Gillette is er weer! Uit de Schatkamer onzer Letteren. De Gemeentebegrooting vanVlissingen TRIBUNAAL TE GOES. Dam-Labyrinth. Herstel van gemeente-eigendommen zal 5 ton koeten. Een tuinmans woning op „Vredehof". Een tuinmanswoning op „Vredehof" en een tulnarohltect. De plantsoenen In Vllssingen sijn grootendeels vernield, hetzij door beschieting of door zeewater. Het kweeken van bloemen en heesters zal daarom veel grooter zorg eischen dan voorheen. Daar- bij komt nog, dat het in de be doeling ligt in het nieuwe uitbrei dingsplan een veel ruimere plaats te bestemmen voor de plantsoenen. Het is daarom noodig, aldus de toelichting van B. en W., dat een vakman op het kweekterrein te allen tijde aanwezig i9 om de ver zorging der jonge planten, bloe men en heesters op zich te nemen. Er is daarom gedacht het bestaan de wachtlokaal met aangebouwde lokalen op „Vredehof", te ver bouwen en in te richten als tuin manswoning en ook naar de kweekplaats waterleiding aan te leggen. Hiervoor worden de uit gaven geraamd op f 8.500.Te vens achten B. en W. het noodza kelijk, nu nieuwe plantsoenen, een nieuwe begraafplaats en een nieuw sportterrein moeten worden aan gelegd, de leiding daarvan in han den te leggen van een deskundige, een bevoegd tuinarchitect, welke uitgaaf yoor het 2e halfjaar 1946 wordt geraamd op f 1620. De politie en de straatverlichting. Voor 1946 worden de uitgaven voor salarissen van het politie personeel geraamd op rond f 145.000.d.i. bijna f 26000.— minder dan voor 1945. Dit staat ia verband met de afvloeiing van •enige hulpagenten. Een bedrag van f 11.400. wordt geraamd voor de straatver lichting, indien deze weer normaal zal branden. Op dit bedrag was ook in 1940 de uitgaaf geraamd. Diverse subsidies. De bijdrage der gemeente aan de Zeevaartschool wordt voor dit jaar geraamd op f 26.553.De gemeente krijgt echter een bedrag van f 9490,50 van de provincie te rug. De subsidie aan de muziekcorp sen wordt voor 1946 heel wat hoo. ger geraamd dan voorheen.. Het is i.v.m. de stijging van loonen en de overige kosten noodzakelijk, ook de subsidies met 25 te ver- hoogen en derhalve te brengen op f 67,50 per concert In totaal zul len er per jaar 24 concerten wor den gegeven, zoodat het geraamde bedrag dan, vermeerderd met kos ten ven verlichting der tent f 1750,— wordt. Een interessante, zoo geheel „na-oorfogsche" post voor Vlis- singen is de uitgaafpost om af gevaardigden uit de Engelsche steden Rugby, Bromley en Tal- mouth, die Vllssingen adopteeren an op zulko uitnemende wijze de rooden der Vlissingers hielpen lenigen, te inviteeren voor een be zoek aan Vllssingen. Opbrengsten kermis en vermakelijkheids belasting. De kermis brengt de gemeente weer flink wat geld in het laadje. De opbrengst der staangelden wordt geraamd op f 6500. In verband met de opbrengst over'1945 en het le kwartaal 1946 wordt de opbrengst der vermake lijkheidsbelasting voor 1946 ge raamd op f 45.000. Belastingen. In verband met het feit, dat een zeer groot aantal woningen ver nield, beschadigd of onbewoonbaar is, kan de opbrengst der straat belasting moeilijk worden ge raamd. Zij zal zeker aanzienlijk lager zijn dan eenige jaren ge leden. Voor 1946 zal vermoedelijk niet op een hoogere opbrengst dan f 55.000.— kunen worden ge rekend. Wat de grondbelasting betreft wordt voor dit jaar de opbrengst geraamd op f 94.600.