De Duitschers begraven hun Marine. Agrarisch bouwplan in Nederland. Het economisch herstel in de Groote Oost. HET PROCES TE NEURENBERG. Het groote schepenkerkhof te Kiel. Wel pro-Duitsch, doch niet pro-N.S.B. Rudenko elscht voor alle beklaagden de doodstraf. Een kwade dag voor Seyss Inquart. Vorming economische eenheid In Dultschland? Stopzetting evacuatie geïnterneerden op Java. De schorsing van Mr S. E. Hazelhoff Roelfzema. Ongewenschte polittieke activiteit. Mr W. K. H. Dieleman voor het Middelburgsche Tribunaal. Het Japansche regime heeft een ware ruïne achtergelaten. Gemeenteraad van Goes. Buitengewoon congres van de E. V. C. Een speciale verslaggever van Swt A.N.P, seinde: De behandeling van de zaak tegen de persoonlijke beschul digden is Maandag afgesloten nadas Rudenko, de Russische aanklager, in navolging der andere aanklagers voor allen de doodstraf had gevraagd. Het vonnis zal eerst ia de maand September worden uitgespro ken. „Het uur der afrekening is gekomen", riep Rudenko uit, voordat hij aaa het gerecht vroeg allen zonder uitzondering te veroordeelen tot de hoogste Straf. Tevoren had hij nog scherpere kwalificaties van alle beschuldigden gegeven als de drie andera aanklagers gedaan kadde*. HIJ noemde hen mannen zonder eer en geweten, poli tieke avonturiers, die voor geen kwaad terugschrikten, goedkoope demagogen, beu len en een bende moorde naars, die voor dit gerecht plotseling mak werden en die Hitier alleen hadden veroor deeld, omdat h(j verloren had. Seyss Inquarts rol in Polen, tot nog toe in het proces vol komen overschaduwd door de acties van Seyss op zijn voor naamste werkterreinen, werd door Rudenko in den breede be sproken. Zeven maanden, zoo zeide hij, heeft Seyss Inquart nauw samengewerkt met Frank ons een regiem van terreur in Poje* te vestigen en hij heeft ec actief deelgenomen aan het opstellen en uitvoeren der plan- me* tot uitroeiing vaa duizen den measchea, tot plundering en tot verslaving der bevolking. Rudenko herinnerde er aan, dat Seyss op 17 Nov, 1939 in een toespraak tot den leider van het Duitsche bestuur in Po len zeide: „Het leidende begin sel moet zijn het belang van het Duitsche rijk. Door middel van voortdurende Iers beulen hier in Maidanek een enorme doodenfabriek ge vestigd waar zij anderhalf mil- lioen menschen ter dood brach ten. Seyss Inquart had voorts deel genomen aan alle maatregelen waarmede de Duitschers hun doel trachtten te bereiken en ook aan besprekingen over de stroom van Joden die door de S.S. naar het Oosten werden gejaagd. Toen hij naar Neder land vertrok zeide Seyss in een afscheidsrede: „In het Oosten hebben wij een missie; in het Westen slechts een functie". Rudenko antwoordde daar op, dat de functie van Seyss Inquart in alle bezette gebie den welbekend is. Het was een functie van „beul en plunderaar". Bij zijn samenwerking met den beruchten Frank had Seyss In quart, volgens Rudenko, veel geleerd, wat hem bij „zijn bloe dig experiment in Nederland" te pas kwam. Tevoren had de Fransche aan klager, Dubost, in het licht ge steld, dat Seyss Inquart Neder land politiek en economisch aan het rijk gebonden heeft, en dat hij daarenboven verantwoorde lijk is voor de systematische plundering die Nederland on derging, voor de deportatie van een deel der bevolking en voor de maatregelen, die de hon gersnood veroorzaakten. Het vonnis zal eerst in de maand September worden uit gesproken. Noel Baker heeft uit naam van de Britsche regeering in het En- gelsche Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland bereid Is met de Vereenigde Staten of eenige an dere mogendheid in het bezette Duitschland samen te