Opening van de Kamers Officiëele geldsmijterij. De Gemeentebegrooting vanVlissingen Kabinetsformatie in België. Invoering nieuw betaal middel in Duitschland? Prof, Gerretson contra Prof. Schermerhorn. Een verrader staat terecht. TRIBUNAAL TE GOES. Hummering Candidatenlijsten. Uftjave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te "VTiesingen, Wal- straat 33, Telef. 108; Mid delburg, Bouaanache Kaai 39, Telef. 2009; Terneuzen, Vloos- wyckstraat, Telef. 2052. De financieels toestand,zoo ver. klaarde de vorige week minister Vos is nog altijd zéér zorgelijk. En voor hem hebben de minis ters Schermerhorn en Lieftinck soortgelijke verklaringen afge legd. Eerstgenoemde sprak in dit verband van de „geldsmijterij" waaraan een einde behoorde te komen. Meermalen 19 van Regeerings- wege ook verklaard, dat krachtige maatregelen zijn en worden geno men om de ontstellende tekorten weg te werken. Wij twijfelen niet aan den goe den wil en de goede bedoelingen van de Regeering. In de practijk hebben we echter van een meer voorzichtig financieel beheer nog weinig kunnen bemerken. Integen deel, telkens weer blijkt, hoe van overheidswege de geldsmijterij in de hand wordt gewerkt. De verslagen van de jongste ge. meenteraadsvergaderingen te Mid delburg en te Goes zijn wat dit betreft leerzaam. In beide plaatsen zijn noodwo ningen gebouwd. De gemeenten hebben daarbij niets te vertellen gehad. Alles werd van bovenaf geregeld. De gemeente mag alleen 10 pet van de kosten dragen. Maar hoe groot die kosten zijn is hoe wel de woningen reeds geruimen tijd bewoond worden nog steeds niet meegedeeld. Men krijgt den indruk dat de bouwkosten nog steeds niet bekend zijn. En dat zegt genoeg. Sterker nog was wq(t de heer de Roo in antwoord op door den heer Zuidema gestelde vragen te Goes meedeelde. De kosten van de politie zijn met sprongen omhoog gegaan. Maar, zoo verklaarde hijik heb als waarn. burgemeester moeten vechten om verdere uitbrei ding te voorkomen. Zoo wordt er van overheids wege met het geld van de be lastingbetalers gesmeten. Zoo worden zelfs de gemeenten g e- prest, nuttelooze uitgaven te doen. Deze dingen moeten bij de Re geering bekend zijn. Maar nie mand is naar het schijnt bij mach te om aan dergelijke misstanden een einde te maken. Onze hoop is nu gevestigd op het parlement. En verder zal het er voor de gemeentebesturen op aan komen voet bij stuk te houden en op hun terrein mee te werken aan een verstandig financieel beheer. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 393 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag '19 Juli 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Yorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. U{j= Zon en Maan. van Samenwerking van ka tholieken en socialisten. Volgens berichten uit Brussel, schijnt er een groote kans te zijn, dat van Acker opnieuw ais Ka binetsformateur zal optreden. Zooals wij reeds meldden heeft de Prins-Regent aan De Schrij ver, den leider van de Chr. Volks partij opdracht gegeven een Kabi net te vormen. Deze heeft echter, daar hij al zijn krachten wil ge- van aan de leiding van zijn partij bedankt. Na hem is zijn partijgenoot ten paleize ontvangen, die op zijn beurt een onderhoud had met van Acker. Algemeen wordt verwacht, dat het onder leiding van Van Acker, zal komen tot samenwerking van Katholieken en Socialisten, al vreezen da laatsten naar het schijnt, dat zij op die wijze de Communisten wat al te veel wind in de zeilen zullen blazen. Herstel van gemeente-eigendommen zal 6 ton