Het Indische vraagstuk. Het Indische beleid. Gebrek aan betaalmiddelen. Electrificatie Ned. Spoorwegen De Nederlandsche Staatsschuld DUITSCHLAND, Nadere toelichting van Prof. Bavinck. Zeeland komt ook aan de beurt. Maar niet voor 1950. Een enorm tekort op de handelsbalans. De verkoop van Ameri- kaansche fondsen. Er kwamen colorado-kevers in. Namens „enkele zendingsmen-1 echter, naar onze overtuiging, des schen" schrijft Prof. Dr J. H, j te beter zouden kunnen volbren- Bavinckgen, wanneer dit kon geschieden Het is 0113 gebleken, dat in de na bereikte overeenstemming, in discussies, die in de laatste weken aansluiting aan die groepen in de in onzen kring gevoerd zijn over Republiek, die tot samenwerking de Indische kwestie, bij velen de bereid zijn. opvatting heeft postgevat alsof 6. Ten slotte achten wij het wij, enkele Zendingsmenschen, noodig, er met nadruk op te wij- aangaande de principieele zijde zen, dat de nieuwe verhouding van dit vraagstuk denkbeelden tusschen Indonesië en Nederland het geld geteld 1 Nederland heeft een staats schuld van ongeveer 25 milliard gulden. Een lezer van de „Haagsche Post" vroeg laatst aan de re dactie van dit weekblad, of dit nu zoo'n groote som was. Met een voorbeeld werd hem dit duidelijk gemaakt. Wanneer men thans guldens begint te tellen, met een snel heid van een gulden per secon de, en daarmee dag en nacht, zonr en weekdagen doorgaat, dan heeft men na ruim 800 jaar koesteren, die geheel afwijken alleen dan zich kan ontwikkelen van wat gewoonlijk onder ons ge- tot een harmonisch en vrijwillig leerd wordt. samengaan en duurzame weder- Dit misverstand is met namezijdsche verbondenheid, wanneer gerezen naar aanleiding van de van onze zijde ook de laatste brochuere van Ds van den Brink, resten van zoogenaamde koloniale getiteld: „Een eisch van recht", mentaliteit krachtig bij onszelf en Omdat Ds v. d. Brink naar Java anderen worden bestreden en uit- vertrokken is, is het ons niet mo- geroeid, gelijk geweest, met hem op kor ten termijn overleg te plegen. Wij zijn echter van oordeel, dat in het huidige tijdsgewricht alle misverstanden ten volle moe ten worden weggenomen. Het is om die reden, dat wij, die door onze onderteekening met de alge- meene strekking van het betoog van Ds van den Brink onze in stemming hebben betuigd, behoef te gevoelen, ter verduidelijking van ons standpunt het volgende uit te spreken: 1. Wij betreuren het, dat in de brochure „Een eisch van recht" enkele verkeerde voorstellingen van zaken blijken te zijn opgeno men. 2. Het is onjuist, te meenen, dat wij niet zouden inzien, dat het vraagstuk van het gezag een hoogst gewichtig vraagstuk is in het geheele probleem van onze verhouding tot Indonesië. Wij zijn er van overtuigd, dat een recht vaardige oplossing alleen gevon den kan worden, wanneer men die gezagsvraqg van het begin af aan juist stelt. Er zal in Indo nesië moeten komen herstel van gezag, ilI. van zulk een gezag, waarin het zwaartepunt komt te liggen bij de in Indonesië zelf gewortelde gezagsorganen, maar Nederland nog medezeggenschap moet houden, omdat het medever antwoordelijkheid draagt voor het ontstaan van 'n modernen Indo- nesischen rechtsstaat. 3. Wij zien evenzeer in, dat Ne derland het recht en de roeping heeft om op te komen voor dit aandeel in de Indische gezags structuur, omdat onze verantwoor delijkheid, die wij in den loop der geschiedenis van Godswege voor deze volken gekregen heb ben, niet ten einde is. 4. Hoewel wij terdege inzien, dat de republiek van huis uit een te veroordeelen revolutionnoir ka rakter draagt, zijn wij desniette min van meening, dat onze regee- Deze schuldenlast is zoo groot, dat hij als een bijna ondrage lijke hypotheek op volk en staat drukt. En het ergste is, dat we met de oplossing van dit probleem geen stap verder zijn gekomen. Integendeel: de schuld wordt bij den dag grooter. zijn er in geslaagd in het bui tenland