(het vorig jaar op f 33.220.voor de per- soneele belasting op f 16.000.en de uitkeering van het Rijk wegens belastingsuppletie op f 88.500. De kleine schipperij In moeilijkheden. De heer Algera heeft aan den minister van Verkeer ge vraagd 1. Is 'het juist, dat er voor schriften zijn uitgevaardigd, waarbij is voorgeschreven, dat voor een schip slechts een ver gunning hetzij voor eigen ver voer, hetzij voor de wilde vaart, hetzij voor bijzonder vervoer wordt verleend, welke slechts na een looptijd van drie maan den door een andere kan wor den vervangen? 2. Is het den minister bekend, dat daardoor ernstig wordt ge dupeerd, of zal worden gedu peerd, dat deel der kleine schip perij, dat naast den eigen han del ook de- wilde vaart beoe fent, zuliks ten einde door deze combinatie zich nog een karig bestaan te verzekeren? 3. Is de minister bereid deze regeling niet van toepassing te doen zijn op, of in ruime mate uitzonderingen op deze regeling toe te staan ten behoeve van de kleine eigenhandelschippers, b. v. beneden een tonnage van 100 ton, eventueel in bepaalde ge deelten van ons land, waar zich de genoemde combinatie speci aal voordoet? Op de weide achter het paleis Soestdijk heeft „Poggy", de pony van Prinses Beatrix, voor zich en haar acht dagen oud zijnde veulen „Foppie" een schaduwrijk plekje uitgezocht en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet komen het dartele diertje menigmaal bewonderen. Zitting van 18 Juli. Da oorlog en de Zeeuwsche landbouw. Niet velen kunnen zich duidelijk voorstellen hoe de oorlog de Zeeuwsche landbouwproductie heeft aangetast. De volgende cij fers, die de productievermindering •la gevolg van onvoldoende be mesting en vervuiling van het Jand niet omvatten, geven daar van toch wel een globale indruk. Met akkerbouwgewassen beteelde ha. iq 1943: 108511; in 1945: 80821; Blijvend grasland in ge bruik ha. resp. 31363, 20348. To taal cultuurland resp. 139874, 101169. Cultuurland buiten gebruik 27.5% De rundveestapel liep van Mei/ Juni 1939 tot zomer 1945 terug VBn 82005 stuks tot 39976 stuks of met 51.3 In den paardenstapel was in die zelfde jaren een teruggang van 29682 stuks tot 23695 stuks, dus met 20 De varkensstapel telde in 1938 41404 stuks en liep terug tot 23418 Stuks, dus met 43,5 Schapen en lammeren waren er in Zeeland in 1939 23998 stuks en in 1945 nog 12020 of 50 minder. Ten slotte verminderde de pluim veestapel in die jaren van 340.000 tot 120.000 stuks, dus met 65 Weinigen hebben er begrip van hoe hierdoor het inkomen van onze landbouwende bevolking in de eerste jaren na de bevrijding gedaald is. En evenmin van de inspanning en het kapitaal die noodig zullen zijn om de vrucht baarheid van onzen Zeeuwschen bodem en de veestapel weer terug te brengen op het peil van 1939. Velen, die lezen van het zgn. „Wonder van Tholen", van het voorloopig succes v. d. gedeelte lijken inzaai van inundatiegronden op Walcheren, of die vernemen van inzamelingen voor de getrof fen gebieden, denken misschien dat de getroffen landbouw de bee- nen al weer aardig onder het lijf krijgt. Niets is minder waar. Zonder goede en afdoende schaderegelingen zullen de zwaar getroffen landbouwgebieden in Nederland er niet boven-op kun nen komen. Op de sigarenfabriek „Deja- co" te Culemborg is een staking uitgebroken