Hel Woningvraagstuk. De Vredes conferentie te Parijs De internationale Voedselsituatie Het ontwerp-Vermogens- aanwasbelasting. 2e JAARGANG No. 405 PRQTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 2 Aug. 1946 De stemming niet bepaald vrede lievend. Onze Minister van Buitenlandsche Zaken aan het woord. De schadevergoedingsregeling voor Walcheren. (0 KRUIMELTJES Laatste berichten. Oorzaken van het graantekort. De veestapel in West-Europa in het gedrang. sasttó-yfefta Uitgavo Stichting „Zeeuwsch Daghlad" Kantoren te Vliosingen, Wal- •traat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloo«- wjjckstraat, Telef. 2052. Een van de meest belangrijke en diep ingrijpende we zou den ook kunnen zeggen «eest benauwtende problemen van dezen tijd, ia het woning vraagstuk. Er ia een enorm tekort aan Woningen. Duizenden huizen zijn door het oorlogsgeweld vernield en bovendien is er een schrikba rende achterstand in den nor malen woningbouw. Er is nu een begin van ver betering. Een klein begin nog maar, maar er worden toch weer woningen, zij 't dan in hoofdzaak noodwoningen, ge bouwd. Hierbij doen zich echter al lerlei moeilijkheden voor. Er is een tekort aan mate rialen en een niet minder groot tekort aan werkkrachten. En daarbij komt dan nog, dat de bouwkosten tot een onge kende hoogte zijn, gestegen. Aanvankelijk is de verwach ting gewekt, dat de kosten van materialen enz. op 145 pet. zou den worden gestabiliseerd. Dit is echter een illusie ge bleken. De jongste aanbeste dingen hebben doen zien, dat de kosten nu reeds tot onge veer 250 pet. zijn opgeloopen. Een eenvoudige woning, die vóór den oorlog voor f 4000 gebouwd werd, komt nu reeds op f 10.000. En niemand kan zeggen of we reeds het hoogte punt hebben bereikt. Het gevolg is, dat het voor particulieren onmogelijk is ge worden, om aan de oplossing van het woningvraagstuk mee te werken. De eenige mogelijkheid is nu nog slechts, dat door Rijk en gemeenten maatregelen worden genomen om in den meest drin genden nood te voorzien en dat deze lichamen de tekorten voor hun rekening nemen. De enorme schuldenlast, die toch al een duizelingwekkende hoogte heeft bereikt wordt op die wijze nog voortdurend grooter, maar er is nu eenmaal geen andere uitweg. Voor hen, die door oorlogs geweld werden getroffen, be- teekent deze gang van zaken niet minder dan 'een ramp, vooral als de oorlogsschade zou worden vergoed op basis van 1940, Met zorg vraagt men zich af hoe het op deze wijze moet gaan met onze volkshuisves ting. Wij denken hierbij inzonder- ZEEUWSCH DAGBLAD Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289, Advertentieprijs 12% cent per m.m. heid aain de grootere en de groote gezinnen. Voor gezinnen met eenige kinderen is er, wanneer geen bijzondere maatregelen worden genomen, straks geen plaats meer. Jonggehuwden moeten zich nu reeds vaak op allerlei wijzen behelpen, laat staan de gezinnen die met kinderen werden gezegend. Zoo maakt in vele gevallen de blijde verwachting plaats voor angstige vrees. Zoo wordt de beperking van het kindertal, die toch al reeds een beangsti gende omvang heeft gekregen, nog al meer gestimuleerd. Zoo wordt ons volk voor de toe komst van zijn kracht beroofd en is het straks ten, ondergang gedoemd. De oorlogsjaren waren vol angstige benauwenis vaak. Maar de oorlogsgevolgen zijn van niet minder ernstigen aard. Als geen ingrijpende maat regelen worden genomen om tot een sterke verlaging van de prijzen te komen, dan ziet het er wat de volkshuisvesting betreft, voor de toekomst don ker uit. De regeerimg staat hier voor een uiterst moeilijke