Sterkte van het Rijkspersoneel. Uit de Schatkamer onzer Letteren. Sinds 1940 een stijging van 40.652 tot 124.061 Het totaal aan salarissen bedraagt ongeveer f 376 müUoen. Vermogens- aanwas- belastlng. De schrijfwijze Nederlandsche taal. De schadevergoedingsregeling voor Walcheren. 00 Meer glas voor de ge troffen gebieden gevraagd. 1- Is hsa dca minister be kend: Pracht Diesseltreinen, maar... alleen voor 't centrum. TRIBUNAAL TE GOES. Studenten komen en gaan. Pe minister van Finaudin heeft in een nota, de overzichten van de personeelsuitgaven van het Rijks personeel ter kennis van dp Ka mer gebracht. Aan dit stuk is ket volgende ontleend: Reeds spoedig na zijn optreden Beeft de minister behoefte ge voeld aan da periodieke perso- neelsoverzichten. Hij verkeerde toen nog in de veronderstelling, dat personeelsadministratie, sala risadministratie en -boekhouding van de ministeries zoodanig wa ren, dat, zooals dat in iedere nor male organisatie mogelijk is, hier uit betrouwbare gegevens voor periodieke personeelsoverzichten konden worden geput, zonder dat daartoe speciale maatregelen be hoefden te worden genomen. Dit bleek niet het geval te zijn. Toen de gegevens langzamer hand ter beschikking kwamen, bleek bovendien, dat zij onvolledig on onbetrouwbaar waren. Bij een ingesteld onderzoek, is komen vast te staan, dat in vrij wel alle departementen en dien sten (enkele uitgezonderd) noch da personeelsadministratie, noch de salarisadministratie, noch de comptabiliteit zoodanig waren in gericht, dat hieruit de gewenschte overzichten vlot, betrouwbaar en op korten termijn konden worden verkregen. Deze ongunstige omstandighe den warden nog verergerd door den gTooten a'oKfefsfinï hj Öfl administratie «n Salarisuitbetaling, weikq 4>iah vrii wei overal roor- é*sd. Daarom ia tüacs opdracht ge geven: le. Zoo spoedig mogelijk zoo betrouwbaar mogelijke periodieke personeelsgegevens te doen ver zamelen. 2e. de salarisadministratie zoo danig in te richten, dat hieruit in de toekomst deze gegevens vlot, betrouwbaar, op korten termijn en in aansluiting op de boekhou ding zouden kunnen worden var- kregen. De regeering is er zich van be wust, dat een reorganisatie van het administratieve apparaat wel noodig, doch niet voldoende is pm het aantal ambtenaren te var- minderen. Dit is absoïstit noodzakelijk en w»1J le. Ont bö'dgetalre redenen. Ie dere maatregel om op verantwoor de wijze tot vermindering do# Rijksuitgaven te geraken dient te worden aangegrepen. Het totaal bedrag aan salarissen bedraagt on geveer 375 millioeü, dus een be- langrijke post. I 2e. Om algemeen economische redenen. Gezien het tekort aan arbeidskrachten in het land is het zeer belangrijk, dat een zoo groot mogelijk aantal personen aan pro ductie on weropbouw deelneemt. Er zijn een aantal organen en diensten, die voor een geheeie of gedeeltelijke liquidatie in aanmer king komen. In totaal hebben deza diensten een bezetting van ongeveer 50.000 personen. Het staat dus vast, dat deze 50.000 personen in den loop van eenige jaren uit het bestuurs apparaat zullen zijn verdwenen. Do nota geeft dan verder con overzicht van de verschillende de partementen. De totalen luiden: perso neel per 1 Januari 1940: 40.652, per 1 Januari 1946: f124.061. Uitgaven dienstjaar 1939: f 89.187.000 en dienstjaar 1946: f374.200.000. In het overzicht van de sterkte van het Rijkspersoneel per 1 Ja- 1946 ia onderscheid gemaakt voor vast personeel (totaal 35.862), tij delijk personeel (totaal 4.1Q9) en personeel op arbeidscontract (to taal 84.090). Wat Is onolrbare aanwas? De Tweede