IW de Indiethe fawta*. De vredesvoorwaarden voor Italië. Waarom geschorscht? Schadelijke berichtgeving. De Engelsche mannen onder controle. Uit een brief van Ds J. C. Koningsberger. Wi] gaan zichtbaar vooruit. De Vredesconferentie begonnen» De groote vier en de kleine zeventien. Scherpe critlek op Minister Gielen. Gedeeltelijke ontwapening. Herstelbetalingen 100 millioen dollar. KRUIMELTJEsJ Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te VUssingen, Wal- etraat 33, Telef. 168; Mid delburg, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- Trgckatraat, Telef. 2052. Wij hebben gisteren melding gemaakt van het feit, dat de ka pitein Hazelhoff Roelfzema van zijn taak als directeur van 't Ne- derlandsbhe informatiebureau in Canada werd ontheven, omdat hij de waarheid omtrent Indië had verteld. In dit nummer vindt men een toelichting, waaruit moet blaken, dat de schorsing een andere oor zaak had. Erg overtuigend klinkt deze me- dedceling van „bevoegde zijde" niet. Als b.v. gezegd wordt, dat ka pitein Roelfzema een nauwelijks verholen aanval deed op de pers van de Vereenigde Staten, waarin juist in den laatsten tijd van ver schillende kanten een goed begrip van het Nederlandsche standpunt viel waar te nemen, dan kan wor den geconstateerd, dat dit niet ge heel klopt met de feiten. Feit' is, dat deze rede met groo- te belangstelling en sympatliie in Canada is ontvangen en door de Canadeesche pers doorgegeven. Feit is ook, volgens „Elzevier", dat kapitein Roelfzema door een groot Amerikaansch dagblad werd aangezocht om een artikel waarin het Indische probleem volledig zou worden uiteengezet. Men zou dus mogen verwachten, dat de Nederlandsche regeering dankbaar zou zijn, dat de heer Roelfzema zijn licht liet schijnen en voor de wijze waarop hij de Nederlandsche zaak diende. Maar dan gebeurt precies het omgekeerde. Inplaats van een eervolle ver melding, krijgt de spreker een schorsingsbul thuis. Hem wordt het zwijgen opge legd. En dat, terwijl het zoo dringend noodig is, dat er vooral tegenover het buitenland, gesprok e n wordt en de volle waarheid in het heldere licht wordt gesteld. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 403 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 31 Juli 1946 Abonnementsprgs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Enkele weken geleden verscheen in de Nederlandsche bladen een telex-bericht van het officieele persbureau, dat ook wel in de buiteniandsohe pers zal gecircu leerd hebben, volgens hetwelk een landing van Nederlanders op Ma- doera door de extremistische troe pen werd afgeslagen. Dit bericht wekte den indruk, dat hier dus de Soekarnisten een sterke positie innemen. Maar nu ontving de redactie van „De Stem" een verontwaar digden brief van een marinier uit Soerabaja, dia het volgende Bchrijft: „Op bedoelden dag was een ber- gingsafdeelmg van de marine doende met het vlot brengen van een baggerschuit onder de kust van Madoera. Voor bescherming patrouilleerde een zeer kleine afd. mariniers met amphibie-tanks rond het obstakel. Na eenige uren arbeid werden de Marine- menschen onder vuur genomen vanaf de kust van Madoera. Naar aanleiding van dat schieten werd een kort onderzoek ingesteld. Toen de eerste mariniers landden, vluchtten de Pemu- da's weg, met achterlating van wapens en munitie. On middellijk zochten talrijke eilandbewoners bescherming bij de mariniers. Zij werden geëvacueerd en tezamen met een buitgemaakt stuk ge schut, naar Soerabaja ge bracht. Daar de werkzaamheden verder geen hinder ondervonden, keer den de mariniers terug en be schouwden hun taak als afge- loopen. Van landingsoperaties is bij ons niets bekend. Bij deze zuiveringsactie leden we geen ver liezen". Het voor do Nederlandsche zaak schadelijke bericht, werd niet herroepen. Maar een berichtgever, die wer kelijk de zaak van het „Rijk", ook van Indië, ook van de Indonesiërs dient, wordt den mond gestopt. Voor buiteniandsohe rei zen eerst toestemming van hun echtgenoote. Volgens de Daily Mail heeft het Britsche bureau voor visa een nieuwe bepaling bekend gemaakt, waarbij aan echtgenooten geen paspoorten zullen worden ver strekt, indien zij niet eerst een schriftelijke vergunning van hun eegaas kunnen overleggen. De bepaling luidt, volgens het blad aldus: „Indien de echtgenoot reist, moet hij een brief van zijn vrouw tooneu, waarin staat, dat zij volkomen op de hoogte is van zijn voorgenomen reis en accoord gaat met de regeling, die voor den tijd van haar echtgenoot's afwezigheid is gemaakt, omdat vele mannen op het punt staan hun vrouwen te verlaten om naar vriendinnetjes in andere landen te gaan. Het onderhoud van hun ge zinnen komt dan ten laste van den staat. Aan iederen handelsreiziger in Groot-Britannië is een afdruk van deze nieuwe bepaling toegezonden. De echtgenoote behoeft geen toe stemming van haar man om het land te verlaten, tenzij zij minder jarig is. AANKOMST „BOISSEVAIN". De directie van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. maakt bekend, dat met het oog op een vlot verloop der ontscheping van de passagiers bij binnenkomst van het m.s. „Boissevain", hetwelk op 5 Aug. a.s. te Amsterdam wordt verwacht, geen verwel- komers tot de terreinen en loodsen van de maatschappij kunnen worden toegelaten. Slechts zij, die met een auto passagiers komen afhalen, (kun nen hiermede op het terrein ko men. Het is den inzittenden evenwel niet toegestaan de auto te verlaten. K.L.M.-LIJN op GLASGOW GEOPEND. De K.L.M. slaat voortdurend verder haar vleugels uit. Maan dag werd de speciale lijn naar Glasgow geopend. De K.L.M. vloog al op deze stad als tusschenstation van haar lijnen naar New-York en West-Indië, Maar het aantal passagier» dat van Amerika naar het Europeesche continent wilde vliegen en in Glasgow strandde was zoo groot, dat men een aparte lijn van deze stad naar Schiphol heeft ge opend met een dienst it'weemaal per week. ALGEMEENE VERKIEZINGEN IN AUSTRALIË. De Australische eerste minister Chifley, heeft in het huis van af gevaardigden te Canberra mede gedeeld, dat 28 September a.s. al- gemeene verkiezingen zullen wor den gehouden Op dienzelfden dag zullen tevens drie referenda over voorgestelde constitutioneels wij zigingen plaats hebben. Ala gevolg van een tusschen da dagbladen getroffen regeling, tor verzekering van een billijke paplerverdeoling, vorachynt ons blad, uit hoofde van *Un formaat, vandaag in ttta omvang van 4 pagina's. Petroleum voor kookdoelein- den en verlichting. Wie in het bezit is van een pe- troleumkaart voor kookdoeleinden en verlichting kan gedurende de maand Augustus 1946 op bon 45 tot en met 48 van de kaart UA 510 vier liter, op bon 45 en 47 van de kaart UB 510 vier liter, op bon 72 van de kaart UC 510 vier liter en op bon 127 van de kaart UD vier liter petroleum koopen. De opbouw van Nijmegen. In verband met de plannen tot den opbouw van Nijmegen vraagt het dagelijksch bestuur der ge meente aan den gemeenteraad een crcdict van 850.000 voor aanleg van een watervrije Waalkade en een r .tbreiding van de vluchthaven bij dm Lindeberg voor een goede aanvoergelegenheid van bouwma teriaal bij het centrum der stad. Aan een brief van Ds J. C. Koningsberger, legerpred. in Indië, uit „Trouw" is het vol gende ontleend: Het was deze maand kalm voor den dienst in Indië bij den troep worden opgeleid. Ik be zoek de nieuw aangekomenen steeds in het transitkamp te Priok een ellendig oord en op de fronten. Wij gaan zicht- i spreek dan tot hen over het baar vooruit; pas aangekomen, werk en het leven hier op Java. bataljons zijn, zeer tot hun i Juist als zij pas aankomen, en spijt, verknipt en de mannen teleurgesteld zijn door de ont- zijn ingedeeld bij de bestaande, I vangst