Prachtige gift nit Amerika en Canada. De waarde van één slem. Wat brengt de radio Ook Engeland en Dene marken hebben weer aan Walcheren gedacht. De Amerikaansche en Oanadee- tche Doopsgezinden» die de bevol king yan Walohoren kortgeleden aiecl en rozijnen sohonken, heb- bon gisteren weer van kun belang stelling, gedragen door een idoëe- len achtergrond, doen blijken door het zenden ran eenige trucs met landbouwwerktuigen on huishou delijke artikelen; in 'tgeheel on geveer 300 stuks. Ongeveer 2000 gedupeerde boeren van het ge- heelo eiland waren via hun orga nisaties opgeroepen en konden uit zoeken op lange tafels, die hior- voor op de binnenplaats van het Oudeüeden-tehuis te M'burg waren neergezet. 'nGift van de „Help Holland Council" te Londen, be staande uit spijkers en een zen ding aardewerk uit Denemarken, werden eveneens verdeeld. De H.A.B.K. had den administratie ven dienst van deze verdeelingen. ffiest- Zeeowsch Brieven, ADRES VAN ANTWOORD VAN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft de Troonrede beantwoord met het volgende adres: „Mevrouw, De Eerste Kamer der Staten- Generaal waardeert hoogelyk het voorrecht, Uwe Majesteit, verge zeld van H. K. H. do Kroon prinses en Z. K. H. Prins Bern- hard der Nederlanden, te hebben mogen ontvangen in de vereenigde vergadering tot opening van de zitting. Met Uwe Majesteit verheugt de Kamer zich er over, dat ingevolge de onlangs gehouden verkiezingen normale grondwettelijke vormen en stabiele staatkundige vorhoudin- gen zjjn teruggekeerd. In de door Uwe Majesteit uit gesproken rede heeft het de Kamer getroffen, hoezeer de stand van zaken op staatkundig, econo misch, sociaal en geestelijk gebied in het Koninkrijk nog steeds zorg lijk moet worden genoemd. Zij is er echter van overtuigd, dat de tallooze moeilijkheden op deze gebieden door den toegewyden arbeid van ieder, die is geroepen aan 's lands welzijn mode te wer ken, zullen kunnen worden over wonnen. In dezo overtuiging wordt zij versterkt door het voorbeeld, dat Uwe Majesteit aan de bevol king van het Koninkrijk geeft. Van ganseher harte stemt do Kamer in met Uwer Majesteits bede, dat God den Staten-Gene- raal bij de vervulling van de hen wachtende taak wijsheid en kracht Bchenko tot zegen van het Ko ninkrijk en deszolfs toekomst." HET BELGISCHE KABINET. Huysmans formateur. De Prins-Bogent heeft Camile Huysmans ontvangen, wien hij ge vraagd heeft een regeering samen te stollen. Huysmans heeft deze opdracht aanvaard. GRANAAT IN KANON LOOP GEËXPLODEERD. Twee dooden. Gistermorgen hoeft zich op de Simon Scheopsslooperij to Pornis oen ernstig ongeluk voorgedaan. Eenige arbeiders werkten met een brander op den loop van een ka non, toen zich plotseling 'n hevige ontploffing voordeed. Twee arbei ders, de 42-jarigo H,Klootwijk en de 53-jarige J. Hans, werden op slag gedood, terwijl twee an deren zwaar werden gewond. Bij een direct ingesteld onderzoek bleek, dat zich in den loop nog een granaat had bevonden, die door do hitte van den brander was geëxplodeerd. Ingez. Stukken. Westkapelle, I Aug. 1946. Naar aanleiding van het „Ingez. stuk" in Uw blad van gisteren, omtrent de verkoop van onder mutsen en andere artikelen voor de hoerendracht wil ik even op merken, dat men met alle gros siers over één kam mag scheren en beschuldigen, dat ze hun goe deren niet naar de dorpen door leveren. In onze zaak zijn al nam honderd ondermutsen over de toonbank gegaan, terwijl wij bin nenkort weer enkele mogen ver wachten. Ook konden wij den laasten tijd verschillende klanten aan een paar meter pilow helpen. Dus ecre, wien eere toekomt. Mogen zij die niet, of te weinig doorleveren nog tot inkeer komen, zulks tot groot gemak der dorps bewoners. Met Hoogachting, W. ROELSE. ERNSTIGE SCHEEPSRAMP IN BRAZILIË. Uit Rio de Janeiro wordt ge meld, dat het 4556 ton metende Braziliaansche vrachtschip „Du- que de Caxias", dat manschappen van het Braziliaansche expeditie- leger uit Italië had teruggebracht, Woensdag even benoorden Rio de Janeiro in