HEI C0MUITEM1ET. Alle Nederlandsche evacué's zullen Australië verlaten. Wat gebeurt er met het geblokkeerde geld? De conferentie te Malino. Onze export blijft be neden de verwachtingen. iiyt vtwncU hfiudUtfy, De zetelverdeeling. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Yliasingen, Wol straat 33, Telef. 168; Mid delburg, RouaanBche Kaai 39, Telef. 2009; Temeuzen, Vloos- wijckstraat, Telef. 2052. Het wetsontwerp inzake het eonsumentencrediet heeft het par lement gepasseerd. De beide Kamers hebben het ontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De bedoeling van het eonsumen tencrediet is om aan de gezinnen die straks, wanneer er meer voor raden beschikbaar komen, het ge brek aan kleeren, huisraad enz. moeten aanvullen, daarbij de hel pende hand te bieden. Er zijn wat dit betreft groote tekorten ontstaan. En het zal straks, als de etala ges weer gevuld zijn, in vele ge vallen niet mogelijk zijn de dan benoodigde artikelen uit het ge wone inkomen te betalen. Het consumenten-crediet be oogt hierbij helpend op te treden. Het opent de mogelijkheid, dat van rijkswege per persoon een credict van f 200.wordt ver strekt, plus nog f 100 per gezin. Zijn er meer dan vier gezinsleden, dan zal dit bedrag voor elk dezer „boventallige" leden met f 25 worden verhoogd. Een gezin van vier personen kan dus leenen 4 X f 200, plus nog f 100, derhalve in totaal f 900. Voor een gezin van tien personen wordt dit 4 X f 200, plus 6 X f 225, plus f 100, dus totaal ten hoogste f 2250. In vele gevallen zullen de maxi mumbedragen echter wel niet worden toegestaan. Men ontvangt dit crediet in den vorm van bonnen, zoodat de Over. heid er zeker van is, dat het geld niet wordt vergooid, maar inder daad besteed wordt voor de duurzame goederen, waarvoor het is bestemd. Natuur lijk moeten de bonnen telkens worden uitgegeven op een moment dat de betreffende goederen wer kelijk voorradig zijn. Het crediet moet geheel of ge deeltelijk worden terugbetaald. Wie kan, moet natuurlijk alles te rugbetalen. Voor aanvragers met lage inkomens zal in elk afzon- derlijn geval worden vastgesteld, hoeveel wordt kwijtgescholden. Daar het gezinsinkomen zich tij dens de periode van terugbetaling kan wijzigen, is het niet mogelijk reeds te voren te zeggen hoeveel men moet terugbetalen. Er wordt op gerekend, dat de credietnemer van iedere f 100, die hij leent, maximaal f 1 per week afbetaalt. Er kleven, naar het ons voor komt, aan deze regeling hoogst ernstige bezwaren. Dat de Staat hier een belangrijk risico loopt het gaat om een bedrag van f 500 millioen be hoeft geen betoog. Er zullen tal van gezinnen zijn, die als het geleende bedrag een maal verteerd is, aan hun ver plichting tot terugbetaling niet kunnen voldoen. Maar er zul len er waarschijnlijk nog veel meer zijn, die het niet willen doen. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 394 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 20 Juli 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.44 u, onder 20.48 u. Maan onder 12.47 u. L.K. om 20.52 u. Hoog water te Vlisalngen Zondag 21 Juli: 6.41 u. 1.75 m., 18.59 u. 1.62 m. Sommige gezinnen zullen zuchten onder den last die hen drukt, anderen zullen er overheen leven; het is toch immers maar geld van den Staat I Voor de invordering zullen naar het heet geen speciale ambtenaren worden aangesteld. Dat zou wel een