen rapport is een Mitchell B 25 van het 18e squadron der Ned.-Indische luchtmacht in de nabijheid van Semaraiig neer gestort. Alle inzittenden wer den gedood. Nader wordt hieromtrent nog gemeld Een aanzienlijk aantal gewa pende Indonesische terroristen heeft Zaterdagnamiddag een aanval gedaan op het vliegveld van Semarang. Bij dezen aan val is het eenige 'toestel, dat op bet vliegveld aanwezig was, een Mitchellbommenwerper, bij bet starten door Indonesisch afweervuur getroffen. De be manning was echter in staat het toestel weer in do lucht te krijgen en ging onmiddellijk over tot1 de beschieting van de aanvaller». Daarop werd het toestel we derom getroffen en wel in de stuurboordmotor. Het moest toen een noodlanding op het vliegveld maken. Onder het hevige vuur der Indonesiërs werd de motor her steld en werd opnieuw gestart om de beschieting voort te zetten. Daarna werd de bommenwer per evenwel ernstig getroffen in de nabijheid van het vlieg veld en vloog in brand. De verliezen van het Neder landsche garnizoen zijn nog niet bekend, doch de terroris ten hebben zware verliezen ge leden. Men is de situatie thans vol ledig meester. iapansche gruwelen in indië. De man die terugkeerde. Toen op 30 Juli de Australische troepen Baükpapan. binnenrukten hebben de Jappen, op commando van kapitein M'ijoshi 200 Indone sische mannen, vrouwen er. kinde ren gevankelijk naar een mijn ge voerd. De mannen werden geboeid, op hun knieën langs de schacht geplaatst en vervolgens onthoofd. De vrouwen, van wie de .meesten kinderen op de arm droegen, wer den van achteren met een bajonet doorstoken, waardoor zij met de nog levende kinderen in de schacht vielen. Zekere Soeliman is als een won der aan den dood ontsnapt. Het zwaard van den beul miste hem en de steek welke hij daarna met een bajonet kreeg, was niet doo- delijk. Na verloop van tijd wist hij uit de schacht te kruipen, met nog drie overlevenden. Dezen zijn echter onderweg aan bloedverlies overleden. Soeliman is thans dc voornaam ste getuige in het proces tegen Mijoshi en enkele zijner handlan gers, die te Balikpapan voor hun misdaden verantwoording moeten afleggen. Een der verdachten her kende tot zijn verbazing in Soeli man een zijner slachtoffers. „Ik dacht, riep hij verwonderd uit, „dat ik hem ook gedood had". Het proces is nog in vollen gang. Duitsche krljgsgevange* nen In Engeland. Duitsche krijgsgevangenen heb ben in enkele Engelsche stadjes papiertjes rondgestrooid waarop In potlood stond geschreven: „Stuur jullie slaven naar liuis". Terwijl de vrachtauto's waar mee zij van hun kampen naar de boerderijen, waar zij werken, on derweg waren, gooiden de gevan genen de papiertjes uit de wagens. Gorlnchem door typhus- epidemie geteisterd. In Gorinchem en naaste om geving heerscht in hevige mate paratyphus. Alleen in Gorinchem zijn reeds ongeveer drie honderd menschen aan deze ziekte lijdende, terwijl er in de naaste omgeving, in Hardinxveld, Giessendam, Giessen Nieuwkerk, Arkel en Hoogblokland circa honderd pa tiënten zijn. Er zijn tal van maat regelen genomen, maar zoolang men de bron van deze ziekte niet heeft gevonden is de vrees voor uitbreiding niet ongegrond. Geluk kig is de ziekte niet kwaadaardig en er heeft zich slechts één sterf geval voorgedaan. Dr Wieberhuis uit Gorinchem deelde mede, dat dc ziekte op 11 en 12 Juni bij eenige patiënten werd ontdekt. Daarna greep de paratyphus zoo snel om zich heen, dat zélfs een noodziekenhuis moest worden ingericht. Onder de mili tairen bevinden zich" thans veer tien patiënten. Alle militairen moeten in hun kazerne blijven, ten einde rerdere uitbreiding te voor komen. Vermoedt wordt, dat een voedselvergiftiging de oorzaak is geweest. 