DE TROONREDE. SePartijvandenArbeid Opening van de Staten-Generaal. DE TROONREDE. kiest partij Hare Majesteit de Koningin heeft gisteren de Vereenigde zitting van de Staten-Generaal ge opend met het uitspreken van de volgende Troonrede i Oe economische eenheid der zones in Duitschland. Uitgave Stichting „Zeotfnseh Dagblad" Kantoren te Ylissingen, Wal- Btraat 83, Telef. 188; Mid delburg, Bouaansche Kaai 89, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wijekstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2« JAARGANG No. 397 PROTESTANTiSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag ?4 Juli 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Yoretstraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- <in on ïciefguoa Zon b.n Maan. vat. Ltxlen der Staten-Generaal, Het vertrouwen van mijn volk heeft U geroepen, om in de komende vier jaren mede te beslissen over het wel en wee van ons Vaderland. Dit stemt mij tot voldoening. Uw verkiezing toch strekt mij ten teeken van een terugkeer tot normale grondwettelijke vormen en stabiele staatkundige verhoudingen. Wederopbouw. Te meer verheug ik mij hierover, omdat thans eerst recht aüc krachten gericht kunnen worden op het eent doelhet leggen van een deugdelijken grondslag voor den geleidelijken wederopbouw van onze geestelijke en stoffelijke volkswelvaart. Tot mijn groote vreugde mocht ik mede int eigen aanschouwing vaststellen, dat wij in gestagen tred reeds menige schrede op den weg naar dit groote doel hebben gezet en dat wij, wat de krachtsinspanning betreft om het te bereiken, geenszins de minsten zijn in den kring der door den oorlog getroffen volkeren. Nochtans wachten ons nog vele en groote moeilijkheden, welke ik zoowel U als mijn geheele volk in ernstige en voortdurende over weging aanbeveel. Deze moeilijkheden zullen slechts overwonnen kunnen worden, indien ieder onzer zich met geestdrift wijdt aan den gemeenschappelijken arbeid, die uitsluitend in staat zal zijn voor de breede lagen van ons volk den weg tot welvaart te banen. Nieuwe rechtsorde in Indië. In de ontwikkeling der gebeurtenissen in Oost-Indië valt ver betering aan te wijzen. In belangrijke deelen der buitengewesten is reeds in eersten aanleg overgegaan tot de vestiging van een nieuwe rechtsorde, steunend op de beginselen, die in mijn rede van 7 December 1942 werden neergelegd. Met vertegenwoordigers der bevolking uit die buitengewesten, waar bet Geallieerde Opperbevel de verantwoorde lijkheid voor de bestuursvoering heeft overgedragen, wordt thans beraadslaagd over de vervulling, langs loyalen en vreedzamen weg, van de nationale verlangens. Op Java en Sumatra echter ontbreken nog voldoende voorwaarden voor zulk een overleg. Ik vertrouw, dat deze voorwaarden mede dank zij verdere besprekingen spoedig aanwezig zullen zijn. Het Geallieerde Opperbevel in deze gebieden, en in den Riouw- archipel, heeft zijn tank nog niet voltooid. Nog altijd lijden daar tot onze bezorgheid velen uit alle bevolkingsgroepen onder de gevolgen van den oorlog. De verdere liquidatie van de Japansche invasie en de terugkeer van orde en rust, met name op Java en Sumatra, zijn noodzakelijke voorwaarden, wil Nederland zich ten volle kunnen wijden aan zijn roeping, om tezamen met de Indonesische volken ook voor hen bin nen het Koninkrijk een eigen staatsverband op te bouwen, waarin die volken vrij hun eigen kracht kunnen ontplooien en door middel waarvan zij zich een eigen plaats in de rij der Vereenigde Volken zullen kunnen verwerven. In dit Indonesische staatsverband zullen uiteraard de rechten en belangen van alle bevolkingsgroepen en van minderheden dienen te worden beschermd en behartigd. Comriissie-generaal. Ten einde voor den overgangstijd in het bijzonder de uitoefening van de taak van het opperbestuur ten aanzien van Oost-Indië beter tot haar recht te doen komen en ook daar de Rijksconferentie voor te bereiden,, zal onverwijld een ontwerp van wet tot instellen van een Commissie-Generaal - aangepast aan de eischen 'van den huidigen tijd aan U