den Atlantischen Oce aan in brand is geraakt. Het schip had meer dan 1000 passa giers aan bortd. Voor zoover tot nog toe is ko men vast te staan, zijn 10 per sonen omgekomen. Hl. De verkiezingen voor de Ge meenteraden zyu achter den rog. Gelukkig, men kaa van hti goede ook" t« veel krijgen. Zoover ik de uitslagen, van ons landje heb, kunnen wij zeggen, dat we tevreden kunnen zijn. Aardenburg behaalde voor de eerste maal de volle kiesdeeler, met nog een overschot. Bedoeld is natuurlijk onze A.R, lijst, waarop ook een S.G-candidaat voorkwam. De C.H. zijn helaas niet georganiseerd en hadden toevlucht gezocht in de Groot- Aard,enburgsche-belangenpartij Oostburg behield zijn zetel eu ook in de andere plaatsen heb ik nog geen teruggang gezien. Een verblijdend verschijnsel, dat in verschillende gemeenten de A.R., de C.H. en de S.G. sa men uitkwamen. Zóó moet het ook. Het ideaal, dat wij ia St. Michielsgestel hadden, dat na den oorlog één groote Christe- lijk-Nationale partij zou wor den gevormd, blijve ons ideaal. Op politiek terrein geen ver snippering. Wat zijn wij toch, als Christus-belijders, ook op politiek terrein, hopeloos dom. Wij zien met open oogen de gevaren, die dreigen. Ik behoef ze niet te noemen. En in plaats, dat wij een krachtige, aaneen gesloten partij zijn, die een dam. kaji opwerpen; tegen al dat dreigt, zijn wij, door aller lei redenen, ik moet ze niet op noemen, verdeeld. Nauwelijks is de zware tijd der bezetting voorbij, of wij gaan weer als menschen, die niets geleerd hebben, over al lerlei kleine dingen ruzie ma ken, Men noemt dat zoo niet, men noemt het verschil van in zicht, of misschien ook weer wat anders, maar in den grond van de zaak is het toch eigen lijk een bespotting van het „Christus Koning op alle le vensterrein". Dit moet me eerst van het hart. lik zou er nog lang over kunnen boomen, Hoe ouder men wordt, hoe meer men gaat inzien, dat we toch eigenlijk zulke kleine menschen zijn, die utt welk oogpunt dan ook, de groote lijnen uit liet oog ver hezen en van allerlei geringe ai- wijkingen der lijnen beginsel- kwestes maken. Maar ik kom tot mijn op schrift voor dezen brief: „De waarde van één stem". De uitslag van de stemming in Aardenburg leerde dat weer eens opnieuw. Aardenburg heeft i op het gebied van de stemming voor den Raad nu juist niet een goeden naam in ons Vaderland De ouderen zullen zich mis schien nog herinneren de ver kiezing van 1927, toen Gedepu teerde Staten en de Rechtbank en de Kroon een uitspraak moesten doen over de stem ming voor den Raad. Dat alles is gelukkig reeds lang voorbij. De opheffing van het Gast- en Weeshuis, waartoe Gedeputeer de Staten indertijd hebben medegewerkt, heeft het beoog de doel tot gevolg gehad, de rust in onze gemeente. Maar naar aanleiding van de stem ming in 1927 is toen door de Tweede Kamer een aanvulling van de Kieswet in art. 100 d, aangebracht, dat luidt, dat wan neer een lijst de volstrekte meerderheid der stemmen beeft verkregen, ze ook de volstrekte meerderheid van het aantal te vervullen plaatsen moet heb ben ten koste van een andere lijst. Een m.i. verkeerde of al thans niet volledige aanvulling. Stelt men zich op het stand punt, dat een lijst die de vol strekte meerderheid der stem men heeft behaald, ook de vol strekte meerderheid van 't aan tal te vervullen plaatsen dient te hebben, dan moet men zich ook op 't standpunt stellen, dat een lijst, die die volstrekte meerderheid niet behaalt, ook niet de volstrekte meerderheid van het aantal te vervullen plaatsen dient te hebben. De heer v. d. Heuvel heeft toenter tijd in de Kamer dan ook zijn stem tegen deze aanvulling van de Kieswet verheven, maar het heeft niet mogen baten, artikel 100 d is er nu eenmaal. En of het zoo moet zijn, in 1939 had de R.K. lijst slechts 3 zetels behaald, maar door toe passing van artikel 100 d, kreeg ze er een zetel bij ten koste van de z.g.n. vrijzinnige lijst. Een unicum in Nederland. En nu in 1946: Er werden uitgebracht 1776 geldige stemmen. En de offi- cieele