waarbij 80 arbei den betrokken zijn. Penningmeesteresse staat terecht 1 Als eerste gedagvaarde ver scheen Johanna C Huys- s e n, uit Wemeldinge. Ze had zich in 1943 bij de N.S.B. als symp. lid aangesloten en was op verzoek van een zekeren van Doorn uit Goes, als penningmees teresse voor do beweging werk zaam geweest. Ook had ze haar vader, die eveneens lid was, de Zeeuwsche Stroom helpen ver spreiden. Het geheel deed zich nogal onschuldig voor en ook Mr P. C. Adriaanse noemde het een licht geval, temeer daar verd., toen ze op aandrang van haar vader lid was geworden, nog maar 18 jaar was. Verded. bepleitte daarom vrijspraak, wat door het Tribunaal, nadat het in raadkamer een beslissing had genomen, werd ingewilligd. Onvoorzichtig, doch onschuldig. Onvoorzichtig, doch onschuldig was C V. d. Velde geweest, hoofdonderwijzer te Wolfaarts- dijk, die ervan beschuldigd werd omgang te hebben gehad met N. S.B.-ers en met leden der Wehr- macht en die in gesprekken zich in afkeurenden zin over H. M. de Koningin zou hebben uitge laten. Bij het verhoor vertelde v. d. V., gestaakt te zijn als onderwij zer. Het geheele zaakje draaide nu uitsluitend om een aantal op merkingen, die besch. zich zou hebben laten ontvallen tegen ken nissen waaruit deze de conclusie zouden hebben getrokken dat bij pro-Duitsch was geweest. Tenslotte was het Tribunaal het er met Mr P. C. Adriaanse toch over een9, dat dit geen zaak was voor het tribunaal. Dhr v. d» Velde werd dan ook onmiddellijk in vrijheid gesteld. Slim of onschuldig? De volgende verd. was A n - thonieButeijnuit Krabben- dijke, die terecht stond wegens symp. lidmaatschap. Hoewel zijn naam in het contributiekasboek vermeld stond, ontkende hij lid te zijn geweest. Hij had ook nooit betaald. Wel had bij omgang ge had met Welleman, daar deze ook zijn schoonzoon, die N.S.B.-er was, goed kende en hij bij Welle man ook had gewerkt. Het tribu naal deed nu alle mogelijke moeite om verd. een bekentenis af te dwingen, doch wat men ook pro beerde, het lukte niet een voet aan den grond te krijgen. De man was of onschuldig of heel slim. Toen dan ook Mr v. Pelt we gens gebrek aan bewijs vrijspraak bepleitte, werd deze aiseh onmid dellijk ingewilligd- Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingcl 60 a, Goes. Wij willen van deze rubriek een gedeelte afstaan ter eere van onze Limburgsche damvrienden, die deze Week het 2de lustrum van hun Bond hebben gevierd. De heer J. v. Doorp behaalde het kampioenschap en zal nu een eere-wedstrijd spelen teger schap: J. Doornheim. N. v. d. Molen. Wit speelde 4641 en 1 wonl Ook beschikt Limburg over en kele bekende problemisten waar van J. Scheijen voor vele Zeeuwen geen onbekende is. Willen de Zeeuwen hun belang stelling toopen voor het 10 jarig bestaan van den L. D. Bond zendt dan vóór Augustus de oplossingen in van onderstaande problemen aan J. Scheijen, Rolduckerweg 14, Kerkrade. U kunt er nog een prijs mee verdienen ookl No. 13. Auteur G. Nordhausen, Valkenburg. Zwart 7, 11, 13, 14, 17, 19, 24, 31, 35, 36, 40. Wit 22, 23, 28, 32, 41, 42, 43, 44, 47, 48. No. 14. D. Oouwes, Zetten (Geld.) opgedr. J. Scheijen. Zwart 11, 14, 31, 35, 39, 40. Wit 24, 27, 28, 30, 36, 48, 50. No. 15. B. Kramer, Maastricht. Zwart 11, 15, 17, 21, 29, 30, 33, 34, 39, 45. Wit 13, 18, 20, 22, 23, 25, 28, 37, 40, 49. No. 