De toekomst van NecL-Indië. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voetbal op Zondag. Gemeentebelastingen. De Kabinetscrisis in België, De Vereen. Staten van Indonesië? Een aardappel- roolmachine. Uit de Provincie Noodvoorziening raadsverkiezingen. Ambachtsschool en Machinistenschool te Middelburg juhileeren. Instellingen, die hun nut hebben bewezen. Hulde aan de banken. De conferentie te Malino. Uitgave Stichting „Zosuwech Dagblad" Kantoren te Tlissingea, "Wal- Btraat 83, Telef. 168; Mid delburg, Eouaansche Kaai 89, Telef. 2009; Temeuzen, Yloofl- wijckstraat, Telef. 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 396 Dinsdag 23 Juli 1946 0p- en enoergeag van Z&F' en Maan- Woensdag: Zon op 4,49 u., onder 20.43 u, Maan op 0.47 u., onder 16.58 u. N.M. 28 Juli. Hoog water te Vlissingen Woensdag 24 Juli: Abonnementsprijs ƒ3.80 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Yorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m, 9.44 u. 1.72 m., 22.08 u, 1.72 m. Het was Zondag voor Goe3 een groote dag. Er werd een voetbalwedstrijd gespeeld, die door plm. 7000 be zoekers werd bijgewoond. De spoorwegen hebben nog altijd grooto moeite om het ge wone reizigersverkeer to regelen, maar dat was geen bezwaar om een extra-trein in te leggen en van het trein-personeel extra- Zondagsarbeid te eischen. 1 Er is nog altijd een groot ge brek aan bussen en banden zeer ten ongerieve van het zakenleven, maar dat vormde geen bezwaar om een 7-tal extra bussen van de stoomtram Walcheren te laten rijden en het personeel tot extra- Zondagsarbeid te verplichten. Nauwkeurig wordt er op toege zien, dat van auto's en benzine vooral op den Zondag een uiterst zuinig gebruik wordt gemaakt, maar dat vormde geen beletsel voor de veie auto's, die van heinde en ver naar Goes kwamen. Er wordt en niet zonder re den steen en been geklaagd over den noodtoestand waarin wij nog altijd leven, over de moeite, die vele huismoeders hebben om de touwtjes aan elkaar te knoopen. Maar voor spelen en vooral voor spelen op den Zondag is er naar het schijnt een overvloed van geld. Gods gebod eischt den Dag des Heeren te heiligen en allen niet noodzakeiijken arbeid te laten rusten, maar dat gebod wordt van nul en geen waarde beschouwd en met toestemming en medewer king van de Overheid, die hiervoor haar terreinen beschikbaar stelt, worden de Zondags onrust en de Zondags ontheiliging op groote schaal bevorderd. De kiezers hebben a.s. Vrijdag gelegenheid zich over deze dingen uit te spreken. Laten zij het doen door hun stem uit te brengen op een der candidaten van de Prot. Christe lijke partijen, van wie verwacht kan worden, dat zij zullen doen wat mogelijk is om aan dergelijke publieke ontheiliging van den Zondag een einde te maken. In het vorig nummer hebben wij melding gemaakt van de maatregelen, die de minister van Binnenlandsche Zaken denkt te nemen ter voorziening in den fi- nancieelen nood waarin de ge meenten zich bevinden. Belangrijke Rijksbijdragen wor den in uitzicht gesteld, op voor waarde, dat de uitgaven tot het strikt no o'd zakelijke worden beperkt. Daarnaast wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat het een eisch is van goed financieel be heer, een zoo groot mogelijk deel van de uitgaven uit belastingen te dekken. Daarom zal van gemeen ten, welke op steun zijn aangewe zen moeten worden verlangd, dat alle belastingen, tot het heffen waarvan de gemeenten door de wet bevoegd zijn verklaard en welker heffing mede gelet op de daaruit voortvloeiende kosten, practisch zin heeft, ook daadwer kelijk worden geheven. In