unicum zijn. De practijk zal naar wij vermoeden dan ook wel anders leeren. Een ander bezwaar is, dat op deze wijze alles, maar dan ook letterlijk alles afhankelijk wordt van den Staat. De gemeenten, die niet in de ge legenheid zijn zelf hun inkom sten en uitgaven te regelen worden door den Staat geholpen. Met het gevolg, dat ze hun zelfstandig heid kwijt zijn. Bij de nieuwe vermogensheffin gen, waarbij tal van bedrijven in moeilijkheden kunnen komen, is al gezinspeeld op de mogelijkheid, dat ze door den Staat aan be drijfskapitaal kunnen worden ge holpen. Zoo wordt het bedrijfs leven afhankelijk van den Staat. En nu volgen dan straks mis schien tallooze gezinnen. Hierbij komt nog iets anders. Dit ontwerp is tot op zekere hoogte een premie op de zorge loosheid. Er is nog altijd betrekkelijk veel geld onder de menschen, mee doordat allerlei artikelen thans niet te koop zijn. Verstandige huisvaders en -moeders zullen nu het uiterste doen om te sparen teneinde later de benoodigde artikelen te kunnen koopen. Maar er zijn ook anderen, die gewoon zijn van de hand in den tand te leven, zij maken zich geen zorgen. Straks is er immers het consumenten-crediet Wij vreezen dan ook, dat dit middel hoe goed ook bedoeld, zal blijken erger te zijn dan de kwaal. worden aan het feit, dat er nu eenmaal altijd menschen zijn, die buiten de distributie om. wil len koopen. Zoodra het mogelijk is, zal de omzetting van geblok keerd geld in verhandelbare maar niet beleenbare groot boekinschrijvingen worden toegestaan, maar het zal wel een vol Jaar duren voordat deze weg zal zijn betreden. Dat er meer geld in omloop is, is een gevolg van het feit, dat uitkeeringen aan oorlogs slachtoffers en wegens diensten aan de geallieerden langer heb ben geduurd dan verwacht was. Voor verdere deblokkeerin gen voelt de minister niets. Overigens zegde de minister toe van tijd tot tijd met de Ka mer over het gebruik dat hij van zijn machtiging maakt, overleg te zullen plegen. Het ontwerp werd daarna aangenomen, EXPORT VAN ZADEN NAAR DUITSCHLAND. De Amerikaansche bezet tingsautoriteiten in Duitschland hebben naar de Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland meldt, handelsovereenkomsten gesloten met Frankrijk, Zweden Nederland en Denemar ken. Deze landen zullen voor een totaal bedrag van 3 mil lioen aan zaden leveren. 'De Australische minister van Marine, Norman Makin, heeft, sprekend over het vertrek van het Australische schip Manoora uit Brisbane, medegedeeld, dat alle Nederlandsche staatsburgers met uitzondering van hen, die in Australië permanent zijn gevestigd met inbegrip van alle burgers en alle Nederlandsche militaire uit rusting, uit Australië worden geëvacueerd. Over het aantal der betrokkenen en den omvang der militaire uitrusting zijn geen officieele cijfers beschikbaar. Makin deelde verder mede, dat de Manoora een gering aantal Nederlandsche troepen naar Biak vervoert. Het vorenstaande zou, met den tweeden maatregel, welke spoedig zal worden genomen, neer komen op het vertrek van nagenoeg al het Nederlandsche overheidspersoneel, dat in den oorlog naar Australië is gekomen. Deze tweede maatregel zou betrekking hebben op een aantal Nederlandsche vrouwen, kinderen en overheidsfunctionnarissen, alsmede op de Nederlandsche voorraden. GEEN AMERIK. LEENING AAN SOWJ ET-RUSLAND 7 President Truman heeft ver klaard, dat hij niet