taak. Al leen door een krachtige samen werking van heel het volk in al zijn geledingen, zal het mo gelijk zijn het nijpende woning vraagstuk tot een oplossing te brengen. VOORLOOPIG GEEN HOOGER TABAKSRANTSOEN. Zooals bekend zal in de ko mende weken enkele malen een extra tabaksrantsoen ter be schikking worden gesteld. Dit is uitsluitend mogelijk op grond van de voorraadspositie. Bij het publiek blijkt intus- schen de meening te hebben post gevat, dat deze extra rant soenen regelmatig zullen terug- keeren. Op grond van ingewon nen informaties kan worden medegedeeld, dat hiervan voor- loopig geen sprake kan zijn. Voor verhooging van het weke- lijksche rantsoen zouden aan zienlijke hoeveelheden deviezen noodig zijn. In hoeverre onze deviezenpo- sitie zulks toelaat, wordt op het oogenblik opnieuw bekeken. En als men tot de conclusie zou komen, dat meer deviezen voor den aankoop van tabak be schikbaar konden worden ge steld, dan nog zou een verhoo ging van het periodieke rant soen niet eerder dan omstreeks de helft van 1947 een feit kun nen worden. Hat is ar, bij de voorbereidende besprekingen in de Vredesconfe rentie tamelijk warm toegegaan. Meerdere afgevaardigden van kleine staten, bleken over het op treden van de „groote vier" maar matig tevreden. Wat niet te verwonderen is. Het zijn de grooten die in ecu onder onsje de vredesvoorwaarden voor bereiden en die ook de eindbeslis sing aan zich hebben gehouden. Onze minister van Buitenland sche Zaken, baron v. Boetzelaer, heeft daarover een hartig woordje gesproken. Nederland, zoo betoogde hij, wilde niets liever dan zoo goed mogelijk medewerken, maar dat beteekende niet, dat hij geen cri- tiek had op de door de „groote vier" gevolgde methoden. De groote vier hadden zich niet alleen het recht toege- eigend „in klein comité" de vredesverdragen te ontwer pen, maar zij hadden zich ten overvloede ook nog het recht voorbehouden den verdragen na het einde van de huidige conferentie hun uiteindelijken vorm te geven. Dat was volgens hem niet in i overeenstemming met de souve- reiniteit van de kleine- en de mid- j den-staten. Billijk en redelijk zou zijn geweest, als zij de rol, die de kleinere mogendheden in den oor- j log hadden gespeeld, hadden er- kend door hen van het begin af aan bij het vredeswerk te associ- eeren. Waarom, zoo vroeg hij verder, was voorgesteld, het voorzitter schap voor de groote vier te reser veeren? Waarom had men niet de traditie gehandhaafd, den ver tegenwoordiger van het gastland voor dezen post uit te noodigen? Dan was 'er het voorstel voor beslissingen met een meerderheid van twee derden. Hij vreesde, dat dit het de conferentie zeer moei lijk zou maken tot besluiten te komen. Hij eindigde, met te zeggen, dat het er wel erg naar uitzag alsof de „groote vier" de kleinere staten alleen de rol van adviseur hadden toebedeeld terwijl zij het bovendien blijkbaar nog noodig achtten, die adviseurs bij de uit oefening van de hun opgedragen taak voortdurend op de vingers te zien. De Australische afgevaardigde Dr Evatt onderstreepte dit betoog, dat door M o 1 p t o v krachtig werd bestredea De oppositie tegen beslissingen van een meerderheid van twee derden beschouwde hij als een po ging, om de invloed van Rusland te verminderen. Hij uitte de hoop, dat deze con ferentie een succes zal worden voor de vredelievende volken. TRAGISCH ONGEVAL E1SCHTE 5 DOODEN. Een vijftal arbeiders die gis ternacht reparatie werkzaamhe den verrichtten met een lasch- wagen van de Amsterdamsche gemeentetram, zochten een schuilplaats tegen den regen in een wachtskeet in de Kinker