16. J. Scheijen, Kerkrade. Zwart 11, 12, 14, 21, 22, 24, 25, 28, 35. Wit 33, 34, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 48. J. Scheijen. Ze schilde aardappelen in Belsen. Pietern. J. Brandt, echtgen. van P. Seghers uit Middelburg, werd ervan be schuldigd zich reeds in 1935 bij de N.S.B. te hebben, laten in schrijven. Ook was ze tot de N.S.V.O, toegetreden en had tevens voor de N.S.B. admini stratief werk verricht. Even eens had ze leden der Wehr- macht aam huis ontvangen. Bij het verhoor kwam de kwestie ter sprake, dat za in Sept '44 naar Duitschland was gevlucht en daar in Bergen Belsen aardappelen had ge schild. Het bleek echter, dat dit niet het concentratiekamp Belsen was, doch het dorp, dat daar vlak in de buurt lag. Nadat haar man was gehoord was het woord aan Mr v. Pelt, die erop wees, dat de vrouw al in 194Q had willen bedanken doch dat haar echtgenoot, die een fel N.S.B.-er was, dit niet had gewild. Een brutaal heerschap. Elisa C. Arentz, te Goes, was de laatste gedag vaarde. Zelfverzekerd en met 'n brutaal gezicht verscheen hij voor de groene tafel. De beschuldiging dat hij zich als symp. lid en later als lid had aangesloten hoode hij met aandachtige verwondering aan en toen Mr Vlaming hem vroeg, of hij alle beschuldigingen toe gaf, begon hij met een stort vloed van woorden te verklaren hoe de zaak eigenlijk in elkaar zat. Hij kreeg voordat hij toetrad maar een pensioen van 50 ct. in de week en was toen hd geworden omdat men hem be loofd had dat hij meer geld zou gaan verdienen. „Maar meneer de president, ze hebben me bedrogen". Toen mr Vla ming hem zeide dat hij de be drogen bedrieger was, zei hij dat het wel zoo kon zijn.... Waarom droeg je dat apen- pakje dan; was de vraag van Mr Vlaming. „Omdat ik geen andere kleeren had. Ze gaven me in „Avondlicht", waar ik woonde een zwarte broek met bruine stippen en ik had geen zin om voor gek door Krui- ningen te loopen". Toen de president echter opmerkte dat hij nu nog meer voor gek ge- loopen had, keek verd. eens veelbeteekenend de politieman nen in de zaal aan en zei, dat er dan ook in de zaal apen- pakjes te zien waren. Over het algemeen schoot Het verhoor niet erg op. Mr Vlaming vond verd. een brutaal heerschap en sloot de zitting. Uitspr. op 1 Adg. a.s, Eindspelen aangeven 1 Het programma van de Jubile- umweck bevat tevens 6 wedstrij den tegen de Haarlemsche dam club H.D.C. Een wedstrijd Limburgsch tien tal. Joseph Blankenaar, Amster dam en tevens begin Augustus, Maastrichtsch tientalDordtsch tiental en Mijnstreek tiental Dordtsch tiental. Wij feliciteeren de Limb, dam vrienden en hopen, dat zij mag blijven groeien onder de eminente leiding, van hun'voorzitter C. J. Blokland; wij twijfelen er niet aan, of ze zullen met voldoening terug kunnen zien op deze groot- sche herdenking. m iü m m ilÜ H H iü P jü m m H ili8 upv 18 B ii P. Ghestem. Zwart speelde 24291 en wit bood remise aan, hetgeen zwart ac cepteerde. Wit mocht daar tevre den mee zijn. Tot de volgende week. S. De stedenwedstrijd Maastricht Eindhoven bracht een 37-33 over winning voor Maastricht. Dhr H. Comans, kampioen Maastricht, won zijn partij tegen den kam pioen van Eindhoven. De eerste 10 borden van Maas tricht behaalden een 15—5 zege. (Ontleend aan „De Limburgsche Dammer",) Uit de Simultaan Seance te Goes. C. de