Overname van het gezag in de buitengewesten. De Gemeenteraden. De MoerdIJkbrug, Vastrechtkaarten bij de Spoorwegen. Rede van Dr v. Mook. Het koloniale tijdperk behoort tot 't verleden. GRIJPSKERKE, centrum van Walcheren, doch vergeten dorp. Nog geen vervoermiddelen hoegenaamd. Da timmerfabriek werkt weer. De Staatsfinanciën. TTjtgava Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren te Vlissingen, Wal- Btraat 33, Telef. 168; Mid delburg, Bouaansehe Kaai 30, Telef. 2009; Terneuzen, Vlooa- wijckstraat, Telef. 2052. Ook de gemeentelijke politiek is van groote beteekenis. Daarom behoorcn de verkie zingen voor de Gemeenteraden onze volle belangstelling te hebben, Aan het hoofd der Gemeente, aldus de Grondwet in een arti kel, dat zoo langzamerhand tot de vergeten artkelen gaat be- hooron, staat de Raad. Dus niet een of andere mi nister, of het college van üed. Staten of zooals zelfs velen onder de raadsleden schijnen te meenen, de burgemeester of het college van B, en W. Vielen beschouwen den Ge meenteraad als een vertegen woordigend college, evenals de Staten-Generaal, dat tegenover den burgemeester of het col lege van B. en W. de rechten en de belangen van de Ge meente heeft te bepleinten. Zoo is het echter niet. De burgemeester, dat spreekt vanzelf, heeft op den gang van zaken grooten invloed, evenals de wethouders, maar dit ver andert niets aan het feit, dat het de Raad is die aan het hoofd der gemeente staat en die ook de verantwoordelijkheid draagt. Er zijn wel gemeenten waar de practijk een andere is, en Waar de burgemeester feitelijk geen inmenging van raadsleden, die hij als lastige potkijkers beschouwt, duldt. Dat is een ge volg h ervan, dat de burgemees ter zich een te groote macht aanmati -t, maar dat ook ver band hoi dt met het feit, dat de raadslede i niet op de hoogte zijn van bun taak en zich dien tengevolge niet laten gelden. Een raadslid wordt niet ge kozen om too nu en dan een vergadering' bij te wonen en daar op eer. verstopt riool of een gebroken straatlantaarn of iets dergelijks de aandacht te vestigen, maar om de Gemeente te helpen bestu -en. Daarom is hit volstrekt niet onverschillig wtlke mannen tot lid van den Gemeenteraad wor den gekozen. Daarom is ook de stemming voor raadsleden op Vrijdag 26 juli een hoogst verantwoorde lijke taak. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 390 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 16 Juli 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdkantoor: Goes, Lange Vorststraat 70, Telefoon 2438, Giro 274289. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Arrierikaansche induing aan Engeland. OVER HET ALGEMEEN MET INSTEMMING BE GROET. OOK PESSIMIS TISCHE KLANKEN. De Arrierikaansche leening aan Engeland groot 3750 mil lioen dollar, die Zaterdag avond door den Amerikaan- schen Senaat werd goed gekeurd, is over het alge meen in Engeland met in stemming begroet. Dit is, naar men meent, de eenige weg om de industrie weer op gang te helpen eu een dras tische verlaging van den levensstandaard te voorkomen. De Engelsche dagbladen wijzen er op, dat de leening meer dan een financiëele overeenkomst is. Zij is een versterking van de banden tusschen de beide landen en een aanwijzing van Amerika's bereidheid op internationaal ge bied samen te werken. Zoo waarschuwen de meeste bladen het publiek er voor, dat men niet moet denken, dat de markt nu plotseling