worden voorgelegd. In afwachting van het herstel van het economische leven zullen de groote moeilijkheden, waarvoor Oost-Indië zich op het gebied van geld- en handelsverkeer gesteld ziet, slechts met steun van Neder land en door nauwe samenwerking van beide deelen van het Konink rijk, uiteraard op voet van gelijkheid, overwonnen kunnen worden. Diep getroffen ben ik door de plichtsbetrachting cn zelfbeheer- schiiig, waarmede intusschen zoowel burgers als militairen ginds onder zoo moeilijke omstandigheden voortgaan, hun taak te ver vullen. Ook in West-Indië leeft een drang naar vernieuwing der staats instellingen. Wat reeds zonder Grondwetswijziging ter bevrediging daarvan kan geschieden, zal ten spoedigste worden bevorderd, opdat Suriname en de Nederlandsche Antillen zullen kunnen beginnen met op nieuwen voet eigen leven, deelgenootschap in het Koninkrijk cn in het bij zonder hun taak in hun eigen omgeving ter hand te nemen. Internationale verhoudingen. Nederland, dat zich in het verleden voortdurend tot taak heeft gesteld in de internationale samenleving der volkeren bij te dragen tot den opbouw van een vreedzame internationale wereldorde, zal ook thans naar vermogen krachtig samenwerken met al die landen, die eveneens den wederopbouw en de bevestiging van vrede en veilig heid willen dienen op grondslag van recht en rechtvaardigheid. In de organen van de Vereenigde Naties en met name in den Veiligheidsraad, zoomede in de Commissie voor de beheersching der atoomenergie, streeft de regeering naar bevordering van goede internationale verhoudingen op den grondslag van het Handvest, met het doel den internationalen vrede en veiligheid te bevestigen en de vrijmaking van het in het atoom sluimerend geweld te doen strekken tot heil, in stede van tot Tampspoed der menschheid. Onzerzijds wordt een spoedige totstandkoming van definitieve vredesregelingen gewenscht, ten einde de wereld de gelegenheid te bieden, door vreedzamen arbeid tot herstel te geraken. Het besef, wederkeerig bestaande bij de Nederlandsche zoowel als bij de Belgische regeering, dat ten aanzien van een aantal inter nationale vraagstukken haar respectievelijke belangen gestadig meer samenloopen, draagt er toe bij de nauwe samenwerking met onze Zuiderburen te versterken. De ontwikkeling van onze betrekkingen met de mogendheden, waarmede de vriendschappelijke relaties niet zijn verbroken geweest, blijft aanleiding geven tot voldoening. Nederland stelt zich voor aanspraken te doen gelden op grens- verbetering van beperkten omvang langs zijn Oostgrenzen. Marine en landmacht. Mede als een bijdrage tot de vestiging van een sterke inter nationale rechtsorde zal worden voortgegaan met den wederopbouw zoowel van onze Marine als van onze Landmacht In beide deelen onzer strijdmacht zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de tucht, het moreel, de geestelijke verzorging en de sociale bemoei ingen ten dienste van het personeel en zijn gezinnen. Voorstellen tqf wijziging van de Dienstplichtwet en van de Bevorderingswetten voor het beroeps- en reservepersoneel onzer Landmacht zullen U worden aangeboden. Zoowel aan onze Landmacht als aan onze Marine, in het bijzonder aan dat gedeelte, hetwelk tijdens den oorlog reeds jaren uit het Vaderland afwezig was, worden hooge eischen gesteld. Met erkentelijkheid maak ik gewag van de groote plichtsbetrachting en offervaardigheid dezer mannen. Lichtvaardige echtscheidingen. In ernstig onderzoek zal worden genomen de vraag op welke wijze ontduiking van het bepaalde in artikel 263 van het Burgerlijk Wet boek kan worden tegengegaan. Maatregelen ter voorkoming van lichtvaardige echtscheidingen zullen worden voorbereid. Maatregelen zullen ook worden voorbereid ten behoeve van een meer doeltreffende bestrijding van de openbare onzedelijkheid. Onderwijs en opvoeding. Ten aanzien van het onderwijs zal gestreefd worden naar het wegnemen van belemmeringen die de vernieuwing van1 het onderwijs in den weg staan en naar het aanvullen van de op dit gebied be staande tekorten. Ontwerpen van wet, vastleggende het kader, waar binnen zich de vernieuwing van liet onderwijs zal kunnen voltrekken, zullen in overweging worden genomen. Voorstellen tot verbetering van de financieeie verhouding ten aanzien van het Bijzonder Hooger Onderwijs zuilen U op korten termijn bereiken, De regeering zal sterken steun verkenen aan de jeugdbeweging, met inachtneming van zelfstandigheid der levensrichting en er kenning van de rechten der ouders. