De toekomst van Duitschland. De regeling voor den graanoogst. De voorkeurstemmen Het vrije veilingstelsel voor groenten. Persstemmen over de Troonrede. In den terugkeer tot de Kerk veel fatalisme. Tarwe uitsluitend voor menschelijke consumptie. Volksgericht te Stavenisse. De Regeering kan niet alle rlcieo's dragen. 't Gebrek aan kousen. Hummering Candidatenlijsten. Naar aanleiding van wat wij schreven over de gemeenteraads verkiezingen werd de vraag ge steld, hoe de toegekende zetels van een lijst verdeeld worden, puiks in verband met uitgebrachte voorkeurstemmen. Als voorbeeld werd genoemd pen lijst waards 430 st. werden uitgebracht, waarvoor 4 zetels worden toegekend as waarbij de verschillends candklatcn du vol gende stemmen verkrijgen: No. 1 der lijst ISO St.; uo. 2 40 st.no. 3 20 St.; no. 4 120 st; no. 5 24 st en no. 6 36 st Om uit te maken welke candi- daten gekozen zijn, begint men met eerst de lijstkiesdeeler vast te stellen, door het stemmencijfer der lijst te dcclcn door het aantal toegekende zetels. Daarna heeft do overdracht der stemmen plaats, door de stemmen welke op een candidaat zijn uit gebracht boven het getal van den lijstkiesdeeler over te brengen op de candidatcn op #rie geen of een onvoldoend aantal stemmen wer den uitgebracht. Deze overdracht geschiedt naar de volgorde waar op de candidaten op de lijst voor komen. Heeft 1 dus stemmen over dan gaan die naar 2, maar wan neer 3 of 5 stemmen over heeft, dan gaan de overtollige stemmen eveneens naar hoogcr geplaatste candidaten die nog met gekozen zijn. Hierna wordt nagegaan welke candidaten den lijstkiesdeeler hebben bereikt. Zijn er dan nog onverdeelde zetels, dan komen daarvoor in aanmerking diegenen die het grootste aantal stemmen hebben, mits zij komen boven 50 pet. van den lijstkiesdeeler. Moch ten hiferbij nog niet alle zetels toegewezen zijn, dan beslist de volgorde of bij een gelijk aantal stemmen, het lot. En nu het genoemdo voorbeeld. Voor 420 st. werden 4 zetels toe gekend. De lijstkiesdeeler is dus 105. No. 1 heeft 180 st. dus een overschot van 75. No. 2 die 40 st. heeft komt hierdoor op 115 en heeft een overschot van 10 st., die aan no. 3 ten goede komen, zoodat deze 30 st. heeft. Maar no. 4 met 120 st heeft ook een overschot en wel van 15 st. welke eveneens naar no. 3 verhuizen, waardoor deze op 45 st. komt. Nu moet nog één zetel worden toegewezen, waarvoor in aanmer king komen no. 3 met 45 st. en no. 5 met 24 en no. 6 met 36 st. Daar de helft van den lijstkies deeler 52MÏ' bedraagt komt bij de tweede vcrdceling geen der can didaten in aanmerking, Aan de „Christian News-Let- gemeen teleurgesteld over wat ter", die een geheel nummer gewijd heeft aan de vele pro blemen van het tegenwoordige Duitschland, zijn de volgende pussugos ontleend; „Voor welke situatie ziet de Kerk in Duitschland zich ge plaatst? De mogelijkheden voor een nieuw leven zijn er, maar de moeilijkheden, die beletten, dat dit zich ontplooit, zijn zoo groot, dat sechts de allergroot sten die kunnen overwinnen. De Kerk moet haar beste krachten geven aan het Hilfs- werk, de organisatie, die met groote bekwaamheid hulp ver leent aan rétugé's, die vanuit liet Oosten Duitschland zijn binnengekomen. Dit werk eischt den tijd en de energie van vele predikanten op. De Kerk heeft zeer te kampen met wo ninggebrek, tekort aan papier en de mogelijkheid om iets te laten drukken. Juist au, dat de menschcn hunkeren naar nieuws van buitenaf en andere denk beelden, kan dit hun niet gege ven worden. Doch de moeilijkheden van de Kerk zijn niet alleen van gitwendigen aard. De voor schriften van de opnieuw ge vormde Evangelische Kerk zijn