overstroomd zal worden met alle soorten lu xueuze koopwaar, hoewel er na tuurlijk een aanzienlijke ontspan ning zal komen na een periode van soberheid. De „Daily Telegraph" wijst er op, dat het toekennen deT leening niet beteekent, dat de Engelsche industriëele werkkracht kan ver slappen en is verder van meening, dat de goedkeuring van de lee ning door het congres do positie van Byrnes, den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Za ken, bfj komende internationale onderhandelingen zal versterken, daar andere regeeringen nu groo- ter zekerheid hebben, dat alle overeenkomsten door het congres zullen werden bekrachtigd. De „Daily Express" zingt niet mee in het groote koor, en noemt de toekenning van .de leening slecht nieuws voor *de bevolking in Engeland, voor de overzeesche domini ons en koloniën en voor de wereld, daar het middelpunt van de financiëele sterkte van het Britsche rijk nu za) ver dwijnen. Volgens de „Daily Worker" ver wachten de groote zakenlieden in de V.S., dat de leening de ge legenheid zal bieden de Engelsche markt binnen te dringen en de Engelsche economie geheel aan de Amerikaansche vast te koppelen. Om dit plan te verijdelen moet Engeland, aldus het blad, de lee ning voor twee hoofddoeleinden gebruiken: moderniseering van de voornaamste industrieën en het versterken van den buitenland- schen handel, Rijksweg Bergen op Zoom Goes. De K.N.A.O. heeft om verbe tering verzocht van het wegdek van het wegvak door den Hooger- waardpolder van den Rijksweg Borgen ep ZoomGoea, Stremming van hat verkeer. In verband met het uitvaren en vervangen van een deel dar vm'keerabriig te Moerdijk, dal van den vruegoron spoorwegbrug af komstig was, zal deze verkeer»- brug op Vrijdag 10 of Zaterdag, 20 of Zonditg 21 Juli a.s. tijde lijk buiten gebruik worden gesteld. Op welke der bovengenoemde drie data zulks zal plaats hebben, hangt af van de weersomstandigheden. Van de stremming van het verkeer zal door middel van bor den op de toegangswegen bij Rid derkerk ten Zuiden van Dordrecht en ten Noorden van Broda aan de weggebruikers worden kennis gegeven. Het verkeer zal dan over Hedel worden geleid. Reizen voor halven prijs, In aansluiting op het bericht waarbij de wederinvoering van het algemeen epoorwegabonne- ment werd gemeld, wordt mee gedeeld, dat eerlang ook de in voering van een z,g, vastrecht- kaart kan worden verwacht, Er zijn tal van zakenman- action die voel reizen, doch niet voldoende om er de kosten van een algemeen spoorwegabonne- rnem uit te halen. Teneinde ook deze reizigers tegemoet te ko men, zullen zoo spoedig mo gelijk na de Invoering van de algemeene abonnementskaarten vastrechtkaarten worden inge voerd, die f 35 per maand voor de tweede klasse en f 24 per maand voor de derde klasse zul len kosten. De houders van deze kaarten zullen het recht hebben op ver toon daarvan te reizen tegen het halve enkele-reis-tarief in de betrokken klas. Zooals reeds gemeld werd, heeft gisteren Dr van Mook het bestuur over de groote Oost, Borneo, Banka en Bili- ton van de Britsche legerauto- riteiten overgenomen. Dr van Mook heeft daarbij een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat uit de te nemen maatregelen zal blij ken, dat het koloniale tijd perk werkelijk tot het ver leden behoort, en dat het nog steeds bestaande wantrou wen jegens de bedoeling van de Nederlanders on gegrond is. De Nederlandsche politiek