Z.K.H. Prins Bernhard. Deblokkeering 1945. Belang en beginsel. Vereenigde Kamers vergaderen. Inkomsten en Vennoot schapsbelasting. EERE-PR0M0TIE van De extra tabaksbonnen. Slechfe koolzaadoogst verwacht. Meer vleesch vanaf 1 September? Toelichting op de tiende aanvullingsbeschikking. J. BUYSE f Laatste berichten. DE BILT ZEGTt TRtgav® Stichting „Zeauwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- etraat 33, Telef. 168; Mid delburg, Bouaanache Kaai 39, Telef. 2000; Terneuzen, Vloos- wijctBtraat, Telef. 2052. Aan leden van den gemeente raad raag en moet den eisch wor den gesteld, dat zij bekwaam en geschikt zijn de belangen van de gemeente te behartigen. Aan die belangen hebben zij volle aandacht te schenken, in zonderheid in dezen tijd, nu het leven, ook het gemeentelijke le ven, zooveel ingewikkelder is ge worden, nu ook aan de gemeente besturen velerelei eischen worden gesteld en nu vraagstukken de aandacht opelschen waaraan Vroeger niet werd gedacht Maar hierbij mag toch geen oogenblik uit het oog worden ver loren, dat wij in de eerste plaats noodig hebben mannen van be ginsel, die met de eischen van de Christelijke beginselen voor de gemeentepolitiek op de hoogte zijn en die ook in staat kunnen worden geacht, die beginselen te beplei ten en tot de toepassing er van mee te werken. Er zijn nog altijd menschen, die van oordeel zijn, dat het in de gemeenteraden niet zoozeer gaat om de beginselen als wel om de belangen. En meermalen worden de kie zers ook in deze richting bewerkt. Voor de Kamer, zoo heet het dan kan het voeren van een prin- cipieele politiek als eisch worden gesteld en mogelijk ook voor de Prov. Staten, maar voor de ge meenteraden hebben we vooral behoefte aan practische menschen, die met de belangen van -de gemeente op de hoogte zijn, die verstand hebben van ge meentebedrijven en gemeentefi- nanciën, maar de beginselen ko men daar niet aan de orde. En deze gedachte heeft bij ve len ingang gevondea Vandaar het Verschijnsel, dat tal van kiezers, die voor Kamer en Staten hun stem uitbrengen op een candidaat van de Prot. Chr. partijen, bij de raadsverkiezingen in andere rich ting afzwenken. Zij laten zich dan niet in de eerste plaats leiden door hun be ginsel, maar door de persoonlijke voorkeur voor bepaalde candi- daten. Dit is echter een geheel ver keerde opvatting. Ook in de ge meentelijke politiek komen telkens weer beginselvragen aan de orde. Wij noemen slechts enkele pun ten bevordering van de Zondags rust; bestrijding van wat op het publieke terrein ingaat tegen de Christelijke beginselen; handha ving en steun van het wettig ge zag; handhaving van de rechten van het gezin tegenover te ver gaande overheidsbemoeiing; ver leening van subsidiën; bevorde ring van een goede volkshuisves ting, loon- en salarisregelingen waarbij rekening wordt gehouden met de eischen van het recht, enz. Uit deze enkele opmerkingen zal het duidelijk zijn, dat bij de te houden verkiezingen zoowel aan de beginselen als aan de belangen aandacht behoort te worden ge schonken. Laat de trouw aan het beginsel op Vrijdag 26 Juli blijken uit onze daden. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 391 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 17 Juli 194ö Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. De beide Kamers der Staten Generaal zijn bijeengeroepen voor een vereenigde vergadering op 20 Juli kwart voor drie. De huidige zittingsperiode zal dan worden ge sloten. De minister van Financiën heeft liet wenschelijk geacht de be schikking van S Maart 1946 hou dende aanvullende bepalingen no pens het heffen van inkomstenbe lasting en vennootschapsbelasting aan te vullen en in verband hier mede aan artikel 1 van vorenbe doelde beschikking een vierde en vijfde lid toegevoegd, luidende als volgt: De opbrengst van effecten, wel. ke door oorlogsomstandigheden tot dusverre niet als opbrengst van roerend kapitaal in Neder land kon worden genoten, doch welke hier te lande op een geblok keerde rekening in vreemde va luta ten name van den belasting plicht is gecrediteerd, wordt be schouwd als te zijn genoten en de daartoe betrekking hebbende kos ten van verwerving worden be schouwd als te zijn uitgegeven op het tijdstip dezer crediteering, met dien verstande, dat, indien crediteering vóór 1945 heeft plaats gehad, de eerste Januari 1945 voor het tijdstip der credi teering in de plaats treedt. Het bij het vorige lid bepaalde vindt overeenkomstige toepassing indien de opbrengst van effecten, welke door oorlogsomstandighe den tot dusverre niet als deel van de winst van een bedrijf of zelf standig uitgeoefend beroep in Ne derland kon worden genoten, hier te lande op een geblokkeerde re kening in vreemde valuta is ge- «rediteerd. DE RUPSENPLAAG IN DE WIERINGERMEER. De rupsenplaag in de Wierin- germeer is momenteel tot stilstand gekomen. Hei enorme aantal rup sen is door een parasietenziekte aangetast en is daai door ten deele verdelgd, terwijl de rest zich heeft ingepopt. Over ongeveer drie weken kan dan een tweede plaag worden verwacht. Intusschen bereidt de Wierin- germeerboer er zich op voor ver dere schade te voorkomen. Tot dusver is reeds zeer aanzienlijke schade aan de te velde staande oogst toegebracht: geheele kool velden zijn waardeloos geworden, evenals perceelen bieten, erwten, blauwmaanzaad en spinazie. Op 3 Aug. a.s. zal te Middel burg het Zeeuwsche oorlogsmu seum officieel worden geopend. Voorloopig is het in onderscheide ne lokaliteiten in de Noordstraat ondergebracht. Het museum heeft meerdere nieuwe toezeggingen ontvangen en zal mede daardoor een zeer interessante verzameling kunnen toonen. Een zeer belangrijk resultaat van de Vereen. Zeeuwsch Oor logsmuseum in voorts, dat men er in geslaagd is te bewerkstel ligen, dat 't z.g. „Blagveld" bij Westkapelle gedurende een reeks van jaren in zijn tegenwoordigen toestand zal blijven bestaan. I mijn. De man bleek nog al koel- 1 bloedig, want hij rende niet weg van de gevaarlijke plek, maar nam de mijn onder den arm en wan delde er mee naar het politiebu reau, waar hij het gevaarlijke voorwerp op tafel neerlegde. De politie ontbood een deskundige die zich er over verbaasde dat het ding niet tijdens het vervoer ont ploft was, daar het tot de gevaar lijkste soort behoorde en scherp was ingesteld. In de cel van het bureau werd het „gevonden voor werp" onschadelijk gemaakt. Gisteren is Z. K. H. Prins Bernhard aan de Utrechtsche Universiteit, bevorderd tot eere doctor. De plechtigheid werd o.m. bij gewoond door H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, Kardinaal de Jong, den Minister-1 President en den minister van On derwijs, en tailooze andere ver tegenwoordigers uit universitaire kringen, van de regeering, van kerkgenootschappen, alsmede door een aantal gasten van den Prins I zelf. De plechtigheid werd geopend* door den rector-magnificus Prof. G. Boeke, die na de begroeting van de hooge gasten er op wees, dat de Universiteit na de huldiging van het geestelijk verzet in de personen van Ds Gravemeyer en van Kardinaal de Jong nu het daadwerkelijk wereldlijk verzet wil eeren in den doorluchtigen persoon van Z. K. H. Prins