niet overal van kracht, zelfs niet binnen een bepaalde zóne. Het grootste deel van de predi kanten willen alles weer terug hebben zooals het was en wil len weer hun dagelijkschen ar beid in hun eigen gemeenten opnemen. Het bekennen van schuld door de leidende figuren in do Belijdende Kerk en het aandeel, dat zij zelf hieraan hebben, wordt door vele predi kanten als dwaas en onnoodig beschouwd. De kwestie van de denazifi- ceering brengt veel gisting te weeg in de Kerk, Aan den eencn kant is het waar, dat vele predikanten zich zeer gecom promitteerd hebben door hun zwijgen en door zich aan te passen aan de omstandigheden en het is onmogelijk te ontken nen, dat de geest van het na- tionaal-socialis'me zelfs binnen do Kerk zijn voorposten had. Aan den anderen kant doet de wijze, waarop de denazificee- ring ten uitvoer wordt gebracht de grootste bezorgdheid ont staan bij hen, die van goeden Bij de derde verdceling beslist wille zijn. Er worden hierbij do volgorde der lijst, zoodat no. 3 groote fouten gemaakt, gekozen is. I Dan is men in de kerken al- Om te voorkomen, dat de granen niet terecht zouden ko men op die plaatse» waar zij het eerst noodig zijn, en dat de prijzen in onbeperkte mate zou den kunnen oploopen, is voor het seizoen 1946'47 de volgen de regeling getroffen. Hoewel in ons land voor het groote aantal kleine landbouw bedrijven het verwerken van granen tot dierlijke producten van vitaal belang is, moet on der de huidige omstandigheden allereerst de directe behoefte voor menschelijke consumptie veilig gesteld worden. De telers zullen dan ook niet in onbe perkte mate over de door hen geteelde producten mogen be schikken. Tarwe zal geheel voor men schelijke cuusumptie bestemd moeten worden, terwijl van rogge een bepaalde hoeveelheid gereserveerd zal Worden voor roggebroodi en koekfabricage. Bovendien zal rekening moeten worden gehouden met de moge lijkheid, dat rogge in de brood melange opgenomen wordt. Be paalde hoeveelheden en kwali teiten gerst en haver, groene erwten en schokkers zijn be stemd voor grutterswarenfabri- cage e.a. industrieele doelein den. Terwijl Let vervoederen van tarwe aan het vee in het ge heel niet is toegestaan, worden voor dit doel bepaalde hoeveel heden rogge, haver, gerst en peulvruchten vrijgegeven. Ten aanzien van de con trole is een gedifferentieerd systeem ontworpen. Voor tarwe, gerst, groene erwten, schgkkers en de zaden wordt dorschcontrole ingesteld en een teler wordt geacht niet aan zijn verplichtingen te hebben voldaan, indien de opbrengst beneden het streek- gemiddelde blijft. Van rogge en haver daarenteaen behoeft alleen een van te voren be paalde hoeveelheid p. H.A. te worden geleverd, waarbij re kening wordt gehouden met het opbrengstvermogen van den grond. De telers dienen de verplicht te leveren granen, zaden en peulvruchten, alsmede de hoe veelheden die niet in eigen be drijf worden gebruikt, te leve ren aan erkende graanhandela ren of aan erkende zaaizaad handelaren tegen inneming van een door den handelaar af te geyea afleyerjngsbewijs. Do verplicht te leveren hoe veelheden zullen over het alge meen binnen vier weken na dorsching geleverd moeten wor den. Het vervoer van granen, za den cn peulvruchten is alleen toegestaan op een geleidcbiljet. Verwerkers zullen uitsluitend van handelaren mogen aankoo- pen tegen inlevering van een door of vanwege een der be drijfschappen afgegeven bestel bon. Door deze in groote trekken aangegeven regeling voor den graanoogst verwacht de over heid een belangrijk gedeelte van do behoefte aan granen voor menschelijke consumptie uit den eigen graanoogst te kunnen dekken. Mocht evenwel