R.K, lijst (er was ook een dissidente R.K, lijst uit wijk Eede) behaalde 888 stem men. Dat is precies de helft. Had ze één stem meer gehad, dan zou ze inplaats van 5 ze tels er 6 hebben gekregen. Voor de liefhebbers van puzzles, geef ik hier even de opgave der aan tallen stemmen op de diverse lijsten uitgebracht. Totaal aantal geldige stem men 1776. Lijst 1, de R.K.888 st. Lijst 2, de A.R.; 180 st. Lijst 3, de Diss. R.K.: 288 st. Lijst 4, Groot-Aardenburgsch- Beiang 420 st. De uitslag wasLijst 15 ze tels; Lijst 2: 1 zetel; Lijst 3: 2 zetel»; Lijst 4: 3 zetels, Reken maar na. Had lijst 1 er slechts één stem bij gehad, dan hadden zij 6 zetels, dus de meerderheid in den Raad. of had éis der an dere lijsten cr slechts één min der gehad, dan had ook lijst 1 cr één zetel bij gehad. De waarde van één stem. Zeg nu nooit mfeer; Mijn stemmetje komt er niet op aan. U Het, dat ook uw n e stem van heel veel invloed kan zijn. Voor 4 jaar de meerder heid in den, Raad. Een aanspo ring voor onze kiezers, maar ook voor hen, die de leiding hebben, dus voor de kiesvereen. om de laatste man bij de stem bus te krijgen. Laat het 0115 voor gezegd houden. Nu nog een naschrift. Er is bij het hoofdstembureau be zwaar ingebracht tegen het on geldig verklaren van een stem biljet van lijst 1 en een bezwaar tegen het geldig verklaren van een stembiljet van lijst 3. In beide gevallen zal de be slissing van het hoofdstembu reau van groot gewicht zijn. Verklaart het het eerste stem biljet geldig, dan heeft lijst 1 een stem meer, krijgt ze een plaats meer en heeft de R.K. de meerderheid, maar ook in het tweede geval: verklaart het het biljet van lijst 3 voor ongeldig, dan is het totaal aan tal stemmen één minder en krijgt lijst I een zetel meer. Met groote spanning wordt in Aardenburg de uit spraak tegemoet gezien. Moge het Salomo's wijsheid hebben. (Tot nu toe hebben wij van de beslissing nog geen bericht gehad. Red. „Z. D.") Provincienieuws „Jachin" 75 jaar. In de ruime Rivièra-hal van de diergaarde te Rotterdam, heeft de Gerei. Zondagsschoolvereeniging „Jachin" haar diamanten jubileum gevierd. I Ds J. A Tazelaar, Geref. pre dikant te Rotterdam, zoon van Jachin's oprichter, wijlen Ds J. P. Tazelaar, sprak een wijdings woord, waarna Prof. Dr F. W. Grosheide, voorzitter van Jachin een feestrede hield. Hierin be lichtte hij den zegenrijken arbeid van Jachin als evangelisatie-insti tuut De heer A. R. Koster van Ede, secretaris van Jachin gaf een in teressant historisch overzicht. Mo menteel zijn bij Jachin 262 Zon- dagsscholen aangesloten. Verschillende werkers nit de practijk lieten indrukken van hun Zcndagsschoolarbeid de revue passeeren. Ds J. Douma, em. predikant te Arnhem sprak het slotwoord: In het bestyur werden herkozen de heeren Ds J. Douma en Ds J. A. Tazelaar, terwijl men in de plaats van wijlen notaris J. Terp- stra tot penningmeester benoemde de heer G. van Hoeven te Sittard. DE BOTERVOORZIENING. Naar „Trouw" van bevoegde zijde vernam, worden pogingen in het werk gesteld de boterpositie in ons land zoodanig te handha ven, dat in den a.s. winter het bcterrantsoen gehandhaafd zal kunnen blijven. In verband hier mede worden thans groote partijen ii» de koelhuizen opgeslagen, die dan straks, wanneer de winter komt, gedistribueerd kunnen wor-i den. Men had aanvankelijk groote verwachtingen gekoesterd omtrent de positie der zuivelproducten in ons land. De productie is echter door tal van oorzaken, zooals langdurige droogte, gebrek aan krachtvoer enz., vrij laag geble ven. Er wordt veelal gemeend, dat de schaarschte aan boter in ons land veroorzaakt zou worden door den uitvoer. Onze deskundige zegsman sprak dit met klem tegen. Er wordt n.l. geen boter uitge voerd. Wel exporteert Nederland kaas o.a. naar België en Frankrijk, ten einde onze positie wat afzet van zuivelproducten betreft, eeniger- mate te herstellen, doch deze ex port is tot nu toe zeer bescheiden. Zeer waarschijnlijk zal wegens gebrek aan krachtvoer tegen het einde van het jaar een