17 is een verbod voor verkoop van ijs, de zwembaden zijn gesloten, terwijl de bevolking is gewaarschuwd tegen het ge bruik van rauw fruit, ongekookte melk, enz. Gelukkig is het aantal patiënten de laatste dagen niet toegenomen. Intussclien heeft het gebrek aan verplegend personeel zich wel zeer sterk doen gevoelen. De hulp van dokters en verpleeg sters uit Den Haag moest worden ingeroepen. Gevallen mariniers geëerd. De Marine Voorlichtingsdienst meldt: De commandant van het korps Mariniers, Generaal-Majoor Von Frijtag Drabbe, die de eerste Ma riniersbrigade bij Soerabaja heeft bezocht, legde tijdens zijn bezoek een krans bq het tqdelqke monu ment, dat op een gereserveerd gedeelte van de begraafplaats Kembang Koening is opgericht voor de bij Soerabaja gevallen Mariniers. De Generaal merkte daarbij op, hoe weinig men in Nederland van de werkelijke gebeurtenissen in Indië op de hoogte is. Na een verblijf van eenige maanden In Soerabaja en herhaalde bezoeken aan het front verklaarde hij niet an ders te kunnen zeggen, dan dat hij de grootste bewonde ring had voor de wijze, waar op de opgedragen taak onder- uiterst zware omstandig heden wordt uitgevoerd. Dertig dagen aaneen en lan ger vertoeven de marinierscompag nieën aan het front. Deze strijd mag dan geen oorlog heeten, maar als er ooit een strijd moreel gerechtvaardigd was, dan is het wel wat hier gebeurt. Er zqn thans voor het korps Mariniers twee bedevaartplaatsen, Rotterdam en Soerabaja en zoo als men spreekt van do Mariniers van Rotterdam uit 1940, zoo vor- klaarde do Generaal overtuigd te zqn, dat men eens tot in lengte van dagen zal spreken over de Mariniers van Soexabja in 1946. HOE DE EXTREMISTEN AAN WAPENS WETEN TE KOMEN. Dezer dagen werd door den Ned. mijnenveger „Walcheren" in de Baai van Batavia het mo torschip „Sindoro", dat op weg was naar .Sumatra, aangehou den. Daarbij vond men onder het stookhout verborgen een aanzienlijke hoeveelheid vuur wapenen, munitie en opium. De vondst gaf aanleiding tot de arrestatie van een zekeren Ajif Abdoellah, die bekende de suspecte vracht te hebben aan gevoerd. Op diens aan wijzigingen wer den vervolgens op zeven ver schillende plaatsen in Batavia huiszoekingen verricht, gepaard gaande met de arrestatie van 8 lieden. De wapens en munitie bleken door twee gemeente-koelies van Br.-Ind, militairen gesto len te rijn, Geen naar De conferentie te Malino. vertegenwoordigers Nederland. Van officieele zijde wordt ver nomen, dat geen vertegenwoordi gers van de conferentie te Malino naar Nederland zullen komen. Men was voornemens de resoluties die tijdens dc conferentie genomen zijn, aan de Nederlandsche regee ring ter hand te stellen en het Ne derlandsche volk voor te lichten over de standpunten van de bevol king der buitengewesten. Men is van meening, dat aanwe zigheid van deze vertegenwoordi gers van essentieel belang is voor Nederlandsch-Indië, voorname lijk met het oog op den wederop bouw van Borneo en het Oosten van den archipel. VERLIEZEN NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHTEN IN INDIË. De minister van Marine maakt tot zijn leedwezen be kend, dat de volgende verlie zen in Nederlandsch-Indië zijn geleden 21 Juli 1946 adjudant der ma riniers Arie Pronk uit Den Hel der. 21 Juli 1946 marinier 2e klasse o.v.w. Paulus in 'tVeld uit Santpoort (N.B.). 22 Juli 1946 2e luitenant der mariniers J. W. Wout uit Zaandam. 22 Juli 1946 sergeant der ma riniers J. H. M. Bonnen uit Heerlen. 