kosten. Een tuinmans woning op „Vredehof". Zooals wij onlangs meldden, wordt het tekort op de begrooting voor 1946 geraamd op f 1.165.000, n.l. uitgaven f 3.994.581,49 en ontvangsten f 2.829.581,49. Wij geven nu eenige bijzonder heden omtrent diverse posten, die een interessant beeld geven van de financieele omstandigheden, waarin Vlissingen op het oogen- blik verkeert. De verschillende diensten. Het tekort van het waterlei dingbedrijf wordt voor 1946 ge raamd op f 22.000.en dat van den gemeentelijken reinigings dienst op f 68.925.—. Het nadeelig saldo van het badbedrijf wordt geraamd op f 2.286,29 en dat van het woningbedrijf op f 4.101,50, terwijl het tekort voor den vee- en vleeschkeuringsdienst op f 6.800.wordt geraamd. Slechts voor het vischmijmbedrijf wordt op een batig saldo gerekend, n.l. f 2760.— De uitgaven voor den woningdienst worden geraamd op f 48.300.doch hiervan kan een bedrag van f 10.020.— worden te rugontvangen van de Adviescom missie voor Rechtsherstel en Be heer. Opruimingswerkzaam heden en wederopbouw. Er is te Vlissingen nog heel wat op te ruimen, wat het verkeer in den weg staat. Voor dit doel is op de begrooting voor 1946 een bedrag van f 161.000.uitgetrok ken. De gemeente ontvangt hier van echter volgens de subsidie regeling 90 terug van het Rijk, derhalve geraamd op f 144.900. De totale herstelkosten van de gemeente-eigendommen, welke door oorlogsgeweld zijn beschadigd, worden glo baal op circa f500.000.ge raamd. Met het herstel van de keer- muur aan de Boulevard, waarvan de geraamde kosten ad f 12.000. ten- laste der gemeente komen, moest reeds een aanvang worden gemaakt Bovendien is het zeer Duitsche financieele deskundi gen zijn er hoe langer hoe meer zeker van dat de eenige manier om een herhaling van de inflatie, welke na den oorlog van 1914— 1918 ontstond, te voorkomen, is, de huidige bankbiljetten in te trekken en te vervangen door een nieuw betaalmiddel. Het bewijs, dat de Mark met langer eenige absolute waarde heeft, kan ontleend worden aan het feit, dat in alle zones van Duitschland twee totaal van el kaar onafhankelijke prijsniveaux bestaan, een voor beperkte goede ren en diensten, waarvan de prij zen bij de wet zijn vastgesteld (zooals gerantsoeneerd voedsel, loonen enz.) en het andere geba seerd op de verhouding tusschen vraag en aanbod, waarbij de prij zen 200 maal hooger kunnen zijn dan de vastgestelde. Deze zwarte markt is het gevolg van een over vloed aan geld, die geen tegen wicht in goederen heeft. Zelfs indien drastische maat regelen worden genomen om het surplus aan biljetten te reducee- ren en de zwarte markt uit te schakelen, zal het volgens de Duitsche deskundigen tientallen jaren duren alvorens men een fi nancieele stabiliteit gelijk aan die van 1933 zal hebben bereikt. Naar aanleiding van Prof. Schermerhorn's gepubliceerde verklaring te Delft, deelt Prof. Gerretson het volgende mede: „Prof. Schermerhorn's verklaring is ten eenenimale onjuist. Nergens heb ik gepubliceerd, dat „het de partement van overzeesche ge- biedsdeelen" een telegram als be doeld, zou hebben verzonden en nog nooit heeft Prof. Schermer horn mij verzocht het bewijs voor „dit" telegram te produceeren. Het werkelijk verhandelde in een met den heer Schermerhorn in diens particuliere kwaliteit gevoerd gesprek zal ik als voor dagblad polemiek te lang, indien en zoover noodig in een weekblad publicee- ren". De geallieerde regeering heeft de belangrijkste scheepstimmer werven van Triëst overgenomen. Gevangenisbewaker lokte illegale strijders den dood in. De 24-jarige J. Boogaard, een S.S.