Kamer is Donder dag ondanks een regen van amca- dementen, die zelfs schorsing van de vergadering noodzakelijk maakte, met de behandeling van he( ontwerp vermogens-aanwas- belasting een flink stuk gevorderd. Langen tijd li er gedelibereerd over de vraag wat onder onoir- baren aanwas dlo belangrijk zwaarder wordt belast, moot wor den verstaan. Dat de zwarte handelaren hier onder vallen is duidelijk. Maar ook b.v. de tuinders, die groenten iaan de veilingen leverden waarvan icen belangrijk deel in Duitsche handen terecht kwam? Hierom- jtrent wilde de Kamer zekerheid hebben. Na lang heen 80 weer praten beeft de Kamer zich vereenigd met een door minister Lieftinck uitgevonden formule, waardoor nu gesproken wordt van vermogen vorkregen „in strijd met de zorg vuldigheid ten aanzien van de na tionale zaak, welk» redelijkerwijs betaamde". Volgens Prof. Romme staat hierdoor vast, dzt de bunker bouwer» wel onder deze bepaling valles, snaar de tuinders, die ter vejlias lawias, niet. Het liet zich aaiuiat, dat ook a.rn de kapitaal-verzekering brt.dv. hcsehouwingiSH tonden w.irdcH gewijd, tsaar dit heeft de «niesster voorkomen door enkfle wiizigiaffeu aan te krengen, die vrijwel algemeen, instemming von den, door een billijker regeling voor kapitaalverzekering enz. voor den ouden dag. Ook met de belangen van oor logsslachtoffers zal worden reke ning gehouden. Op aandrang van verschil lende zijden, werd door den Minister toegezegd, dat met de aanslagen van oorlogs slachtoffers zal worden ge wacht, tot de oorlogsschade regeling definitief haar be slag zal hebben gekregen. van de Voorloopig verslag Tweede Kamer. Blijkens hot voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffen de het wetsontwerp schrijfwijze van da Nederlandsche taal, werd het voorstel door vele iedon too- gojuicht. Sommige leden opperden be zwaren tegen het facultatief stel len van da naamvais-n. Zij ge voelden dit als een verarming van de Nederlandsche taal. Voorts hadden sommige lede» er bezwaar tegen, dat aan de re- gearing, in easn aas des misietor va» Onderwijs, de groots be voegdheid zal worden toegekend bij eenvoudigon algernesnon maat regel van bestuur, dus zonder me dewerking. van de volksvertegen woordiging, de officieele spelling vast te stellen, welke dan door alle ambtelijke organen en door het geheeie onderwijs, voor zoover openbaar of gesubsidieerd, zal moeten worden gevolgd. Vergoeding op basis 1940 zou slechts van de herbouwkos- sten beteekenen. Wannoer men spreekt over de thans geldende regelingen der schadevergoeding voor herstel on niouwbouw dor beschadigde on vorwoosto gebouwon, dan krijgt men vaak don indrak, dat hier oen hopeloos in elkaar gewerkte kluwen bestaat, waardoor een be vredigend antwoord steeds uit blijft. Geconstateerd moot worden, dat er nog steeds da neiging aan wezig is, toch vooral do basis Mei 1840 niet los ta laten. Het Besluit Materieela Oorlogsschade 1945 behandelt deze materie. Art. 5a van dat Besluit spreekt van de verkoopwaarde op 9 Mei 1940 en de daarbij geldende factoren, terwyl art. 5e spreekt van don prfjs, waarvoor het bedrijf naar de toen geldende factoren zou kunnen worden gebouwd, vermin derd met een redelijk bedrag voor afschrijving. Eerstgenoemd artikel zal wel heel moeilyk te hanteeren zjjn, omdat de verkoopwaarde van een boerenbehoizing alleen is vast te stellen in verband met het by- behoorende land als bedrijf. Zon der dat hoeft een boerenhuis en schunr midden op het eiland al heel weinig verkoopwaarde. Art. 5e zal dus don doorslag moeten geven, om een basisbedrag te vor