De Provinciale begrooting TRIBUNAAL TE GOES. WAT OP DEN BON? PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De ontwerp- Vredesverdragen. Met Duitsche vrouwen gehuwde Nederlanders. Wat gebeurt er met Duitschland? Minister Gieien als bezuiniger. De politieke delinquenten Aandeel in de winst. Studie prijsvraag Zeeuwsche boerderijen. Uitgave Stietóiag „Zeeuwseh Dagblad" Kantoren te Yliesingen, Wol straat 33, Telef. 108; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wfjckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 404 Abonnementsprijs ƒ3,30 per kwartaal. - Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Op- cw «fldei-§ang van Zon on Maan. Vrijdag: Zon op 5.01 u„ on der 20.80 u. Maan op 10.51 u., onder 22.54 u. E.K, 4 Aug. Hoog water te Vliseingen Donderdag 1 Aug. 1946 Vrijdag 2 Aug.: Advertentieprijs 12% cent per m.m. 5.10 u. 1.97 m., 17.33 u. 1.81 m. Het antwoord van Ged. Staten. De financiering van het herstel. Verbetering van het verkeer. Gas uit Limburg. De afdeelijagen djer Prov. Staten hebben de begrootingen der Provincie voor 1945 en 1946 onderzocht en Ged. Staten heb ben de vragen en opmerkingen naar aanleiding daarvan beant woord, Uit dit algemeen verslag blijkt de groote eenstemmig heid van G.S. en Prov. Staten omtrent de financiering van 't herstel en den wederopbouw van het zwaar getroffen Zee kan na verloop van tijd deze energiebron zeker worden aan geboord. Het herstel der wegen. Eenige Statenleden wezen er op, dat vele wegvexbeteringen zeer noodig moeten worden uitgevoerd. Met name werd ge wezen op den weg Philippine- Isabellasluis. N.a.v. hiervan werd opgemerkt, dat Z.-Vlaan- gedeelte van het Rijnland, dat door Frankrijk als een deel van het Saargebied wordt be schouwd en als Fransch gebied wordt behandeld. Naarmate het lamger duurt dat het Duitsche vraagstuk aan de orde wordt gesteld, wordt de kans geringer, dat later nog belangrijke veranderingen wor den aangebracht. Het ontwerp-vredesverdrag met Italië, zooals dat door de groote vier aan de Vredescon ferentie is voorgelegd, hebben j i wij althans in hoofdzaak, reeds deren met stiefmoederlijk wordt1 opgenomen. land Men is het er over eens bedeeld, bestaat er hier een Thans zijn ook de ontwerp* dat deze kosten door het ge- I verdragen met Roemenië, Hon- uitvoering van het Provinciale1 heele Nederlandsohe volk Wwenöian i» bovendien op gaMJt'r moeten worden gedragen. josse schroeven komen te Staan Bulgarije en Finland Zonder een juiste rijksbijdra- door de opheffing van het Ver. ge worden de getroffen ge bieden totaal verhypothe keerd en indien het stelsel, der voorschotten gehand haafd blijft, ware het voor Walcheren b.v. beter geweest, het niet droog te maken, meende één der leden. keersfonds. Er is zoowel ter zake van den aanleg als wat de financiering betreft een urgen tieplan voor de wegen. De fi nanciering levert vele moeilijk heden op, evenals het gebrek aan verhardingsmateriaal en geschoold personeel. Het waterverkeer op Walcheren. Met G. S. waren vele leden het eens, dat het nog restee- hngen vragen gesteld: meer en rende nadeelige s£t yan Verkeersvraagstuk. Over de spoorver bindingen met Zee land werden in de afdee- Deze ontwerpen komen in hoofdzaak hierop neer, dat deze landen slechts een zeer geringe legermacht mogen onderhou den. De schadevergoe- d i n g, die Bulgarije zal moeten betalen, zal nog nader worden bepaald. De