klokkenkoper te koo- pen, waarvan hier te lande het draad wordt getrokken. Maar als de draad hangt, moet zij nog onder stroom wor- den gezet en daar zit de groote ring terecht met verantwoorde- nioeilijkhcid. De gemeentelijke lijk» leidslieden der republiek on- en provinciale electrische cen- Op de Landbouwtentoonstelling, die de vorige week te Goes werd gehouden, waren naast de modernste werktuigen ook de werk tuigen, waarmede de Zeeuwsche boeren vroeger werkten, te zien. Bij de her-electrificatie van in wij voornamelijk op bet buiten- in den oorlog vernielde baan- land aangewezen, dat graag or- vakken en bij de electrificatie ders accepteert, maar langzaam van lijnen, die nog niet elec- aflevert. trisch bereden werden, ligt de i Wanneer zich geen bijzon- voornaamste moeilijkheid in de dere tegenslagen voordoen, materiaal-voorziening. Het hoopt men in 1947 alle bestaan- spannen van de koperen rij draad de electrische lijnen weer in is het ergste niet. De N.S. werking te hebben, geleend en sedertdien kwam deze Russische verpleegster voor allerhande kwaaltjes zeu ren om dit wonderwerkende geneesmiddel, Dr Verhoeven die geen Russisch kent moest haar teleurstellen, maar ze bleef maar met een lief gezicht aan houden, Toen ze weg ging, gaf ze me verlegen de linkerhand. Even later was ze weer terug met een bepaald vies uitzienden Russischen kapitein, die ander half woord Duitsch sprak. Deze vertelde, dat het geneesmiddel noodig was voor hoofdpijn. Via hem kon de verpleegster duidelijk worden gemaakt, dat de voorraad uitgeput was. Te leurgesteld droop het tweetal af. Even later lcwam de kapi tein weer binnen: blijkbaar ge stuurd door het meisje: hij kwam mij een hand geven. Deze Westersche beleefdheid had hij vergeten 1 M. K. POOL. derhandelingen heeft aangeknoopt. Hierbij is in overweging ge nomen, dat er omstandigheden kunnen zijn, waarin het geoor loofd, ja zelfs gewenscht en nood zakelijk is bij voorkeur den vrccd- zamen weg van overleg en over tuiging te bewandelen en dat zulks in 't bijzonder thans het geval is om het geschokte vertrouwen te herstellen en zoo duurzame grond slagen te leggen voor de toekomst. 5. Het is niet juist te meenen, dat wij niet zouden zien, dat de leiders van de Republiek tot nu toe niet in staat gebleken zijn, een einde te maken aan het banditisme en terrorisme, waaronder de be woners van Java thans zoo zwaar lijden. Wij zijn ook van oordeel, dat onze Nederlandsche troepen hier een gewichtige taak te ver vullen krijgen, een taak, die zij Waardeering voor de Nederlandsche soldaten In Engeland. Do predikant van de Congrega tional Church te Chichester drukt in een schrijven aan het Ned. Herv. Persbureau zijn waardee ring uit voor de Nederlandsche soldaten, die verscheidene weken in Chichester hadden gelegen. „Deze waardeering" zoo schrijft hij, „werd gedeeld door de leden van de gemeente, ja zelfs door alle inwoners van deze oude stad. Gedurende de lange oorlogsjaren zijn hier duizenden mannen van verschillende nationaliteit en be- hoorende tot verschillende wapens voor korteren of langeren tijd ge weest. Men is algemeen van opi nie, dat wat lichamelijke conditie en karakter betreft, deze tot de besten behooren, die er geweest zijn". „Het is ons een vreugde ge weest iets terug te kunnen doen tegenover de groote gastvrijheid, die velen van u aan onze soldaten hebben betoond. De deuren van onze huizen zijn opengegaan en we hebben onze bescheiden rant soenen met onze Hoilandsche vrienden gedeeld. In mijn Kerk werden alle mannen, die de dienst bijwoonden door de verschillende families uitgenoodigd. Veel is er gezongen. De mannen, die de Psalmen beter kenden dan onze eigen menschen, zongen ze in het Hollands. Vaak ook zijn er uit stapjes met elkaar gemaakt". „Het spijt ons, dat onze vrien den weer uit Chichester weggaan. We zullen hen niet vergeten, deze mannen, die zoo trotsch zijn op hun Koningin en hun land en