De Nederlandscbe scheepswerven. Burgemeester van der Weel nam afscheid. Het herstel van de Prov. stoombootdiensten. Zal de steiger te Walsoorden verdwijnen? Groote waardeering voor zijn werk. De onthulling van het oorlogsgedenkteeken te VlUsingcn Van de vierde naar de vijfde plaats. Provincienieuws De moeilijkheden bij de Suikervoorziening Gredietverleening aan getroffen land bouwbedrijven. Kosteloos vervoer op Oosterscheldè niet mo gelijk. De verbindingen moeten functie van een brug benaderen. BUjlcen» bat a'gemega vewfag van de afdotlipgoa der Prov, Staten wa? I-ijvete Men de V?8£S gi.-re.aen, ftf «ek op de andere provinciale bootverbin- dingen dan die over de Wes- terschelde geen kosteloos ver voer kon worden gegeven. Nu ontstaat er een gevoel van achteruitstelling, daar het ééne veer kosteloos is en het andere niet. Inderdaad zijn ook G, S. van oordeel, dat> het einddoel een geheel vrij vervoer moet zijn, doch momenteel biedt de huidige linancieele positie zelfs niet de kans den eersten stap op den af te leggen weg on middellijk te plaatsen. Het is n.l. niet gelukt, het Rijk te be wegen een subsidie te verleenen in de lasten van alle veren, ook al verklaarde de provincie zich bereid een gelijk aandeel dier lasten voor alle veren te dra gen. De zienswijze der regee ring en die der provincie loopen hieromtrent uiteen. Wanneer zich inderdaad excessen gaan voordoen op de kostelooze ve- ren, doordat kinderen zonder begeleider den dienst zouden be iemmeren, zullen daartegen maatregelen worden genomen. Een euvel van ernstiger aard is, dat de mooiste salons van de Ferryboot „Koningin Wilhelmina", die den dienst op het drukste veer Kruinin- genPerkpolder onderhoudt reeds als gevolg van de ver nielzucht van het publiek moesten worden afgesloten. Commentaar hierop lijkt ons overbodig. Toch hopen wij, dat vooral hier zonder par don diep wordt ingegrepen. O? de lijn TeraeüzeaHoe- dekenskerke, die na door een particulier Wordt geëxploiteerd, zal ongeveer half Augustus de „Prinses Irene" worden inge zet, die echter geen auto's kan vervoeren. Als het kan zal ook deze verbinding profiteer en van het kostelooze vervoer. De lijn V 1 i s s i n g e tl Terneuzen kan nog niet worden hersteld, omdat de stei ger te Borssele geheel is ver nield. De uiterste moeite is gedaan om een tweede Moerdijkpont beschikbaar te krijgen. Wanneer autobusdiensftn kunnen worden ingelegd, zal ook de dienstregeling Veere Kamperland worden verbeterd. De brugplannen zijn nog in be spreking. Over het leggen van een dam in de Wester-Schelde is mo menteel nog niets te zeggen. De provinciale steiger te Walsoorden is tengevolge van de oorlogshandelingen bijna ge heel vernield. Met het herstel zullen groote bedragen zijn ge moeid. Ged. Staten, zijn van meening, dat, nu de provincie door den oorlog noodlijdend is geworden en er veel belangrij ker objecten bijdragen eischen, herstel van dezen steiger niet 'n zoodanig provinciaal belang is, dat daaraan t-S-t. meerdere hon derdduizenden guldens kunnen worden besteed. Zij stellen de Prov. St. nu voor, te besluiten, de restanten van dezen steiger (en ook die van Stavenisse) gratis aan te bieden aan de be trokken gemeenten of polders en de mogelijke aanspraak der provincie op een rijksbijdrage in de herstelkosten aan de nieuwe verkrijgers over te dra gen, die zich op hun beurt ver plichten, een