bedragen, welke de overige staten moe ten betalen, beloopen een mil liard dollar. In ieder der vredesverdragen is een artikel opgenomen, waar. Naar gemeld wordt, is de regeering voornemens, aan 3000 Nederlanders, die tijdens den oorlog in Duitschland met Duit sche vrouwen gehuwd zijn, in antwoord op hun officieel ver zoek, toe te staan op zeer korten termijn met hun gezinnen naar Nederland te repatrieeren. De toestand waarin deze ge zinnen verkecrcn is onhoud baar. Door de Duitschers wor den zij als „buitenlanders'- be handeld en dus overal in een hoek gedrukt. De Nederlandsche regeering ls van meening, dat aan dezen toestand een einde dient te ko men. Nog steeds beschikt men niet over een centrale docu mentatie van verdachte Neder landers in Duitschland. Er zul len dus wel eenige lieden door glippen, doch men kan de goe den niet onder de kwaden laten lijden. Over het algemeen heeft men een gunstigen indruk ge kregen van de huwelijken van deze Nederlanders. in wordt bepaald, dat over een snellere treinen was de wensch. TmOOO v7o7 hVt waterverk«r Periode nn 'erl hooSs,le 18 De directie der Ned. Spoorwe- Walcheren ten laste van maanden n\het ™n kracht gen heeft toegezegd, dat de nj- het Rijk moet komen De Wal_ worden van het vredesverdrag snelheid zal worden opgevoerd chersche bevolking mag dit niet Binten en le.ders van missies Door de geringe hoeveelheid d en en evenmin de provin-der groote mogendheden m de, 1 cie. Hoewel thans vaststaat, hoofdsteden van de betrokken dat in dit tekort een rijksbij- 'anden de belangen van de ge- materiaal kan momenteel niet meer worden gedaan. .Hoe het staat met de voor waarden, waaronder de over dracht van de tram Middel burgVlissingen aan de N.V. Stoomtram „Walcheren" is ge schied? De overdracht van de concessie met inbegrip van de trambaan is geschied voor f 60.000, waarbij de noodige waarborgen voor het personeel zijn gesteld. Het verzoek tot busver binding van Tholen met B. o. Zoom zal overwogen worden. Geklaagd werd, dat het Prov. Bestuur zoo weinig zeggen schap heeft in de P.Z.E.M., 'hoewel de aandeelen hoofdza kelijk provinciaal eigendom zijn. G. S. zullen aan de aan deelhouders voorstellen, alle le den van G. S. in den Raad van Bestuur op te nemen. Dit jaar zal de P.Z.E.M. voor het eerst weer dividend uitkee- ren. De electriciteltsvoorziening in de provincie kwam ter sprake en verzocht werd bij de P. Z. B. M. aan te dringen op het verstrekken van licht in bui tenwijken em gehuchten, waar aan getracht zal worden, zoo veel mogelijk tegemoet te ko men. De Inpolderingen, De leden waren het er alge meen over eens, dat het voor Zeeuwsch-Vlaanderen een le vensbelang is, dat de Braakman zoo spoedig mogelijk wordt in gepolderd. Datzelfde geldt ook voor het Sloe en Saaftinge. G. S. gaven de verzekering, dat deze zaak hun volle aandacht heeft. Inmiddels is het ontwer pen van plannen daartoe door de Regeering opgedragen aan het bestuur der Domeinen in overleg met den Rijkswater staat. Op aandrang van den Min. v. Openb. W. en Wederopb. hebben G. S. afgezien van het instellen van een commissie. Met min. Ringers is de inpolde ring van de Braakman bespro ken en de regeering wil ook spoed betrachten. drage zal worden genoten, blij ven G. S. van oordeel, dat ook niet een deel ten laste van de provincie mag komen. ANNEXATIE VAN DUITSCH GEBIED. Door bemiddeling van den Nederlandschen ambassadeur zal