Tegen 21 Nazi-leiders de doodstraf geëischt. Gemeenteraads verkiezingen. Versobering regeeringsapparaat. Credietverleening voor getroffen landbouw bedrijven. „Millioenenvoudige moord wettigt de hoogste straf." Hooge land-en tuinbouwloonen De financiering van het herstel. KRUIMELTJES VL00TPLAN KON. MARINE. Nagekomen verkiezings uitslagen. Hollandsche vrouwen en kinderen in Javaansche kampen. „Het Is om uit Ja vel te springen." Laatste berichten. üitg&vo Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 33, Telef. 168; Mid delburg, Bouaansehe Kaai 30, Telef. 2000; Terneuzen, Tloot- wjjckstraat, Telef. 2052. Het is niet gemakkelijk van de gehouden gemeenteraadsverkie zingen een algcmeenen indruk te geven. De verhoudingen liggen (hier •en weinig anders dan bij de ver kiezingen voor Kamer en Staten. Veel meer dan bij deze verkie zingen, speelt bij de stemming voor de gemeenteraden, het per soonlijke element een rol. Voorzoover in de gepubliceerde uitslagen een lijn valt te ontdek ken is het deze, dat de Commu nisten hun positie hebben ver stevigd, vooral ten koste van de Partij van den Arbeid. De stich ting van deze partij is oorzaak geweest, dat massa's kiezers, die voorheen op de S.D.A.P. stemden zijn overgegaan naar de Commu nisten, die met name in de groote steden een zeer sterke positie in nemen. In steden als Rotterdam en Amsterdam hebben de Communis ten en de Partij van den Arbeid wanneer zij samen willen wer ken, het zoo ongeveer voor het zeggen. Onmogelijk is dit niet, gezien het feit, dat de Communisten in kleinere plaatsen, waar zij geen eigen candidaten hadden gesteld, prompt hun stem op de Partij v. d. Arbeid hebben uitgebracht. Van hun standpunt gezien, zeer ver- etandig. Voor velen loopt de weg naar het Communisme nu eenmaal via de Partij van den Arbeid. Wat de overige partijen betreft: de C.H.-Unie heeft zich naar het schijnt vrijwel gehandhaafd, ter wijl de A.R.-Partij hier en daar terugliep. De Partij van de Vrij heid bleek ook nu nog weinig aantrekkingskracht op de kiezers te hebben. Er is ditmaal, althans in meer dere plaatsen, een vrij belangrijk percentage van de kiezers, niet aan de stembus verschenen. De vacanties hebben hierbij een rol gespeeld. Velen hebben zich blijkbaar op het standpunt gesteld, dat vacantie genot gesteld moet worden boven den verkiezings- plicht. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 401 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 29 Juli 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274280. Advertentieprijs 12% eent per m.m. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft een reorganisa tie van zijn departement ont worpen. Het resultaat hiervan zal er vermoedelijk toe leiden, dat de bezetting van het de partement sterk zal worden in gekrompen. Tal van diensten, o.a. de directoraten-generaal van kunsten en wetenschappen, van vorming buiten schoolver band en van onderwijs zullen als zoodanig worden opgehe ven. Eveneens zullen de functies van regeeringsadviseur voor het tooneel, voor de muziek en voor de letterkunde niet wor den- bestendigd. De bedoeling isversobering van het regeeringsapparaat. Tot troost van de betrokken amb tenaren wordt hieraan echter toegevoegd, dat zij elders te werk gesteld zullen worden. Dus meer verplaatsing, dan versobering? 