werken om strenge ad-1 tot de vorming van een economi- ministratie moet dit gebied sche eenheid^ wat betreft de zones voor de Duitsche economie te geraken, worden gebruikt en teneinde Do minister legde er den na- geen enkel overbodig meedoo- druk op, dat dit besluit tegen geen 8e®, te toonen moet men zich enkele mogendheid gericht is, geen altijd herinneren, dat het Pool- i politieke bedoeling heeft en in •che ras dezen Duitschen bo- overeenstemming met de beslissln- dem heeft geüsurpeerd' Rudenko staafde zijn aan klacht voorts nog met andere uitspraken van Seyss Inquart die eenzelfde» geest ademden. gen van Potsdam mag heeten. Hij hoopte, dat Frankrijk sn de Sov jet-Unie zouden volgen. Uit Berlijn wordt gemeld^ dat volgens berichten uit Russische zijn met het onderdak, dat zij in dc organisatie gevonden hebben en die hopen, dat er nog vele jaren mijnen te vegen zullen zijn, en andere, die de eerste kans waar nemen om te deserteeren. Russi sche vlootofficieren, die wij hier Bpraken, waren van meaning, dat een vertrouwenswerk als mijnen vegen ter zee nooit aan Duitschers kan worden toevertrouwd. De Britsche commandant zeide even wel, dat het werk goedi loopt cn de vaartkanalen dezen zomer op voldoende breedte zullen komen. Een zeer merkwaardig staaltje van da Britsche politiek om Duit schers zelf het werk te laten doen zagen we in Eckenforde, even ten Noorden van Kiel. Hier waren de groote Duitsche proefplaatsen voor torpedo's. Elke Duitsche torpedo werd hier beproefd voor zij in zee ging en 15.000 man waren in deze werkplaatsen tewerk gesteld. Thans zijn er zes Britsche offi cieren die nog een oogje in het zeil houden, terwijl de Duitschers van de „Marine-dienstgruppo" de installaties demontecrcn. 370 technici van don staf van do werkplaatsen zijn gehandhaafd. Zij demonteeren torpedo'sde tienduizenden onderdeclen moesten uit alle boerderijen worden opge haald, maar al het werk verliep volgens den commandant zonder een spoor van sabotage. Alleen trachten liandigo Duit schers het materiaal te gebruiken voor nuttige zaken. Zoo heeft men er pas ontdekt, dat men in 14 uren uit een torpedobuis een kachel kan maken. En ook alu minium kookgerei komt er thans tiib de voormalige „Torpedo Ver- Buclis Anstalt". Maar dozo nieu we productie heeft practisch niet veel beteekenis en voor zoo goed als alle materiaaleis er slechts één weg: De zee. Zoo begraven de Duitschers zelf hun marine en Kiel zal een nieuwe toekomst moeten zooken. De stad ia voor 70 pet verwoest, maar 80 pet. der bevolking woont or weor. Hoe en waarvan weten we niet, want het eenige dat ongerept bleef zijn de stranden en het water. Daarvan keerde de jeugd van Kiel op dezen Zaterdagavond terug op een witte passagiersboot. Yroolijk lachend en bruingebrand. Een van die wonderlijke contrasten, die men in Duitschland bijna dage lijks ontmoet. (Strijdend Nederland). Uithongering van hulpe- looze menschen. In een hoofdartikel oefent de New-York Times critiek op de re publikeinen, omdat zij de eva cuatie van geïnterneerde» op Java hebben stopgezet. „Op gezette tijden schijnen zij alles te doen, wat mogelijk is om I diegenen, wier steun en sympathie 1 zij anders zouden bezitten, tegen i zich in het harnas te jagen. De repubükeinsóhe leiders maken be- Seyss Inquart werd er voorts bron, Rusland bet thans nog niet aan herinnerd, dat de Duitsche de tijd acht om tot dergelijke gouverneur van Lublin, overeenkomsten te komen. Schmidt, i* zijn bijzijn ver- De Sovjet-Unie zal tegenvoor- klaarde, dat dit gebied met zijn stellen doen voor handelsverdra- moerasstn zich uitstekend leen- gen tusschen de verschillende ^ITh?eerTgcm?kkeHjak