23 Juli 1946 korporaal der mariniers A. A, H. van Dartel uit Deventer. NEDERLANDSCHE KINDERTEHUIZEN. Hulp uit Amerika. De minister van Sociale Za ken heeft van het „American relief for Holland" het bericht ontvangen, dat deze instelling een lijst van Nederlandsche kindertehuizen heeft opgemaakt, welke tehuizen in aanmerking komen voor een specialè hulp- verleening door middel van goederenzendingen ter waarde van 200.000 dollar. Op deze lijst komen o.a. voor: Heldringgestichten, Zetten Vereeniging Kinderzorg en „St. Jozef" ICindertehui-, beide te Middelburg; „Marthastichting", Alphen a. d. Rijn; Stichting JHoenlJSrloo" 't« Hoenderioo; „Zeehospitum" Zonneveld, Oost- kapelle; Vlissing's Kinderhuis, Yerseke; het weeshuis, Zierik zee; Slot „Haamstede", Haam stede; Jongenshuis, Hansweert. Postcheque- en Giro-nieuws. De termijn van aanbieding van postcheques is verlengd van 14 tot 21 dagen na den in de cheque en advies vermelden datum. PRINSES IRENE VIERT HAAR VERJAARDAG. Door 1500 kinderen begroet. Trots op haar armband horloge. Ter eere van den verjaardag van Prinses Irene, had de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer to Soest in samenwerking met de Baarnsche Oranje-vereen:ging een bloemencorso georganiseerd, waar aan niet minder dan 1600 kinde ren deelnamen. Voor de hekken van het paleis hadden zich honderden inwoners van Beam en Soestdqk opgesteld en ook talrijko vakantieganger» waren derwaarts getogen om een glimp van dit feestelijke en kleu rige schouwspel op te vangen. Reeds roffelden in de verte de trommen, toen H. K. H. Prinses Juliana, vergezeld van Prinses Irene, gekleed in eer. feest jurk en een witte owik in het haar versierd met drie papieren bloemetjes in do rood, wit en blauwe kleuren en Prinses Beatrix in een blauw met wit gestippeld jurkje do trap afdaalden en de commissieleden begrootte. Prinsos Irene droeg haar verjaardagsca deau, een armband-horloge, met trots en keek er telkens op. Achter in de hal werd een klein blauw figuurtje zichtbaar, zeer parmantig en in 't geheel niet ver legen huppelde „Piotio" met haar vingertje in haar mond de trap af en begon vroolijk iedereen een handje te geven. Na haar gast vrouwelijke plichten te hebben vervuld, ging zq op een der trap treden staan wachten op, de diü- gen die komen zouden. Voorafgegaan door een muziek corps trokken daarna de honder den kinderen voorbij, op versierde fietsen, poney-wagons, autopeds, zelfs haddon de allerkleinsten hun poppenwagen» vorsiord. In do groote stoot Hepen ook twoe afdeolingen Engelsche jon gen» en meisje» mee, die liler eon vacantia doorbrengen. Dit iedoro groep bood oen meisje de jarige Irene een bouquet bloemen aan, waarvoor Irene keurig in het En- gelsch bedankte. Het hoogtepunt van de stoet vormde een enorme verjaardagstaart met zeven kaars jes en in 't midden in Oranje ge spoten de naam Irene. Dankbaar aanvaardde Irene dit specifieke verjaardagscadeau. HET MIJNBEDRIJF. Ook in de week van 22 t.m. 7 Juli viel er een stijging van het aantal ondergrondsche diensten in het mijnbedrijf waar te nemen. In deze week werden per werkdag gemiddeld 18.480 ondergrondsche diensten gemaakt, (vorige week 18.179). DE WEDEROPBOUW IN DE WIERINGERMEER. In do laatste vergadering van den raad van advies inzake dén wederopbouw van de Wieringer- meer is onder anderen gesproken over de Zweedsche noodwoningen. Deze woningen zijn te klein voor groote gezinnet:. Besloten is derhalve, daar waar dit noodzake lijk is gebleken, door gebrek aan slaapruimte voor kinderen, aparte onderkomens bij te bouwen. _Wat betreft de huisvesting der seizoenarbeiders, deze zullen een onderkomen kunnen vinden in de zoogenaamde D.U.W.