doelt op de vorming van een zich zelf besturend Indonesië zoo spoedig mogelijk en met alle beschikbare middelen, ten einde het in staat te stellen om een eiger. plaats te kiezen in de familie der volkeren als drager van die verplichtingen, die elk land ter wereld op zich moet nemen, zich een weg in de toekomst te kiezen. Zoo al elders meeningsver- schillen en twist overheerschen, zoodat geen begin met het her stel kan worden gemaakt, dan kan dit nog geen reden zijn om te aarzelen, of te wachten of bij die andere gebieden te blijven stilstaan, zoolang als wij van meening zijn, dat Indonesië ten slotte de meest hechte basis voor een zelfstandig bestaan zal weten te vinden. Van het eerste begin af heeft vastgestaan, dat ieder deel van Indonesië de gelegenheid zou krijgen om zijn meening te uiten over de plaats, die het in het geheel zou willen innemen en over de voorwaarden, waarop l^t die plaats zou willen bezet en. Het zou een ieder, die met ■de feiten bekend is, duidelijk moeten zijn, dat handhaving van de politieke samenhang van Indonesië voor dit land en zijn bewoners van het grootste be lang is, wil het zijn plaats als een krachtige en economisch sterke natie kunnen innemen. Er zijn grenzen, door over schrijding waarvan deze een heid zelve in gevaar wordt ge bracht of zelfs een dwangbuis zou kunnen worden. Ik ben er van overtuigd, dat, indien de hartstochten bekoelen en de rede zich doet gelden, de mo gelijkheden voor een overeen komst duidelijk zichtbaar zul len worden, waardoor een blij vende structuur, die niemand zal dwingen tegen zijn overtui ging te handelen, van zelf te voorschijn zal komen. De dag van heden, zoo ver volgde spr., beteekent voor deze gebieden eigenlijk pas het einde van den oorlog nu de taak van het geallieerde opperbevel vrij wel geëindigd is met het weg voeren van ruim 180.000 Japan- sche krijgsgevangenen. Bijna overal zijn recht en orde teruggekeerd, terwijl de spanningen en tegenstellingen verflauwen en de oorlogsmisda digers worden opgepakt. Na er vervolgens op gewezen te hebben, dat wij moeten be ginnen elkaar te naderen als vrienden, als collega's, als men- schen van gelijke waardigheid eindigde Dr v. Mook: Het snelst zullen vrijheid en veiligheid hersteld wor den, wanneer zij, die door geweld en intimidatie mee ningen trachten op te drin gen of een doel nastreven, de overheid tegenover zich vin den. Politieke vrijheid kan niet samengaan met kidnep- pen en terreur. een hoeveelheid sigarettenpapier ea een tapijt clandestien over de grens trachtten te brengen. De douaniers kenden hun klanten en waren er zoo goed als zeker van, dat de heeren de „voorloopers" van een ploeg vormden. Er ging daarom eon seintje naar da Roo- sendaalsohe douaue, die er even later dan ook in slnagde een troep je smokkolaars aan te houden, dio in een wagentje 18 tapijten ver voorden. DENK OM DEN SCHOENENBON. Sohoenenbonnen van het oude model (uitgereikt vddr 1 Juli 1040) biyven slechts geldig tot on mot 27 Juli, Ruiling van deze bonnen tegen nieuwe is niet mo gelijk. Do aan gorepatriëerden uit Ned.-Indië uitgereikte schoenen- bonnen „een rantsoen artikel K" bl^jvon geldig. TANKS VOOR HET NEDERLANDSCHE LEGER .Met het s.s. „Duiveland", dat uit Southampton te Rotterdam is aangekomen, zijn zestien gevechts tanks aangekomen, bestemd voor het Nederlandsche leger. NIEUW LID DER TWEEDE KAMER. In de vacature ontstaan door het ontslagnemen van dr L. J, M. Beel als lid van de Tweede Kamer, is gekozen verklaard de heer W. H. J. Derks te Utrecht. DE RUBBERPRIJS IN NED.