blijken, dat de thans getroffen regeling niet de noodige zekerheid geeft, dan zal de overheid noodgedwongen over moeten gaan tot het nemen van ver der gaande maatregelen. het jaar Britsehe bezetting ge bracht heeft Velg predikanten hadden, gehoopt en hadden dit ook hun gemeenteleden doen gelooven, dat do Engelschen hun iets zouden geven, dat ecu positieve tegenstelling vormde met het aationaal-socialisme, dat zij in dit bestuur gerechtig heid, standvastigheid en een bepaald beleid zouden zien. Overal stuit men echter op 'n on buigzame bureaucratie van menschen, die een gemakkelijk of zelfs luxueus bestaan leiden temidden van een troostelooze bevolking. Soms komt meu iemand tegen, die zijn betrek king met toewijding vervult, maar dit is slechts zelden. Toch neemt het kerkbezoek in de Britsehe zóne, zoowel in do Protestantsche als in de Roomsch-Katholieke gemeenten toe. Ook veel kinderen wonen de diensten bij. Is dit alles een teeken van een werkelijken terugkeer tot den godsdienst cn mag hiervan een waarlijke groei verwacht worden? Het is nog niet de tijd om dit reeds te zeggen. Het is een onbetwistbaar feit, dat er veel Duitsch fatalisme in deze terugkeer naar den godsdienst verborgen ligt'. Vele menschen gaan naar de Kerk veel meer, omdat zij zich onge lukkig voelen, om met anderen, die ér even erg aan toe zijn, samen te zijn, dan dat zij zoe ken naar 'kracht om op te staan cn te handelen in de wanhopige toestand, waarin zij zich bevin den. Da centraio vraag voor de massa in Duitschland is, of er nog een verwachting is, waar uit de menschen kunnen leven, i Er is op het oogenblik grooter gebrek aan hoop dan aan brood. yoor do groote meerderheid is iedere dag opnieuw een strijd met omstandigheden, die de menschen terneer drukken. De ellende van het Nazi-regime is vergeten en de glans ervan, het werk, de opwinding, de doelbe wustheid krijgt steeds meer glorie naarmate het meer tot het verleden gaat behooren en de toekomst ziet er donker en onheilspellend uit. Voortdurend hoort men de opmerking ma ken, dat er geen uitweg is. Christenen gebruiken vaker dan ooit het woord „nihilisme" er zijn er maar weinigen, die werkelijk ten volle beseffen, wat dit vreeselijko woord in houdt. Want het beteekent de dood van alles, wat den mensch waarlijk tot mensch maakt, doordat er geen hoop meer is. Do menschen probceren te ■eten, te slapen en zich te ver warmen, De functies van het lichaam gaan door, maar de ziel is er niet meer. Christenen praatten' er dik wijls te gemakkelijk over, dat de wanhoop van den mensch de grootte kans van do Kerk is. Hierdoor vervaagt het onder scheid tusschen den mensch, die aan zichzelf wanhoopt als scheppend wezen, die zijn eigen wereldl vorm wil geven, waar door ménigccn zich tot God heeft gewend, en het nihilisme, dat een volkomen wanhopen beteekent, niet aan zichzelf, maar aan de geheele schepping cn aan den Schepper," Rechtszaken. TRIBUNAAL TE MIDDELBURG, Zitting van 22 Juli 1946. Van kwaad tot erger. Johannes Abee ite Vlissingen was symp. lid ge weest, maakte deel uit van en kele nevenorganisaties en was als Landwachter bewapend ge weest met een jachtgeweer. Door gezinsomstandigheden en de dreiging voor Duitsch land was besch. tot de eerste daad gekomen verklaarde hij. Via het N.A.F. was hij N.S.B.er geworden. En als zoodanig moest hij Landwachter worden. Daar hij echter slechts ..symp. lid was geweest had hij zich daaraan na 14 dagen kunnen onttrekken. Mr Kuipers meende, dat dc gronden die besch. hadden ge dreven naar N.A.F. cn N.S.B. aanvaardbaar geacht moesten worden. Hij schetste voorts de goede zijde van besch. karak ter, die naar voren gekomen