verband hiermede wordt op de volgende belastingen gewezen: Straatbelasting. In verband met den eisch van de Gemeentewet, dat deze belasting slechts een billijke bijdrage mag vormen in ten laste der gemeente komende uitgaven, kan een uni form percentage van alle gemeen ten niet worden aangegeven. Dit daargelaten, wil het overigens voorkomen, dat heffingspercen tages van 6, onderscheidenlijk 3 van de kadastrale opbrengst resp. van de gebouwde en ongebouwde eigendommen in het algemeen re delijk moet worden geacht. Vermakelijkheidsbelasting. Voor deze belasting wordt een heffing van tenminste 20 van de bruto-opbrengst der entree gelden noodzakelijk geacht. Hondenbelasting. In de practijk zijn tusschen de tarieven, welke de onderscheidene gemeenten toepassen vrij groote verschillen ontstaan, voor een deel als gevolg van de plaatselijke ver schillen in welstand, en anderzijds ook als gevolg van het verschil in waardeering van het belasting object. De regeering meent, dat deze verschillen in het algemeen be stendigd kunnen blijven, doch het komt haar voor, dat een belasting van tenminste f 10.voor luxe honden en van f 2.50 voor be drijf shonden in het algemeen noodzakelijk moet worden geacht. Nog steeds geen oplossing. Met de oplossing van de Ka binetscrisis in België wil het nog steeds niet vlotten eu het zal waarschjjnljjk nog zeer veel moei te kosten om te komen tot de vorming van een regeerkrachtig Kabinet. De socialistische partij heeft Zaterdag met overgroote meerder heid uitgesproken, dat een link- sche regeering moet worden ge vormd. Zij wenscht wel samen werking met de communisten, maar niet met de (kath.) Christe lijke Volkspartij. Dit staat mede in verband met de Koningskwestie, die de heer Struye (C.V.P.), door middel van een referendum zou willen oplos sen. Verder wenscht hjj de in voering van het vrouwenkiesrecht, waarvoor de socialisten weinig gevoelen, omdat dit waarschijnlijk hun positie zal verzwakken. Zij zjjn groote voorstanders van vrouwenkiesrecht, althansals zij er beter van kunnen worden. Intusschen heeft de heer Struye de opdracht tot Kabinetsformatie teruggegeven. De Prins-regent heeft nu den heer Spaak aan gezocht, die nu zal moeten trach ten met de Communisten en Libe ralen tot overeenstemming te komen. OLIËN EN VETTEN UIT ARGENTINIË. Binnenkort vertrekt een inter nationale missie voor oliën en vetten, bestaande uit Britsche, Ne- derlandsche, Deensche, Zweed- sche, Fransche en Belgische afge vaardigden naar Argentinië, waar besprekingen over de olie- en olie. koekenvoorziening zullen worden gevoerd. De Argentijnsche exportvoor- raden dezer producten, zouden tusschen de 300 en 600.000 ton groot zijn. Men verwacht, dat de missie zal handelen ten behoeve van de bij den internationalen nood-voedselraad aangesloten lan den. Gedenkplaat te Westerbork. Op Dinsdag 13 Augustus a.s. zal door Mr Dr R. H. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Drente, een gedenkplaat worden onthuld, welke is aangebracht in den gevel van het gemeentehuis te Westerbork. Deze plaat wordt de bevolking van Drente aange boden als blijk van erkentelijkheid der ouders uit de Westersche pro vinciën jegens de bevolking van Drente, voor de liefderijke ver zorging hunner kinderen tijdens den hongerwinter 19441945. In de Zondag gehouden bijeen komst heeft Dr van Mook een samenvatting gegeven van het standpunt, dat door het meeren- deel der afgevaardigden wordt ge huldigd. HU stelde voor om Indone sië voortaan „De Vereenigde Staten van Indonesië" te noe men, terwijl de samenstellen de deelen zouden worden aan