-INDIË. Met ingang van I Juli is de basisprijs voor den aankoop van natuurrubber op Java tot 95 Ned. cent per K.G. ver. hoogd. Het prijspeil voor de mindere kwaliteiten blijft als vastgesteld op 25 Maart. Provincienieuws HET MAKEN VAN BUITENLANDSCHE REIZEN. De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: De deviezenontduikingen in ver band Inet het maken van buiten- landsche reizen nemen een veront rustenden omvang aan. De presi dent van de Nederlandsche Bank heeft hierop reed» de aandacht gevestigd. Met name het reizigersverkeer naar Zwitserland gaat met veel zwarte praktijken gepaard. De regeering heeft zich ernstig beraden of de deviezenpositie haar niet tot drastisch ingrepen nood zaakt. Voorshands is nog afgezien van het nemen van scherpe maatrege len en zal getracht worden den weg eener verscherpte controle op het reizigersverkeer te volgen. Van het bovenstaande afwe kende berichten in de buitenland sche pers z(jn onjust. Huiswerkloos week-end. De minister van Onderwijs, K, en W. heeft in een circulaire aan de besturen van de Middel bare scholen de invoering van een huiswerkloos week-end in overweging gegeven. De minister zegt, dat vooral door overvloedig huiswerk de kinderen aan de gezinsgemeen schap en aan de sociale werking van de jeugdbeweging worden 1 onttrokken, NIEUWE PROEF MET DE ATOOMBOM. De tweede atoombomproef, de z.g. onderwaterproef, zal op 25 Juli a.s. bij Bikini plaats vinden. Dit tweede experiment is bedoeld om de uitwerking van de explosie op de scheepswanden en van de veroorzaakte golving en radio activiteit van het water op de daaraan blootgestelde deelen van de doelwitten na te gaan. De bom zal uit een boot te water gelaten worden en door middel van radio- impulsen tot ontploffing worden gebracht. PERSONEN OP JAVA. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissin gen, Zierikzee en Terneu zen ligt een lijst ter in zage van personen, die naar de geall. gebieden op Java zijn geëvacueerd. Verder zijn daar ter in zage aanwezig de passa gierslijsten van de „Oran je" en de „Ophir", die met resp. 903 en 285 repatri- eerenden aan boord, waar schijnlijk op 19 dezer te Amsterdam zullen aan komen. HUIS- EN SLAAPKAMER AMEUBLEMENTEN. Huis- en slaapkamerameuble menten zijn in vier prijsklassen ingedeeld. Huiskamerameublemen ten mogen ten hoogste kosten resp. f 330, f 510, f 790 en f 1325, slaapkamers hoogstens resp. f 400, f 640, f 930 en f 1230. Houten kantoormeubelen zijn in twee prijs klassen ondergebracht. Indien meubelen verkocht wor den tegen hoogere dan de hier voor genoemde bedragen, moeten zij verkocht worden tegen den prijs van de laagste klasse. De fabrikant is verplicht firmanaam en prijsklasse op de meubelen aan te brengen. TAPIJTENSMOKKELAARS IN DE VAL. Eenige commiezen van den douanepost te Nispen hielden dezer dagen twee Belgen aan, die MIDDELBURG. Tentweek Leger des Heils. Op alle avonden van de vo rige week belegde de afd. Mid delburg van het Heilsleger tentsamnkomsten bij de Markt. Steeds was de tent geheel ge vuld en wij kunnen niet anders dan dankbaar zijn en groote waardeering hebben voor het eenvoudige, doch zoo belang rijke werk, door het Leger hier voor Gods Koninkrijlk verricht. Zaterdag vond de herdenking plaats van het 57-j. bestaan der afd. Kol. Grimijser uit Rijswijk heeft iets verteld over de ont wikkeling van het Leger op het Continent. Burgem. Mr A. J. v. d. Weel bood namens het gemeentebestuur zijn geluk- wenschen aan. Tenslotte deed dr W. H. Beekenkamp dit eveneens namens de verschil lende kerken. Niet op de stoepen hangen! Reeds honderden malen waar schuwde de politie jongelui, die zich zonder noodzaak ophouden op de stoepen van de panden aan de Markt. Zaterdag is nu proc.