was tijdens den hongerwinter, dien hij boven de rivieren door bracht. Z.L.M. en Landstand. Jan F i 1 i u s, kantoorbe diende uit Souburg, had .werk zaamheden verricht bij den Landstand en later jn Duitsch land. Hij was do eenige kan toorbediende van de Z.L.M. die overgegaan was naar den Land stand, op advies van zijn vader. Besch. was toen zelf nauwelijks 17 jaar. Door den omgang op dat kantoor wa9 hij er toe ge komen zich op te geven als symp. lid der N.S.B. Later had hij oneenigheid gekregen met zijn chef en had toen -ge- dwong-r., "weerde hij ia P- moeten werken. Mr Terwoert meende, dat men besch. het aanblijven bij den Landstand, gezien zijn jeugdigen leeftijd, niet mocht aanrekenen. Hij bepleitte een voorwaardelijke straf. N.S.B. had het beste voorl Elisabeth Joh. de M a r i uit Vlissingen was eveneene reeds voor 1940 lid en had een taatk vervuld in de NB.V.O., W.H.N. e.d.; terwijl zij had gecollecteerd voor het Duitsche Roode Kruis. Besch. verklaarde nu pas verschillende dingen te hebben ingezien. Ze dacht, dat de N.S.B. het beste voor had. De Duitschers had zij nooit als doodsvijanden gezien. Mr v. Pelt poogde op grond van twee motieven haar han. delwijze te verklaren, n.l. door den invloed van haar echtge noot en de gezinsomstandighe den. Een „laffe vent", Hendrik Angerman uit Vlissingen hoorde een lange lijst van beschuldigingen tegen zich uiten, waarvan enkele van de ergste feiten wel waren- Kringhoofd Frontzorg voor Walcheren, in welke functie hij de ingekomen: gelden ten be hoeve van de strijders aan het Oostfront beheerde en mede werking bij het ter- kennis brengen aan de D. politie van een affaire over 3000 valsche Z.-kaarten. Op ec. terrein had besch. voorts vrij belangrijke functies bekleed bij het Econ. Front en het Dep. v. Bijz. Econ. Zaken. Besch. erkende alles, uitgezon derd de colportage met Vova. Het Tribunaal deed al 't mo gelijke uat te ontdekken in hoe verre Angerman op de hoogte wa3 van de Z-kaarten-affaire bij het ter kennis brengen aan den S,D. Dhr 3e Roo meende, dat hij toch in '44 voldocndo tijd had gehad om dergelijke dingen to kunnen doorzien en noemde hem een laffe vent, die niet de consequentie durfde te aanvaarden van de verkeerde dingen, die hij toen had gedaan. Mr Kurtz schldcrde Anger man als een brood N.S.B.er. Besch. heeft, aldus verd., blijk gegeven van een ontstellende oppervlakkigheid. Laakbare houding van een deel der bevolking. Monndttg koorde een groep voormaligo N.S.B.-ors, waar onder do vroegoro boeren leider, ldor terug. Eehtor zoor tot ontevredenheid van do dorpsbowonors. Dos avonds trok mon or dan ook op uit, om mot geweld dozo lieden woor uit do dorpsgomoenscliap to vorwijdoron. Er violon Mor- b(j ralco klappen, lïuiton wer- don ingegooid. Do ox-booren- loidor had zich in eon ajuin- ron verborgen. Bij een dorps- bowonor, wion hot wat al to bar word, en dio het voor do ox-politioko govangomon op nam, werden evaneons do rui ten met Bponningon on al kapot geslagen. Den andoren morgen om 4 uur was do „zuivering" voltrokken on keerdo do rust oindolijk woor. Naar wü vernomen, heeft do politio een onderzook inge steld. Eon 3-tal porsonen z(jn op transport naar Middelburg gesteld. Hot is te hopen, dat Mor krachtig zal wordon ingegre pen. Wq mogen gcon „volhs- gorichteu" dulden. nneor dozo menschen d< straf, hen door hot tribunaal opgelegd, i.v.m. hun fouto houding ge durende de bezetting, hebbon ondergaan. RECHTBANK TE MIDDELBURG. fitting van 19 Julj. A. J a q u e s, landbouwer te Torhoêft (België), thans gedet. in het H. v. Bewaring te Middel burg, nam samen met zijn broer C Jaques, opzichter te Tor hout (België), eveneens