Prijzen der akkerbouwproducten. 't Verpeegsters- probleem. Evacuatie van geïnter neerden gestaakt. Zal Seyss-lnquart aan Nederland worden uitgeleverd? Turkije neer de stemfius. De conferentie te Malino. Machinale erwtenpluk? Da tweede proef met de atoombom. De vastgestelde richtlijnen te laag? Blijvende herinnering aan den strijd om Walcheren. Uitgave Btifeh-Srig „Zoem» ach Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- etraat 33, Teler. 168; Mid delburg, Bouaansche Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vlooa- Wijckstraat, Telef. 2062. Met recht kan men thans van een verpleegstersprobleem spre ken. Door het gebrek aan verple gend personeel, heerscht in ver schillende ziekenhuizen een noodtoestand. In meerdere groote ziekenhui zen heeft tnen reeds noodge dwongen diverse afdeelingen moeten sluiten omdat er geen personeel beschikbaar is. Van één ziekenhuis verna men wij, dat in een week 10 verpleegsters tegelijk ontslag namen, lüéu stuultje uit velen. En nu it hot wel waar, dat zij somt door het Arbeidsbu reau gedwongen worden weer aan het werk to gaan, maar daarmee wordt toch bitter wei nig bereikt. Met onwillige honden, zegt het spreekwoord, is het slecht hazen vangen. En met onwillige verpleegsters, die al mopperend en mokkend, noodgedwongen haar arbeid verrichten, is een behoorlijke verpleging niet mo gelijk. En zoo staan we voor het ontstellende feit, dat juist thans nu de volksgezondheid de grootst mogelijke aandacht vraagt, duizenden patiënten niet opgenomen kunnen wor den, en dat men zelfs genood zaakt is nog niet herstelde pa tiënten naar huis te sturen. De vraag komt op, wat hiervan de oorzaak is en hoe in dezeu nood kan worden voorzien. Een medewerker van de „N. Leidsche Crt.", die zich voor deze kwestie interesseert, ont ving brieven van verpeegsters in dezen geest: „Voor den oorlog hadden de ziekenhuizen liever twee leerlin gen, dan één gediplomeerd ver pleegster. Gediplomeerden wer den zoo snel mogelijk ontsla gen. Hoe goedkooper de ar beidskracht, hoe beter. Boven dien, wat waren de vooruitzich ten? De ouderdom, verzorging was zeer slecht. Daarom wis selden velen van beroep. Er gingen oude verpleegsters in den rang van „hoofdverpleeg ster" met een „pensioen" van f 650 per jaar „in ruste" na 33 dienstjaren. Direct na den oor log verdienden dienstmeisjes meer dan gediplomeerde ver pleegsters. Wij willen wel graag werken, mijne heeren, maar we moeten ook leven en een meisje bedenkt zich wel tweemaal voor ze in gen zie kenhuis gaat." Zóó klaagden de dames en na enkele bezoeken aan verpleeg sters en aan ziekenhuizen zou den wij er nog taliooze klach ten aan ikunnen toevoegen. We zouden over afgetrapte schoenen kunnen schrijven, over uitgeputte garderobes, over verbittering, dat meisjes die bij het Roode Kruis, Marva of V.H.K. gaan wèl van top tot teen in de kleeren gestoken worden, maar verpleegsters een uitzet van 1 japon en drie schorten krijgen en zich dan bevoorrecht moeten voelen. Het is allemaal wéér, die opmerkin gen en klachten over salarissen en slechte arbeidsvoorwaarden incluis I" Deze klachten zijn ftekW niet geheel ongegrond. Maas dit is toch niet de ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 399 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 26 Juli 1946 Abonnementsprijs 3.80 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. iop van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.S2 u., on der 20,39 u. Maan op 3.04 u., onder 20.29 u. N.M. 28 Juli. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 27 Juli: 0.25 u. 2.12 m., 12.50 u. 2.20 m. hoofdzaak. De grondoorzaak is de alge meens verwildering die over ons volk gekomen is, het ge brek aan verantwoordelijk heidsbesef en plichtsbetrach ting. De volksgezondheid komt in gevaar omdat het met de gees telijke en moreele volksgezond heid niet in orde is. En dan hebben, dat spreekt vanzelf, de taliooze kantoren en diensten cn instanties, die zich nog maar steeds als paddestoe len uitbreiden cn waar ieder, die lezen of schrijven kan een „baan" kan krijgen, ook hier een funeste werking. En verder verdient do aan dacht: wat het hierboven ge citeerde o-rgaan opmerkt: „Dia leego ziekenzalen cn die stroom van hulpbehoevenden, die zijn een aanklacht tegen die verpleegsters, die met haar di ploma op zak liever op een kan toor, bij moeder thuis of in een aardige baan buitenslands gaan werken. Voor eigen genoegen. Wie uitgaat van de gedachte, dat er eerst rechten moeten zijn, voor de maatschappij op plichten onzerzijds rekenen kan, begrijpt niets meer van de „innerlijke ontferming" die Christus bewoog, als Hij de lij dende schare zag. Als we dan tegen dwang van buiten zijn, laat er dan deze dwang van binnen komen, die ons voor de verantwoordelijk heid stelt. Dat de overheid haar taak begrijpt en thans druk doende is een gezonde arbeidsregeling voor verpleegsters te ontwer pen wij vernamen dat uit de allerbeste bron is in dit verband zéér belangrijk, maar het is niet het hoogste. Dat is het vervullen van de levensroeping 1" In verband met de opschorting van de evacuatie van de geïn terneerden uit het binnenland door de Indonesisohe republi keinen heeft een Britsche offi- cieele woordvoerder verklaard, dat het vliegtuig Woensdag niet naar Soerakarta is gevlo gen, omdat het hoofdkwartier van de republikeinen bericht had gekregen, dat het vervoer van evacué's naar het vliegveld van Soerakarta wegens trans portmoeilijkheden niet kon plaats hebben. Gisteren, in den vroegen och tend, toen het R.A.F.-vliegtuig op het vliegveld van Kemajoran gereed stond voor zijn tocht naar Soerakarta, bereikte een tweede bericht het Britsche hoofdkwartier, n.1. dat de eva cuatie „tot nader order" was opgeschort. Voor deze opschorting wer den geen redenen opgegeven. Het Britsche hoofdkwartier heeft een onmiddellijk onder zoek gelast. Vulkaan-uitbarsting op Halmaheira. De commandant van de Ne- derlandsche troepen op Morotai heeft melding gemaakt van een hevigen aschregen. Deze is een gevolg van de toegenomen ac tiviteit van de vulkaan Doeko ma op het eiland Halmaheira. Nu het proces tegen de voornaamste oorlogsmisdadi gers van het Derde Rijk spoe dig in zijn laatste stadium zal geraken, wordt de vraag ac tueel, in hoeverre de moge lijkheid bestaat, dat van de 21 beschuldigden, die hier ge oordeeld zullen worden, som migen de kans loopen straks nog te worden uitgeleverd aan een der landen, die mee- nen een speciale rekening met hen ter vereffening te hebben. Speciaal wordt hierbij gedacht aan von Neurath, die protector van Tsjecho-Slowakije was en Seyss-lnquart, met wien Oos tenrijk en Polen en vooral Ne derland, nog wel een ap peltje te schillen hebben. Worden deze mannen door het internationale gerechtshof ter dood veroordeeld, dan zal van uitlevering aan een natio naal gerechtshof wel geen sprake zijn. Maar het wordt anders wan neer wat evenwel niet ver wacht wordt het Neuren- bergsche hof een mild oordeel mocht vellen. De verdediger van Seyss-ln quart, dr Gustav Steinbauer, heeft een nota gericht aan de Fransche en Amerikaansche aanklagers, waarin hij juridisch stelling neemt ten aanzien van deze kwestie. Hij meent, dat uitlevering van de thans hier berechte personen voor be rechting door een nationale rechtbank als uitgesloten kan worden beschouwd. Een uitle vering op een nieuwe tenlaste legging zou z.i. evenmin in aan merking komen, daar in het hangende proces alle speciale aanklachten kunnen worden be handeld. Hij spreekt in dezt! nota voorts de meening uit, dat een nationaal gerecht we gens de beïnvloeding door na tionale hartstochten een minder absoluten waarborg voor ge rechtigheid biedt, dan 't inter nationale gerechtshof. En dat zegt een Duitscherl Rechter Jackson echter, heeft in zijn aanklacht de mogelijk heid tot uitlevering uitdrukke lijk onderstreept met de woor den: „Wanneer het de beschul digden hier op een of anderen grond zou gelukken een