deel van den Nederlandschen veestapel worden geslacht Het zal zeker nog lang duren, eer de boter- distributie tot het verleden zal behooren. GASRANTSOENEERING. Voorloopig geert wijziging. Den laatsten tijd doen geruch ten de ronde, dat de gasrantsoenen van particulieren binnenkort zul len worden verhoogd. Resp. dat de gasrantsoeneering tegen den win ter zal worden opgeheven. Van officieele zijde wijst men er op, dat deze geruchten van al len grond ontbloot zijn. Hoewel de Limburgsche kolen- productie een regelmatige stijging vertoont en den invoer uit de V.S., na bijna twee maanden onderbre king ten gevolge van de mijnwer kersstaking, wederom is hervat, blijft er een ernstig tekort aan gaskolen bestaan. Voor den invoer van gaskolen zijn wij n.1. grooten- deels op Duitscbland aangewezen. Zoolang hierin geen belangrijke verbetering komt, kan er van eenige verhooging van de gas rantsoenen nog geen, spraken zijn. 'a-HEER ABTSKERKE. Bij de verkiezingsuitslagen is vermeld de Partij v. d. Vrij heid. Dit is echter eea vrije lijst geweest. ST.-LAURENS. Heden >E .het 40 jaar geleden, dat de heer A. A. de Broekert alhier in dienst trad bij de Ned. Bank te Middelburg. N- EN ST.-JOOSLAND. Ongelukkige val. Bij werkzaamheden aan een schuur op den Binnendijk op Woensdagmorgen had de be- tonfabrikant H,. v. Leerdam het ongeluk om van een hoogte van 7 M. door het dak van de schuur te vallen. In deernis- wekkendea toestand jverd het slachtoffer opgenomen. Dokter de Weerd verleende de eerste hulp, waarna de ongelukkige naar het gasthuis te Middelburg werd vervoerd. Naar later is gebleken heeft het slachtoffer behalve inwendige kneuzingen ook een zware hersenschudding opgeloopen. De afd. van de vereen. „Volksonderwijs" hield een alg. vergadering in de Openb. school o.l.v. den wnd voorzitter, dhr A. A. v. Damme. Uit het ver slag van den penningm. bleek, dat een bedrag van f269.65 in kas was. In het bestuur wer den gekozen A. A. v. Damme, W. Boekhout, A. M. vt Zwe den, J, Knuijt Sr. en L. de Voogd. Een voorstel tot con- trihutieverhooging werd aange houden. Tot afgev. naar de Bondsvergadering te Utrecht werd aangewezen F: K- Pol derdijk. OUWERKERK. Bewaarschool 80 jaar. De bewaarschool vierde hier haar 80-j. bestaan. B. en W. waren hierbij tegenwoordig. Daar de boeken nog niet te recht zijn, kan hetgeen er in de afgeloopen 80 jaar geschied de niet met zekerheid worden vastgesteld. Bekend is, dat ds Cortius de initiatiefnemer was tot de oprichting van deze school. Toen de toren in Febr. 1945 werd opgeblazen, ging ook het bewaarschoolgebouw in puin. Slechts de stichtingssteen is nog over. Het onderwijs wordt thans gegeven in een houten barak. Onder leiding van het tegen woordige hoofd, mej. E. M. Slager, deden de kinderen en kele spelletjes en werden enkele liederen gezongen. Onder het gebruiken van eenige verver- schingen was men hierna nog een tijd gezellig bijeen. RETRANCHEMENT. Schoolreisje. De kinderen der hoogste klas sen vatl scholen uit Oostburg, Aardenburg, Zuidzande en Re- tranchement brachten een drie- daagsch bezoek aan Rotterdam. Het was een zeer gezellig en leer zaam uitstapje. De vereen. „Zee- landia" te Rotterdam zorgde voor voeding en slaapgelegenheid. Niets was nagelaten om het de jeugd zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. GEMEENTERAADS- VERKIEZINGEN. Men schrijft ons uit Hoek: Bfj de verkiezingen voor den gemeentoraad op Vrijdag 20 Juli worden in deze gemeente op de linksche lfjston uitgebracht 749 geldige stemmen en 800 op de rechtsehe Ijjsten, Dus 51 rechtsche stemmen meer dan linksche. De P. v. d. A. had 357 stemmen en do gecombineerde lijst van A.-R. en O.-H. 578 stemmen. De kiesdeeler was 2212/7. De P. v. d. A. had dus 1 zetel en een overschot van 135B/7 stemmen. De gecombineerde ljjst van A.-R. en C.H. had dus 2 X den kies deeler is 4424/7 en dus een over schot van 1358/7. Verschil dus van 2/7 stem, waardoor de raad links is. E n rechtsche Btem meer had de Raad rechtscli gemaakt en men had rechtsche Wethouders kunnen kiezen. Straks krijgt men dus in een gemeente, waar de kiezers in meerderheid rechts gestemd heb ben, by den links georiënteerden Burgemeester twee linksche Wet houders. De A.