onze regeering binnenkort bij de Groote Vier een eisch om gebiedsuitbreiding indienen. Volgens „Parool" zullen de zwaartepunten liggen in Oost- Friesland, waar een deel van de 60.000 kleine boeren zich moeten kunnen .vestigen, die in Nederland geen eigen bedrijf kunnen vinden. Voorts wordt voorgesteld een rechttrekken van de grens ten Oosten van Nijmegen en ten slotte oen niet-onaanzienlijke annexatie in de omgeving van Geilen- kirehen waar een voor ons land belangrijk mingebied ligt. De voorname strijdvraag of- het te annexeeren gebied met of zonder bevolking moet wor den geannexeerd, zou thans ten gunste van een aanhechting met bevolking zfjn beslist. De zaak beslist voor een besluit wordt genomen? De ontwerp-vredesverdragen met de kleinere landen Italië incluis zijn thans gepubli ceerd. Maar uit den aard der zaak is er veel meer belangstelling voor de vraag hoe het vredes verdrag met Duitschland er uit zal zien. Het is echter de „N. R. Crt." die er de aandacht op vestigt, dat er alle kans bestaat, dat terwijl het congres te Parijs zich met allerlei kwesties van betrekkelijk ondergeschikten aard bezig houd't, de Duitsche en misschien ook de Oosten- rij ksche kwestie zich zoover zal hebben ontwikkeld, dat er i u» u- j- geen vredesconferentie meer Luchtvermnding gehouden behoeft te worden, omdat alles al beslist en onher roepelijk is. Gedacht wordt hierbij aan het optreden van de Russen'. Groote hoeveelheden grond stoffen, o.a. katoen, leer, hout en Poolsche kolen worden uit hun zóne uitgevoerd naar Rus land. De industrie, voor zoover hersteld of in stand gebleven, werkt er onder vollen druk met Zeeland. Op vragen over een vlieg veld in Zi-Vlaanderen, werd medegedeeld, dat een tijdelijk vliegveld zal worden aange legd in den Dekkerspolder, terwijl het definitieve vlieg veld zal worden aangelegd in den ingepolderden Braak man. Ten aanzien van den vlieg- dienst op Walcheren hebben voor reparatieleveringen. Meer G. S. in overweging gegeven na en meer wordt de zóne in de herstel van enkele startbanen Russische economie en in het het- vroegere vliegveld' als nood- I nieuwe vijfjarenplan ingescha vliegveld te bezigen. Voor den keld. aanleg van een definitief vlieg-De Engelschen en de Ameri- veld wordt gedacht aan een kanen, die bezig zijn aan een terrein in de z.g. Zuid-Wa te- fusie van de wederzij dsche zö- ring. Uiteraard zijn dit nog; nes zijn nu wel genoodzaakt slechts voorstellen van G. S. In de toekomst gas uit Limburg. Eén der leden bracht de mo gelijkheid ter sprake van leve ring van gas door de Limburg- dit voorbeeld te volgen. Intusschen worden in de practijk beide bezette gebieden beschouwd als nationale eenhe den, zoodat men zou kunnen allieerden "en de met hen ver bonden mogendheden zuilen waarnemen in alle aangelegen heden, welke verband houden met de uitvoering en de inter pretatie van het verdrag. De bezuinigingsmaatregelen door minister Gieien toegepast, hebben heel wat stof doen op waaien. Nu is, wanneer men de be richten, die hieromtrent ver spreid worden mag gelooven, deze bewindsman wel zeer eigenaardig tewerk gegaan. Hij heeft, naar bericht wordt, met nicimand overleg gepleegd, zelfs niet met den secretaris generaal. Over „de wijze waarop" kan dus misschien, vooral nu de be trokken minister nog slechts enkele weken in functie is, te recht aanmerking worden ge maakt. Overigens zal men niet uit het oog