9-urigen werkdag en vrij van be lasting. Het blad spreekt van „onhoudbare toestanden" en van „loonoorlog" in West-Noord-Bra- ibant, onder Dinteloord en Steen bergen. Het weekblad „De Tuin derij" bericht van weekloonen van losse tuinarbeiders, welke van 100 tot 200 pet. liggen boven het contractloon. In spitten wordt f 16 f 17 bij een 8-urigen werkdag verdiend, pakken van sla of snij den van spinazie moet worden be taald met f 2.50 per uur, in peen- bossen zijn daggelden van f 20, ja zelfs van f 35 verdiend. Druiven- krentsters (meest meisjes van 16 20 jaar beuren f 12— f 15 per dag, flinke jongens komen in bes senpluk tot dagloonen van f 7 tot f 10. De inzenders dezer mededeelin- gen verlangen ingrijpen van den kant der organisaties en van de regeering, alsmede van de dien sten, welke met controle op de na leving van de loonovereenkomsten in land- en tuinbouw zijn belast. (P. Z. Crt.) Een nieuwe regeling In voorbereiding. Er is een nieuwe financieele regeling in voorbereiding ten behoeve van door den oorlog getroffen landbouwbedrijven. De heer Mr J. van Setten, secretaris van den rijksdienst voor Landbouwherstel, zal he denavond om 19.45 uur over den zender Hilversum I over dit onderwerp eenige mededee- lingen doen in een vraagge sprek met de afdeeling voor lichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening. De bestaande bijdragen- regeling zal worden gehand haafd, maar het ligt in de bedoeling om door verstrek king van rentelooze en rente dragende credieten op langen termijn, het herstel der be drijven te bevorderen. De Engelsche openbare aan klager Sir Hartley Shawcross, heeft Vrijdag tegen de 21 vroe gere Nazi-leiders do doodstraf geëischt. Hij stelde hen verant woordelijk voor 12 mililoen «oorden. „Deze verdachten hebben deelgenomen aan en zijn moreel verantwoordelijk voor zulke verschrikkelijke mis daden, dat onze verbeelding ze «iet bevatten lean". Het voornaamste punt) in Shawcross' betoog, dat een vollen dag heelt geëischt, was het antwoord op de door de verdedigers geuite critiek op de wettelijke grondslagen van het proces. Voor misdaden van dit formaat hadden de verdachten zonder een proces van dezen aard veroordeeld kunnen wor den. Zij zouden zelfs geen re den tot klagen hebben gehad, als zij dezelfde behandelïng hadden ondergaan als millioe- nen van hun slachtoffers. „Als misdadigers, die or ders uitvoerden, reeds tot de hoogste straf veroordeeld zijn, zijn dezen hier dan min der schuldig?" zoo vroeg Shawcross het tribunaal. En hij wees op het feit, dat alle aanvallen zonder oorlogs verklaring hadden plaats ge had: „Waarin verschillen deze menschen van gewone moordenaars, die in den nacht binnendringen om te rooven en te moorden?" De bewering, dat het inter nationale recht crimineele ver antwoordelijkheid van staten uitsluit, hield volgens Sir Hartley geen stuk. De omstan digheid, dat er nog geen moge lijkheden van sancties voor overtredingen van verdragen tusschen mogendheden beston den, mocht niet bettekenen, dat die overeenkomsten niet- bindend waren. „De absolute souvereiniteit in den ouden zin ia gelukkig een ding uit het verleden". De aanklager betoogde, dat het proces niet tegen de Duit- ache staat gevoerd wordt, maar tegen personen. „Oorlogsmis daden hebben steeds individuen onder het bereik van het inter nationale recht gebracht. Zul len wij van dit beginsel afstap pen, omdat wij hier staan te genover de zwaarste misdaden van alle, misdaden tegen den vrede