De Nederlandsche afvaardiging voor de Vredesconferentie te Parijs. Stemplicht. Is er een betere weg PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zo et maar niet goed, De Duitsche krijgsgevan genen in Engeland. WAT OP DEN BON? Uitgave Stichting „ZeeuwBeh Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- straat 83, Telef. 168; Mid delburg, Eouaansehe Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wijekstraat, Telef. 2052. Een lezer van ons blad Ion zich in (hoofdzaak vereenigen met wat wij schreven over het con- sumenten-crediet Hij ziet hier ook gevaren van velerlei aard. Zijn bezwaar is echter, dat wij alleen critiek hadden. En van critick kunnen we niet leven. Met critiek alleen, komen wij niet verder. Is er, zoo vraagt bij, een bot er o weg? Naar het ons voorkomt wel. Het is inderdaad noodzakelijk, dat wanneer er straks weer goe deren verkrijgbaar worden gesteld en er weer gelegenheid is om al lerlei noodzakelijke dingen als Weeding ai meubelen aan te schaffen, ook de daarvoor noodige middelen beschikbaar zijn. Hierbij kan echter het Consu- maiten-crediet naar het ons voor komt niet helpen. In elk geval brengt het belangrijke bezwaren met zich. De goedwillenden, die er hun eer in zien aan hun verplichtingen te voldoen, zien zich, doordat ze zich in schulden moeten steken, die slechts zeer langzaam afbetaald kunnen worden, voor groote moei lijkheden geplaatst. En de kwaad- willenden, de zorgeloozen, zullen zich om hun schuld bitter weinig bekommeren. Het gevolg zal zijn, dat on danks een zeer uitgebreide admini stratie en een leger van ambte naren die de Regeering niet wenscht, maar die toch noodig zullen zijn, de schatkist geweldige verliezen zal lijden. Deze bezwaren van financieelen en moreelen aard, kunnen o.i. worden ondervangen door niet credieten beschikbaar te stellen, maar door het sparen te bevorde ren. Er js nog vrij veel geld onder de menschen. Vele gezinnen en vooral ook vele jonge menschen hebben een betrekkelijk hoog in komen dat zij niet tenvolle ge bruiken. Met het gevolg, dat een on evenredig deel wordt bestemd voor genotmiddelen en vermaak. Hiervan kan gebruik worden gemaakt, door een - spaarsysteem in het leven te roepen. Men zou b.v. spaarzegels be schikbaar kunnen stellen voor kleeding en meubelen. Jonge menschen zouden op deze wijze kunnen beginnen met voor hun uitzet op doeltreffende wijze te sparen. Gezinnen die straks hun huisraad moeten aanvullen, zouden in de gelegenheid gesteld kunnen worden om reeds vooruit althans een gedeelte te betalen. De Overheid kan hierbij de helpende hand bieden. Maar de uitvoering zou moeten worden op gedragen aan de middenstanders of de middenstandsorganisaties. Natuurlijk moeten er maatre gelen genomen worden, om te voorkomen, dat het op deze wijze bespaarde geld niet aan zijn doel zal beantwoorden. De deelnemers moeten zekerheid hebben, dat de gestorte gelden doelmatig worden beheerd en dat ze indien noodig, b.v. bij overlijden of wat dan ook, vrijgemaakt kunnen worden. Velen hebben, en terecht, critiek op het optreden der Regeering, die er toe mee werkt dat lang zamerhand het geheele volk van den staat afhankelijk wordt. Maar dan is het ook noodig, dat zij zelf de handen uit do mou wen steken. Kunnen onze middenstandsorga nisaties, zoo noodig in overleg piet de bankinstellingen, hier niet het initiatief nemen? ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 398 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Donderdag 25 Juli 1946 Op- en &ftdergtt.ng van 'ion en Maan. Vrijdag: Zon op 4.51 u., onder 20.40 u. Maan op 2.05 u., on der 19.32 u. N.M. 28 Juli. Hoog water te Vlissingcn Vrijdag 26 Juli: Advertentieprijs 12% eeht per m,m. 11.53 u. 2.05 m. N.A.P. Naar verluidt zal de Nederlandsche delegatie, die Nedériand op de Vredesconferentie te Parijs zal vertegen woordigen, onder meer uit de volgende p^soonlijkheden bestaan: De Minister van Buitenlandsche Zaken, Mr W. C. G. H. Baron van Boetzeiaer van Oosterhout; Jhr Mr A. W. L. TJarda van Starkonborgh Staofiouwer, Ambassadeur te Parijs; Mr E. Star Busmann, Buitengewoon Gezant en Gevolmaohtlgd Minister te Parijs; Prof. Mr Dr J. P. A. Francois, Raadadviseur aan het Ministerie van Buiten landsche Zaken; Mr A. F. H. van Troostenburg de Bruyn, Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister, Hoofd van de afdeeling Economische Zaken van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken; Kolonel A. G. J. M. J. van der Kroon, Militair Attaché te Parijs; Mr E. A. Liefrinck, Hoofd van de afdeeling Buitenlandsch Betalingsverkeer van het Ministerie van Financiën, alsmede Mr M. C. M. Voorbeytel, Persattaché, verbonden aan de Nederlandsche Ambassade te Parijs. Naar het A.N.P. verneemt zullen bovendien nog twee leden van de Tweede Kamer worden afgevaardigd. In verband met de tijdelijke stopzetting van de suikerdistri butie, heeft de Prijscontrole bijzondere aandacht besteed aan de prijzen van verzoetings middelen. Een aantal fabrikanten in Amsterdam werd gecontroleerd, doch er was geen van hen, die de vastgestelde prijzen bere kende. Tegen vijf verdachten' werd proces-verbaal opgemaakt. In het bijzonder mag hierbij worden vermeld, dat de kwali teit van de verzoetingsmidde len, die in den handel werden gebracht, over het algemeen matig tot slecht "was. Pakjes die ten hoogste tot IA cent, afhankelijk van zoetkracht, mochten kosten, werden aange boden voor 10 cent. Een der fabrikanten maakte ook vanillesuiker, die hij slechts verkocht wanneer 5 gram ge wone suiker werd ingeleverd. In dat geval betaalde men 5 cent en ontving men- pl.m. 3A gram vanillesuiker, terwijl vol gens de voorschriften een pakje vanillesuiker van 5 gram, zon der inlevering van suiker, ten hoogste 2 cent mag kosten. In de gevallen die onderzocht zijn, heeft het publiek reeds f 215.000 teveel betaald. Aan den slavenarbeid dient een einde te komen De „Evening Standard" bepleit in een hoofdartikel de spoedig mo gelijke terugzending naar hun land van de half millioen Duit sche krijgsgevangenen, die zich thans in Engeland bevinden. Het argument, dat zij in den land bouw niet kunnen worden gemist, gaat volgens het blad niet op, om dat 84.000 Britsche landarbeiders nog steeds onder de wapenen zijn. Deze moeten, aldus het blad, dan ook zoo snel mogelijk worden ge demobiliseerd. Op hun eigen land zullen zij meer presteeren dan vijandelijke buitenlanders. Het blad noemt het achter prikkeldraad gevangen houden van overwonnen soldaten een herleving van barbarisme. Slechts 25 pet. der krijgsgevange nen zijn werkelijk gevaarlijke nazi's geweest, 15 pet. zijn be trouwbare anti-fascisten en 60 pet. zijn gewone menschen, die vochten toen hun Führer hen .riep, maar die niets liever willen dan naar huis terug keeren om hun brood te verdienen. Duizenden hebben hun geloof in het verleden verloren en trachten een nieuwe geestelijke fundeering te vinden. Hun terugkeer naar Duitschland zal de productieviteit van het land opvoeren en zoodoen de de bezettingskosten van 80.000.000 pd. St. verminderen. De anti-nazi's zijn in Duitschland hard noodig om hun volk demo cratische gedachten en methoden bij te brengen. Indien de landarbeid in Enge land niet genoeg, arbeidskrachten aantrekt, dan moet de remedie worden gezocht in verbetering van arbeidsvoorwaarden en huisves ting en niet in slavenarbeid. Het wegsturen van de krijgsgevange nen zal, aldus het blad, een zegen rijke maatregel zijn, waardoor Engeland waarlijk het land van vrije menschen zal zijn. ONDERZOEK NAAR DE DUITSCHE KOLEN- POSITIE. Door de Geallieerde coördinatie commissie zijn Britsche-, Ameri- kaansche-, Russische- en Fran- schc deskundigen aangewezen om de kolenpositie van geheel Duitschland aan een pnderzoek te onderwerpen. Alle middelen om de kolenpro- ductie te stimuleeren zullen wor den bestudeerd, zooals het ver strekken van extra bier en tabak aan mijnwerkers, extra levensmid delen, premies en hoogere loonen. Het rapport van de deskundigen moet voor 10 Augustus aan den Geallieerden Bestuursraad worden voorgelegd en moet tevens bevat ten voorstellen inzake te volgen richtlijnen en de quanta die voor binnenlandsch gebruik en voor den export kunnen worden be stemd. KATOEN UIT EGYPTE? Een Egyptische missie, onder wie zich een vertegenwoordiger van de Egyptische regeering be vond, heeft een dezer dagen een bezoek gebracht aan Enschedé ten einde met de Twentsche textiel fabrikanten besprekingen te voe ren over den afzet van Egyptische katoen. Er had een langdurige en diepgaande gedachtcnwisseling plaats. De missie, die reeds besprekin gen voerde in Italië, Frankrijk, België, Zwitserland en Tsjecho- Slowakije, is vervolgens per vlieg tuig naar Kopenhage vertrokken. HET BELGISCHE KABINET. De Parlementaire fractie der C.V.P. heeft een inotie goedge keurd, waarin zij haar meerling te kennen geeft, dat een linksche regeering niet beantwoordt aan de belangen van het land en dat zij een krachtige oppositie zal Voeren. Verschillende vooraanstaande personen der Katholieke partij deelden aan een vertegenwoordi ger van de Antwerpsche „Gazet" mede, dat de C.V.P. besloten is bij de eerste gelegenheid de regee ring te laten vallen. DE TURKSCHE VERKIEZINGEN. Uit betrouwbare bron worden de volgende uitslagen vernomen van de Turksc'he algemeene ver kiezingen, welke Zondag j.l. zijn gehouden. Republikeinsche Volks partij (Regceringspartij): 395 zetels, Democratische Partij (voornaamste oppositiepartij)66 zetels en Onafhankclijken 4 zetels. Minister Fievez ongesteld. De minister van Oorlog de heer Fievez kon gisteren wegens onge steldheid de opening van de Staten-Generaal niet bijwonen. Z. Excell. is Zaterdag tijdens een vergadering ziek geworden. Hij is overspannen en moet rust houden. PRIJSVERHOOGING RUWE OLIE VERWACHT. Welingelichte kringen der petroleumindustrie in Amerika nemen, naar de „Sun" meldt, aan, dat er een belangrijke verhooging van den prijs van ruwe petroleum zal volgen, die slechts op zich laat wach ten als gevolg van de on zekerheid ten aanzien van de prijscontrole. DE