Schipper, Wemeldinge. De houding van Majoor Breunese. „In ergerlijke mate als goed vaderlander tekort geschoten." Het optreden van minister Meynen ten opzichte van majoor Breunesse als leider van de Vier- daagsche heeft nogal deining ver oorzaakt. Majoor Breunesse heeft in een brochure zijn optreden verdedigd. Gebleken is dat het verbod van minister Meynen verband houdt, met de houding door majoor Breunesse aangenomen als leider van den Arbeidsdienst. Üit het beschikbare feitenmate riaal is te wijzen op een schrij ven, dat per 1 Oct. '40 van dien commandant is uitgegaan en waarin hij bericht, dat voor 200 officieren, 50 onderofficieren en 3000 man de gelegenheid is open gesteld als vrijwilligers opgeno men te worden in de „S.S. Stan darte Westland". Op den „leidersdag", gehouden op 31 Juni en 1 Juli 1941 in Musis Sacrum te Arnhem heeft com mandant Breunesse o.a. gezegd: „Ik kan mij niet voorstellen hoe een Nederlander, met zijn eigen schap van nuchterheid en zijn nuchter verstand nu nog gaat wikken en wegen: aan welke geesteszijde ben ik verplicht mij thans te plaatsen, want als wij aan den verkeerden kant gaan gooid krijgen bij het mooie natio nale werk dat wij trachten te ver richten tot heil van ons eigen land en ons eigen volk". Deze en nog andere uitlatingen, gedaan na langer dan een jaar be zetting acht de minister in strijd met de geesteshouding die men van een Nederlandsch officier, die den eed van trouw heeft af gelegd aan H. M. de Koningin, mocht verwachten. Derhalve oor deelde hij het ongewenscht, dat bij de vierdaagsche, Nederland- sche militairen zouden moeten de- fileeren voor een leider, die in zoo ergerlijke mate als goed vader lander is tekort geschoten. Sportnieuws Postduiverivereeniging. „De Z w a 1 u w" to St. Maar tensdijk. Wedvlucht van Vilvoor de op 14 Juli 1946. Afstand 78 K.M. Aantal duiven 45. le L. v. d. Berg; 2e, 8e, 9e, 11e Johs. Klippel; 3e Johs Janse; 4e, 5e, 6e, P. M. Koopman; 7e C. Vroegop Jz.10e Arie v. d. Rhee; 12e, 13e, 15e G. Lindhout; 14e A. Zwagemaker Cz. Na Jaren van scheerenend© komt GlUette ons bevrijden! Gillette Standard lOcLpjnesjew (Ingez. Med.) DE POËZIE DER GEZINDEN. In de voorafgaande artikelen is er reeds op gewezen, dat een zelfstandige Protestantsche po ëzie eerst dan kon ontstaan, zoodra een reformatorische groep zich tot een eigen ge loofsgemeenschap had ontwik keld, die bewust en definitief met Rome gebroken had. Dit is voor het eerst het ge val geweest met de letterkun dige voorbrengselen der Doops gezinden, die allerwege een strenge vervolging te verduren hadden. Met een zeer bijzondere soort van hun liederen willen wij ons in dit artikel bezighouden met de martelaarsliederen. Deze treffen we vrijwel alle aan in een bundel, dien wij in een: oudsten druk van 1562 ken nen. Het boek bestaat uit twee gedeelten; het eigenlijke hoofd werk, het „Offer des Heeren", en een daaraan toegevoegd „Lietboecxken". Het offer des Heeren. In het eerste gedeelte tref fen we talrijke brieven aan van XXV HET CHRISTELIJK ELEMENT IN ONZE LETTERKUNDE. 