Verplegend Personeel. Desorganisatie Departement van Onderwijs. De Vredesconferentie. Geldverspilling op groote schaal. Sen tycaat pefoaf. Provinciale Staten van Zeeland. DE BILT ZEGT: Laatste berichten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Teief. 168; Mid delburg, Eouaansche Kaai 39, Teief. 2009; Terneuzen, Vloo*- wijekstraat, Teief. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 406 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 3 Aug. 1946 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.04 u,, onder 20.26 u. Maan op 13.13 u., on der 23.26 u. E.K, om 21.55u, Hoog water te Vlissingen Zondag 4 Aug.: 6.41 u. 1.70 m., 18.56 u. 1.51 m. Wij mogen het zien als een ge lukkig verschijnsel, dat verschil lende partijen die vroeger fel vij andig stonden tegenover de toe passing v. d. Christel, beginselen in het staatkundige leven, thans een geheel anderen toon laten hooren. Wat dit betreft is er sinds de dagen van Groen en Kuyper en Lohman, wel zeer veel veranderd. En zoo bezien is de jarenlange strijd eri propaganda van de par tijen op Christelijke basis toch niet zonder vrucht gebleven. De groote waarde van het Christendom en de Christelijke beginselen wordt thans openlijk erkend. Toen eenlge tientallen jaren ge leden de heer F. van der Goes, een der voormannen van de S.D. A.P. voor het Instituut voor Ar beidersontwikkeling te Vlissingen een voordracht hield over Prole tarische levensbeschouwing, be toogde hij, dat de proletarische levensbeschouwing nog iets anders inhoudt dan die over politiek en economie alleen. „De proletarische klasse wil niet alleen de wereld veranderen, maar ook trachten ze te begrijpen. En het zou van geestelijke armoede getuigen, wanneer de proletarische levensbeschouwing ook niet een nieuwe beschouwing over het le ven ware toegedaan. pen duodelijk kenmerk van deze beschouwing is haar gods dienstloosheid. Er is in die levensbeschouwing geen plaats voor eenig geloof aan een bovennatuurlijke macht, die oorzaak zou zijn van de gebeurtenissen in de ge schiedenis der menschheid, noch in de roerselen van het menschelijk gemoed. Het politieke program van de arbeidersklasse kent geen enkel punt, waarin iets omtrent den godsdienst is vervat; dit program is daardoor niet anti-godsdienstig en er wordt door de som-democra tische arbeiderspartij ook geen anti-godsdienstige propaganda ge voerd. Evenwel, het gods- dienstlooze is het ken merk van de proletari sche ievensbeschou- w i n g." Zeer duidelijk werdi op deze wijze het groote verschil tusschen de Christelijke en socialistische wereldbeschouwing aangegeven. In onzen tijd hooren wij vaak een ander geluid. De groote waarde van het Christendom en de Christelijke beginselen wordt thans openlijk erkend en op grond daarvan wor den de belijdende Christenen op geroepen om mee te werken aan de groote doorbraak, door afbraak van de Christelijke partijen. Meer nog dan vroeger klemt daarom de vraag wat wij hier onder Christelijke beginselen heb ben te verstaan. Men kan van Christelijke be ginselen spreken om daarmee aan te duiden de begrippen en invloe den, waardoor de gedoopte volke ren zich in hun .levensopenbaring van heidensche en Mohamme- daanscho natiën onderscheiden, maar dat raakt slechts den buiten kant. En men kan er ook mee doelen op een zekere religieuze stemming, zooals men die meermalen vindt bij menschen dia door hun voor beeldig leveo aa nobel handelen blijk geven, dat zij het behoud van religieuze instellingen en ge woonten op prijs stellen. Toch staat de zaak anders. Het gaat hier om een geheel andere vraag, n.l. deze, „of ook in den Staat en in zijn recht al dan niet met de opperhoogheid van God Almachtig, over volken en natiën te rekenen is". Om de vraag of wij ons ook in het publieke leven hebben te buigen voor God den Heere, zoo als die zich in Zijn Woord heeft geopenbaard. Wanneer we zoo de vraag stel len, dan wordt veel dat nu vaak nevelig