ZOMERTIJD. In de Tweede Kamer is oen wetsontwerp ingediend den ouden zomertijd niet te doen terugkeoren, zoodat 's winters en 's zomers denzelfden tijd zal gelden. In afdeelingen heersch- te vrij algemeen voldoening over dit voorstel. BENOEMINGEN BIJ OPEN BARE WERKEN EN WEDEROPBOUW. Bij K.B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van den Van Alsteinpolder, Mr W. E. M. Seycllitz, te Hulst, met ingang van 19 December 1946. Tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den Calamiteu- zen-Suzannapolder, M. Moerland, te St. Annaland, met ingang van 1 Augustus 1946. Tot voorzitter van het waterschap voor de uit watering door de Sluis in de Piet, D. Wi. Lindenbergh, te 's Heer Arendskerke. Tot lid van het be stuur van het waterschap voor de uitwater. door de Sluis in de Piet J. J. Klompe te Wolfaartsdijk. Tot gezworenen van den polder Vier Bannen van Duiveland, J. A. van Nieuwenhuijze te Nieu- werkerk en E. J. van Westen te Zierikzce. Tot gezworene van het waterschap de Breede Watering Bewesten Yerseke, M. Nieuwen huijze Lzn. te Nisse. Tot lid van het bestuur van het waterschap Nol Oude en Loven, F. G. Tol lenaar te Hoek. EEN ONGEVAARLIJKE „MIJN". Einde vorige week zagen enkele schippers te Zevenbergen bij het Sas een zeemijn drijven. Het ge vaarlijke ding, compleet met kop en staketscis, kwam recht op de Schepen af. De schippers evacu eerden onmiddellijk do levende havo en waarschuwden de politie, die op haar beurt de mijnoprui- mingsdienst te Hoek van Holland alarmeerde. Weinigen tijd later waren een twintigtal wakkere knapen, voorzien van de noodige hoeveelheid materiaal ter plaatse om het dreigend gevaar te be zweren. De mijn was nog steeds niet ontploft, doch was vastgeloopen in het riet. De ge heele omtrek was afgezet en ui terst omzichtig palmden de mijn- deskundigen het projectiel in.... dat overigens niet meer onscha delijk behoefde te worden ge maakt want bij nader inzien bleek het een.... stankafsluiter te zijn. Twee kinderen van Mussolini hebben een cabaret geopend op het eiland Ischia bij Napels, Ro mano speelt harmonica en Anna Maria bedient. Aan een uitgebreiden handel in textielpunten te Deventer, door schooljongens bedreven, heeft de politie een eind gemaakt.. Bij Koninklijk Besluit van 29 Juni 1946, no. 7, zijn herbe noemd niet ingang van 1 Juli 1946; Tot -burgemeester der ge meente Biervliet: A. P. Kosten- se; Burgh: Jhr A. van Citters Clinge: P. V, M. Vercauteren; Haamstede: Jhr R, J. H, U. Rocll; 'sllcerenhoek: C. F. A. M. van Horsigh; 's II, Arends kerke: A. A. Elenbaas; Hoek: Mr J. A. vanTienhoveu; Hulst: B, A. Th, M. Truffino; Kloe- tinge: Mr H, N. baron Scliint- meTpenninck van der OyeKoe wacht en Overslag: G. C. E. M. Dierlck; Koudekerke: J. L, DregmansKrabbendijkeJhr Mr W. C. Sandberg tot Essen- burg; O.- en W.-Souburg: A. H. S. StemerdingSchoondij lce F. A. van Rosevelt; St, Jan steen: P. H. Geirnaerdt; St.- Laurena: J. W. van 't Hoff; Terneuzen: Mr P. H. W. F. Tellegen; Vogelwaarde: F. A. Hendrikse; Wemeldinge: A. C. Willemsen; Wolphiartsdijk: S. A. N. van Oeveren; IJzendijke: Jhr L. E. D. S. von Bönning- hausen tot Heringhaven Zaamslag: S. van Hoeve; Nieu- werkerk: A. A. van Eeten. Gerekend met ingang va 20 Mei 1944: Aagtekerke: J. Bosselaar. 1 Dec. 1942: Borssele: G. A. Bax. 16 Mei 1945: Bruinisse: W. van den Berg. 1 Mei 1945: Dreischor: L. J. Mol. I Sept. 1943: Graauw en LangendamMr F. J. Schlüter. 