en tegen de mensch- heid?" Het dictatorschap. waar achter de verdachten beschut ting zoeken, was hun eigen •reatle. Overigens hebben zU, allen mensehen uit de hoog ste rangen, de plannen zoo wel gesmeed als uitgevoerd. ZIJ worden dan ook collectief verantwoordelijk gesteld. Vervolgens behandelde Shaw cross de legale positie van de oorlogsmisdaden. „Moord houdt niet op moord te zijn, wanneer hij millioenenvoudig wordt be dreven." En hij wettigt de hoogste straf. De directe misdaden van iederen specifieken verdachte volgens Jackson, die vóór Shawcross hel. woord heeft ge voerd, waren Goering, Keitel, Rader, Frick en Funk de erg- sten geweest kunnen aan de straf niets toevoegen. De beschuldiging van misdaad tegen den vrede is fundamen teel. Hierdoor moet voor alle tijden worden vastgesteld, dat de internationale wet van na ture macht heeft, zoowel om oorlog als misdadig te bestem pelen als om recht te spreken over menschen, die hun staat bij de uitvoering van zoo'n oor log helpen. Er hing tijdens de zitting een indrukwekkende sfeer in de zaal. Göring verontwaardigd. Tijdens de pauze heeft Gö ring tot zijn verdediger ge zegd, dat Jacksons rede vol gens hem had bewezen, dat de bewijsvoering overbodig ge weest was. Göring was zeer verontwaardigd, toen hij zich van meineed hoorde betichten. Hij sprong op, rukte bril en koptelefoon van het hoofd en weigerde verder te luisteren. M.S. „SLOTERDIJK" EN „KOTA GEDEH". Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Tholen en Ter- neuzen ligt de passagiers lijst ter inzage van de 915 en 116 repatriëerenden uit Indië, die met de „Sloter- dijk" en de „Kota Gedeh" resp. op 31 ert 30 Juli a.s. te Rotterdam verwacht worden. DE VIERDAAGSCHE. De Vierdaagsche is ondanks de hooge temperatuur, waar door aan de deelnemers hooge eischen werden gesteld, een ge weldig succes geworden. In totaal zijn er op deze Vierdaag sche 218 van de 4011 deelne mers uitgevallen, hetgeen neer komt op ongeveer 5 proc.3791 wandelaars hebben den tocht ge heel volbracht. Bijna alle land- en tuinbouw bladen klagen over de hooge loonen, welke aan de losse ar beidskrachten, vooral voor de z.g. seizoenwerkzaamheden, moeten worden betaald. Het Zeeuwsch Landbouwblad noteert voor het eiland Tholen dagloonen van f 15 tot f 20 bij Geen vergoeding, maar bijdrage. Rentelooze- en andere credieten. In een radiocauserie heeft J. A. Verhorst van het ministerie van Openbare Werken en Weder opbouw gesproken over „de fi nanciering van het herstel". Het besluit op de materieele oorlogsschaden 1945 neemt als ba sis van de vergoeding de op 9 Mei 1940 geldende prijzen. Het is een ieder bekend, dat dit sleoht9 een gedeeltelijke vergoeding der schade be- teekent, en er wordt daarom dan ook niet gesproken van een v e r- g o e d i n g maar van ecu b ij - d r a g e. Deze bijdrage, waarop ieder recht heeft wiens bezit aan wo ningen of andero gebouwen door oorlogshandelingen werd bescha digd of vernield, wordt niet direct uitbetaald. De getroffene houdt een vordering op den Staat, welke vordering wordt ingesdireven in het z.g. Grootboek voor den We deropbouw. Pas wanneer men heeft opge bouwd of wanneer het herstel van de beschadiging heeft plaats ge vonden, zal de bijdrage worden uitgekeerd. Met een eenigszins fout woord wordt deze voorwaar de wel aangeduid als herbouw- plicht. Is de schade aan de woning, naar het huidige prijspeil