schijnt, plotseling volko men helder. De vraag of Christelijke par tijen en Christelijke politiek nood zakelijk zijn, is dan geen probleem De vorige week schreven wij een artikel over „Het verpleeg stersprobleem". Nadien lazen wij in een van de bladen nog het alarmeercnde bericht, dat de stichting voor de verpleging van krankzinni gen „Bloemendaal" te Loosdui nen bedreigd wordt door uiter sten nood, omdat er een tekort is van 32 pet. gediplomeerd personeel. Verder ontvingen wij een schrijven van een onzer lezers te „Vrederust", Bergen op Zoom. De nood, zegt hij, is werke lijk groot. Maar is dat eigenlijk wcj te verwonderen, als men ziet hoe weinig met de rechten van het verplegend personeel werd gerekend? Jonge menschen, toegewijde zusters en broeders, werden na vier jaren van arbeid en studie, nadat zij hun diploma hadden behaald, zonder meer de straat op gestuurd. De beste jaren van hun leven waren verknoeid. Vol idealisme begonnen, ein digden ze, vervuld met bitter heid over de wijze waarop ze waren bejegend. Gelukkig zijn velen, dank zij hun principieele opvoeding, weer op het rechte spoor ge bracht. Maar vergeet niet, dat deze menschen ouder geworden zijn en hun critiek niet onder stoelen of banken hebben ge stoken. Het is langzamerhand in breede kringen wel bekend geworden, hoe de toestanden zijn. De schrijver wijst dan verder op de lange werktijden, waar door van het personeel het uiterste wordt gevraagd en de totaal onvoldoende salarieering. En dat, terwijl groote reser ves werden gekweekt, En het resultaat? Kasteelen verrezen, die nu gedeeltelijk leeg staan. De conclusie waartoe de schrijver komt ia dan ook: Er moet in dezen verandering ko men, anders loopt het werk van onze Christelijke barmhartig heid op een fiasco uit. Gaarne vestigen wij op deze dingen de aandacht, al zal niet gezegd kunnen worden, dat hier d e oorzaak van de ellende is aangewezen. In, inrichtingen waar do sa larissen hoog zijn en waar de arbeidsvoorwaarden eveneens aan hooge eischcn voldoen, heeft men met dezelfde moei lijkheden te worstelen. Wij handhaven daarom wat wij de vorige week schreven: de grondoorzaak is de algemeene verwildering, die over ons volk gekomen is, het gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef en plichtsbetrach ting. Maar daarmee is niet gezegd, dat de oorzaken door onzen briefschrijver genoemd, niet van veel beteekenis zouden zijn. De liefde kan niet van één kant komen. De leege ziekenzalen, de stroom van hulp-behoevenden, die van hulp verstoken zijn, vormen een aanklacht tegen het personeel dat onverant woordelijk handelt, maar even eens tegen de leidende perso nen, wanneer met de eischen van recht en .billijkheid geen rekening wordt gehouden. Koninklijke onderscheidingen op 17 September. Ten einde meer relief te geven aan den voor one land steeds zoo belangrijken datum van den derden Dinsdag in September, waarop de gewone zitting der Staten-Generaal krachtens de Grondwet moet worden geopend, zullen de Kvsinkljjke onderscheidingen, welker verleening gebruikrijjk was op den verjaardag van H. M. de Koningin thans wor den toegekend op 17 Septem ber a.s. Er is nogal rumoer ontstaan) over de door den minister van Onderwijs doorgevoerde bezuini gingsmaatregelen. Gisteren werd daarover zelfs in de Tweede Kamer geïnterpel leerd. Interessant is in verband hier mede wat de C.H. „Nederlander" schrijft over de wijze waarop on der het Kabinet Schermerhorn dit departement beheerd werd. Vóór den oorlog bestond1 het Departement van O., K. en W. uit rond 150 ambtenaren en ar beidscontractanten. Er waren acht afdeelingen, aan het hoofd waar van de secretaris-generaal stond. Zes van de afdeelingshoofden be kleedden den rang van administra teur, twee die van referendaris. Dc secretaris-generaal zorgde voor de noodige coördinatie. N* dan oorlog schiep Minister Van der Leeuw een geheel ander apparaat. Juister gezegd, hij des organiseerde het Departement