-R. en O.-H. gingen samen om sterker te staan. Was dit niet gebeurd, dan had de C.-H. alléén een overschot gehad van 140B/7 stem en was de Raad ook rechts heidstelling; E. K. Aremberg Goes. ontz. rechten; Joh O H u ij s b e n, Wemeldinge in vrij heidstelling en ontz. rechten; A. Bruinoogo, Wemeldinge 0 m. int. en ontz. rechten; O. C. Welleman, Krabbendjjke 2% j. int., verb, verkl. vermogen tot 500 en radio, ontz, rechten; G. J. de Schipper, gob. Wage- oaar, pVcmel&inge in. yrfjh. stol ling esi ontz. rechtoa. Kerknieuws» Ned. Herv. Kerk, Beroepen te Goes, K. H. L. van Selms te Silvolde; te Klaas waal, J. C v. d. Broek te Dussen; te Oude Tonge, C. Stelwagen te Giessendam. Aangenomen naar Amersfoort, (buitengew. pr. pi.) P. H. de Bres te Cubaard. Bedankt voor Hellevoetsluis, G. H. v. Willemswaard te EllewoutSw dijk; voor Schoondijke, J. H. van Beusekom, cand. te Utrecht; voor Enkhuizen W. F. ten Bruggen- kate te Ter Apel; voor Vlaar- dingen, A- J. de Jong tg &ler- veeu. Geref. Kerken. Drietal te Den Helder H. Ka- kes te Bedum, E. Nawijn te Ber- gum en G. Tom te Westzaan. Beroepen te Zoutkamp, cand. W. v, d. Linden te Bilthoven. Bedankt voor Fijnaart A Key- ser te Nieuwerkerk a. d. IJssel; voor Rotterdam-Delfshaven, F. E. Hoekstra te Sassenheim. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen te Zuidbroek, cand. H. C. Overeem te Kampen. Aangenomen naar Uithuizen, G P. Plooy, cand. te Hilversum, die bedankte voor Terneuzen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Midwolda (Old.) cand. C. v. d. Wqele te Apel doorn. Herst. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Den Helder H. J. Oldemans te Zwolle. Onderwijs» Voor de besturen van de betrok ken kiesvereenigingen zal vier jaar lang de vraag urgent moeten blijven: waren wfj in 1946 wel actief on hebben we gedaan wat we konden! Lag het niet aan ons, dat we toen de nederlaag leden! Pitmanschool Goes. Vanwege den Algem, Bond ter Verspr. van het Stenografiestelsel „L Pitman", werd te Goes in de Pitmanschool op 25 Juli j.l. een examen gehouden. Aan het exa men namen deel 25 candidaten mackmeschryven, 3 steno's en 2 candidaten leeraar machineschry- ven. Het diploma kantoortypist (e) kon worden uitgereikt aan: Dhr H. J. G. Clement, Goes; dhr M. Hannewyk, Heinkenszand; dhr Jac. Janse, Heinkenszand; mej. M. Tramper, Wemeldinge; mej. Joh. N. Zuidweg, Krabben dijke; dhr Jan J. de Muynck, Borssele; dhr A. van Wouwe, Goes; mej. J. J. Griep, Krabben- dyke; mej. Net op 't Hof, Oude- lande; mej. C. W. Tolhoek, Yer- seko; dhr J. Tramper, Wemoldin- ge; mej. J. A. Lakké, moj, Jae. Sohrior, beiden te Goes; mej. Cath. v. d. Brink, Krabbendyke. Aan 10 candidaten kon geen diploma worden uitgereikt. Het diploma stenografie Pitman A kon worden uitgereikt aan: mej. M. J. Francke te s-H. Hen- drilsikinderen en dhr J. Koes tan- je te Goes. Diploma Leeraar Machineschrij ven werd uitgereikt aan den heer Jae. Crucq Azn en A Verburg, beiden te Goes. Vanwege de Ned. Associatie voor Praktjjkexamens te Amster dam slaagden dezer dagen voor het Boekhoudexamen de heeren W. Bras te Wemeldinge en St. Pieper te Waarde. Allen waren leerlingen van de Pitmanschool te Goes, Directie N. Crucq en G. J. Bliek. Nieuwe cursussen voor alle vak ken boginnen in de eerste week van September a.s. Te Tilburg slaagde voor het examen Nuttige Handwerken mej. E. v. Velzen te Krabbendijke. Voor het examen Engelsch (l.o.) is geslaagd de heer O. J. Hartog te Krabbendijke. -v Geslaagd voor M.O, Boek houden dhr W. A Rookus te 's H. H.kinderen. A Jacques I j. cn 6 01. gev.» straf met af tr. pre v.; C. Jacpues als voren; J. Rossen 1 j. gev.