gere kend, f 3000 of minder, dan krijgt do getroffene of wel 100 dus het heele bedrag of wel 75 dus Yk van het bedrag, vergoed. Zij, die in 1943 aangeslagen waren in de vermogensbelasting of voor meer dan f 300.aan inkomsten belasting moesten betalen, krijgen slechts Yt vergoed. De minder fi nancieel draagkrachtigen hebben recht op een volledige vergoeding. Voor de zware schade krijgt de getroffene ,in de eerste plaats de bijdrage op basis van 9 Mei 1940. Waar deze bijdrage piet voldoende is om de kosten van (herstel te financieren wordt ter overbrugging van de kloof ten hoogste voor de helft van het verschil een crediet gegeven, dat voorloopig niet behoeft te worden afgelost en waarvoor ook geen rente verschuldigd is. Voor het resteerende deel van de kosten komt een crediet be schikbaar, waarover wel rente en aflossing verschuldigd zijn. Voor de uitbetaling zijn de gemeentebesturen ingeschakeld. Een doeltreffende en efficiënte organisatie is op het oogenblik in voorbereiding. Nadat de Althing (het IJsh parlement) gedurende drie da gen bijeen is geweest, is beslo ten, dat IJsland om toelating als lid van de organisatie der V.N. zal verzoeken. De bootdienst Harwich—Ant werpen zal op 29 Juli hervat wor den. Volgens een woordvoerder van het Zweedsche ministerie van de fensie zijn de voorwerpen, die vol gens de berichten in verschillende deelen van Zweden zijn neerge komen, geen meteoren. Tusschen Engeland en Moskou wordt thans iederen dag van 10 tot 13.45 uur een telefoondienst onderhouden. m In Leningrad is «en enorme drijvende kraan aangekomen, die door twee Russische sleepbooten van New York naar Leningrad gesleept is. De kraan is ongeveer 50 meter hoog cn heeft een hef vermogen van 100 ton. Dc staking welke Maandag bij de N.V. Raaymakers' Tex tielfabrieken te Gemcrt is uit gebroken duurt nog steeds voort. President Truman hesft oen olieverfschilderij, gemaakt door den Nederl. meester Hendrik W. Mesdag cadeau gekregen. De melkstaking in Zuid- Noorwegen, welke tegen van daag was aangekondigd, gaat niet door. Partijen zullen als nog onderhandelen. Volgens de „Daily Mail" en de „Daily Telegraph" zou de) Britsche regeering besloten hebben tot het instellen van een commissie van onderzoek ■naar de vrijheid van de pers. Landbouwers in centraal Zweden hebben te kampen met een parasiet, die te velde staan de tarwe aantast. Hierdoor zijn zij genoodzaakt gedeelten van het gewas in brand te steken. In uitgestrekte deelen van Zuid-Afrika heerscht groote droogte. Men schat, dat het sterftecijfer der schapen in het binnenland van de Kaapko lonie groot is. Zes mdllioen pd.st. zal wor den besteed aan de verbetering van het spoorwegnet van Transvaal, vooral van het ge bied rondom Pretoria. Vierduizend flesschcn- bloed- plasma heeft Engeland, blij kens een mededeeling van den minister van Gezondheid na de bevrijding naar Nederland ge zonden voor dc medische be handeling van hen, die te lijden hadden van de gevolgen van den honger. Tweemaal per week, op Maandag en Vrijdag kan voortaan luchtpost naar West- Jtidië worden verzonden. De groote Duitsche syntheti sche oliefabrieken te Bria in Bohemen zijn door dë Russen zonder compensatie aan Tsje- cho-Slowakije overhandigd. De productie in de Limburg- sche mijnen is in «le week van 15 tot 20 Juli voer het eerst boven do 30.000 ton gekomen, n.l. 30.331 ton. Do Sowjet-Unie heeft