'Zte tifd is lead. Verkiezingen Eerste Kamer. Het Kamer-debat. Hei adres van de 20 mannen. HET DÜITSCHE VRAAGSTUK. Prachtige gift voor Zeeland. DE BILT ZEGT» Warm. ■Warm zomerweer met ver anderlijke wind. Verdere voor uitzichten toenemende kans op onweer. Het debat in de Tweede Ka mer over de regeeringsverkla- ring, heeft weinig verhelderend gewerkt. Wat het Indische vraagstuk betreft is de indruk versterkt, dat althans in hoofdzaak .de koers van het oude Kabinet zal worden gevolgd. Daarop wijst het voornemen om een commissie-generaal te benoemen, waarin, gezien de mededeelingen in de pera^van de P. v. d. A. Prof. Schermer- horn, een leidende functie zal krijgen. Overigens is gebleken, dat de vorming van een nationaal Ka binet is afgestuit op de hou ding van de twee groote par tijen. Het dreigement van Prof. Schermerhorn en den heer van der Goes 'van Naters heeft zijn uitwerking niet gemist. Een nationaal-Kabinet kon niet worden gevormd. Afgewacht dient te worden of dit Kabinet bereid zal zijn een nationale politiek te voeren. Minister Beel schijnt van goeden wille. Maar evenals bij de Kabi netsformatie zal de beslissing voor een groot deel liggen bij de Partij van den Arbeid, die als eisch heeft gesteld, dat in socialistische rich ting zal worden gekoerst. Het is daarom niet onmoge lijk, dat Dr Beel straks meer te stellen krijgt met de tot het regeeringsblok behoorende par tijen, dan met de groepen die bij de Kabinetsformatie buiten gesloten werden. Voor tegenwerking van de zijde der oppositie, als waar mee de vroegere rechtsche Ka binetten meermalen te worste len hadden, behoeft dit Kabi- niet niet bevreesd te zijn. Wat dit betreft verkeeren Dr Beel en zijn médewerkers in een gunstige positie. Deze regeering staat voor een uiterst moeilijke taak. Diep ingrijpende vragen van nationalen en internationalen aard zullen de aandacht op- eischen. Daarvoor is samenwerking waar mogelijk noodzakelijk. In zijn verklaring heeft mi nister Beel er aan herinnerd, dat aan Godes zegen alles is ge legen. Zoo is het ook. Maar dan volgt daaruit, ook, dat we ons ook in het staatkundige leven hebben te laten leiden door Gods Woord en wet. Terecht werd er door den heer Schouten aan herinnerd, dat er een nauw verband is tus schen de gehoorzaamheid aan God en Zijn geboden en den zegen Gods. Alleen als er is een terug keer tot God en Zijn Woord, kunnen wij bidden om Zijn ze gen en werken op hoop tegen hoop, dat Hij ons in staat zal stellen om mede te werken aan de verheffing van ons volksle ven, aan de bevestiging van den vrede en aan de ontwikkeling van de verhoudingen in gehoor zaamheid aan de wet van de gerechtigheid. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 388 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren to Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Zaterdag 13 Juli 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op. en ondergang van Zon en Maan. Zondag; Zon op 4.30 u., onder 20.55 u. Maan op 21.29 u., onder 4.11 u. V.M. 10,22 u. Hoog water te Vlissingen Zondag 14 Juli: 1.59 u. 1.85 m., 14.15 u. 1.88 m. En toen de Kabinets-formatie aan de orde kwam is mede uit hun naam geproclameerd, dat een Kabinet op breede basis niet mocht wofden gevormd. Als voor waarde werd gesteld: geen sa menwerking met de Frot. Christe lijke partijen. Er mocht zelfs geen poging in die richting worden gedaan. Men wenschte zich niet de uitdrukking is van den fractie voorzitter van de P. v. d. A. te verslingeren aan een nationaal Kabinet. En zoo is het ook gegaan. De Prot. Christelijke