volkomen. Boven de afdeelinschef stelde hij drie directeuren-generaal (a 1 - len lid van de Part ij van den Arbeid) aan, die ieder als een stukje secretaris-ge neraal fungeerden. Het secretari aat-generaal werd als het ware in drieën gesplitst en de eenheid in het departement ging volkomes MEDEZEGGENSCHAP VAN DE KLEINE STATEN. De besprekingen die tot ma toe te Parijs gehouden werden zijn uitsluitend van voorbereidenden aard. In hoofdzaak ging het daarbij om de medezeggenschap van de kleine staten, die er niet van ge diend zijn geheel onder curateele te staan van de „groote vier". Het is vooral de Nederlandsche afgevaardigde de heer van Boetze- laer, die daarbij een rol speelt. Om rampen als in het ver leden zijn voorgekomen, te vermijden, zoo betoogde hij Donderdag, is het niet vol doende de geestesgesteldheid van de overwonnen landen te veranderen, ook de over winnaars dienen zich te ont houden vari het voeren van een politiek van intimidatie, egoïsme en onverdraagzaam heid. Veel succes heeft de heer van Boetzelaer daarbij nog niet gehad. Een voorstel om het lidmaat schap der commissies, die zich met de verschillende vredesverdragen bezig houden niet te beperken tot de staten die formeel in staat van oorlog hebben verkeerd met de betrokken landen, werd met 11 tegen 9 stemmen verworpen. Door Molotov werd daarna een kleine pleister op de wonde gelegd. Volgens een door hem ingediend amendement dat z.h.s. werd aan genomen is den niet-leden van de I verschillende commissies het recht gegeven om gehoord te worden. Ir. een der volgende zittingen komt aan de orde het Nederland sche amendement, om te bepalen dat besluiten der conferentie niet met een meerderheid van twee derden, maar met een gewone meerderheid genome» moeten worden. Verwacht wordt, dat dit voor- Stel met name door Molotov scherp zal worden bestreden. verloren. Wel werd een hunner belast met de waarneming van het secretariaat-generaal, maar dit was om de zuiver formeele reden, dat een Koninklijk. Besluit de aan wezigheid van een secretaris-ge neraal voorschreef. Naast deze directeuren-generaal werden vier persoonlijke of re- geeringsadviseurs benoemd, terwijl het aantal afdeelingen in enkele maanden tijds van 8 tot niet min der dan 18 uitgroeide. Het aantal ambtenaren steeg van 150 tot bo ven de 400! Twee van de afdee- lingschefs werden raadsadviseur, twaalf administrateur en vier re ferendaris. Velen van de nieuw aangestelden kregen terstond het maximum van het aan den rang verbonden salaris. Terwijl vóór den oorlog, volgens de huidige sa larisregeling, met dc bezoldiging van den secretaris-generaal cn de 8 afdeelingshoofden een bedrag van rond f 67.000 was gemoeid, kost de huidige bezetting niet min der dan f 190.0001 Een ander voorbeeld. Vóór den oorlog vergde de leiding van dc afdecling Kunsten en Weten schappen een bedrag van f 7.200; thans met inbegrip van den direc teur-generaal en de regeringsad viseurs zonder de wetenschappen f 64.0001 Een millioen valsche textielpunten? Naar het A.N.P. verneemt, is in de afgeloopen week een aantal personen gearresteerd, die er van verdacht worden, handel te hebben gedreven in valsche textielpunten. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in Tilburg 1 millioen valsche punten in omloop zouden zijn gebracht en in Amsterdam niet minder dan 10 millioen. Vermoed1 wordt, dat de valsche punten in België zijn gedrukt. In Tilburg zijn in verband met deze fraude verschillende perso nen in arrest gesteld. Wellicht, zoo merkt het „Vrije Volk" op, kan uit het in omloop brengen van deze valsche punten worden verklaard, waarom de Ne derlandsche huisvrouwen uren in de rij moesten staan en dan soms nog niet de fel begeerde textiel- goederen konden koopen. Gecon cludeerd zou dan moeten worden, dat noch de minister, noch de win kelstand schuldig waren aan de ongeregelde functionneering van de textieldistributiede schuld zou dus voor een aanzienlijk