-verbaal opgemaakt tegen A. H„ C. D. B„ P. J. v. B„ J, S. en D. J. S. Men zij dus ge waarschuwd 1 Zaterdagmiddag vond op de Markt een aanrijding plaats tusschen een truck en een wiel rijder De laatste kreeg een diepe hoofdwonde en schaaf wonden aan den rechterarm en is naar het ziekenhuis overge bracht. De fiets was totaal ver. nield. Tegen den bestuurder L. J. v. B. werd proc.-verbaal op gemaakt, Op verzoek van de Goes- sche politie is hier Zaterdag middag aangehouden H, N., ver dacht van diefstal van rijwielen. Hij is naar Goes overgebracht. Terzake van overtreding der tabaksdistributiebeschikiking werd aangehouden J. H., alhier. VUTSSTOGEN. Verzakking kademuur Koopmanshaven. Reeds jarenlang behoefde de eeuwenpude kaaimuur van de Koopmanshaven restauratie, daar deze steeds meer verzakte. Door den druk van de aldaar door de Duitschers gebouwde muur en bunker, behoorend tot de beruchte Atlantik-Wall en door de spanning van de aan de meerpalen bevestigde boeg- en dwarsdraden van de bagger molen, die thans de haven uit diept, is de' toestand nog ver ergerd. De gem.-waterbouwk. dienst werkt nu plannen uit om verdere verzakking tegen te gaan. Waarschijnlijk zal men een stalen damwand aanbren gen. GOES. Groene Kruis. Uit het jaarverslag van deze vereeniging vermelden wij het volgende: I.v.m. de belangrijke uitbreiding van het ledental, is aanschaffing van nieuw mate- iraal noodig, doch er is nog heel weinig te koop. De plan nen om te geraken tot aankoop van een eigen ziekenauto, in samenwerking met andere afd. op Z.- en N.-Beveland, konden eveneens nog geen vasten vorm (Slot,) Ook geen busverbinding. Een andere klacht ia, dat Grijpskerke bijna niet te berei ken. I», Rijdt naar QtiaeveeraUe dorpen op het eiland een bus of belleuwagen, niet naar dit dorp. Wie geen fiet» beeft en geen geld om een particuliere auto te betalen, kan de reis zoo uit zijn isolement wordt ver lost, Dan is er nog een eigenaardig ding. Tot op niet meer dan 100 m vanaf de dorpskern strekt het grondgebied van Slut 1 .aureus zich uit, hetgeen een leelljke hnp In het dorpsgeheel beteekent. Het Is zelfs zoo, dut wanneer Grijps- naar b.v, Middelburg te voet kerke straks met het aanleggen gaan afieggen. Én velen, die in van een nleuw-geprojocteerden de stad met de trein arrivee- weg wil beginnen, St, Laurens ren, komen tot de ontdekking, eerst ook een wegenplan moet dat ze een aardige wandeling gaan maken 1 voor den boeg hebben. Nu weten Er is hier_ ook en uitbreidings wij wel, dat het een tijd van plan. Daarbij is er vanuit gegaan, materiaalschaarschte is, maar dat het karakter van het dorp met is het nu totaal onmogelijk, en- de dorpskern strikt blijft gehand- kele malen per dag één bus, in- j haafd. De brandput zal worden plaats van over Serooskerke, gedicht en daarover komt een over GrijpskerkeOostkapelle straat. In het dorp zullen enkele naar Domburg te. laten rijden? huizen en een schuur achteruit De afstand maakt niet het