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de bestrijding van de verwildering der jeugd, liet ligt in het voornemen, om, den Radioruad gehoord, een wette lijke basis te ontwerpen voor een nationaal omroepbestel op publiek rechtelijke leest, waarbij de verschillende levensbeschouwingen, in organisch verband opgenomen, voor het uitdragen van eigen begin selen beschikking- zullen verkrijgen over zendtijd. Handel en nijverheid. Ten aanzien van de stoffelijku welvaart staat voorop het streven naar opvoering van de nationale productie. Het herstel cn de uit bouw van den handel en de nijverheid in al hun geledingen zal met kracht worden bevorderd. Met het oog hierop zal aan de totstand koming van een Wettelijke regeling voor een adviserend Planbureau met spoed worden voortgewerkt. In het bijzonder op de industrieele ontwikkeling van ons land, als belangrijk middel om de moeilijk heden, uit de wijzigingen in de economische wereldstructuur voort- Vloeiend, te boven te komen, zal de aandacht der regeering zijn gevestigd. De regeering is voornemens om ter bevordering van de ontwikke ling van een gezond Middenstandsbedrijf voortgang te maken met de bestaande vormen van het verleenen van crediet, alsmede den Mid denstand, waar noodig, tegen onredelijke concurrentie van de zijde van het grootbedrijf te beschermen. Ter bevordering van den drin gend. noodzakelijken export, zoowel van industrieele als van agra rische producten, zullen de economische betrekkingen met andere mogendheden worden voortgezet en uitgebreid. Een doeltreffende voorlichting dienaangaande zal, zooveel mogelijk tezamen met het bedrijfsleven, worden bevorderd. Landbouw en visscherij. Bij de ten aanzien van den landbouw te nemen maatregelen zal er naar worden gestreefd aan het economisch verantwoorde kleine boeren- en tuindersbedrijf een zoodanig inkomstenpeil te waarborgen, dat voor het gezin een behoorlijk bestaan verzekerd is. Met inachtneming van een redelijke belooning voor diegenen, die in land- en tuinbouw werkzaam zijn, zal de aandacht bij voortduring gericht moeten blijven op verlaging van den kostprijs van onze land en tuinbouwproducten. Daarnaast is bevordering van de kwaliteits verbetering een eerste vereisehte, Het Land- en Tuinbouwonderwijs zullen moeten worden uitge breid, terwijl het landbouwkundig onderzoek zich tot nieuwe ge bieden zal dienen uit te strekken. Bijzondere aandacht 'zal worden geschonken aan de opleiding van landarbeiders. Het herstel van het geschonden landbouwbedrijf zal met kracht worden voortgezet. Eerlang zal het ontwerp van wet, in het bijzonder het herstel van Walcheren regelende, bi< <h Staten-Generaal worden ingediend. Ruilverkavelingen en her-ontginningen zullen een meer rationeel grondgebruik mogelijk moeten maker terwijl voorberei dingen zullen worden getroffen voor verdere landaanwinning en nieuwe inpolderingen. Bij deze maatregelen zal aan de aankleeding van het landschap bijzondere aandacht worden geschonken. Regelen van wet ten aanzien van verkoop en doelmatige verpach ting van gronden zullen worden voorbereid. Op het gebied van de Visscherij zal het inslaan van nieuwe wegen krachtig worden bevorderd, terwijl aan het visscherijonderzoek bijzondere aandacht zal worden gegeven. Ten behoeve van de bitmen- visscherij wordt een wettelijke regeling voorbereid, waarbij met de belangen van alle daarbij betrokkenen rekening zal worden ge houden. Woningbouw. Met kracht zal ook de wederopbouw worden voortgezet, met name ook van gebouwen van geestelijke en cultureele beteckeuis, welker groote waaide niet uit het oog zal