mogen verliezen, dat elke bezuinigingsmaatregel cri- tiek zal uitlokken. Men kan nu eenmaal geen omeletten bakken zonder eie ren te breken. Als er bezuinigd zal worden en bezuiniging op groote schaal is dringend noodzake lijk dan zullen heilig geachte huisjes in massa moeten wor den afgebroken. D« heer Vorrlnk heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid op korten termijn, al dan niet in den vorm van een vertrouwe lijke nota aan de Tweede Ka mer, mede te deelen, welke voorbereidingen door hem zijn getroffen, of nog getroffen zui len worden, ter zake van de organisatie van de door de re geering voorgenomen vrijlating van circa 40.000 gedetineerde politieke delinquenten? 2. Is de minister voorts be reid mede te deelen, welke overwegingen hebben geleid tot het vaststellen van het aantal gedetineerd te houden personen op een getal van 25.000? 3. Is de minister ten slotte bereid mede te deelen, welke maatregelen door hem, in over leg met zijn bij dit vraagstuk betrokken ambtgenooten, zijn getroffen, ten einde te voorko men, dat deze vrijlating sociale en politieke repercussies van ernstigen aard zal hebben? De directie van een der groot ste textielfabrieken van Twen te, de Kon. Stoomweverij te Nijverdal, heeft' aan haar arbei ders medegedeeld, dat zij in den vervolge zullen deelen in de overwinst van het bedrijf. Als zeggen, dat er dwars door overwinst wordt beschouwd de Duitschland heen een interna- sche mijnen en vroeg, of dit tionale grens is getrokken. voor Zeeland wellicht uitkomst kon brengen. De verwachting wordt gekoes terd, dat in 1947 in het geheele voorzleningsgebied weer gas kan worden geleverd. Reeds is contact met de Regeering ver kregen omtrent de levering van gas uit Limburg, Hoewel men de eerste jaren nog wel zal zijn aangewezen op eigen productie, En het zal de vraag zijn of straks deze toestand niet der mate is geconsolideerd, dat er van een terug geen sprake meer kan zijn. Ditzelfde geldt ook in andere opzichten, b.v. het Rijnland en het Ruhrgebled, welke gebie den wel niet van West-Duitsch- land gescheiden zullen worden, winst, welke ter verdeeling beschikbaar is, nadat het ge- investeerde kapitaal 4 procent dividend ontvangen heeft. De wijze, waarop de verdeeling onder het personeel zal plaats vinden, zal nader bekend ge maakt worden, In Lombardlje (Italië) heeft een hevige cycloon gewoed. Tot dusver zijn drie personen met uitzondering van een klein gedood en zeventien vermist, H. M. DE KONINGIN TE LONDEN. Gisteren heeft H. M. de Ko ningin het geschenk van 36 paar den, aan den Engelsehen koning overhandigd. De paarden, waarvan vier grij ze schimmels nog niet waren ge arriveerd, waren opgesteld op het groote binnenplein van het Buc kingham Palace. Bij de aanbieding van het ge- sohenk waren ook Koningin Eli sabeth en de Engelsche Prinses sen Elisabeth en Margaret tegen woordig. EXTRA BON VOOR VERSNAPERINGEN. Het ligt in de bedoeling op 29 Aug. op de versnaperingenkaart een extra-bon voor 100 gram ver snaperingen aan te wyzen. Aangezien de houders van ge combineerde tabaks- en versnape- ringenkaarten reeds geprofiteerd hebben van de destfjds beschik baar gestelde importsigaretten, wordt aan hon geen extra-snoep- bon verstrekt. OP 17 AUGUSTUS BON VOOR CACAO. Door moeilijkheden bfj den aanvoer van cacaoboonen zal niet op 10, maar op 17 Augustus een bon voor 50 j,-ram eacao worden aangewezeu, die 14 dagen geldig bltyft. Dit rantsoen is bestemd voor acht weken. Het li nog nlot mogelijk het rantsoen, dat op 16 Juni van 100 tot 80 gram werd verlaagd, weer op 100 grain terug te brengen. VERRADERS UIT DEPT, WEG GERUIMD. De daders vrijgesproken. In het najaar van 1944 werden te Enschedé B. H. Nierkens en diens zoon, die een verraderlijke rol hebben gespeeld, door leden van de N.S.B. neergeschoten. Thans hadden deze N.S.B.