Storm in den Middelburgschen Raad. Pmm&ê Rupsen-invasie op Walcheren. Uit de Schatkamer onzer Letteren. XXIV De financieel© toestand van ons land zeer zorgelijk. DUITSCHLAND, 1947 wellicht het moeilijkste jaar. De uitkeeringen aan onderwijzers. Dam-Labyrinth. De Burgemeester antwoordt, Achtereenvolgens behandelde de voorz. de vragen en opmerkingen der drie sprekers. Steeds heb ik ernaar gestreefd, aldus Mr v. d. Wiel. hier isict als partijman op tc trjdort. Nu dhr Hóek deze per soonlijke dingen heeft "tczegd, wil ook ik zeer duidelijk zijn. Met de hand op het hart, aldus de burg., kan ik verklaren, dat ik op het oogenblik van de candidaatstelling voor den gemeenteraad door de P. v. d. A. als lijsttrekker niet wist, dat ik tot lid van Gedep. Staten zou worden benoemd. Ik 'heb het raadlidmaatschap geheel niet geambieerd, omdat het psy chologisch ontzettend moeilijk is, als raadslid op te treden, nadat ik zoo langen tijd wnd burgemees. ter ben geweest. Wanneer ik van tevoren geweten had, dat ik als lid van G.S. zou worden benoemd, had ik de candidaatstelling voor den raad niet aanvaard. Mijn naam kan nu uiteraard niet meer worden geschrapt van de lijst, doch ten overvloede wil ik er nog aan toevoegen, dat ik dus het raadslidmaatschap niet kan en niet zal aanvaarden. Sprekend over het zakelijk ge deelte van hetgeen dhr Hoek had aangeroerd wees de burgem. er op, het geheel hiermede eens te zijn, dat het gemeentebestuur te weinig bevoegdheden heeft. Over al heeft hij de stem der gemeen te doen hooren, zij het niet altijd met resultaat. Hij was van oor deel, dat het nieuwe college deze stemmen duidelijker kan doen hooren. Met dhr Luyendijk was hij het eens, dat het eigenlijke geneesmid del voor de gezondmaking der ge meentelijke financiën is een gron dige herziening, van de taak van Rijk, provincie on gemeente. In dit opzicht had spr. een goede hoop op verbetering. Op de opmerkingen van dhr Schot werd geantwoord, dat men zich niet door bepaalde sombere cijfers moet laten drukken. Door stimuleering en subsidiëering van nieuw leven, ook op cultureel ge bied, kan de bloei der stad worden geaccentueerd. Wat het vestigen en behouden van overheidsinstan ties betreft, merkte spr. op, dat verschillende belangrijke instan ties (o.a. R.V.I. en de K. v. K.), die zouden vertrekken uit Middel burg, hier door de stappen van het gemeentebestuur zullen blijven en dat momenteel getracht wordt, ook de S.D.O.A. weer terug te krijgen. Het ligt tenslotte in de vaste bedoeling van B, en W., tijdens de kermis een tapverbod uit te vaardigen. Hierna ging dhr A. J. B e r o n- p a s (P, v. d. A.) in op de op merkingen van dhr Hoek, die z.i. politiek niet verder heeft gekeken dan zijn neus lang is. Hij miskent n.l. de taak van de P, v. d. A. in het na-oorlogsche jaar en al mag dan momenteel de doorbraak niet geheel zijn gelukt, dit wordt over enkele jaren beter. Hij betreurde echter ten zeerste, dat dhr Hoek de persoon van den burgemeester zoo heeft aangeval len en zich zoo insinueerend nnn zijn adres heeft uitgelaten. Hij noemde dit politieke vuilspuiterij. De P. v. d. Arljoid onthoudt zieli van een dergelijke strljdmethodc. In zijn repliek zei dhr Hoek, dat hij niet had verwacht, dat op zijn woorden zoo heftig zou wor den gereageerd. Als persoonlijke aanval op den burgemeester was dit allerminst bedoeld, maar de burgemeester is nu eenmaal ook een politiek persoon en zijn naam als lid van G.S. werd reeds ge noemd volgens spr. voor de can didaatstelling gemeenteraad. Na de pertinente verklaring van Mr v. d. Weel aanvaardde dhr Hoek diens mededecling onvoorwaarde lijk, terwijl hij de opmerkingen van dhr Berenpas wilde negeeren. Ten overvloede verklaarde dhr L. J. v. 