geduid als „Staten", die weer zouden bestaan uit „autonome gebieden". Dr van Mook legde er den na druk op, dat de meerderheid zich had vereenigd met de verdeeling van het geheel in 4 staten t.w. Java, Sumatra, Borneo en de Groote Oost waarvan de laatste twee op de conferentie zijn ver tegenwoordigd. Op de conferentie werd verder besloten een laatste gemeenschap pelijke conferentie voor Borneo en de Groote Oost bijeen te roe pen om voor die gebieden een constitutie te maken. De vertegenwoordigers van den Riouw-archipel, Banka en Billiton verklaarden, dat de band van deze eilanden met Sumatra Belangrijke uitvinding te Halfweg. Na 3M jaar studie en 3 maan den constructie is te Halfweg een aardappelrooimachine van idee tot feit geworden. De heeren M. Huitema, een 37 jarig Iandbouw- smid en J. M. G. Hartkroon, 44 jarig drogist, doch voordien sedert 1924 technicus, hebben dit land bouwwerktuig ontwórpen en ge bouwd. Deze landbouwmachine, die ge heel op kogellagers is gemonteerd, begint in werking met het afsnijden van het loof, schept ver volgens onder de aardappelen, die losgewerkt, gepakt worden, die door bakjes van omgebogen pennen als bij een baggermolen op een Ja- cobsladder rondloopen. Over schudbakken en transportbanden, waarop zand, vuil en eventueel nog meegekomen loof worden ver wijderd bereiken de aardappels tenslotte een ruimte, waaruit zij beurtelings links en rechts in zak ken worden opgevangen. Volgens de gemaakte bereke ningen is met dit werktuig in 20 man-uren een Ha. gerooid. Nu nog zijn daarvoor, met ervaren rooiers, 200 tot 250 man-uren noodig. Op het principe met eenige wijziging is de machine bruikbaar te maken voor het rooien van knollen, bieten etc. is Neder- landsch patent aangevraagd. De beide constructeurs zijn voornemens, wanneer hun product inderdaad geheel aan de verwach tingen blijkt te beantwoorden, dit internationaal te patenteeren en een fabriek te stichten welke de „Gema" zoo is de machine ge doopt aan binnen- en buiten land in massa zal leveren. Prof. Mr Sohrieke krijgt 20 Jaar. De Bijzondere Raad van Cas satie, heeft Prof. Mr J. J. Schrie- ke, die tijdens de bezetting het ambt van secretaris-generaal van het departement van Justitie heeft bekleed eu die door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhugo werd veroordeeld tot de doodstruf, veroordeeld tot 20 jaren gevan genisstraf. Sportnieuws. MIDDELBURG. Korfbal, Zaterdagavond heeft een com binatie van de K.V. „Swift" op de Markt alhier gespeeld tegen een club van do SchiedamBcho veteranen, die op bezoek kwamen. De wedstrijd eindigde na een mooie party in oen 21 over winning voor „Swift". In een aantal gemeenten zijn de cand.lijsten van sommige partijen voor de gemeenteraadsverkiezin gen te laat ingediend, met het ge volg, dat deze partijen in de ko mende periode niet vertegenwoor digd zouden zijn. Het waren: Deventer (Comm. partij), Geieen (Kath. groep), Nijmegen (K.V.P.), Odoorn (P. v. d. A.), Zwijndrecht (S.G.P.), Ottersum en Voerendaal. Om hieraan tegemoet te komen is een wetsontwerp ingediend, vol gens hetwelk de niet aanvaarde candidatenlijsten alsnog kunnen worden ingediend op een door den burgem. te bepalen en aan belang hebbenden per aangeteekenden brief mede te deelen dag en uur. B. en W. bepalen den dag waar op de stemmingen voor de ver kiezing van de leden van de raden hunner gemeenten geschieden. De verkiezing van wethouders ge schiedt zoo spoedig mogelijk. zoo hecht is, dat zij er de voor keur aan geven zich niet bij den „Staat Borneo" aan te sluiten, doch in een afzonderlijke organi satie te