c^di-' hefd^t^^fhS? XTwa^r™ <Hrinter 1EST neerden „gijzelaars" noemt, doch men kan onmogelijk een beteren terffl bedenken. Waarom worden de geïn terneerden nog steeds vast gehouden, Indien men niet de Bedoeling heeft hen te ge bruiken als pionnen in de onderhandelingen met de Ne- derlandsche regeering! De redenen, die worden opge geven voor het stopzetten van de evacuatie per vliegtuig schijnen meer een excuus te zijn voor ver dere vertraging dan dat zij aan nemelijke gronden vormen voor het intrekken van een belofte. De eventueels resultaten moeten niet alleen de Nederlandsche autori teiten, die familieleden onder de geïnterneerden hebben, verbitterd maken, doch ook de publieke opi nie tegen de Javaansche onafhan kelijkheidsbeweging innemen. Interneering en uithonge ring van hulpelooze menschen is geen goed middel om het respect en den steun der de mocratieën te winnen." die aanleiding zouden kunnensatie is afgewerkt en wanneer geven om iedere» tienden man j voorts de verwijdering van fa- dood te schieten. brieksinstallaties, die als herstel- Inderdaad, zoo voegde Ru- j betalingen wordtin aangemerkt, denko er aan toe, hebben Hit-1 voltooid is. Na alle beelden van vernieling hof ligt de van zijn staart ontlaste vindt men in Duitschland toch „Dardes Salam" eens het com- altijd weer een climax. Nu onze mandoschip van Doenitz, thans de Bselle motorboot stuivend door het huisvesting van den Britschen Water va» de baai vanKiel snijdt, commandant. Iets verder ligt een vergetes wij het zonlicht, dat op klein Russisch oorlogsschip, dat pet water danst, en de groene - boomen aan de oevers. Men vaart hier door een haven met een stalen bodem, die op vele plaatsen in het rond zich Uit het water ver heft Da bodem van de Kielsche haven wordt gevormd door de vierhonderd schepen, die er ge kelderd werden in de dagen voor de geallieerden Duitschland's eer ste marinebasis bereikten en er een zee van ellende vonden voor 200.000 Duitschers uit het Oosten die van alles verstoken waren samengeperst in een paar honderd schepen. Van de honderd duikbooten, die de Duitschers hier tot zinken brachten steken er vele nog even boven den waterspiegel uit. Verderop liggen als stalen bergen de grootere broers, de torpedo jagers en kruisers „Hipper", „Emden", „Dorpat" zijn enkele der namen, die nog te lezen zijn. Het vestzakslagschip „Admiraal Scheer" ligt als een machtige doode walvisch op zijn buik. Rondom het water rijen zich de holle brokstukken van de ver woeste stad, de machtige staalcon structies der havenwerken, de aangeschoten dokken, de gapende monden van betonnen duikboot- bunkers. En men vaart hier langs met de wetenschap, dat alles wat nog niet vernietigd werd op het punt staat de lucht in geblazen te worden. Zelfs, zoo vertelde de Britsche havencommandant, de vele groote vaste kranen op de oevers, omdat de arbeidskracht ontbreekt om ze te demonteeren en naar getroffen landen te sturen. De Britsche genie heeft haar krachten reeds beproefd op een van de stevigste kluifjes, die haar in deze marine- basis wachten: Een der duikboot bunkers is in elkaar gezakt, alsof het een leemen huis geweest was. Temidden van dit schepenkerk- de Sovjet-autoriteiten bracht, die komen afhalen wat hun uit den faillieten boedel van Kiel zal toe vallen. Slechts een enkel Britsch oorlogssohip, een torpedojager, ligt in do haven. De Britten hebben niet veel menschen voor hun taak noodig; zij laten het de Duitschers doen. Zij hebben uit personeel der voor malige Duitsche marine een mijn- veegorganisatie samengesteld, die met Duitsch materiaal de zeeën van mijnen zuivert. Die organi satie omvat ruim 15.000 