't Westende (K.V.P.) nog, dat het hem door besprekin gen in eigen fractie bekend was, dat Mr v. d. Weel op het oogen blik van zijn candidaatstelling gemeenteraad niets afwist van zijn mogelijke benoeming tot lid van G.S. ArtikeJsgewijze behandeling. Hierna werd de begrooting 1946 post voor post behandeld. Dhr G. H. Luyendijk (C.H.) opende de rij met te informeeren naar de verhouding gemeente noodwoningen. Hij betreurde het, dat de materialen, gebruikt voor de noodwoningen, niet voor nood- herstel zijn gebezigd. Voorts voorzag hij, dat de noodwoningen, wanneer de duur niet wordt be perkt, waarop hij met klem aan drong, tot krotvorming aanleiding zouden geven. De voorz. ant woordde hierop, dat de materie noodwoningen nog steeds niet schriftelijk is geregeld. Van re- gêeringswege werd in het begin gezegd, dat Middelburg zoowel 'noodwoningen als noodherstel zou ontvangen. Het optimisme, dat toen t.a.v. de materiaalvoorziening heerschte, bleek niet geheel ge grond te zijn, zoodat er tegenval lers zijn geweest. Momenteel is het zoo, dat het Rijk 90 pet. en de gemeente 10 pet. voor haar re kening neemt. Het beheer van alle noodwoningen berust bij een woningbouwvereeniging. De duur der noodwoningen is niet te voor spellen, omdat dit afhangt van het tempo van den nieuwbouw. Weth. v. 't Westende deelde nog mede, dat thans gemiddeld 125 woningen per maand gereed komen en dat de verwachting is, dat het herstel der wat ernstiger beschadigde woningen, die nu aan de beurt kotsen, iets vlugger zal gaan. Dhr L. A« S chsfik (P. v. cl. A.) vond het politic-apparaat veel tc groot en vroeg, of dit niel wat kon worden ingekrompen. Mede gedeeld werd, dat het corps tot 45 man zal worden teruggebracht en dat een afvloeiregeling in voor bereiding is. Bovendien bestaat er kans, dat de geheele salarispost door het Rijk zal worden overge nomen. Dhr G. H. L u y e n d ij k (C. j H.) wees er nog eens op, dat z.i. het gemeentebestuur te weinig armslag heeft wat betreft het herstel en vernieuwing v. straten, wegen, plantsoenen enz., waarbij 1 dhr Hoek zich aansloot. Weth. L. J. v. 't Westende deelde mede, dat behalve het zuivere onderhouds- i werk, al het andere over 'het Streekbureau loopt. Het herstel van de bruggen enz. valt onder de bezettingsschade en komt niet voor rekening der gemeente. Bin- nenkort zullen echter aan den Raad plannen te dien aanzien wor. den voorgelegd, In het najaar zullen de boomen weer worden aangeplant. Er wordt een nieuw planten- en boomenschema voor Middelburg ontworpen, waarvoor de medewerking van een tuinar-1 chitect zal worden gevraagd. Dhr J. S. Hoek (A.R.) was het niet eens met de post, uitge trokken voor cultur. doeleinden. I Hij achtte het niet de taak van het gemeentebestuur, te beslissen, wat van cultureel hoogstaand ge halte is. De post als zoodanig kan hij wel aanvaarden, doch hij wil de bestemming zien als een soort „overbruggingstoelage" voor door den oorlog getroffen veraenigin- gen. Dhr A. J. Schot (S.G.P.) is het volkomen met dhr Hoek eens en verklaart zich ook tegen het verleencn van subsidie aan de partic. muziekkorpsen, waarop dhr I. v. Loo (P. v. d. A.) op merkt, dat dhr Schot niet met zijn tijd meegaat I Dhr Ir. M. d e Y i n k (P. v. d. A.) wijst op de groote nood zaak