-er, die eens bewaker was van de gevangenis aan de Wetering schans te Amsterdam, zal vandaag terecht staan. Het is niet alleen landverraad van de ergste soort, waarvan B. wordt beschuldigd; hij wordt te vens verantwoordelijk geacht voor den dood van acht vooraanstaande en moedige illegale strijders, ter wijl tengevolge van zijn verraad bovendien zeven der gevangenen als af schrikwekkend voorbeeld te zamen met acht K.P.-ers werden gefusilleerd. Het was in Juli 1944, toen lei ders der knokploegen in Amster dam er toe besloten opnieuw een poging te wagen een overval op de gevangenis aan de Wetering schans te doen, waar ongeveer 70 politieke gevangenen, velen zelf K.P.-ers, waren opgesloten zonder veel hoop nog lang te mogen le ven. Men zocht contact met den S.S.-bewaker B., van wien be kend was, dat hij ontevreden was over de behandeling, die hij van de Duitschers ondervond. Zij be spraken met hem in zijn huis de mogelijkheden van een overval. B. voelde er wel wat voor zich aan den anderen kant te scharen. Wanneer dus de K.P, voor een goed onderduikadres wilde zor gen, waar hij met zijn moeder de rest van den oorlog kon doorbren gen, dan zou hij, zijn medewerking verleenen bij den overval, wat hij kon doen, daar hij als S.S.-er in het bezit was van bijna alle sleu tels der gevangenis. De geheele week voerden K.P.- leidera besprekingen met B. Vraagt men de overlevenden van hen thans: „Was het niet riskant om op een S.S.-er te vertrou wen?" dan antwoorden zij: „Wij moesten risico nemen, het ging om het leven van 70 der beste noodzakelijk, dat bij de noodwo ningen aan de buitenhaven een noodschool wordt gebouwd, waar van de kosten worden geraamd op hoogsten f 50.000. Voor het onderhoud van huizen, torens, poorten enz., is een uit gaafpost geraamd van f 3.785. Hieronder is een bedrag van f 500.— begrepen voor onderhoud van de muziektent in het Bellamy- park, Het extra onderhoud wordt eveneens op f 500.geraamd. Wat er met de muziektent op den Boulevard zal gebeuren, is nog niet bekend. Eveneens deelen B. en W. mede, dat nog niet bekend is, of het beeld Frans Naerebout zal worden hersteld, zoodat hier voor een memoriepost is uitge trokken. Onderhoudswerk zaamheden. De uitgaven voor het gewoon onderhoud van de straten en plei nen, de wegen èn voetpaden, de wandelplaatsen en plantsoenen, de pompen en riolen worden geraamd op in totaal f 107.570.Voor den aanleg en het extra onderhoud van al deze objecten is voor 1946 een bedrag van in totaal f 24.395 op de begrooting uitgetrokken, ten laste van de wederopbouwreke- ning. (Slot volgt.) PASSAGIERSLIJST „SOMMELSDIJK". Op onze bureaux te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Terneuzen en Tholen ligt de passagiers lijst van het m.s. „Som- melsdijk" ter inzage met de namen van 842 repa- triëerenden, die vermoede lijk op 21 Juli te Rotter dam zullen aankomen. DE DOODENCELLEN VAN HET ORANJEHOTEL. Het „Comité Oranjehotel" heeft het initiatief genomen tot het aanbrengen van een gedenkteeken in den buitenmuur van de cellen barakken te Scheveningen. Het gedenkteeken zal in den vorm van een relief nabij de toe gangspoort worden aangebracht. Aan de onthulling zal een reünie van oud-gevangenen verbonden worden. landgenooten". Van den eersten avond af hield Boogaard echter ruggespraak met den beruchten S.D.-er Lages, en in overleg met hem speelde hij zijn spel en hij speelde het goed. De avond van Vrijdag, 14 Juli 1944, kwam en zestien gewapende K.P.