in dat kamp, hebben zij om deze te versterken. een bemoedigend en waarschu- Na hen te Priok verwelkomd wer,d woord hard noodig. te hebben, zag ik hen een paar dagen later reeds te Bandoeng. De training op Malakka be hoort' geheel tot het verleden, de troepen komen regelrecht uit Holland of Engeland hier aan, en moeten hier verder Maandag heeft de Vredescon ferentie te Parijs een aanvang gemaakt met haar werkzaam heden. Het begin was zeer eenvou dig. De gebruikelijke pompeuze redevoeringen, bleven, bij de opening geheel achterwege. Bidault, de Fransche afge vaardigde heeft de conferentie geopend met een speechje, dat nauwelijks 10 minuten duurde. Hij oogstte een warm ap plaus. Dadelijk daarop bleek echter al, dat de stemming op de Vre desconferentie waarschijnlijk niet zoo vredelievend zal zijn als men gaarne zou verwach ten. Toen n.I. enkele medëdeelin- gen werden gedaan omtrent de regeling der werkzaamheden sprong onmiddellijk de leider van de Australische delegatie, Evans, op de ketting. Hij liet duidelijk uitkomen, dat als het aan hem ligt, de „kleine 17" maar niet zonder meer de leiding van de „groote vier" zullen aanvaarden. Wij hebben roo riep hij uit evenveel recht om bij de beslissing over den vrede mee te spreken, «is de groote vier. ry,st zijn terug- de^door ons be- En daarvan wil hij blijk ge ven bij de behandeling van het ontwerp-reglement waarin is bepaald, dat beslissingen van de conferentie alleen met een meerderheid van twee derden kunnen worden genomen, Deze bepaling, die op voor stel van Molotov en aanvanke lijk tegen den zin van Byrnes en Bevin werd gemaakt, schijnt redelijk. Maar zij heeft ook een ge vaarlijke kant. Als een meer derheid van twee derden noo dig is, dan beteekent dat, dat een minderheid van nauwelijks een derde de geheele zaak be- heerscht. Nu beschikt Rusland over 5 of 6 stemmen waarop het als regel zal kunnen rekenen n.I. Wit Rusland, Oekraine, Polen, Zuid-Slavic en Tsjecho-Slocwa- kije. Op die manier komt het dus al zeer dicht bij een derde van 21 en zal het niet veel moeite kosten, desgewenscht een spaak in het wiel te steken, De Australische afgevaardig de wenscht, dat de beslissingen met meerderheid van stemmen vaardigheid. genomen zullen worden. wordt m den laatsten tijd in Holland zeer veel kwaad ver teld van het gedrag der officie- Wij hebben hier op Java het gevoel, dat wij op een dood punt staan. In het republikein sche 'kamp schijnt verdeeldheid te heerschen, al maken op ons de berichten daarover niet zoo veel indruk als op U in Hol land. De onderhandelingen vor. men geen onderwerp van span ning en gesprek meer. Het nieuwe kabinet i» zooals werd verwacht de geboorte heeft te lang geduurd om de belang stelling gaande te houden. Wij hopen allen van harte, dat het de Regeering bij U en hier mag gelukken om toch tot een be vredigend resultaat te komen. Orde en gekeerd in d zette gebieden, en deze wor den langzaam aan uitgestrek ter. Het bevrijdende leger verricht zijn taak. Dankbaar. Intusschen is Batavia over vol, gelukkig mede door het groote aantal van hen die door de R.A.F. geëvacueerd zijn uit de kampen in Oost- en Midden- Java. Dit is één van de geluk kigste gebeurtenissen van de laatste maand, De ondervinding van deze geïnterneerden is verschillend, hier was het meer dan ellendig, ginds was het veel beter. Als diti reddingswerk voortgang mag vinden, dan zullen wij den Britten zeer dankbaar zijn. Het personeel van de R.A.F. doet dit met groot plezier, het zijn sportieve jongens. D'éSr ziet men hen steeds van hun besten kant met hun vriendelijke hulp- GEDEPUTEERDEN NOORD-HOLLAND. Voor de derde maal is gisteren door de Prov. Staten van Noord- Holland gestemd voor leden van Ged, Staten. Er waren moeilijkheden ontstaan omdat de Kath. Volksp. ook een lid van de Prot. Ohr. groepen in het college wenachte. Toen aan dit