aanlegplaats te stichten en in stand te houden. Indien aan dit besluit geen uit voering mocht kunnen worden gegeven, dan vragen zij mach tiging de restanten der steigers te doen sloopen. Diverse ondernemingen es vereenigingen uit de omgeving hebben tegen deze voorstellen reeds geprotesteerd en verzocht den steiger aanwezig te laten «et het oog op do streek, es prov.belanges. Verschuiving tot instandhouding op andere in stanties komt hun gevaarlijk voor. Ook enkele leden der Prov. St. Willen den steiger be houden. Gezien de exploitatie van dezen steiger, die niet loo- nend is, blijven G. S. op hun standpunt staan, dat- de Prov. zich deze groote herstelkosten niet getroosten kan. Mocht on verhoopt tot sloop worden be sloten, dan kunnen d'e afkomen de materialen nog voor andere steigers worden gebruikt. Zij zeggen evenwel toe, dat, wan neer bepaalde omstandigheden dit niet dringend noodzakelijk makers, niet tot slooping zal worden overgegaan. vond hij altpd een sportief ele ment. Ook bracht hij donk aan het college van B. en W., zooals dat onmiddellijk na de bevrijding was samengesteld, en aan het tegenwoordige college. Alle be sluiten ?ijn eensluidend genomen, uitgezonderd het besluit aangaan de de kermis. Het was ia het begin moeilijk opt van een niet-awbtelijke loop baan over te schakelen en het woord „burgemeester" klonk hem in het eerst vreemd in do ooren. Nu zal het nog moeiijk vallen, dezen naam weer volkomen af te leggen. „Juist omdat ik mi) gedragen wist door de waardeering der bur gerij, is deze buitengewoon moei lijke tijd tot een gelukkige en ook interessante periodo van mijn leven geworden", aldus Mr v. d. Weel. Verdere sprekers. Hierna werd nog het woord ge voerd door Jhr Mr A. P. O. de Oasembroot, Burg. van West kapelle en oud-wnd comm. van den O.D., die herinnerde aan hot verzoek, door hem in begin 1944 tot Mr v. d. Weel gericht, waar op deze zich zonder aarzoling bereid verklaarde het burgemees terschap na de bevrijding op zich te nemen. Burg. Mr B. Kolff uit Vlis- singen zegde donk voor de harte lijke samenwerking tusschen beide plaatBen en hoopte, dat de nieu we functie nog veel gelegenheid tot samenwerking zou geven. Burg. J. L. Dregmans van Kou- dekorke dankte namens do platte landsgemeenten en wees er op, dat door de tactische en togemoot- komonda wijze van optredon zeer veel hl da verhouding stad platteland op Walcheren is ver beterd. De heer J. Schipper dankte voor de groote hulp, aan het bijzonder onderwijs in Middelburg en op het Zand verleend. Tenslotte sprak nog de itesr B. Visscher als wad. coxmamdut der brandweer. Met eenige welgekozen wooTden heeft Mr v. d. Weel ook deze sprekers geantwoord, waarna er gelegenheid bestond, van don bur gemeester en zijn echtgenoote af scheid te nemen, waarvan door zeer vele ingezetenen gebruik werd gemaakt. Chr. Jeugdbond van Natuurvrienden. Jonge lazor of lezeres, voel je iets voor d® vrije natuur? Houd je er van te zwerven <t<>or onze za-zicrseHe bpsschen en over de bloricBrfc. heide? Of te v?rgn floor het Hoilamlschë kraggenland, waar de karekie- ten Toepen, te fietsen door de groene dreven, met boven je de jubelende leeweriken tegen de ijle voorjaarswolkjes? Kam peer je graag te midden van vliegdennen en zandverstuivin gen; houd je van het strand, met de schreeuwende, dwarre lende zeemeeuwen? Doe je aan aquaria, terraria, vogels, plan