ver- oordeeiing door dit gerecht te ontgaan, of wanneer zij het proces verhinderen of verijdelen, zullen zij, voor zoover zij in Amerikaansche handen zijn, aan onze Euro- peesche bondgenooten wor den uitgeleverd." Opgemerkt zij, dat hij in deze alleen maar sprak voor Ameri kanen. Onafhankelijk van even- tueele beslissingen van de com missie van aanklagers blijft nog de bepaling bestaan, dat geen getuigen of beschuldigden kunnen worden uitgeleverd zonder de toestemming van de mogendheid, in wier macht zij zich bevinden. Vrouwenkiesrecht in Mohammedaansch land. Zondag j.L zijn de kiezers in Turkije ter stembus geweest. Het is wel merkwaardig, dat in dit Mohammedaansche land ook de vrouwen alle perso nen boven de 22 jaar waren kiesgerechtigd hebben mo gen stemmen. Dit bewijst de geweldige ont wikkeling, welke Turkije in de katsto kwart eeuw heeft door gemaakt. Vroeger werd daar do vrouw weinig meer dan als een stuk koopwaar beschouwd, Nu heeft ze reeÜB kiesrecht, een voorrecht waartoe do vrouwen het iu bij uitstek dcinocruti- scho landen als Zwitserland on België nog niet hebben ge bracht. Het is wel onder bijzondere omstandigheden, dat in Turkije de stembusstrijd is gevoerd, De buitenkndsche moeilijkheden zijn uitermate groot. Vooral de verhouding tot Rutland baart voortdurend zorg. De door de Sovjets gestelde eischen, o.a. ten aanzien van twee Oostelijke provincies en de Dardaiiellen, zijn nog nooit ingetrokken. Wel is de spanning aanmer kelijk (verminderd, maar de laatste weken zijn er opnieuw verontrustende dingen voor de Turken gebeurd. In Griekenland is n.l. de communistische leider een actie begonnen onder de leuze „de Turken uit Europa". Men vermoedt, dat daar be paalde invloeden achter zitten. De Turksehe president Inönü heeft de vorige week als leider der Republikeinsche Volkspar tij een rede uitgesproken, waar in de bezorgdheden voor het knd duidelijk tot uiting kwa men. Hij verklaarde o.m., dat het leger nog steeds op volle oorlogssterkte moet worden gehouden, ondanks de groote offers, die het aan het land vraagt. „Turkije's nationaal bestaan en onafhankelijkheid worden bedreigd." Inöiqii voiegde hieraan toje „Of er een goed gefundeerde vrede tot stand zal komen of niet, wij kunnen aan den hori zon reeds de gebeurtenissen en offers zien, welke ons wach ten". Nu was de algemeens indruk, dat de voornaamste oppositie partij, de Democratische Partij, in het geheim door Rusland werd begunstigd. Daardoor was eribijzondere belangstelling voor de vraag hoe sterk deze partij zou blijken te zijn. Zooals wij reeds meldden, heeft zij het tot 66 zetels ge bracht, tegen 395 op de Repu blikeinsche Volkspartij en 4 Onaf hankelij ken. de ontploffing werd veroor zaakt, was kegelvorig: "breed beneden en1 toeloopend naar de top. Nader wordt gemeld, dat nog 10 van de 85 proefschepen na de ontploffing drijvende waren. Een ooggetuige meldt uit het vliegtuig, dat in de nabijheid van de plaats der ontploffing rondvloog: „De kracht en hitte van de atoombom maakten de lagune van Bikini tot een hel van vlammen, rook cn stoom. De schepen, die in de baai voor anker lagen, werden volkomen aan het oog onttrekken. De bom bracht het slagschip Arkansas van 26.100 ton cn een transportschip tot zinken on beschadigde liet vllegtulgmoe- derschlp Saratoga cn het slag schip New York. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE TER VREDESCONFERENTIE Thans kan officieel worden vermeld, dat do leden der Tweodo Kamor, die deel zul len uitmaken van do Nedor- landscho delegatie voor de Vredesconferentie te Parijs zijn: de heeren Mr Dr L. G. N. Kortenhorst (K.V.P.) en E. Kupers (P. V. d. A.). Verjaardag Koningin Elisabeth. Gisteren werd in geheel België de 70ste verjaardag van Koningin Elisabeth gevierd. Zoowel de openbare gebouwen als de ambas sades hadden de vlag uitgestoken. Volkslied en vlag. In de conferentie van Malino is ook ter sprake gekomen de kwestie van het volkslied en. de vlag voor de