verlangen niet voldaan werd, maar wel oen oommuniat werd ge kozen, bedankten de leden van de Kath, Volkap. voor een be noeming. De leden van de P. v. d. A. bleven echter bfj hun boBluiti wél een oommuniBt, geen O.H. of A.R. lid. Tenslotte hebben de Kath. hee- ren Witteman en Bouwman, hun benoeming aangenomen. Bon 10 voor schoenreparaties Bon 10 der lederkaart is aange wezen voor het doen repareeren van schoenen met leder zooimate riaal. Het aantal voor elke repa ratie benoodigde bonnen is ver meld op de bij den sohoenlierstel- ler aanwezige lijst. Bon 10 blijft geldig en kan in combinatie met reeds aangewezen bonnen en nog aan te wijzen bonnen worden ge bruikt. De door Minister Gielen getrof fen maatregelen tot vereenvoudi ging van de organisatie van het departement van Onderwijs, heb ben ontstemming gewekt bij de Party van den Arbeid. In eeu communiqué, uitgegeven na een Zaterdag j.l. gehouden ver gadering van het bestuur dezer party, wordt gezegd: „Met verontwaardiging an ver ontrusting nam het partybestuur kennis van de wyze, waarop re- organisatiemaatregelon aan het departement van Onderwys, Kun sten on Wetenschappen werden doorgevoerd. Zoowel een opbou wende cultureele politiek, als de goede geest van samenwerking onder de betrokken ambtenaren, acht het partybestuur door be doelde maatregelen, die het rechts- bewustzyn van velen hebben ge krenkt, ernstig in gevaar ge bracht. De mededeeling, dat de Kamerfractie terstond aandacht heeft besteed aan deze kwestie en op krachtige wy'ze zal optreden ten behoeve onzer cultureele poli tiek en een correcte behandeling van alle betrokken ambtenaren, werd met voldoening ontvangen." Provincienieuws Behalve wat wij gisteren reeds meedeelden, behelzen de vredes voorwaarden voor Italië, waar over de „Groote Vier" het eens zijn nog het volgende: Sardinië en Sicilië moeten vrij wel gd'te! gedemilitariseerd wor den. Italië zal alleen militaire in stallaties mogen aanbrengen voor binnenlanosche doeleinden. Per manente installaties van dien aard binnen 30 K.M. van de Fransche territoriale wateren zijn op Sar dinië verboden. De Italiaansche vloot wordt In gekrompen. Het land zal niet meer dan twee slagschepen, vier kruisers cn een aantal andere eenheden mogen hebben. Italië moet bepaalde schepen ter beschikking van Frankrijk, Groot- Brittannië, de Sovjet-Unie en da V.S. stellen. Allerlei andere vaar tuigen moeten tot zinken worden gebracht of onbruikbaar worden gemaakt. Italië mag geen slagschepen bouwen of aankoopen en het totale personeel van de vloot mag slechts 22.500 officieren en manschappen omvatten. Het Italiaansche leger met in begrip van de Carabinieri mag niet meer dan 250.000 man sterk zijn. Het mag met niet meer dan 200 tanks (middelmatig zware en zeer zware) bewapefld zijn. Binnen het half jaar, nadat het vredsverdrag in werking zal tre den moet de rest van het Italiaan sche leger ontbonden zijn. Mili taire oefening voor niet-leden van het leger is verboden. Tot de Italiaansche lucht vloot zullen niet meer dan 200 jagers mogen behooren. Italië krijgt geen vliegtuigen, welke in de eerste plaats bommenwerpers zijn en in stallaties voor bommen be zitten. De geallieerden krijgen alle oorlogsmateriaal, waarover Italië niet meer beschikken mag. Italië werkt samen met de ge allieerden ter voorkoming van herbewapening door Duitschland en Japan. Italiaansche krijgsgevangenen zullen zoo spoedig mogelijk gere patrieerd worden. Ten hoogste negentig da gen na het in werking treden van het verdrag zuilen alle vreemde strijdkrachten uit Italië teruggetrokken zijn. Italië zal deelnemen aan de her stelbetalingen tot een bedrag van 100 millioen dollar, te voldoen in zeven jaren. Gedurende de eerste twee jaren zullen hiertoe geen goederen aan de loopende Itali aansche productie onttrokken wor den, daarna wel. Voorts zal Italië deze schulden betalen met een deel der uitrustingen en fabrieken, die bestemd: waren voor de oorlogsin dustrie en die niet gemakkelijk voor de vredesindustrie te gebrui ken zijn. De derde betalingsbron zijn de Italiaansche activa in Bul garije, Hongarije en Roemenië. Lt.