moeten worden gezet. In het minste uit. Men begrijpt, dat Bouwplan 1946 zijn Grijpskerke er door deze dingen onder de drie woningen toegewezen. Voor inwoners al meer gesprokenButtinge bestaat een partieel uit- wordt over „ons vergeten dorp'. De toekomstplannen. Wij spraken over verleden en heden van Grijpskerke. Het zou breidingsplan. Dan zal er ook een nieuwe be graafplaats worden aangelegd, waarmede men dit jaar nog ge reed hoopt te komen. De oude be graafplaats werd te klein en de niet volledig zijn, indien ook niet ~f en °,e wat werd gezegd over de toe- l«d.18 n°« m.et "lp' den F°nd komst. Eu dan eerst iets over de JSÜÏÏ8 wegen. Grijpskerke ligt in het centrum van het eiland, hetgeen voor het stichten van een land bouwschool, grasdrogerij e.d. ideaal zou zijn, mitshet over behoorlijke toegangswegen be schikte. En helaas is dat niet het geval. De weg naar Middelburg b.v. telt niet minder dan 66 boch ten op een afstand van 6 kml Op korten termijn kan dit zeker niet veranderen, maar 'het is toch dringend noodig, dat de hoogere instanties aan dit vraagstuk eens wat meer aandacht gaan besteden, ook wat de verbinding met de begraafplaats komt aan de Noord westkant van het dorp, richting Domburg. Tenslotte kan nog tot vreugde van de bewoners worden medege deeld, dat er waterleiding komt. Zeer binnenkort komen de buizen aan, niet minder dan voor 7 km. lengte, aansluitend op Oostkapelle. En zoo leeft ook dit dorp ver der na den schrik van oorlog en water. De boeren hebben het in dezen tijd van het jaar druk en straks komt de tijd van den oogst, want over het algemeen mag wor den gezegd, datde gewassen er andere dorpen betreft en het dorp niet slecht bij staan. Op» ea endergang yan Zon en Maan. ■Woensdag: Zon op 4.39 u., on der 20.52 u. Maan op 22.53 n., onder 7.37 u. L.K. 21 Juli. Hoog water te Vlissingen Woensdag 17 Juli; 3.52 u. 2.01 m., 16.02 u. 1.90 m. Met meer dan gewone be langstelling wordt ditmaal uit gezien naar het regeeringspro- gram, dat op 23 Juli a.s. zal werden gepubliceerd en dat on getwijfeld nadere mededcelin- gen zal bevatten betreffende dc flnancieele politiek, De loopende begrooting sloot met een duizelingwekkend te kort, wat geen verwondering wekt, waar indertijd milliliter Schermeriwrn iu liet publiek zijn afkeuring uitsprak over de geldsmijterij door de Overhelde. Instuiitiei. Van Ingrijpende bezuinigings maatregelen hebben we jlnds- den niets gehoord, dan enkele algemeene uitspraken, dat be zuiniging gewenscht is. Wel echter zijn of worden groote uitgaven in uitzicht ge steld. Er gaan b.v. geruchten, dat de salarissen van het overheids personeel herzien zullen wor den, waarmee een bedrag van meer dan f 100 millioen ge moeid zou zijn. De Stichting van den Arbeid heeft aan den minister van So ciale Zaken verzocht een lege- ling te treffen ter voorziening in den nood van rentetrekkers krachtens de invaliditeits- en de ouderdomswet, waarmee volgens een bijgevoegde bere kening voor 1946 een bedrag van f 142 millioen gemoeid is. Met groote belangstelling wachten wij af, hoe het nieuwe Kabinet zal trachten de touwtjes aan elkaar te knoop en. caties werden uitgereikt. Voorts werd medegedeeld, dat per 29 Juli a.s. door de Mij. een officieelen nachtdienst op Enge land zal worden geopend met het S.S. „Oranje Nassau". Zoodra het S.S. „Mecklenburg" gereed is zal via Hoek van Holland ook een dagdienst worden geopend, Om trent de terugkeer der Mij. naar Vlissingen kan nog niets met ze kerheid worden medegedeeld. aannemen. Het bestuur bestaat momenteel uit de heeren: H. Hollestelle, voorz.A, Looijen, vice-voorz.H. Snoek, W. Ha melij ncik en W. v. Strien, secr.