blijven, totdat met Su matra overeenstemming is bereikt. De vertegenwoordiger van Bali, de heer Soekawati, verklaarde, de voorkeur te geven aan een zelf standig Indonesië binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden, omdat een bondgenootschap de mogelijk heid voor buitcnlandsche inmen ging biedt. Hij wees er op, dat er ook t.a.v. de federatieve struc tuur van Indonesië overeenstem ming bestaat, terwijl hij als derde punt van overeenstemming noem de den wensch, dat het verlangen naar zelfbestuur spoedig zou wor den bevredigd. In zijn antwoord legde Dr van Mook er den nadruk op, dat voor Java en Sumatra zetels dienden te worden gereserveerd. Mocht immers inmiddels in principe met Java en Sumatra overeenstemming worden bereikt, dan zouden vertegenwoordigers van die gebieden aan de komende „constitueerende vergadering" kunnen deelnemen. LANDBOUWZADEN VOOR DUITSCHLAND. Naar het departement van Land bouw mededeelt, zal voor een be drag van 50.000 dollar aan land- bouwzaden aan Duitschland afge leverd worden. Er worden nog onderhandelin gen gevoerd om ook een kwantum tuinboonen te leveren. Het is echter nog niet bekend, hoe groot het kwantum zal zijn en tegen welken prys dit verkocht zal wor den. Men veronderstelt, dat het hier om een hoeveelheid van 225.000 ton zal gaan. DE VIJFDE ATOOMBOM. Schout bij Nacht William Par sons van de Amerikaansche vloot, die het oppertoezicht heeft over het tot ontploffing brengen van de atoombommen, heeft verklaard, dat 's werelds doodelijkste wapen zoo noodig vanuit een vliegtuig radiografisch tot ontploffing kan worden gebracht. LEENING VAN 100 MILLIOEN VOOR INDIË. Amerika heeft een crediet van 100 millioen dollar verleend aan Ned. Indië en wel voor den aan koop van Amerikaansche surplus- goederen. De rente zal 2% pet. bedragen, de terugbetaling moet in 7 golyke deelen geschieden, te beginnen 1 Juli 1949. ONDERZOEK SPOORWEG-STAKING. Tusschen het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en de Nederl. Spoorwegen is overeen gekomen, dat het Rijksinstituut in de herfst een aanvang zal maken met het instellen van een uitge breid en objectief onderzoek naar de spoorweg-staking 19441945. Ernstige trambotsing. Te Amerongen kwam gister morgen omstreeks 10 uur een extra-tram met schoolkinderen uit Utrecht in volle vaart in botsing met de tram uit Rhenen. Er is een enorme ravage aangericht; twee rijtuigen zijn vrijwel geheel vernield. Voorloopig zijn er een 9-tal zwaargewonden, waaronder de wagenbestuurders, welke naar het ziekenhuis te Zeist zijn over gebracht jverder een 40-tal licht gewonden. Onder de schoolkinde ren zijn geen ernstige gewonden. EEN LATERE TREIN. M.i.v. 20 Aug. zal er degelijks een latere trein van Roosendaal naar Vlissingen worden ingelegd, dit op verzoek van den Raad van Overleg te Vlissingen. Men kan daardoor Zeeland nog bereiken wanneer men om 18.35 u. uit Amsterdam of om 19.34 n. uit Den Haag vertrekt. Cursus E.H.B.O. Het bestuur van de afd. Z.- Beveland van het Roode Kruis deelt ons mede, dat er voor de in Sept. aanvangende cursus voor E.H.B.O. met opleiding tot Transportcolonnist, nog enkele plaatsen open zijn. Aanmeldingen kunnen per brief geschieden aan den Commandant der colonne, Dr C. Griep, Wil- helminastraat 3 te Goes. Prov. Bondsdag der M.V. op G.G. Zaterdag hield de afd. Zeeland van den Bond van M.V. op G.G. haar Prov. jaarvergadering te Goes. Jn de morgenvergadering werden o.l.v. de presidente, mej. Tine Meijers, de huishoudelijke zaken afgedaan, waarna het Bondsbestuurslid mej. Akkerhuis een inleiding hield. In de middagvergadering