-ers gingen het naast de ge vangenis gelegen gebouw van in structie binnen, waar zij bleven tot drie uur des nacht. De af spraak getrouw opende B. precies om vijf minuten over drie de ver bindingsdeur tusschen dit gebouw en het gevangenisplein en liet de K.P.-ers de binnenplaats op. Twintig minuten later zou hij de deur naar den gang openen, waar in zich de cellen en de gevange nen bevonden. Dan zouden de K. P.-ers de enkele bewakers over meesteren, die zich daar bevonden en met de sleutels van B. de ge vangenen bevrijden. Niets van dat alles gebeurde. Nog vóór het half vier was wer den er plotseling Duitsche bevelen geschreewd en floten de kogels over de binnenplaats. De K.P.-ers zaten in den val. Zij verweerden zich hevig, vlogen alle kanten uit en schoten terug. Via muren en ramen wisten tien van de zestien door het gebouw van instructie te ontkomen. Op straat stonden de Duitschers gereed hen op te van gen, maar ze waren slechts met geweren gewapend en konden niet tegen den stroom van kogels op, die de vluchtende K.P.-ers op hen losten. Een wilde jacht werd op de illegale strijders ingezet, waar aan J. Paff slechts kon ontkomen door bij het restaurant „Lido" in de Stadhouderskade te duiken en zich vier uur lang onder het sluis je met slechts zijn hoofd boven water aan de zoeklichten te ont trekken. Maar zes werden er gegrepen en daags daarna reeds met zeven lukraak gekozen gevangenen ge fusilleerd. Bovendien liepen »Arie" van de K.P, (Hilver van Dijk) en de landelijke knokploeg leider, J. Post, die zich den zelf den nacht naar de moeder van B. begaven om haar naar het on derduikadres te vervoeren met haar zoon (zoodra die thuis ge komen zou zijn) bij haar in de handen van daar verscholen Duit schers,ook zij werden met hun kameraden den volgenden dag neergeschoten. Het laatste slacht offer was een koerierster, die zich eveneens in het huis van B, be vond ter verzorging van de ze nuwachtige moeder. Zij is geluk kig levend uit een Duitsch con- centrtiekamp teruggekeerd. Nederland en de Vredes conferentie te Parijs. Het A.N.P. heeft zich te be- voegder plaatse op de hoogte ge steld van de gezichtspunten, welke het deelnemen aan de a.s. vredes conferentie te Parijs voor Neder land opent. Men verzekerde dat onze taak ter Vredesconferentie een zeer beperkte is. Het vraagstuk, waar bij Nederland in het bijzonder ge ïnteresseerd is, namelijk Duitsch land, komt immers in het geheel niet ter sprake. Hiermede verval len du9 ook daarnjedc verband houdende kwesties als annexatie en grenscorrecties. Aan de orde komt slecht het opstellen van een advies aan de vier groote mogend heden over de concept-vredesver dragen met Finland, Roemenië, Bulgarije, Italië en Hongarije. Van al deze landen is Italië het eenige, waarmede Nederland in oorlog was. Nederlandsche kinderen in Zwitserland. De vorige week arriveerden te Bazel 500 Nederlandsche kinde ren, die door „Kinderhulp" van het Roode Kruis naar Zwitser land werden uitgezonden, teneinde daar aan te sterken. Gerekend vanaf het begin dezer actie, zijn thans 10.000 Nederlandsche jon gens en meisjes Zwitserland bin nengekomen. Provincienicuws PRINSJESDAG OP 23 JULI. De plechtigheid, welke men Prinsjesdag pleegt te noemen, zal dit jaar op 23 Juli a.s. plaats hebben. Op welken dag H.M. de Koningin voornemens is de nieuwe zitting van de S'aten-Generaal te openen. De Koningin zal zich daartoe per auto naar de Ridderzaal bege ven, waarbij zij door een be perkt gevolg en een klein mi litair escorte zal worden bege leid. Daar het technisch