die in zoo groote mate de gave der vriendschap bezitten". trales leveren aan de N.S. wis selstroom van een te hooge spanning, die in do ondersta tions, de kleine steenen ge bouwtjes langs den spoorweg, moet worden gelijkgericht en getransformeerd. De daartoe benoodigde apparaten zijn groo- tendeels door de Duitschers ge roofd en voor vervanging zijn Dan volgt 1948, waarin hard gewerkt zal moeten worden om per 1 Mei 1949 de lijnen Dor drecht-Roosendaal Roosendaal- Breda-Tilburg--Den Bosch; La ge Zwaluwe-BredaTilburg- Boxtel; Eindhoven-Maastricht; Sittard-Heerlen en Maastricht- Heerlen gereed te hebben. Per 1 Mei 1950 komen Amers- foort-Devcnter-Hengelo-Olden- zaal-Enschede en Arnhem-De- vcnter-Zwolle en Den Bosch- Nijmegen. Eveneens per 1 Mei 1950 Roosendaai- Vlissingen en op 1 Mei 1951 Amersfoort-Zwolle- Meppel-Groningen-Leeu warden en Roermond-Nijmegen. (Van'n«pedalencorrespondent) ZOOalS ik Het ZCg. XVIII. Van Nederlandera en Russen. Het spreekt vanzelf, dat iedere Nederlander, die in Ber lijn komt, een bezoek aflegt bij de Nederlandsche instanties. Tegen één er van liep ik toe vallig aan. Toen ik n.1. eens langs de Kurfürstendamm wandelde zag ik plotseling een motor met de bekende Nederlandsche Leeuw. De berijder er van bleek één van de kleine groep soldaten te Nederlanders krijgen van tijd tot tijd voedselpakketten van het' Ned. Roode Kruis. Naar ik meen heeft o.a. het Braziliaan- sche Roode Kruis voor deze verspreiding eenmaal een groote gift in natura geschonken. De menschen moeten over het al gemeen zich voor deze pak ketjes eerst' melden. Op deze wijze zijn heel wat ondergedo ken spitsboeven tegen de lamp geloopen 1 Dr Verhoeven vertelde ook iets over de Russen. De mede- j- J--13 k.-i 1CL:> uc rvuascii. iucuc- zyn, die zijn ingedeeld by in werkin(, „vpr Engelsche Field Security, die werhlnS over het algemeen goed, maar een Rus schijnt Vfrr'Z drukkelijk bevel kene wel vroeg of laat tegen de lamp liep, maar dat de Ne derlandsche groep veel te klein was om haar taak naar behoo ren te vervullen. In de Uhlandstrasse, een zij straat van de Kurfürstendamm, is het gebouw waar de Neder landsche Militaire Missie is on dergebracht. In hetzelfde ge bouw treft men o.m. ook de Grieksche Missie aan. In Berlijn zetelt ook een be hoorlijke post van het Neder landsche Roode Kruis. Dr Ver hoeven, uit Rotterdam afkom stig, heeft hier de leiding. Hij heeft me een en ander van het werk, dat ten behoeve van de Nederlanders gedaan wordt, verteld. Het repatrieeren van Nederlanders, natuurlijk in de eerste plaats van de zieken en zwakken, is nagenoeg achter den rug. Toch zijn er nog heel wat landslieden in Duitschland, ook in de Russische zone. Maar deze zijn allemaal bekend en dr Verhoeven noemde het een sprookje wanneer men beweert, dat er nog heel wat Nederlan ders in het Russische deel van Duitschland kunnen zitten, waar de familieleden nog niets van hebben gehoord. De in Duitschland wonende van een meer dere, terwijl de meerderen dik wijls hun beloften niet doorge ven aan hun minderen. Het ge volg is, dat heel wat beloften worden gedaan en maar weinig nagekomen. Zoo is het bijv, uitermate moeilijk de kaartsystemen los te krijgen van de gestorvenen in concentratiekampen gelegen in de Russische zone. De Duit schers hebben hun gruweldaden uitstekend geadministreerd, maar het komt herhaaldelijk voor, dat als men de belofte krijgt, dat de kaarten van de Nederlanders zullen worden op gestuurd, die belofte niet wordt nagekomen, omdat b.v. het ge heele kaartsysteem is verbrand door een officier, die van de afspraak niets wistl Toen ik -bij dr Verhoeven zat te praten kreeg hij bezoek van een Russische verpleegster, die uitsluitend Russisch sprak. Ze vroeg om penicilline. Het bleek, dat de Russen dit geneesmiddel niet kennen. Eens hadden ze een oorlogsmisdadiger gevat. Deze was hevig verwond, doch het was voor getuigenverkla ringen noodig, dat hij