deel liggen bij de fabrikanten van val sche punten en.... bij hen die deze punten hebben gekocht! STAKENDE GEMEENTERAAD. In de Friesche gemeente Op- sterland zijn sinds langen tijd de gemoederen in onrust, om dat men den burgemeester, den heer Poppinga, wiena opnieuw in functie treden op 1 Aug. j.l. was bepaald, niet terugwenscht. Nadat eerst de wethouders een bezoek hadden gebracht aan den Comm. der Koningin en den minister van Binnenl. Zaken, hebben thans alle raads leden besloten ontslag te nemen. ZEEROOVERS IN DE VAL GELOOPEN. Volgens een officieel bericht van den Nederl, marinevoor- lichtingsdicnst heeft de bevel voerende officier der Neder landsche marine te Soerabaja een val gezet om de zeeroovors, die vreedzame Boengineesche en Makassaarsche prauwen in het zicht van Soerabaja over vielen, de bemanning uitmoord den en de lading der schepen roofden, gevangen te nemen. Een onschuldig lijkende prauw, op da kust van Sembilamgan (Madoera) varend werd door zeeroovers in een gewapende Madoereesche prauw geënterd. De zeeroovers meenden een ge makkelijke prooi te vinden, maar in plaats daarvan kwa men ze tegenover goed gewa pende Nederlandsche zeelieden te staan. Na een 'korten strijd, waarbij de Nederlanders geen verliezen leden, werden de zeeroovers ge. vangen genomen. Een hoeveel heid wapens, ammunitie, hand granaten en bezwarende docu menten, waardoor bewezen werd, dat de T.R.I. voor dezen vorm van zeerooverij vergun ning had verleend werden in beslag genomen. AANKOOP VAN 4200 JEEPS. De eerete 75 gearriveerd. Woensdagavond zijn te 's-Gra- venhage 75 jeeps aangekomen; het eerst? deel van 4200 jeeps, die door ministerie van Overzee- sche gebiedsdeelen en de Import firma Sieberg uit Amsterdam zijn aangekocht uit de dump te Suipes bij Reims. Van deze 4200 zijn er 2400 be stemd voor Nederl.-Indië, die in Frankrijk gereviseerd zullen wor den. De overige 1800 zijn bestemd' voor verdeeling in Nederland en worden hier te lande gereviseerd. Van dit aantal komen 455 jeeps ter beschikking van overheidsbe drijven, als Rijkspolitie, brand weer, Roode Kruis, 200 van land bouwers om dienst te doen als lichte tractoren, 300 van het mini sterie van Marine, terw.jl het res tant is toegewezen aan industri- eele en particuliere bedrijven. De jeeps in de dump te Suipes zijn ingedeeld in drie klassen goed, redelijk,en slecht. Uit alle drie de klassen zijn jeeps aange kocht. Wat laatstgenoemde klasse betreft o.ra. om redenen van de- viezenschaarschte. Het ligt in de bedoeling, om bijv. van 600 jeeps uit de slechte klasse er 300 „redelijk" te maken. De jeeps die bestemd zijn voor de Rijkspolitie, behooren echter allen tot de goede klasse. S.D.-man te Deventer gearresteerd. Onlangs trad een zekere Schief- fer in dienst van een bioscoop theater te Deventer. Op esn avond herkende een bi oscoopbezoeker in Schieffer een berucht S.D.-agent, die o.m. had gewerkt te Leeuwarden. De man wordt er van verdacht te hebben behoord tot een Duitscl» vuurpelo ton, dat illegale werkers beeft vermoord m voorts van mishan deling van gevangenen. Hij is ge vangen genomen en naar Leeu warden overgebracht. Kind door maaimachine gegrepen. Woensdagmiddag is onder Woensdreeht een ernstig on geluk gebeurd met een maai machine. Op een der landbouw- velden was men bezig het koren met de machine te maaien. Het vierjarig dochtertje van de fa milie Van Ginneken lag in het koren te slapen en werd door do machine gegrepen, Hierby word de kleine aan een der beentjes zoo ernstig gewond, dat het dit lichaamsdeel zal moeten missen. Distributie van appelen, peren en pruimen. Zooals bekend, zal in de tweede helft van Augustus een distribu tie van appelen, peren en pruimen worden ingevoerd. In verband daarmede zijn de bonnen 473 al gemeen en 973 algemeen aan gewezen als voorinleveringsbon- nen, die men, tot uiterlijk 8 Aug. bij een groenten- en/of fruithan delaar kan inleveren en waarop over enkele weken