men, Direct springt voer meer ingewijden hierbij in het oog, dat er een enorm verschil bestaat tus- schen oude, nog te gebruiken go- bouwen en de pas later gezette of juist vernieuwde gebouwen. Door alleszins deskundigen op hét gebied van den wederopbouw boerderijen is vastgesteld, dat de rijksbij dragon, zonder meer vast gesteld op do basiswaardo Mei 1940, niet hoogor zullen zijn dan gemiddeld 25 der tegenwoor dige bouwprijzen, zoodat geen en kele boer of eigenaar nit eigen middelen don nieuwbouw zal kun nen financieren. Do gebouwen- lost zou bij deze rogeling in zeer vele gevallen, vooral bij de kloina bedrijven, alleen al do gezamen lijke waarde van gebouwon en grond overtroffen I Als er op één punt verbetering en vereenvoudi ging der schaderegeling noodig is, dan is hot zeker wol hier. Laat ons één enkel voorboold geven: zokohjko borekenlngen van een elftal verwoeste bedrijven (vari- oerond van 2% tot 25 ha) heb ben aangetoond, dat na nieuw- bouw op vergoeding basis 1940 er per lia cultuurgrond een zwaar dere gebouwenlast van 1000 tot 2600 gulden zou ontstaan. Is er een andere rege» ling mogelijk? Het is in dit verband van groot belang, iets meer te zeggen van het standpunt, dat de georgani seerde landbouw inneemt en ziet als do meest reëelo en billijke op lossing. Do Stichting voor dca Landbouw zegt in haar ingedien de nota het volgende: Hoewel voor da vergoeding van da geleden schade aan gabonwan verschillen de vormen zijn te gebruiken, wordt vergoeding op basis der herbouwwaarde, verminderd met de gekapitaliseerde meerdere ge bruikswaarde de eenige juiste oplossing geaoht. Vergoeding op een lagere basis zou de bedrij ven, vooral wanneer het herstel van zeer oude gebouwen betreft, te zwaar belasten en 'dientengevol ge de bedrijfsvoering onmogelijk maken. Om te voorkomen, dat door betrokkenen misbruik ge maakt zal worden van de voor- deelen, uit den nieuwbouw te be halen, kan da overheid een per centage van de herbouwkosten niet rechtstreeks geheel uitbeta len doch als rentelooza hypotheek op de gebouwen laten rusten. Ter voorkoming van onnoodiga vor- hooging dor bouwkosten kan ais eisch worden gesteld, dat zoowel de bouwplannen als de aanbeste ding door een daartoe aan te wijzen overheidsinstantie moeten worden goedgekeurd. Wy koestoren nog de hoop, dat dit voorstel door da betrokken ministers en door do volksverte genwoordiging rijpelijk zal worden overwogen en als billijk en nood zakelijk zal worden geaccepteerd. Het is bekend, dat bij da ro- geering grooto bezwaren togen dit voorstel bestaan. Zij wil nd. door credietverleening do mogelijkheid tot herbouw der boerderijen be- iuvloeden. Do situatie is dan zoo, dat de .herbouw der boerderijen moot worden gefinancierd door: a. do rijksbijdrage, niot meer be dragend dan 25 pCt der tegen woordige bouwkosten; b. oigon middelen voor verbeteringen ter verhooging der gobruikswaardo; c. rentodragend crcdiet, voor zoo ver hot bedrijf dit dragen kan en d. renteloos crediot, voor zoo- Het Tweedq Kamerlid, de heer Mol heeft aan den minis* ter van Openbare Werken en Wederopbouw de volgende wa gen gesteld: dat ét groot® ontevredenheid bestaat over onvoldoende ver strekking van glas tan behoeve van de duizenden woningen in do door den oorlog getroffen gebieden, welker vensters reeds bijna tweq jaar lang met nood. «nateriaal zijn dichtgespijkerd; dat voor de afgelocrpen maand Wel i? waar op papier een groo- tere glastoewijzing werd ver. strekt, doch dat deze toewij zing niet werd gedekt door be schikbaar glas, terwijl wel glas verkregen kan wordea fö dert Zwarten handel? 