partijen werden gedeclasseerd en genegeerd. Maar nu is er plotseling de be hoefte om samen te spreken. Op zichzelf kan daartegen o.f. geen bezwaar worden gemaakt Maar in het licht van de jong ste gebeurtenisssen maakt deze uitnoodiging toch wel een zeer eigenaardigen indruk. NEDERLANDSCH VLIEGTUIG BESCHOTEN. Dezer dagen is een Neder- landsch militair vliegtuig door onbekende personen beschoten. Het gevolg was, dat de twee offceren, die de eenjge inzitten den waren, gedood werden. BOOTDIENST OP ENGELAND. Met ingang van 29 Juli a.s. zal de Stoomvaart-mij. „Zee land" den bootdienst op Enge land voor passagiers en goede ren hervatten. Het s.s. „Oranje Nassau" zal t ij d e 1 ij k een nachtdienst tusschen Ploek van Holland en Harwich onderhouden en wel op Maandag, Woensdag en Vrijdag in de richting naar Engeland en op Dinsdag, Don derdag en Zaterdag in de rich ting van Engeland. Het bureau Wederopbouw is op Walcheren bezig met het plaatsen van ca. 300 noodwoningen, die op 1 Oct. gereed zullen zijn. Een noodboerderij in de omgeving van Middelburg. De vorige week hebben wij melding gemaakt van een adres door een twintig tal mannen af komstig uit de Chr. Hist. Unie en thans behoorende tot de Partij van den Arbeid, gericht aan de A.R.-Partij en de C.H.-Unie. Nu de verkiezingsstrijd achter den rug i9 spreken zij den wensch uit, met elkaar in gesprek te ko men op den gemeenschappelijken grondslag van het Evangelie. Zij achten dit gewenscht, omdat „houding en toon die wij als be lijdende Christenen aannemen, op ons voïk een invloed ten goede of- ten kwade zullen uitoefenen ten aanzien van de waardeering van het Christendom als geeste lijke kracht". Niet zonder eenige verbazing hebben wij van dit adres kennis genomen. Deze heeren zijn toch niet, zoo- als men bij een gewichtige stap als door hen gedaan werd had mogen verwachten, begonnen met samen te spreken over de houding die wij als belijdende Christenen heb ben aan te nemen, maar zij heb ben een daad gesteld door zich van den kring waartoe zij behoor den los te maken. Hun bedoeling was, de partijen op Christelijken grondslag finaal af te brekdn. Voor diepgaand overleg was daarbij blijkbaar geen piaats en geen tijd. Daarna hebben de organen van de partij waartoe deze heeren thans behooren, in strijd met de waarheid, en blijkbaar met hun instemming niet nagelaten het er bij de kiezers in te hameren, dat de A.R.-Partij en de C.H.-Unie verstokte reactionnairen zijn, die geen oog hebben voor de eischen van dezen tijd, die niet bewogen zijn door de nooden van ons volk en de vele vragen en problemen, die thans het volk beroeren, maar die slechts één verlangen kennen alles bij het oude te laten. Geen overeenstemming te Parijs. De raad van ministers van Bui- tenlandsche Zaken der Groote Vier is het ten opzichte van het Duitsche vraagstuk nog steeds niet eens geworden. Het voorstel van Byrnes om een speciale commissie van afge vaardigden ter bestudeering van deze kwestie in 'het leven te roe pen werd door Molotof afge wezen. Molotof weigerde evenens in te stemmen met de bepaling, dat de voorgestelde commissie van on derzoek naar ontwapening en de mobilisatie in alle bezettingszones gerechtigd zou zijn ook industri- eele inrichting en fabrieken te in- i specteeren. Over enkele hoofdpunten schijnt men het wel eens te zijn. Men is niet voornemens Duitschland als industrieele staat uit te schakelen zoodat het uitsluitend een agra risch gebied zal worden. Afschei ding van het Ruhrgebied ligt zulks in strijd met de wenschen van Frankrijk mede niet