om het cijltur. leven in de prov. hoofdstad te atimulceren van gstwMüóiwegc. Dl burjinc. ester cegt, dat het dag bestier op het standpunt staat, dat veel aandacht moet wor den besteed aan de cultureele ver heffing der bevolking en wil dit zoo breed mogelijk nemen: mu ziek, tooneel, enz., van algemeen erkend kunstgehalte. Dhr H o e k is niet voldaan. Hij is van meening, dat al die ver- eenigingen uit eigen kracht moe ten werken en de gemeentelijke overheid zich hier buiten heeft te houden. Dhr J. W. Kögeler (A.R. staat op het standpunt, dat het cultureel leven moet worden ge steund en geeft juist hierom zijn medewerking daaraan, omdat be reikt kan worden, dat zoodoende minderwaardige stukken of uit voeringen worden geweerd. Dhr Schot betreurt het, dit uit den mond van dhr K. te moe ten hooren, waarop deze repli ceert, dat hij het tooneel niet ver dedigt, doch wU bereiken, dat wat er zal worden geboden, verant woord is en ook een paedago- gische strekking bezit. Met de aanteekening dat dhrri Schot en Hoek tegen deze post hebben gestemd, wordt de bespre king gesloten. Na nog een vraag van dhr Schot omtrent de vervanging van de paardentractie van den reini- gings- en ontsmettingsdienst, waarop weth. v. 't Westende me dedeelt, dat zoo spoedig mogelijk tot vervanging door motortractie zal worden overgegaan, wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenom®. De rondvraag leverde niets bij zonders op. Hierna sloot da voorz. de vergadering. Op chi bondsvergadering van den algemcenen Nederlandschen Metaalbew«,rkcrsbond heeft de minister van Verkeer, Ir. H. Vos, een inleiding &fao«&n over de economische moeilijkheden van ons tijddxs'.vk. De ftnancisele posifw van ous land, aldu. de minister, is nog zeer zorgelijk. Het verschil tusschen in- en uitvoer, dat over 1946 ruim V/i milliard gulden bedraagt, kan bestreden worden uit leeningen en het gebruiken van de tijdens den oorlog geaccumuleerde dividenden in het buitenlands Deze bronnen bestaan voor 1947 niet'het medelijden voor Neder land zal verdwenen zijn en wij zullen afhankelijk zijn van onze eigen grootere productie van agrarische verbruiksproducten en van de goodwill, gewekt door het zeer snelle herstel van ons land. Daarnaast moet onze export vergroot worden en deze rust weer op een grootere kolenproducrie, 1947 zal voor Nederland wellicht het moeilijkste jaar zijn, waarin een zoo klein mogelijk verschil moet bestaan tusschen im- en export en dit verschil zal gedekt moeten worden met credieten en desnoods met onze buitenland- sche beleggingen. Sprekende over het woningprobleem, zeide minister Vos, dat de regeering het tekort van 100.000 woningen door het bouwen van 70.000 woningen per jaar wil wegwerken, zoodat over 5 d 6 jaar weer eenigszins normale verhoudingen zullen bestaan. Minister Vos ging nog in op de psychologische factoren, die remmend op het herstel werken, als daar zijn het sentiment om niet te werken, de onlustgevoelens die voortvloeien uit onder voeding en tewerkstelling in Duitschland, de onrust op de arbeids markt en de ontevredenheid over het tekort aan consumptiegoederen. Spr. vestigde speciaal de aandacht op de bestaande tegenzin van de vrouwen in het fabriekswerk en het gebrek aan geschooldheid bij de jongeren. Het bestuursapparaat achtte minister Vos inderdaad veel te groot, het is echter onmogelijk bij den huidigen overgang van niets naar genoeg, het zonder uitgebreid distributielichaam te stellen, al moest spr. toegeven dat zwarte