niet mo gelijk is gebleken het cere monieel van voor den oorlog reeds te doen herleven, zal men dus dit jaar nog het kleurrijke schouwspel van den gouden koets moeten missen. KRUIMELTJES m Twaalf rijtuigen van de expres- setrein van Londen naar Aberdeen zijn Maandagavond bij Hatfield ontspoord. Elf personen werden ernstig gewond: vele andere pas sagier liepen licht verwondingen op. In verband met het verdwijnen van het lijk van Mussolini zijn te Florence 20 personen gearres teerd. Verdachten beweren Mus solini alleen maar een meer eer volle begrafenis te hebben willen geven. Twee millioen schapen zijn tij dens de huidige droogte in Australië gestorven. -« In het Noorden van Zweden is een 4000 jaar oude, gebeeld houwde steen gevonden. Spaak, de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, zal aan het hoofd staan van de Belgische delegatie ter Vredesconferentie. m Engeland heeft 300 millioen dollar van de Amerikaansche leening opgenomen voor den aan koop van voedsel en een belang rijke hoeveelheid zware machine rieën. Lagardelle, minister van Arbeid tijdens Laval, is door het Fransche Hooge Gerechtshof veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Bij militaire oefeningen te Apeldoorn is de 28-jarige oorlogs vrijwilliger A. I. Pattist uit Ter neuzen bij het overzwemmen van het Apeldoornsche kanaal ver dronken. Twaalf voormalige bewakers van het concentratiekamp Stutthof zijn te Danzig in tegenwoordig heid van 16.000 menschen terecht gesteld. Herstel van watergangen, wegen enz. op Walcheren. Het voorloopig herstel van watergangen, hulpwatergangen en slooten gaat nog geregeld door. In totaal is nu voltooid aan watergangen en hulpwater gangen 35934 m en aan slooten 52131 m. Het voorloopig herstel van de gemeentewegen in het oostte- lijlk gedeelte van Walcheren nadert het einde. Nu is ook met het herstel van den duin weg te Oostkapele een begin gemaakt. Het aanbrengen van een bestrating op den nieuwen zeedijk tusschen Veere en Vrouwenpolder is aanbesteed. Met het werk zal een dezer dagen worden aangevangen. De breedte der bestrating zal voor loopig 2% m bedragen, terwijl plaatselijk uitwijkplaatsen zul len worden gemaakt. Walcherena oeververdediging Tusschen Zoutelande en West- kapelle worden op het oogen- btik op de 9tranden en langs de duinen rijspakwerken hersteld en strandhoofden gerepareerd. Datzelfde is ook het geval na bij Domburg en ten Westen van Vlissingen. Bij Zwanenburg zal eerst daags ook begonnen worden met het herstel van de duins verdediging, welk werk op 13 Juni j.l. is aanbesteed. Bij de Schoone Waardin zijn ,nu vijf zinkwerken aangebracht in totaal is daar '7940 m2 zink- stuk gezonken en 10730 ton zink- en stortsteen verwerkt. Meeste „eenmansputten" dicht. De beruchte „eenmansput ten", in duizenden tijdens de bezetting op last der Duitschers gemaakt op vele Zeeuwsche we gen, zijn thans practisch alle gedicht. Dit is het werk van Landbouwherstel geweest. Niet minder dan 53122 ma grond moest voor het dichten worden verzet. Herbouwplannen Walchersche gemeenten. Op eenige uitzonderingen na venkeeren thans de herbouw plannen der gemeenten op Wal cheren in een definitief stadi um. Met Aagtekerke wordt nog door de Stichting Herbouw Walcheren onderhandeldde plannen voor Zoutelande kon den nog geen voortgang vin den, doordat het bestaande uit breidingsplan van deze gemeen te door de uitgebreide ver woestingen aan den Duinweg op losse schroeven is komen te staan. De schetsplannen voor Oostkapelle en Biggekerke zijn nog in bewerking. Voor