trad als spreker op Prof. Dr K. Dijk van Amsterdam. Zijn rede had tot titel ..Koerierstersook in een bevrijd land". In deze toespraak werd gewezen op de groote betee- kenis van den arbeid van vele koeriersters in den bezettingstijd, welke arbeid verricht werd met moed, trouw en liefde. Ook nu, levend in een bevrijd land, moeten deze deugden onze meisjes sieren. Zij moeten zijn de brengsters van goede tijding. Leden van de Meisjesvereen. „Meisjesvreugd" uit Middelburg zongen hierna eenige vaderland- sche liederen en het nieuwe bonds, bestuurlid voor Zeeland mej. Dien Jonkheer, declameerde op ver dienstelijke wijze eenige stukjes poëzie. Van mej. Josien Francke werd, onder aanbieding van een ge schenk, afscheid genomen. Zij heeft vele jaren in het Bondsbe- stuur de provincie Zeeland verte genwoordigd. Door Ds Stam van Goes werd het slotwoord gesproken, waarna deze goedgeslaagde eerste Prov. Bondsdag der Meisjes na de be vrijding, met dankgebed werd ge sloten. MIDDELBURG. Opening rijwielzaak. Zaterdagmiddag heropende dhr S. Schout op den hoek Zandstraat zyn rywielzaak. De winkel heeft een groote verandering ondergaan door uitbreiding, een nieuwe stee- nen vloer en met plastiek be werkte muren. Een voor dezen tjjd uitgebreide sorteering van rijwiel- artikelen is in de ruime etalage kasten tentoongesteld. Achter den winkel is een kantoor en daar achter een ruime werkplaats. Nieuwe straatnamen. Aan het straatgedeelte tusschen de Bleek en de Koepoortstraat is een groot aantal noodwoningen gebouwd. Hetzelfde is ook het geval aan de laan, die loopt van af den hoek BreeZuidsingel en het Molenwater. Speciale namen hadden deze verbindingslanen nog niet, doch nu er woningen kwamen te staan, werd dat wat lastig. Daarom zjjn ze nu resp. gedoopt: Koepoort laan en Luthersche kerklaan, zeer practische namen. Evenals de noodwoningen zullen deze namen een tydelyk karakter dragen. Jaarvergadering T.B.C.- vereeniging. In da vorige weok alhier go- houden jaarvergadering der Prov. Zeeuwscho Ver. tot Bestrijding der Tuberculose word in do plaats van dhr 0. A. v. Wooldoren, dio uit Zeeland vertrekt, tot voorz, gekozn Mr A. J. v. d. Weel, tot nu too penningmeester. Dhr van Woelderon, dio 23 jaar voorz. 1b geweest, werd benoemd tot eere- voorz. Jhr ir H. L. Bogaort te Domburg werd tot penningm. ge kozen. Dhr J. J. Gelderblom word benoemd in de plaats van dokter Planteydt. Voorts werden op deze verga dering do jaarverslagen uitge bracht door den secr., den pen- ningm. en de artsen, verbonden aan de Consultatiebureaux. Er werd nog medegedeeld van de zijde der Inspectie van de Volks gezondheid en de Ned. Centr. Ver. tot Bestrijding der T.B.O., dat aanzienlijke bedragen ter bestrij ding der T.B.C. zijn beschikbaar gesteld, VLISSINGEN. Voor een zeer matig bezette St.-Jacobskerk alhier gaven Za terdagavond dhr P. H. Broerse (orgel) en mej. Riek Caro (so praan) een geslaagd concert. Mej. üaro beschikt over een goede tech niek en wist vooral in „Er weidet seine Herdo" (uit do „MosBiaa" van Handel) veel gevoel te leggen. Wij vonden dit stuk on ook „De Heilige Stilte" van Joh. J. Caro beter dan de beide nummers van Bach. Dhr Broerse heeft de weinige aanwezigen doen genieten van zijn prachtig spel. Vooral de Varia tion (uit „Prelude, fugue en variation van César Eranck) was magnifiek. Het „Divertissement" van Louis Vierne gaf blijk van de mogelijk heden, die de organist op dit mooie orgel weet uit te buiten. Met de Sonate no. VI van P. Mendelssohn (een bewerking van het Gebed des Heeren) en een toegift besloot dhr Broerse dit concert. Door den