thans in totaal 30.000 ton graas aan Tajv-Slownkije gel'v-rd- Op een persconferentie gehouden aan boord van Hr. Ms. Vlieg- dekschip „Karei Doorman" heeft de Sous-Chef Marinestaf, kapt. lt. ter zee A. Kroese, na een inleidende rede van Lt, Admiraal Helfrich, een uiteenzetting gegeven over het vlootplan der Kon. Marine waaraan wij het volgende overzicht ontleenen: 1. Een oorlogsmarine bestaat uit meer onderdeelen dan de zooge naamde Zeegaande Vloot. Het hier besproken vlootplan is dus nog volstrekt niet volledig. Zoo ontbreken nog de Marine Lucht vaart Dienst, de onderzcedionst, de mijnendienst, escorte, on pa trouillevaartuigen, het Korps Mariniers, enz. Ook de wal-inrich- tingen en etablissementen van de Koninklijke Marine zijn hieronder nog niet begrepen. 2. De bemanning van de hier behandelde Zeegaande Vloot zal, zeer globaal geschat, bestaan uit 750 officieren en 14000 onderoffi cieren en manschappen. De practijk leert, dat in een oorlogsmarine ongeveer de helft van het personeel vaart en vliegt, terwijl de andere helft aan den wal jioodig js om het varende en vliegende bedrijf gaande te houden. 3. iDe Zeegaande Vloot bestaat uit 2 smaldeelen welke de U.S. Navy zou aanduiden als „light naval task forces". 4. de santenstelling van elk smaldeel is gedacht als volgt: 2 kruisers, 1 vliegkampschip (light fleet carrier), 8 torpedoboot- jagers, 1 reparatie-voorraadschip, 1 snelle tanker. 5. Er is een materiaal-reserve geprojecteerd bestaande uit: 2 kruisers (onbemand), 1 vliegkampschip (onbemand), 6 torpedo- bootjagers (bemand), 6 torpedobootjagers (onbemand). 6. Uit de bovenstaande aantallen schepen blijkt, dat het totale plan met betrekking tot de Zeegaande Vloot, inclusief de materieel- reserve, omvat: 8 kruisers, 3 vliegkampschepen (light fleet carriers), 36 torpedo bootjagers, 3 reparatie-voorraadschepen, 3 snelle tankers. NOORDWELLE. Geldige stemmen 330. A.R. Partij 105 (3) C. A. Boogerd, A. P. Akkerberg, M. Dalebout; P. v. d. Arbeid 70 (2) J. Kosten, S, Hart; Vrije lijst 55 (2) K- Vier gever, A. J. Vasseur. '«-HEER ARENDSKERKE. Gekozen zijn: lijst 1 C.H. Jac, de Schipper Sr., G. op 'tHof Sr., M, Wïskerke, A. Zonneveld (totaal 768 st.)lijst 2 A.R.: J. Hommes, P. de Kok Johzn., Jac. Snoodijk (totaal 680)lijst 3 K.V.P.A. de Koo ning, C. Verdonk (totaal 465) lijst 4 P. v. d. A.: C Meijaard (totaal 236) lijst 5 P. v. d. V. D. Lindenbergh (totaal 245). HEINKENSZAND. Gekozen zijn: lijst 1 K.V.P. A. Slmonse Bz., A. Rijk Dz., L. Geus (totaal 526)lijst 2 Gem. Belangen: C. Cappon, C. Nijsse Ga., C. Dellebeke (totaal 435) lijst 0 A.R. i M. de Leeuw (totaal 156), Aan een recente brief van een soldaat die deel uitmaakte van 't Ned Ind. leger op Bali en die ook de krijgsgevangenschap te Si- ;im meemaakte, is het volgende ontleend: „Hier op Bali begint het leven zoo langzamerhand weer het ge wone aanzien te krijgen. In het al gemeen wil de Baliër, evenals ver moedelijk de Javaansche tani niets weten van extremisten, pemoe- da's, T.R.I., Soekarno en consor ten. De eerste drie maanden hebben wij hier een zwaren tijd gehad, maar dank zij het ontbreken van Engelsche controle, hebben wij het opgeknapt. Mijn compagnie is op 't oogen blik ingezet als kustwacht. Ban- joewangi is slechts 5 km van ons verwijderd en wij kunnen met den kijker eiken ochtend de T.R.I.