ten, paddestoelen, vlinders of wat er nog meer in de heerlijke Schepping te zien valt; geniet je van hetgeen elk jaarge.tij je telkens weer biedt? Interesseer je je voor een van deze „Natuursporten" ja? Dan hoor je bij den Christelijken Jeugdbond van Natuurvrienden, die je dit alles in ruime mate biedt. Geef je op als lid, door je volledige naam, adres en geboortedatum te sturen aan den Prov. Medewer ker Wessel D. Fokkema, wiens adres luidt: Doelstraat A 574, Krabbendijke. Ook nadere me- dedeelingen kun je daar krijgen. En jullie stad of dorp kan bij deelname van zes of meer per sonen al een afdeeling van den C.J.N. worden opgericht. m Heb Indonesisch persbureau Antara meldt, dat Sjahrir naar Djogjakarta is vertrokken ter bespreking van de recente pro blemen. De muntzuivering op Lombok heeft tot resultaat gehad, dat f 370.000 aan oud Ned.-Indisch bankpapier en ruim f 18.000.000 Japamsch invaaiegeld ingeno. men, Te Göttingen ia Hannover zijn 15 koffers vol diamanten gevonden. Men vermoedt, dat de diamanten afkomstig zijn van de Antwerpsche diamant beurs. In één dor Schuttershof zalen te Middelburg waa er Woensdagmid dag groota belangstelling op de publieke tribune, toen voor de laatste maal Mr A. J. v. d. Weel, sinds 7 Nov. 1944 -waarn. burgem. van Middelburg, een gemeente raadsvergadering leidde. Het go- heelo secr.personeel, de hoofden van diensten en de meeste burge- maestors van Walcheren waren aanwezig. Weth. Kögeler voert het woord. Na het afdoen van eenige za kelijke dingen nam als eerste spreker weth. J. W. Kögeler het woord, die den dank van wethou ders en burgerij aan den schei denden burgemeester overbracht. Hij had nog gehoopt, dat de burg. zijn bevoegdheden aan zyn opvol ger persoonlijk zou kunnen over dragen, doch de burgemeesters benoeming blijft lang uit. W$ weten aldus weth. Kögeler, dat u uit liefde tot 't getroffen Middel burg deze door u niet begeerde functie gedurende een door uzelf nooit zoo lang gedachten t\jd hebt waargenomen. Door uw werk kracht en inzicht, maar vooral ook door uw tact hebt u in een periode, die vaak zenuwsloopend was, den weg naar gunstiger om standigheden weten te.banen. De burgerij eerde u als haar bur gemeester, die voor ieders moei lijkheden open Btond. Als twee voornaamste eigenschappen wilde spr. noemen s de rustige bezonnen heid en de ernstige plichtsbetrach ting. Op bescheiden w\jze werden steeds met rechtsgrond omkleede oordeelen gegeven. De humor, ook in de raadsvergaderingen, was éón der krachten, waardoor alle be slissingen werden genomen. Geen enkele burgemeester van Middel burg heeft ooit zooveel officiëele persoonlijkheden moeten begroe ten: H. M. do Koningin, don Prins en de Prinses, meerdere mi- nistors en vele Engelsche autori teiten. Het woningvraagstuk heeft vanaf het begin uw uiterste zorg gehad en het stemt tot groote voldoening, dat onder uw burge meesterschap ook de herbouwplan nen der stad tot stand kwamen. Spr. eindigde met den wensch, dat Gods zegen den scheidenden burgemeester in z\jn verdere leven zou mogen, vergezellen. Bij allen groote erkentelijkheid. Als oudste raadslid sprak Mr Th. Portheine, die er op wees, dat het in het begin een beklem ming moet zijn geweest, In zulke moeilijke omstandigheden de teu gels in handen to nomen. Maar de burgers hebben altijd raad en steun gezocht b^J dozen burge meester. Namens de