-kampen. Het arbeidersvraagstuk is blij kens een mededeeling van liet Ar beidsbureau niet meer urgent. Voor het seizoenwerk is een vol doende arbeidsreserve aanwezig. Met den A.N.W.B. zijn onder handelingen gaande ten einde te komen tot de herplaatsing van verkeersborden in de Wieringer- meer. sruang Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.09 u., on der 20.21 u. Maan op 16.39 u., onder 00.07 u. Hoog water te Vlissingen Woensdag 7 Aug.: 9.31 u. 1.36 m., 22.02 u. 1.30 m. week; in 2 zulke flats kunnen 2x6 gezinnen worden onder gebracht. Merkwaardige betoncon structies te Rotterdam. In drie dagen een flat voor zes gezinnen. In de Talmastraat te Rotterdam worden momenteel merkwaardige woningen gebouwd. De „Maasbode" vertelt er van: naast het rood-wit-blauw wappert de groen-witte Werk Wekt Wel vaart-vlag op het werk dat het architecten- en aannemersbureau C. V. Welschen cn Co daar in uitvoering heeft. Het geliefkoosde beeld van huizen in de steigers vindt hier weliswaar geen toepas sing, maar de kap zit er op en dat was aanleiding om met den heer Welschen een onderhoud te hebben betreffende de interessante experimenten, die onder zijn lei Nieuwe oogen voor de blinden. Een van de meest op den voor grond tredende voorbeelden van de massa/e toepassing in de prac- tijk van de medische vooruitgang in Amerika, is de „Oog-bank", welke nu over 't geheele land geor ganiseerd is. Haar doe! is om ge zond hoornvlies-weefsel van men- schelijko oogen te verzamelen cn te bewaren voor transplantatie bij blinden. Door deze methode tot enten van hoornvlies kan het ge zicht hersteld worden van duizen den personen, wier oogen en oog- zenuwen normaal zijn, en wier blindheid geen andere oorzaak heeft dan doffe plekken of be schadigingen aan de cornea, het „venster" van het oog. Tegenwoordig kan het hoorn vlies-weefsel, dat meestal van doode menschen wordt genomen, slechts drie dagen bewaard wor den voordat het getransplanteerd wordt. De organisatoren van het Oog-bank-plan zijn voornemen» een bedrag van 1.000.000 dollar beschikbaar te stellen voor de spe ciale opleiding van chirurgen voor deze operaties; 80 ziekenhuizen door het geheele land zijn aange sloten bij de Oog-bank, welke ook van de zijde van de kerken ge steund wordt. De Bank is een philantropische instelling. Niet één oog, vermaakt aan de Bank, kan verkocht wor den, voor welke soort van winst- doeleinden dan ook. Het Ameri kaansche Roode Kruis heeft zijn motor corps ter beschikking van de bank gesteld voor het transport van het hoornvlies-weefsel en zelfs vliegtuigen nemen deel aan het plan, dat een nieuwe, lichte wereld zal openen voor duizenden blinden. DE BILT ZEGT: Iets koeler. Weersverwachting geldig tot morgenavond Tijdelijk toenemende bewolking met plaatselijk nog enkele on weersbuien. Wind tusschen Zuid Laatste berichten. en West. Lagere temperatuur dan ding op het gebied van de beton- gisteren. constructie worden ondernomen. De situatie van thans is te ver gelijken met die in 1919; thans echter zijn de moeilijkheden wat betreft de schaarschte aan bouw materialen en het tekort aan ge schoolde bouwvakarbeiders nog veel grooter. Behoefte en materiaal. Het architectenbureau Welschen gaat uit van de grondgedachte, dat er op het oogenblik een on middellijke behoefte bestaat aan nieuwe, direct kurkdroge huizen. Onder den druk der omstandig heden moet hij gebruik maken slechts van materialen, die in Ne derland zelf aanwezig zijn, cn dan nog zoo zuinig mogelijk. Daarom wordt bij dit systeem het gebruik