E.H.B.O.dienst, die gedurende de kermisweek eiken avond hier werd verzorgd, zijn ruim 20 ongevallen behandeld, w.o. enkele vrij ernstige. GOES. Groene Kruis. In de „Prins v. Oranje" had Zaterdagmiddag de alg. verga dering van het Groene Kruis in Zeeland plaats. De" voorz., dhr R. Roëll, heette in zijn openings woord burgemeester W. C. ten telyk welkom, waarna de notulen door den secr., dhr O. Dieleman, werden gelezen. Dhr v. d. Borg, inspecteur van de Volksgezond heid, deed vervolgens mededeelin- gen omtrent den schoolartsen- on schooltandartsendienst. Dhr P. L. Abrahumse, Vlissingen, dokter B. Vaandragur, Domburg en dhr J, O. Everaars, Groede, werden her kozen als lid van het hoofdbestuur. In de vac,-J. de Grooto te Hans- weert, werd door stemming ge kozen dhr A. do Lange te Goes. N.a.v. een vraag van een der aanwezigen, deelde de voorz. mee, dat de batige Baldi over 1945 ge bruikt zullen worden om de nood- Hjdende afdeelingen te ondersteu nen. H. M, de Koningin heeft voorts een bedrag van f 4000. geschonken voor de zuigelingen zorg. Hierna hield dokter Vaan drager een inleiding op 't voorstel van 't hoofdbestuur om subsidie te verleenen voor den opleidings cursus van kraamverzorgsters in onze provincie. Dit voorstel werd hierop aangenomen evenals dat tot het verleenen van subsidie voor den cursus gezinsverzorgsters. Tenslotte werd besloten de e.v. vergadering te Kortgene te hou den, daar de afd. aldaar haar 40-j. jubileum viert. - Zaterdagmiddag omstreeks half drie had op de Steenen brug een aanrijding plaats tusschen een motorrijtuig en een wielrijder. De laatste moest met een hoofdwonde en een bezeerd been naar 't Gast huis Oostwal worden vervoerd, nadat dokter Looijen eerste hulp had verleend. Het rijwiel werd licht beschadigd. Zondag moest weer eens door de politie een bekeuring ge geven worden aan een persoon, die zijn rijwiel onbeheerd op de straat liet staan. Men zij toch gewaarschuwd I KRABBENDIJKE. Alhier is opgericht een vereen, van amateurtabakstelers, welke ten doel heeft, alle voorkomende zaken de tabaksteelt betreffende te behartigen. Het bestuur wordt gevormd door dhrn D. Waverijn, Kate en de andere eeregasten har- voorz.; M. de Jager, secr.; G. De „Ambachtsschool" is in practische opleiding verbonden Middelburg gezien. En niet alleen voor leerlingen-machinist der daar, doch ook 'ver daarbuiten. Kon. Paketvaartmij. De Zeevaart- Wanneer men zou gaan berekenen, hoeveel jongens deze school in den tijd tusschen 1881 en 1946 heeft afgeleverd voor het bedrijfsleven, dan zou men ongetwijfeld tot een respectabel getal komen. En zoo is het ook met de Ma chinistencursus of officieel de „Opleiding van Scheepswerktuig- kundigen ter koopvaardij", die in 1921 werd opgericht. Tientallen jongens hebben hier hun opleiding ontvangen en hebben nu een goede positie verworven bij de koop vaardij. Op vele schepen van de Rotterdamsche Lloyd, de Hol- land-Amerikalijn en de Ver. Ned. Scheepvaartmij. en op enkele van de Mij Nederland en de Kon. Ned. Stoombootmij. zijn oud-leer lingen geplaatst. Enkelen van hen hebben hun leven geofferd bij de uitoefening van hun beroep. De twee machinisten, die omkwamen bij den ramp van de „Meerkerk" behoorden ook tot hen. De Ambachtsschool is klein be gonnen. Ontstaan uit den drang der tijden, toen de vrije uitoefe ning der ambachten tot een ver wildering had geleid en vele pa troons zich riet met de opleiding van hun personeel wilden bemoei en, werd, in na-, a »an andere plaatsen, ook in Middelburg hierin verbetering gebracht door de stichting van een Ambachtsschool op 1 Maart 