2. Is do minister niet van meening, dat deze toestand on duldbaar is, niet alleen uit een oogpunt van billijkheid jegens de gedupeerden, doch ook met het oog op de volksgezondheid, welke in de getroffen gebieden ernstig wordt bedreigd, met name door de tuberculose, ter wijl de in deze gebieden be staande overbevollung, ook van deze geblindeerde woningen, juist extra-voorzieningen voor do toetreding van licht en lucht noodig zou maken? 3. Zoo ja, is de minister be reid afdoende maatregelen te nemen om het tempo en den omvang van de glastoewijzing voor de getroffen gebieden zoo op te voeren, dat nog voor den aanstaanden winter een re delijke toestand op dit terrein kan worden bereikt? Wij hebben e*s, schrijft „Fr. Dagbl", in osu oordeel over de Nedeiiandsehe {spoorwegen vermint, Wij dachten. dat ör an.- «Iers afcfe rêfe» «lm» Sr<si05sjn« J»la«jks:4 vowr dp rsafcjn ert mei een deej Jsr geatpuwd te feafaifwraeBM. Maaj <j<U niet juis«. Lazer, gij m o t op het middennet rei zen. Maar pas dan op. Pik niet een trein, die doorgaat naar Leeuwarden of Groningen. Dan is het mis. Dat zijn van die lange-aistandstreinea en daar beleef je niets dan lel lende in. Daar sta je in een zij gang, als er een zijgang is, of ja staat tusschen twee banken en zoekt steun bij Bet bagage, net. Maar pik op het middennet zoo'n vorstelijke Diesseltrein, b.v. van Utrecht naar Den Haag. Het is een weelde, er mee te reizen. En er zijn pas nieuwo Diessels bij gekomen. Ze behoeven voor de Ameri- kaansche niet onder te doen. Ze zijn nog fijner in het ge bruik dan de Amerikaansche. Want als je ddhr in hot saiddCTnet gebruik maken, kunnen zich troosten. Het is toch meest maar om een uurtje te doen. En naar het Noorden de Diessels. Tot zoover de opmerkingen van „Fr. Dagbl.", die we met instemming overnemen. Inplant s van bet Noorden, zovtdj» we echter willen lezen: en paar het Zuiden. Wij wiQep niet klagen, Er is ook op dit gebied feeds veel verbeterd. Maar een Diessel zou ook hier welkom zijn. Niet minder dan in het centrum. DE DISTRIBUTIE VAN FRUIT. Dq besturen van de drie lande lijke bonden van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederl., hebben hun leden ge adviseerd voorloopig geen fruit- distributieboimen van den consu ment te accepteeren. Als reden wordt hiervoor aan gevoerd, dat da minister van Landbouw niet genegen zou zjjn om da fruitverzendingen bij de uniforme regeling van de distri butie van fruit in te schakelen, doch hiervoor een afzonderlijke regeling zou willen treffen. Van bevoegde zijde wordt hier- 20011 bij opgemerkt, dat de overheid mooie trein wilt rijden, moet je.de kwestie der verzendhuizen niet een toeslag betalen. Hier op hetvan dusdanig belang acht, dat de middennet niet. door de Bonden van Kleinhande- Komcn er ook zulko Diessels jaren aangenomen houding daar- te rijden naar het Noorden? »door voldoende Wordt gemoti- Later. Als het middennet go- I veerd. Op zeer korten termijn zijn riectnftccerd w- rover de voorgenomen fruitdistri- Wij zouden een voorstel wil- butia nadere mededeelingen te len doen. verwachten. Van Utrecht naar Den Haag is met een Diessel ruim een uur. Maar van Leeuwarden naar BELANGRIJKE DIEFSTAL. Den Haag is met de gammele, I Dinsdagavond laat reed het langzame stoom treinen ruim echtpaar Mozes uit Zutphen over uur. Sommigen vinden dat, den Bredaschefl weg nabij Roo- voora! als de Winter komt, een sendaal. De auto kreeg bandea- langoB ctn vervelenden tijd. pech en de eigenaar wist niet beter Verlichting ts er in dq treinen te doen dan zijo vervoermiddel niet. Straks