raadsleden bood spr. de bekende Kroniek van Smallegange aan. De gem.secr., dhr J. Ph. Ko^xe, was de volgende spreker. H\j her innerde aan do eerste bevrijdings dagen, toen honderden besprokin gen met allerlei militaire en burger lijke instanties moesten worden gevoerd, waardoor zolfs do ver gaderingen mot de adviseurs meer malen moesten worden onder broken. Zeer vlug had de burgem. zich in de gemeentezaken ingo- werktreeds op Nov. '44 gaf hij een uiteenzetting aan de bur- gorij in de raadzaal, daarmede getuigend van zijn democratische instelling. Hij dankte voor de aangename samenwerking en hoop te daarop ook met den nieuwen burgemeester, die wel een vreem deling zal z^n an zieh duf ge heel zal moeten inwerken. Namens het gemeentepersoneel (ook de diensten) bood spr. wel een zeer origineel cadeau aan, n.l. een bon voor de encyclopeadie van Wink ler—-Prins. Mr v. d. Weel antwoordt. Hierna kwam de burgemeester aan het woord. Dit oogenblik is het moeilijkste, dat ik sinds 8 Nov. 1944 heb medegemaakt, al dus spr. Dat komt, omdat ik me niet graag het middelpunt zie van een vergadering, die zich op deze wjj .-3 uitspreekt. Ik kan me eigen lijk niet voorstellen, morgen bur- gemeester-hf te zijn. Met honder den banden voel ik me aan Mid delburg gebonden, doch overwe- gizgen van verstandelijken aard beletten, dat ik nog aanblijf. Het huisvestingsvraagstuk was onge twijfeld het moeilijkste en wan neer men mij morgen met een opgeheven hoofd door de stad ziet loopen, komt dat, omdat nie mand mij meer om een huis kan vragen, aldus spr Hij bracht hartelijk dank aan de verschillende gemeentediensten, met name voor het werk der eer ste periode. „De ovorwinnigen, die zijn behaald, zijn te danken aan hot initiatief en de stuwkracht dor ambtenaren en ik was slechts de vlag, die de lading dekte." Het speet spr. zeer, nu ook afscheid te moeten nemen van den nood- gemeenteraad, waarin harmonie en weloverwogen samenwerking heerschten en waarmede hij werk zame en vruchtbare vergaderingen heeft gehad. Vooral de rondvraag Da atöombomproef onder water. Een par radio overgebrachte foto toont vice-admiraal Blandy (links), die por radio eon verslag goeft over do proefneming met do atoombom in da wateren van Bikini. Ass. Press P. Vóór den oorlog nain Neder land de vierde plaats in op de lijst van schepenbouwende na ties. De eerste drie plaatsen werden ingenomen door Enge land, Duitschland en Japan. In 1938 liepen 83 schepen van meer dan 400 b.r.t. van stapel. 61 objecten kleiner dan 400 b.r.t., 20 stuks baggermaterieel en ongeveer 150 andere vaartui gen. In totaal werd ongeveer 220.000 b.r.t te water gelaten. Ongeveer 30 pet. van den om zet der werven was voor repa ratiewerkzaamheden. Na de bevrijding had het meerendeel der scheepswerven te kampen met moeilijkheden, doordat een groot deel van de machines was geroofd en deze machines alsmede de droogdok ken waren rernietigd of be schadigd, zoodat niet direct op volle capaciteit kon worden ge werkt. Tengevolge van deze omstan digheid start Nederland thans tijdelijk op de vijfde plaats in de ranglijst der scheepsbou wende landen, waarbij de eerste vier plaatsen door Engeland, de V.S., Zweden en Italië wor den bezet. Momenteel werken de scheepswerven weer op 90 pet. van de vooroorlogsche capaci teit met dien verstande echter, dat een belangrijk deel van het productievermogen thans