-ers zich voor den krijgsraad te velde, die te Almelo zitting ihield, te ver antwoorden. Bij het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat het uit den weg ruimen van vader en zoon Nier kens noodzakelijk was geweest, daar het leven van 400 manschen ervan afhing. „Wij hadden", zoo verklaarde een der daders, „de keuze tusschen het leven van twee verrader» of het leven van 400 goede vader landers in groot gevaar te bren gen. Die keuze kon niet moeilijk zijn, doch wij hebben haar pas gedaan na ernstig beraad". De auditeur-militair sprak in zijn requisitoir woorden van lof voor de N.S.B.-ers, die door snel en resoluut handelen aan de ver- raderspractijken van vader en zoon Nierkens een einde hadden gemaakt en daardoor de levens van vele goede vaderlanders waar schijnlijk hadden gered. Hij vroeg dan ook voor alle verdachten vrij spraak. De krijgsraad was dezelfde meening toegedaan en sprak alle verdachten vrij. Binnen twee dagen van Indië naar Nederland. De Voorlichtingsdienst der luchtstrijdkrachten deelt mede, dat de vlucht per legervliegtuig van Ned.-Indië naar Nederland door den legercommandant in Indië, luitenant-generaal S. J. Spoor, een opmerkelijke is ge weest. Zij heeft in luchtvaartkrin gen veel aandacht getrokken, omdat het toestel een Mit- chell-bommenwerper van Batavia is gestart in den nacht van Zaterdag op Zondag te één uur plaatselijken tijd (in Nederland was het op dat mo ment Zaterdag 7 uur in den avond) en Maandagmiddag om half 6 al op het vliegveld Val kenburg aan den grond stond. Binnen twee dagen dus, met ongeveer 40 uren vliegen, is de reis langs de gebruikelijke K.L.M.-rpute volbracht, het- geen een bijzondere prestatie wordt geacht. Woensdag werden eerst de navolgende uitspraken gedaan Pieternella Koe man, Kloetinge: ontz. rech ten. Hendrik J, C u r i 1, Krabbendijke: 1 j. int,) ontz. rechten. Geertruida M 1 1 - h o u s, Kloetinge14 m. int.; ontz. rechten. Guiljaam Bruël, Goes: ontz. rechten, W ij 1 e n J a c. L. O ve r- b e e k e, Baarlandverb, verkl. nalatenschap tot f 5000. Leo J. de Graaf, 'iH. Arendskerke1 j. int, voor waardelijk. Voorw.zich als goed Nederl. gedragen en on der toez.stelling S.T.P.D, Ver der: verb, verkl. radio en ontz. rechten. Johanna F. Bruin- o o g e, Goes1 j. int. voorw. Voorw.zich als goed Ned. ge dragen, onder toez.stelling S. T. P. D. en 5 j. voorgeschreven arbeid verrichten. Verder ontz. rechten. Jacobus J. Kaai- steker, Goes6 m. int. voorw. Voorw.: zich gedragen als goed Ned., onder toez.stel ling S.T.P.D.3 j. in land- of tuinbouw werken. Voorts ontz. rechten. Het beheer wordt in alle za ken zoo spoedig mogelijk op geheven. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan Martha B. Heuser uit Goes, was de eerste besch., die hierna voorkwam. Zij was Duit sche van geboorte en had haar afkomst niet verloochend. Ze was symp. lid van de N.S.B. gewor den, evenals van den N.V.D. Voorts had ze portretten van Hit- Ier en Mussert in haar kamer ge had. Doordat haar man bij de Waffen-S.S. gegaan was had zij extra kolen- en levensmiddelen kaarten gekregen. Dat haar oudste zoon door haar toedoen bij de Kriegsmarine gegaan zou zijn, ontkende besch. Haar verzoek om onmiddellijke uitspraak werd af gewezen. Kleine menschen in een grooten tijd. Hendrik van Ben- the m, journalist te Goes, kwam hierna voor de groene tafel. Hij was begunstiger der N.S.B. ge worden uit oogpunt van zijn be roep, zooals hij ook van andere vereenigingen lid werd om vrij toegang te hebben tot alle bijeen komsten. Hij had in Mei 1940 na de capitulatie aanvankelijk de be doeling gehad zich uit de journa listiek terug te trekken om zich alleen aan letterkundigen arbeid te wijden. Mede door de uitlatin gen van min. de Geer had hij later echter besloten zijn werk nog voort te zetten. Ook mede om in drukken op te doen voor zijn historischen roman „Kleine men sehen in een grooten tfjd" meende hij toen contact met de N.S.B. te moeten hebben. Die „groote tijd" was zeker de periode, waarin Duitschland in Europa de heerschappij zou voe ren, meende de voorz. De ver klaringen van besch. waren van tijd tot tijd nogal tegenstrijdig. Eenerzijds verklaarde hij in de N.S.B.-vergaderingen te willen waarnemen, hoe stom die lui wa ren om zich zonder tegenspraak van boven af te laten regceren, terwijl hij anderzijds zei, dat de grondbeginselen der N.S.B. prachtig waren. Dhr Buijs vroeg of besch. aan de eenpansmaaltij- den ook deelgenomen had i.v.m. zijn literair werk. Besoh. begon hierna allerei te citeeren uit brochures van ver schillende personen en beriep zich ook op het werkje van Dr Colijn „Op de grens van twee werelden". De voorz. brak dit betoog ten slotte af, er op wijzende, dat het Ned. volk als geheel destijds dui delijk genoeg heeft getoond, hoe het over de „nieuwe orde" dacht. Besoh, zette daarna zijn verdedi ging voort met het voorlezen van enkele passages uit zijn manus cript. Opnieuw moest de voorz. dit afbreken. Na het hooren van de echtgenoote kreeg besch. nog een oogenblik gelegenheid zijn alge- meene houding tijdens de bezet ting uiteen te zetten. Vergaderverbod was de oorzaak. De derde, die terechtstond was N e e 11 j e A. H. v. Veen, echtg. v. J. Fokker te Kloetinge. Zij was lid van de N.S.B. geweest en had voor de beweging gecol lecteerd. Dit was gekomen, door dat ze bijeenkomsten der N.S. V.O. bezocht, maar doordat toen de verordening kwam, dat er niet meer dan 20 personen bij elkaar mochten zijn, moest ze lid dar partij worden, zei besch. Zij had ook omgang met Duitsche mili tairen gehad. Zij vroeg onmiddellijke uit spraak en werd daarop in vrij heid gesteld. Maria Goud te 'sH. Arendskerke had 'heel wat op haar geweten. Ze was bij de N.S. B. aangesloten geweest, was lid van den Jeugdstorm en N.V.D., was als typiste bjj N.A.F. en N.V.D. werkzaam geweest en had voor W.H.N. gecollecteerd. Zij had ook veel ergernis gegeven door haar zeer vriendschappelij- ken omgang met Duitsche mili tairen. Mr F. W. Adrlaanse wees er op, dat besoh, ernstig tuberculeus is en dat dit invloed op haar ge drag heeft uitgeoefend. Francina Bruinooge uit Kattendijko was N.S.B.-ster geweest en had aan haar man, die N.S.B.