van hout tot een minimum be perkt, wordt er niet op steigers gebouwd, vermijdt men het ge bruik van zware hijschwerktuigen en neemt men als materiaal ascb- beton waarvoor de asch wordt ge- leverd door de vuilverbranding, die daar van per jaar 40.000 ku bieke meter „produceert". De buitenwanden worden op de bekende manier in betastin gen gegoten van gewapend be ton (dat echter niet met ijzeren staafje», doch met ijzerdraad is doorregen). Het systeem is be rekend op afstand, waardoor men flat voor flan trapsgewijs kan bouwen; door het telkens gebruiken van dezelfde bekis tingen (die 200 maal gebruikt en verplaatst kunnen worden) bespaart men reeds een aan zienlijke hoeveelheid hout. Is de buitenwand gegoten, dan komen de vloeren en binnen wanden aan de beurt. De vloe ren zijn van cement en worden geschraagd door aschbetonnen balken, welke ter plaatse op het werk worden gefabriceerd en waaraan een dun houten latje wordt bevestigd voor elec- trische leidingen e.d. De binnenkant. De binnenwanden zijn uit ex perimenteel oogpunt het be langwekkendst Zij bestaan uit „wandgedeelten" men mag deze modellen niet als „stee- nen" betitelen, verklaarde de heer Welschen met nadruk welke wandgedeelten eveneens, ter plaatse op het werk worden gefabriceerd, en wel in eenvou dige mallen van hangmatrijzen. Wat op het oogenblik wordt gebouwd, i» slechts de vormge ving van een grondgedachte; het ging °m <le uitvoering van principes. Heil systeem kan worden aangepast aan elk plan dat een architect of een stede- bouwkundige zou kunnen ma ken. Twee flats per week. Bovendien gaat dit bouwen zeer snel, vooral over een lan gen afstand. Van diltt 'type kunnen in 6 weken tijd 24 flats worden gebouwd, d*t is 2 per Nieuw Tweede Kamerlid. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacatttre- mej. Tjeenlc Willink (P. v. d. A.) benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer den beer J. W. Rengelink te Amsterdam. Britsche troepen voor Basra. Prins Moessafar Firouz, de Perzische minister van Arbeid en van Propaganda, heeft aan de pers verklaard, dat er onder de huidige omstandigheden voor het zenden van Britsche troepen naar de Perzische havenstad Basra „niet de minste wettelijke recht vaardiging" bestaat Het houden van streek- beurzen. Ten aanzien van het houden van streekbeurzen wordt door het ministerie van Economische Zaken medegedeeld, dat dit instituut, als gevolg van reis- en vervoersmoei- lijkheden tijdens den oorlog ie ontstaan. Nu deze bezwaren niet langer gelden, heeft de Overheid zich wat betreft het houden van streek beurzen teruggetrokken. Vernietiging van groenten voorkomen. Het is na veel moeite gelukt, de Engelsche autoriteiten te be wegen, boven de overeengekomen 35.000 ton, verdere groentenleve- ranties naar Duitschland toe te staan. Na twee dagen onderbre king kon de uitvoer worden her vat Concentratiekamp voor Joden op Cyprus? Naar verluidt is te Famagusta een concentratiekamp voor twee duizend Joden, die op 6 Augus tus zouden arriveeren, in gereed heid gebracht. Nagek, Advertentie. Zondag is naar don homol gegaan onze moedige Man en zeer zorgzame Vader, A. Littooy. Hq bereikte den leeftijd van 40 jaar. Wed. J. Littooy— Stouthamer. Miep. Terneuzen, 4 Anguetue 1946. WATERSCHAP ELLEWOUTSDIJK. Zij, die wonschen te sollicitee- ren naar do betrekking van ONTVANGER-GRIFFIER van het Waterschap Ellewoutsdijk, kunnen hun sollicitatie inzenden aan den Dijkgraaf A. J. BRUGGEMAN te Oudelande (die eventueele nadere inlichtingen verstrekt) tot en met 8 Augus tus 1946.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1