Storm in den Middelburgschen Raad. Besprekingen over 'n wapenstilstand? De Engelsch-Russische betrekkingen. Duitschland onder controle. De terreur In Indië. H. M. de Koningin naar Engeland. Geen afscheiding van het Ruhrgebied. Maximum-prijzen appelen, peren enz. Op 3 Aug. weer een bon voor witte suiker. Nieuw bestuursorgaan voor Nederl.-Indië. Onderzoek naar de ramp van oe iweerKerk. H.M. de Koningin ontving persoonlijkheden uit Ned.-lndië. KRUIMELTJES Üfe iBlfcf ÜBGTs leis Warme». Sa èïa vroegen ochtend eenige mist- of wolkenvelden, daarna meest zonnig weer. Iet» warmer dan gisteren, Weinig wind. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 387 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prjje 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Vrijdag 12 Juli 1346 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Een gerucht doet de ronde, als zou SJahrir verklaard hebben, dat hij een wapenstilstand aan Or Van Mook heeft voorgesteld, doch dat dit voorstel door den It.-g.g. van de hand is gewezen. Met betrekking tot deze aangelegenheid heeft de re geering aan het A.N.P. het volgende verklaard: a. Het gerucht kan in dezen vorm niet juist zijn, aan gezien de militaire aangelegenheden uiteindelijk den ge allieerden opperbevelhebber competeeren. b. Hier is bekend, dat besprekingen gaande zijn inzake staking dor vijandelijkheden, waarin, uiteraard de It.g.g. wordt gekend, o. Er bestaat verschil van Inzicht over bijzonderheden eener regeling. d. Van een afwijzing door den geallieerden bevelheb ber van deze voorstellen van de zijde van SJahrir is hier niets bekend. Noel Baker, minister van Staat, heeft in het Britsche La gerhuis gesproken over de En- gelsch-Russische betrekkingen. Hij xeide, dat men het stand punt van de Sowjet-Unie ten opzichte van het verleden moet trachten te begrijpen: „De Sowjet-Unie heeft geen geluk kige ervaring inzake onze in ternationale en nationale demo- cratie voor den oorlog". Hij zeide voorts, dat de Sowjet-Unie met het oog op den aard der democratiën, die Bij langt haar grenzen had waargenomen, zich wel af moest vragen, of de nieuwe de mocratie, nationaal of interna tionaal werkelijkheid is of schijn. „Het is de bedoeling van onze regeering te bewijzen, dat deze werkelijkheid is. Wij beoogen het vertrouwen van de Sowjet- Unie te winnen, haar argwaan te doorbreken, hoelang'dit ook moge duren." Hij was van mee ning, dat er reeds vooruitgang is waar te nemen en dat met geduld volledig succes zal wor den bereikt. Het ziet er naar uit, dat Duitschland voor een lange reeks van jaren onder interna tionale controle zal worden ge steld Van de zijde van Frankrijk was in een vorige zitting van de vier ministers het denkbeeld geopperd om Duitschland 25 jaar onder controle te stellen. Woensdag bleek echter, dat Rusland dezen termijn veel te kort acht. In 25 jaar, zoo be toogde Molotov, zal Duitsch land niet t"e ontwapenen zijn. Dat is na den vorigen oorlog wel gebleken en daarom wilde hij den termijn op minstens 40 jaar gesteld zien. De ander» ministers bleken hiertegen weinig bezwaar te hebben. Het wantrouwen ten opzichte van Duitschland blijkt wel zeer sterk te zijn. En niet zonder reden. Maar en dat bleek niet minder duidelijk het onder ling wantrouwen van „de vier" is niet minder groot. Vandaar dat het groote moeite zal kos ten te komen tot een bevredi gende oplossing van de groote vragen die thans het wereldle ven beroeren. ZUIVERING OVERHEIDSPERSONEEL. De Min. van Binnenl. Zaken heeft gpedgeyontSvn bet Csnij'. Orsi&au op de Zuivering van het Ovtrlicyspertoaea! m.i.v. Juli 1946 op té heffen. MANNEN TUSSCHEN 10 EN 60 GEVANGEN GEHOUDEN. Er is thans bekend ge maakt, dat alle mannelijke geïnterneerden te Malang tusschen de 10 en 60 laar, op bevel van de T.R.