van plan was om aan het Congres mach tiging te verzoeken tot het ver strekken van een Amerikaan sche leening aan Sowjet-Rus- land. Deze verklaring van Truman schijnt er op te wijzen, aldus meldt Reuter, dat de Ameri- kaansch-Sowjetrussische onder handelingen ter zalee van een leening van een milliard dollar aan de Sowjet-Unie zijn stop gezet. In de Tweede Kamer kwam Donderdag aan de orde het wetsontwerp waarin verlenging werd gevraagd van de machti ging als bedoeld in art. 1 lid 1 van het machtiging besluit geldzuivering. Het waren vooral de heeren Kortenhorst (K.V.P.) en de Wilde (A.R.) die tegen de ex- horbitante bevoegdheden van den minister van Financiën be zwaren maakten. De heer Kortenhorst oordeelde dat voorloopig met een verlenging van een half jaar volstaan kon worden. De heer d e W i 1 d e, die het hiermee eens was, merkte op, dat van alle ministers van Fianciën, de huidige wel de meest dictatorische bevoegdhe den heeft. De minister heeft maatregelen genomen, die wij in een vorige periode voor on mogelijk zouden hebben gehou den. Hij heeft het geheele geld verkeer gedurende een jaar van bovenaf kunnen beheerschen. En nu wil hij dezen termijn een jaar verlengd zien. Spr. merkt op, dat 's mi nisters maatregelen niet uit gevoerd hadden kunnen wor den zonder de medewerking der banken, die enorm veel arbeid hebben verzet. De minister heeft in een ra diorede gezegd, dat de geld- saneerng geslaagd is, doch naar sprekers opvatting valt dat thans nog niet te zeggen, Dat zal over eenigen tijd moeten blijken. De vraag mag gesteld wor den hoe het nu staat met de schatkist. Heeft de regeering reeds maatregelen getroffen om tekorten te voorkomen. De regeering is de eenige, die over niet-gebïokkeerde gelden beschikt. Het economisch leren is als het ware bevroren, waar door men in een onhoudbaren toestand komt te verkeeren. Spr. vraagt waaruit blijkt, dat de regeering de uiterste zuinigheid betracht. De minister bepleit het toe nemen van het sparen, maar aldus de heer de Wilde wordt er gespaard? Naar zijn meening niet. De groote vraag, die ieder een bezig houdt is: wat ge beurt er nu met mijn geblok keerd geld? Het kan nog jaren en jaren duren voor het wordt vrijgegeven. En als de belastingen er van be taald zijn, wordt de rest dan terugegeven of wordt die rest waardeloos? Men heeft er z.i. recht op precies te weten wat de plannen van den minister zijn. Spr. bepleit voorts overleg met de banken bij 't tot stand- komen van bepaalde maatre gelen. Het ontwerp werd door de heeren S c h i 1 t h u i s (P. v. d. A.) en Hoogcarspel (Comm.) gesteund. Minister L i e f t i n c k be toogde, dat een sluitende be grooting nu niet mogelijk zal zijn, voor de rust in het Ko ninkrijk zal zijn hersteld en 't economisch leven zich voldoen de zal hebben kunnen ontplooi en. Omtrent de personeelsbe zetting zal de Kamer een over zicht bereiken. Zij zal dan schrikken van de personeels in flatie. Belangrijke nederlagen zijn er bij de geldsaneering tiaar 's ministers meening niet geleden. Aan den zwarten han- del is wel een slag toegebracht, maar dat er nog zwarte handel bestaat moet toegeschreven Optimistische ver wachtingen. De correspondent van het A.N. P. te Malino bericht het volgende Na twee dagen van redevoerin gen, uitgesproken door 26 afge vaardigden, die 15 gewesten ver tegenwoordigen, is het mogelijk een ruwe schets te