man per soneel en groepen er van werken van bases in Noorwegen, Dene marken en Nederland uit. De Kielsche groep is 3 tot 4000 man sterk en bestaat volgens de Britsche autoriteiten uit zorg vuldig gekozen betrouwbaar per soneel. Er zijn Duitschers, die blij OOSTDIJK. Als agent van ons blad treedt op: dhr J. HARTHOORN Mzn, Lavendeldijk 35. Advertentiën en abonnemen ten worden door hem aan genomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de cijfers ge publiceerd van de met akker bouwgewassen beteelde opper vlakte in Nederland. Dit zijnde voorloopige uitkomsten van de inventarisatie van land- en tuinbouw, die in. Mei j.L gehou den is. Bij vergelijking van deze cij fers, met die van voorgaande jaren, blijkt, dat de akkerbouw zich over het algemeen ontwik kelt in de richting van het vooroorlogsche bouwplan. De totale met akkerbouwge wassen beteelde oppervlakte bedroeg in 1939 929.391 H.A., in 1943 1.129.064 HA., in 1945 975.614 HA en in 1946 1.090.243 H.A. De met granen beteelde oppervlakte loopt over het ge heel parallel met dje van 1939. Terwijl de met erwten en b o o n e n beteelde op pervlakte is ingekrompen, ver toont het aardappel- areaal in vergelijking met 1939 nog een belangrijke uit breiding. Het suikerbieten- areaal 43.840 H.A. is nog iets kleiner dan in 1939: 45.701 H.A., doch vertoont een belangrijke uitbreiding in ver gelijking met 1945 (18.158 HA.). Van belang voor het her stel en de instandhouding van onzen veestapel is de uitbrei ding van de met voederbieten beteelde oppervlakte (1946: 69.818 H.A., 1939 53.063 H.A.). Opvallend is do uitbreiding van het areaal van land en tuinbouwzaden. In 1939 bedroeg dit 6.463 HA. en thans 21.804 H.A. Van bevoegde zijde deelt men het volgende mede: Het is gebkkwa, dat do schor-, ring van aw Hazelhoff Roelfze- iua, in zijn functie van direc teur van het Ncduriandsclw in formatiebureau ia Canada, tot verkeerde conclusies aanleiding beeft gegeven, met name, dat hij geschorst zou zijn, omdat hij uitdrukking gaf aan wat naar zijn overtuiging de waar-| heid was. De schorsing was echter nood zakelijk om de volgende rede nen: 1. Omdat hij twee dagen na het optreden van het nieuwe Kabinet, en sprekende in zijn officieele hoedanigheid^ zonder dat daarvoor op dat oogenblik een bijzondere aanleiding be stond, een nieuwe toon in de voorlichting in Canada bracht, welke ruimte gaf aan de ver onderstelling in het buitenland, dat de politiek van het nieuwe Kabinet op dit punt geheel te gengesteld zou zijn aan die van het vorige. 2. Omdat hij, sprekende voor het Canadeesche publiek, een nauwelijks verholen aanval deed op de pers van de Ver eenigde Staten, waarin juist in den laatsten tijd van verschil lende kanten een goed begrip van het Nederlandsche stand-1 punt viel waar te nemen en die bovendien niet tot zijn compe-i tentie behoorde. Op grond van deze overwe gingen was het noodzakelijk, onomwonden te doen uitkomen, dat de regeering zich distan- cieerde van deze rede op dit moment'de opportuniteit van I de door een ambtenaar in offi cieels functie uitgesproken •woorden staat ter beoordeeling va» de regeering, die harerzijds er op moet kunnen vertrouwen, I dat haar ambtenaren hiermede] ten volle rekening houden. (Dit komt niet geheel over een met' wat reeds vroeger ge meld werd, n.l. dat na de be doelde rede, de Amerikaansche per9 meer begrip toonde te hebben van het Nederlandsche standpunt en zich meer waar- deerend uitliet.) Het probleem heeft de volle aandacht. Op vragen van den heer Vor- rink ia verband met een bijeen komst van vroegere leden van fascistische of nationaal-socia- listische groepen heeft de mi nister van