1881. Hoe het begon. Met één leeraar en zeven leer lingen voor het timmervak begon het op 1 Oct. 1881. Twaalf jaar later werd een tweede leeraar voor het schilderen aangesteld, waar voor twee leerlingen zich hadden opgegeven. Rijkssteun ontbrak ge heel, de gemeente gaf wel een geringe subsidie. Van uitbreiding kon in dien tijd weinig komen, omdat de middelen ontbraken. Steeds weer moesten leerlingen worden afgewezen. In de oude lagere school aan de Gortstraat .hadden de leerlin gen zelf hun school gemaakt door verbouwing, doch die werd veel te klein. In 1909 kon de nieuwe school aan het Molenwater in ge bruik worden genomen. Het aan tal vakken, waarin het onderwijs werd gegeven, was in dien tijd uitgebreid tot timmeren, smeden, bankwerken, schilderen en eenige jaren later werden ook de vakken meubelmaken, stoffeeren en elec- tro-techniek ingevoerd. Het bleek reeds in dien tijd, dat de jongens, die de school hadden bezocht, een grooten voorsprong hadden bij degenen, die alleen in de werkplaats waren gevormd. De machinistenschool. Ij? 1912 werd aan de school een school te Vlissingen had de theo retische vorming. Ook leerlingen van de Java-China-Japanlijn kre gen daar hun opleiding. Toen door deze maatschappijen in 1921 ts Vlissingen een centrale school werd gesticht, besloot het bestuur der Ambachtsschool in Middel burg een volledige opleiding, ge richt op de studie voor het voor loopig machinistendiploma, in het leven te roepen, waarmede de ma chinistencursus was geboren. Zeer bescheiden werd begonnen, n.l. met zes leerlingen. De opleiding werd in 1939 veranderd in een twee-jarige. De eerste klasse wordt altijd gesplitst in een afd. Practici (dat zijn zij, die een di ploma der Ambachtsschool bezit ten) en een afd. Theoretici (n.l. zij, die in het bezit zijn van het Mulo-diploma of dat van 3 jaar H.B.S.). In de tweede klasse wordt deze splitsing weer onge daan gemaakt. De eerste drie maanden der eerste klasse zijn proefmaanden; blijkt liet, dat de jongens niet capabel zijn, dan moeten ze de school verlaten. Interessant is nog te vermeiden, dat H. M. de Koningin in 1917 de school met een bezoek vereerde. Inrichting en materialen. Op het oogenblik voldoet het schoolgebouw aan hooge en' mo derne eischen. Er zijn ruime en frissche leslokalen, enz. Gelukkig heeft net voor den ergsten tijd van materiaalscbaarschte de ver bouwing haar beslag gekregen. Door den oorlog heeft het ge bouw niet geleden; wel hebben de Duitschers er langen tijd in gehuisd en het uoodige gestolen. Toch Is het aan den directeur dhr E. Visscher, die na de bevrijding waarnemend directeur der beide scholen was geworden en kortge leden definitief werd benoemd, gelukt, de wat grootcre machines weer alle te achterhalen. De klei nere gereedschappen konden van zelfsprekend niet meer worden te ruggevonden. En het gebrek daar aan, evenals aan allerlei voor het onderwijs zoo belangrijk materi aal, is nog steeds groot. Na de bevrijding heeft het gebouw het Roode Kruis geherbergd (als eva cuatie-centrum) en ook heeft Civil Affairs er nog in gezeten. Maar met man en macht is daarna in recordtijd de school weer in orde gebracht. Op het oogenblik telt de Am bachtsschool ongeveer 260 leer lingen en de machinistenschool ongeveer 50. Wij hopen morgen iets te ver tellen omtrent de feestelijke vie ring van de herdenkingsweek. Bij de behandeling van het machtigingsbesluit geldzuivering door de Tweede Kamer, heeft de heer de Wilde met recht hulde gebracht aan de banken voor hun prestaties in verband met de geld zuivering. De Ncderlandsche banken, aldus de heer de