in de bedoeling. Gestreefd wordt naar de een heid van een levensvatbaar Duitschland. Daarvoor voelt ook Rusland, althansin het Wes ten. Intusschen is het niet alleen voor Duitschland van belang, dat spoedig een oplossing wordt ge vonden. Ook voor Nederland is het een belang van de eerste orde. JODENVERVOLGINGEN IN POLEN. Na de progroms van Kielce en Gzestachowa is te Katowice een Jood vermoord, op wiens stoffe lijk overschot men een kaartje heeft gevonden, waarop te lezen stond: ,„Zoo zal het lot van alle Joden in Polen zijn". Sedert Kielce zijn in een week 33 Joden vermoord, het meeren- deel in treinen. Op 10 Juli werden 22 Joden gedwongen de personen trein LodzBreslau te verlaten, waarna men hen op de plek zelf doodde. In andere plaatsen zijn nog 10 Joden vermoord. NAAR EEN WAPEN STILSTAND IN INDIfi? Zoowel o fficieele Nederland- sche als Indonesisch-republikein- sche kringen te Batavia hebben elke bewering, als zou Van Mook het voorstel van Sjahrir tot het sluiten van een wapenstilstand hebben afgewezen, positief ont kend. Op 9 Juli, nadat Sjahrir te Ba tavia was teruggekeerd, heeft Van Mook geantwoord, dat hij veel voor het plan voelde. Som mige voorwaarden kwamen hem weliswaar weinig practisch voor en hij heeft dan ook in verband daarmede een aantal suggesties naar voren gebracht. komende wagen toch nog pas- seeren wilde. De motorrijder, die uit de tegenovergestelde richting kwam moet hierdoor in de war zijn gebracht. De botsing had vrij ernstige gevol gen. De motorrijder, die uit Den Haag afkomstig is, moest met een diepe hoofdwonde naar 't ziekenhuis worden vervoerd, terwijl een zijner vingers werd af gekneld. Hij zal vermoedelijk ook nog een tweede vinger moeten missen. Zijn motorrij wiel werd zwaar beschadigd. De volgende week brengt het Amsterdamsche tramkoor „Kunst en Broederschap" een bezoek aan Zeeland, waar in verschillende plaatsen concerten zullen worden gegeven, o.a. Maandagavond te Goes. Het is een groot corps. Maar nu is moeilijkheid de leden van Maandag op Dinsdag onder dak te verschaffen. Wie hier hel pen kan geve daarvan bericht aan het secretariaat Vreemdelingen verkeer. MELISKERKE, Herbenoeming Burgemeester Bij K.B. van 29 Juni 1946 is, gerekend m.i.v, 1 Mei 1945, her benoemd tot burgemeester de zer gemeente dhr A. J, Huijs- man. 9- EN W.-SOUBURG. Gistermorgen heeft de aan besteding plaats gehad voor 't rioleeren van de bebouwde kom met bijkotnende werken. In de loop van volgende week zal bekend zijn aan wien 't werk is gegund. ST.-MAARTENSDIJK. De collecte van het Pr. Bern- hardfonds heeft hier f 146,60^ op gebracht. VOOR DEN ZONDAG Het wonder van Tholen. Over dit onderwerp schrijft een van onze lezers: Daar is reeds een en ander maal over wat men noemt het wonder van Tholen geschreven. Men heeft het wonder willen ont kennen Men heeft dit voorjaar ook geschreven, dat dit jaar wel uit zou komen, dat het wonder louter verbeelding was. Het wonder van Tholen zou zich geenszins her halen. Maar nu zitten we weer met hetzelfde van het vorige jaar. Een wonder is nu eenmaal iets, dat zich niet stoort aan verstande lijke redeneepng en ook niet aan menschelijke overwegingen en belangen. Het is niet moeilijk om te con- stateeren, dat de groei der land bouwproducten ook dit jaar alle verwachting overtreft. Ja het is zelfs zoo, dat op vele plaatsen op het eiland Tholen de gewassen dit jaar van -den aanvang af een groei vertoonden, welke bijna ner gens elders werd gezien. Het is j zelfs zoo, dat het onder water ge zette land het droog gebleven land overtreft. Wie