Vereenigde Staten van Indonesië. Over de kwestie van het volkslied zijn de vertegenwoor digers accoord gegaan met een voorstel van dr van Mook om aan dq verschillende gebieden zelve de beslissing over te laten de Indonesia radja onmiddellijk als volkslied, aan te nemen, of tijdelijk hun beslissing daarover uit te stellen. Wat de nationale vlag be treft stelde dr van Mook voor, het voorloopig parlement daar over te laten beslissen, opgrond van het feit, dat een vlag van grooter internationaal belang is dan een volkslied en dat on der de tegenwoordige vlag nog steeds gevechten plaats vinden, die aanleiding kunnen geven tot misverstanden en moeilijk heden. Er worden proeven genomen. Naar „De Stem" verneemt, on derzoekt men op de Hero op het oogenblik de capaciteit van een machine die het plukken met de hand gedeeltelijk overbodig zal maken. In hoeverre de plukkers het werk uit handen zal worden genomen kan nog niet worden ge zegd, daar nauwkeurige cijfers nog niet bekend zijn en er erwten soorten zijn die waarschijnlijk niet door de machine zullen kun nen worden verwerkt. De onder zoekingen en de proeven waarmee men op het oogenblik doende is, zullen hieromtrent concrete ge gevens moeten verschaffen. Koningin Wilhelminq onderscheiden. Tijdens de buitengewone zitting der klasse van schoone kunsten der Koninklijke Academie van België, ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan, werd Koningin Wilhelmina gekozen tot buitenge woon lidi der afdeeling schilder kunst. De uitslag werd door alle aan wezigen hartelijk toegejuicht. KRUIMELTJES De Belgische Koningskwestie Het secretariaat van den Koning van België, deelt mede, dat de vorst een commissie ge vormd heeft, met het doel de publieke opinie voor te lichten over zijn houding sedert 1936. Admiraal Blandy, die belast is met de leiding van de atoom- bomproeven bij Bikini, heeft medegedeeld, dat de atoombom onderwater precies op den vast- gestelden tijd (Woensdagavond 22.35) tot ontploffing is ge bracht. Onmiddellijk na de ontplof fing was over de Amerikaan sche radio een ontzettend la waai te hooien, dat enkele se conden aanhield. Volgens oog getuigen steeg een kolom wa ter van 5 K.M. (volgens latere berichten 1H K.M.) hoogte .ten hemel. Ontzaglijke stoom- en stof-wolken benamen het ge zicht op de 85 proefschepen in de baai van Bikini. De waterkolom, welke door Via radio Moskou heeft de Sovjet-commentator Michajlof een pleidooi gehouden voor een vereenigd Duitschland. Hij haal de Molotof aan, die van meening is, dat alle plannen ter vernieti ging van Duitschland uit den boo- za zijn en het land slechts tot een broeinest van wraakgedachtcn kunnen maken. Een 43-jarige handelaar uit Amsterdam is door de recht bank te Croydon tot een boete van f 795 veroordeeld wegens het binnensmokkelen van 47 horloges ter waarde van f238. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft de nieuwe compromisprij sbeheerschings- wet, volgens welke weer een beperkte prijsbeheersching in de V.S. wordt ingesteld, goed gekeurd. In de Waalhaven te Rotterdam is het lijk gevonden van den 16- jarigen A. Kuiters, die daar Za terdagmiddag bij het zwemmen verdronken was. Gisternacht is een hofstede te Bleskensgraaf door den bliksem getroffen. De boerderij is gedeel telijk afgebrand. De recherche van Brussel heeft Woensdag een razzia gehouden in de omgeving van de beurs, in ver band met eventueele onwettige transacties. Tijdens een orgelbespeling in de St. Josephkerk te Breda, is de bekende Bredascbe musi cus Jac. Maassen onwel gewor den en overleden. Gorinchem wordt sinds eeni- gen tijd door een typhus-epide- mie geteisterd. Een der patiën ten is overleden. Volgens een rapport van de ondersteuningscommissie van het internationale Roode Kruis is door ondervoeding de gemid delde lengte van den Nederlan der met 5 c.M. verminderd. i- Sterrekundigen op de sterre- wacht van Greenwich hebben een groote zonnevlek waarge nomen, die volgens de bereke ningen êen oppervlakte heeft van 5 milliard vierkante mijl en met het bloote oog kan wor den gezien. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor den Landbouw, heeft zich tot den Raad van Ministers ge wend met een schrijven, waarin zij als haar oordeel uitspreekt, dat bij de bepaling van de prijzen der akkerbouwproducten In onvol doende mate rekening is gehouden met do productiekosten, Do uit komsten van do bedrijven, welke groolendecls zijn aangewezen op den verbouw van granen, waar onder ook de toch reeds zwaar ge troffen lnundatlcgcbieden, zijn tengevolge van do to lage prijzen voor granen cn peulvruchten on voldoende om een vergoeding te vormen voor do sterk gestegen kosten. De Nederlandsche landbouwer meent echter voor zijn werkzaam heden ten behoeve van de voedsel voorziening van ons volk, aan spraak te kunnen doen gelden op een redelijke belooning. Op grond van de uitkomsten van de pro- ductickostenberckeningen van het Landbouw-Economisch Instituut, waarbij rekening is gehouden met een oogstderving tengevolge van kunstmestgebrek, onkruidvervul ling en onvoldoende cn ontijdige grondbewerking, komt de Stich ting voor den Landbouw overi gens aanvaardende, dat liet nor male oogstrlsico ten laste van den ondernemer dient te blijven tot de conclusie, dat de vastge stelde richtprijzen dor Akker bouwproducten zouden dienen te worden gewijzigd en als volgt vastgesteld Tarwe £23.— per 100 kg. Gerst f 22.75 per 100 kg. Rogge f 22.75 per 100 kg. Haver f 22.75 per 100 kg. Gr. erwten f 26.per 100 kg. terwijl de prijs voor de fabrieks aardappelen zal moeten worden verhoogd tot f 5.75 per 100 kg. „Nog geen jaar geleden, ja in sommige gemeenten of gedeel ten hiervan, nog geen half jaar, heerschten op ons geïnundeerd eiland, toen een binnenzee ge lijk, ellende, zorg en kommer en was alles prijs gegeven aan het vernietigende element der woedende baren, welke vooral ten plattelande honderden boer derijen deed wegspoelen." Al dus lezen wij in een circulaire, gericht aan de burgemeesters van Walcheren. En dan gaat dit rondschrijven verder: „Nu wij verlost zijn van het alles- overheerschende proces van on beschrijfelijke vernietiging, is naast God, dank verschuldigd aan de harde werkers aan de herstelwerken der dijken, die als het ware dag en nacht voor de belangen van onze bevolking op de bres stonden. Wij meen den hen te moeten eeren door een gedenkteeken een eere zuil voor het nageslacht. voor deze stoere werkers te doen op richten. Ons huidig- en ons nageslacht is zeer veel dank aan hen verschuldigd. Motley heeft ergens gezegd: „Daden, niet steenen, zijn de ware ge- denkteekenen der grooten". Maar hier is een daad ver richt, die een monument ten volle waard is en dit feit van groote importantie dient voor ons nageslacht te worden vast gelegd". Inderdaad. Ieder, die heeft meegeleefd met de worsteüng om Walcheren, zal hiermee in stemmen. Wij. willen dan ook onze lezers op Walcheren en daarbuiten van harte opwekken dit sympathieke doel te steunen door mild te offeren bij de te houden huis, en straatcollecte of een bedrag over te maken op girorekening 307348 ten name van W. M. v. Liere, Nieuwe Weg 8, te Oostkapelle, HET NOODWEER BOVEN EINDHOVEN. O'mtrent het noodweer dat boven Eindhoven woedde, ver nemen wij nader, dat) ook aan de te velde staande gewassen zware sohade is berokkend. Om half twee stak een orkaanach tige wind op, terwijl de bliksem niet van de lucht was. Talrijke kelders waren ondergeloopen, .terwijl in vele huizen schade aan het meubilair werd aange richt. In Striip (Eindhoven) waaiden c ie boomen eti eenige barakken nabij de Phi- lipsfabrielcen om. Het boven- grondsohe telefonnet in Oost- Brabant werd gestoord, zoodat er vanuit Eindhoven met ver schillende plaatsen, o.a. Den Bosch, geen verbinding te krij gen was. Op een radiografische oproep door de brandweer van uit Eindhoven meldden Venlo, Bergen op Zoom, Breda, Den Bosch en Tilburg eveneens nachtelijk noodweer, zonder