Ï. te Soerakarta gevangen gehou den zullen worden. meente-secretaris. Door B. en W. werden aanbevolen dhrn B, Burger te Vlissingen en J. Vrekken te Oegstgeest- Met 3%. stemmen werd gekozen j dhr B. Burger, commies gem.- secretarie L Vlissingen. Dhr J Pik werd met alg. st. benoemd tot gem.-ontvanger. basis van samenwerking heb ben geleid, overweegt de regee ring tijdelijk een nieuw be stuursorgaan wellicht een commissie-generaal in ie stellen, dat daar te lande bin nen de sfeer van het opperbe- stuur naast en in samenwerking met den luitenant-gouverneur- generaal, wien in 't bijzonder het algemeen bestuur comple teert, de voorbereiding der rijksconferentie kan bevorde ren en de bouwstoffen verza melen voor een nieuwe rechts orde. Hoewel de regeering van oor- i deel is, dat rechtskundig de instelling bij Kon. besluit zou kunnen worden verdedigd, geeft zij staatkundig de voor- keur aan een wettelij'ken j grondslag om eiken twijfel weg i te nemen en om onmiddellijk daarvoor de medewerking van de Staren-Generaal te kunnen vragen en aldus aan deze com missie-generaal het grootst mo gelijke gezag te verleenen. H. M. de Koningin is voornemens 30 en 31 Juli a.s. een bezoek te brengen aan den Koning en de Koningin van Engeland, ten einde den Koning per soonlijk de versierselen te overhandigen van het rid dergrootkruis der Militaire Willemsorde, waartoe de Koningin Z.M. heeft be noemd. H, M., die in Bucking ham Palace de gast van den Koning en de Konin gin zal zijn, zal bij die gelegenheid tevens een geschenk der Nederland- sche regeering aanbieden, bestaande uit in Neder land gefokte paarden, welke deels voor zijn par ticulier gebruik, deels voor het garderegiment der Horse Guards bestemd *ljn- Zwarte Kolenhandel. De economische rechter te Rotterdam heeft 36 man in ar rest gesteld, die betrokken wa ren bij een clandestienen han del in brandstoffen. Er werd cokes verkocht tegen f 250 A f 300 per ton en anthraciet te gen f 25 per H.L. Kweekers in de buurt van Leiden waren o.a, de afnemers, Er zijn brandstof fen en transportmiddelen in be slag genomen. Geldzendingen naar Java. Het Nederlandsche Koode Kruis verzoekt dringend aan personen buiten geallieerd ge- bied op Java, geen geld te zen den, aangezien dezen daardoor in ernstige moeilijkheden kun nen geraxen. üe ramp in Staatsmijn Wiiheimina, Prins Bernhard heeft aan de directie der staatsmijnen verzocht de nabestaanden van de slachtot- ters van de mijnramp zijn diep leedwezen en innig meaeleven over te brengen. IN AUGUSTUS WEER KOFFIE. In de eerste helft van Augustus zal weer koffie verstrekt kunnen worden. De staking in de veemen is opgeheven en de werk zaamheden zijn weer zoo ver op gang gekomen, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, over en kele weken weer een bon voor koffie zal kunnen worden aangewezen. Uit de bespreking van het Duitsche vraagstuk door de vier ministers is duidelijk ge worden, dat van politieke af scheiding van het Ruhrgebied van Duitschland wel geen sprake zal zijn. De wensch van Frankrijk zal wat dit betreft, niet vervuld worden. Molottov heeft Woensdag als zijn meening uitgesproken, dat Duitschland zonder den Ruhr niet als een onafhankelijke en levensvatbare staat kan be staan en hetzelfde stand punt wordt ook door Engeland en Amerika ingenomen. Li tegenstelling met Frank rijk willen „de drie" de eenheid van Duitschland handhaven. Overigens bleek er bij de ge houden besprekingen nogal ver schil van meening te zijn. Ter wijl Molotov voorstander schijnt te zijn van een ce'ntra- len democratischen bestuurs vorm, gaan de gedachten van Bevin en Byrnes meer uit naar een economische eenheid. De discussies worden nog voortgezet. De afdeeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, enz. deelt mede Het blijkt, dat contracten worden