- straf en onmidd. gevangenne ming; C. J. Cannoo alsvoren; L. J. Lokker 1 j. met aftrek prev.G van Dijke alsvoren. Rechtszaken. HILVERSUM I (301 m,)js 7.00 Nieuwa; 7. IS Ochtendgymn,7.30 Morgengebed; 7.45 Maria t.cr cere; 8.00 Nieuws; 8.20 Pluk d. dag; 9.00 Dagboek van een baby; 9.05 verv. 8.20; 9.45 Kamermuz.10.45 Vondel en Maria; 11.00 Zonnebloem; 11.45 Fam. ber. Indië; 12.00 Angelus; 12.03 Pianorecit.; 12.25 Zonnewijzer; 12.30 Conc.; 13.00 Ned. Strijdkr.13.30 Lunchconc.13.45 TöoneeÜcijker; 14.00 Band v. d. week; 14.15 Eng. les; 14.45 Cowboy Sopgs; 15.00 Kinderland; 16.00 Bedrijfsorganisatie; 16.15 Caruso zingt; 16.30 Ons Gregoriaansch17.00 K.R.O.-kiosk; 17.15 Jonge kunste naars; 17.45 Lezing; 18.00 Muz. v. d. maalt.; 18.15 Journal, overz.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.20 Ork. Klaas v. Beeck; 19.45 Depart.; 20.00 Nieuws; 20.05 Weer overz.20.08 Lichtbaken; 20.30 Orgel; 20.40 Pa Pinkelman; 21.00 Orgel; 21.15 Uit 't voetbalparlement21.30 R.K. koor; J Nieuws; 22.15 Kath. nieuws; 22.20 Avondgebed; 22.40 Gr. pL; 22.45 Ouders, 't gaat om uw kind; 23.00 Ens. „Ormenda"; 23.30 Slcrtacc.23.45 Bing Crosby zingt24.00 Sluiting. HILVERSUM 11 (415 m.)ï 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.7.30 Ont- bijtmuz.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gr. pl.; 9.30 Waterst. en Pok ber.; 9.50 Fluit, viool, alt-viool en cello; 10.00 Mor genwijding; 10.2Q Voordr.; 10.35 Alt viool en piano; 11.00 Continubedr. 12.00 Fluit, clarinet, hobo en piano; 12.30 Kalender; 12.35 Eddy Walis; 13.00 Nieuws; 13.15 Cocktails for two; 13.45 Vktol em piano; 14.15 Sportpr.; 14.30 Radio Phüh. ork.; 15.15 Van boek tot boek; 15.30 Vacantie- cn Wandelliedjes16.15 Esperanto; 16.30 Men vraagt, wij draaien; 17.00 Om en nabij de twintig; 17.30 Filmland; 18.00 Nieuws; 18,15 Jan Corduweuer; 18.45 Nieuwe koers voor Jong Neder land; 19.00 Trio v. d. Pas; 19.30 Bij- belvert.20.00 Nieuws; 20.05 En nu oké; 21.30 BianenJ. overz.; 21.45 Ram blers; 22.15 Brieven aan iedereen; 23.00 Nieuws; 23.15 Acc. ork.; 23.40 Orgel; 24.00 Sluiting. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Uitspraken op 31 Juli: M. Moenaert 8 m. gev.straf; FINANCIEELE BERICHTEN medegedeeld door Incaiso-Bonk N.V., Goes. Amsterdoxnachg Effectenbeurs. De belangstelling ter beurze bepaal de zich vandaag wederom v.n.l. tc/t aandeelen en claims Kon. Olie. Be advieskoersen, die aanvankelijk wer den gegeven, waren gelijk aan de prijzen, die hiervoor gisteren werden besteed. In den loop van den middag echter kwamen meer verkoopers in de markt, met het uiteindelijk gevolg, dat zoowel de aandeejen als de claims Kon. Olie een veriigs kregen te ia- cassceren. De koers van de aandeelen daalde met 6 punten tot 374 pet,, terwijl de noteering van de claims van f760 tot f725 terugliep. Gew. en pref. Dordtsche Olie werden niet ge noteerd. Van de suikerlondsen waren aand. H.V.A. 4 punten lager bü een koers van £30 pct. Aandeelen Nisu nauwe lijks veranderd 114^ (114&), 3and. Java Cultuur 1Q6}6 (104B). Rubbers hadden eveneens een onbe langrijk verloop. Amst. Rubber 140 (138), Sum. Rubber X15B—120L (120B) en Vico onveranderd 82 pet. Aand. Bandar Rubber, Lampong Sumatra en Silau Sumatra niet verhandeld. Van de tabakken verloren aand. Sa- nembah 4 punten bij een koers van 124ya. Deli Bat. Mij. 130 (129) en Deli Mü. 141{6 (141). Bij de mijnbouwwaarden verdienen aand. Billiton I en II de aandacht door een koersstijging van resp, 21 en 10 punten, bij een noteering van resp. 417 en 360 pet. Hierbij dient men in aanmerking te nemen, dat aand. Billiton II gisteren reeds 10 punten in koers stegen, terwijl aand, Billiton I niet verhandeld werden. Scheepvaarten vrijwel onveranderd. Holl. Am. Lijn en Kon, Boot onver anderd 135 en 155 pet. Kon. Paket- vaart 125 ex div. 4 pet. (130), Scheep vaart Uniq 132 (132J^) en Rott, Lloyd en Stoomv. Mij. Nederland niet ge noteerd, Industrieelen verdeeld; Aku 135 (132), cert. Leverbros en idem Calvé resp. 261 (255) en 150 (148), Philips 309 (306), Centr. Suiker 195L (200GB). Fokker onveranderd 282, Ned. Ford 323 (321), v. Berkel niet genoteerd. Voorts golden gew. aand. v. d. Bergh 220(223), v. Gelder U0# (112j|). Heineken 235 (238), Holl. Beton 230 (227), Kon. Zout 330 (334), Ned. Ka bel 227 (230), Scheepsbouw 155 (16SL), Werkspoor 192 (193) en Wijers 141& (140J4). Bankaandeel en lager voor Amsterd. Bank 12454 (12654), Holl. Bank Unie 234 (235), Rott. Bank ver. 13254 (134) en Incasso-Bank en Twentsche Banlc onveranderd 128 en 137 pet. Herstel- banken oud onveranderd lOOjfj pet. en ree. idem 101 pet, De beïeggingsmarkt was zoowel voor de staats- als de gemeentelee- ningeu vast gestemd, 354 pet. Ned. '41-'43 10154 (101-3/16). 