- soldaten op den anderen oever zien aantreden voor morgenoefe ningen. Het zijn onze vijanden, maar wij mogen niet9 doen voor zij ons beschieten. Hier bevindt zich thans een troep van een honderdtal extre misten, waaronder verschillende Japanners, in de bergen. Doch het is zoeken naar een naald in een hooibergonze moeilijkheid is nog steeds een groot tekort aan man schappen. Ik weet niet welke berichten men iri Holland over Java krijgt, ik kan in elk geval verzekeren, dat de toestanden die daar heer- schen ook voor onze vrouwen en kinderen beestachtig zijn. Enkele contingenten evacué's zijn uit Malang aangekomen. Buiten staanders mochten hiermee geen contact hebben. Een vriend van mij uit Soerabaja lukte het even wel in Roode Kruisuniform bij hen te komen. Hij schreef mij, dat practisch allen aan beri-beri en andere ziek ten tengevolge van zware onder voeding leden. De meisjes tus schen 15 en 25 jaar, hadden het op een andere wij2e zwaar te ver duren gehad. Waarom kan de Nederlandsche regeering geen parachutisten laten landen ter ontzetting van de vrou wen in de kampen? Wij willen dit dolgraag opknappen, maar mo gen niet. Soerabaja is bezet door onze jongens. In Soemenep op Madoera, nog geen 30 km. over zee van Soerabaja verwijderd, be vindt zich een vijftigtal vrouwen en kinderen in de gevangenis on der de meest treurige omstandig- hed. Het is om uit je vel te sprin gen van nijd en ergernis, dat een regeering haar eigen onderdanen niet kan of wil helpen. CHR. NAT. VAKVERBOND. Onder leiding van zijn voor zitter, dhr A. Stapelkamp, hield het C.N.V. te Utrecht zijn 21ste algemeene vergadering. Aan de openingsrede van dhr Stapelkamp ontleenen wij het volgende: Op 1 April 1.1. be droeg het ledenaantal 111.542, wat neerkomt op 98 pet, van het aantal bij de opheffing in 1941. Vooral in de groote ste den is een achterstand bij 1941 te constateeren. Wij zijn vol vertrouwen, dat wij de huidige moeilijkheden te boven zullen komen. Waar do ontwikkeling: voor de katholieken te danken is aan den kerkdijken steun tij dens en na de bezetting, moe ten wij met teleurstelling con stateeren, dat het rapport van de Synode der Ned, Herv. Kerk slechts volstond met en kele vriendelijke opmerkingen aan het van het C.N.V. Hier was geen sprake van een machtigen oproep tot de leden. Ook de houding van sommige gezagsdragers is teleurstellend voor ons, met het gevolg, dat 15 maanden na de bevrijding nog meerdere organisaties bui ten onze rijen staan. Het nauwere contact tusschen werkgevers en werknemers is tot uiting gekomen in de Stich ting van den Arbeid en de Stichtng voor den Landbouw. Dit contact moet verder wor den uitgebreid. Wij zijn bereid tot samenwerking met de re geering, doch wijzen een stel sel af, waarbij de arbeiders on dergeschikt worden gemaakt aan de belangen van den Staat. Wij wenschen een loonbasis, die ruimte geeft voor een be hoorlijk bestaan. Spr. betreurt, dat de regee- ring-Schermerhorn gedurende de eerste maanden van haar be wind niet voldoende 1b opgetre den tegen de E.V.C., waardoor de stakingsgeest is aangewak kerd. Tot slot herdacht de voorzit ter het oud-bestuurslid van den Metaalbewerkersbond, G. Post, die in het concentratiekamp Neuengamme is overleden en den penningmeester van het C.N.V., dhr W. de Jong, die tegevolge van een auto-ongeluk om het leven is gekomen. AARDENBURG. Uitgebracht 1776 geldige stemmen, waarvan op lijsten 1 t.m. 4 resp. 888, 180, 288 en 420. Gekozen