afgesloten voor den I verkoop van fruit op stam. Be langhebbenden dienen evenwel zeer ernstig rekening te houden met de mogelijkheid, dat op korten termijn een maximum prijsregeling voor appelen, pe ren en pruimen in werking zal treden. Bij deze komende prijsrege ling zal geen rekening wor den gehouden met de prijzen, die bepaald worden bij ver pachtingen van fruit op stam, die thans tot stand komen. Rantsoen wordt op 500 gram gebracht. Het' einde van de moeilijkhe den in de suikervoorziening komt ij, zicht. De productie voor geraffineerde suiker is weer zoo ver op dreef, dat reeds ptr 3 Augustus een bon voor 500 gram kan worden aangewezen, waarna weer een regelmatige voorziening zal kunnen plaats hebben. Wellicht een commlseie- generaal. Sprekende over de Indische politiek heeft minister Beel in de Tweede Kamer o.m. gezegd Daar de besérsfclr.geti met de veerstander» der „republiek In- «tewwe!»" nog «Ut tos sen föetSs CONFLICT IN BOUWBEDRIJF. In het bouwbedrijf in de ge teisterde gebieden dreigt, vol gens de Stem, een ernstig conflict. Dit omdat de tijdelijke hoogere loonklasse voor een 10- tal gemeenten en voor Walche ren per 1 Juli is ingetrokken. De bedrijfsunie voor het bouwbedrijf ziet dit als een loonsverlaging die niet geaccep teerd kan worden. Er is door deze unie den betreffendten, bouwarbeiders geadviseerd den arbeid te beëindigen. De verlaggever van de Waar heid (comm.) te Neurenberg heeft op last der Britsche auto- rlteiten Duitschland moeten Vuftsiesj. De Raad voor de Scheepvaart heeft de zaak van de Meeraerk behandeld, die op 16 Juni j.l. bij Vvestkapelle door een myn werd getrotfen. De kapitein C. J. H. Wijker verklaarde, dat het schip gela den was met ong. 1OU0 ton stukgoed en in prima conditie verkeerde. Hij had voor het vertrek alle kaarten en aanwij zingen over mijnenvelden ont vangen en kende de route van vele voorgaande reizen. In tegenstelling tot een kran tenpublicatie, als zou hij teveel gedronken hebben, verklaarde de kapitein nadrukkelijk geen sterken drank te hebben ge bruikt. De moeilijkheden zijn ont staan, omdat1 men moest wach ten op de loodsboot, die eerst drie andere schepen binnen moest brengen, terwijl de op komende vloed 't schip uit zijn koers dreigde te drijven. Juist toen de loodsboot naderde, ge schiedde de ontploffing. De tweede stuurman legde vooral' nadruk op het feit, dat ook door den stuurmansleerling werd onderstreept, dat de ka pitein rustig zijn bevelen gaf. De loodsstUurman J. Roos, die, toen hij de Meerkerk wilde ophalen, deze in de richting van het gevaarlijke gebied zag gaan had daarom waarschu- wingssemen gegeven, afgewis seld met het sein om te volgen. Volgens de verklaringen van de bemanning van de Meer kerk zijn alleen de volgseinen opgevangen. Een officier van den mijnen- veegdienst verklaarde, dat de vrije geul nooit meer geveegd hoeft te worden en dat men om bij de Meerkerk te komen 9 mijnen heeft moeten opvis- schen. Hierin vond de inspecteur van de scheepvaart, de heer Korstanje, aanleiding om den raad te verzoeken een onder zoek in te stellen naar de schuldvraag van den kapitein. De voorzitter deelde mede, dat de raad de rapporten van den duiker omtrent deze ge beurtenis wil afwachten, alvo rens in een volgende zitting den kapitein als betrokkene te hoo- ren. GEMEENTERADEN. 