levend in Moskou kwam. Toen had het Ned. Roode Kruis penicilline Wat valt er van minister Jonkman te verwachten? In de kringen van de P. v. d. A. schijnt men het over de vraag, wat van minister Jonk man valt te verwachten, niet geheel eens te zijn. De fractie-voorzitter, de heer Van der Goes van Naters, heeft verzekerd, dat het beleid van het vorige kabinet zal worden voortgezet, wat echter door „Het Parool" wordt betwijfeld. Dit blad vreest, dat de nieuwe bewindsman minder „radicaal" zal zijn, dan zijn voorganger. Volgens den heer Belonje, oud-hoofdredacteur van „Het Dagblad" te Batavia, is minis ter Jonkman niet op één lijn te stellen met figuren als „de kop pige drijver" van Mook en de fanaticus Logeman. Hij teekent den nieuwen be windsman als een verstandig idealist, een man, die ook als hij naar de sterren ziet, met zijn voeten op den grond blijft. „Jonkman heeft steeds getoond een goed Nederlander te zijn en te willen blijven, wars van het streven dier Stuwers die er op uit zijn om alles wat de Nederlanders in Indië tot stand hebben gebracht te miskennen en te misprijzen, louter en al leen ter wille van een wit voetje bij de nationalisten. In alleseen strijder voor recht, een zoeker naar de waarheid en een democraat in hart en nieren- Als Indië onder zijn leiding een nieuwe toekomst tegemoet gaat, dan zal het een democra tische toekomst zijn, geen toe komst overschaduwd door den zwarten mantel van het Japan- sche fascisme. Hem zal geen Soekarno of welke collabora teur ook een rad voor de oogen kunnen draaien. In de kampen heeft hij de fatale inwerking van de Japansche propaganda op da bevolking kunnen vol gen." Als deze teekening juist is cn wij hopen, dat dit het geval zal zijn dan staat den nieuwen minister een zwaren strijd te wachten. GEMEENTERADEN. VEERE. De tijd. raad van Veere ver gaderde Donderdagavond. De voorz. toonde een bronzen ge denkpenning, betrekking heb bende op de overstrooming van Walcheren en aangeboden door den dienst „Droogmaking Wal cheren", welke als aanwinst voor de Oudheidskamer zal die nen. Voorts heeft wijlen dhr Smissaart, kunstschilder te La ren, aan de gemeente nagela ten een schilderij van de kathe draal te Veere. Op een aanbie ding van de Rattin-mijom voor f 130 p. j. de ratten te verdel gen, wordt niet ingegaan. Na.v. een bespreking met dhrn Dr Kalf, dhr Scheurleer en dhr Kuiper werd goed gevonden om met het Dep. v. Onderwijs, enz. in overleg te treden om met de goederen van Miss Oakes, welke deze belangeloos aan het Rijk wil schenken on der behoud, dat zij worden ge bezigd om te Veere een mu seum te stichten, met diverse goederen uit de Oudheidska mer en Porceleinkamer het Schotsche Huis als museum te doen inrichten. De Rijkssubsi die voor de restauratie van den Campveersche-Toren en den Stadhuistoren is toegezegd. De restauratie van den Campv. to ren is geraamd op f 40 f 50.000. De gemeente moet daarvan zelf 10 pet. bijdragen. Dhr Kasse was tegen dit voor stel en- zag liever, dat de partic. bedrijven in de gemeente dus danig werden geholpen, dat zij zich in het economische leven konden inschakelen. Een voor stel van den vobrz. om hierin tot een bedrag van f 4500 te doen bijdragen, werd door den raad aangenomen. De volgende subsidies wor den goedgekeurda. leerl. lagere landbouwschool f 60; b. huis- houdel. voorlichting platteland f 25; c. Gr. Kruis f 300. Een voorstel om dhr Neugebauer, gem.