Justitie het volgen de geantwoord: De bedoelde aangelegenheid had reeds de aandacht van den minister getrokken. De resultaten van een door hem ingesteld onderzoek, bene vens een antwoord op de vraag of tegen F. Denis een gerechte lijk onderzoek al dan niet is ge opend, hoopt hij zoo spoedig mogelijk aan de Kamer te kun nen mededeelen. De minister stelt er prijs op, reeds thans te verklaren, dat het probleem van de bestrijding van ongewenschte politieke acti viteit van personen, die in den bezettingstijd een onjuiste hou ding hebben aangenomen, zijn volle aandacht heeft. Voor zoo ver het ten deze gaat om per sonen, die ingevolge het besluit politieke delinquenten 1945 voorwaardelij k buiten vervol ging zijn of worden gesteld, verdient het aandacht, dat deze personen volgens de hun ge stelde voorwaarden verplicht zijn zich als goede Nederlan ders te gedragen. Naar het oordeel van den mi nister lijdt het geen twijfel, dat bedoelde personen met deze verplichting in strijd' komen, indien zij hun vroegere fascis tische of nationaal-socialisti- sche poltieke bedrijvigheid in eenigen vorm, bedekt of open lijk, zouden hervatten. Volgens artikel 13 van het besluit politieke delinquenten 1945 kan dit hernieuwd tot hun aanhouding en bewaring leiden. Do minister heeft aan de pro cureurs-fiscaal bij do bijzon dere gerechtshoven opdracht gegeven te bevorderen, dat bij het toezicht op de naleving der testelde voorwaarden voldoen- e aandacht worde geschonken aan ongeoorloofde politieke ac tiviteit van de betrokkenen. De organen van rijks- en ge meentepolitie zijn dienovereen komstig geïnstrueerd. „Wij hebben op de bres gestaan voor de belangen van het Nederlandsche volk en kerels van de onder- grondscho gered. Als de menschen in moeilijkheden zaten, dan kwamen ze bij ons en dan waren wij goed. Maar een Officier van Ju stitie, die een jongen ver oordeelde, die een N.S.B.- er landverrader noemde, wordt niet gezuiverd, maar bevorderd tot advocaat- gener.", aldus Mr W.K.H. Dieleman Maandag voor het Middelburgsche Tribu naal. Het ging sommige oogenblikken hard tegen hard tusschen den voorz., Mr P. Loeff en den be schuldigde. Vooral, toen Mr Loeff er steeds weer op terug kwam, dat Mr Dieleman voor de N.S.B. veel sympathie zou heb ben gevoeld. Bij de punt-voor-punt-behande- ling der uitgebreide dagvaarding had de besch. ruimschoots gele genheid, zijn standpunt en de wij ze, waarop hij tot al die dingen was gekomen, uiteen te zetten. Aan het einde van de morgenzit ting verklaarde hij zelf„Ik heb in heel den oorlog een pro-Duit- sche houding aangenomen en daardoor honderden menschen kunnen helpen. Ik zag duidelijk de consequenties van mijn stand punt en besefte, dat ik me op glib berig terrein bevond. Misschien heb ik me te veel vast gebeten, doch wanneer de menschen weten, dat je een verbindingsman bent, die bovengrondse!» wat kan berei ken, dan dringen za om je heen en kan je je er niet meer van afmaken. Voor de volle 100 was ik tegen het politieke streven j^fd MAen^an ik. Tk"ial zeker der N.S.B. en de beschuldiging fouten hebben gemaakt, doch ge- daarvan neem ik niet sympathiseerd met de N.S.B. heb SS-begunstiger om Win- terhulp tegen de N.S.B.1 HlJ was ook lid en voorz van te beschermen. de werkgemeenschap Walcheren der Ned.-Duitsche Kultuurge- Toch, wanneer men de beschul- meenschap geweest, digingen hoort, ontkomt men niet aan den indruk, dat er ernstige feiten zijn te constateeren, die niet weg te discussieeren zijn- komen, dat het den verkeerden kant uitging. Maar ik wilde de verantwoordelijkheid slechts over. dragen, wanneer de boel in orde was", antwoordde besch. Die op volger, Holthuizen, was echter N.S.B.