1 Mei 1945: Grijpskerke: H. U. Bouwman. 17 Juli 1945KattendijkeJhr Mr D. van Doorn. 15 Sept. 1943: ICerkwerve: W. Baas. Kei 1945: Meliskerke: A. J. Höysman. 1 M i 1946N.- cn St. Joos- larwMr F. S. K. J. graaf van Randwytk. 25 Febr. 1944: Oosterland: A. C. van der Have. 1 April 1946: Oud-Vos.se- meer: Mr J. J. Versluys. 1 Juni 1946: Ouwerkerk: J. Romein. 15 Oct. 1945OvezandeMr A. J, M. Eikhuizen. 1 Juni 1945: Poortvliet: B. J. van Oeveren. 15 Febr. 1945: Ritthem: P. Daniëlse. 19 Mei 1942: Serooskerke: P. Dregmans. 15 Juli 1942: St. Maartens dijk: Mr H. li Schuller. 15 April 1944; Sluis: A. F. J. Aernoudts. 13 Aug. 1942: Tholen: Mr A. J. van der Hoeven, 15 April 1945: Waarde: J. C. .van Burg. 1 Oct. 1940: Zierikzee: Jhr Mr J. Schuurbeque Boeye. 2 Nov._ 1942: Zonnemaire: H. J. Roelvink. 3 Oct. 1945: Zoutelande: D. Kodde. 1 Jan. 1946: Zuiddorpe: M. A. B. Puylaert. KRUIMELTJES Te Salerno ontstond een twist tusschen Geallieerden en Italianen waarbij Geallieerde en Italiaan- sche politie het vuur op de menig te opende met het gevolg, dat een meisje werd gedood en 20 burgers zwaar werden gewond. i— Dezangeres Jo Vincent zal in October naar Engeland gaan. Op 29 October zal zij in de Wig more Hall te Londen optreden, begeleid door den pianist Theo van der Pas. De Praagsche omroep maakt bekend, dat groote hoeveelheden tarwe Tsjecho-SIowakije uit Rus land bereiken. Teneinde den zwarten han del tegen te gaan, zullen in de Britsche zone van Duitschland met ingang van de volgende week de Britsche soldaten in bonnen worden betaald. Eenige duizenden leden van het personeel der scheepsbouw- cn reparatie-maatschappij Wilton Fijenoord te Schiedam zijn Dins dag in staking gegaan. De oorzaak betreft een loongeschil. Amerikaansch smaldeel passeert Vlissingen. Gistermorgen is een smaldeel der Amerikaansche vloot bestaan de uit de kruiser „Houston" en „Littlerock" cn vier torpedoboo ten op weg naar Antwerpen Vlis singen gepasseerd. De „Houston" gaat met twee torpedobooten naar Amsterdam en de „Littlerock met do andere twee naar Rotterdam voor het vlagvertoon dat in di verse havens van West-Europa wordt gebracht. De commandant van het eskader Admiraal He witt was per auto van Antwer pen naar Breskens gekomen en liet zich met de „Koningsplaat" overzetten. Hij heeft een ronrit over Walcheren gemaakt en is daarna naar Holland vertrokken. TRIBUNAAL TE GOES. In de zitting van 24 Juli wer den de volgende uitspraken ge daan: Cornelia v. Goud zwaard, Wissenkerkc6 m. Int. voorwaardelijk. Voorw. zich gedragen als goed Nederl. en onder toez. stelling S.T.P.D. Verder ontz. rechten. Urbanus Iz. v. Bom- d e n, Goes: 9 ni. int.; verb, vcrkl, radio en inboedel, voor zoover aan oorl.slachtoffera in brulkl. gegeven; ontz. rechten. Willem Bazen, Kloe- tinge: 3 j. int. voorwaardelijk, voorw.: zich gedragen als goed Nederl!, onder toez, stelling S.T.P.D. Voorts ontz. rechten. Tegen de ver-amerika- niseering van Suriname. Hierna kwam als eerste voor: Hendrik Jac. Cu rie 1 uit Krabbendijke, stuur man op de groote vaart, die reeds vanaf 1933 lid der N.S.B. was geweest en dit gebleven. Het verbod om lid van deze bewe ging te zijn, gold volgens besch. alleen maar voor ambtenaren. Daar had hij niets mee te ma ken. Volgens de dagvaarding had hij zich op