handel en corruptie 'begeleidende ver schijnselen zijn en dat het tegenwoordige systeem lang niet ideaal werkt voor een redelijke verdeeling der goederen. Enorme schade aan vele gewassen. Inundatie in direct de oorzaak. Ieder binde den strijd aan. Op het oogenblik worden Wal cheren en Schouwen-Duiveland geteisterd door een rupsenplaag, zooals volgens deskundigen nog nooit is voorgekomen. Milliocncn spanrupsen (minstens 4 soorten) trekken in golven over do velden en nestelen zich in de in vollen bloei staande gewassen, Practiscli niets laten ze onaange tast; van lucerne houden ze het meest, doch ook de melde (een onkruid, dat welig tiert in de cx- gcïnundcerde gebieden) vrcctcn zo op, Vlas, bieten en zelfs uien val len aan hun gulzigheid ten offer. De gerst hebben zo tot op heden nog niet aangetast, maar ook de tuinbouwproducten en bloemen moeten het ontgelden. Wie over Walcheren's rijwiel paden fietst, komt terug met vette glibberige fietsbanden. De oorzaak. Do plaag komt vnl. voor in de gebieden, die onder water hebben gestaan. De oorzaak is gelegen in hot feit, dat de natuurlijke vijanden der rupsen, zooals de vogels, hier nog veelal ontbreken na de inun datie. Op het oogenblik zijn de voor uitzichten nog zoo, dat niet gezegd kan worden, wanneer men deze plaag onder de knie zal hebben. De invasie is zoo plotseling ge komen, dat men er vrijwel mach teloos tegenover staat. De bestrijding. Onmiddellijk is begonnen met het bestuiven en besproeien der te velde staande gewassen, doch nog steeds wordt gezocht naar de juiste samenstelling van het praeparaat. De volgende praepa- raten kunnen het best worden ge bruikt: Parijsch groen 0,4 pet, waaraan 1 k 1J6 pet. kalk toege voegd is plus uitvloeier; loodarse- naat 0,7 pet. plus uitvloeier; cal- ciumarscnaat 0,8 pet.; Gesarol- Stuif 25 30 kg per ha; Gesarol- sproci 2 pet. plus uitvloeier cn Bcrco-stuif 25 30 kg per ha. Do sproeimiddelen moeten ter be spuiting op 750 1 per ha gemengd worden. De eerste drie middelen zijn maaggiften; de andere maag- en contactgiften, daarmede moet dus zooveel mogelijk de onderkant der bladeren worden bewerkt, Behalve Purijsch groen, dnt momenteel op is, is cr van de an dere middelen nog een voldoende hoeveelheid. Duurt de plaag ech ter nog ccnigen tijd, dan zal de voorziening tot groote moeilijk heden leiden. Temeer, daar met een dubbele hoeveelheid moet worden gespoten. De eerste dagen van de be sproeiing was het rbsultaat vrijwel nihil. Nu wordt het iets beter, want het duurt twee k drie dagen voordat de rupsen dood zijn. Het koolmotje. Verder zit in de kool op het oogenblik het koolmotje, dat niet direct gaten in de bladeren vreet, maar wel in het onderste vlies. Het wittige bovenvlies blijft dan over, doch de planten gaan dood. Hiervoor is Gesarol een zeer goed bestrijdingsmiddel. Reeds na on geveer 6 uur vallen de koolmotjes van het blad en zijn wat later dood. Van de rijde van het ministerie van Onderwijs vernemen wij, dat een ontwerp algemeene maatregel van bestuur betreffende een uit- keering aan onderwijzers het ministerie heeft verlaten, maar o.m. nog den Raad van State moet passee'ren. Deze uitkeering praejudicieert in geen enkel opzicht op de voor genomen herziening van de onder wijzerssalarissen. Het is niet juist aldus het ministerie, dat minister v. d. Leeuw een regeling heeft achtergelaten, die minister Giclen slechts zou hebben te teekenen. (Van 'n specialen correspondent) ZOOSlS ik het Zag. XIX. Volk en toekomst. Pastor