dan ook de inundatie van dichtbij heeft meegemaakt en het gansche verloop "daarvan van zeer nabij heeft kunnen volgen, moet tot de gevolgtrekking komen, dat het verloop geheel anders geweest is dan men voorzien had. Nu lijkt het mij toe, dat er over het wonder van Tholen niet zooveel strijd zou wezen, als dés menschen hoogmoed niet in den weg stond. En is dat nu zoo ver nederend voor den mensch, dat hij moet erkennen, dat zijn weten en berekenen gefaald heeft. Is hij daarom 'n ondeskundige, omdat hij voor de waarheid geplaatst wordt, dat God meerder is dan de mensch. Is dat ook niet de waan van onzen tijd, dat wij meenen met onze wetenschap de krachten der natuur te kunnen beheerschen. En zou dit niet een nuttige les zijn, die uit die alles te leeren valt, dat niet de mensch, maar God den wasdom geeft. Waren wij niet bezig om dit te vergeten? Ingez. Stukken. Provincienieuws HET TAMBOURS- EN PIJPERSCORP$ TE GOES. Fleur en Kleur l! De Jeugd van Goes op haar best. Toch zeker ook Uw indruk als U het Tamboers, en Pijperscorps ziet marcheeren door de straten onzer stad. Een kranig gezicht die keurige smettelooze uniformen. Onwille keurig nemen de voeten van oude ren het marschtempo over als „Excelsior" in groot ornaat haar vroolijke klanken laat hooren. Me dunkt, dat iedere Goesenaar trotsch mag zijn op zoo'n mooi geheel. En wat wel het mooiste is: Dit heele corps is opgebouwd door de jongelui zelf. Met eigen middelen en door taaie energie heeft men van stap tot stap dit mooie resultaat bereikt. En nu bestond dit corps dezer dagen 15 jaar. Tijdens den oorlog doken alle instrumenten onder. Beter alles kwijt dan in handen van den Jeugdstorm. Het gevolg was echter dat het materiaal zwaar heeft geleden. Vandaar, dat verschillende per sonen uit de burgerij nu willen trachten gezamenlijk iets te doen om in de ontstane leemte te voor zien. Herstel van de ontstane tekor ten, en tevens de aanschaf van en kele nieuwe paradetrommels. Het plan is nu om door middel van een huis aan huis collecte ieder in de gelegenheid te stellen hier aan naar vermogen bij te dragen. Een bedrag van plm. f 2000. is noodig. Wanneer we allen iets doen dan zal straks op 31 Augus tus „Excelsior" met hernieuwde energie kunnen meewerken om den jaardag van onze geliefde Vorstin werkelijk daverend te doen slagen. Helpt U een handje mee? Namens het comité van aanbe veling W. C. TEN KATE, Burgem. JOH. PILAAR, Oud-Notaris. Dr J. v. d. BERG. C. v. d. REEPE. A. BUYS, Wethouder. J. TAMMINGA. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag in een omvang van 4 pagina's. MINISTER VAN STAAT. Naar wij vernemen is be noemd tot Minister van Staat Mr W. L. baron de Vos van Steenwijk, Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Polder Walcheren. Bij K. B. is opnieuw be noemd tot voorzitter van den polder Walcheren mr H. F. Lantsheer te Middelburg. GOES. De vroegere hoofdredacteur van „De Zeeuw" de heer J. Buyse te Nijmegen, welke dit jaar zijn 90sten jaardag mocht beleven, kwam dezer dagen op zijn dage- lijksche wandeling zoodanig te vallen, dat zijn heupbeen brak en hij in het Wilhelmina-Ziekenhuis moest worden opgenomen. Hoe wel de aanvankelijke pijnen thans iets minder zijn, is de toestand, gezien den hoogen leeftijd van den patiënt, niet zonder zorg. Ernstige botsing. Gistermorgen had aan West- wal, ongeveer ter hoogte van garage Louisse een botsing plaats tusschen een auto van het Dep. van Oorlog en een motorrijwiel. De wagen van het Dep., komende uit de rich ting Middelburg, reed op gerui- men afstand achter