-generaal S. H. Spoor in Nederland. Gistermiddag is lt.-generaal S. H. Spoor op het militaire vlieg veld Valkenburg met een Mitchell B 25 gearriveerd. Generael Spoor zal omstreeks tien dagen in Neder land verbiy'ven teneinde bespre kingen te voeren van militair- technischen aard. Het Oostenrijksche parlement heeft een beroep gedaan op de V. N., waarin verzocht wordt, dat Oostenrijk een delegatie naar de Vredesconferentie zal mogen zen den om inlichtingen te verstrek ken over den huidigen toestand in het land. De Hamburgsche transportar beiders hebben het militaire gezag er in een memorandum op gewe zen, dat de loonen te laag zijn om zelfs de gerantsoeneerde artikelen te kunnen koopen. Denemarken gaat accoord met den door Engeland geboden prijs voor boter, spek eieren op con tract voor langen termijn. Over het contract is gedurende twee maanden onderhandeld. Eenige schepen van de Ameri- kaansche marine hebben de Groenlandsche haven Thule be reikt, die op 950 mijl afstand van Zoo is er dadelijk eenige wrijving. Het zal voor den voorzitter wel niet altijd gemakkelijk zijn op de Vredesconferentie den vrede te bewaren. ren, soldaten en vrouwelijke helpsters hier in Indië. Weet gij, dat, ais deze dingen hier nauwkeurig onderzocht wor den, dit alles laster en praatjes blijkt te zijn? Natuurlijk zijn er hier, evengoed als in Holland verkeerde menschen. Er wor den hier moreele fouten ge maakt. Maar als men zou gaan ver gelijken met de toestanden in Europa en in Holland, dan ge loof ik, dat Java geen mal fi guur zou slaan. Wij leven in afwachting van wat gebeuren gaat, en strijden te zamen voor de toekomst van Indië en Nederland, en onze mannen laten den moed en het moreele peil niet zakken. de Noordpool ligt. Het is het Noordelijkste punt dat groote schepen in dezen tijd van het jaar ooit hebben bereikt. Masaryk, de Tsjecho-Slowaak- sdhe minister van Buitenlandsche Zaken, heeft meegedeeld, dat op 15 Juli bijna een millioen Duit- sehers het land hadden verlaten. Een convooi van Amerikaan- sche vrachtwagens is halver wege tusschen Peking en Tientsin door 200 Chineezen uit een hinderlaag overvallen. Vijf Amerikanen en 16 Chineezen werden tijdens de K- -iutae- lingen gedood. De 15 voornaamste schuldi gen aan wreedheden in een con centratiekamp bij Saarbrücken •begaan, zijn, nadat zij in het proces tegen oorlogsmisdadi gers te Rastadt ter dood ver oordeeld waren, door executie pelotons terechtgesteld. De directeur-generaal van het gevangeniswezen in Spanje heeft voor radio Madrid ver klaard, dat het aantal gevan genen 38.733 bedraagt, hiervan zijn 6154 als „restant" van den burgeroorlog te beschouwen. Het in 1933 aangelegde meer dan 220 K.M. lange Baltische kanaal, dat door de Finsche re publiek Karelië naar de Witte Zee loopt en gedurende den oorlog onbevaarbaar was ge worden, is voor de scheepvaart heropend. Engelsche politie heeft te Tel Aviv ondergrondsche werk plaatsen ontdekt', waar de bom men vervaardigd zouden zijn, welke het Britsche hoofdkwar tier te Jeruzalem, het Koning David hot'el, hebben vernield. De bijna twee K.M. lange brug over de Kleine Belt is door brand ernstig beschadigd. Tusschen Frankrijk en Tsje- cho Slowakije is een handels overeenkomst gesloten. Er is eveneens een luchtvaartover eenkomst tusschen de beide landen tot! stand gekomen. Benoemingen. Benoemd tot ontvanger-grif fier van het waterschap Vrij- berghe, A. L. C. Brooijmans te Tholen; dijkgraaf van den Van Alsteinpolder, Mr W. E. M. Seijdlitz te Hulst; voorzit ter van het bestuur der water- keering van den calamiteuzen Suzannapolder, M'. Moerland