nog wordt benut voor het uitvoeren van noodzakelijke reparatie werkzaamheden, en met het verbouwen van troepentrans port- en hospitaalschepen tot vracht- en passagiersschepen, met het wijzigen van een tan ker tot walvischvaarder en het herstellen van de zware oor logsschaden, die aan vele sche pen werden toegebracht. Wat den bouw betreft kun- Prins Bernhard waarschijnlijk aanwezig. Tevens opening van het Zeeuwsche Oorlogsmuseum. Zooals wjj gisteren reeds meldden, is er groote kans, dat Z. K. H. Prins Bernhard morgen naar Walcheren komt, om de onthulling van het gedenkteeken te Vlissingen en de opening van t Zeeuwsehe Oorlogsmuseum bjj te wonen. Wanneer dit niet zou kun nen doorgaan, zal hij zich doen vertegenwoordigen door gen.-maj. Kruis. Wie er zullen zijn. De volgende offioiëele persoonlijkheden zullen verder bij deze plechtigheid tegenwoordig zijn: maj.-gen. E. Hakewill Smith CB- CBE-MO-GOC, die de onthulling zal verrichten; eenige toegewezen Engelsche officieren en leden van de British Military Mission; een Engelsch gezelschap, bestaande uit Mr Gauntlett, pers-attaché; mr O. Connor Howe; mr Kingsley Martin en da dames Dorothea Wilton en Doris Sands; da gen.-maj. ir M. Tans, territor. bevel- hobber in Nederland; Kon. Hennink, bevelhebber 2e Mil. Afd.; Kol. A. C. de Ruyter v. Stevenink, oud-comm. der Prinses Irene- Brigade; Lt.-kol. B. A. Sjoerdsma, chef staf TBN; maj. J. H. Koole, bevolh. Mil. Distr. Zeeland; maj. L. T. P. J. 8. v. Embden, toegew. hoofdoffic.; maj. W. K. da Eefjter, maj. staf Mil. Distr. Zeeland; maj. 0. J. Valk van de afd. Operaties der Generale Staf; de kap. A. D. M. Stols. adj. terr. bevelhebber; kap. K. Verburg, comm. lo Comp. M.D. Zeeland en kap. O. J, H. Vierling, eveneons van hot Mil Distr. Zeeland. Da burger-genoodigden z(jni Mr 4. J. v. d. Weel, vertegenwoor digend den Comm. der Koningin; Jhr Mr A. P. O. de Casembroot, oud-wnd. comm. O.D. Zeeland en burgem. van Westkapelle; Mr J. H. R. Bloemers, oud-wnd. comm. der B.S. Zeeland; oud-burgem. O. A. van Woelderen van Vlissingen; Mr B. Kolff, burgem. van Vlissingen en Jhr Ir H. Bogaort, burgem. van Domburg. Het programma. Het programma voor dien dag is als volgt: om 10.15 u. wordt het gezelschap officieel ten stadhuize te VlisBingen ontvangen en om 10.45 u. wordt naar de plaats van onthulling op het Oranje- bolwerk vertrokken. Na een inspectie door den Territ. Bevelh. Nodorl. houdt Jhr Mr de Casembroot de aanbiedingsrede. On middellijk daarna gaat gen. Hakewill Smith tot de onthulling over, waarna namens den Min. van Oorlog een krans zal worden gelegd. Mr van der Weel zal hierna een rede uitspreken en na twee minuten stiite zal gen. Hakewill Smith het woord nemen. Na het spelen van de beide volksliederen vindt een défilé plaats. Wanneer da plechtigheid zal zjjn afgeloopen gaat het gezelschap in het Strandhotel een noenmaal, aangeboden door de gemeente Vlissingen, gebruiken. Om half drie wordt naar Middelburg ver trokken, teneinde om 3 uur bij de opening van het Oorlogsmuseum aanwezig te zijn. Om kwart voor vier gaat men naar Westkapelle, waar het dorp en het aldaar geplaatste gedenkteeken zullen worden bezichtigd. Tijdens het diner in de „Dolfijn" te Domburg, dat om zeven uur door den Territ. Bevelhebber Nederland wordt aangeboden, zal het muziekcorps van 6 B.T.T. uit Den Haag een concert geven. Wonneor de Prins mocht