enkele gemeenten, waar het maken der plannen niet naar wensch verloopt, zijn de betreffende architecten aange spoord, hun werk ten spoedig ste gereed te maken, zoodat er dit jaar nog iets van bouwen Ikan komen. De bestekken voor Domburg en Vrouwenpolder zijn gereed; Dood door schuld? Als eerste verscheen Woensdag voor het Tribunaal notaris M. O e 1 e van 's-Gravenpolder als byzondor vertegenwoordiger van wijlen Jacobus L. Over- be o k o te Baarland (overleden 12 Deo. 1944). Volgens dhr Oele was Overbeeko boerenleider geworden uit econ. oogpunt. Deze zou voorts op 3 Mei 1943 aangifte gedaan heb ben bij den N.S.B.-luitenant der marechaussee Kramer van de deel name van op zijn bedrijf werkzame arbeiders aan de staking, welke toen plaats vond i.v.m. de terug voering in krijgsgevangenschap van Ned. militairen. Volgens dhr Oele is dit onjuist, daar besch. dien dag niet thuis was. Hy acht te Overbeeke, gezien zijn heele houding destijds, tot zoo iets niet in staat. Voor medewerking aan de Ocker-aktion was hij gevorderd. Hierna werden de zoon on de ochtgenoote gehoord, evenals dhr M. Almekinders als get. Mr Terwoert wees er op, dat Overbeeke aanvankelijk heeft ge meend als boerenleider te moeten redden wat er te redden was, maar later heeft getoond steeds minder vertrouwen in de resulta ten te hebben. Na gesproken te hebben over de tegenstrijdigheid der verklaringen omtrent het ge val met Kramer, stond Mr, Ter woert langdurig stil by hetgeen e« na de arrestatie van besch,, die maagpatiënt was, met hem gebeurd is. Nagenoeg zeker heeft deze behandeling diens dood ten gevolge gehad. Te Jong uit 'tnest gevlogen. Leo J. do Graaf uit 's-H. Arendskerke, die te Amsterdam aan 't Conservatorium studeerde, kwam daarna voor. Hij had 'n flink strafregister. Hy was N.S.B.-er geworden en in de hoofdstad werkzaam geweest als zangleider. Voorts was hy vaandrig van den N.J.S., lid van de Kultuurkamer, maakte propaganda voor de be weging, werkte op 't kantoor van den Beauftragte für Zeeland en meldde zich voor de vrijw. hulp politie. Zyn hoofdmotief by dit alles was geweest de angst om naar D. gestuurd te worden, zei besch, By den Jeugdstorm had hy zang les gegeven. Maar ze hadden daar geen muz. gevoel, zei besch,, en tenslotte was hy er uit getrapt... By de landmacht wilde hy niet. Hy vond het een vervelend idee met een geweer te moeten loopon. Hy had toen bedankt als N.S.B.- er. By Mttnzer was hy slechts „loopjongen" geweest en had hy een moeilyk leven gehad, Mr Kuipers zag besch. als „een vogel, die veel te vroeg uit het nest iB gegaan", waar hy op 17- jarigen leeftyd reeds in A'dam op kamers woonde. Hier kwam hy met ouderen In contact, die voel den voor de „nieuwe orde". Zoo is van 'teen 'tander gekomen, voor vele gemeenten zijn ze in bewerking. De Meetkundige Dienst van den Rijkswaterstaat biedt de Stichting Herbouw Walcheren belangrijke diensten bij de voorbereiding van den herbouw en vordert thans snel met de opmetingen van omvangrijke gebieden in Vlissingen, Westka- pele en Domburg. De resultaten van deze opmetingen scheppen nu de mogelijkheid de stede- bouwkundige plannen op goede plans- of grondkaarten uit te werken, Even voor de uitvoe ring ikunnen dan straks de rooi lijnen op het terrein worden bepaald. Tramwagens naar Utrecht. In de remise te Vlissingen staat nog een groot aantal motor- en bijwagens van de tram, vroeger gebruikt op de lijn Middelburg Vlissingen. Deze zijn thans eigen dom van de N.V. Stoomtram Walcheren. Het is de directie ge lukt, een drietal