- penningm. Op 1 Jan. 1945 be droeg het ledental 1028, op 31 Dec, 1945 was het 1104. In totaal werden 239 personen met materiaal geholpen. De reke ning 1945 sluit met een, batig saldo van f 1439,03. Comité Vacantiexorg. Er blijkt groote belangstel ling te bestaan voor de plannen van het Comité Vacantiezorg. Op de twee inschrijvingsavon- d'en hebben zich niet minder dan 375 schoolkinderen laten inschrijven en nog steeds ko men er verzoeken van de ouders op het secretariaat. Het Comité heeft daarom be sloten nog éénmaal gelegen heid tot inschrijving te geven en wel op Vrijdag 19 dezer n.m. van 79 u. Wijngaardstraat 41. Maar dan wordt de aanmelding ook definitief gesloten. Wanneer ouders nog inlichtin gen wenschen, kunnen zij die op het secretariaat, dat lede ren werkdag op de normale bu reau-uren geopend is, bekomen. Geen kind behoeft om fin. re denen thuis te blijven. Het Comité herinnert er hen, die belang stellen in het werk, verder aan, dat het gironum mer van de penningmeesteresse is 275904, O.. EN W.-SOUBURG. Tot districtsmonteur bij de P.Z.E.M., met standplaats Big- geikerke, is benoemd dhr Jac. Tange, alhier. RITTHEM. De Prins Bernhard-collecte bracht hier op f 20,50, wat, ge zien het nog betrekkelijk ge ring aantal inwoners, een mooi bedrag is. VEERE. Van 8 t.m. 13 Juli werd al hier 4598 kg. consumptiegarna len aangevoerd. THOLEN. Op initiatief van het bestuur der Vankensvereen. is besloten tot oprichting van een afd. van „Schuttevaer". Jeugdsamenkomst te Schoondijke. De Z.-Vlaamsche Geref. Jeugdverenigingen beiegden Zaterdagmiddag een door hon derden bezochte meeting op het terrein van dhr v. d. Rhee te Schoondijke. Dhrn J. Schou ten, Mr J. de Wilde en mej. F, JansenVan Beek, pres. van den Geref, Meisjesbond, voer den het wooTd. Mr de Wilde sprak over „Wat eischt deze tijd van ons?" en beantwoord de deze vraag metbouwen, doch slechts met goed mate riaal, geput uit de Schrift, die de hooge waarde van de men- schelijke persoonlijkheid het best erkent. Vastheid van be ginselen is dringend noodzake lijk. De Bondspresidente, wier rede tot titel had „Laat ons Uw Stoottroep zijn", wees op de houding der Chr. jeugd in de zen tijd, die een gebedshouding moet zijn en verder zoo, dat reeds iets wordt gezien van de gestalte van Christus, komend in Zijn Rijk op den grooten dag. Dhr Schouten wees in zijn rede „Om de fundamenten" er op, dat de wereld nog steeds op zoek naar de vrede is. In den thans luwenden roep om een heid zit iets moois, maar wat er in ontbreekt, is, dat het slechts gaat om de onderlinge verhoudingen en niet om den mensch in het geheel van Gods schepping. Of erkenning van God of verwerping van Hem en Zijn levenswetten is het di lemma, Het gaat om de funda menten. Wij moeten daarom oppassen, dat ons leven niet oppervlakkig wordt en diep gang verliest, doordat onze be langstelling teveel wordt ver breed. De samenkomst werd afgewis seld met zang door de Chr. Zangvereen. uit Z.