straat bij de Nic. Beetstraat. Zij maakten gebruik van een benzinelamp, die defect moet zijn geweest, zoodat: zij door de dampen bedwelmd werden en bewusteloos werden aangetrof fen. De onmiddellijk gewaar schuwde geneesk. dienst tracht te tevergeefs de levensgeesten weer op te wekken, evenwel zonder resultaat. Particuliere reizen naar □uitschland. Naar aanleiding van geruch ten als zou het reizen naar Duitschland voor particuliere doeleinden weer mogelijk zij rt, vestigt de British Military Mis sion er de aandacht op, dat er geen mogelijkheid bestaat om voor particuliere doeleinden een visum voor Duitschland te ver krijgen. Behandeling door de Kamer. De Staatsschuld volgens Minister Lleftlnck boven de 30 Milliard. De Tweede Kamer heeft Woensdag een begin gemaakt met de behandeling van het wetsont werp Vermogensaanwas-belasting. De eerste spreker, de heer d e Wilde (A.R.) verklaarde dat de heele opzet van het ontwerp hem niet bevalt. Daarvoor bevat het teveel onbillijkheden. Spreker wees verder op het gevaar om de belastingwetgeving te gebruiken niet alleen om geld binnen te krij gen, maar om het verschil in het bezit van geld te corrigeeren. Volgens het oorspronkelijke ontwerp zou 90 geheven wor den van op onoorbare wijze ver kregen vermogensaanwas en 50 van andere aanwassen. Na behan deling in de afdeelingen is de Regeering overstag gegaan en thans wordt progressieve heffing voorgesteld. De minister heeft verklaard, dat het een sociaal be lang kan zijn, dat groote aan wassen zwaarder getroffen wor den. Hij wil gaarne vernemen waarin het bedoelde sociale be lang bestaat. De heer de Wilde staat nog altijd op het standpunt, dat belas tingheffing alleen mag geschieden om den staat aan middelen voor zijn uitgaven te helpen. Een fis cus, zooals de Minister voorstaat, die bezitsverhoudingen gaat rege len verklaarde hij bij interruptie voor Duitsch, fascistisch. De heer T e u 1 i n g s (K.V.P.) beschouwde deze belasting als een onontbeerlijk deel van het sanee- ringsplan van onze berooide finan ciën. Ten aanzien van de oorlogs slachtoffers zou hij de uitvoering van de wet willen uitstellen tot de Kamer beslist heeft over de schaderegeling. De heer B i e r e m a (P. v. d. A.) achtte dit ontwerp weinig doelmatig, wanneer daarmee niet gepaard gaat een drastische be zuiniging op de staatsuigaven. In denzelfden geest sprak ook de heer van Dis (S.G.P.). Bij velen bestaat de vrees, dat de op brengst van deze belasting ge bruikt zal worden tot dekking van de gewone uitgaven, inplaats van tot dekking van de staatsschuld. Spr. zou hieromtrent zekerheid willen hebben. De heer S c h i 11 h u i s (P. v. d. A.) bepleitte een progressief tarief, welk denkbeeld wat de hoofdzaak betreft door den mi nister is overgenomen. De heer Hoogcarspel (Comm.) heeft het ontwerp met instemming begroet. Hij zou al leen nog verder willen gaan en alle aanwas in beslag willen ne men. Door den heer S c h m a 11 (C.H.) werd tenslotte de aandacht gevraagd voor hen die een kapi taalsverzekering sloten voor den ouden dag en die nu de dupe drei gen te worden. j Bij zijn beantwoording van de sprekers bestreed minister Lieftinck de opvatting van den heer de Wilde, dat de be lastingheffing er alleen is om den staat van de noodige geldmiddelen te voorzien. Spr. deelde mee, dat het ont werp voor de heffing ineens in voorbereiding is, dat een belang rijke spaarcampagne zal worden ingezet en dat de begrooting 1947 zoo goed als gereed is. □e staatsschuld vertoont volgens de laatste berekenin gen een vermeerdering tot 27 milliard en er zal op ge rekend moeten worden, dat