thans ge- detin, en met M, Moenaert, werkman te Torhout (België), een dieselmotor weg, toebeh, aan L. Oil. C. Canuuacrt. A. Jaques en M. Moe naert waren daarbij de perso nen, die inlichtingen hadden ver schaft voor het plegen van het misdrijf. Ze hadden mededeeling gedaan van de plaats, waar die motor zich bevond en haddén bij het vervoer ervan geholpen. Alle 3 verdachten kwamen bij hun ver hoor met het verhaal aan, dat ze niet beter wisten of deze motor was door een zekeren Hout ge kocht Als dit niet zoo is, zeiden ze, dan zijn we bedrogen. Voor noemde Cammaert, alsmede ver balisant dezer zaak, de Wacht meester der Rijkspolitie Marinisse uit Schoondijke, waren in deze zaak als get. gedagvaard. Mr J. L. Andrae eischte tegen M. Moenaert en A. Jaques een gev.straf van 8 m., beiden met aftrek van voorarr., terwijl tegen C. Jaques een gev.straf van 1 jaar en 6 m., met aftr. voorarr. werd geëischt.' Een zoet zaakje met een zuur nasmaakje. L. J. Lokker, transportar beider te Zierikzce en C. v. D ij k e, schippersknecht te Zie- rikzee, thans beiden gedetin. in het H. v. B. te Middelburg, namen op 25 Mei 1946 in Zierikzce uit het ruim van het in de haven van Zierikzeo gemeerd liggende schip „De Koophandel 3", ongeveer 200 kg. suiker weg, welke toebe hoorden aan do fa. J. B. Geluk te Zierikzce. Tegen beide verdach ten werd een gev.straf van 1 j. en 6 m., beiden met aftr. voorarr., geëischt. J. Rossen, koopman te Zie rikzce, kocht samen met C. J. C a n n o oeveneens koopman te Zierikzce, van bovenvermelde 2 personen suiker, welke dus van diefstal afkomstig was. Verd. wisten, dat Lokker en v. Dijke deze suiker niet op een eerlijke manier hadden verkregen. Voor deze lieling eischte de Off. van Just, één jaar gevangenisstraf met bevel tot onmidd. gevangenne ming, welk laatste door de Recht bank werd geweigerd. Op do vragen van den heer Borst in verband met do invoe ring van het z.g. vrije veiling- stelsel voor groenten, waarvan vraag 3 luidde: Is het juist, dat door het bedrijfschap voor groenten en fruit geen enkele restrictie bekend werd gemaakt ten opzichte van vroego aard appelen, aardbeien en tomaten, noch eenige waarschuwing aan de tuinders in dat opzicht werd gegeven? heeft do minister van Landbouw het volgende geant woord 1. Op 28 Maart 1946 is door het bedrijfschap voor groenten en fruit aan de besturen van de groentenveilingen bericht, dat voor groonte het vrije veiling systeem op 1 April weer werd ingevoerd, 2. Dat de tuinders onder die vrijgegeven groenten ook vroege aardappelen en aard beien zouden rekenen, was niet aannemelijk. Voor toma ten was zulks misschien mo gelijk. 3. In verband met het boven staande zou een dergelijk be richt ten aanzien van vroege aardappelen en aardbeien over bodig zijn geweest. 4. Op iedere veiling, waar een van eenige beteekenis zijnde hoeveelheid aardbeien wordt aangevoerd, moet 40 pet. van den aanvoer beschikbaar wor de» gesteld voor de fabricage van vruchtenpulp. Voor deze aardbeien1 wordt een prijs van 70 cent per K.G. betaald, wanneer de aardbeien zonder dop worden aangevoerd, en van 50 cent per K.G. wan neer het aardbeien met dop zijn. Het resteerende gedeelte wordt op de vrije veiling ver kocht. De prijs, dien de tuinders op deze manier gemiddeld voor het product hebben ontvangen, is geenszins onbevredigend. 