een. nader te bepalen hooveolheid applen, peren enjof pruimen zal worden ver strekt. Over het goheole land zullen dezelfde rantsoenen gulden. VOOR DEN ZONDAG „Ja, Heere! doch de bondekens eten ooft van de brokjes, die er vallen van de tafel hunner heeren." Matth. IS: 87. Gods wegen zijn soms too wonderlik met Zijn uitverkoren gemeente. Het gaat niet recht lijnig op de taligheid aan. Althans niet voor ons oog. Wij tonden denken, dat de Heere Zieh haasten eou, hen te doen deelen in Zijn talige gemeenschap. Sn toch is dit met het geval. Zie maar naar de Kananeesohe vrouw. Zij was een uitverkorene. Zij werd getrokken. Geloofde reedt m Christus' Naam. Hoopte op Hem voor de gent ring van haar kind. Dooh wat maakte de Heere het haar moeilijk. Eerst riep te, doch de Heere deed alsof Hij haar rviet hoor de. Liep zwijgend door. Toen iaden de discipelen voor haar, doch de Heere stiet haar van Zich met de woor den: „Ik ten niet gekomen, dan tot de verloren schapen van hei huis Israël. Daarna wierp te eich smee- kend voor de voeten des Hee ren met de tielekreet: „Heere help mij; doch de Heere hoor de nog niet. Ze ontving het woord: ,JHet is »iet betamelijk het brood des kmderkens te nemen, en den hondekens voor te werpen". Hiermee scheen alles afge sneden te tijn. Scheen te alt een verworpene te moeten heen gaan. Echter in dit dal Achor ging haar een deur der hope open. Want, terwijl de dvMiel tegen haar eei: „houd m maar op, on ga maar weg, het is toch verloren" too laat dc H. G. het tot haar doordringen, dat de Heere haar genoemd heeft ten hemde he, en geen hond. Ze is niet vergeleken, bij een verachtelijken hond, die geen eigenaar kent en van de roof moet leven; maar, bij een honde h e, dat de vriend is der huisgenooten en tot de tafel mag doordringen, om er de kruimpjes weg te nemen. Dete genadige onderschei ding wordt haar groot; zóó groot, dat ze den Heere weer durft tegenkomen, en durft uit te spreken vol geloofsmoed „Ja Heere I clochdoch de hondekens eten ook van de brokjes, die er vallen van de tafel hunner heeren". Hiermee ovei'wint ze. Met dit ééne woord. Want den Heere zoo aan gegrepen hebbende bij Zijn eigen woord, zoo moet de Heere Zieh gevangen geven, Zieh laten overwinnen als eens door Jacob bij den Jabboh. Ze krijgt de zekerheid, een „groot geloof" in God ontvan- gen te hebben. Den Heere ter harte te gaa/n. Eeuwig behou den te zijn. En, over dat alles heen, de vervulling van haar bede, dat haar doohter gene zen is. Zulk een God is onze God. Op déze wijze sterkt HU het geloof. Maakt het tot een „groot geloop'. Hoe gelukkig dan de mensch, die mag blijven strijden, totdat Hij van zijn God zijn ziele- wensch verkregen heeft. De Heere kan moeilijke wegen &aan. Het kan er diep door moeten. Maar het einde zal zijn, dat Hij méér geeft, dan dat wij vroegen. 71. P.. S. m Met ingang van 16 Aug, zul len de Belgische posterijen een serie postzegel* uitgeven met de beeltenissen van vroegere vorsten. m Het herstel van de groote schutsluis in den afsluitdijk te Kornwerderzand is thans ge reedgekomen. Debatten over- de Stoom bootveren. Naar al of niet geschiktheid der Moerdijk-pont zal een diepgaand onderzoek worden ingesteld. De Prov. Staten kwamen Vrij dag in 3e vergadering der eerste geweme zitting bijeen ter afwer king van de agenda. Als eerste punt kwam aan de orde het voorstel van G.S. tot gratis aanbieding van de restanten van de steigers te Stavenisse en Walsoorden aan de betrokken ge meenten of polders, of ingeval daaraan geen uitvoering kan wor den gegeven het sloopen daar van. De heer H. B. Bouwman (P. v. d. A.) was van meening, dat de motieven van de verschil lende adressen van bedrijven en vereenigingen is, dat ze bang zijn dat de steiger zal verdwijnen, hoe wel G.S. in het algemeen verslag zeggen, dat niet tot sloopen zal worden overgegaan, tenzij in noodgevallen. Hij vroeg een Provinciale bij drage ingeval de gemeenten geen geld kunnen fourneeren voor de herstelpcsten en verzocht een on derzoek in te stellen naar een eenvoudigen steiger, die voldoende veiligheid biedt. Tenslotte wensch- te hij de zaak tot de volgende ver gadering aan te houden, waartoe hij een schriftelijk voorstel indien de. Mr W. F. E. v. d. Feltz (C.H.) wilde geen beslissing voor de toekomst nemen en dhr L. J. v. 