5 DOOPS- *Y« MUU JXVC Ui IC V CzL ddll Ytiil staan, wanneer wij met aan den martdarcn, uit huQ geVange- gcesteskant gaan staan van nU {amilieleden en geloofs- Duitschland, dat thans het bolsj wisme aangrijpt, maakt Nederland zich schuldig aan geestelijke klap- looperij". In diezelfde rede heeft com mandant Breunesse gesproken over H. M. regeering in Enge land: „Het is allemaal heel gemakke lijk en eenvoudig om daar als on verantwoordelijke menschen te zitten in Engeland en dan gif uit te zaaien tegen ons, die toch al in zulke ontzettende moeilijkheden zitten en ons werk te belemmeren. U en ik zijn even goede Neder landers als die daar aan den over kant zitten en wij willen even graag met alle mogelijke opoffe ringen ons zetten onder de Neder- landsche zaak.Ik kan het niet heb. ben, ik kan mij er aan ergeren, dat wij van die zijde, waar men gezapig misschien in de schuil kelders zit, zich misschien aan alles zit goed te doen, terwijl wij in moeilijkheden zitten, nu geeste lijk vergiftigd worden en een knuppel tusschen de beenen ge- genooten geschreven, afgewis seld door ooggetuigenverslagen van hun processen en terecht stellingen. Al spoedig werden hieraan bij iederen martelaar liederen toegevoegd, die uit de voorafgaande gegevens zijn op gebouwd. De martelaarsverzen behoo- ren tot de beste poëzie der Doopers. Bij de lectuur worden wij herhaaldelijk getroffen door de ontroerende bewijzen van hun oprecht geloof en de on- middelijk uit het hart ontsprui tende belijdenissen hunner overtuiging, waarvoor zij net grootste offer wilden brengen. Vaak verraadt zich de gewel dige spanning, waarin de ver zen zijn neergeschreven. Dit contact met de intiemste per soonlijkheid van den auteur verleenen deze liederen hun groote beteekenis, ook nog voor onzen tijd. Hun taal is over het algemeen zeer eenvoudig, de verteltrant is vaak kinderlijk en de lezer moet er voortdu- Emigratle naar Zuid-Afrika. De heer S. Woudstra te Krugersdorp, Zuid- Afrika, schreef hiervan aan het Fr. Dagblad: In de laatste maanden ontvang ik herhaal delijk brieven van Nederlanders, die in Afrika willen gaan wonen. Wij kunnen hier niets doen voor de menschen die hier denken te komen. De reisgelegenheid en de passage moet men zelf regelen met be hulp van desbetreffende agenten. Voor vaklieden: timmerlui, metselaars, mon teurs, electriciëns, enz., is bier voldoende werk en we komen handen te kort, net als over de geheele wereld. Wel moet men weer opnieuw leeren en zich aanpassen aan de bestaande ge woonten en methodes. Iemand zonder vakkennis kan zich de moeite besparen naar Afrika te komen, daarvoor zijn er zwarte werkkrachten genoeg; de kaffers doen alle transportwerk. Voor het boerenbedrijf is een vrij lange leer tijd noodig alvorens men zelf kan boeren: de ervaring doet slagen. Men heeft hier geen pol derland, waar men tegen het water moet vech ten, maar de strijd gaat hier tegen de sprink hanen en de kommando-worm. De sprinkhanen zijn wel bekend uit de Bijbelsche Geschiedenis. Ze kunnen samen, tot groote ergernis van de boeren, uitgestrekte landen kaal vreten. De kommando-rupsen, die bij millioenen over velden en wegen kruipen zijn al even erg. Op de wegen vormen ze een belemmering voor het verkeer, want de auto's slippen vanwege de glibberigheid door overrijding van al die beesten. De vogels die ze eten, kunnen ze bij lange na niet op (vergelijk even hiermee de muggenplaag op de Afsluitdijk I) Het land waar deze groote rupsen doortrekken stinkt en het vee wil het gras daarna niet meer eten. Nu komen deze plagen niet elk jaar voor en dan nog meestal niet over het geheele