komen, ligt het in de bedoeling, dat hij tot hot einde zal blijven. plaats bepaald döw den aard en de grootte van het bedrijf. Op een klein zandbedrijf zal het renteloos crediet hooger zijn dan op een groot kleibedrijf. ïn principe {telden voor den bedrijffrinventaris dezelfde non. men, Uitkeeringen van molest- verjekeringen mogen vrijwil lig in den herbouw worden geïnvesteerd. Zij worden niet in mindering gebracht op het renteloos crediet, zoomin bij de gebouwen, ais bij den in ventaris. Het geld zal moeten worden verkregen uit den vrijen geld- omloop en niet door uitbreiding van de bestaande geldhoeveel- heid. De Overheid zal zich je gens de geldgevers, waaronder in de eerste plaats de boeren leenbanken zijn te rekenen, ga rant stellen voor de door hen beschikbaar te stellen gelden en voor zoover het betreft ren- telooze credieten ook voor de betaling der rente. SCHEEPVAART- BERICHTEN. 3 1 Juli Vlissingen gepas seerd ii. Antwerpen s.s. „Ber- kel" van Rotterdam, m.s. „Rembrandt" van Rotterdam, m.s. „Zeus" van Londen. Vlissingen gepasseerd v. Ant werpen m.s. „Cottica" naar Amsterdam. Vertrokken van Vlissingen m.s. „Brenda" naar Queensbrough, m.s. „Zee meeuw" naar Kopenhagen, m.s. „Atlantic" naar Stockton. 1 Aug. Vlissingen gepas seerd n. Antwerpen m.s. „Zuid- land" van Aberdeen. Vertrok ken van Vlissingen ra.s. „In Orde" naar Bo'ness. ften wij vier groepen onder scheiden. A.Schepen van ineer dan 400 b.r.t. Hiervan zijn er op do Nederlandscbe werven eun 112- tal in aanbouw met een geza- menlijken inhoud van 215.000 b.r.t., waarvan 20 pet. voor bui- tenlandsche rekening w.ordt gebouwd. Deze tonnage ia natuurlijk niet bedoeld om in één jaar te worden opgeleverd. De belang rijkste opdrachten worden ge vormd door een twintigtal mo torschepen van boven de 2000 b.r.t. Gedurende het eerste kwar taal 1946 werden 18 schepen op stapel gezet met 10923 b.r.t., 4 schepep werden te water gela ten. B.Van de ca. 130 schepen van tonnage beneden dé 400 b.r.t., die thans in opdracht zijn, is eveneens een deel voor bui- tenlandsche opdrachtgevers be stemd. C: Het baggermateriaal in aanbouw omvat 28 schepen, waarvan er 5 voor het buiten land bestemd zijn, D.Wat betreft jachten en sloepen: behalve een Oceaan- jacht (zeiljacht) wordt een aan tal sloepen voor buitenlandsche rekening gebouwd. De bouw van jachten kan weder ter hand genomen worden, zoodra de materiaalpositie verbetert. Over het algemeun wordt de situatie op de werven momenteel nog ongunstig beïnvloed door sehaarschte van voor den bouw benoodig- de materialen, daar alle voor den scheepsbouw benoodigde materialen moeten worden ingevoerd. Voor levering in 1948 of later worden echter orders geboekt. Een regelmatige en zelfs verbeterde toe wijzing vrijwel ge waarborgd. Nu do distributie van suiker binnenkort op normalen voet zai worden hervat en de suikervoor ziening weer in rustige sfeer is gebracht heeft het ministerie van Landbouw het nuttig gevonden de omstandigheden na te gaan welke tot de genomen maatregelen heb ben geleid. De opbrengst van onzen suiker- bietenoogst 194S bedroeg door oorlogsomstandigheden e-d. slechts een vierde gedeelte van normaal, n.l. ongeveer 50.000 ton. Bjj de verstrekking van een rantsoen van 400 gram per persoon per twee weken en rekening houdend met de over het algemeen lage toewijzingen aan de industrie, kon Nederland zijn