-opzichter, een belooning .toe te kennen van f 100 voor verricht taxatiewerk aan ge meentegebouwen enz. wordt aangenomen. De nieuwe president van de Ne derlandsche Bank Dr M. W. Hol- trop heeft dezer dagen in een persconferentie een en ander mee gedeeld omtrent onze moeilijke deviezen-positie, wij zouden ook kunnen zeggen onze deviezen- nood. Dr Holtrop schetste eerst den toestand vroeger. Üok vóór den laatsten oorlog was onze IMport grooter dan onze EXport, zoodat onze handelsbalans een tekort aanwees te onzen nadeele. In het particuliere leven en in het leven van een zaak is dat niet te accep teeren. Immers, wie ieder jaar meer uitgeeft, dan bij verdient, gaat tenslotte failliet. Er is maar één geval, waarin dit wél gaat. Als n.1. iemand grootere uitgaven kan dekken uit andere bronnen. Welnu, zoo was het met ons land. Het tekort op onze Handels balans werd goed gemaakt door een overschot op onze Diensten balans. Bijvoorbeeld in 1938 koch ten wij in het buitenland voor f 1.465 millioen en verkochten voor f 1.086 millioen. Derhalve een tekort van f 379 millioen. Echter uit rente en dividenden vloeiden ons toe f 271 millioen, uit scheepvaart en havenverkeer f 232 millioen, uit andere dien sten f 17 millioen en uit toerisme f'36 millioen, totaal 556 millioen. In erg ongunstige jaren was daar bovendien nog altijd een goudre serve van f 800 a f 900 millioen. De beknopte cijfers spreken duidelijker taal dan uitvoerige be- toogen, HOE welvarend Neder land vóór den inval der roovers was. De huidige toestand verschilt daarvan als de nacht van den dag: „Een ten deele vernield en leeggeplunderd land, een tot de helft geslonken handels vloot, een Indië, dat geen baten brengt, maar offers vraagt en een achterland, dat volkomen ligt neergeslagen, beteekenen een enorm geste gen behoefte-invoer en een ernstig geslonken export mogelijkheid. Daarnaast staan minder dienst- verleening van onze scheepvaart, minder transitohandel en minder inkomsten uit kapitaal (Indië). Bovendien hebben wij te kampen met het feit, dat een deel van onze exporten een luxe karakter had en luxe goederen thans weinig in tel zijn, terwijl onze ruilvoet t.o.v. het buitenland in ons nadeel ver anderd is, doordat de prijzen der in te voeren grondstoffen verhou dingsgewijs meer gestegen zijn dan die der uit te voeren fabri katen". Volgens een voorloopige raming zal onze import in 1946 bedragen 2 il 2)4 milliard, onze export 600 a 700 millioen. Hier is dus geen tekort weg te werken van 379 millioen, zooals in 1938, maar een van anderhalf milliard gulden. Het is zonder meer duidelijk, dat dit niet kan en dat 1946 voor Ne derland zal eindigen met een enorm tekort op de handelsbalans. Hoe kan dit tekort worden ver minderd of weggewerkt? Voor het eerste staan ons twee middelen ten dienstzuinig heid bij den import en verhooging van den export. Vooral vermindering van invoer zal echter herstel en opbouw van Nederland in hooge mate belemmeren. Voor financiering van het te kort komen in aanmerkingb u i- tenlandsche credieten en het liquideeren van onze buitenlandsche beleggingen. Sinds begin 1945 lqenden wij ruim 2 milliard gulden en er zal nog wel wat bij komen. Maar wij kunnen daarmee niet eindeloos doorgaan. Inzonderheid moet wor den bedacht, dat leeningen voor investeering en kapitaliseering meestal wel verantwoord zijn, doch consumptieve credieten es sentieel uit den booze zijn, omdat ze geen mogelijkheid bezitten, rente en aflossing te resulteeren. Het liqiudeeren van ons buitenlandsch bezit brengt ons als van zelf tot het om streden probleem van den verkoop onzer Amerikaan- sche fondsen. De tegenstanders noemden dit het slachten van de kip, die de gouden eieren legt. Zeer juist. Doch laten wij het voorbeeld transponeeren. Gesteld, U hebt in een leven van hard werken en zuinigheid een zeker vermogen vergaard. Plots ontvallen U Uw normale bronnen van inkomsten (salaris, bedrijfswinsten, pensioen of wat ook) geheel of grooten- deels. De rente van het vermogen is te klein om er van rond te ko men. Wat doet U dan? Laat U dan dat vermogen onaangetast en gaat U dan armoe zitten lijden of offert U Uw bezit op aan Uw nooddruft? Redelijk is het laatste wel. Zoo ook heeft Nederland zich uit zijn verdiensten en winsten vreemd kapitaal ver worven. Dolgraag willen wij het houden, omdat het een goede belegging, een stabiel bezit en sate bron van ren ten is maar als het besnst noodig