worden verloren, en van bedrijfs gebouwen. Het bouwen van nieuwe woningen zal, zoodra de aanvoer van materialen dit mogelijk maakt, ten sterkste worden bevorderd. Enkele wijzigingen in de Woningwet zijn in verband hiermede voor bereid. Een financieeie regeling voor den bouw van woningen door particulieren is vrij,wel gereed. De bemoeiingen tot herstel van het spoorwegverkeer en ons zwaargehavende autopark zullen worden voortgezet Voorts zal de productie van banden worden bevorderd. Verkeersvragen. Aan de verkeerswetgeving en de bevordering van de veiligheid •van het verkeer wordt bijzondere aandacht besteed. Een regeling van het goederenvervoer langs den' weg wordt voor bereid. Alle krachten worden er op gericht, opdat de plaats, welke aan ons land in het luchtverkeer op grond van geschiedenis, ligging en prestatiemogelijkheden toekomt, binnen zoo kort mogelijken tijd weer wordt ingenomen. De reeds getroffen maatregelen tot herstel van de door den oorlog deerlijk getroffen Koopvaardijvloot zullen met kracht worden voort gezet. v Een wettelijke regeling voor de pensionneering van zeelieden is in voorbereiding. Bedrijfsorganisatie en socialisatie. Zooveel doenlijk zal mede ter versterking van de saamhoorig- heidsgedachte en het verantwoordelijkheidsgevoel der bedrijf s- genooten worden gestreefd naar een verschuiving der overheids bemoeiing naar publiekrechtelijke bedrijfsorganen. Dq regeering zal met spoed de voorbereiding voortzetten van een wetsvoorstel op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarbij aan gerechtvaardigde verlangens van het bedrijfsleven alle aandacht zal worden geschonken. Als top-orgaan van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal de instelling van een sociaal-economischen raad worden voorbe reid. Regelingen zullen moeten worden getroffen, opdat alle be- drijfsgenooten en in de bedrijfstakken, via de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties, en in de afzonderlijke ondernemingen in het overleg niet enkel over sociale, maar ook over economische vraag stukken worden betrokken. Voor zoover echter de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie geen genoegzame waarborgen biedt voor gezonde sociaal-economische verhoudingen in eenig bedrijf of vooi' een juiste behartiging van het consumentenbelang, zal socialisatie worden over wogen van de nog niet in gemeenschapsbezit zijnde openbare nuts bedrijven, alsmede van die bedrijven van monopolisch karakter, waarvan na onderzoek socialisatie om redenen van algemeen belang geboden en doelmatig blijkt. De socialisatie van het mijnwezen zal worden bevorderd, zoodra een op korten termijn in te stellen commissie van onderzoek heeft bevestigd, dat het algemeen belang zoodanig ingrijpen vergt. Een wettelijke basis zal worden voorbereid voor een bijzonder toezicht op het kartel- eu concernwegen. Sociale maatregelen. Groote zorg zal worden besteed aan een rechtvaardige verdeeling van stoffelijke welvaart. Scherp toezicht op de prijzen zal er voor waken, dat iedere verhooging der productie zooveel mogelijk ten goede komt aan een vermindering der nog steeds bestaande spanning tusschen loonen en prijzen. Ter verlichting van de moeilijk heden van hen, wier behoeften het grootst zijn, zal een verbetering van den kinderbijslag worden voorgesteld. Een verplichte wacht geldregeling en werkeloosheidsverzekering zullen worden voorbe reid. Terwijl voortgewerkt wordt aan een algemeene herziening der sociale verzekering als onderdeel van het streven naar grooter be staanszekerheid, zal spoedig een voorloopige voorziening ten gunste van ouden van dagen aatl U worden voorgelegd. Een wetsontwerp zal worden ingediend tot herziening van de bepalingen, rakende de beëindiging van arbeidsovereenkomsten, zulks met de bedoeling per sonen, die reeds geruimen tijd bij denzelfden werkgever in loondienst zijn, meerdere bestaanszekerheid te verschaffen. Op korten termijn zal een commissoriaal onderzoek worden ingesteld naar de mogelijk heid om de Armenwet in dien zin te verruimen, dat zij