behoeften aan sui ker slechts voor de eerste vier maanden van 1946 uit eigen oogst dekken. Import va* suiker was dus noodzakelijk. Met het oog op de precaire de- viezenpositie wenschte de regee ring geen geraffineerde suiker in te voeren, mede, omdat anders het werk in onze eigen raffinaderijen zou moeten worden stilgelegd. Toen echter in de tweede helft van April de eerste boot uit Cuba met ongeveer 5.000 ton ruwe sui ker aan boord was gearriveerd, brak de havenstaking uit, gevolgd door een staking bij de Wester- suikerraffinaderij. Daarop werd de „Dinteloord" ingeschakeld. Deze raffinaderij kon echter niet beginnen voor con- tinue-verwerking zeker was. Er moest voldoende voorraad zijn om eventueele storingen in den verde ren aanvoer op te vangen. Op 22 Juni werd een begin ge maakt met de tijdelijke verstrek king van ruwe suiker. Hiervan zal in totaal ongeveer 7.500 ton in consumptie worden gebracht Intusschen moest in Dinteloord in de eerste plaats de achterstand in de honoreering van de toewij zingen voor de industrie worden ingeloopen. De industrie kan geen ruwe sui ker gebruiken, daar deze suiker bij de verwerking een gistings proces ondergaat en o.a. door bij smaken niet aan de gestelde eischen voldoet. Wel was er bij de fabriek te Dinteloord op 22 Juni, na afleve ring van ongeveer 5.000 ton voor de industrie een voorraad witte suiker van plm. 5.000 ton aan wezig, maar om een eenigszins vlotte distributie te waarborgen is bij fabrieken en handel een voorraad van 10.000 ton totaal noodzakelijk. Juni en Juli zijn de maanden van de aardbeien, kersen en bessen, waarvoor met het oog op het belang van een verzekerde jamdistributie, 1000 ton extra be schikbaar moest worden gesteld. De fruitverwerkende industrie kon niet op suiker wachten, daar het fruit anders verloren zou gaan. In deze maanden komt ook de meeste melk op de markt. Voor vervaardiging van gecondenseerde melk, een belangrijk Nederlandsch exportartikel, is minstens 6000 ton suiker noodig. Met deze omstan digheden voor oogen was men aanvankelijk van meening eerst op 16 Augustus de distributie van geraffineerde suiker te kunnen hervatten. Op 10 Juli is evenwel de suiker fabriek „Wittouck" te Breda gaan draaien, waardoor hef mogelijk werd reeds op 3 Augustus een bon voor geraffineerde suiker aan te wijzen en het rantsoen gezien de gunstige ontwikkeling van aanvoer en verwerking, te stellen op 500 gram per persoon per veertien dagen. Indien verdere verschepingen uit Cuba regelmatig zullen plaats hebben cn geen stagnaties bij de suikerfabrieken optreden, is zoo wel voor de consumenten als de industrie een regelmatige en zelfs verbeterde voorziening gewaar borgd. De vooruitzichten voor den eigen oogst zijn gunstig. Het sui kerbietenareaal, dat in 1945 slechts 18.000 ha bedroeg, heeft dit jaar een omvang van 43.000 ha bereikt en nadert daarmede bet vooroorlogsche peil. In een radio-uitzending heeft mr G. van Setten, secretaris van den Rijksdienst voor land- bouwherstel, gesproken over de credietverleening aan de getrof fen landbouwbedrijven. Mr van Setten deelde mede, dat de Overheid zich voor stelt, om credieten op langen termijn te verstrekken, ge deeltelijk ook renteloos, om de mogelijkheid te openen den herbouw te doen geschieden. Het renteloos crediet zal 55 95; procent van het niet overbrugde deel kunnen be dragen. Het niet-overbrugde