5. De rantsoeneering van vroege aardappelen werd door den ondergeteekende noodzake lijk geacht. Het moet worden ontkend, dat bij een normale opbrengst van het gewas de vastgestelde prijzen niet loonend zouden zijn. 6. Voor de positie en ont wikkeling van den tuin bouw is het niet wenschelijk te achten, dat de regeering voor alle producten uit den tuinbouw zoodanige prijzen garandeert, dat alle risico's van de ondernemers worden afgenomen. Droogte en nacht vorst behooren tot de nor male bedrijfsrisico's, die de tuinders voor hun eigen re kening moeten nemen. De maatregelen van de regeering zijn er op gericht, dat da tuinders bij een normale op brengst van den grond een behoorlijke belooning voor hun arbeid ontvangen. Naar van de zijde der fabri kanten meegedeeld wordt, ziet liet er met de kouscnvoorzie- ning nog ver van gunstig uit. Fabrieken en machines zijn voor een groot deel verwoest. De productie is nu op geringe schaal hervat, maar er is een groot gebrek aan grondstoffen, inzonderheid katoenen verster kingsgarens, terwijl nieuwe machines uit Amerika, waarvan de prijs ongeveer het drievou dige is van wat vroeger in Duitschland betaald werd, zoo goed als niet te Mij gen zijn in verband met de betalingsvoor waarden. Bovendien is er een groot gebrek aan personeel. Men hoopt het zoover te brengen, dat voor elke vrouw enkele paren kousen per jaar gemaakt worden. Laat de regeering zoo meenden de fabrikanten voor dameskousen een soort gelijke regeling treffen als voor schoenen. Dat zou voor velen, die nu nergens aan kunnen komen, ten minste eenige verbetering beteeke- nen en allerlei bevoorrech ting uitsluiten. BEGUNSTIGING VAN DUITSCHE HAVENS. Protest van Neder land en België. Naar uit New-York gemeld wordt, hebben de Nederland- sche en Belgische regeeringen, met krachtige» steun der Fran- sche regeering, bij het Ameri- kaansche departement van Bui. tenlandsche Zaken geprotes teerd tegen het begunstigen van Duitsche havens in plaats van Nederlandsche en Belgische bij de verscheping van leverin gen voor de Amerikaansche be zettingstroepen in Duitschland. De nota verzoekt in deze bij de bezettende mogendheden te intervenieeren. A.N.P.-Aneta meent te we ten, dat de kwestie op het oogenblik in behandeling is bij den Amerikaaaschen raad voor economische aangelegenheden in Duitschland, welke er wel willend tegenover staat. PERIODIEKE SALARIS- VERHOOGING ONDER WIJZERS. In de Staatscourant is opge nomen een K.B., waarbij wordt bepaald: Van 1 Juli 1946 af wordt aan den onderwijzer, die in bet tijdvak van 1 Januari 1932 tot en met 31 Pee. 1947 voor het eerst voor vast is of wordt aangesteld, dan. wel in genoemd tijdvak is ontslagen tengevolge van de opheffing van zijn betrekking cu' nadien in dit tijdvak ia vasten dienst is of wordt aangesteld, ge deelte van den tijd, wtlke is verstreken sedert het bereiken van den 21-jarigen leeftijd, of, indien hij toen niet in het be zit was van de akte als onder wijzer, van dien datum af, waarop die akte is behaald, voor periodieke salarisverhoo- ging toegekend, voor zoover die tijd niet reeds uit anderen hoofde voor de verhooging gel dig is. KOUIDEKERKE. 1. C.H.; 2. S.G.P.3. P. v d. Arbeid; 4 A.R.5. Gemeentebelang. Provincienieuws Onmiddellijk na de capitulatie in Mei 1940 gingen de bakkers aangesloten bij de Ncderl. Bakke rij Stichting, over tot het stichten van een Bakkersnoodfonds. Vele gedupeerde bakkers, w.o. enkelen in Middelburg, konden door dit fonds worden geholpen. Dc baten voor dit fonds werden geheel vrij willig bijeengebracht, n.l. door het geven van 10 en later 5 cent van ieder verwerkt baaltje bloem. Op last der Duitschcs moest dit fonds de werkzaamheden stopzet ten, doch het geld kon worden gered. Na dc bevrijding bleek, dat do schade, door de bakkers ge leden, nog veel grooter was dan in 1940 en direct werd het fonds weer in het leven geroepen. On geveer 1000 panden zijn in het land verwoest of zwaar bescha digd. Voor Zeeland zijn dit er 135 150. Thans worden vanwege de Ned. Bakkerij Stichting jn alle getrof fen gebieden van het land verga deringen met da gedupeerde bak kers belegd. In Zeeland geschied de dit voor W.