Frick uit Bonn had ik gevraagd naar adressen in Ber lijn, waar ik inlichtingen zou kunnen inwinnen over het ker kelijk- en jeugdleven. Hij had mij eenige andere namen ge noemd, n.l. Bischof Dr Dibelius, die de zgn. Ostsache van de Evangelische ikerk behandelde en Pfarrer Jacobi, de superin tendant van de kerk in de Amerikaansche, Engelscho en Fransche zone. Bij Bischof Dibelius moest ik even wachten. In de wachtka mer, waar tevens de secreta resse van den Bischof haar werk deed hing een groote wandspreuk: Die auf den Herrn harren Kriegen neue Kraft (Die sterk op God vertrouwen ont vangen nieuwe kracht). Hij was een van de leidende figuren geweest van het kerke lijk verzet in Berlijn, maar had zelf nooit gevangen geze ten. De toekomst van Duitschland zag hij vrij donker in. Want de strijd om de jeugd moet in de Russische zone gevoerd worden als voorheen: nu niet tegen de Nazi's, maar tegen de Commu nisten. Merkwaardigerwijze heeft de Kerk hierbij betrek- Jceijk weinig last van de Russi sche bezettende macht. Het meeste hebben de Duitschers te lijden van hun eigen commu nisten en, zoo zeide Dr Dibe lius, even erg van de socialis ten. De vrije jeugdverenigin gen, zooals men die weer kent in de door Engeland bezette zone van West-Duitschland, zijn er in het Russische deel nog niet. De Communisten pro- beeren ook hier weer een staatsjeugd te vormen. Het boycotten van de kerk komt b.v. uit in het verplichten op Zondag te werken. In Ber lijn zelf is dati niet zoo, maar op kleinere plaatsen in de Rus sische zone moet dit wel zoo zijn. Ook de scholen in dit deel van Duitschland staan nog steeds onder bevel van den Staat. Er moet zgn. neutraal onderwijs worden gegeven. Er mag godsdienstonderwijs wor den gegeven, maar de ouders moeten uitdrukkelijk verklaren, dat zij hier prijs op stellen. Natuurlijk was de Bischof het hiermee niet eens: de ouders hebben immers bij den doop beloofd, dat' ze hun kinderen in „de leer zullen laten onderwij zen". Het spreekt dan ook vanzelf, dat de Christen-Duitschers' niet veel van de Russen en nog min der vuil hun yolgelingcu-iu- eigcn-land moeten hebben. De middag vóór ik weer naar Nederland terugkeerde bezocht ik do Supcr-intcndent Pfarrer jacobi. Hij woonde vlak bij mijn hotel aan de Kurfürsten- damin. De kerk, waarin hij voorheen preekte was de Kai ser Wilhelm Gédiichtniskirche, waarover ik een vorige maal schreef. Nu hield hij diensten in een zaal van het Evange lische amt, waarin hij zelf ook woonde. Pfarrer Jacobi was blij, een Nederlander te zien. Hij had veel met Hollander» tc maken gehad. De vroegere Ncderland- sche gezant in Berlijn, Graaf van Limburg Stirum, behoorde tot zijn gemeente. Hij vertelde mij, hoe hij geschrokken was, toen de Duitschers Nederland binnenvielen in 1940. Hij had onmiddellijk onzen gezant op gezocht en hem verslagen ver teld, dat! er toch nog steeds Duitschers voor Nederland zou den blijven bidden. Dezen pastor vond ik bijzon der pessimistisch. Hij bekende mij, dat naar zijn meening het Duitsche volk in wezen zonder godsdienst is, godsdienst geno men in de beteekenis van: God dienen. De Duitscher heeft zijn eigen religie: het geloof in den al- machtigen Duitscher, in de lijn van Nietsche. Hij kon zich nietl voorstellen, dat een figuur als Nietsche in Engeland of Amerika zou kunnen opstaan. Diens leer sluit n.l. volkomen aan bij het wezen van het Duit sche volk. De Duitschers hebben geen ideaal; zij kunnen wel warm gemaakt worden voor een idee. Wanneer de