motorwagens te verkoopen aan de Ned. Buurt spoorwegmij, De wagens zullen worden gebruikt voor den stads dienst te Utrecht, en worden één dezer dagen per wagon der spoor wegen naar Utrecht overgebracht. Momenteel ir voor de andere wa gens nog geen bestemming ge vonden. MIDDELBURG. Diploma's „Veilig Verkeer". Eenige weken geleden werd in Middelburg weer het traditi- oneele jeugd-verkeersexamen gehouden, waaraan door 118 leerlingen van de lagere scho len werd deelgenoen. De uit reiking der verkeersdiploraa's had Woensdagavond in de Schouwburg plaats, waarbij ook aanwezig waren dhrn Mr Nieu- wenhuys, hoofd van de RVI., de Comm. van Politie, dhr J. Fontijne, die voor het afnemen van het examen1 personeel had afgestaan, en vertegenwoordi gers van de Rijkspolitie en het onderwijzend personeel. De voorz. van „Veilig Verkeer", dhr E. Visscher, heeft de kinde ren met eenige toepasselijke woorden en een handdruk het diploma overhandigd. In tegen stelling met, vroeger waren er nu veel meer voetgangers dan wielrijders, n.l. resp. 71 en 47 jongens en meisjes. Van de voetgangers kregen 61 het di ploma en van de wielrijders slaagden er 28, totaal 89. Na de uitreiking heeft de heer F. A. Rosendaal, secr der ver., voor de kinderen enkele leuke filmpjes gedraaid. GOES. Clandestiene slachting. Vorige week werd met behulp van een slagersknecht een varken, dat door dhrn M. en B. was ge mest, clandestien geslacht. De C.C.D. had hiervan echter de lucht gekregen en betrapte de hec- ren op heeterdaad. Wijlen het varken werd naar 't abattoir ver voerd terwijl tegen de heeren, die op een lekker stukje ham en spek hadden gerekend, proc.-verbaal werd opgemaakt. Het Amsterdamsche Tramkoor. Zooals reeds vermeld zal het Amsterdamsche Tramkoor hier hedenavond om 8 uur in de Hy is een slappe figuur geweest. Verded. vroeg hier echter een barmhartige beoordeeling. Ook al om de soc. verbetering! Johanna P. Bruino oge uit Goes had zich volgens den voorz. „ergerlyk gedragen" ty- dens de bezetting. Zy was N.S.B.- ster geworden en later ook lid van den N.V.D. en het Huizen en Propagandafonds. Voorts had zy als keukenarbeidster voor de Wehrmacht gewerkt en had om gang mot Duitschers gehad. Besch. verklaarde, dat ze do zyde dor N.S.B. gekozen had „om do soc. toestanden". „Kletskoek" was de repliek van Mr Vlaming. Het bleek, dat de heele familie van besch. fout geweest was. Mr Kuipers meende, dat besch. verkeerd geweest is, maar dat zy toch weinig schade aan 't lands belang heeft berokkend. Een zielig geval. Jacobus J. H. Kaaiste- ker, magazynknecht te Goes, was N.S.B.-er geworden om werk te krygen, had zich aangesloten by de hulplandwacht en had met Vova gecolporteerd. Ook had hy zich aangesloten by de vryw. hulppolitie. Tot dit laatste was hy gedwongen, zoi bosoh. Voor do landwacht had hy ook bedankt, na 0 weken oen geweer in huis gehad te hebben. Besch, maakte overigens een niet zeer pienteren indruk, welke indruk door het hooren van de vrouw werd versterkt. Mr P. O, Adriaanse noemde dit een „zielig geval", Hy vroeg geen verdere interneering toe te passen. Het tribunaal ging daar op in raadkamer, waarop dadeiyk uitspraak werd godaan. De besch. werd onmiddellijk in vryheld ge steld. Uitspraak ln de overige zaken over 14 dagen. Zaterdag: Zon op 4.43 u., on der 20.49 u. Maan op 23.45 u., onder 11.27 u. L.K, 21 Juli. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 20 Juli: 5.53 u. 1.85 m.j 18.08 u. 1.09 m, Groote Kerk een concert geven, na vanmiddag in 't ziekenhuis gezongen te hebben. Het programma luidt: 1. Exe Quomodo Moritur Handel (ter gedachtenis aan de gevallenen), 2. L'Orgue L. de Rillee, 3. Hosanna Filio Da vid - Isr. J, Olman. 