zij nog wel boven de 30 mil- 1 liard zal stijgen. Er ii op gewezen, dat er onbil lijkheden en onvolkomenheden in het ontwerp voorkomen. Spr. er kent dit, maar het zou echter ge- vaarlijk zijn, een maximum van zekerheden te scheppen. Het is noodzakelijk dat de minister de gelegenheid krijgt uitvoering te geven aan maatregelen, welke de billijkheid eischt. Ten aanzien van de kapitaal verzekeringen is Spr. bereid, bij de artikelsgewijze behandeling een nader wijzigingsvoorstel te doen. zich naar Frankrijk begeven in de hoop daar werk te vinden. De Fransche bepalingen no pens de toelating van vreemde lingen staan dit echter niet toe en overtreding van deze voor schriften atelt de overtreders bloot aan gevangenisstraf en boete. Dit hebben onlangs en kele Nederlanders tot hun na deel moeten ondervinden. MILLIOENEN VALSCHE TEXTIELPUNTEN. In Tilburg en Amster dam en omgeving. De economische dienst van de politie te Amsterdam heeft thans een zaak in onderzoek, betreffende een handel in val- sche textielpunten. Naar de „Tilb. Crt." verneemt, zouden in Tilburg ongeveer een mil- lioen valsche textielpunten in omloop zijn en niet minder dan 10 millioen in Amsterdam en omgeving. De vorige week wer den in Tilburg eenige arresta ties verricht van bij deze mil- lioenenzwendel betrokkenen, welke naar Amsterdam werden overgebracht. Een uitgebreid onderzoek is nog in vollen gang. Op= en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.03 u,, on der 20.28 u. Maan op 12,03 u., onder 23.09 u. K.K. 4 Aug. Hoog water te Vliasingen Zaterdag 3 Aug.: 6.57 u. 1.84 m,, 18.13 u. 1,66 m. I Het opvoeren van de pacht waarde tot in de bovenste nok is in de eerste jaren van depressie I absoluut ongemotiveerd. Verder 'is er het groote euvel, dat vele grondeigenaren op de bezwarende grondslagen en de enorm hooge bouwkosten hun bedrijfsgebouwen Nederlandsche Jeugd gemeenschap in de lucht. Dinsdagavond om 7.15 u. komt voor het eerst de Ned, Jeugdgemeenschap in den aether. In het vervolg zal er iedere veertien dagen een der gelijke uitzending van 15 mi- nuten plaats hebben. De eerste ",et '«ror zuUcri herstellen of her- keer zal er iets worden verteld |J0"vve"' het8ef' geen over wat de N.J.G. ia en hoe »ptoo8) een chaotische» toestand zij tot stand is gekomen. De eJü'2". i 1waa j tweede uitzending zal laten - "-*■ hooren wat de N.J.G. doet en daarna zullen alle schakeerin gen van 't jeugdwerk hun beurt voor de microfoon krijgen zang, sport en spel, buitenle ven, kampeeren, enz. Stereofonie in België. De Belgische Nationale Ra dio-omroep heeft het plan op gevat van October af een twin tigtal concerten stereofonlsch te gaan uitzenden. Ingevolge verkregen toestemming van de Vereen. „De Nederland- 8cbe Dagbladpers" mogen wU vandaag met vier pagina's ver schijnen. zwaarste last zal drukken op den grondgebruiker. In een volgend artikel iets over den herbouw der boerderijen en de financiering daarvan. Onbillijk en Irreëel. In de Troonrede van vorige week is ook een passage gewijd aan het herstel van Walcheren. Het was reeds bekend, dat de noodwet-Walcheren den agrari- schen wederopbouw en de nood- 1 zakelijk gebleken herverkaveling zal regelen. Waarschijnlijk zal deze wet één der eerste onderwer pen zijn, die de nieuwe Staten- Generaal te behandelen zal krij gen. De vergoeding als gevolg van geleden oorlogs- en inundatie- schade wordt voor zoover ons be kend, in deze wet geregeld. Wel zijn ook hieromtrent door nauw- I reeds vanaf den datum van inun- I keurig met de Walchersche situa- datie tpt heden de bedrijfsinkom- tie op de hoogte zijnde instellin- sten