Führer een of an der beweerde, b.v. dat' Sta lingrad binnen 14 dagen in Duit sche handen zou zijn, had dit idee een fascineerende macht over het volk; dan juichte het nagenoeg in zijn geheel en maakte er van, dat Stalingrad al gevallen wasl Opmerkelijk was zijn mede- deeling, dat de intellectueelen zoo achter Hitier hadden aan- geloopen, zonder diens drijfve ren en doelstellingen te door gronden; slechts enikelen heb ben ooit „Mein Kampf" gele zen 1 De achtergrond der din gen interesseert het meerendecl der Duitschers niet. Dit is de groote tragedie. En hoe zal de omvorming plaats hebben, indien de bezettende machten de speciaal voor Duitschland en de Duitschers geldende p-ychologische facto ren niet doorzien? M. K. POOL. Redacteur: H. M. Slabbekoorn* Oostslngel 60 a, Goes. Ongetwijfeld zullen vele le zers al bezig zijn de wedstrijd- vraagstukken, die wij vorige week aanboden, op te lossen. Om hen, die nog geen besluit hadden genomen in de gelegen heid te stellen alsnog deel te nemen, geven wij nogmaals de stand Wedstrijdvraagstuk no. 1: Zw. 4 sch. op: 10, 16, 17, 21. Wit 4 sch. op: 27, 32, 35, 46. Wit aan zet kan remise spelen, maar ook winnen. Hoe? No, 2. Zw. 8 sch. op3, 5, 8, 13, 14, 18, 22, 37. Wit 9 sch. op 15, 16, 24, 25, 29, 33, 36, 38, 47. Zwart aan zet speelt en niet) omdat de wereld kampioen dan zou winnen door No. 3. Zw. 13 sch. op: 6, 9 13 (15—21), 23, 24, 25. Wit 13 sch. op: 26, 27, 28 (32-35) (37-40), 43, 45, Wat speelde zwart en hoe antwoordde wit om remisestel ling te bereiken. Inzendingen tot 29 Juli a.s.'Prijs f2,50 of 3 mnd. abonnement. Goed succes 1 Thans geven wij nog een paar fragmenten uit do simul taanseance to Goes. J. Crucq, Goes. tog tegen deze Belgische spe lers. Uit Terneuzen liet men ons weten, dat er bij het tournooi op 24 Aug. a.s, nog plaats is voor enkele deelnemers, die zelf voor logies kunnen zorgen. Men dient zich per omgaand op te geven bij P. J. v. d. Bulck, Nieuwste, 46, Terneuzen. Zoo juist bericht ontvangen, dat F, Brandenburg, Zierikzee, zijn eerste partij heeft gewon nen in een ontmoeting om 10 partijen tegen Flikweert om bet kampioenschap voor Schou we» en Duiveland. Er worden onderhandelingen gevoerd om op 29 Juli een wed strijd te spelen Noord-Beveland tegen Goes. Toezendingen van problemen, fragmenten etc. zien wij gaarne tegemoet. Correspondentie: K. te K. Zal het nazien! Tot de volgende week. S. P. Ghestem. Wit speelde hier 3—9 en zwart maakte remise door J. Bischop, Goes. me §p m P. Ghestem. Hier speelde de simultaan- speler: 235 40-45, 3544 18-22 X 45—50 44x11 X 41—36 en won de partij 1 De zwartspeler had remise kunnen forceeren. Hoe? Het antwoord laat ik aan de lezers. Het komt mij voor, dat dit meer op prijs gesteld zal wor den dan dat ilk meteen de op lossing er bij geef. Indien een der lezers er moei lijkheden mee zou hebben, laat mij het dan weten en wij zul len de remisegang publiceeren. Uit Luijk (België) meldt men mij, dat P. J. v. Dartelen 3 simulaan-seances heeft ge speeld en een vierkamp. De on dervonden tegenstand was groot gezien het resultaat 60 De vierkamp won hij met 5 pnt.; Vaessen 4 pnt.; Croteux 3 pnt. en Falla 0 pnt. Met Pascheq speelden resp. Sinke, Slabbekoorn en den Her- De off.