geven van de tendensen, die op de conferentie op den voorgrond traden. Het verlangen naar een fede ratieve structuur van Indonesië werd positief door 14 sprekers tot uitdrukking gebracht; 11 an deren, die niet van een federa tieve structuur spraken, gaven evenwel den indruk, dat ook zij bereid zouden zijn, zulk een con structie te aanvaarden. Zelfs die sprekers, die het ont werp van een gemeenebest ver wierpen en een verdrag met Ne derland prefereerden, werden be zield door een geest van optimis tische verwachting, gemengd met een. diep bewustzijn van de im portantie van deze eerste geheel democratische conferentie in de geschiedenis van den archipel. FRAUDE OP DISTRIBUTIEKANTOOR. Drie distributieambtenaren te Breda zijn gearresteerd in verband met gepleegde fraudes. De politie heeft tot nu toe kunnen vaststellen, dat er voor 1600 kilo suiker, en voor 430 kilo boter aan bonnen en daar naast kleine hoeveelheden ta baksbonnen en versnaperings bonnen verdwenen zijn. GESTOLEN HAVEN MATERIAAL KOMT TERUG De eerste twee door de Duit- schers uit ons land geroofde laad- bruggen, afkomstig uit de Rotter- damsche haven, zijn dezer dagen naar ons land teruggevoerd en overgegeven aan den vroegeren eigenaar, Thomsens havenbedrijf te Rotterdam. Ze zijn aangetrof fen in de haven van Lübeck. Daar zijn ook nog eenige drij vende kranen uit Rotterdam te ruggevonden evenals in Emden. Het grootste gedeelte van ons havenmateriaal is naar Hamburg versleept. Daar lagen niet minder dan 20 laadbruggen en kranen, afkomstig uit Rotterdam en Dor drecht waarvan een gedeelte in gebruik was genomen. De geallieerde contróle-raad heeft thans reeds 14 van de 20 kranen en bruggen vrijgegeven. Hiervan zijn er nog 8 in goeden staat en 6 zwaar beschadigd. De logge gevaarten kunnen slechts na gedemonteerd te zijn op trans- port worden gesteld. Duitsche ar beiders verrichten dit werk. EEN PARTISAAN KRIJGT DEN KOGEL. Generaal Mihailovitsj bekend uit den wereldoorlog en wiens optreden in Zuid-Slavië toch mede van beslissende beteekenis is ge weest, werd Donderdag terecht gesteld. Aanvankelijk was hij in den strijd tegen Duitschland de groote man. Later kwam generaal Tito op den voorgrond. Hij werd be schuldigd van begane wreed heden en medewerking met den vijand. Ex-koning Peter van Zuid- Slavië, die in Londen woont, heeft telegrammen gestuurd naar den Engelschen koning, naar minister Bidault van Frankrijk, naar Tru man, naar Attlee, en naar Byrnes om te verzoeken in Belgrado te intervenieeren teneinde het leven van Mihailovitsj te redden. Vier Amerikaansche piloten, die ver klaarden door Mihailovitsj troe pen uit Duitsche handen te zijn gered, hebben president Truman verzocht ten gunste van den ge neraal tusschenbeide te komen. Het heeft alles niet mogen baten, Met den Nederlandschen export gaat het, naar „Trouw" meldt, nog steeds niet naar wensch. Deze vertoonde in de eerste maanden van 1946 nog een maandelijksche stijging, maar in het afgeloopen kwartaal is hieraan een einde ge komen en beweegt de export zich op ongeveer hetzelfde niveau. In het tweede kwartaal werd in totaal f 118.6 millioen geëxpor teerd tegen f 87 millioen in het eerste. Op basis van het laatste kwartaal komt men tot een jaar export van f 474 millioen. Dit cijfer blijft belangrijk beneden de ramingen. Nog in Mei 1.1. werd de uitvoer voor 1946 door officieele instanties