Wilde, hebben sinds Augustus van het vorige jaar on gelooflijk veel werk verzet; het personeel heeft maandenlang dag en nacht gewerkt en dat werk was niet alleen groot van omvang, maar droeg ook een onaangenaam karakter. Want het publiek, dat in den eersten tijd in de rij moest staan, heeft over de heele linie niet begrepen, dat het niet meer over zijn eigen geld kon beschik ken en het was dikwijls zeer onte vreden. Men kan veilig zeggen, dat de Minister zonder de medewerking van de banken zijn maatregelen niet zou hebben kunnen effectuee- ren. In dit verband herinnerde de heer de Wilde aan een uitspraak in het jaarverslag van de Twent- sche Bank, waarin gezegd werd, dat van het bevattingsver mogen schier het onmogelijke en van de werkkracht het alleruiterste gevergd werd. Deze hulde is verdiend. Zonder de medewerking van de banken was er van de geldzuive ring niets terecht gekomen. Men denke aan de groote ach terstand bij de Rijkspostspaar bank, wat betreft de bijschrijving van rente. Een achterstand, die door de banken in den kortst mo gelijken tijd zou zijn bijgewerkt. Kruiningen, penningm.Johs. Tramper, Johs. Griep en C. v. Bremen. BORSSELE. Alhier is opgericht een Duiven- ver., die den naam zal dragen van „De Scheldevliegers". Het be stuur bestaat uitA. Quist, voorz. J. Duynkerke, secr.; J. Walhout, penningm. IERSEKE. Zaterdagavond is in een ver gadering alhier besloten een af- (Zie vervolg pag. 2). DE BILT ZEGTs Iets warmer. Bewolkte lueht, plaatselijk nog kans op eenige lichte motregen, voornamelijk echter in den nacht of vroegen ochtend. Eenige stij ging van temperatuur. Matige Z.- W. wind. Laatste berichten. Vier resoluties aangenomen. Gistermiddag zijn op de confe rentie te Malino met algemeen» stemmen de vier volgende reso luties aangenomen: 1. Teneinde tot een federatieve structuur van Nederlandsch-Indië te komen moet een federatie ge vormd worden, welke geheel In donesië omvat en den naam van „Vereenigde Staten van Indo nesië" draagt. 2. Deze federatie zal moeten bestaan uit vier deelen, n.l, Java, Sumatra, Borneo en de Groote Oost, waarbij een voorbehoud wordt gemaakt t.a.v. de positie der kleine Soenda-eilanden, de aan sluiting van zelf besturende land schappen van Oost-Borneo bij Borneo en depositie van de eilan den Banka, Biliton en Riouw (in afwachting van de mogelijkheid, dat deze zich bij Sumatra zullen aansluiten). 3. De tweede conferentie moet zoo spoedig mogelijk bijeengeroe pen worden om uit te werken voorstellen inzake de staatkundige hervorming van Borneo en de Groote Oost te behandelen. 4. Instemming wordt betuigd met het voorstel om zeven Indo nesische afgevaardigden te Malino aan te wijzen teneinde deel te ne men aan de voorbereiding van de voorstellen tot staatkundige her vorming van Borneo, de Groot® Oost, Banka, Biliton en Riouw. Amerikaansche commissie naar Rusland. Met het IC.L.M.-vliegtulg „Twenthe" is dezer dagen een gezelschap van 7 vooraanstaande Amerikanen naar Amsterdam vertrokken. Van daaruit is de reis per Russisch vliegtuig naar Mos kou voortgezet. De taak van deze commissie is, de inspectie van het gebruik en de distributie van door Amerika ge schonken goederen. Ook zal een studie worden gemaakt van de toekomstige behoeften, Het Finsche officierencorps gehalveerd. Het Finsche officierscorps is na den wapenstilstand met meer dan 50 pet. verminderd. Onder de hoogere officieren is het precentage nog grooter, Het aantal generaals is van 45 tot 16 gereduceerd, De meeste bekende generaals zouden gearresteerd zij ti,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1