Bernhard, die met zooveel onver- zettelijken moed en trouw op de bres stond, waar het gold, ons land van den druk van den overweldiger te bevrijden. De promotor Prof. Dr H. M. H. A. v. d. Valk herinnerde aan de spontane wijze waarop Prins Bernhard in 1936 door het Neder- landsche volk is ontvangen en aan zijn veelzijdige verdiensten tijdens den oorlog, waarbij het hem gelukte de gewapende illegaliteit in ons land tot één geheel te smeden. In zijn antwoord bracht Prins Bernhard allereerst dank aan den senaat voor de verleende onderscheiding, en voorts aan zooveien die er toe hebben meegewerkt, dat de binnenlandsche strijdkrachten hun taak met goed gevolg hebben volbracht en voorts aan allen verzetsarbeid in zijn verschillende vormen. Sprekende over de ontwikkeling van Nederland na de bevrijding, waarschuwde de Prins tegen een ernstige nationale ondeugd het gekanker en wekte hij inzonderheid de oud-illegalen op om het gekanker uit te stellen tot betere jaren en thans alle krachten in te spannen aan den opbouw van ons land. „Wanneer wij met Gods hulp idealisme weten te paren aan geduld en harden arbeid, zal het waarachtig wel gaan". Aan het einde van zijn rede richtte de Prins zich met een per soonlijk woord tot de studenten, dat hij besloot met de volgende opwekking „Studenten, ik wensch U allen' het beste toe in Uw streven naar hechtere samenwerking en naar dieper begrip voor elkaar. Wat gij thans tracht op te bouwen, kan van onschatbare waarde zijn voor Uw geheele verdere leven, doch niet minder voor ons vaderland. Grijpt de kansen, die U hier worden geboden. Werkt aan U zelf, opdat gij meer kunt zijn voor Uw naasten. Weest nimmer voldaan met het bereikte, doch houdt steeds het oog gericht op het meerdere en hoogere, in getrouwheid aan den geest van Uw makkers, die voor de zaak van de vrijheid hun leven gaven. Tracht dan tezamen met God's hulp een betere toekomst voor te bereiden voor ons aller innig geliefd Nederland". Hoewel de tabakspositie het niet toelaat de rantsoenen blijvend te verhoogen, is het toch mogelijk gebleken om gedurende de Zomer, maanden enkele extra rantsoenen te verstrekken. Hierbij moest in de eerste plaats rekening worden gehouden met de -beschikbare voorraden tabaksar tikelen, ten einde de normale di stributie niet in gevaar te brengen. In verband hiermede kunnen de extra rantsoenen, welke op 11 Juli j.l. zijn aangewezen, uitsluitend worden gebruikt voor het koopen van sigaren in de prijsklasse t.m. 18 cent per stuk (exclusief op centen) of, voor zoover de voor raad bij den handel dit mogelijk maakt, kerftabak in pakjes van 40 gram. Ook bij de komende extra ver strekkingen zal steeds worden be kend gemaakt wat hierop zal kun nen worden gekocht Het Rijks bureau voor tabak en tabakspro ducten is er zich van bewust dat door de aanwijzingen van deze extra rantsoenen niet iedereen kan worden bevredigd. Men staat echter voor de keuze de extra ver strekkingen op deze wijze te doen geschieden of haar geheel achter wege te laten. twee schommels en een zandbak. De materialen en het terrein zijn door het gemeentebestuur gratis beschikbaar gesteld. Het ligt ver der in de bedoeling, ernaast een voetbalveldje te inaken voor de wat oudere jongens. Vooral nu de vacanties in aantocht zijn, is het een goed idee van de buurtver. ge weest, op deze wijze de kinderen van de openbare straat te houden, Ook voor kinderen uit andere buurten is er toegang, doch die zullen een kleine vergoeding moe- De vooruitzichten voor den koolzaadoogst is ons land zijn dit jaar zeer slecht. De ontwikkeling