maak je da gansche reis weer te het donker. De treïne® op het middennet zijn wel verlicht. Laten we, dait is ons voorstel, eens ruilen. Op het middennet de stoomtreinen met de beruch. te wagens. Zij die alleen van af te sluiten oo ergens onderdak voor den nacht te zoeken. Toen hij den volgenden morgen zijn tocht Wilde voortzetten bleek, dat voor niet minder dan 8000 gulden lederwaren uit zijn auto waren gestolen. Een der deuren bieek geforceerd te zijn. ver het bedrijf hoogere kosten niet kan dragen. Ieder zal toegeven, dat deze regeling in het oog loopend in gewikkeld is, doch bovendien groo- te financiëele lasten zal leggen op hen, die reeds door verwoesting van hun inventaris en het derven van bedrijfsinkomsten en grond, groote schade hebben geleden. Moehi uiteindelijk op doze basis de Bchade aan bedrijfsgebouwen worden vergoed, dan zal op Wal cheren onder de agrarische bevol king een toestand van verarming en pauperisme ontstaan, zooals nimmer is voorgekomen. Wy vra gen ons af, of dit overeenkomt met het standpunt der regeering, an naar wy vertrouwen het grootste gedeelte van het Nederl. volk dat de schade door een deel voor het geheel geleden, door allen moet worden gedragen. Want wanneer dit ingewikkelde stelsel Van schulden, hypotheek, erodieton, onz. blyft gehandhaafd, zal de Walchersche boer bloot- Btaan aan een voortdurende mar teling, aan een wikken en wegen, aan oen zeer langdnrigen admi nistratieven weg, waarvan de lengte zal afhangen van willekeu rige en grillige factoren, dio op kun beurt weer aanleiding zullen kunnen govon tot liegen, knoeien en corruptie, elementen, die wy in onze samenleving met alle krackt dienen te bestryden. Driemaal is scheepsrecht. De eerste drie zaken, die Donderdag behandeld werden hadden tot gevolg directe in vrijheidstelling van de beschul digden. Da eerste zaak was die te gen Adrian» M. Faas» dekqoper, kokkin te We. meidinge, die te Veera en We- meldinge voor de Wehrmacht hoofd van het keukenpersoneel was en vriendschappelijk om ging met Duitsche militairen. Op vragen van de* voorz. zei besch., dat rij wel een Ausweiss had om steeds op straat te kun ne» komen, maar dat zij die niet gebruikte om berichten oves te brengen. Zij bekende ook wel met Duitschers om gang tq hebben gehad. Mg Anne Bolle zei, dat het verkeerd was van haar cliënt om zich vrijwillig voor dit werk aan te melden, maar het is wei typisch, dat uit Veere, waar zij 3 tot 4 jaar werkte, geen klachten zijn vernomen, doch wel uit Wemeldinge, waar zij slechts kort werkte. Het is flink van haar geweest om ten slotte te zeggen, dat zij er ge noeg van had. Nimmer heeft zij iemand aangebracht, wat zij gemakkelijk had kunnen doen, want zij wist veei over ver. schillende personen. Spr. be pleitte onmiddellijke invrijheid stelling, waartoe het tribunaal i» raadkamer besloot. A1s tweede kwam Johan nes. G. Wattez, banket, bakker to Goes, voor. Hem was ten laste gelegd, dat hij eerst in 1933 lid werd van de N.S.B. en nadat hij later bedankt had in 1939 weer opnieuw toetrad. Bij de ondervraging zei'besch., dat zijn zaak reeds tijdens zijn eerste lidmaatschap achteruit is gegaan. Hij bekende nu ver keerd te hebben gehandeld. Mr A. H. Kuipers meende, dat da zaak van zijn cliënt niet alleen achteruitging doordat hij N.S.B.er werd, al is de achter uitgang er wel door verhaast. Het bracht zijn faillissement in 1937. Toen dacht besch. zich te kunnen redden door weer N. S. B.er te worden, maar hij was steeds zeer matig. Nu heeft hij op zijn hoogen leeftijd reeds 13 maanden gezeten. Spr. vraagt