4. De Bruid H. J. den Hertog. 5. 't Geuzenvendel op den thuismarsch Fred, J. Roeske. 6, De Ruïne Ludwig-Felix Brants-Buijs, 7, Ons Hollandsch Bern. Zweers. De tocht, door Z.-Beveland met het bezoek aan den scliut- terkoning Jac de Baare te Ove- zande kan om technische rede nen niet doorgaan. Verduistering. De 17-jarige kantoorbediende K., die in betrekking was bij dhr B., heeft van zijn patroon gelden verduisterd. ARNEMUIDEN. De collecte voor het Prins Bernhard-fonds heeft opge bracht ƒ76.32. ST.-LAURENS. Vrijdagavond vergaderde de Woningbouwver. „Huis en Hof". Tot voorz. in de vac. wijlen P. Vader Hz. werd gekozen S. Si- monse en tot secr.-penningm in de vac. M. J. de Boekhorst, P. Wisse. Tot commissaris werd her kozen B. Wattel. De 6 woningen zijn zeer be schadigd. Wanneer de bevoegde instanties goedkeuring verleenen zal de gemeente tot herstel kun nen overgaan. RITTHEM. De bekende lindeboomen in de Dorpsstraat alhier zyn nu byna alle gerooid. In 1902 zyn deze boomen geplant, die alle door de inundatie gestorven zyn. Daar in 1945 door de P.Z.E.M. langs deze stammen een bovengrondsch hulp- net was gespannen, moest dit weer eerst worden verspannen, voor tot het rooien kon worden overgegaan. Het is de bedoeling, om zoodra de grond daarvoor ge schikt is, nieuwe boomen te planten. ELLEWOUTSDIJK. 1. A.R. -C.H., 2 Vrije lijst. DE BILT ZEGT» Weinig verandering. Zwaar bewolkt met tydelyke opklaringen. Enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Weinig verandering in temperatuur. Ma tige Zuidelyke wind. Laatste berichten. DE „ORANJE" OPENT DE GROOTSTE SLUIS TER WERELD. Het was gisteren zoowel voor IJmuiden als voor Am sterdam en de Nederlandsche scheepvaart een historische dag. Het vlaggeschip van de Amsterdamsche Scheepvaart, de „Oranje" van de Mij „Ne derland" voer als eerste zee schip de herstelde Noorder- sluis te IJmuiden binnen. AANVRAGEN HUISSLACHT1NGS- VERGUNNINGEN. Voor personen, die mee- nen, op grond van de reeds eerder gepubliceerde richt lijnen, in aanmerking te ko men voor het aanhouden van een huisslachtingsvarken, be staat tot en met 27 Juli a.s. gelegenheid via den plaatse lijken bureauhouder een huis- slachtingvergunning «aan te vragen. Aanvragen, welke na ge noemden datum worden in gediend, kunnen niet in be handeling worden genomen. Geldzuivering. De Tweede Kamer heeft giste ren het wetsontwerp: Verlenging van de machtiging als bedoeld in Art. 1 van het Machtigingsbesluit geldzuivering z.h.s. aangenomen. De uitzending van de Troonrede. De Troonrede, die H. M. de Koningin bij de opening van de Staten-Generaal op 23 Juli a.s. zal houden, wordt over beide Hil- versumsche zenders tusschen 12.45 13.30 uur uitgezonden. Bestrijding van de spint. Het gunstige tijdstip is aange broken voor de bestrijding van spint op appel en pruim. Er dient gespoten te worden met Vi of "A Californische pap. Stremming landverkeer Moerlljkbrug. De stremming in het landver keer over de Moerdijkbrug, welke aanvankelijk 19 Juli zou optreden is in verband met wijzigingen in de werkzaamheden uitgesteld tot Zaterdag 20 Juli van 0—12 uur. Kabinetsformatie in België. De Prins-Regent heeft van Acker aangeboden een kabinet te vormen, hetgeen deze heeft afge wezen. Daarna is den heer Struye opdracht tot Kabinetsformatie verleend, Deze heeft de opdracht in beraad gehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1