een breedere basis biedt voor de maatschappelijke voorziening en hulpverleening. De verbetering der geestelijke en lichamelijke volksgezondheid zal met kracht worden bevorderd. In samenwerking met de deskun digen en de organisaties, op dat gebied werkzaam, wordt een op wettelijke basis steunende coördinatie der gezondheidszorg voor bereid,. Voorstellen overvloedig in getal. De eerste indruk van de Troon rede, waarmede H. M. de Konin gin gisteren de zitting van de Staten-Generaal heeft geopend, is, dat dit Kabinet buitengewoon breedspakig is, Wat dit betreft, wordt zelfs het Kablnet-Schermerhorn in de schaduw gesteld. De Regeerlng zelf spreekt trouwens van „voorstellen overvloedig in getal". Daarmede is de beteekenis van dit staatsstuk belangrijk vermin derd, Hier is een program ont wikkeld zóó breed eu zóó over vloedig, dat het reeds van tevoren Dat verbetering van de financi eeie verhouding van het B ij z o n- d e r H. O. wordt voorbereid kan niet anders dan voldoening wek ken. Over de plannen op economisch- en sociaal-, alsmede op landbouw gebied zou heel wat te zeggen zijn. Wij volstaan met er op te wij zen, dat ontwikkeling vun het MiddtenstandsbetfriJ f eu van de kleine landbouwbedrij ven in uitzicht wordt gesteld, dat met numu aan het li e r s t e 1 van Walcheren aandacht zal worden geschonken en dat ge streefd zal worden naar een verschuiving der over heidsbemoeiing naar be- V*UIA1J£) Uttk ILCUS VttW ICYUICU v t U a. 1 1, vaststaat, dat een groot deel van ïekrechtelijke de beloften hier in uitzicht ge- d.r >i f r g ane n, terwijl stcld, niet vervuld zullen worden. van openbare nutsbedrij- Wat de inhoud betreft sVen wordt overwo«en' 0ok hier maakt deze rede in meer dan één 1 l;™rd.el} opzicht een goeden indruk. afgewacht. Het stemt alvast tot Dat ditmaal de Indische voldoeIllnS> dat Minister Vos Donderdag: Zon op 4.50 u., onder 20.42 u. Maan op 1.20 u., onder 18.20 u. N.M. 28 Juli. Hoog water te Vlissingon Donderdag 25 Juli: 10.51 u. 1.86 m., 23.21 u. 1.88 m. paragraaf op den voorgrond wordt gesteld, wekt geen verwon dering. Het trekt al dadelijk de aan dacht, dat hier gesproken wordt van de ontwikkeling van de ge beurtenissen in Oost-Indië en niet Indonesië en verder dat terugkeer van orde en rust op Java en Sumatra als noodzakelijke voorwaarde genoemd wordt, voor de ontwikkeling van het Indische volksleven. Deze uitspraak wekt goede verwachtingen. In de buitenlandsche paragraaf wordt thans offi cieel meegedeeld, dat Nederland aanspraken wenscht te doen gel den op grensverbetering langs zijn Oostgrenzen. Annexatie dus van Duitsch gebied, I Voor het wel slagen van pogingen in deze rich ting is het jammer, dat de Re- hierbij niet in de eerste plaats de leiding zal hebben. Wat aan gaat de in uitzicht gestelde maat regelen van socialen aard, waarbij zeker het een cn ander is wat aantrekt, zullen wij hebben te wachten op de indiening van concrete voorstellen. De financieeie para graaf is wel erg sober. Voor de zooveelste maal hooren wij, dat de toestand zorgelijk is, zelfs dat chaotische toestanden dreigen, maar welke maatregelen de Re geering in verband hiermede denkt te nemen, wordt niet onthuld. Onze totaal-indruk is, dat het en wij zijn daarvoor dankbaar niet de P. v. d. A. is, die bij dit Kabinet in de eerste plaats de richting aangeeft. En voorts is het wachten op de daden. Op Regeering en Parlement rust een buitengewoon zware taak. Moge God aan beiden de wijsheidi en de krachten schenken, „Het Vrije Volk", orgaan van do Partij van den Arbeid, bevat een breedvoerig schrij ven, dat blijkbaar met instem ming wordt overgenomen, van de ufd, Nijmegen vun Volkson derwijs, waarin gewaarschuwd wordt tegeu do Christelijke school, Van deze school heet het, dat zij onverdraagzaamheid en wantrouwen kweekt en dat zij bovendien de schatkist buiten- gewoon zwaar belast. Deze door en door onware beschuldigingen zijn niet nieuw. Het zijn oude versleten leuzen uit den tijd toen de schoolstrijd op het felst woede. Belangrijk is in dit, geval al leen, dat ze worden