de auto van dhr Louisse, die tijdig zijn rich tingaanwijzer uitstak om naar links af te buigen. Het leek er echter op alsof de achter hem TRIBUNAAL TE GOES. Zij had een en ander moeten nalaten. Donderdag werd de zaak te gen M. G. Temmerman- L o k e r s e uit Goes beham- deld, die bekende in 1933 lid der N.S.B. te zijn geworden en voor W.H.N. te hebben gecol lecteerd. Zij heeft maar enkele këeren een vergadering van de partij bezocht en begrijpt nu wel een en ander te hebben moeten nalaten. Mr P. C. Adtiaanse wees er op, dat besch. wei verkeerd deed, maar meende zoo de zaak van haar man te kunnen red den. Financ. moeilijkheden. Ook de Goessche koopman W. B 1 a n k e r bekende reeds in 1935 lid te zijn gewor den van de partij en daarna achtereenvolgens van de motor- W.A., den N.V.D. en het N.A.F. Het scheen nog niet tot besch. te zijn doorgedrongen, dat alle N.S.B.ers landverraders waren. Nadat de vrouw gehoord was, wees mr Dirven er op, dat men hier te doen heeft met financ. moeilijkheden en hun gevolgen, Toen B. door het arbeidsbureau naar de P.T.T. werd verwezen, kwam hij daardoor bij den ra- Maar dit neg ik, broeders, dat de ttfd voorts kort is. 1 Oor. 7 tt0a. Neen, Paulns heeft eioh niet vergist, toen hij den Corin- thiërs toeriep, dat de tijd kort is. Hij tsei daarmede niet, dat de Beere Jezus nog gedurende eijn leven nou terug keeren, gelijk Bij beloofd had. En hij bedoelde ook niet den tijd tussohen de hemel vaart van den Beere Jems en Zijn terugkomst te vergelijken met de eeuwige heerlijkheid, alsof eoo gezien, die tijd kort eou eijn. Dit bedoelde hij: de tijd is kort, ingepakt, samengedron gen. God heeft nog zooveel te doen, voordat Zijn Zoon mag terugkeeren, en de tijd om dat alles te doen; is eoo kort, eoo krap. Maar die wederkomst wil Bod niet uitstellen en dies haast Bij eioh. En eoo eal voor de gemeen te de wederkomst van Christus in het middelpunt van haar gedachten staan: eij moet ver langen naar die komst en die komst moet al haar doen be palen. Ja, de gemeente mag en moet staan middeh in het rijke, volle menschenleven. Maar dal staan mag het voor naamste niet eijn. Daar mo gen bruiloften eijn en daar mag blijdschap eijn en weenen en daar mag gekocht worden en de wereld mag gebruikt worden, maar voornamer dan dat allés eij het uiteten naar en het bidden om en het wer ken voor de wederkomst van Christus. Zou dit niet onee sonde eijn, dat we wel van Paulus geleerd willen worden, dat we staan mogen, midden in het volle leven, maar dat we wiet hooren naar eijn dringend woord: maar dit eeg ik, broe ders, dat de tijd voorts kort isf Dat ons leven, door Gods Beest geleid, toch meer en meer moge beantwoorden aan de oer-ohristelijke bede en hoop: Kom, Beere Jeeus, ja kom haustiglyk. M. VBEUBDENBIL. De gisteren gehouden verkiezingen voor de Eerste Kamer hadden het volgende resultaat: Limburg Drente N.-Brabant Gelderland N.-Holland Z.-Holland Totaal Zeeland Overijssel Friesland Groningen Utrecht Kath. Volksp. 9 P. v. d. Arbeid 2 A.R.-Partij 1 C.H.-Unie 1 St. Geref. Partij - P. v. d. Vrijheid Comm. Partij 17 14 7 5 3 4 Gekozen werden: Kath. V o 1 k s p a r tijJ. A. Barge, H. F. M. van Voorst tot Voorst, H. A. M. T. Kolfschoten, C. H. J. A. Janssen te Limpens, B. M. Berger, P. C. M. Wijffels, A. C. de Bruin, J. C. 