land, maar waar ze wel komen is de schade groot. De eere-promotie van Z. K. H. Prins Bernhard in de Daarom voor een boer is er leertijd noodig, ook rr -w voor nog veel andere dmgen. Het regent niet Domkerk te Ltrecht. De promotor, Prof. Dr H. M. 200 d;^w;jis ajs ;n Nederland en er komen H. A. van der Valk, hangt den jongen eere-doctor hier langdurige droogten voor. de cappa om. Het klimaat is hier goed. De Zuid-Afrikaan- rend op bedacht zijn, dat deze poëzie niet geschreven is met de vooropgezette bedoeling om kunst te scheppen. Wij willen een der overge leverde martelaarsverzen be luisteren EEN LIED VAN WIJNKEN KLAASDOCHTER. De Heer moet zijn geprezen Van Zijn goedertierenheid, Dat Hij altijd wil wezen Bij die nieuw zijn verrezen En hebben 't kwaad afgeleid. Dit mag men klaarlijk sporen Aan die vrouwe Wijnken Klaas, Uut God zijnde geboren, Wiens Woord zij had verkoren Tot haarder troost ende solaas [(vreugde) Gevaan liet men haar bringen In Den Haag voor d'Overheid; Met vragen zij haar aangingen: Of zij bleef bij die dingen, Die zij voorheen had gezeid? 't Geen, dat ik heb ge- [gesproken, Blijf ik vast bij", heeft zij ver- [klaard. Zij mochten 't vier wel stoken Om branden ende roken: Zij was daar niet voor vervaard Een was er, die daar taalde. sprak) Vraagde nog van 't Sacrament; Daarop Wijnken verhaalde, Dat 'it meel was dat men maalde En 't brood enen duivel blent. Hij zeide: „Gij moet sterven, Is 't zaak, dat gij hierbij blijft: 1" Maar om 't Rijk Gods te erven En die kroon te verwerven, Was zij door Gods kracht ge- [stijfd. Dus is 't oordeel gegeven, Dat zij zou worden verbrand; Maar deur Gods Geest ge- [dreven, Gaf zij willig haar leven Over in des Heeren hand. Hij haar alzoo zeer kwelden, Dat 't jammer was en verdriet; De beul dies ook ontstelden; „Moeder", was zijn vermelden, „Laat u van God trekken niet 1" Zij holp den pulver steken Zelf tot haren boezem in. Ziet, wat daar is gebleken: Van zelf is zij gestreken gegaan) Tot den paal al3 een heldin. De beul trad aan om worgen Doen sloot zij haar oogen fijn, Hebbende in 't hert verborgen Een Trooster niet om zorgen: waardoor zij niet behoefde [te vreezen) Verlangende thuis te zijn. Dus liefelijk ontslapen Is Wendelmoe in den Heer; Maar monniken en papen, Die na 't Christenbloed gapen, Verzaad worden zij nemmer- [meer. H. S. sche vruchten zijn uitstekend- Negentig procent van de Neder landers worden hier volkomen thuis. Het is wel noodig dat men zoowel Engelsch als Neder landsch (Afrikaansch) kan spre ken. De taalstrijd is vrijwel ge lijk als in België. Wil men zaken doen met Afrikaners dan hun taal spreken en schrijven en zoo ook met de Engelschen. O.a. is hiervan een bewijs gele verd ter gelegenheid van het Eeuwfeest dat voor enkele jaren werd gevierd. Men verkocht toen kommetjes waaronder stond „Made in Holland". Deze kom men hadden hun aantrekkelijkheid verloren voor de Afrikaansche boeren die geen herdenking van de „groote trek" onder Engelsch motto willen. Net zoo min als de Nederlanders zooiets willen onder gebruikmaking van Duitsche stempels en slagzinnen. Ik hoop verscheidene brief schrijvers te hebben bevredigd: ze gaan dus eerst maar Engelsch leeren (voor zoover ze 't niet kun nen spreken en schrijven). Vaklui komen hier zeker aan den slag.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2