invrijheidstelling, waartoe het tribunaal besloot. De koopman F. W. K o o - m a n uit Goes was de volgen de. Hem werd vooral omgang met de Duitschers ten laste ge legd. Maar bovendien zou hij ook een zekeren v. Son hebben bedreigd met Vught, terwijl hij hem zou hebben uitgescholden voor leider en propagandist der communis-en, terwijl hij ook andere verkeerde, althans on voorzichtige uitlatingen zou hebben gedaan. Mr R. Dirven wees er op, dat het toch in het gewone recht niet zal voorkomen, dat men iemand 22 maanden in voorar rest houdt. Men is z.i. den rechtstaat kwijt geraakt. Mét v. Son ontstond ruzie i.v.m. den zwarten handel, doch K. heeft dezen niet ernstig bedreigd. Ook hier werd invrijheidstelling gevraagd. Driemaal is scheeps recht I Ook hier werd het ver zoek ingewilligd. Een tweede drietal. Des middags kwamen het eerst drie advoca&tlpoze zaken zijn XXVII DE POfiZIE DER CALVINISTEN. 1. Het was ongeveer 1540, toen het Calvinisme met kracht in onze gewesten wist door te dringen. De aanhangers van de nieuwe leer vonden reeds tal van, reformatorische liedboeken, die zij dankbaar gebruikten. Toen echter de afpaling van het eigen standpunt tegenover de andere godsdienstige opvat tingen steeds bewuster werd, bleken er al spoedig allerlei dogmatische bezwaren te rij zen, met name tegen de Doops gezinde liedboeken. Er kwa men toen verschillende „gezui verde" edities der Doopexsche liederenbundels, waaruit de ver zen, waarmede men het niet eens was, waren weggelaten. Ook ging pien deze bundels aanvullen met eigen liederen, die echter steeds een echo ble ven van het Mennistenlied. De poëzie der Calvinisten op dit gebied was niet van veel betee- kenis en hun liederen droegen alleen ia een eigen karakter. Joris Wybo of Sylvanus. Een goede uitzondering vor men do „Gheestclijcke Liede kens" van Joris Wybo, die om streeks 1530 geboren werd. Na tweemaal wegens ketterij ver volgd te zijn, werd hij predi kant te Antwerpen; bij de ikomst van Alva in 1567 ging hij, als zoovele anderen, in balling schap. Het mam hem op en te HET CHRISTELIJK ELEMENT IN 0N2E LETTERKUNDE. 7 Werpt alle druk bezijden, Laat ons nu vrwlijk zijn I Laat ons ni< ten tijden Verheugen op dit termijn I op dezen tijd) Waarom zouden wij treuren En blijven in droefheid? Want Gods genade zal dure» En Zijn barmhertigheid Tot in der eeuwigheid I En zijn persoonlijke overtui ging belijdt hij, wanneer hij van een zware ziekte hersteld is, met de woorden Mijn Hele Mijn geest maakt groot don [Heer, verheugt hem [(:zich) zeer In mijnen God geprezen Hij is mijn Vader goed, Door Wiens genade zoet Ik weder ben genezen. Alle mijn leven lank Zal ik U spreken dank, Mijn lieve God verheven! Verheugt u, ziele mijn, dogmatisch opzicht gn Priif d?? Heere d«n rarfkter P En Hem cero geven I tl. S. De ongeveer 75 stundenten (w.o. Hollanders, Denen en Tsje chen), die in Juli in onze pro vincie by den wederopbouw heb ben geholpen, namen Donderdag- gastvrije Emden middag afscheid van Zeeland in en te 1569 werd het Schuttershof te Middelburg. Wybo predikaat bij de Neder- Namens de Stichting Herstel Zee- iaadsche vluchtelingengemeente land 1645 sprak dhr D. v. Heyst, te Lomde», waar hij, met zijn secr. der Stichting en dir. van zwakke gezondheid, een aware Midden-Zeeland, die concludeerde, taak te vervullen kreeg. dat do proef in het algemeen ge- Da groote verdienste van zijn slaagd mag worden genoemd. De bundel „Ghcestelijcke JLiede- meesten hebben met toewijding kens" Jigt in de eigen toon, die het ongewone werk verricht en uit de verzen spreekt. Het was vooral hun, die van