'A. M. v. d. Mortel, P. A. Kerstens, H. J. J. van Velthoven, A. M. C. J. Steinkühler, 6. W. M. Huismans, J. C. J. D. Kropman, E. H. A. Kraayvanger, Dr J. R. M. v. d. Brink, H. C. Nijkamp, Mr Dr J. W. Schneider. P a r t ij v. d. Arbeid J. v, d. Kieft, J. L. Hoogland, J. in 't Veld, N. A. Donkersloot, E. Brongersma, J. J. Kramer, M. A. Reinalda, C. Woudenberg, M. Tjeenk Willink, N. Stufkens, A. E. Ribbius Peletier, R. Kranenburg, J. Cramer en H. Oosterhuis. A. R. - P a r t ij Prof. Mr. A. Anema, J. Schipper, Jhr Mr H. A. M. v. Asch van Wyck, Prof. Dr R. H. Woltjer, H. Algra, Dr E. J. Beumer, Mr W. Rip. C. H. - U n i e Prof. Dr J. de Zwaan, J. Reyers, Mr R. Polle- ma, Mr G. Kolff en Mr Vixeboxe. P a r t ij v. d. V r ij h e i d Prof. Mr A. N. Molenaar, Mr D. U. Stikker en R. Zegering Hadders. Comm. Partij A. J. Koeiemans, J. Brandenburg, J. H. Hermans, J. v. Santen. Ned. Volksherstel stelt 1 millioen beschikbaar. Naar wy vernemen is door de landelijke leiding van Ned. Volks herstel besloten, een bedrag van 1 millioen gulden beschikbaar te stellen aan het Prov. bestuur van Ned. Volksherstel in Zeeland, te bestemmen voor de noodgebieden der provincie. Het geld zal wor den besteed voor materiëele so ciale en cultureele doeleinden. Voor de verdeeling zal nauw overleg worden gepleegd met de Stichting Herstel Zeeland 1945, die over een Raad van Bijstand voor soc. en cult, aangelegenheden beschikt, waarin ook weer be stuursleden van de Prov. ofd. N.V.H. zitting hebben. Momen teel is Volksherstel druk bezig, in alle getroffen gemeenten een enquête in te stellen naar het geen daar noodig is. Zooals wij onlangs reeds meldden, is het be heer der gelden (ruim 3 ton), bijeengebracht door de Stichting Hulpactie Scheldemonden, aan de Stichting Herstel Zeeland 1945 overgedragen. Deze laatste krijgt tevens *t beheer over de gelden, die uit *t Pr. Bernhardfonds en 't Fonds Noodgebieden beschik baar zullen worden gesteld. De t'ormeering van den Raad van Bijstand, die over de verdeeling van dpze gelden zal beslissen, kan zeer binnenkort worden tegemoet gezien. stoffelijke overschotten naar Nederland. In overleg met de familie zal dan worden beslist, of het stoffelijk overschot in de eigen woonplaats zal worden begraven dan wel op een cen trale eerebegraafplaats zal wor den bijgezet. Belanghebbenden kunnen zich in verbinding stel len met den gravendienst der voormalige ondergrondschje groepen, Rijnstraat 10, 's Gra- venhage. mm Een correspondent van de Daily Maih schrijft, dat Donder dag op het strand van Sundsvall (Zweden) een door radio bestuurd sigaarvormig projectiel is neer gestort. Er werd geen explosie ge hoord. mm Te Amsterdam is door onbe kende oorzaak een auto in de Heerengracht gereden. De twee inzittenden werden levenloos op het drooge gebracht. Laatste berichten. De wekelijksche markt tc Mid delburg begint, zij het in be scheiden mate, weer te herleven. Een overzicht van de Markt. diostoringsdienst, Dit wordt hem in de dagvaarding zwaar aangerekend, maar hij kon er zoo niet aan ontkomen. Bij oen bezoek aan zijn schoonmoeder te Woudenberg kon hij niet te rug omdat de toegang tot Z.- Beveland werd afgesloten en later ging hij door naar Fries land, waar hij ten slotte na de bevrijding werd opgepikt. Een man met veel functies. De administrateur J. W. v. Doorn uit Goes, had zich te verantwoorden wegens het lid zijn geweest van de N.S.B. Hij was voorts bureauleider gewor den en voor Winterhulp hoofd der fin. afd. Ten slotte was hij ook districtsvertegenwoordiger van het Strijd- en V'ierduiten- fonds, colporteerde hij met Vova en bracht hij de Zeeuw- sche Stroom rond. Dat pro- Duitsch zijn voor iedere N. S. B.