3—352 pet. idem 101*4 (10154), 354 pet. A'dam '37 101*4 (101-3/16) en 354 pet, R'dam '37 102*4 (101-3/16), Spaarcertificaten 100-13/16 (100*4), Burgerlij'ke Stand GOES. Geboren: Cornelis Q., z. v. Q. Klap en A. A. Schutte; Alphonse, z. v. J. L. ansen en A. JE. Janssens; Pieter M. N», z. v. J. C. Hollestelle en C. G. Glas te Kortgene; Jantje, d. v. S. Drukker en N. Bon; Jan G., z. v. J. Meijer en J. Hoogstrate; Adriana C., d. v. J. van Maris en J. Krombeen; Pieternella A,, d. v. C. Gunst en N. Snoek; Francisca T. G. W», d. v. T. de Kubber en W. Wijs; Ferdinandus L, z. v. F. J. Imperte en W. D. ran der YBct te Kruiningen; Johanna J», d. r. J. J. van Fagec en Af. Kosten te' Yerseke; Cornelis M., z. v. M. Roose en F. E. Geene; Cornelia, z. v. K, Gorsse en J. Hoogstrate; Jacobus J. A, z, v* de Witte en E. van de Weele. Getrouwd; P. v. Schalk, 26 j. te 'a-H. Arendskerku en S. v. Dalen, £7 j.; A. Janae, 26 j. to 'a-H. Arends- kerke en M, S. Baarendse, 23 j.; C. H. TfectjniKc, 7& j, te St» Awm- land en J. j.; C. Maliepaartj 28 j. te Töfctyg cn M. Vermeulen, 28 j.; J. C. Ton det Windt, 35 j. tg Vlaardm^en cn M .Pik. 22 j. Ondertrouwd i p, Ti Hogcnfeout,> £3 j. te Vclscn cn T, Commcc, 23 j. L. F. Verbraak, 24 j. en A. AL Verbcem, 27 j.J. G. Schrijver, 26 j. en J. de Pree, 27 j.; F. C. van der Vliet, 37 j. en M. H. van Broek hoven, 27 j. te Ternfiuzen. Overleden: L. de Jonge, 49 j. echtg. van A. J. de Leeuw; J. HL de Jonge, 71 j.; M. Dankera, 4 weken; L. Boon man, 50 j. echtg. van C. Traas te Baarland; P. L. G. Joosse, £0 mnd.; P. E. Korstanje, 20 j. te Rilland- Bath; J. Stokman, 39 j. te Wissen- kerke, echtg. van J. C. Huissoon. Offic. Publicaties DUtributiedienst Vlissingen. Rijwielbanden. De Leider van den Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat ieder die rijwielbanden meent te kun nen aanvragen voor de uitoefening van zijn beroep of bedrijf cn die denkt te voldoen aan de voorgeschre ven dageüjksche minimum-afstanden een aanvraagformulier MD 333-07, voor persoonlijke aanvragen en een formulier MD 333-15 voor bedrijf.i aanvragen kan indienen tot 10 Aug, a.s. op het kringkantoor, Brouw maar straat 4 en bij de agentschappen. Toewijzing op de accoord bevonden aanvragen zal gerst kunnen plaats hebben in één der volgende maan den» waarbij iedere aanvrage tot na* der bericht blijft gehandhaafd. Personen, die tot dusverre geen af wijzend bericht hebben ontvangen, behoeven geen nieuwe aanvrage in te dienen. Registratie Oorlogsverminkten Gemeente Vlissingen. L v. m. een verzoek van het P. B. V. O. tot registratie van onderstaande groepen oorlogsverminkten, worden deze opgeroepen zich te melden op het Gem. Bureau voor Soc. Zaken, Hendrikstraat 12 (bov^n, laatste deur links), en wel op: 5 Aug. van 2—5 u. n.m.6 Aug. van 10—12 u. v.m. Het betreft a. alle door den oorlog verminkte kinderen van 0—18 jaar; b» alle door den oorlog verminkte zeevarenden der koopvaardij, sleep dienst en visschsrij. Distributie-dienst St. Philipaland. Uitreiking bonkaertea. 