dat er ernstige ongevallen plaats vonden. VRIJLATING POLITIEKE DELINQUENTEN. Het dagelij ksch bestuur van de stichting toezicht politieke delinquenten voelt zich genood zaakt, gezien de verantwoorde lijkheden, welke de door den minister-president aangekondig de massale invrijheidsstelling op de stichting legt, en lettende op hare ervaringen van het af- geloopen jaar in deze materie, het navolgende mede te deelen: Onder de bestaande ver houdingen kan van een in vrijheidstelling van 40.000 politieke delinquenten vóór 1 October a.s. geen sprake zijn. De stichting heeft aan den minister van Justitie plannen voorgelegd, bij aanvaarding waarvan het aantal gedetineer de politieke delinquenten op korten termij'n op verantwoor de wijze teruggebracht kan worden tot dat van de waarlijk zware gevallen. De ordelijike terugkeer van een zoo groot aantal personen in een korte spanne tijds, is on der de huidige omstandigheden volstrekt uitgesloten, tenzij tot zeer vergaande tegemoetkomin gen op sociaal gebied zonder eenig uitstel en in zeer snel tempo wordt overgegaan. AFTREDING LEDEN EERSTE KAMER. In de Woensdag gehouden ver gadering van de Eerste Kamer is bij loting de tijd van aftre ding der leden bepaald. De le den, die gekozen zijn in de groepen 1 en 3 zullen aftreden in 1949. Zij die gekozen zijn in de groepen 2 en 4 in 1952. Tot groep 1 behooren de in Zeeland gekozen leden. Door den bliksem getroffen. Gisternacht vonden kampeerders in het tentenkamp aan de Fran sche kampeerhei te Bussum, een hunner medekampeerders dood in zijn tent liggen. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, con stateerde dat de man, de 27-jarige W. A. Splinter uit Amsterdam door den bliksem getroffen was. Provincienieuws veel tijd in beslag genomen. De assen b.v., die in België moesten worden vervaardigd, werden te laat afgeleverd en ook de hulp motoren kwamen niet op tijd ge reed. Nu ie het dan zoo ver, dat de tewaterlating kan plaats hebben, waarbij het nog interessant is mede te deelen, dat het schip er dwars zal afgaan. Het zal a.h.w. in het water worden geduwd. Daarna moet de machine-instal latie, die nog niet geheel gereed is, worden aangebracht, zoodat gehoopt wordt, dat het schip eind Aug. in de vaart kan komen. Het rijdek is nu ongeveer 26 in lang en het heeft een capaciteit vat: 18 gewone personenwagens. Do be doeling is, dat het schip strnlcs den dienst Vlissingen—Brcskons gaat varen. De „Koningin Wilhelmina" weer in bedrijf. De motor-ferryboot „Koningin Wilhelmina", die op 29 Mei j.l. op de steenglooiïng bij de Perk- polderhaven liep en daardoor de roeren cn schroeven beschadigde, is gisteren weer in de vaart ge komen op de lijn Kruiningen Perkpolder. De stoompont „Dord recht" die hier was ingevallen, is overgebracht naar de lijn Vlis singenBreskens en onderhoudt met de „Koningsplaat" nu dezen dienst. De „Zuiderzee" wordt uit de vaart genomen en zal, na gron dige reparatie, als reserveschip dienst doen. De „Prinses Irene" eind Augustus in de vaart. Het motorschip „Prinses Irene" is een Duitsch schip en wordt voor de provincie op de „Schelde" gerepareerd. Het laat zich aanzien dat wanneer geen vertragende om standigheden zich opnieuw voor doen, het schip eind Aug. in dienst kan treden tusschen Terneuzen en Hoedelcenskerke. Het is een mooi passagiersvaartuig, benedendeks plaats biedend aan 70 personen en op het bovendek aan nog meer. MIDDELBURG. School vrijgekomen. De lagere school aan de Hee rengracht van de Ver. tot Verstr. van Onderwijs op Geref. Grondsl. werd onmiddellijk na de bevrijding gevorderd voor huisvesting van vrouwelijke geïnterneerden. Eeni- gen tijd geleden pas is het gebouw leeg gekomen, doordat de over gebleven bewoners werden over gebracht naar andere vrouwen kampen. Het ligt in de bedoeling om m.i.v. het nieuwe leerjaar in September de school weer aan de oude bestemming terug te geven. Zeeuwen naar Ostende. De trip, die een 16-tal ringrij- ders en het Westkappelsch