van het gewas is zoo bedroevend geweest, dat zeer veel akkers zijn omgeploegd; het restant is boven dien in hevige mate aangetast door insecten, zoodat de productie van plantaardige vetten dit jaar van geen beteekenis zal zijn. De mar garine-industrie zal dientengevol ge vrijwel geheel op ingevoerde grondstoffen aangewezen zijn. Het vleeschrantsoen zal met in gang van 1 September, volgens het „Nieuw Noord-Holl. Dag blad" verhoogd worden tot 300 gram per week per persoon. Voor de restaurants, hotels, broodjes winkels etc. zal een bijzondere re geling getroffen worden. Provincienieuws De eerste boog van de spoorbrug bij Zaltbommel wordt op haar pijlers gelegd. Een nieuwe faze in de werkzaamheden vopr de verbinding Noor-Zuid. SJAHRIR OPNIEUW KABINETSFORMATEUR. Na zijn terugkeer te Bata via heeft Sjahrir medegedeeld, dat 'hij opnieuw opdracht heeft ontvangen een kabinet, te for- meeren. De namen van de le den van dit kabinet zullen wel licht binnen twee dagen worden bekend gemaakt. LUCHTDIENST AUSTRALIË—BATAVIAv De eerste van de vier nieuwe Skymastera, die zullen worden gebruikt op de nieuwe passagiers luchtlijn tusschen Australië en Batavia, is te Brisbane gearri veerd. Het is nog niet zeker, wan. neer de dienst zal worden ge opend'. Tot dien tijd zal het vlieg tuig door het Nederlandsche leger worden gebruikt voor het vervoer van goederen. PHILIPS' CYCLOTRON NAAR AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam vra gen den gemeenteraad een crediet van f 17.000 voor het herstel van eenige gebouwen en het terrein van de voormalige gasfabriek in de Watergraafsmeer, waarin de z.g. Cyclotron (het apparaat voor atoomsplitsing) van de N.V. Phi- lipsfabrieken te Eindhoven zal worden ondergebracht. IN VIJF GEMEENTEN UITSTEL GEMEENTE RAADSVERKIEZINGEN. De Stcrt. bevat een beschikking van den minister van Binnenland sche Zaken, waarbij in de gemeen ten Nijmegen, Deventer, Geleen, Odoorn en Zwijndrccht de ge meenteraadsverkiezingen worden uitgesteld tot nader order. Het ligt in de bedoeling de tot standkoming van een wet te be vorderen, waarbij de in bovenge noemde gemeenten plaats gehad hebbende candidaatstelling voor den gemeenteraad komt te verval len en een nieuwe wordt mogelijk gemaakt. Tuinarbeider met landmijn aan 't wandelen. Een tuinarbeider uit 's-Graven- zande vond bij zijn werk een land- Stichting 1940—1945. Vierde verantwoording van de gehouden inzameling: Vorig totaal f 89.953,69 Biervliet - 348,10 Brouwershaven - 1.119,25 Dreischor - 357,50 Grijpskerke - 245,50 Heinkenszand - 200,60 Kapelle - 1.726,66 Kattendijke - 102,20 Kloetinge - 547,67 Kruiningen - 220,45 Nieuwerkerk - 688,25 Noordgouwe - 743,85 Oudeiande - 361,50 Ouwerkerk - 300,10 Sluis - 516,15 Terneuzen - 5.772,93 Zierikzee - 3.354,41 Zuidzande - 390,45 Totaal f 106.949,26 Zeeuwsche week in Apeldoorn De Stichting Nieuw Walcheren heeft uit Apeldoorn het verzoek ontvangen, medewerking te ver kenen aan een Zeeuwsche week, die aldaar wordt georganiseerd. Er zullen dan concerten en aller lei andere uitvoeringen worden gegeven, alles ten bate van het getroffen Zeeland. Het hoogte punt van deze week zal de 31e Aug. zijn, wanneer er een groot- scheepsche collecte zal worden ge houden. Waarschijnlijk vindt ook een officieele ontvangst op het Loo plaats. MIDDELBURG. Een navolgenswaardig voorbeeld. Op een gedeelte van het terrein van het vm. entrepot, waarvan de fundamenten grootendeels ver wijderd zijn, is Zaterdagmiddag onder officieele belangstelling van de weths. Berenpas en v. 