geschat op f 800 mil lioen, na een taxatie van f 1 mil liard in het begin van het jaar. In Juni beliep het gewicht van den export 244.880 (v. m. 284.762) ton ter waarde van f 38.7 (36.3) millioen, terwijl de invoer 846.755 (734.097) ton ter waarde van f 136.6 milioen bedroeg. De-wan verhouding tusschen in- en uitvoer blijkt duidelijk uit de cijfers van de hoeveelheid uit het eerste half jaar. Tegenover een import van niet minder dan 4.920.659 ton staat een export van slechts 1.275.604 ton, hetgeen nog geen 25 is. VOOR DEN ZONDAG En zij ssciden tot haar: Gij raast. Band, lit: l£a. Dit antwoord op de bood- sohap, dat Petrus voor de deur stond, nou men hier tooh allerminst verwaohten. Hadden zij niet dag en nacht tot den Heere geroepen, dat het Hem behagen mocht Petrus wit den kerker te verlossent En wanneer zij nu hooren, dat Petrus voor de deur staat, roepen Big niet uit: Geloofd Big de Heere, Die een Hoorder des gebeds is. Integendeel Big meenen, dat de boodschapster haar verstand verloren heeft, dat Big is gaan razen. Dit was voor hen verklaarbaarder onder deee omstandigheden, dan dal Petrus uit de gevangenis onp komen eou zijn. Oppervlakkig bezien lijiet een dergelijke houding toch wel vreemd. Het schijnt vol komen met elkander in strijd. Hoe kan men rm om iete bid den en aanhoudend dag en nacht roepen, wanneer niet al leen het verstand het voor onmogelijk houdt, maar ook het geloof ontbreekt, dat wat bij de menschen onmogelijk is, mogelijk big God is! Hier schiet vleesoh en bloed te kort om te verstaan. Hier wordt ook de schei ding openbaar tusschen wat des Heeren is en wat niet des Heeren is. Ondanks dat het verstand zegt: het is buiten hope volhardt het kind des Heeren om op hope tegen hope tot den Heere te roepen. En nu was het voor de ge meente te Jeruzalem niet mo gelijk. Daar was geen moge lijkheid, dat Petrus uit de han den van Herodus zou ont komen. De voorzorgen waren te goed. De ketenen aan de bewakers, de vierdubbele wachtposten, de gegrendelde deuren. Neen het kon niet. Nu moet ge niet denken, dat dit hier een uitzondering is in de kerk des Heeren. Wan neer ge dit meent, willen wij u herinneren aan het antwoord van Zachariaz op de lood- sohap: „Uw gebed is ver hoord". Ook daar: het is niet mogelijk. Hier ziet ge dan ook het kind des Heeren i/n de ziel. Wanneer het ziet op de ke tenen van eigen vleesoh, van de zonde en van de wereld. Op de doodigheid en verhardheid van het hart. Dan is het on mogelijk, dat zulk een gehol pen zal worden ter bekwamer tijd. En toch zal het met alle tijdelijke en eeuwige nooden voor den Heere verkeeren. En zoo is dit volk een vreemd volk, vreemd voor de wereld en vreemd voor zioheelf. Het is ook een besohaamd volk, want de Heere beschaamt hen telkens weer in al hun onge loof. Poortvliet. W. Vr. GESMOKKELDE KAMMEN. Ter bestrijding van het clan destine invoeren uit België van kammen, die daar met ongeregis treerde francs worden betaald heeft de regeering eenigen tyd geleden een groote hoeveelhid kam men in Engeland aangekocht en onder de grossiers gedistribueerd. Het was echter opvallend, hoe weinig Engelsche kammen in de winkels werden aangeboden. De Prijscontrole heeft thans uitge maakt, dat deze kammen door de grossiers worden vastgehouden, die op deze manier eerst hun ge smokkelde voorraden aan den man willen brengen. Verschillende na men zijn reeds bekend. In 