-Vlaanderen, terwijl ds de Vries uit Schoon dijke een slotwoord sprak, J. BUYSE. t Naar wjj vernemen is de heer J. Buyse, oud-hoofdredaeteur van „De Zeeuw", tengevolge van het hem overkomen ongeval, op ruim 90-jarigen leeftijd overleden. Tarieven Gasthuis Goes. In verband met liet geraamde tekort ad f 15383,22 heeft het Gasthuisbestuur pogingen aange wend om to komen tot verhooging van de verpleegtarieven. Hot di rectoraat voor de prijsbeheer- Bcliing bleek niet bereid toestem ming te geven tot een verhooging van meer dan 15 pCt. Het bestuur, deze houding be treurend, temeer daar voor Mid delburg hoogere tarieven zijn toe gestaan, verzocht aan den Ge meenteraad, met ingang van 15 Juli '46 de tarieven als volgt te verhoogen: le ld. van f 10.op f 11.50; 2e kl. van f7.50 op f8.05; 2e kl. van f5.op f5.75; 3e kl. van f.2.75 op f3.25. Voor de verplicht verzekerden kan do verhooging ingaan op 1 Januari j.l. In de gisteravond gehouden raadsvergadering werden op voor stel van B. en W. deze tarieven vastgesteld. Bijeenkomst van de MIJ „Zeeland". Gisteren hield de stoomvaart Mij. „Zeeland" een personeels vergadering te Vlissingen. In deze 'bijeenkomst werden een 21 leden van het personeel door de directie de heeren Roemer en Kuyck, ge huldigd wegens veertig jarigen getrouwen dienst, waarbij gratifi- DE BILT ZEGT» Korte opklaring. Na een tijdelijke opklaring weer regen, hier en daar met onweer. Weinig veronderiag.-van Umpern tuur. Krimpende en toenemende wind. Laatste berichten. Een nationaal „kabinet" in Indië? In welingelichte Indonesische kringen te Batavia wordt voor speld, dat „president" Soekarno voor het einde van deze week stappen zal ondernemen om een „regeering" te vormen, bestaande uit een nationale coalitie op bree- d«n basis, representatief voor de verschillende politieke partijen in het land. Tegelijk met de vorming van een dergelijk kabinet zal de president automatisch afstand doen van al die bevoegdheden, waarvan hij zich na den staats greep op 28 Juni met toestemming- van den ministerraad verzekerd heeft Nieuwe Vredesoonferentie in Indië onder Britsche leiding? Fredirick Kuil, correspondent van de „Chicago Sun", meldt, dat de Britsche regeering overweegt Ne derlandsche en Indonesische lei ders uit te noodigen voor een nieuwe vredesconferentie onder voorzitterschap van Lord Killeam, en waarschijnlijk aan boord van een schip in de Nederlandsch- Indische wateren. Volgens het Fransche persb. A.F. P. heeft Sjahrir verklaard, dat, indien de Britsche troepen Java zouden verlaten, de tijd rijp zou zijn voor een gewapend conflict. Indien men wilde dat er op Java een wapenstilstand zou kunnen be staan, dan zou de zending van nieuwe Nederlandsche troepen contingenten gestaakt moeten worden. Luchtlijn Amsterdam Lissabon geopend. In tegenwoordwigheid van den directeur der K.L.M., hooge amb tenaren van het Ministerie van Luchtvaart en verscheidene ver tegenwoordigers van buitenland sche staten, is te Madrid de da- gelyksche vliegdionst Amsterdam, Genève, Madrid, Lissabon en terug geopend. HOLLANDS GLORIE. Gisteren hebben de sleep- booten Schelde en Blankenburg van L. Smit en Co'g interna tionalen sleepdienst te Rotter dam een belangrijke sleepreis aanvaard. Zij hebben n.l. de groote drijvende bok no. 809, welke op de werf Gusto te Schiedam gebouwd werd, bui tengaats gébracht en zijn nu op weg naar Le Havre, waar het gevaarte, dat geschikt is voor lasten tot 200 ton en 55 M. boven den waterspiegel uit steekt, zal worden afgeleverd. In Le Havre zal de 809 gebruikt worden bij de herstelwerkzaam heden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1