-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof voor Zeeland hebben de volgende personen voorw. bui- ten vervolging gesteld. Christina F. Mol, Johan- na v. Belzen, Geertje S. Key allen Middelburg; Johanna Vermeire, Aardenburg; Jacob C. Noussen, Janny Lindenberg, beiden Yerse- keElena J. Beeldens, Margare- I tha M. v. d. Akker, Suzanna Ha- melinck, Sophia R. Volkerijk, allen Terneuzen; Anthonetta H. M. Wolterbeek, GoesGeertruida F. Sentse, Kattendijke; Lena A. I. Lindhout, Burgh; Tannetje P., Hoogesteger, KrabbendijkeCor- nelis van Beveren, Zierikzee Anthonia G. Bakker, Vlissingen; Jobiena Goense, 's Heerenhoek;' Cornelis v. d. Velde, Kloetinge; Pieter A. Baas, Oostburg. Voor waarden: onder toez.stelling S.T. P.D. ;verplichting om te arbeddeo an ontz. rechten. Hendrica J. Meerman, geb. Steenpoorte, TholcnPieternella Gilliamse geb. de Roo, Renesse; Catharina Schietekatte geb. v. d. Linde, Brouwershaven; Jacoba W. Kwaaie geb. Dalebout, wed. Levina G. v. d. Vate geb. Kooman beiden ZierikzeeEgberdina Bliek, geb. v. d. Linde, Middel burg; Janna M. Korstanje, Kat tendijke Margaretha C. Gazan, geb. Beeuwsaert, Terneuzen; Adriana v. d. Pijl, geb. v. d. Wege, Hontenisse. Voorwaarden: onder toez.stelling S.T.P.D. en ontz. rechten. Marinus C. Luyk, Poortvliet: onder toez.stelling S.T.P.D., ver plichting tot arbeiden, betaling van f 500 en ontz. rechten. Elly Stam, Middelburg, idem doch f 200 inplaats van f 500. Jan v. Kleunen, Kattendijke: afstand doen van radio en f 500 betalen, Bartholomeus Geijs, 's Heer Artndskerke: betaler van f 250. Hub'.ccht Eversdijk, Kapclle onddr toez.stelling van eelt door den off.-fiscaal aangewezen per soon, en f 2500 betalen. Adriana J. Overbeeke, Burgh: onder toez.stelling S.T.P.D., ver plichting om voortdurend verblijf te houden op het slot Haamstede tot.l Jan. 1947, en om te arbeiden en ontz. rechten. De Nederlandsche leening in de Ver. Staten. Mc£ betrekking tot het bericht, van het Nederlandsche ministerie van financiën omtrent de bereikte overeenstemming over een dollar- leening aan het Koninkrijk der Nederlanden verneemt de speciale economische correspondent van A.N.P.-Aneta uit welingelichte bron in Wall Street, dat de groot te der obligatieleening vijftig- millioen dollars zal zijn en dat zij een looptijd van 25 jaar zal hebben en 3 pet rente zal be dragen. Men verwacht, dat de leening binnen twee weken bij de S.E.C. ter registratie zal kunnen worden aangeboden. De emissiekoers is nog niet bekend. Sportnieuws. Postduivenver. „De Zwaluw" te St.-Maartensdijk, Wedvlucht van Duffel op 7 Juli. Afstand 52 K.M. Aantal duiven 46. Ie P. M. Koopman; 2e G. Lindhout; 3e P. M. Koop man; 4e Arie v. d. Rhee; 5e Johs. Jansc; 6e M. de Viet Nz.; 7e P. M. Koopman; 8e A. D. v. d. Rhee; 9e C. Vroegop Johz.10e M. de Viet Nz.11e Arie v. d. Rhee; 12e V. Vroeg op Johz.; 13e C. Vroegop Johz.; 14e Arie v. d. Rhee; 15e P. M. Koopman. Chr. Plattelandsmeisjes op Noord-Beveland. De afd. Zuid-Beveland van den Chr. Plattelands-Meisjes- bond is voornemens op 27 Juli a.s. te Wissekerke in het café „De Kroon" een bijeenkomst te organiseeren om ook een afd. N.-Beveland op te richten. HET CHRISTELIJK ELEMENT IN ONZE LETTERKUNDE. 5 Coornhert an de Heere. Hebben wij de vorige week ecu en ander bezien uit den bundel „Het Offer des Hoe ren", heden wordt onze aan dacht' gevraagd voor een twee tal dichters, die, al zijn ze niet reformatorisch te noemen, on getwijfeld in sterke mate den invloed der Hervorming hebben ondergaan en daaraan in hun gedichten uiting geven. Officieel heeft Dirclk Vol- ckertszoon Coornhert nooit met de Roomsch-Katholieke kerk gebroken, maar in zijn opvat tingen is hij stellig een zoon der nieuwe leer. Hij bleef bin nen de kerk omdat hij zich niet