overgeno men door de P. v, d. A. waarin naar het heet ook plaats is voor belijdende Christenen. geering Schiermerhorn, wat dit betreft geen duidelijke taal heeft gesproken. Met groote instemming begroe- ten wij de toezegging, dat maat- regelen ter voorkoming van lichtvaardige echt scheidingen en van een meer doeltreffende bestrijding van de openbare onzedelijkheid worden voorbereid. Wat betreft de vernieuwing van het o n d e r w ij s en de ontwik keling van de jeugd bewe- fg i n g, zullen nadere gegevens moeten worden afgewacht. Hier hangt alles af van de uitwerking. Hetzelfde geldt van liet radio- vraagstuk. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag in een omvang van 4 pagina's. Generaal MacNarney, de Amerikaansche militaire gou verneur in Duitschland, heeft uitdrukkelijk verklaard, dat de Vereenigde Staten, indien de beslissing der vier groote mo gendheden om de economische clausules van de overeenkomst van Potsdam na te komen, niet kan worden uitgevoerd, voort zullen gaan met hun plan om de economische eenheid van twee of drie zones te bewerk stelligen. Hij zeide verder, dat er een „redelijk goed vooruitzicht" - is om in Oct. het Duitsche voedsel rantsoen in de Amerik. zóne weer op 1550 calorieën per .dag, zoo als dit in den vorigen winter was, te brengen. De vooruit zichten voor de brandstoffen- voorziening noemde hij evenwel slechts weinig rooskleuriger dan den vorigen winter. H. M. de Koningin heeft gistermiddag den afgetreden Voorzitter van de Eerste Kamer, Mr W. C. Baron de Vos van Steenwijk, ten pa- leize Voorhout in gehoor ont vangen. 's Lands financiën. Groote jzorg boezemt mij de toestand van 's lands Financiën in. Bij voortduring staan deze nog onder den invloed van de oorlogs ramp en den nasleep van dien. De voorzieningen op burgerlijk en militair gebied, welke hierdoor noodzakelijk zijn geworden, leggen een schier ondraaglijken last op de volkshuishoudingen der betrokken gebiedsdeelen. Zonder krachtige hulp van buiten is de taak, die het Rijk vervullen kan, aan zeer enge grenzen gebonden. Met dank baarheid mag ik gewagen van de financieeie hulp, die tot dusver door het buitenland wordt verleend. Mede in het belang van een voortzetting daarvan mag niets worden nagelaten, wat de van ouds erkende credietwaardigheid van Nederland, zal kunnen versterken. Eerste voorwaarde daartoe is een eendrachtige voortzetting van de feerstelpolitiek.- Ook bij het betrachten der uiterste soberheid zullen aan de overheidsfinanciën zware eischen blijven gesteld worden om chaotische toestanden te kunnen voorkomen, in staat te zijn de overzeesche gebiedsdeelen hulp te bieden, het herstel te bevorderen zoowel op materieel als op cultureel gebied en verbetering te kunnen brengen in het lot van die bevolkingsgroepen, welke in zorgelijke omstandigheden verkeeren. Handhaving van het monetaire evenwicht bij een internationaal verantwoord niveau van loonen en prijzen zal bij voortduring de aandacht vragen. Met inachtneming van den eisch van rechtsherstel en onder waarborging van de belangen van den fiscus zal het geld- 'en kapitaalverkeer zoo spoedig mogelijk een passende vrijheid her krijgen. Het uitoefenen van toezicht op de investeering zal voors hands echter onvermijdelijk zijn om een zoo doeltreffend mogelijk gebruik van het kapitaal te verzekeren. Hierbij zullen met name de Nederlandsche Bank, waarvan de eigendom van particuliere in publieke handen dient over te gaan, en de Herstelbank een belang rijke rol hebben te vervullen. De vermindering van den druk der bitjnenlandsche Staatsschuld zal de bijzondere aandacht vereisdien, waartoe naast de reeds aan hangige vermoge.*.i.'