-Zecuwsch-Vlaan- deren in Oostburg en voor Wal cheren in Middelburg. De vergaderingen stonden on der leiding van den heer M. de Jonge, voorz. der Bakkerijcom missie Zeeland en voorz. der on dervakgroep. De heer A. Scliui- lenburg, tcchn. adv. van de Ned. Bakk. Sticht, gaf een uiteenzet ting van het werk, dat het Bak kersnoodfonds verricht wat de bouwkundig-technische zijde be treft. Hieruit bleek dat do Ncd. Bakk. Stichting de volledige me dewerking heeft van den alg. ge machtigde voor den wederopbouw en dat iedere bakker, die via deze Stichting een urgentieverklaring kan verkrijgen, ook direct een bouwvergunning van de streek, bureaux ontvangt. Noodig daar toe is bet dopr de bakkers zoo spoedig mogelijk indienen van een schctsplan en een raming der bouwkosten en inventaris aan het Bakkersnoodfonds. De heer J. A, Seghers, fin. adv. der Ned. Bakkerij Stichting besprak het financieele gedeelte van den herbouw cn deelde mede, dat ook hierbij het Bakkersnood fonds alle medewerking verleent. Aangezien blijkt, dat in de niet- getroffen gedeelten van het land onder de collega's geen idee be staat van de toestanden In deze provincie en waaronder vele Zeeuwsche bakkers nog verkeeren, zullen in de eerste nummers van „Het Bakkersvakblad" speciale artikelen, verlucht met foto's, ge wijd aan Zeeland, worden opge nomen. Bovendien zal ook worden on derzocht, of de bijdrage per ver werkt baaltje bloem kan worden verhoogd. Gerekend kan worden, dat jaarlijks in Nederland 14 mil- lioen baaltjes worden verwerkt, hetgeen f 700.000 oplevert. In de tegenwoordige omstandigheden kunnen daarvan echter slechts 30 i 40 nieuwe bakkerspanden wor den gezet Het is wel een gelukkig ver schijnsel, dat de bakkers op deze wijze hun collega's, die gedupeerd zijn, helpen. MIDDELBURG. Jubilea Ambachts- en Machinistenschool. Maandagmiddag had de eigen lijke feestelijke herdenking plaats van de jubilea der Am bachts- en Machinistenschool. Dhr C. Barentsen, voorz. der feestcommissie, sprak hier een herdenkingsrede uit, waarin hij op treffende wijze de oprichters en de oud-leerlingen, die inden oorlog voor hun vaderland wa ren gevallen, herdacht. Hierop verhieven de aanwezigen zich van hun plaatsen en was er eenige oogenbli'kken stilte. Dhr Barentsen huldigde dhr v._ Ne- derveen voor zijn 40-j. jubileum en bracht ook dank- aan dhr S. Caljouw, die de laatste 28 jaren een zeer accuraat secretaris is geweest en aan dhr M. J. Louws, promotor van deze her denkingsfeesten. Namens de Goessche Am bachtsschool sprak dhr v. d. Hooft. Trouw (A.R.) schrijt naar aanleiding van de passage over Indië, waarin het blad een opval lend optimisme bespeurt, o.m.: De Indische paragraaf zou een ons bevredigende oplossing van de In dische crisis mogelijk kunnen ma ken, al rcaliaeereu wij ons ter dege, dat de regeer mg het punt waarover de geesten in Nederland verdeeld zijn, onze verhouding tot dc republiek, in den mist laat. Daarnaast moet worden opge merkt, dat do algemeene teneur gericht is op het behoud van het Koninkrijk. Over den gezagsaf- stand op termijn wordt gezwegen, al weten wij uit anderen hoofde, dat de regeering de verklaring van 10 Februari niet terugneemt. Het zal zaak zijn, de feitelijke ontwik keling af te wachten cn den heer van Mook, die te Malino lange redevoeringen houdt, in de gaten te houden. De Rotterdammer (Chr. Nat.) constateert, dat dc regeering een Jast op de schouders laadt, die moeilijk te torsen zal blijken en waarvan men moet