's-HEER ARENDSKERKE. In de gehouden raadsverga dering werd door den voorzit ter medegedeeld, dat aan de fa, C. Wiskerke te Nieuwdorp zijn gegund de rioleringswerken Havenweg te Nieuwdorp voor de som van f 2870. Aan M. Verbart en F. J. van Garsel te Lewedorp werd een tegemoetkoming verleend van f 25 per kind per jaar voor reis- kosten schoolbezoek te Goes. Op een verzoek van het be- stqur R.K, Lagere School te Lewedorp om beschikbaarstel ling van gelden betreffende oorloga- en bezettingsschade schoolgebouw werd afwijzend beschikt, Vsr»o!g{«« wérd te* 4® tamtsjhUtc y»n #«a gs- Conoours Hippique. Bij de uitslagen in ons nr. van Dinsdag staat onder rubr, 7 vermeld: „Vita en Meta" van Mina's Hoeve, Mar. Geluk,1 Kruiningen, Dit moet zijn, naar I men ons meedeelt K. Poppe, Grijpskerke. Provincienieuws „Nieuw-Walcheren roept", j Onder dezen titel heeft de Stichting „Nieuw Walcheren" een brochure uitgegeven, die er naar vorm en inhoud zijn mag. Het oude en het nieuwe van Walcheren wordt' er in be schreven, zoodat men na lezing een indruk heeft gekregen van het groote contrast tusschen verleden en toekomst. Voorts wordt in de brochure het doel der Stichting uiteengezet. Het geheel wordt afgewisseld met een serie goede foto's. De brochure zal op groote schaal worden verspreid en zal ook buiten onze grenzen komen. Voor dat doel zal ze in het i Engelsch worden vertaald. MIDDELBURG. Op de onlangs t'e Roeselaere j (België) gehouden brandweer- wedstrijden behaalde de Mid-1 delburgsche brandweer twee i prijzen en premién. In Augustus zullen hier een 30 studenten komen, die tot taak zullen hebben een ge deelte van de bol verken te ega- Useeren en weei in behoorlij ken staat te brengen. „Pimpernel Smith". Deze film, Woensdag door de Chr, Film Actie vertoond voor een geheel gevulde Schouw burgzaal, heeft goede kwalitei- I ten. Wie de boeken over den Rooden Pimpernel van Baro nesse d'Orczy ken'., zal ver schillende overeenkomsten heb ben opgemerkt. Een totaalindruk van 't onder- grondsch werk rond de conc.- kampen geeft de film niet. Sommige passages waren wat gechargeerd, terwijl het voorts jammer was, dat in het En gelsch werd, g^srrtyken eti niet in het! Duitsch Concludeerende meenen wij echter, dal de keuze een gelukkige is geweest en dat op dezen weg moet worden voortgegaan. VLISSINGEN. Volgens de gemeenterekening 1943 is er een tekort op den gewonen dienst van f 583.888, terwijl de kap.dienst een voor- deellg saldo aangeeft van f 41.586,05. Tot hoofdcommies aan het dep. van Marine is benoemd dhr J. C. de Steur, conflnies ter secr,, terwijl dhr A. C. Joos- se, ambt. ter secr., is benoemd tot adj.-commies aan dat depar tement. ARNEMUIDEN. Heti echtpaar J. Meerman v. Belzen vierde hier zijn 50-j. huwelijksfeest. BQRSSELE. Het meisje v. W., dat op een wagen zat met de beenen opzij, werd door een passeerenden wagen geraakt en liep een zware wonde op. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. NIEUWDORP. De gehouden collecte ten bate der Reclasseering heeft hier opgebracht f 61. YERSEKE. In de Rotterdamsche haven is aangekomen het Nederland sche s.s. „Albatros", komende van Limfjord met een lading schelpen aan boord, welke be stemd is voor het herstel van de oesterbekkens alhier. Z1ERIKZEE. Van het door de P.T.G te Goes op de veetentoonstelling aangekochte slachtvee zag de slagerscombinatie Sch.-Duive- land zich o.a. toegewezen de kampioen en den len en 3en prijs. TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraken van Donderdag: J. Wiskerke, 's H. Arendskerke6 mnd. int., verb.- verkl. radiotoestel en vermo gen tot f 2000, ontz. rechten. M. W e s fc s t r a t e, Le wedorp; 1 j. voorw. intern. De voorwaarden zijn: zich als goed Nederl. gedragen, onder toez. stelling van de. S.T.P.D. en ge durende 5 jaar in den landbouw werken. C. N. B o t t i n g, Bieze- linge6 m. voorw. int., met on der toez.stelling S.T.P.D. Pieternella Klooté get. Sin 'k e, GoesIH j. int., verb.verkl. van f 300 'en den inboedel, voor zoover bij anderen in gebruik. Allen met ontzetting van rechten. dat de nieuwe regeering moge in zien, dat de stedelijke belangen beter hier dan in Den Haag kun nen worden behartigd. Vervolgens wbes dhr L. op de lage bedragen, die ter verbetering van het stads aspect werden