ontbreken. Nog tal van vol gen voorstellen gedaan. gende jaren zullen de bedrijfsin- Bij het aanbieden van het ont- komsten slechts zeer gering zijn, werp-noodwet-Walcheren zal een vooral in vergelijking met de niet- nota, bevattende regelen voor de geteisterde gebieden in dezen tijd, „Het herstel van het ge schonden landbouwbedrijf zal met kracht worden voortgezet. Eerlang zal het ontwerp van wet, in 't bijzonder het herstel van Walcheren regelende, bij de Staten-Generaal worden ingediend. Ruilverkavelin- gen en her-ontginningen zullen een meer rationeel grondgebruik mogelijk moeten maken, terwijl voorbereidingen zullen worden getroffen voor verdere landaanwinning en nieuwe inpolderingen." (Uit de Troonrede.) De regeering van Egypte heeft den Egyptischen minister te Parijs geïnstrueerd een nota te overhandigen aan den voor zitter der Vredesconferentie, inhoudende het verzoek ter conferentie vertegenwoordigd te mogen zijn. Een 8-jarig jongetje van de fam. O. te Herkingen is spelen derwijs van de z.g. „tilte'1 uit een landbouwschuur gevallen. Hij kreeg een zware hersen schudding en is eenige uren daarna overleden. Het 14-jarig zoontje van de familie K. uit Vlierden is te Deurne uit een schommel ge vallen, waardoor het dusdanige verwondingen opliep, dat het reeds een half uur nadien over leed. De 148 bewoners van het Duivelseiland (noordkust van Zuid-Amerika), dat ontruimd wordt, zijn op doortocht naar Martinique in dc haven van Trinidad aangekomen. DE BILT ZEGT: Iets warmer. Geldig tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijde lijk eenigen regen of motregen. Meest matige wind tussclien W est en Zuid. Iets warmer. Kabinetscrisis in België. De beer Huysmans (C.V.P.) schadeloosstelling, tévens worden waarin men nog steeds spreken aan wien thans opdracht tot Ka- D« TjiMni passar in Batavia is de meest typische van alle markten op Java. Hat is «r druk sn sohildsraehtig. Een ex-geïnterneerde aan 't onderhandelen. Ar.efo P. Op de -bijeenkomst van de „Food and Argriculture Organi zation", die i-n, Mei te Washing ton gehouden werd, heeft de Nederlandsche delegatie er op gewezen, dat. de huidige en ook de te verwachten graantekor- ten mede te wijten zijn aan de groote uitbreiding van den vee stapel in de graanexporteeren- de landen (Amerika, Canada, Argentinië, Australië). Uit officeele gegevens blijkt immers, dat het verbruik van graan voor veevoederdoelëi.n- den in vergelijking met vóór den oorlog, eenige 'keeren groo ter is dan de gezamenlijke vooroorlogsche import van graan door d» West-Europee- sche landen. Allereerst Wordt hierdoor de broodgraanvoorziening ton gun stig beïnvloed, terwijl deze landbouwpolitiek eveneens oor zaak fer Van is, dat mündter graan beschikbaar is voor her stel van de drastisch vermin derden veestapel in West- Europa. In feite ïs derhalve door den oorlog een geheele ver andering ontstaan, doordat de graan-exporteerende lan den de plaats hebben over- hoeveelheden graan impor- I teerden en hieruit vleesch, zuivelproducten en eieren produceerden. Voor ons land is dat een levenskwestie daar onze talrijke kleine landbouw bedrijven uitsluitend zijn aan gewezen op deze veredeling tot dierlijke producten, Van Nederlandsche zijde is er op aangedrongen, dat de graan- exporteerende landen met deze, vooral voor ons zeer nadeelige, omstandigheden rekening zou den houden ten aanzien van de internationale en nationale agra rische politiek, welke door deze landen in de komende jaren ge volgd zal worden. Daar de economische belangen van de graanexporteerende lan den die uiteraard de gedu rende