't Westende (K.V.P.) drong aan op eenvoudig herstel en ver haal der kosten op het Rijk als oorlogsgewcldschade. Dhr P. V. M. Vercauteren (K.V.P.) wilde eerste herstellen en dan met de betrokken streek praten over een event, overname. Dhr C. Boender (S.G.P.) achtte het van groot belang, dat de steiger te Stavenisse behouden blijft. Dhr D. Kodde (S.G.P.) kan in het voorstel van dhr Bouwman weinig ■heil zien, omdat G.S. in dat geval eigenlijk niet weten wat gedaan moet worden. Nadat het voorstel door G.S. werd overgenomen V: z.h.s. aanvaard, zoodat deze zaak weer op de volgende agenda komt. De provinciale stoombootdiensten. Bij het voorstel tot het voor kennisgeving aanvaarden van het verslag der I'rov. Stoombootdien sten over 19401946 voerde eerst mevr. E. J. v. d. Broeckede Man (P. v. d. A.) het woord. Hoewel de vooroorlogsche service nog niet kan worden bereikt en de bevolking van West-Zeeuwsch- Vlaanderen erkentelijk is voor het kosteloos vervoer, moet in den toestand ophet oogenblik ten spoedigste verbetering worden ge bracht. De Moerdijkpont, die thans tusschen Vlissingen en Bres- kens vaart, biedt niet de minste beschutting en het personeel ver klaart zelf, dat de overtocht bij ruw weer levensgevaarlijk is. Zij diende 3 schriftelijke voorstellen in: le. Wanneer G.S. niet kunnen besluiten de Moerdijkpont over te brengen naar KruiningenJ'crk- polder en de „Kon. Wilhelmina" naar Vlissingen—-Breskens, dan door een onpartijdige deskundige commissie te doen onderzoeken welke boot het minste levensge vaar oplevert op laatst genoemde lijn. 2e. Het weer verkrijgbaar stel len van spoorkaartjes aan de boot in Breskens. 3e. Het inrichten van een een voudig wachtlokaal zoowel te Vlissingen als te Breskens. Beide laatste voorstellen werden direct door G.S. overgenomen en hieraan zal direct worden gewerkt. De heer G. A. Kaan (C.H.) meende, dat de lijn Hoedekens- kerkeTerneuzen zeer stiefmoe derlijk is bedeeld, hoewel de ver binding van enorm veel belang is voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beveland. De „Prinses Irene", die 26 Aug. a.s. in dienst komt is te klein en hij verzocht om een andere boot. De heer P. Richard (K.V.P.) vestigde de aandacht van G.S. op de twee gezonken Ferrybooten in de Vlissingsche buitenhaven. Het was hun bekend, dat één daarvan slechts zeer kleine gaten zou heb ben en hij verzocht aan het lichten alle aandacht te besteden. Ook de heer J. v. d. Peijl (P. v. d. V.) wilde voor Terneuzen Hoedekenskerke eca grootere boot. De heer J. S. Visscher (P. y. di. A.) drong er bij G.S. op aan alle moeite te doen om ook de verbinding over de Ooster-Schelde kosteloos te maken. De heer H. Kremers (Coram.) zei, dat het tekort aan personeel bij de Stoombootdiensten het ge volg was van te lage loonen eo de langdurige arbeidsweek. De verbinding over de Ooster- Schelde moet vrijniet de financ. belangen, doch die van handel en nijverheid moeten den doorslag geven. Mr Dr Mes heëedigd. Onmiddellijk hierop werd de zitting onderbroken door het op een brancard binnenbrengen van het lid van Ged. St. Mr Dr A. J. J. M. Mes, die reeds ge- ruimen tijd ziek is, doch nu door den Comm. der Koningin moest worden beèedigd. Hij werd hierop door den voorz. hartelijk gefeliciteerd en ont ving diens beste wenschen voor een spoedig herstel. Hierop werd dhr Mes weer uit de ver gadering gedragen. Dhr Lockefeir antwoordt. Namens G. St. antwoordde de heer A. L. S. Lockefeir de ver schillende sprekers. Hij ver zocht begrip te hebben voor de hopelooze situatie waarin de bootdiensten, door materiaal- tekort nog steeds