63 ge vallen werd proces-verbaal opge maakt, terwijl eenige duizenden kammen in beslag zijn genomen. PROF. KRANENBURG EERSTE KAMER VOORZITTER? Naar het „Vrije Volk" ver neemt, is dezer dagen de benoe ming te verwachten van Prof. Mr Dr R. Kranenburg, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal voor de Partij van den Ar beid, tot voorzitter dier kamer. Daar het in de bedoeling ligt, dat Prof. Kranenburg de beide kamers bij de opening der Staten- Generaal a.s. Dinsdag 23 Juli zal presideeren, mag worden aange nomen, dat het desbetreffende K. B. nog deze week zal worden ge publiceerd. Tournee van het Tramkoor. Ook in Goes werd gisteravond een concert gegeven door het A'damsch Tramkoor en wel in de Groote Kerk. Burgem. W. C. ten Elate sprak hierbij aan het begin een welkomstwoord. In de pauze reikte dhr M. J. de Jager, voorz. van „Zeelandia", aan den boogschutter Jac. de Baare, van de Vereen. „Willem Teil" uit Ovezande, den leu prijs, in den vorm van een ets, uit, behaald by de wedstrijden in Amsterdam op 22 Juni. De eere-voorz. van „Wil lem Teil" sprak hierop een woord van dank. Nadat ook het programma na de pauze was afgewerkt, voerden dhr de Jager en Ds A. W. M. Odé nog kort 't woord, waarna deze mooie avond met het zingen van het Wilhelmus werd besloten. GOES. Veiling van Vrijdag 19 Juli 1946. Bloemkool I A f 56— f 84; idem I 30-53; idem II 16— 25; Komkommers I 28; idem II 22—27; idem III 27; Kropsla I 46.50; idem II 26; Meloenen 99152, alles per 100 stuks. Dubb. Prinsesse boonen f 106 f 134; Snijboonen 65134; groe ne boonen 50122; gele boonen 3552; Tuinboonen 910; Uien 150—8; Kroten 77.50; Peen 1012.50; Tomaten 89100; An dijvie 5.5010; Postelein 1523; Roode Kool 26—33; Spitskool 16; Doperwten 11—35; Sjalotten 1.503, alles per 100 kg. Selderij f3.50f4.50; Radijs 10; Wortelen 1011, per 100 bos. Oorlogspleegkinderen. Het bestuur der Stichting „De Drie Prinsesjes" heeft haar kin dertehuis Oranje Nassaulaan 9 te Amsterdam ter beschikking ge steld van de commissie voor oor logspleegkinderen, inzonderheid voor observatiedoeleinden. Ten einde de hooge kosten te helpen bestrijden heeft Mej. Mary Nop pen een viertal alleraardigste prentbriefkaarten ontworpen. De prijs daarvan bedraagt 10 cent. Gaarne wekken wij onze lezers op, aan deze kaarten aandacht te schenken. Denemarken heeft ons land met goederen e.d. geholpen tot een waarde van 17 millioen kronen. Provincienieuws Volgens radio Leipzig zullen binnen drie maanden 120.000 Duitsche krijgsgevangenen uit de Sowjet-Unie naar Duitsch land terugkeeren. Apotheken. Apotheken geopend van 20 Juli t.m. 26 Juli 1946: te Vlissingen fg. van Ocken- burg, Badhuisstraat; Middelburg fa. van der Harst. Goes fa. la Porte. Concerten door „Kunst en Broederschap". Kunstlievend Zeeland heeft deze week weer kunnen ge nieten van prima zang, ten ge- hoore gebracht door het Am- sterdamsch Tramkoor „Kunst en Broederschap", dat in het kader van de actie Amsterdam- Zeeland hoogstaand muzikaal genot kwam brengen, Wat dit uit ongeveer 90 le den bestaande mannenkoor presteert is de moeite waard. Zoowel in de meer klassieke stukken als in de Ned. liederen kwamen techniek en goede stijl sterk naar voren. Het was een mooie gedachte de concerten te openen met het „Exe Quomo- do Moritur" van Handel, ter nagedachtenis aan hen, die voor ons land vielen. Indrukwek kend en gedragen