dames koor het laatste weekend naar Ostende maakten t.g.v. het 500- j. bestaan der stad en het eeuw feest van den dienst Ostende Dover, is een groot succes gewor den. Een delegatie van het Vlissing- scho gemeentebestuur, bestaande uit dhrn L. P. v. Oorschot, weth. H. B. J. Knoop en J. Louwerse alsmede een delegatie van de Stichting Nieuw Walcheren wa ren eveneens de gast van de stad Ostende. Zaterdagmiddag werd de ring- rijderij gehouden onder enorme belangstelling van de burgerij en des avonds gaf het dameskoor een concert op de Marlet. Des Zon dags hebben ruiters en koor deel genomen aan een grooten his- torischen en folklorischen optocht, Aan het diner, dat Zaterdag avond werd gegeven, heeft dhr V. Oorschot de stad Ostende ge- lukgewenscht met de twee gebeur tenissen en gewezen op de vele banden, die tusschen Vlissingen en Ostende, doch niet minder tus schen België en Nederland be staan. Ostendes burgemeester heeft hierop geantwoord, daarbij zijn medewerking toezeggend voor de Boomenactic, die gelijktijdig door de Stichting Nieuw Walche ren in België is begonnen. Dhr W. Verslüijs heeft den eersten prijs behaald bij het ring- rijden. Tewaterlating m.s. „Prins Willem 1". Maandagmiddag om ongeveer 2 uur zal de „Prins Willem I" van de Prov. Stoombootdienst op de „Schelde" te Vlissingen worden te water gelaten. Dit schip heeft een heele ge schiedenis achter den rug. In Mei 1940 werd het tot zinken gebracht, doch kon korten tijd later worden gelicht. Met liet herstel is toen zeer getraineerd, om het schip uit de handen der Duitschers te hou den. Meer dan een jaar heeft het toen in de veerhaven van Perkpol der gelegen. Het werd echter door de Duitschers ontdekt en moest worden afgebouwd. Dat is toen gebeurd en zelfs heeft het toen proefgevaren. Echter werd het vlak daarop door een Engelsche bom getroffen, die het middendek meenam. Vlak bij de Schelde werd het tot zinken gebracht en ook weer aan land gezet. Na de be vrijding is opdracht gegeven tot herstel cn ook tot verlenging van het schip met 6 meter. Dit heeft door gebrek aan materialen tam. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond Tijdelijk weer warmer. In den vroegen ochtend kans op plaatselijke mistbanken. Over dag veel zonneschijn mot sterke stijging van temperatuur en later op den dag weer kans op onweer. Da wind zal tijdelijk naar hot Oosten omgaan. Laatste berichten. Transport sluisdeuren te Vlissingen. Het transport sluisdeuren, dat Dinsdag uit Leiden naar Vlissin gen vertrok, is na een moeilijke reis behouden aangekomen. De beide deuren, dio in opdracht van den Rijkswaterstaat door do N. V. Kon. Ned. Grof-smederij ver vaardigd werden, grootendeels van uit Engeland afkomstig materiaal en samen ongeveer 30 ton wegen, zijn bestemd voor de z.g. binnen- keersluis in het kanaaj door Wal cheren. In October worden nog twee sluisdeuren verwacht, welke in de. zelfde sluis de nooddeuren zullen vervangen. De deuren, welke 9 bij 10.5 meter meten, werden overge bracht op een Amerikaansche in vasie-ponton, welke gesleept werd door do sleepboot (Haarlemmer meer". Engelsch Koningspaar op reis. De Koning en Koningin van Engeland zullon op hun reis duor Zuid-Afrika over vier tweoinoto- rigo Vickers Viking vliegtuigen beschikken, welke op het oogen blik in gereedheid worden ge bracht. Als voorzorgsmaatregel zullen de Koning en de Koningin elk in een apart toestel reizen. Zij zullen per oorlogsschip naar Zuid- Afrika gaan. Vikingtoestellen zul len in Augustus voor het eerst op da Britsch-EuropeeBche lijnen in gebruik worden genomen. Embargo op Nederlandsche schepen opgeheven. Gisteravond heeft do bestuurs raad van de vakbonden in don staat Nieuw Zuid-Wales de reeds tien maanden bestaande boycot van Nederlandsche schepen in de wateren van nieuw Zuid-Wales op geheven, De motie om doze boy cot op te heffen heeft van de zijde der communisten heftigen tegenstand ontmoet.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1