-erEn hij voegde er aan toe: „Om het geld hoefde ik het niet te doen, ik deed het uit dezelfde motieven, waaruit de Ned. Volksbeweging van thans de doorbraak wil tot stand brengen". Op 29 Junoi 1941 had Mr Die leman een brochure uitgegeven en die onder zijn vrienden en kennis sen verspreid, getiteld „Gedachten over Nederland", waarin o.m. de passage voorkwam dat de op bouw van het Ned. volk zou moe ten gaan in nat. soc. zin. Hij hoopte vurig op eet» Duitsche overwinning, want een Engelsche overwinning zou in Europa een groote chaos brengen. T.a.v. het Huis van Oranje had hij opge merkt, dat dit kon terugkomen, wanneer het de grondslagen van het nat. soc. aanvaardde en den „nieuwen tijd" zou begrijpen. Hij verklaarde deze brochure geschre ven te hebben onder drang van de oorlogsverklaring door Rusland aan Duitschland en reeds eenige dagen daarna groote spijt van zijn onbezonnen daad te hebben gehad. Het nat. soc. had hij niet bedoeld in den zin van Hitler of de N.S. B. Sinds Juni 1941 zijn zijn ge dachten geheel gewijzigd. Met stelligheid sprak hij tegen, door deze brochure den verzetsgeest te hebben ondermijnd of de Duit schers in de kaart te hebben ge speeld, hetgeen door zijn vrienden zeker zou kunea worden bevestigd. „Bovendien", aldus besch., „is een groot gedeelte van deze zaak aan het rollen gebracht door men schen, die nog meer boter op hun Een opportunist. In de middagzitting heeft hij nog rekenschap gegeven van zijn Mr Dieleman was omstreeks houding alg res, o£ficier in Mel Aan een publicatie van den Nederi.-Indischea regeerings- voorlichtingsdienst is het vol gende ontleend: Het Japansche regime heeft op economisch gebied in Neder lands ch-Indië een ware ruïne achtergelaten. Naast herstel en ombouw zal als gevolg van wij zigingen in de internationale economische structuur en in de techniek tevens op velerlei ge bied moeten worden overge gaan tot nieuwbouw. Voorts moeten de economische verhou dingen met andere landen we derom tot ontwikkeling wor den gebracht. Do overheid zal deels zelf de noodige voorzieningen moeten treffen, deels het particuliere initiatief zoodanig moeten lei den, dat het economsche leven op gang wordt' gebracht en aan nieuwe eischen wordt aange past. Op Borneo en in de Groote Oost werd onmiddellijk na de capitulatie van Japan in nauwe samenwerking met alle bevolkingsgroepen deze taak met groot enthousiasme ter hand genomen. Te Makassar werd een eco nomische commissie in het le ven geroepen, die alle bij den wederopbouw naar voren tre dende problemen onder oogen zag en de allereerst noodzake lijke maatregelen nam. Daarin hadden ambtenaren en verte genwoordigers van het Hol- landsche, Chineesche en Indo nesische bedrijfsleven zitting. Zij slaagden er in op korten termijn oude bestaande onder nemingen en bedrijven op het gebied van landbouw, handel en nijverheid op gang te bren gen. Ook aan het entameeren van nieuwe bedrijven wordt ge' werkt. Te Makassar Is een school voor landbouwonderwijzers ge opend, Verder zal daar binneiir kort een zeevaartschool en am bachtsschool worden geopend. Door de overheid is de stich ting „Prauwenfonds Zuid Ce lebes" in het leven geroepen, met het doel om, volgens door den directeur van economische zaken te verstrekken aanwij zingen, de Indonesische scheep vaart te bevorderen. Deze doel stelling houdt o.a. in het ver- leenen van credieten voor her stel en nieuwbouw van prau wen en motorvaartuigen voor de kustvaart en voorts de be vordering van de oprichting van Indonesische veembedrij- ven, scheepswerven en aanver wante bedrijven. Nov. 1941 begunstigend lid der Nederl. S.S. geworden