den oorolg verworven economische machtspositie wen- schen te bestendigen recht streeks gemoeid waren met deze vraagstukken, was het uiterst moeilijk tot concrete- oplossin gen te geraken. EMIGRATIE NAAR FRANKRIJK. De Nederlandsche ambassade te Parijs deelt mede, dat het genomen van de landen, die den laatsten tijd herhaaldelijk voor den oorlog groote voorkomt, dat Nederlanders aangeboden. Nu het zich laat aanzien, dat deze zaak binnen niet al te langen tijd haar beslag zal krijgen, is het van belang, om ten aanzien van dit onderwerp eens te luiste ren naar stemmen uit de practijk, die een behoorlijke schadeloosstel ling voor de Walchersche grond gebruikers bepleiten. Wij wendden ons daartoe tot den voorz. van de Stichting Gedupeerde Grondge bruikers op Walcheren, die bereid was ons hierover medede.eelingon te verstrekken. Een deskundige aan het woord. Dat dc meeste grondgebruikers en speciaal zij, wier bedrijfsge bouwen verwoest of zwaar be schadigd zijn, ernstig gedupeerd werden, mag langzamerhand wel als bekend worden verondersteld. Toch blijkt steeds weer, dat nog maar weinig Nederlanders daar van doordrongen zijn en zelfs be staat er groote vrees, dat ook de volksvertegenwoordiging met de regeering zich niet voldoende rea liseer er,, wat de materieele gevol gen van den hier ontstanen toe stand voor de betrokkenen zullen zijn. Onwetendheid en ook niet willen begrijpen in vele opzichten zijn daarvan de oorzaak. Waarom de schade Juist hier zoo zweer weegt. Er is op Walcheren, vergeleken met andere getroffen gebieden, een combinatie, een veelsoortig heid van schadengeïnundeerd met zout water, een zoutgehalte van den grond in sommige deelen van het eiland, hoogcr dan ergens elders. Daarbij, veroorzaakt door eb en vloed, een dichtslibben van slootcrr, waardoor afvoer van wa ter onmogelijk is. Het gevolg is een zeer langdurig proces van ont- zilting, zeer lange onvruchtbaar heid en derving van winst door exploitatie van den grond. Bovendien is door stroom en storm een enorme schade aan practisch alle bedrijfsgebouwen toegebracht. Een groot percentage is zwaar beschadigd of geheel verwoest. In afwijking van andere getroffen gebieden, waar de ak kerbouw overwegend is, overwe gen op het geïnundeerd geweest zijnde Walcheren de weide- en tuinbouw. De schade aan grasland is dubbel groot, allereerst door de veelszins lagere, ongelijke ligging, terwijl door de structuur bederving van den grond de gras zode volkomen dood is, hetgeen nieuwe zaai noodzakelijk maakt met de bekende gevolgen van vele sukkeljaren en slechte weien. Dan is er de geweldige schade aan de fruitteelt, vernietiging van waren huizen en kassen, plat glas, alweer in combinatie met de onvrucht baarheid van den grond. Al deze dingen hebben tot gevolg, dat kan van een hoog-conjunctuur binetsforinauo is verleend, hoopt voor het boerenbedrijf, :nog deze week een Kabinet, waar- Daarbij komt, dat er thans reeds schynlijk steunende op drie par- groote uitgaven gedaan moeten t(jan, te formeeren. worden voor het hersted van de inventaris en herbezetting van vee Invasievoorschot en bijzon en vooral voor het herstel van de dere uitkeering aan onder- zwaar beschadigde gebouwen, i wijzers. Verscheidene gevallen zouden kunnen worden genoemd waarbij j cn^c eweken kan de de gedupeerde bij de huidige afkondiging w?iden tegemoet ge- regeling duizenden guldens moet «en van het K.B., waarbij is be- bijdragen of leenen voor den her- paaM, dat het z.g. mvasievoor- bouw der verwoeste gebouwen. schot thans ook kan worden ver- strekt aan de onderwijzers bij set Welke grondslagen