te St. Annaland; voorzitter van het waterschap voor de uitwa tering door do Sluis in debiet, D, W. Lindenbergh 'te 's Heer Arendskerke en tot lid van het bestuur J. J. Klompe te Wol- phaartsdijk; gezworene van den polder Vier Bannen van Duiveland, J. A. van Nieuwen- huijze te Nieuwerkerk en C. J. van Westen te Zierikzee; ge zworene van het waterschap De Breede Watering bewesten Yerseke, M. Nieuwenhuijse Lzn. te Nisse; lid van het bestuur van het waterschap Nol Koude en Loven, F. G. Tollenaar te Hoek; dijkgraaf van den Fre- dericapolder, J, M. Kakebeeke Bij K.B. van 19 Juli 1946, ni. 42, is m.i.v. den dag van in diensttreding tot wederopzeg- gens toe benoemd tot secr. van het Tribunaal voor het arrond. Middelburg, Mr W. J. Koole te Goes, thans adj.-secretaris bij genoemd Tribunaal. Scheiding functies Burgemeester-Secretaris. Bij K.B. van 12 Juli 1946, no. 43, is mri.v. 1 Aug. 1946 de aan wijzing der gemeenten 's Gra venpolder, Nisse en 's H. Abts- kerke, als gemeenten, waar de bediening van secr. door den burgemeester wordt bekleed, ingetrokken. Benoeming Burgemeester Arnemuiden. Bij K.B. van 26 Juli 1945, no. 5, is m.i.v. 16 Aug. 1946 be noemd tot burgemeester van Arnemuiden, dhr J. Lange- beeke, thans wnd. burgemees ter dier gemeente. Joos Langebeeke is geboren op 19 Maart 1892 te Arnemui den. Onmiddellijk na de bevrij ding werd hij door den Comm. der Konngin met de waarne ming van het burgemeesters ambt bela9t. De nieuwe functionnari9 is ge huwd en heeft één kind, is Ned. Herv. en behoort politiek, hoewel niet aangesloten, tot de C.H. groep. Onthulling van een gedenk- teeken te Vlissingen. Zaterdagmorgen om 11 uur zal in Vlissingen de officieele onthulling plaats vinden van een eenvoudig gedenkteeken, opgericht ter herinnering aan de landing der geallieerde strijdkrachten. Het gedenktee ken bestaat uit een eenvoudige hard'steenen zerk, waarop een plaquette der Ned. regeering i9 aangebracht, die in het En- gelsch en het, Nederlandsch de wapenfeiten vermeldt. Twee soortgelijke gedenkteekens zul len ook verrijzen in Westka- pelle en voorts een aan het Sloe, t,e Baarland en te Hoede- kenskerke. In Vlissingen wordt alleen het gedenkteeken officieel onthuld en wel door generaal Hakewill Smith, den commandant van de 52e Schotsche Lowland-Divi sion", onder wiens bevel de troepen in Nov. 1944 Walche ren hebben bevrijd. Een aantal Engelsche en Ne derlandsche officieren zullen eveneens bij de plechtigheid aanwezig zijn. Het muziekcorps van de Ge- zagstroepen uit tien Haag ver leent medewerking, terwijl een compagnie infanterietroepen zal defileeren. Het ligt in de bedoeling, dat na afloop van de plechtigheid de generaal met zijn gevolg een tocht over Walcheren zal ma ken en een kort. bezoek aan het Zeeuwsch Oorlogsmuseum zal brengen, dat dan juist, wordt geopend. Verdronken. Zondagmiddag is op het strand te Westenschouwen de 16-ja- rige S. W. de Haan uit Haam stede bij het baden in zee ver dronken. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.00 u., onder 20.32 u. Maan op 9.88 u., onder 22.39 u. EK. 4 Aug. Hoog water te Vlissingen Donderdag 1 Aug.: 4.32 u. 2.10 m., 16.50 u. 1.94 m. MIDDELBURG. Zaterdagmiddag om 3 uur heeft in één der zalen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen de officieele opening plaat» van hot Zeeuwsch Oorlogsmuseum. Na afloop zullen de leden en ge- noodigden een bezoek brengen aan de zalen in de Noordstraat, waar reeds een aardige verza meling zal zijn tentoongesteld. GOES. Organistencongre». Onder auspiciën van het dis trict Zeeland der Nederlandsche organistenvereeniging zal op 24 Aug. a.s. alhier een organisten- congres worden gehouden, met medewerking van den Amster- damschen organist Cor Kee. KRUININGEN. Er worden pogingen gedaan om Kruninngen tot een onder- wijs-centrum te maken. De openbare U.L.O.school zal met September