lijst 1Th. Lan- noy, C. Sturtewaegen, A. Pa- ridaen—Doolaege, C. (Blondeel an C. Mabesoone; lijst 2: A. I. Catsman; lijst 3: E. Buijck en A. do Croock; lijst 4: E. v. d. Broecke, G. van Hal en J. Ros- seel. BRESKENS, Uitgebracht 1209 geldige stem men, waarvan op de lijsten 1 tm. 3 resp.: 321, 361 en 527 st. Gekozen op lijst 1: A. Cambier, E. van Hootegem en IC. Maas; lijst 2: J. van Haneghem, T. Verschoor en P. Roest; lijst 3: P. Notebaart, J. Leenhouts, A. Vermeulen, M. de Visser en H. de Baare. OOSTBURG. Uitgebracht 1324 geldige stemmen, waarvan op de lijs ten 1 t.m, 4 resp. 335, 241, 430 en 318 st. Gekozen lijst 1; A. Modde, A. d'Hont; lijst 2: J. Bot; lijst 3: J. van Kampen, P. Daansca Czn.; lijst 4: J. Leenhouts, L. Schippers. Betere verkeerscontrole. Binnenkort kan een ver scherpt toezicht op het civiele en militaire wegverkeer worden verwacht door beschikbaarstel ling van de noodige motorrij tuigen aan de Rijkspolitie en intensieve controle van dc ma rechaussee. Naar de K.N.A.C. verneemt zullen voorts stren gere eischen worden gesteld voor het verkrijgen van een mi litair rijbewijs, terwijl de mo torische vervoermiddelen van land-, zee- cn luchtstrijdkrach ten opnieuw worden geregis treerd en van bijzondere regi stratienummers zullen worden voorzien. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vinsdag: Zon op 4.57 u,, onder 20.35 u. Maan op 7.01 u,, on der 22,05 u. E.K. op 4 Aug, Hoog water te Vlissingen Dinsdag 30 Juli: 3.02 u. 2.34 m., 15.10 u. 2,20 mp zal men in stukken laten sprin gen en deze stukken kunnen dan later verwijderd worden. Is deze karwei eenmaal achter den rug (hetgeen nog 1% ft 2 maanden in beslag kan nemen) dan zal de breedte van de vaar geul minstens zijn verdubbeld en ruim 100 M, bedragen. Daar na is de beurt aan de wrakken van de Prov. Stoombootdien- Bten, waarvoor nog grooter ma teriaal noodig is, daar deze schepen er heelhuids uit moe ten komen. Wijziging Gemeentebegrooting. B. en W. van Vlissingen heb ben den Raad een nota van wijzigingen op de begrooting voor 1946 doen toekomen, waaruit blijkt, dat het tekort, dat oorspronkelijk was geraamd op f 1165000, met f 149000 moet worden verminderd en thans derhalve wordt geraamd op f 1016000, Behalve enkele pos ten, die tegen elkaar wegvallen, ligt de voornaamste oorzaak van deze daling van het tekort in het feit, dat de gemeente alsnog een geraamde bijdrage van f 139050 van het Rijk in de kosten van de politie zal ont vangen. Uit de verdere mededeelingen van B. en W. lichten we nog, dat een speciale uitgave van f 4000 wordt geraamd voor de kosten van afvaardiging van een lid van het gemeentebe stuur naar de Amerik. stad Flushing. De reis wordt ge maakt teneinde daar een beeld te geven van de geleden schade en de reconstructieplannen en wordt door onzen ambassadeur in de V. S. zeer nuttig geacht. De kosten van herstel der visschershaven worden op f 5800 geraamd en zullen in 5 ja ren worden gedekt door een bijdrage van den gewonen dienst. De schoeiing in den Z.O. hoek der haven verkeert n.l. in vergevorderden staat van ontbinding. De 'kosten van her stel worden geraamd op f 300 en de kosten van vestiging voor een reparatiebedrijf van de „Zeehondenwcrf" zullen, aangezien de Z.W. hoek voor verdere aftakeling moet wor den behoed, ongovecr 2800 bedragen. DE BKLT ZEGTt Eenige regen. Zwaarbewolkt mot eonigen regen, meest inatigo aan