't West- ende een kinderspeelplaats ge opend. De buurtver. Brakstr., Breestr., Nederstr., Lazerijstr. en Smildsbolwerk had hiertoe het lofwaardig initiatief genomen. Het ontbrak dezen middag al niet aan belangstelling van de zijde der jeugd en zelfs menig ou derpaar was aan het schommelen en het wippen, dat het een lust wasl Er zijn nu twee wippen, In den tuin van het paleis Soest- dijk werd Prinses Beatrix tegelijk met 10 andere meisjes geïnstal leerd als kabouter van het Ned. padvindstersgilde. ten betalen. Dit is weer de eerste speelplaats in Middelburg, doch wij hopen, dat dit voorbeeld spoe dig door andere buurtverenigin gen moge worden gevolgd. KAMPERLAND. In verband met de beperlkte opening van de badstranden in Zeeland en elders dient er op gewezen te worden dat het strand en de duinen op N,- Beveland absoluut vrij van land. mijnen zijn, daar er nooit geen gelegen hebben. Vbor kamperen bestaat er in de duinen ruime gelegenheid en ook het strand biedt vele mo gelijkheden van ontspanning. Men diene zich echter wel te laten voorlichten omltrent de plaatsen waar stroomversnel lingen zijn en zich niet te ver in zee te wagen. Men kan verwachten dat steeds meerderen van dit rus tige stuk Noordzeestrand ge bruik zullen maken om een deel van hun vacantie door te bren gen. RENESSE. Landdag N.C.L.B. Donderdag kwamen de afdee- lingen van den N.C.L.B. op Schouwen en Duiveland in di- strictsverband samen voor het houden van een landdag. Om 10 uur opende de districts- voorz. dhr Kloet uit Kerkwerve de vergadering. N.a.v. een ge deelte uit Gen. 26 sprak hij zijn openingswoord. De propagandarede werd ge houden door dhr Vingerling uit Goes. Na volksspelen, gemeenschappe. lijke maaltijd en bezoek aan het strand trad als tweede spreker op dhr Oudekerk uit Utrecht. Ter toelichting op de tiende aanvullingsbeschikking deblokkeering 1945 met betrekking tot de bezitters van buitenlandsche vorderingen en andere waarden, deelt het ministerie van Financiën het volgende mede: Ingezetenen waren verplicht vóór 1 Juli 1946 tot aangifte of aanbieding van vorderingen op Engeland, Noord-Ierland, en de Vereenigde Staten van Amerika en van andere bezittingen in deze landen (uitgezonderd effecten). Inmiddels is krachtens de tiende aanvullingsbeschikking deblok keering 1945 voor hen, die deze verplichting reeds zijn nagekomen, een reeds eerder in uitzicht gestelde gunstige regeling getroffen, volgens welke de tegenwaarde van deze vorderingen en andere be zittingen in guldens voor 40 pet, of in bepaalde gevallen zelfs voor 60 pet op vrije rekening worden geboekt. Opdat alle belanghebbenden van deze regeling zullen kunnen profiteeren, worden zij thans alsnog in de ge legenheid gesteld om tot 31 Juli 1946, voor zoover noo dig, aan de verplichting van aangifte of aanbieding te voldoen. Blijkt echter, dat men niet of niet ten volle aan deze verplichtina heeft voldaan, dan wordt het geheele te goed in guldens op een geblokkeerde rekening geschre ven, terwijl ook de strafbepalingen worden toegepast. Ook de termijn, waarbinnen een aanvrage tot certificering van saldi in de Vereenigde Staten van Amerika moet worden ingediend, is verlengd tot en met 31 Juli 1946. Op- e-nCTcry ariA vars Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.41 u., onder 20.51 u. Maan op 23.12 u., onder 8.53 u. L.K. 21 Juli. Hoog water te Vlissingen Donderdag 18 Juli: 4.28 u. 1.98 m., 16.40 u. 1.86 m. Velen in Zeeland, ook onder onzer lezers zullen zioh den per soon van den oud-Hoofdredac teur van De Zeeuw, nog herin neren. Op 90 jarigen leeftijd nam God hem na kort lijden tot Zich, na een leven van rij ken en