in het schoolgebouw aan de Nieuwe Voorhoute wor den geopend. Van de zijde der Z.L.M. wor den pogingen aangewend om hier een Lagere Landbouw school en een Landbouwhuis- houdschool te stichten. WESTKAPELLE. Tijdens het onweer van Vrij dagavond is door een windhoo» de houten cantinebarak, ge bouwd door de fa. Proper uit Oegstgeest, totaai uit elkaar gerukt en weggeslingerd. Van een in aanbouw zijnde steenen barak op hetzelfde werk wer den de binnenmuren en de ko zijnen los gewerkt. HAAMSTEDE. Verbeterde verkiezings uitslag. C.H. Unie 246 (2): M. den Boer, P. Slager Azn.P. v. d. Vrijh. 180 (1)P. L. Vis. DE BILT ZEGT: Harde wind. Aamvaukeiyk krachtige, lang» de kust stormachtige wind tus schen West en Noord-West. Later neemt de wind geleidelyk nf. Meest zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Alle Fransche postdiensten, behalve die voor de vredescon ferentie, hebben gisteren gedu rende 10 uur stil gelegen, daar 140.000 postbeambten een sta king ter verkrijging van 25 pcit. loonsverhooging voorbereiden. De Egyptische minister van Financiën is voornemens van het staatsbezit 1% millioen acres land op gemakkelijke be talingsvoorwaarden aan boeren te verkoopen. Vee en zaden ztillen tegen zoodanige prijzen ter beschikking worden gesteld, dat de boeren van een tuime winstmarge verzekerd kunnen zijn. Uit Skandinavië blijven be richten binnenkomen over ge- heimzinnige vliegende voorwer pen, die men voor projectielen houdt. Laatste berichten. Als gevolg van overstroomin gen in het Noorden van Anatolië, veroorzaakt door «tortregena, vreest men, dat 300 mensehen om gekomen zyn. Dinsdag is te Valkenburg(L.) het 17-jarige meisje Rekko, uit Wyire aangereden door een vrachtauto. Het meisje was op slag dood. H. M. de Koningin te Londen. H. M. de Koningin, die giste ren om tien minuten voor vier, per vliegtuig op Croydon aan kwam, arriveerde op het Bucking ham Palaee om ruim kwart over vier. De Engelsche Koning en Koningin alsmede Prinses Marga ret verwelkomden Haar. Zuid-Holland of Zuidholland. In de Prov. Staten van Zuid- Holland kwam ter sprake een voorstel van Ged. Staten om den naam der Provinei» voortaan ts sehryven: Zuidholland. Het voor stal vond vau geen enkel» zyda verdediging, zoodat de sehryf- wyze onveranderd blyft. Munitie-ontploffing ei«oht vijf dooden. Nauwelijks is de schrik over de hevige ontploffingen bij Amster dam eenigszins gezakt, of opnieuw wordt de aandacht getrokken door een ongeluk met munitie, ditmaal echter met veel ernstiger gevol gen. Hedenmiddag is in het voor het publiek verboden duingebied, eenige kilometers ten Noorden van Bergen aan Zee, een bunker met munitie de lucht ingevlogen. In dezen bunker waren vijf per sonen bezig met het bergen van de her cn der door de duinen ver spreid liggende munitie, zij wer den allen op slag gedood. Het waren twee employe's van de Rijksmarinewerf te Den Helder, de heeren B. Engeldorp Gastelaar en J. Groen, alsmede een drietal gedetineerden uit het internee- ringskamp te Schoorl, die zich vrijwillig voor het verrichten van deze werkzaamheden beschikbaar hadden gesteld, n.I. Ponne, Ber tram en Theys. Een andere gede tineerde, Offerman werd zwaar gewond naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar overge bracht, terwijl twee andere gede tineerden licht gekwetst werden en, na verbonden te zijn, naar hun kamp konden terugkeeren. Do brandweer was direct ter plaatse, maar kon uiteraard niet veel meer uitrichten. Verschillende artsen uit Alkmaar verleenden hulp aan de gewonden, ook de wnd. Burgemeester van Bergen, de heer G. Lovinck, was zeer spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Over de oorzaak van het onge luk tast men in het duister. Het stoffelijk overschot van de slacht offers is naar het Centraal Zie kenhuis fe Alkmaar overgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1