Krabbendijke zeer ergerlijk gedragen. Hij zou volgens vele get.verklaringen aan de V-actie meegeholpen hebben, doch ontkende dit hals starrig. Hij was van den trein gekomen, toen men in 'tdorp aan 't schilderen was, had een woordenwisseling gekregen en was toen tegen den grond ge slagen. Volgens besch. was dit voldoende bewijs, dat hij niet aan de „klad-actie" 'had kunnen deelnemen. Hij was ook abso luut anti-Duitsch geweest. Ook het verspreiden van de „Zeeuw- sche Stroom" werd ontkend. Besch: herhaalde steeds krach tig, dat hij na 1940 nergens aan deelgenomen had. Dat hij lid geweest was van 't Zeevaart front, gaf hij toe. In de loop van den oorlog was hij weer gaan varen op schepen, die voor de Duitschers vrachten ver voerden. Hij was ook als ad ministrateur werkzaam geweest op het bureau van de Land wacht. Dat hij zich in pro- Duitschen zin zou hebben uit gelaten, ontkende besch. weer. Hij zag „liever de hielen dan de teenen" van de Nazi-Duitschexs. Zijn eenige beweeggrond voor zijn nat.-soc. houding was, al dus beklaagde, dat hij wilde strij den tegen de vcramerikanisee- ring van zijn geboorteland Su riname. Mr Kuipers meende, dat er in deze zaak mee gerekend moet worden, dat besch. eerst op 23-j. leeftijd naar Nederland is gekomen en dus wel een eenigszins anderen kijk op de toestanden in Nederland heeft gehad dan een geboren Neder lander. De dramatische noot is in zijn leven gekomen, toen hij na zijn huwelijk de zeevaart vaarwel zei om zich als fruit- kweeker te' Krabbendijke te vestigen. Dit werk heeft hem nooit gelegen en zijn financ. si tuatie was dan ook steeds ho peloos. Dit alles 'heeft besch. in een verkeerde richting gedre ven. Verded. vond het geheel een buitengewoon moeilijk ge val. Hij voegde aan zijn plei dooi toe, dat Curiël de bedoek Mng heeft, als hij vrij komt, naar Suriname terug te keeren. „Een klein beetje straf verdiend*', Bie t er nel la Koe man uit Kloetinge was in 1941 N.S.B.ster geworden als eerste van de familie, nadat zij reeds lid van den Jeugdstorm was. Zij had bij den Landstand ge werkt en had - - 'endsch. omgang met D. militairen ge had. Tenslotte had zij zich dn Sept. 1941 gemeld voor ambu- lancewerk achter het Oostfront. „Een klein beetje straf" had ze wel verdiend, zei bekl. Zij ver zocht onmiddellijke uitspraak. Nadat het tribunaal in raadka mer was gegaan, werd de besch. in vrijheid gesteld. Te goedhartig. Geertruida M i 1 - h o u s, verpleegster te Kloe tinge, had zich uit soc. oogpunt bjj de N.S.B. aangesloten, even als bij den N.V.D., de N.S.V.O, en het Medisch Front. Voor den N.V.D. was ze leidster van de Gezinshulp geweest en voorts was ze als verpleegster werkzaam geweest in lazaret ten in Duitchland en bij een ge nezingsbataljon van de Waffen S.S. Propaganda had ze niet gemaakt, zei besch. Ze liep niet met haar gevoelens te koop. Mr F. W. Adriaanse meende, dat 'besch. te goedhartig is ge weest om de slechtheid der Duitschers te doorzien. Door armoede en ziekte gedreven. Guiljaam Bruël te Goes was blokleider bij de N.S.B. geweest en had met Vova gecolporteerd. Verder had hij als „ICriegsaushelfer" ge werkt bij den radiostoringszen- der van de Duitschers. De sto ringszender werkte echter niet, zei besch. „Ik heb wel anders ondervonden", merkte mr Vla ming op. Besch. zei, destijds bij de Dienstpost gekomen te zijn, daar hij als T.B.C.