uitgetrokken, waar in hij een miskenning van de noodzaak, om de stad uit den oor logstoestand te doen herrijzen, meende te zien. Het is noodzake lijk, dat de gemeente reeds nu gaat contracteeren met boomkwee kers, aannemers enz. In Middel burg moet met koortsachtigen ijver worden gewerkt aan het her. stel, nu er op het gebied der in dustrialisatie e.d, groote mogelijk heden liggen. Er is in deze gemeente altijd, een realistische politiek gevoerd, Dat moet ook nu geschieden. Er moet voldoende zelfwerkzaamheid zijn en geen kneveling van hoo- gerhand. Als derde kwam dhr A. J. Schot (S.G.P.) aan het woord, die zei, de goede toelichting van B. en W. op de begrooting zeer te waardeeren. Den financ. toe stand noemde hij ernstig, terwijl hij geen mogelijkheden zag binnen afzienbaren tijd uit het moeras te geraken. Daarom zullen wij de tering naar de nering moeten zet ten, aldus dhr S. Want wij leven op te groote voet. Wij moeten wegen zien te vinden, om nieuwe bronnen van inkomsten te openen. Door het gemeentebestuur moet er bij de regeering op worden aange drongen, dat in Middelburg over heidsinstanties worden gevestigd en bestaande niet worden wegge trokken, zooals onlangs nog is ge beurd met een onderdeel der be lastingen. De uitgaven moeten ernstig worden beperkt. Te licht wordt door allerlei vereenigingen op de gemeente een beroep gedaan om steun. Deze vereenigingen moeten zelf de handen uit de mouwen steken. Spr. verzocht speciaal aandacht te besteden aan de gees- telijkè belangen en allerlei inrich tingen van sport en vermaak op Zondag te sluiten. Tijdens de ker mis zag hij gaarne het tapverbod uitgevaardigd. (Wordt vervolgd). w Maan. rfaterdag; gon «p 4.35 u., on der 20.56 u. Maan op 80.45 u., onder 3.19 u. V.M. op 14 Juli. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 13 Juli: 1.22 u. 1.75 m., 13,41 u. 1.83 m. De heer Bakker, die in zijn openingsrede de overledenen herdacht bij welke gelegenheid hij een speciaal vvoord sprak ter nagedachtenis van ds inr C, J. Bartels, in leven Ned. Herv. predikant te Zevenaar, die zeer veel voor de Vereeniging heeft gedaan, somde met een enkel woord de schade op die de Herv. Kerk heeft. Alleen reeds door de oorlogs handelingen liep de Kerk een schade op van 40 millioen gul den. Het spreekt vanzelf, dat kerkvoogden in de eerste plaats met den herbouw en de ver nieuwing te maken hebben. In aansluiting hierop sprak dr K. H. E, Oravemeyer, alg. gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk een wijdingswoord, waarin hij den 127sten Psalm tot basis nam. Er komt thans een nieuw werkprogram in de Vereeniging van Kerkvoogdijen en men is vol lust om te bouwen. Maar zoo de Heere het huis niet bouwt, arbeiden de wachters tevergeefs. Bij de verkiezing van hoofd bestuursleden zagen de heeren prof. dr J. H. Semmelink (Gro ningen), A. G. Wypkcma (As sen), H. Oltmans (Zaltbommel) en B. J, van Oeveren (Poort vliet) zich gekozen. Het beleid van het hoofdbe stuur gedurende de laatste ja ren bleek algemeen te zijn ge waardeerd. De vergadering keurde goed het voorstel, dat drie hoofdbe stuursleden in den Algemeenen, Kerkvoogdijraad zouden zitting nemen. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin gedu rende de laatste weken eenige persoonlijkheden, die uit Indië naar Neder land zijn teruggekeerd, of die tijdelijk hier te lande vertoeven, in gehoor ont vangen. Men noemde in dit ver band Ds J. Verkuyl, Prof. Dr L. G. M. Baas Becking, Prof. Mr Baron F. M. van Asbeck, alsmede Mr Mas Slamet. De raad van Middelburg kwam Woensdagmiddag bijeen ter vast- stelling van de begrooting over 1946. Eenigen tijd geleden was daaraan reeds een informatieve vergadering voorafgegaan en de memorie van antwoord, die B. en W. hadden opgesteld op de toen gestelde vragen, hadden de