do kust echter tydeiyke krachtige wind tusschen Zuid en West. Iets koeler. Provincienieuws Notaris-benoeming. Bij K.B. is benoemd tot no taris binnen het arrondisse ment Middelburg ter stand plaats de gemeente Zierikzee, J. W. Raap, candidaat-notaris te Zierikzee. MIDDELBURG. Wij vestigen dc aandacht op da op 1 en 3 Aug. te houden Emmabloemcollecte. Men zie da adv. in dit blad. VLISSINGEN. Eervolle benoeming. Dezer dagen is te Utrecht geslaagd voor het examen van Mr in de rechten, onze oud stadgenoot Ir M. Goote Azn. Bij K.B. is Mr Ir M. Goote m.i.v. 1 Sept. benoemd tot hoofd van de afd. Nijverheids onderwijs bij het Depart, van O., IC. en W. Zuivering van de buitenhaven Op den bodem van de bui tenhaven is het een waar scheepskerkhof. Het heeft lan gen tijd geduurd, voordat met het opruimen werd begonnen, nadat door de Engelschen een vaargeul van minimale breedte was vrij gemaakt. Momenteel is de Rijkswaterstaat druk be zig om de chaos wat op te rui men en de vaargeul breeder te maken. Een viertal bokken is daartoe ter plaatse aan het werk. De grootste bok is er een van den Rijkswaterstaat, twee andere zijn van de ..Schel de" en de laatste is van een bergingsmaatschappij. Er wordt ter bepaling van de juiste lig ging der wrakken geregeld, door een duiker gewerkt. De pontonbrug van de Prov. Stoombootdiensten is gelicht en op het oogenblik is men druk bezig met het opruimen van.de Hansaboot, die nog in de mon. ding der haven ligt. Het schip Vrij Erang. Gemeente, Beroepen te Winschoten, P. Wergcs te Wemeldinge. Bedankt voor Goes, H. Tim mermans te Velp. HOEDEKENSKERKE. Alhier z(jn bjj de gemeente raadsverkiezing gekozen: K.V.P. M. Stoyn, Jac. Beulens, C. France en P. J. Leenman. Voorts C.H J. Boogaard; P. v. d. Vrijli.L. Lous en St. <3er.: J. O. J. Boono. Gedetineerde bij ontvluch tingspoging dood geschoten. Tijdens hot onweer, dat zich Vrydag bovcu Brabant ontlastte, hebben in het kamp Vught twee geïnterneerden getracht te ont snappen, maar nog voordat zjj de buitenste afsluiting bereikt had den, vuurde de wachtpost. Beiden werden geraakt. Een hunner, een zekere Bastiaansen, kreeg- een schotwond in het achterhoofd. De andere vluchteling had een zware hoofdwonde bekomen. Voorspelling over vonnissen te Neurenberg. Een gezelschap Britsche en Amerikaansche advocaten te Neu renberg heeft een voorspelling opgemaakt omtrent de te ver wachten vonnissen. Die voorspel ling luidt als volgt: vrijspraak voor Schacht, korte gevangenis straf voor Fritsohe, lange gevan genisstraf voor Doenitz en Rae- der, schuldig doch ontoereken baar-verklaring voor Hess en doodstraf voor de overigen. Zware ontploffingen in AmsterdamNoord. Gistermiddag omstreeks half zes werd Amsterdam opgeschrikt door 3 zware ontploffingen, ten gevolge waarvan een enorme rookzuil in Noordelijke richting door de geheele stad zichtbaar werd. Volgens eerste meldingen is in de groote IJpolder een kruit magazijn aan den Noorderweg in de lucht gevlogen. Nader wordt gemeld, dat ten In de nabijheid van het kruithuis staande boerderij in lichter laaie staat. Een andere boerderij wordt eveneens door het vuur bedreigd. Men gelooft, dat op het oogen blik der ontploffing 4 wachten bij het kruithuis aanwezig waren. Over hun lot is thans nog niets bekend. Ook over de oorzaak van de ontploffing tast men nog in het duister.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1