-patiëiit pas uit een sanatorium terug was en geen zwaar werk- kon ver richten. Hij ligt ook nu weer steeds op bed. Uitspraken op 31 Juli. HOEVEELHEID AARD APPELEN VOOR DE CONSUMPTIE VERLOREN. Zaterdagmorgen 13 Juli arriveerde te Waalwijk een schip met 48000 k.g. nieuwe aardappelen. Eerst Woensdag 17 Juli daarop volgend werd tot het los sen er van overgegaan en toen bleek, dat een groot gedeelte van de zending ziek was, met het gevolg, dat zij Donderdag 18 Juli voor de consumptie werd afgekeurd. Het schip was bestemd voor de V.B.N.A. te Waal wijk. Provincienieuws GOES. De op Zaterdag 20 Juli ge houden Reclassceringscollecte heeft hier f 721,25 opgebracht. WAARDE. Maandag maakten de kinderen fan de O.L.-school alhier voor 't eerst pa vele jaren weer per au tobus een reisje en wel naar Til burg. KOUDEKERKE. Woningbouwvereeniging. De Woningbouwver. „Cou- burg" kwam dezer dagen bijeen onder voorz.schap van dhr J.L. Dregmans. Vastgesteld werd de balans per 22 Mei 1946 en de verlies- en winstrekening over 1945/'46. Het tekort be draagt f 2723,01. De restauratie der woningen, welke geleden hebben van de overstrooming, zal zoo spoedig mogelijk ter hand worden ge nomen. De boekwaarde der woningen bedraagt per 22 Mei 1946 f 58.460,57, van den grond f 3233,73. Het bestuur werd' als volgt samengesteldJ. L. Dregmans, voorz., Jac. Maas, secr.-penn., J. Jasperse, H. v. d. Schuur en G. v. d. Voorde. Commissie v. Toezicht: C. v. Noppen, J. W. Christiaansen, Andr. de Lange, W. A, Kaan en H. A. Mossel man. Het aftredende lid, dhr Fr. de Rijke, stelde zich wegens hoogen leeftijd niet meer ver kiesbaar. Hein werd dank ge bracht voor het vele, dat hij in het belang der vereen, sinds de oprichting in 1920 heeft gedaan. De voorz. bracht ook nog in herinnering het ver scheiden van het eveneens zeer meelevend bestuurslid dhr J. A. Contant. - OOSTBURG. De bouwplannen. Een dezer dagen is een dorps- vergadering gehouden waarin de bouwplannen werden behan deld. Dc heer Bols stelde de vrahg aan de orde, waar de schuld zit, dat tal van nog te herstellen woningen onuoodig zijn afge broken. Er is met de bewoners gesold en hij roept de mede werking der 'burgerij in om tot verbetering te komen. Het nieuwe bouwplan en de verka veling voldoen niemand. Burgemeester Hoekzema ver klaarde, dat hij in de drie maan den na zijn terugkeer eenig in zicht in de problemen heeft ge kregen en constateerde, dat er terstond na de verwoesting al lerlei mooie beloften zijn ge daan, maar dat _cr tot heden niet Veel v^n ingelost zijn. Zonder de gemeente er in te kennen is het nieuwe bouwplan ontworpen en naar Den Haag gezonden. Afgezien echter van het stukje grond in den Noord- wal waar de 41 gemeeutewo- ningen zullen komen. Op I Augustus zal in een be spreking het Ledelplein nog eens onder de loupe worden genomen. Het gaat om de vraag, of dit in 1941 aangelegde plein al dan niet verlegd moet worden. Verschillende aanwezigen uit ten critiek op de plannen. Ar chitect van Baal vond het niet verantwoord om nu weer eens een half millioen te betalen voor de verlegging van het Le delplein, dat in 1941 al ruim f 1200 had gekoot. De heeren Foudraine en Ma- besone bestreden het plan om den Rijksweg rond Oostburg te leggen: dan wordt het doode stad. Aan den amieren kant achtten zij de opzet van het plan te gróotsch en niet te