raads leden reeds kunnen bestudeeren. Voor de algem. beschouwingen werd het woord gevoerd door dhrn J. S. Hoek (A.R.), G. H. Luyendijk (C.H.) en A. j. Schot (S.G.P.). Dhr Hoek begon met de vraag te stellen, of er wel aanlei ding kan bestaan tot het houden van alg. beschouwingen, nu de bevoegdheden van den tijdel. raad zoo sterk zijn ingekrompen. Hij beschouwde dit college inderdaad, als een politiek college, omdat de samenstelling goed klopt met den uitslag der laatste verkiezingen. De P. v. d. A., die pretendeert, de oude politieke verhoudingen te doorbreken, is z.i. niet anders dan een concentratie van de oude S.D. A.P. en V.D. Terwille van de zuivere beoor deeling van de pol. gevoelens van de burgerij bij de raadsverkiezing, aldus dhr H., is het dan ook te betreuren, dat Mr. v. d. Weel zich voor die verkiezingen leende als vlagcandidaat voor de P. v. d. A. (Immers reeds nu, en ver moedelijk ook reeds voor de can- didaatstelling staat of stond vast, dat hij door zijn verkiezing als lid van G.S. geen plaats zal in nemen in den nieuwen raad), daar velen geneigd zullen zijn in hem minder den drager van be ginselen dan den burgemeester te zien, die om zijn verdiensten als zoodanig veler achting ver wierf. Wat de begrooting betreft, merkte dhr H. op, dat hij het wat vreemd vond, dat een bijkans demissionnair college nog een be grooting gaat behandelen. Hij had gaarne een overzicht gehad van het financ. beleid in de oor logsjaren,- speciaal wat de toe nam» der schulden betref». En ook IW krijgt men soms den indruk, Kerknieuws. aldus spr. dat er over het wel en wee van Middelburg over en zon der ons wordt beslist. Behalve wat betreft wederopbouw, waarin het gem. bestuur vrijwel geen be- slissenden invloed heeft, is dit ook het geval met de inrichting der politie. Hoewel behoorend tot de 65 gemeenten, die een eigen po litie mogen hebben, heeft de ge meente niets te zeggen over de sterkte, encadreering en bezoldi ging. Dat beteekent echter een sa larislast van f 140.000,Spr. was van meening, dat zeker steun moet worden gegeven aan hetgeen door den oorlog is ontwricht of I dreigt ten onder te gaan, doch dat dié steun moet leiden tot zoo spoedig mogelijke „self-help". Het gemeentebestuur moet zich onthouden van het geven van geestelijke en cultureele leiding aan de bevolking, waarmee bij het geven van subsidies moet worden rekening gehouden. Dhr G. H. L u y e n d ij k (C. H.) wilde in elk opzicht zakelijk zijn. Vele keeren heb ik met een zucht de gemeentebegrooting weg gelegd, aldus spr. Een vlottende schuld van f 2.250.000 en een te- kort van 8 ton. Toch zijn er nog erger cgevallen, zooals b.v. Rot terdam, dat, dertig maal grooter dan Middelburg, een zestig maal grooter tekort heeft. Het is fout, bij deze begrooting statisch te. denken en Middelburg als een „ville morte" te beschouwen. Het is toch bekend, dat bij een toe komstige wijziging van het be lastinggebied tusschen Rijk en ge meenten, die zeer noodzakelijk is, de inkomsten zullen vermeerderen en dat de uitgaven der gemeente lijke dienstén, die nu nog zuchten onder de oorlogsgevolgen, zullen dalen, terwijl de uitgaven van f 12.per hoofd voor de open bare veiligheid sterk moeten dalen. Daarom zegt de begrooting 1946 hem niets over de toekomst van Middelburg. Als afrekeningsbasis heeft ze beteekenis en het Rijk kan eruit leeren, hoe de toestand is. Dit geldt speciaal met betrekking tot, den wederopbouw, Spr, hoopte, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ommen, L. Em merzaal te Waverveem; te Ouddorp, J. R. Cuperus te Doornspijk. Aangenomen naar Naaldwijk, M. Blom te Oosterhesselen, die bedankte voor Huizurn Geref. Kerken. Beroepen te Amsterdam- West, H. L. y. d. Linden te Zutphen; te Fijnaart, A. Key- ser te Nieuwer kerk a. d. IJsel. Aangenomen naar Naaldwijk (Evang.), M. H, Geertsema te Noordbergumnaar Numans- dorp, A. J. Radder te Ottoland, Bedankt voor Enschede en voor Zwolle, G. Toornvliet te Groningen; voor Harderwijk en voor Iioogeveen, R. de Vries te Alblasserdamvoor Lekker- kerk, L. W. Muns t'e de Hey- Tuindorp (R'dam). Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Eemdijk, R. Zijl stra, cand. te Makkinga; te' Uithuizen, C. P. Plooy, cand. te Hilversum. Zondagmiddag nam dr J. Brandenburg afscheid van dé Ned. Herv. Gemeente te Big- gekerkt, Hiertoe had hij als tekst gekozen Rom. 8:38, 39. Na de predikatie spriik hij nog een persoonlijk woord van afscheid. Hij werd hierna toe gesproken door J. Moens na mens den kerkeraad en door G. Schout namens de kerkvoogdij. Burgem. J. L. Dregmans dankte den scheidenden predikant voor zijn arbeid verricht in dienst van de "gemeente in haar geheel. Namens ring en classis werd het woord gevoerd door Ds Spijkerboer. Kerkvoogden vergaderden. Onder voorzitterschap van den heer J. A. Bakker van Me- naldum kwamen Dinsdag en Woensdag te Utrecht een groot aantal kerkvoogden bijeen op de aldaar gehouden algemeene vergadering der Vereeniging Ktrkvpogdiisn in de IfcfV, Ksfh, Woensdag staik op den Sche- veningscheweg bij de Prome nade een 8-jarig meisje onvoor zichtig den weg over. Zij werd .door een militaire personenauto gegrepen en was op slag dood. Geleerden uit alle deelen van de wereld zullen volgende week te Londen samenkomen om den 300st!en geboortedag van den natuurkundige Sir Isaax New ton te herdenken. Door de Unesco is een voor stel aangenomen om van de eilanden Helgoland en Pantella- ria, resp. vroeger Duitsche en Italiaansche forten, vogelreser vaten te maken. Het Amerikaansche departe ment van Landbouw verwacht dit jaar een record mais-oogst van 3.341.646.000 bushels en een vrijwel record tarwe-oogst van 1.090.092.000 bushels. In den middag van 10 Juli heeft een hevige ontploffing plaats gehad in een Japansche wapen-opslagplaats bij Ban doeng. De ontploffing veroor zaakte eenige branden en scha de, terwijl daarbij 18 personen werden gewond. Laatste berichten. GOES. Franz X. Mannhardt. t Alhier is op 77-jarigen leeftijd overleden de in muzielikringen zoo bekende figuur, dhr Fr. X. Mann hardt, die o.m. vele jaren direc teur is geweest van het Sympho- nie-orkest, onder-dir. van „Eupho- nia" en penningm. van den Bond van Harmonie- en Fanfaregezel schappen. Binnenkort weer spoorweg- abonnementen. Binnenkort zullen bij de spoor wegen weer abonnementskaarten beschikbaar worden gesteld. De prijzen zullen bedragen 3e kl. f 82.50 voor de eerste maand en f,66.voor iedere onmiddel lijk aansluitende maand. Voor de 2e kl. resp. f 118.75 en f 95. Eerste klas abonnementen worden voorloopig niet ingevoerd. Voor velen beteekent dit een belangrijke besparing. Gebleken is n.l. dat er zakenmenschen zijn, die f 250 A f 300 per maand ver- Transportstaking in België. Het algemeen comité van de centrale van het personeel van het gemeenschappelijk vervoer van Belgisch Brabant heeft besloten op 17 Juli a.s. het Hverk neer te leggen als protest tegen de steeds zwaarder wordende eischen, die aan het werkvermogen van het trampersoneel worden gesteld. Export van tomaten vrij. Met ingang van heden is de ex port van tomaten vrij en mogen voor tomaten uitvoermachtigingen worden afgegeven. Er mogen ech ter slechts documenten worden verstrekt voor de vanaf heden door de telers geveilde tomaten. KRABBENDIJKE. Veiling van 11 Juli. Yellow Transparant IA 1,60—2.01; idem A 1.22—1.69; idem B 1.05; idem val 0.80—0.68; Roode bessen (Profilio) 0.83lj idem B 0.810.87Duitsche Zuro 0.07'0,76; Witte bessen, 0.79; Kruisbessen 0,440,57; Frambozen 1,31—1.86) Aardbeien JJ 1.08, allo» per kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1