vreezen dat zij te groote verwachtingen op wekt. Hierbij heeft zij zich te weinig gespiegeld aan de fout, welke minister-president S'cher- merhorn een jaar geleden maakte. Anderzijds aarzelt de regeering weer niet, zeer strenge reserves te maken op gebieden waar duide lijker optreden van haar juist kon worden verwacht. Door deze om standigheden lijdt deze Troon rede aan gebrek aan een krachtige conceptie. De M aasbod e (R.K. heeft respect voor den omvang van de goede voornemens, welke de re geering koestert. „Wanneer inder daad al deze plannen voortgang vinden, zal de regccring ons land cn ons volk een goed stuk dichter hebben gebracht bij de idealen van christelijke verdieping en sociale gerechtigheid, zooals die in ons volk zijn gegroeid". Het Handelsblad (Vrijli.) is het meest getroffen door het fermere geluid over In dië. Een frisch en positief geluid. Trouwens door de hee'le Troon rede ,valt een positieve visie waar te nemen, aldus het blad. Wij waardeeren dat, zelfs op punten waar wij andere opvattingen hul digen. Hier ligt een plan, dat ern stige overweging ten volle waard lijkt. Wij zullen bij de nadere concretiseering ervan nog veel hebben op te merken en te criti- seeren. Maar het plan is belangwek kend cn het verdient in grooten stijl te worden behandeld. De re geering zal echter een lang leven noodig hebben om het te verwe zenlijken. Het V r ij e Volk (P. v. d. A.) wijst er op, dat de Troon rede geen socialistisch staatsstuk is. „Maar wel vinden wij er meeni- ge gedachte en menig practisch plan in terug, die van een sterke socialistische inslag getuigen en die voor de practisclie politiek van het oogenblik en binnen het raam van de nu eenmaal bestaande po litieke machtsverhoudingen, recht doen aan dat toch ook lang niet te verwaarloozcn gedeelte van het Nederlandsche volk, dat zich wel degelijk in positief soeialistischen zin heeft uitgesproken". Dc Waarheid (Comm.) schrijft, dat twee punten het re- actionnaire karakter van de Troonrede kenmerken: de rest is franje. Het eerste punt is de bedrijf s- ordening, waarbij de regeering met volle zeilen koerst naar het spel van de oppermacht van den particulieren ondernemer; het tweede betreft Indië, ten aanzien waarvan het vermoeden gewettigd is, dat een koloniale oorlog ter onderwerping van de republiek in nog sterker mate dan voorheen in het onuitgesproken voornemen van de regeering ligt. De Nat. R. C r t. (P. v. d. V.) mist de strakke lijn. Plot seling verheffen zich scheuten van positiviteit uit een vlak van vaagheden en ouden kost. De Indische paragraaf heeft een vrij hoog peil. Wat gezegd wordt over de bedrijfsorganisatie wordt eveneens als een positieve scheut beschouwd al heeft het blad daar tegen ernstige bezwaren. Het grootste dieptepunt vor men de justitieele passages: echt scheiding bij onderling goedvinden en het weinig zeggende zinnetje over de politiek delinquenten. Ook de dir., dhr Visscher, hul digde den voorz., die volgens spr. niet alleen een goed voorz. is, doch een vertrouwensman van de leeraren. Hij gaf een overzicht van de geschiedenis dep scholen. Tenslotte bood hij namens de leeraren het bestuur een bloemstuk met allegorische voorstellingen erin verwerkt aan en namens de afd. van Vei lig Verkeer een bloemenmand. Vportsi werd dezen middag nog het woord gevoerd door dhrn Harder namens den Bond van Leeraren en Leeraressep bij het Nijverheidsonderwijs, Kuintjes namens den Bond van Dir. van Ambachtsscholen en A. Voetelink als voorz. van de examencommissie voor scheeps- werktuigkuudigen. Na afloop was er gelegenheid het bestuur te feliciteeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2