gezegenden arbeid, be sloten met een gezegenden le vensavond. Geboren in Zierikzee 29 Febr, 1856 en gedurende 12 jaren het christelijk onderwijs aan de toenmalige Prins Willemschool in den Haag gediend hebbende, werd hij op 1 October benoemd als Redacteur van „De Zeeuw" welk blad op dien datum voor het eerst verscheen. Aanvanke lijk 2 maal per week verschij nend werd dit in 1887 gebracht op 3 maal terwijl in 1905 het blad als dagblad verscheen. Ge durende ruim 40 jaren gaf hij daarin zijn gaven en werkkracht aan de verbreiding der Christe lijke beginselen welke, onder Gods zegen, met rijke vrucht werden bekroond. Veel en velerlei arbeid werd door hem, naast zijn redacteur schap, verricht. Het A.R. par tijleven, zijn lidmaatschap van den gemeenteraad, zijn mede oprichting der jarenlang in Goes bestaande Chr. Normaalschool, de leiding der Propagandaclub, geven een kleinen indruk van zijn veelzijdigen en toch inten sieve» arbeid. Na zijn uittreden uit de journalistiek vestigde hij zich metterwoon in Nijmegen, waar hij de Geref. Kerk nog jaren lang in het opzieners ambt mocht dienen. Thans kwam naar Gods raad het einde van zijn aardschen loop, en mag hij uit genade ontvangen, het loon aan de ge trouwe dienaren des Heeren toegezegd. Met hem is de oud ste pionnier uit den tijd en den strijd der vroegere jaren, uit onze provincie heengegaan. Ingevolge verkregen toestemming van de Vereen. „De Nederland sche Dagbladpers" mogen wy vandaag met vier pagina's ver schenen. HET AMSTERDAMSCHE TRAMKOOR ZINGT IN ZEELAND. Het uit ca 90 leden bestaande koor van de Amsterdamsche Tram „Kunst en Broederschap" is zoo als bekend deze week op tournée door onze provincie. Dit tournee is georganiseerd door de Amster damsche Ver. „Zeelandia" in sa menwerking met de Stichting Nieuw Walcheren, de verschilen- de afdeelingen van V.V.V. en de gemeentebesturen. Maandagavond om ca 9.45 u., ruim 2% u. over tijd, arriv. 't gezelschap van in totaal 195 personen (w.o. ook vele leden van de ver. „Zeelandia") per boot aan de Loskade te Middelburg, waar zij werden ontvangen door de signaalafd. vain „Achilles", die door een groot gedeelte der stad de Am sterdammers naar de Markt bracht. D'aar werden zij ont vangen namens het gemeente bestuur door burgemeester mr. A. J. v. d. Weel, die hen harte lijk welkom heette. Hier werd ook nog kort het woord ge voerd door dhrn H. Harmsen, voorz. van „Kunst en Broeder schap" en M. J. de Jager, voorz. „Zeelandia". Het koor o.l.v. den dirigent K. Böne, deed zich hooren in „De Gravers" van Iz. J. O'lman. Machtig klonk het over het Marktplein in dit ver gevorderde uur. Na de taptoe door Achilles werden de kwartieren opge zocht. Door deni korten tijd van voorbereiding was het niet mogelijk geweest, allen bij par ticulieren onder dak te bren gen. In Goes konden slechts enkele personen worden ge plaatst en in Middelburg ruim 40. De anderen hebben den I nacht doorgebracht in het voor de jeugdvereenigingen bestemde gedeelte van het Oudelieden- huis aan de Heerengracht, dat welwillend door den Middel- burgschen Jeugdraad geschik- baar was gesteld en waar een groot aantal stroozakken was neergelegd. Wel een ontvangst geheel staande in het teeken van de Walchersche toestan den! Gistermorgen heeft het ge zelschap Goes bezichtigd. In de middaguren, werd vertrokken naar Schouwen-Duiveland en des avonds werd een concert gegeven in Zierikzee. Vandaag zal het gezelschap aanwezig zijn bij het uitreiken van de eersten prijs aan dhr A. Reynierse te Koudekerke, dien deze won bij het ringrijden op 22 Juni j.l. in het Vondelpark