-er was evenals Tolhoek, die hierbij ook tegenwoordig was, verteld, dat bakker Straub mee deed aan de Meistaking in 1943. Deze laatste was hierdoor in Vught terechtgekomen. Mr F. W. Adriaanse meende, dat besch. op haar dorp zeker niet met knuppels of rotte appels ont vangen zak worden als zij zou te rugkeer en. Uitspraken op 14 Aug. a.a. Geldigheidsduur eibon verlengd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat do bonnen B 87 Reserve voor één ei geldig blijven t/m IQ Augustus a.s. In verband met de onlangs uitgeschreven prijsvraag voor het ontwerpen van een Zeeuw sche boerderij, waarvoor de in zendingen uiterlijk 15 Juni jj. werden ingewacht bij het dis trictsbureau voor Wederopbouw boerderijen te Goes, heeft de jury medegedeeld, dat 109 ont werpen ingekomen zijn. Voor het eerste onderwerp (gemengd bedrijf groot 12 H.A. bestaande uit 3 H.A. weiland en 9 H.A. bouwland) kwamen 50 inzendingen binnen. De voor deze opgave uitge loofde prijzen van f 600, f300 en twee prijzen van f 200 heeft de jury gemeend niet te moe ten toekennen, doch zij heeft 3 gelijke prijzen van f 250 toe gewezen aan de volgende in zenders 1. De heeren J. A. de Bel en J. J. Bergsma te Goes onder .het motto a, b, c. 2. De heer Lankhorst te Zwolle onder het motto: Daar moet veel strijd gestreden zijn. 3. De heer K. Wolthuis te Arnhem onder het motto: eigen ■boer. Voor Inzendingen van de tweede opgave (gemengd be drijf groot 40 ha bestaande uit 10 ha. weiland en 30 ha. bouwland) werden evenmin de In het pro gramma vermelde prijzen van resp. f 1000, f 500 «n twee prijzen van f 200 toegekend. Besloten werd 5 gelijke prijzen van f 400 toe te kennen aan de volgende inzenders: 1. De heer F. v. d. Vegt te Delft onder het motto: De zee- hof. 2. De heer A. Wijtzes te Amersfoort onder het motto: Erf. 3. De heer. Z. Naber te Delft onder het motto: Keer. 4. De heeren J.J. Bergsma en J. A. de Bel te Goes, motto: Ada. 5. De heer N. B. Gouswaard te Assen, motto: Irene. De onder motto's Erke en 22118 ingezonden ontwerpen kregen een eervolle vermelding. De bekroonde ontwerpen zullen worden tentoongesteld op 2Q on 21 Augustus a.s. in de zaal van den heer Krijger te Goes. krijgen we deze week (4 tot en met 17 Aug.) Bonkaarten KA, KB, KC 608 463 t/m 467 brood: 800 gr. brood 468 brood: 400 gr. brood. .471 boter enz.: 125 gr. boter. 472 boter enz,: 250 gr. marg. 481 boter enz.: 100 gr. vet. 482 suiker: 500 gr. suiker, 483 Alg.100 gr. zelfr. bakmeel. 484 Alg.: 200 gr. kaas. 485 Alg.250 gr. jam, stroop, enz. B 89 Reserve 1600 gr. brood. 0 89 Reserve: 800 gr. brood, B 90 Reserve: 100 gr. kaas. B 91 Reserve: 2 kg aardappelen 0 90 Reserve: 1 ei. Bonkaarten LA, LB, LC 608 405 vleesch: 100 gr. vleesch. 406 vleesch: 400 gr. vleesch. 407 vleesch: 8 oz. meat and vegetables. A 73 melk: 2 L. melk. B 73, O 73 melk: 3% L. melk. 401 aardappelen3 kgaardapp. Bonkaarten KD, KE 608 963, 964 brood: 800 gr. brood. 971 boter, enz.: 250 gr. boter. 972 boter, enz.: 125 gr. marg. 982 suiker: 500 gr. suiker. 983 Alg.: 100 gr. zelfr. bakmeel. 984 Alg.: 100 gr. kaas. 985 Alg.250 gr. jam, stroop, enz. D 89 Reserve: 800 gr. brood. E 89 Reserve: 500 gr. rijst, kin dermeel of kinderbiscuit. Bonkaarten LD, LE 608 905, 906 vleesch: 100 gr. vleesch. 901 aardappelen: 1 kg aardapp. D 73, E 73 melk: 6 L. melk. Tabakskaarten, enz. T 41: 2 rants.-tabaksartikelen en 2 rants, sigaren van minder dan 18 cent per stuk of een pakje kerftabak van 40 gram, merk „Pax". V 41, V 42: 100 gr. chocolade en/of suikerwerk. X 41: 2 rants, tabaksartikelen. X 42: 100 gr. choc, en/of suiker werk. De bonnen voor melk zfjn gel dig t/m Zaterdag 10 Augustus. Voor da week van 11 t/m 17 Augustus zullen voor tabak, melk en aardappelon nog bonnen wor den aangewezeu. Op de suikertonnen 482 en 988 zal voornamelijk geraffinoerdé suiker verkrijgbaar ziju.'