L.O. en normen momen-j Gelijktijdig kan worden ver- teel gelden. wacht, het K.B., waarbij, in af- a 6,-j— ssrirjfetfrs dS'gS"™,dz; htto? Landbouwherstel, wn.ru» een toegekend. In he, kort kon» blijkt, zijn verschillende regelin- ?'Jnde onderwijzers bij het L.O. gen voor Walcheren sfunstig te boven hun wettelijke bezoldiging noemen. Zoo worden de meatrege- een bijzonder uitkeering wordt ie» tot het herstel van den grond toegekend, bedragende voor de ge- door Landbouwherstel gedragen, huwden en ongehuwden, éénige De groote werken worden veelal kostwinners, die op I Juni 1946 uitgevoerd door de D.U.W. Ook tenminste de drie daaraan vooraf- de kosten, gemaakt door de ge- gaande maanden in vasten of tij- bruikers zelf, het z.g. herstelwerk delijken dienst waren f 450, en in eigen bedrijf, worden door voor de ongehuwden, niet Landbouwherstel vergoed. Voorts éénige kostwinners, f 180. Voor- is klaverzaad beschikbaar gesteld zoover laatstgenoemde onderwij- en straks gips, alles tot verbcte- zers op 1 Juni niet inwoonden bij ring van de structuur. En hoewel het gezin, waartoe zij behooren, de gedupeerde vaak klaagt over bedraagt de uitkeering f JOU de uitvoering, dikwijls terecht, in t De °p 1 Juni 1946 in tijdelijk principe kan iedere gedupeerde dienstverband zijnde onderwijzers zich met de regeling vereenigen. hebben mede aanspraak op de bij- Desniettemin moet uitdrukke- zondere uitkeering, in de geval- lijk worden vastgesteld, dat vol- Rn, waarin de minister van On- strekt niet de geheele schade derwijs verklaart, dat zij op grond wordt vergoed, waarmede wordt van den duur hunner werkzaam- bedoeld de belangrijk mindere op- heden gelijk kunnen worden ge- brengst van den grond in de jaren steld met dc in vasten dienst ver van herstel en nog geruimen tijd bonden onderwijzers, daarna. Ook onderwijzers op wachtgeld Getracht zal worden de schade komen voor de uitkeering of een aan dooden inventaris (werktuigen gedeelte daarvan in aanmerking, enz.) te vergoeden niet op basis van het Besluit Materieele Oor logsschade 1945, doch krachtens het Ontruimingsbesluit V.V.O. 1944, welke regeling veel gunst! Distributie van appelen, peren en pruimen. Zooals bekend, zal in de tweede helft van Augustus een diBtribu- ger is- Op eenzelfden grondslag tie van appelen, peren en pruimen zal de hervoorziening van de vee- worden ingevoerd. La verhand stapel tot stand worden gebracht., daarmede zijn de bonnen 473 al- Doch al worden deze regelingen aanvaard, waardoor zoo ongeveer de vervangingswaarde zal worden bereikt, ook dan nog zal de aan koop van vee en vooral het aan schaffen van machines en werk tuigen zeer groote verzwaarde lasten met zich brengen, omdat in vele gevallen ïn één keer moet worden aangeschaft wat onder normale omstandigheden geleide lijk plaats vond. Deze verzwaarde lasten drukken daarom zoo buiten gewoon zwaar op de bedrijven, omdat die aanschaf moet geschie den in de eerste jaren van winst- looze exploitatie, zoodat deze last gemeen en 973 algemeen aan gewezen als voorinleveringsbon- nen, die men, tot uiterlijk 8 Aug. bfj een groenten- en/of fruithan delaar kan inleveren en waarop over enkele weken een nader te bepalen hoeveelheid applen, peren en/of pruimen zal worden veil strekt. Over het geheele land zullen dezelfde rantsoenen gelden. Volgens de „Daily Telegraph" is gisteren de snelste luchtpost dienst tusschen Zwitserland en Engeland geopend. Vertrek Ba- zei 00.15; aankomst Croydon door velen onmogelijk zal kunnen 4,5. Wisseling van toestel te worden gedragen- Amsterdam,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1