en zou dat later ook van de Germ. S.S. zijn geweest Een desbetreffende, 1940 en zijn spoedige bereidheid om na de capitulatie met de Duitschers samen te werken. Op Gisteravond vergaderde de tijdelijke gemeenteraad. Met kennisgeving waren af wezig de heeren Haverhoek, Koolwijk en Vingerling. Onder de ingekomen stukken was o.a. het jaarverslag van de afd. van het Groene Kiuis over 1945. De ontvangsten bedroe gen f 2270batig saldo f 1439,03. Verder een advies van Ir A Drok te Terneuzen, betreffen de het herstel van den Oost- havendam en de havenboord- voorziening. Ook op grond van door hem ingewonnen inlichtin gen is hij van oordeel, dat voor de sluis nog geen direct ge vaar aanwezig is; hij acht het beter voorloopig te wachten met het herstel van den haven- dam. Voorts van J. D. Brouwer te Vinkeveen, een afschrift van Joh. 519—27. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Verder werd door B. en W., in verband met bij de behan deling der begrooting 1946 ge maakte opmerkingen betreffen de- de zelfstandigheid der ge meenten medegedeeld: a. dat door de ministers van Binnenl. Zaken en Financiën een com missie is ingesteld, teneinde maatregelen te beramen kot herstel van de financieele zelf standigheid der gemeenten, en b. dat in afwachting van ver der te nemen maatregelen door den minister van Binnenl. Za ken stappen zijn gedaan (wij hebben daarvan in het nr. van 22 Juli reeds melding gemaakt) om aan de gemeenten uitkeerin- gen te verstrekken wegens het verlies van opbrengsten van verschillende belastingen en over de jaren 1943—1946 bijdra gen te verstrekken in de kos ten van de politie. Naar ruime schatting zou Goes dientenge volge ontvangen f161.236. Van de overige in uitzicht gestelde bijdragen valt nog geen raming te maken. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de bijzon dere scholen de gevraagde voorschotten uit te keeren, n.l. f 14,85 per leerling der scholen voor gewoon lager onderwijs en f 16,89 per leerling der scholen voor uitgebreid lager onderwijs. Het bedrag uit te keeren voor vakonderwijs, werd voor de bijzondere U.L.O.-scholen vast gesteld op f 5.09 per leerling. Tot onderwijzer aan de O.L. school A, werd met algemeene stemmen benoemd de heer B. v. d. Lelie te Katltendijke. Bij de rondvraag informeer de de heer Roose naar de voor bereiding van loonsverhooging voor de arbeiders der Gem.- reiniging. De heer de Roo (weth.) ant woordde, dat deze zaak bij het G.O. is aanhangig gemaakt en door B. en W. zooveel mogelijk wordt bespoedigd. Daarna sluiting. eenige vragen naar de reden, door den voorz. voorgelezen ver- waaronl hij brieven met „Heil" k anng, waaruit het tweede moest had onderteekeiid, antwoordde hij, J, j .,wa9 JEcht,er ?le' ondf- dat daaraan niet veel waarde moet teekend door den besch. De reden j worden toegekend; het was een voor het lidmaatsohap der Ned. opportunisme, waarop S'S' nauw verband met voorz. opmerkte: „u was dus de W.H.N., van welke instelling cen opportunist en dat teekent uw besch. prov. directeur was ge- geheele karakter", weest, evenals van den N.V.D. j]jr Dieleman werd bijgestaan Die instellingen wilde hij vrij van door Mr Wijckerheld Bisdom uit alle partij-politiek houdeni en daar Den Haagi een oud-vriend van hij in de termen voor begunsti gend lidmaatschap S.S. viel, had hij dat gedaan, om de W.H.N. tegen de N.S.B. te beschermen. „Maar wist U dan niet, dat de S.S. de meest perfide en verrader, lijke organisatie was?" vroeg de voorz. „Ik trad niet toe uit sym pathie voor de nat. soc. methoden en voor de S.S. heb ik nooit iets gedaan; ik heb me slechts geori ënteerd", was het antwoord. Er kon Iets in zitten Reeds voor den oorlog bewoog Mr Dieleman zich op sociaal ter rein. In 1940 en daarna heeft hij de hulpverleening in de provincie georganiseerd en toen de W.H.N. en N.V.D. werden opgericht, kon daarin iets zitten. Het is later in Duitsche richting gegaan en daar mede was hij het volstrekt niet eens. De W.H.N.