te Amsterdam. Morgen is opnieuw Walche ren aan de beurt. Dan wordt het eiland bezichtigd, speciaal Veere en Westkapelle. Morgen avond treedt, het koor op in de Oostkerk om 8 uur. Voor Vrijdag staat voor den morgen een concert in de Goes- sche ziekenhuizen op het pro gram en voor 's middags een ovatie aan den schutterskoning Jac de Baare te Ovezande, die te Amsterdam op 22 Juni j.l. den eersten prijs won bij het boogschieten, 's Avonds is er dan een uitvoering in de Groote Kerk, odk weer om 8 uur. Bij gunstig weer wordt des avonds een concert gegeven op de Boulevard te Vlissingen. Regent het, dan gaat het concert door in de Schéldehal. Zaterdagmorgen gaat men van uit Vlissingen over de Wester- Schelde naar Terneuzen. Met autobussen gaat het dan naar W. Zeeuwsch-VIaanderen en bij het passeeren van de Braakman zal het gezelschap officieel door de W.Z.-VIaamsche autoriteiten worden ontvangen. Na een rond rit door dit gedeelte wordt in Schoondijke gegeten en zal in Oostburg een concert in het zie kenhuis worden gegeven. Om vijf uur wordt een concert in de open lucht te Schoondijke aangeboden. Des avonds gaat het dan weer op Amsterdam aan. Bulla. Wisselend bewolkt met plaatse lijk regenbuien, hier en daar met onweer. Meest matige wind tus schen Zuid-West en Noord-West. Weinig verandering van tempe ratuur. Verklaring van Prof. Schermerhorn oontra Prof. Gerretson. In een vergadering van de Par tij van den Arbeid legde Prof. Schermerhorn de volgende ver klaring af „Destijds publiceerde Prof. Gerritson, dat weliswaar het ka binet verklaarde niet met Soe- karno te zullen spreken, doch dat door het Departement van Over- zeesche gebiedsdeelen buiten voor kennis van het kabinet blijkbaar toch een telegram naar van Mook zou zijn gestuurd, waarbij hij wel gemachtigd zou zijn met Soekarno in contact te treden". „Nader hieromtrent door mij", aldus Prof. Schermerhorn, „onder getuigen gehoord, heeft de heer Gerritson het bewijs voor dit tele gram niet kunnen produceeren". Vincent Cleerin. f Te zijnen huize in Vught is plotseling overleden Vincent Cleerdin, griffier der Staten van Noord-Brabant. Nieuwe Tweede Kamerleden. Bij besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau zijn benoemd verklaard tot leden der Tweede Kamer: Vac. Mr. P. Lieftinck: J. Dee- ring te Voorburg; vac. B. A. A. EngelbertinkJ. J. W. IJssel- muiden te Arnhem; vac. Ir H. Vos: J. M. B. Vlam te Hengelo (O.); vac. Prof. Dr G. v. d. Leeuw: A. Vondeling te Leeu warden; vac. W. Drees: G. J. N. M. Ruygers te Rijswijk; vac. Mr J. H. van Maarseveen: H. H. van der Zanden te Eersel. Schepen met repatriëerenden Do motorschepen „Ophir" en „Oranje" zullen in den avond van Donderdag 18 Juli in de haven van Amsterdam aankomen. Do debarkatie van de „Ophir" zal Vrijdagmorgen to 7,00 uur plaats vinden, in verband met de debar katie van de „Oranje", welke te 11 uur voormiddag zal geschieden. Het m.s. „Sommelsdijk" zal Zon dag 21 Juli a.s. te Botterdam aankomen, terwijl het m.s. „Ta- binta" Woensdag 24 Juli de haven van Amsterdam zal binnen- loopen. KBABBENDIJKE, Veiling v. 16 Juli. Yellow Transparant X A 1.06—1.59, id. A 80—1.31, id. B 841.08, id. (kroet) 3369, Perz. roode zomerappel I A 1,481.62, id. A 001.34, Oomskinderenpeer I A t.m. 1.30, id. A t.m. 1.20, id. B 1.05—1.08, id. (kroet) 51—57, Sarly Laxton (pruim) 2.082.20, Frambozen t.m. 1.47, Roode bessen (Prolific) 701.24, Duit- sche Zure 5807, Kruisbessen 48 53, Gr. boonen t.m, 77, Gele boonen t.m. 30, alles per K.G. Bloemkool HI 910 per stuk.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1