verwezenlijken omdat het on betaalbaar is. Stemrecht is stemplicht. ■Ook a-s. Vrijdag bij de verkie zing voor de gemeenteraden. Niet in wettelijken zin. De wet kent geen stemplicht; alleen opkomstplicht. Maar wel in hoogeren zin. Wij hebben het stemmen te zien als een taak ons door God opge legd. Doordat wij het recht ontvan gen om te stemmen, zijn wij mede verantwoordelijk voor den gang van zaken straks In de gemeente raden. Daarom mogen wij ons anti den plicht om te stemmen, niet ont trekken. Tooncn wij a.s. Vrijdag ons van dien plicht bewust te zijn. Niet alleen door tc stemmen, maar ook door onzen stem uit te brengen op een der caudidaten waarvan wij mogen verwachten, dat zij ook als raadslid wcnschen te rekenen met den geopenbaarden wil van God. Door tc stemmen dus op een candidaat van een der Prot. Christelijke partijen. Niet overbodig is, het blijkt telkens weer, er aan te herinne ren, dat slechts één hokje mag worden rood gemaakt. Ingevolge verkregen toestemming van de Vereen. „De Nederland sche Dagbladpers" mogen wü vandaag met vier pagina's ver schijnen. krijgen we deze week (21 Juli tot en met 3 Aug.) Bonkaarten KB 608 Resorve B 87: 1 ei. Bonkaarten LA, LB, LC 608 A 71 melk: 2 L. melk. B 71, O 71 melk: 3% L. melk. 394 Aardappelen: 3 kg aard appelen. Bonkaarten LD. LE 608 D 71, E 71 melk: 6 L. melk. 894 Aardappelen: 1 kg aard appelen. Tabakskaarten T 402 rants, tabaksartikelen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 Juli worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 29 Juli mag worden gekocht. DE BILT ZEGT: Plaatselijk onweer. Aanvankelijk op vele plaatsen nog warm weer met veranderlijke wind, toonemonde bewolking met plaatselijk onweersbuien, later matige Z.-Wostelijke wind. Laatste berichten. Schoenenboncijfer 8. Het Centraal distributiekantoor deelt mede, dat in den loop van de maand Augustus voor een schoe nenbon in aanmerking komen zij, wier stamkaartnummcr eindigt op het cijfer 8, voor zoover zij seder in Januari 1945 nog geen bon voor gewone of beroepsschoenen heb ben ontvangen. De plaatselijko distributlcdien- sten zullen na 1 Augustus a.s. be kend maken, op welke dagen on der overlegging van zijn stam kaart met bijbehoorend inlegvel, de bonnen kan afhalen. Evacuatie van geïnterneerden gestaakt. De Indonesische Republikeinen hebben heden elke evacuatie uit het binnenland „tot nadere aan kondiging" gestaakt. Noodweer boven Eindhoven. Hedennacht woedde van half twee tot twee uur een noodweer boven Eindhoven van haast onge kende hevigheid. Hagelsteenen, ter grootte van duiveneieren, ver nielden vele ruiten, terwijl de schade aan de fruitboomen' als zeer aanzienlijk moet worden be schouwd. Tallooze rioleeringen zijn verstopt en vele straten^staan nog blank. Duitsche schadevergoedings goederen. Hot intergeallieerd bureau voor sehadovorgoedingen is in zjjn vierde bijeenkomst overgegaan tot de eersto verdooling van beschik- baro industricolo uitrusting, af komstig van Duitsche fabrieken. Frankrijk on Nederland ontvan gen de uitrusting van een boor-' fabriek te Glinde op basis van een vergelijk, tusschen öe twee landen gesloten. Het Belgische Kabinet. Volgens een mededeeling van den Kabinetsformateur Spaak, zal hij niet voor Maandag mededee- lingen kunnen doen omtrent het te vormen Kabinet.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1