-In enkele gevallen zal men echter mot ruws suiker genoegen moeten nemen. Deze week is wederom 100 gr. vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veer tien dagen ontvangt. Bovendien is op bon 407 vleesch 8 oz. (ca, 224 gram) meat and vegetable* verkrfjgbaar. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Augustus wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 5 Augustus mag worden gekocht. Laatste berichten. DE BILT ZEGT: Koel weer. Geldig tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk op klaringen. Enkele regenbuien. Meest matige, buiïge wind. Aan vankelijk West, later krimpend. KOMT DE PRINS? De mogelijkheid, dat Prins Bernhard a.s. Zaterdag de plechtige onthulling van het oorlogsmonument te Vlissin gen zal bijwonen, is vrij groot. Mocht Z. K. H. echter niet aanwezig zijn, dan wordt hij vertegenwoordigd door Gen.- Maj. Kruis. De oogst in de Wieringermeer De beide afgeloopen weken werd in de Wieringermeer op groote schaal een begin gemaakt met de oogstwerkzaamheden. De aardappelen en het vlas waren na het hooi het eerst aan de beurt. Daarbij is gebleken, dat de vlas- plukmachine een groot deel van het werk kon verzetten. Burgemeestersbenoeming. Tot burgemeester der gemeente Philippine is benoemd: P. J. L. van Hoek, waarnemend burge meester. Nederl. druiven per K.L.M. naar Londen. Met ingang van heden wordt in Engeland de invoer van versche druiven uit Nederland weer toege staan. Ondernemende exporteurs heb ben hun eerste zendingen druiven met den nachtdienst der K.L.M. verzonden. In den afgeloopen nacht om 0.10 uur arriveerde de eerste zending op Croydon, zoodat dit product uit Holland reeds vanmorgen bij de opening der winkels te koop was. UITREIKING VAN WERKSCHOENEN. De plaatselijke diBtributiedien- sten zullen binnenkort een begin maken met de uitreiking van de bonnen voor werkschoenen, waar voor van 17 t/m 29 Juni j.l. aan vragen zijn ingediend. De diensten zullen belanghebbenden een be richtkaart zenden, wanneer zij den hun toegewezen bon kunnen af halen. Zq, die geen bericht ont vangen, komen ditmaal nog niet voor een bon in aanmerking, aan gezien de productie niet Joelaat onmiddellijk aan alle aanvragen te voldoen. Hun aanvragen blij ven. bij den distributiedienst be rusten en zullen zooveel mogelijk bij de volgende uitreiking van bon nen voor werkschoenen worden behandeld. M.s. „Sloterdijk" te Rotterdam. Het m.s. „Sloterdjjk" met 915 repatriëerenden aan boord wordt hedenavond in Rotterdam ver wacht. Vrijdagmorgen te 9 uur zal gedebarkeerd worden. GOES. Veiling van 31 Juli 1946 Dubb. Princesseboonen f 45 f 55Snijboonen 1879groene boonen 435gele boonen 57 Uien 89; Kroten 55.50; Peen 7-10; Tomaten 39—49; Andijvie 611; Postelein 5.50; Roode kool 811; Spitskool 8; Savoye kool 1317; Sjalotten 3—4.50; Pronk- boonen 36; Doperwten 18, alles per 100 kg. Bloemkool I A f 33 f 46; idem I 1832; idem II 8.50 I17; idem III 6.50; Komkom- Imers I A 10—29; idem I 18—30; I idem II 17-12; idem III 9-11; Kropsla I 58; idem II 35; Meloenen 5376, alles per 100 stuks. Selderij f3f3.50; Peen -18—21Radijs 7.50, alles per 100 'tol. i

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1