-N.V.D. moest z.i. los staan van alle politiek en een alg. soc. beweging zijn, zoo als thans b.v. Ned. Volksherstel. En het was hem bekend, dat in Zeeland in het eene dorp groote armoede was, terwijf in een aan grenzend dorp groote overschot ten bestonden. Hij wilde alles in één groote pot brengen en daaruit de groote behoeften dekken. Zoo verklaarde hij ook den brief, op 25 Apr. 1941 aan Piek geschreven, waarin stond, dat de N.V.D. de beschikking diende te verkrijgen over de fondsen der bestaande in stellingen, zooals de groote kapi talen van Godshuizen, B.A. enz. Want hij had vastgesteld, dat dit geld vaak a-sociaal werd aange wend. In dienzelfden zin had hij ook aan den Duitschen Referent für Volkspflege Schaar geschre ven, dat de Geref. Kerk te Se- rooskerke aan door haar onder steunden had verboden geiden van W.H.N. aan te nemen op straffe van uitsluiting van ondersteuning. De politieke achtergrond zou vanzelf volgen. In een anderen brief had hij geschreven, dat de politieke ach tergrond vanzelf volgt, wanneer er een gemeenschap van het Ned. volk op sociaal terrein was. Na tuurlijk had hij met het woord een geheel andere bedoeling dan „partij-politiek". Dat kon dhr Ouwehand niet begrijpen. „Waar om bent u er toch niet uitgegaan, toen u merkte dat het Ned. volk van de W.H.N. niet gediend was en de meeste burgemeesters niet wilden medewerken?" vroeg hij. ,Dat sociale werk was mij zoo dierbaar en ik heb gewacht, tot mijn opvolger was ingewerkt Ik ben spoedig tot de ontdekking ge- hem. Deze gaf in zijn pleidooi een schets van het karakter van besch. en stelde uitdrukkelijk vast, dat zijn cliënt tegenover niemand iets gemeens of laags had gedaan. Meer dan anderen stond hij bloot aan moeilijkheden, maar deson danks heeft hij vele Nederlanders belangrijke diensten bewezen zelfs als dit niet zonder risico was. Hij was niet pro-N.S.B., geen profi teur, doch een idealist. Verd. hoopte, dat hiermee re kening zal worden gehouden. De ongeveer 20 maanden interneering, het verlies van zijn advocaten praktijk, het verloren gaan van zijn roerend goed en de smet, die op zijn naam voortaan in Zeeland rust, zijn voor iemand als deze besch. reeds een zeer zware straf. De uitspraak werd hierna be paald op 12 Aug. a.s. TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Uitspraken van 29 Juli: Ida Joh. a Ratel band, Rotterdamonder zoek wordt buiten de zitting hervat. C a t h. a J. de Roo ij' P o p p e, Vlissingen: besch. vervallen. A d r. a A 'm a d i o— Schout, Ede (Gld.), voor heen te Vlissingen: 2 j. int en ontz. rechten. REVOLUTIONNAIR DREIGEMENT. Maandagavond is te Amsterdam bet buitengewoon congres van de E.V.C. geopend. In zijn rede zeide de heer B. Blokzijl over de fusie tusschen het N.V.V. en de E.V.C.: Het N. V.V. heeft den eisch gesteld, dat door de E.V.C. gedurende be sprekingen geen stakingen zullen worden geproclameerd gericht te gen de bonden van het N.V.V. Het bestuur van de E.V.C. zal het congres voorstellen dezen eisch in te willigen. Over Indonesië sprekende zeide dhr Blokzijl, dat men er goed aan zou doen zich wel te bedenken voor men tegen de vredelievende bruine broeders in Indonesië ge weld zou gebruiken, want aldus spreker „Indien onze machtige arm het wil dan staat gansch het raderwerk stil".

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2