8 Aug.: zelf verzorgers wijk A l t.m. 154 van 2—4 u. 9 Aug..: wijk A 154 Lm. 218 van 2—4 u. 15 Aug.: zelfversorgers Oude Pol der, Stoofhof, Emma straat cn Prius Hendrikstraat van 9—12 u. Zelfver- zorgers Julianastraat, Stationsstraat en Oostdijk van 2—4 u. 19 Aug.: Niet-zelfverzorgers wijk A 1 tin. 139 van 9—12 u.; wijk A 140 t.m. 218 van 2—4 u. 21 Aug.; Wijk C zelfverzorgers van 10—12 u. Niet-zelfverz. van 2—3 u. 22 Aug.: Niet-zelfverzorgers wijk B Oude Polder, Stoofhof, Emmastraat, Prins Hendrikstraat van 9—12 u. Niet*zelfverz. Julianastgaat, Station straat en Oostdijk van 2—4 u. 28 Aug.: Na-uitieiking wijk C van 10-10.30 u. 30 Aug.: No-uitreiking zelf- en niet- zelfverzorgers wijk A en B v. 2—4 u. Zeljverzorgersboekjes, stamkaarten en inlegvellen meebrengen. Nummertoewdzlngen, Het C. D. K. deelt mede, dat in de week van 4 t.m. 10 Aug. a.s. de volgende nunwnertoewijaingen r.ullen worden uitgereikt: versnapeingen A 069, A 070; suiker A 071; brood 968 (patent bloem), 969 (Inl. bloem), A 072 (reductie), 970 (roggemoei)bloera 971; rijst 972; boter A 073; marga rine-vet A 074, A 075: kaas 973, 974; melk A 076, A 077, A 078; vleesch ontvangstbewijs met vleeschzegela vleeschwaren 975; aatidappelen 976, 977; eieren 936; (eieren rantsoenbon nen art. 37); tabak A 079, A 080, A 081. Dfi toeslag bedraagt voor ver snaperingen, ttfv/cm, rijst, kaas, vleeschwaren cn tabak 50 pet., voor boter en melk 20 pet., voor margarine vet 20 pet. De toewijzingen voor suiker worden uitgereikt op basis van twea maal het aantel ingeleverde rantsoenen. Voor patentbloem worden wederom in de gewone verhouding toewijzingen uitgereikt. Voor marga rine co. vet worden geen t^zonderlijkq toewijzingen meer uitgereikt. De toe wijzingen A 074 en A 075 geven recht op margarine of vet naar keuze en wel op £50 gram margarine of 200 gr. vet per rantsoen. De bonnen 449 en 949 voor margarine moeten derhalve tezamen met bon 458 voor vet wor den ingeleverd. Afgerekend worden het vorig voorschot margarine, ver strekt in dg week van 7 t.m. 13 Juli, alsmede het vorig voorschot vet, verstrekt in dezelfde week. De voor tabak uit te reiken toewijzing zal voor *4 gedeelte bestaan uit toewij zingen A 079 of A 080, welke recht geven op tabaksartikelen naar keuze. Het resteerende vierde deel wordt uitgereikt in toewijzingen A 081. wel ke uitsluitend recht geven op sigaren van minder dan 18 cent per stuk. De waarde van één rantsoen melk zal in den vervolge één liter bedra gen i.p.v. zooals tot dusverre 2 liter, Het af te rekenen voorschot zal in verband hiermede met twee worden vermenigvuldigd. In den vervolge kan op de melktoewij?mgen te beginnen met de toewijzingen A 076, A 077 en A 078 één liter melk per rantsoen gekocht worden. Bovenstaande toe wijzingen, behalve die voor melk en aardappelen, zijn geldig voor detail listen t.m. 24 Aug., voor grossiers t.m. 7 Sept. a.s. De toewijzingen vcor aardappelen zijn geldig t.m. 17 Aug. a.s. De toewijzingen voor meii: zijn geldig van U t.m. 17 Aug. a.s. Da reductiebonnen zijn geldig van 4 t.m. 31 Aug. a.s. 94. AVONTUREN VAN SJAKIE EN SIENTJE SNATER, WERELDREIZIGERS. TRIBUNAAL TE GOES. Donderdag deed het Tribunaal de volgende uitspraken: J. v. d. Velde, Kloetinge, 1% j. int. en ontz. rechten; P. J. Seghers, geb. Brandt, Mid delburg, I j. voorw. intern., onder voorwaarde, dat zy zich als goed Ned. gedraagt, zich onder toez. stelt van de S.T.P.D., verb, ver klaring inboedel en ontz. rechten; J. W. L. v. Sorssel, geb. Welleman, E,-Bath, verb.verkl. tot f 1000, alsmede van haar aan een ander in bruikleen afgestaan rijwiel en ontz. rechten; J, J. Koert, geb. Andriessen Goes verb, verkl. vermogen tot ƒ1500 ontz. rechten en in vrij Een week later doet het gezelschap zijn intocht in Madrid. Sjakie is op het idee gekomen, deze plechtigheid meer luister bij te zetten door zijn eigen bo! te versieren met de helm van den Brus selsen schutterij-commandant. Maar deze baldadig heid wordt hem spoedig noodlottig. Weldra is de alligator door een sterke politiemacht omringd. Sjakie's helm is dezelfde, die door het beroemde 187ste regiment van Segovia wordt gedragen vol gens een machtiging van Canarius de Grote van Castilië (11871202). Onbevoegd dragen van deze helm wordt gestraft met een hechtenis van zes maanden, door te brengen in de vesting La Granja. De arme Sjakie wordt met bekwame spoed naar de bajes gebracht en Sientje blijft met Jimmy en Willy mistroostig in Madrid achter.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 3