verkeeren. Het voorstel van mevr. v. d. Broeckede Man kon hij niet steunen, daar onderzoek van, de zeewaardigheid der schepen de taak van G. St. is. Wat de verbinding- TerneuzenHoede kenskerke betreft, zal de „Irene" zes vaarten verzorgen en aansluiting hebben op de treinen. Het vervoer wordt ook hier gratis. Een grootere boot ware zeker ideaal, rnaar daarvoor moet men steigers hebben en die ontbreken. Ten aanzien van het lichten der wrakken zijn G.S. zeer dili gent. Het motief, dat er toe heeft geleid om den overtocht over de Westerschelde kosteloos te doen geschieden is, dit gebied dichter bij Nederland te trekken. Een landsbelang dus. Het vervoer over de Oorterachelde is een Provin ciaal belang. Afgezien daarvan zou kosteloos vervoer daar prece denten scheppen voor andere boot- verbindingen in het land. Dc fi nanc. positie der Provincie is niet van dien aard, dat men deze koste- looze verbinding zou kunnen dra gen. Den heer ICtemers werd; geant woord, dat tekort aan personeel geen gevolg is van lage loonen, doch wel van den abnormalen gang van zaken. Ook bestaat de 48-urige arbeidsweek hier inder daad. Na repliek der leden en een opmerking van het heer L. P. v. Oorschot (P. v. d. A.) of dan met 't onderzoek naar de zeewaardig heid der Moerdijkpont moet wor den gewacht tot er ongelukken zijn gebeurd en een dringend ver zoek, zoo niet door een commissie, dan toch door G.S. en andere des kundigen een onderzoek hiernaar te doen instellen, deed de heer Lockefeir namens G.S. deze toe zegging. Mevr. v. d. Broecke-de Man trok daarop haar eerste voorstel in en het verslag werd' z.h.s. aanvaard. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling, verschynt ons blad, uit hoofde van z^n formaat, vandaag in oen omvang van 4 pagina'#. Brekende bewolking. Geldig tot Zaterdagavond. Hier en daar nog eenige regen. Later brekende bewolking. Matige aan de kust tijdelijk vr(j krach tige wind tusschen West en Zuid- West. In het binnenland iet» hoo- gere temperatuur, Vlas naar België. Een Belgische delegatie van vlastelers zal Maandag naar Den Haag vertrekken. Z(j heeft tot opdracht met de Nederlandsche bevoegde personen besprekingen te voeren over de modaliteiten van den invoer in België van een vlasoogst, die in Nederland wordt geteeld op de akkers van Belgi sche grondeigenaars. Herstel Moerdijkbruggen. Gistermorgen is een stap nader gedaan op den weg naar het defi nitief herstel van de verkesrsbrng en van de spoorbrug re Moerdijk. De laatete spoorbrugoverspan ning In de verkeersbrug moest worden gelicht en vervangen door «m nieuw», definitieve overspan ning. De werkzaamheden hadden een gunstig verloop. De spoor wegen kunnen thans weer over hun overspanning beschikken en, indien zich geen tegenslagen voor doen, zal eind dezer maand ook de spoorwegverbinding tusschen Noord en Zuid hersteld zjjn. Tangerang gesloten gebied. Uit Batavia wordt gemeld,, dat tot nader order het gebied Tange rang tot gesloten gebied is ver klaard. Dit houdt in, dat alleen bewoners van het gebied toegang hebben. Het nieuwe Belgische Kabinet. Camille Huysman is er in ge slaagd een Kabinet samen te stol len. Het bestaat uit zes socialisten, vier communisten, vijf liberalen en vier technische ministers. Het rumoer bij Onderwijs. In verband met de interpellatie- Joekes, gisteren in de Tweede Ka mer, hebben nog verschillende sprekers het woord gevoerd. Meerdere leden verklaarden de reorganisatie toe tc juichen, hoe wel zij voor dc gevolgde methode geen bewondering hadden. De minister zegde toe op ver schillende punten bij het begroo- tingsdebat terug te zullen komen. Het geheel maakte den indruk van een storm in een glas water. Controle op atoomenergie. Radio New-York meldt, dat president Trumon dc wet tot op richting van een Amerikaamich burgerlijk contróle-orgaan voor de bintienlandsche ontwikkeling van de atoom-energie heeft ge- teekend.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1