vereenigen kon met de ont wikkeling der groepen daarbui ten, maar zijn band aan Rome was louter een uitwendige. Hij stond vrij onverschillig tegen over dogma en kerk en legde den nadruk op de practijk van het Christelijk leven. Door zelf onderzoek tracht hij op t'e klim men tot deqgd en waarheid; geen heerschappij duldt hij, zegt prof. Kalff, van anderen in het innigste, teederste, hoog ste van het gemoedslevenge loof en godsdienst. Naast zijn ander, voor onze letterkunde eveneens belang rijk, werk hebben wij van de zen dichter, die van 15221590 leefde, een „Lied-boeck", in 1573 voor het' eerst verschenen, waarin zijn beste verzen een plaats hebben gekregen. Coornhert betoont zich hier in niet de vurige, meesleepende bezieler, maar hij blijkt een rustig, beschouwend dichter, die voortdurend door zelf-ont- leding en bezinning tot dieper kennis der waarachtige deugd tracht t'e Ikomen. Op prachtige wijze heeft Dr W. A, P. Smit zijn beeld geschetst in zijn „Dichters der Reformatie". Ons pakt de ernstige en rake inhoud van zijn werk en we ge voelen bij het lezen de diepe bekommerdheid van dezen kun stenaar, waarmede hij streed tegen eiken-" Schijn van slechts uiterlijke vroomheid. Smit noemt hem dan ook terecht „het geweten van zijn refor matorische tijdgenooten". Be luisteren wij zijn geeseling van de onchristelijke christenen: Elk mensch wil zalig wezen, Maar Christum wil men niet: Wiens mildheid uitgelezen Te geef Hemzelf aanbiedt. Elk wil de zoete vruchten Van Christi bitter kruis Voor 'tlkruis wij angstig [vluchten, Dat drijft elk uit zijn huis. Elk wil des waarheids kennis, Maar niemand wil haar daad; Want zij ontdekt de schennis Van schijn-deugds huich'len [kwaad. Elk wil gezondheids ruste, Maar niet de medecijn: Om haren smnaks onluste: Die waant men strenge pijn. Elk wil zijn ziel verraden Niémand wil 'tiHcmelsch brood, Dat kan alleen ontladen Van honger, zond' en dbod. Elk wil ter goeder steden, Daar vreugd woont zonder leid Maar niemand wil betreden Den weg, die derwaarts leidt. Gans buiten Christ geprezen Wil elk een Christen zijn; En zonder deugds genezen Zoekt elik der deugden schijn. Men wil geen ware deugde Haar loon elk zeer na wroet. (streeft naar haar loon) Elk wil der zonden vreugde, Maar niet haar straf en boet. Met; dees verkeerde tragen Wil God ook zijn verkeerd 1 [(:God wil ook met kwaad [optreden tegen deze kwaden) Wie deugd van zich wil jagen, Wil God dat deugd ontbeert 1 Ellk wil nu zonder sterven In 'tleven Godes gaan: Des daarom) zij den dood al [erven, Die 't leven Gods versmaên. Van den dichter-schilder Lu cas de Heere uit Gent (1534 1584) weten wij, dat hij zich bij de Calvinisten aansloot. Hij was gehuwd met -Eleonora Carbo niers, dochter van den burge meester van Veere. In 1565 verschenen van zijn hand een tweetal dichtbundels, „Den Hof en Boomgaerd der Poësien" en de „Psalmen Da vids"; vooral in dezen laatsten bundel zijn goede gedichten te vinden. Ter illustratie volge hier een gedeelte zijner bewer. king van Psalm 6: En wilt' mij niet, o Heere, Begrijpen straffen) nauw en [zeere In Dijnen toorne zwaar 1 Noch ook kastijen mede Dit is altijd mijn bede In Dijn gramschap eenpaar! steeds) Keert weder, wilt U spoeden Om mijn ziel te behoeden Van dees benauwdheid feil En wilt mij toch bevrijen, Ook helpen fallen tijen. Deur Dijne goedheid snel. Een volgende maal willen wij ons bezighouden met de poëzie uit het Doopsgezinde kamp. H. S.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2