klonk dit werk, met als achtergrond de diepe basstemmen. Bij „L'or- gue" van L. de Rillee gaf de dirigent, Karei Böhne, 'n korte toelichting. Wij moeten zeggen, dat het koor in de partijen in derdaad een zoodanige afstem ming bezat, dat transformatie van het gezongene voor den toehoorder vanzelfsprekend was. Met het forsch-gezongen „Hosanna Filio David" van Isr. J. Olman ging de pauze in. Daarna werden vier Holl. lie deren gezongen: „De Bruid" van H. J. den Hertog, t Geu zenvendel op den thuismarsch" van Fred J. Roeske, „De Ruïne" van L. F. Brants-Buys en „Ons Hollandsch" van Bern. Zweers, het laatste met piano begeleiding. Het is voor com ponisten niet eenvoudig om be staande gedichten zoodanig te accentueeren, dat de gevoels waarde behouden blijft en door de muziek niet verloren gaat. De vertolking van een dergelijk gedicht of lied stelt aan een koor nog grootere eischen. Toch is het Tramkoor hierin geslaagd en speciaal was dat bet geval met het lied van Roeske. Het waren avonden, die bij de Zeeuwen lang in de herin nering zullen voortleven. Het volgend jaar, zei dhr M. J. de Jager voorz. der ver. „Zee landia" te Amsterdam, moet het Concertgebouw bij het jubi leum, dat de Ver. en ook het Tramkoor dan viert, geheel ge vuld zijn met Zeeuwen uit Zee land. De 15000 Zeeuwen in Am sterdam zullen hen gastvrij ontvangen. In de pauze van het concert, dat Donderdag te Middelburg werd gegeven, werd de eerste prijs uitgereikt, aan dhr J. Rey- nierse Pzn. te Koudekerke, die dezen won bij het ringrijden in het Vondelpark op 22 Juni. Hij kreeg uit handen van dhr de Jager een diploma-ringrijden en een keurige kunstfoto in fraaie lijst. Aan het einde deelde hij nog mee aan den burgemeester mr. A. J. v. d. Weel, die met zijn echtgenoote het concert bij woonde, dat de ver. „Zeelandia" te Amsterdam en het Tram koor besloten hadden, aan de gemeente Middelburg een bosch aan te bieden, dat later het „Amsterdamsche Bosch" zal heeten en over de plaats van aanplant waarvan de gemeente moet beslissen. Benoemd totontvanger griffier van de polders Molen (Nw. en St. Joosland), Johanna en Mortiere, J. Baurdoux Pzn. te Nw. en St. Joosland;, gezworene van den Oud Kort- genepolder, L. C. v. Oeveren te Kortgene afgev. van den Oostpolder (Krabbendijke) naar de alg. ver gadering van het waterschap De Valkenissegeul, D. P. Woutersen te Krabbendijke. Aan P. Baurdoux te Nw en St. Joosland is op zijn verzoek eerv. ontslag verleend als ontv.-grif fier van de polders Molen Nw. en St. Joosland), Johanna en Mortiere. GOES. Donderdagavond vergaderde de A.R.-Kiesvereeniging onder lei ding van den heer J. Laport. In deze vergadering werd door de heeren Vingerling en Zuidema de gemeentepolitiek behandeld. Eerst genoemde besprak verschillende punten van principieelen aard, terwijl laatstgenoemde vraagstuk ken van practischen aard belichtte. Van de geboden gelegenheid om vragen te stellen werd een zeer druk gebruik gemaakt. Losse textielpunten. Naar ons wordt medegedeeld, komt het den laatsten tijd veel vuldig voor, dat losse textielpun ten aangeboden worden. Dit zijn meestal punten uit den zwarten handel. In de vergadering van de Goessche textielhandelaren werd daarom besloten, er nauwer op toe te zien, dat vooral geen losse punten aangenomen worden. Zij hopen hiermede te bereiken, dat ook het publiek, dat niet heele da gen als raven op pad kan zijn, van het weinige dat er is, kan mee profiteeren. Dit schijnt ons een uitnemende maatregel, Tooneelen als we den laatsten tijd hebben beleefd, zul len, wanneer hieraan werkelijk de hand gehouden wordt, zoo niet geheel, dan toch voor een groot deel tot het verleden behooren. KOUDEKERKE. Donderdagmorgen had alhier een aanrijding plaats tusschen een bus van de Stoomtram Wal cheren en een vrachtauto. De autobus werd zwaar gehavend. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Een onzer lezers, een burge meester, wijst er op, dat wat wij schreven in ons nummer van Don derdag j.l. over de verdeeling van de zetels niet geheel juist is. Bij nadere beschouwing blijkt dit inderdaad het geval te zijn. De gang van zaken is deze. Worden bij de eerste toewijzing niet alle plaatsen vervuld, dan worden de resteerende zetels toe gekend aan de lijsten met de grootste overschotten waarbij echter lijsten met een stemcijfer dat lager is dan 75 pet. van den kiesdeeler, buiten beschouwing blijven. De eventueel dan nog restee rende zetels worden toegekend aan de lijsten die het grootste gemiddelde per toegekende plaats zouden aanwijzen. In het door ons genoemde voor beeld is de uitslag dus als volgt: Uitgebracht 840 geldige stem men, kiesdeeler 120; 75 pet van den kiesdeeler 90. Lijst A 176 st. 1 zetel, over schot 56. Lijst B 260 st. 2 zetels, overschot 20. Lijst C 95 st. 0 zetels. Lijst D 105 st. 0 zetels. Lijst E 115 st 0 zetels. Lijst F 89 st. 0 zetels. Toegewezen zijn dus 3 zetels. De resteerende zetels worden resp. toegewezen aan E met 115, D met 105, C met 95 en A met 56 st. overschot. Lijst F die beneden 75 pet. van den kiesdeeler bleef, komt in dit geval niet in aanmerking. DE BILT ZEGT: Afnemende buiTgheid. Wisselende bewolking, hier en daar nog een enkele verspreide bui. Matige wind tusschen Zuid- West en West. Weinig verande ring in temperatuur. Laatste berichten. Personen op Java. Op onze kantoren te Goes, Mid delburg, Vlissingen, Zierikzee en Temeuzen ligt een nieuwe lijst met namen van geïnterneerden op Java, die naar 't geall. gebied zijn geëvacueerd, ter inzage. HERSTEL FINANCIËELE ZELFSTANDIGHEID DER GEMEENTEN. Bij wijze van noodmaat regel is de Regeering o.a. voornemens aan de gemeen ten een uitkeering te ver strekken voor gederfde be lastingen 1944 46, een bij drage te verleenen voor de kosten van de gem.-politie, ten bate van de gemeenten ook de landbouwers onder de ondernemersbelasting te doen vallen, een regeling te tref fen voor de oude tekorten, terwijl de gemeenten alle be lastingen tot het heffen waarvan zij gerechtigd zijn, zullen moeten hebben. (Bijzonderheden in het volgend nummer.) Geldigheidsduur eibon verlengd. Het C.D.K. deelt mede, dat de voor 1 ei aangewezenbonnen „B 86 Reserve" tot en met Zaterdag 27 Juli geldig blijven. Nieuwe lijn K.L.M. De nieuwste luchtlijn van de K.L.M. die Maandag werd geo pend (AmsterdamGenèvcMa dridLissabon), heeft opnieuw de afstand tusschen de verschil lende landen verkleind. Driemaal per week vloog onze nationale luchtvaartmaatschappij reeds naar het Iberische schier eiland (AmsterdamMadrid Lissabon)de overige dagen vliegt zij nu de nieuwe route over Zwitserland, zoodat bijv. gelet op de aansluitende lijnen naar het Noorden Portugal en Zweden nog slechts één K.L.M,-vliegdag van elkaar verwijderd zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1