gedeelte wordt gevormd door de werke lijke bouwkosten af te trekken van het totaal van de rijksbij drage en het bedrag, waarop de grootere gebruikswaarde is ge waardeerd. Nieuwe gebouwen hebben n.L in het algemeen een grootere gebruikswaarde dan de oude. De onderhoudskosten der nieuwe gebouwen zullen veel geringer zijn, terwijl zij voorts beter aan haar bestem ming zullen beantwoorden dan oude gebouwen. Het bedrag, waarop de hoogere gebruiks waarde is vastgesteld, zal daar om niet voor renteloos, maar alleen voor rentedragend cre diet in aanmerking komen. De grootte van het' renteloos crediet is zeker niet vooreerst afhankelijk van de vermogens positie van den eigenaar, aldus spr. Het wordt in de eerste Apotheken. Vootr avond- en sachtrecepten zijn van 3 t.m. 9 Aug. geopend de volgende apotheken: te VlissingenFa. Engeringte Middelburg; Fa. van der Harst; te Goes: Fa. La Porte. Kanaal door Walcheren. Lv.m. dB opruimingswerk zaamheden aan het wrak aan de W. zijde van de vaargeul in den mond van de buitenhaven te Vlissingen, wordt dit wrak thans des nachts aangegeven door een vast rood licht. VLISSINGEN. Lv.m. de kinderuitzendingen is door de „Porceleijne Flesch" te Delft een tegel ontworpen, welke aan de pleegouders kan worden verzonden. Deze actie wordt gestimuleerd door de ge meenten Vlissingen en Sou burg. Voor de verdere belang rijke bijzonderheden verwijzen wij naar de adv. in het num mer van heden. Zaterdag hoopt de mo- ziekvereen. „St. Caedlia" een concert te geven op de muziek tent in het Bellamypark. Het publiek zorge nu eens, dat de muziekliefhebbers kunnen ge nieten door tijdens het spelen zooveel mogelijk stilte in acht te nemen. MIDDELBURG. Weth. Kögeler wnd. burgemeester. Zoolang de benoeming van oen definitieven burgemeester alhier nog niet is geschied, wordt het burgemeesterschap waargenomen door dhr J. W. Kögeler, weth. van financiën. De Raad benoemde tijdelijk tot leeraar aan het Gymnasium (uiterlqk tegen I Jan. 1946) Dra P. Post. GOES. De kinderen van de straat. Gistermorgen werd het eerste uitstapje van schoolkinderen gemaakt, georganiseerd door het comité „Vacantiezorg". De tocht ging naar het sportter rein. Op de Beestenmarkt had de opstelling plaats. Dhr Haas donk sprak hier een kort woord, waarin hij wees op het doel van deze excursies, n.l. om de kinderen dn de vacantie zoo veel mogelijk van de straat te houden. Hij kondigde verder aan, dat de kinderen den laat- sten dag naar Tilburg gaan. Hij dankte het Roode Kruis, dat: bij iedere excursie enkele men- schen meezendt. Hierna sprak ook burgemeester W. Cten Kate de 'kinderen toe. Hij zei aan 't eind te hopen, dat ook de Goessche kinderen goede Ne derlanders mogen worden en trouw zullen zijn aan de Konin gin, waarop door allen het Wil helmus werd gezongen. Een aardige gedachte was het de kinderen daarna door een deel van de stad te laten loopen, vergezeld van een luid sprekers-auto van de fa. v. d. Broek, die vroolijke muziek ten beste gaf. Met glundere snuitjes trokken de 351 kinderen er op uit, een zonnigen vacantiedag tegemoet. KLOETINGE. Maandagavond hoopt de muz.vereen. „Excelsior" alhier t.g.v. den verjaardag van H.K.H. Prinses Irene een con cert te geven. Er wordt nog maals een vriendelijk beroep op het publiek gedaan om tij dens het spelen stilte te be trachten.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2