uit het buiten met Sylvanus 'niet, als met de land kwamen, past een woord van predikant-dichters uit de 19de dubbelen dank. Eveneens bracht eeuw, die aan het dichten sloe- hy dank aan de hoeren ir J. Gerber gen omdat hun ambt dat mee- van het Streekburoau Walcheren bracht, maar iedere regel van on Francke, die de huisvesting zijn liederen heeft Wybo per- had geregeld, de burgemeesters soonlijk doorleefd. Fel beseft der gomeenton, waar de Btudenten hij de goddeloosheid van deze hadden gewerkt, do firma's, die Wereld, die als het ware den hen in dienst haddon genomen en vloek des Heeren over zich af- vooral ook dan heor G. Th. A. v. roept, maar daartegenover staat1 Lyndon van hot Ned. Bureau voor rotsvaste zekerheid, dat Buitoni. Studentenbetrekkingen, voor. Den boomkweekersknecht A. Kagt uit Kapelle werd ten iastq gelegd het lidmaatschap van de N.SJ3., de W.A. en den N.V.D., het colporteecen met Vova en verspreiden vaa de Zeeuwsche Stroom en het zich aansluiten bij de Vrijw. Hulp politie. Op de gestelde vragen kon IC niet zeggen hoe hij er toe gekomen was aan dit alles mee ,t§ doca. C p v s s 51 a J. Malle» k o o t e geb. v. Doorn, werkte voor W.H.N. door te collecteeren en namen op te schrijven van hen, die niets ga ven, terwijl zij met N.S.B.ers omging en bijeenkomsten van de beweging en mantelorgani saties bijwoonde. Dit alles vol gens de dagvaarding. Toen besch. verschillende dingen an ders wilde voorstellen en de heeren de Roo en Buijs haar verweten, dat rij de waarheid niet sprak, kwamen de water landers voor den dag. De meubcimaiker P ie t er J. Clement te Goes stond terecht wegens het als wachts- man werkzaam zijn geweest voor de Wehrmacht. De besch. betreurde het, maar kon het niet ontkennen, waarna ook zijn echtgenoot® inlichtingen verschafte. Het laatste bedrijf. Ten slotte na een tweede on derbreking tengevolge van een weigering van de boot op de Westerschelde, W. B. v. d. Berg uit Rilland-Bath voor, die zich in gesprekken pro- Duitsch zou hebben uitgelaten, zekeren Korstanje overgehaald zou hebben zich bij de N.S.B. aan te sluiten, omgang had mei den N.S.B.er v. Gorssel, Vova las, opzichter of voorman bij de palenzetterij was geweest en zijn radio niet had moeten inleveren. Gedurende geruimen tijd werd v. d. B. aan een ver hoor onderworpen. Hij zei, dat hij als rakenman gerust kon aanvragen zijn toestel te mo gen houden, maar dat hij het later toch inleverde. Hij ver klaarde voorts nooit met Duit sche militairen te hebben om gegaan. Aan het toezicht bij de palenzetterij heeft hij niets ver diend. Nadat ook zijn vrouw vrij uitvoerig was ondervraagd, kwam mr P. C. Adriaanse aan het woord, die begon met er op te wijzen, dat v. d. B. reeds 22 maanden geïnterneerd is en dat voor «en geval waarvan zoo wemig vaststaat. Ten eerste is er geen wettig bewijs, dat v._ d. B, pro-Duitsch was en ook niet, dat hij Korstanje dwars heeft gezeten. Pleiter vroeg zoo mo gelijk niet alleen directe invrij heidstelling, doch ook onmid dellijke uitspraak. God het wenk Zijner handen die met de Stichting de organisa- niet zal laten varen. Al het tie had verzorgd. Hy deelde nog kwade komt voort uit de zon den der menschen. sl het goede ie alleen van God. Een zijner kenmerkende ge dichten js: Wü MOGEN NU WEL WEENEN AL. Wij mogen nu wel weeneai al In deze booze tijden, Ea schreien tot God met groot [geschal In dit ellendig jammerdal; Wie zoude hem zich) nu [verblijden? Wij mogen wel voor onzen God Zuchten en weenen klachtig klagend) Omdat Zijn Goddelijk Woord mede, dat aan alle studenten een gedenkpenning zal