.i. j. .belasting een heffing in eens van de ver mogens zal worden voorgesteld. Ook een conversie van de binnen- landsche staatsleeningen zal aan dit doel worden dienstbaar gemaakt. De regeling van de bijdragen in de materieele oorlogsschade en van de aanvullende credietfinanciering bij de wet kan op korten termijn worden tegemoetgezien. Grondswetsherziening. Rechtspraak. De voorstellen tot wijziging van Art. 192 en van Hoofdstuk XIII der Grondwet zullen U ter behandeling in tweede lezing bereiken. De instelling eener Staatscommissie tot herziening van de Grondwet kan spoedig worden te gemoet gezien. Het vraagstuk der administratieve rechtspraak zal door een Staascommissic opnieuw onder de oogen worden gezien. Met kracht zal worden gestreefd naar inkrimping van het over- heids-apparaatin het bijzonder zal daarbij aandacht worden ge schonken aan de Rijksbureaux. In afwachting van het rapport der onderwerpelijke commissie zullen partieele verbeteringen in de Gemeentefinanciën worden voor gesteld. Een betere coördinatie tusschen de dragers van het gezag en de politie zal worden bevorderd. Naar een oplossing van de verschillende problemen, die samen hangen met de vervolging der politieke delinquenten, wordt met voortvarendheid gestreefd. De zuivering van het overheidspersoneel, alsmede van de pers, zal nog vóór het einde van dit jaar worden voltooid, terwijl een snelle afwerking van de zuivering van het bedrijfsleven eveneens zal worden nagestreefd. De regeering zal een juistere regeling van de positie der ambte naren o.m. door herziening van stelsel en normen van het bezol digingsbesluit bevorderen. Een salarisverbetering voor de onder wijzers is in voorbereiding. Een reorganisatie van het georganiseerd overleg is voorgenomen. Ik ben mij bewust dat de nauwgezette behandeling van al deze voorstellenovervloedig in aantal, omdat de taak der Overheid in dezen tijd zoo diep ingrijpt in vele levensterreinen veel van Uw werkkracht en van Uw toewijding zal vergen. Met de bede, dat God U hiertoe wijsheid en kracht moge schen ken tot zegen van ons Koninkrijk en deszelfs toekomst, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. DE BILT ZEGT: Warm. Plaatselijk ochtendmist of nevel, overdag in het algemeen zonnig, warm weer met tegen den RVÓnd onweerskansen. Wind tjgdebjk zwak en veranderlik, later meest uit Z.-Oostelijke richting. Laatste berichten. VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER. In de gistermiddag gehouden zitting van de Tweede" Kamer werd de voordracht voor het voor zitterschap opgemaakt', welke aan H. M. de Koningin ter goedkeu ring zal worden aangeboden. Op de nominatie werden ge plaatst als No. 1, Mr J. R. H. van Sebaick (K.V.P.)als Nr 2, Mr A. M. Joekes (P. v. d. A.) en als No. 3, de heer O. P. Smeenk (A.R.) Begrafenis wijlen Ds W. J. J. Bakker. Onder groote belangstelling vond Dinsdagmiddag de her begrafenis plants van wijlen ds Bakker, in leven Ned. Hcrv. pred. der Ned. Ilerv. gemeente te Melis- kerke. Aan de geopende groeve werd eerst 't woord gevoerd door ds Oosthoek van Zoutelande. Spr. schetste het bescheiden karakter van den overledene en de wqze waarop hij altijd al zijn krachten voor anderen gaf. Vervolgons sprak de voorz. van het classicaal bestuur en ds Reus namens den ring Vlissingen. Buifgem. Huijsman prees na mens de burgerlijke gemeoute de meelovendheid, van wijlen ds Bakker. Burgem. Drogmans van Koudekerke voerde 't woord als voorz. van het Groene Kruis en ds v. d. Waa van 's-H, Arends- kerko als oud-collega. Nadat de schoonvader van den overledene bedankt had voor de laatste eer aun wqlen ds Bakker bewezen, eindigde ds Oosthoek met dankgebed. Regeering van Paraguay afgetreden? VolgonB berichten uit Asuncion zouden president Morinigo van Paraguay en zqn regeering zijn afgetreden, onder waarborg zich naar Brazilië te kunnen begeven. Generaal, opperbevelhebber van het leger, zou de macht in han den genomen hebben. Volgens nadere berichten wurdt het gerucht over aftreden van president Morinigo en zijn regee ring officieel tegengesproken. De Turksche verkiezingen. Volgens radio Ankara heeft de Turksche Republikeinsche Volks partij 365 van de 465 zetels in de nieuwe nationale vergadering ge haald. De regeeringscrisis in België. Minister Spaak heeft gister avond tegenover journalisten ver klaard, dat hij nog niet is gereedr- gekomen met zijn Kabinet. A Ja

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1