-er geldt, kon hij niet aanvoe len. Mr P. C. Adriaanse wees er op, dat v. D. een goeden in druk maakt door alles te be kennen en toe te lichten en door zijn houding in de kam pen. Hij is reeds 22 m. geïnter neerd. Mit dem Führer zum Sieg! Als laatste stond1 terecht de Oostburgsche typiste C. J. J. Aalbregt s e, lid der N.S.B., die omging met Duit- schers, secr. was van den Landstand en van den Duit- schen Fachwcrbcr bij het Ar beidsbureau Middelburg; een portret van Hitter op haar ka mer had, de boerenschool te Gaasterland bezocht en in een brief aan haar broer schreef „Mit dem Führer zum Sieg, Sieg Heil". Bij het verhoor bleek, dat het tribunaal deze jeugdige besch. zag als iemand, die zwaar gezondigd heeft. Zij had geen advocaat. Uitspraak in alle zaken op 25 Juli. ONZE DOODEN IN DUITSCHLAND. In Duitschland liggen duizen den Nederlanders begraven, die óf zijn gefusilleerd, óf in con centratiekampen en gevange nissen mishandeld tot zij het leven er bij lieten. Er is nu een regeling getroffen waardoor de verzorging van de graven in Duitschland mogelijk zal zijn en waardoor, zoo spoedig de geallieerde autoriteiten toe stemming daarvoor geven, een aanvang kan worden gemaakt met het overbrengen van de Nederlandsche kinderen naar Engeland. Gistermiddag is het eerBte trans port jongens en meisjes in het kader van de uitwisselingsactie van de „Word Friendship's Asso ciation" naar Engeland vertrok ken. Er zullen in het geheel 7000 kinderen uit Nederland naar En geland vertrekken. Zij worden voornamelijk ondergebracht in kleine plaatsen in de omgeving van Londen. Nieuwe zegels. In het Staatsblad is afgekon digd een besluit van 25 Juni '46 betreffende de verkrijgbaarstel ling van byzondere postzegels met de beeltenissen van Prinses Beatrix, Prinses Irene en Prin ses Margriet. Deze postzegels zullen worden uitgegeven ten bate van het be scherming- en hulpbehoevende kind in 't algemeen, uitgezonderd de zuigelingenbescherming en tevens ten bate van de tubercu losebestrijding. Schortenbont op komst. Hjet is de Stichting Herstel Zeeland 1945 gelukt in het bin nenland de hand te leggen op een partij katoenen garens, die geschikt zijn voor de fabricatie van schortenbont, niet minder dan 20.000 M. I Voor de Zeeuwsche vrouwen, die hun kleederdracht nog trouw zijn gebleven, zal dit bericht met "vreugde worden be groet. Het zal echter nog wel eenige maanden duren, voordat met do distributie kan worden begonnen. Beruchte zwarte Piet geknipt De beruehto zwarthandelaar en clandestien slachter J. L. („de Spanjool"), uit Middelburg, die reeds eenige maanden geleden werd gearresteerd, maar toen wist to ontsnappen, is nu in den Hang, waar hy weer een handel in Belg. sluig was begonnen, gepakt. Don derdagavond is hy naar Middel burg getransporteerd, waar hy in het II. v. Bewaring is opgeborgen. Z. K. H. Prins Bernhard opende tentoonstelling. Onder groote belangstelling heeft gisteren te Almelo Z. K. H. P. ms Bernhard de tentoonstelling „Herrijzend Twente" geopend. Deze tentoonstelling wordt geor ganiseerd door werkers in de Twentsche industrie en men ver trouwt dat zij stimuleerend wer ken zal op het economisch herstel" „van Twente. De conferentie te Parijs. In de zitting van gisteren heeft Bidauit verklaard, dat hij bij de volgende bijeenkomst van den raad van ministers, waarin de Duitsche kwestie wordt behandeld, zal vragen om toelating tot de be sprekingen van landen als Neder land, België, Luxemburg, en Joe goslavië, die direct bij het Duit sche vredesverdrag betrokken zui len zijn. Bevin en Byrnes zegden toe dit voorstel te zullen steunen, doch Molotof onthield zich van commentaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1