worden toege zonden. Hy herhaalde zyn toe spraak in het Engeisch. Ir J, Gerber hoeft da jongens daarna nog bedankt en de hoop uitgesproken, dat door dit verblijf in Zeeland ook hart en geest ryker mogen zyn geworden. De Hollandsohe Btudenten var- trokken daarna op eigen gelegen heid, de Denen per bu* via Olden- zaal en de Tsjechen zullen per Unxra-trein naar Tsjecho-Slown- kye reizen. Ia den vooravond kwam een nieuw contingent studenten aan, dat gedurende Augustus hier komt holpen. Ze zullen ook weer by de firma's Muys en de Winter en vvooru (jgi^ ga Qtreekbureau LDef£?_t I worken en in de gemeenten Bres- En veracht wordt do°r Zijn j.0n8) Aardenburg, Sluis, Oostburg, IJzendijke, Middelburg, Veere en [Gebod Van de booze wereld prachtig I trotsch). Gods Woord dat wordt verkon- [digd klaar In allen landen krachtig: Het wordt gepredikt hier en [daar, In 't secreet heimelijk) en [ook in 't openbaar, Vocw de gantsche wereld [machtig I Die wereld en geloovet niet: Zij blijft verhard in zonden. Daaromine zoo komen die [plagen ziet I Groot ongeluk en zwaar ver- [driet, En dat in korten stonden 1 De menschen gaan in boosheid [voort; Is 'tniet wel te beklagen? God zal ons ontnemen Zijn [Goddelijk Woord En straffen, zoo daartoe [behoort, Met mem'gerhande plagen I Het zal met Sodoma beter gaan Dan die GodsWoord verachten I Zij zullen een zwaarder senten- [tia ontvaan, vonnis [ontvangen) Als men voor d'oordeel Gods [zal staan: Wilt «lit toch wèl betrachten I Gods stemme laai ons hooren [hier, Dat wij niet namaals hooren: „Gaat, gij vervloekte, in 't [eeuwig vier, Daar weenen werdt een groot [getier I" Ife zeg 't u van te voren I Wel verkeert de wereld, zegt hij in een ander vers, in groote ellende en worden Gods kinde ren verdrukt, maar, roept hij zijn broeders toe, bunaal ingewilligd, doch de uit spraak werd in deze eveneens als in de andere zaken bepaald Het eerste werd door het tri- op 15 Aug. St.-Laurens worden ondergebracht. Nu waren er gearriveerd 13 Denen, 52 Tsjechen, 4? Hollanders en 15 Zwitsers, terwijl 54 Belgen later zullen volgen. De Denen had den wel een zeer moeizame reis achter den rug. Over de kapotte wegen van Noord-Duitschland met onophoudelijk stukken aan de bus kwamen zy b.v. Dinsdagnacht niet verder dan de Liineburgerheide, waar zy gedeeltelijk in de bus en op de hoi geslapen hebben. In Oldenzaal werden ze door een studente opgevangen, die hen vei lig naar Middelburg loodste, waar zy Woensdag aankwamen. Tydens den maaltijd heette de heer L. Onderdyk hen namens de St. Herstel Zeeland 1945 welkom. De heer v. Heyst deed dit in het Engeisch, Ir Gerber in het Duitsch en burgem. Aernouts v. Sluis in 't Franseh. De verschillende burge meesters der gemeenten, waar de studenten zullen komen, waren aanwezig. Dertig studenten, Ne derl. en buitenlandsche, zullen in Middelburg het Vlissingsche Bol werk opknappen, vyftien komen by het Streekbureau Walcheren, Sint-Laurens krygt zeven man en de genoemde dorpen ook een con tingent. POLITIEKE GEVANGENEN NAAR BORKUM? Naar gemeld wordt zijn onder handelingen gaande tusschen de Nederlandsche en de Britsche re geering over de ontruiming van het eiland Borkum door de Duit sche bevolking. Van Nederlandsche zijde rs volgens „Parool" verzocht, dit eiland ter beschikking te stellen om er de zware poli tieke delinquenten, ongeacht het feit, of zij al dan niet reeds veroordeeld zijn, te kunnen bergen. Men hoopt op deze wijze het probleem van de zeer dure en on doelmatige kampen een stuk nader tot een oplossing to brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2