is, voor het herstel van het land, dan zal hec moeten worden geofferd. Aan het slot van zijn betoog riep Dr Holtrop ons volk op tot strenger zelfdicipline op monetair gebeid. De regeering gaat de we reld rond „met de hoed in de hand om crediet" te verkrijgen, maar dan komt het niet te pas, dat Ne derlanders op allerlei wijze uit egoïstische drijfveeren dat crediet verkwisten voor privé doeleinden of zelfs voor plezier 1 Provincienieuws Herstel van bruggen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Door het Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen van de Stichting Herstel Zeeland 1945 is er bij den Rijkswaterstaat op aange drongen om de bruggen over I het kanaal TerneuzcnGent bij Sluiskil en Sas van Gent vóór de a.s. bietencampagne te her stellen, i De door bovengenoemd bureau verzamelde gegevens inzake het transport over deze bruggen zijn aan den hoofdingenieur- directeur ia Zeeland ter hand gesteld. Van hem werd bericht ont vangen, dat deze aangelegen heid de volle aandacht heeft. Zomerfeest N.J.V. De Prov. Commissie Zeeland van het Ned. Jongelings Ver bond hoopt op Zaterdag 27 Juli a.s. een Zomerfeest te houden De heer M. A. Geuzen spreekt de openingsrede uit voor de Alg. Verg. der Z.L.M. te Goes Geheel rechts, zittend, minister Mansholt. ARNEMUIDEN. Onder presidium van loco-bur gemeester J. Langebeeke verga derde de raad. Medegedeeld werd', dat de verordeningen tot beteuge ling van de losbandigheid der straatjeugd; tot beperking van losloopende honden en die van de Zondagssluiting der cafe's van kracht zijn geworden. B en W leg den de gemeente-rekening 1944 over, met een batig saldo voor den gewonen dienst van f 4812,40 en voor den kapitaaldienst van f 172,18. Veder werden gewijzigd de begrootingen van 1945 en 1946 zooals door B. en W. was voor gesteld. Vastgesteld werd de ver ordening op de heffing van hon denbelasting. Een nieuwe salaris-regeling voor het secretarie-personeel werd eveneens vastgesteld. Het Friesch Dagblad vertelt het nieuwste verhaal over de Haagsche bureaucratie Een Friesche importeur vroeg een importvergunning voor een artikel van belang voor den hooibouw. Natuurlijk kreeg hij niet zoo maar die vergunning. Dat kan ook niet. Hij moest de urgentie aantoonen. En hij deed het met daverend succes op de volgende wijze: als we niet hard opschieten, dan wordt het gras te lang en te droog en dan.komen er Coloradoke vers in. Het succes was 100 pet. Sedert zegt men hier in het Noordenals je in Den Haag je doel niet kunt bereiken, ga met Coloradokevers werken. te 'sE Hendrikskinderen. Na dat de deelnemers, welke uit alle deelen van de provincie in Goes samenkomen, door een pijperscorps naar de plaats van samenkomst zijn geleid, zullen daar spreken de presidente van de Federatie van Meisjesvereen, in Nederland Mevr, Sickesz— Snijders van Terneuzen en Ds de Roos van 's H, Hendrikskin deren. De dag zal verder wor den gevuld met wedstrijden, volksspelen, volksdansen, sa menzang en muziek. Eind Augustus worden de lei ders der C-J.M.V.'s te Aarden burg samengeroepen op het buiten de „Elderschans", al waar een trainingskamp van 7 dagen wordt gehouden. Inspectie Chr. Volks onderwijs. Het Hoofdbestuur der Ver- eeniging voor Christelijk Volks, onderwijs heeft in zijn jongste vergadering tot Inspecteurs zij ner scholen in de provincie Zee land benoemd Ds W. C. van Burgeier, Herv. predikant te Ovezande en de heer S. Ste- merding, burgemeester van O.- en W .-Souburg. VLISSINGEN. Concerten. Vanavond hoopt „St. Ceaci» lia" om 8 uur o.l.v. dhr Jac. Hollaers een concert op de tent in 't Bellamypark te geven. Voorts zullen de Mandoline- vereenigingen „Tovido" alhier en de „Tokkelaars" uit Middel burg a.s. Vrijdagavond om 8 uur concerteeren o.l.v. dhr M. P. Ventevogel. Fossiele verzameling. Door de afd. Vlissingen van den Ned. Jeugdbond voor Na tuurstudie is in de étalage van het pand Walstraat 33 een keu rige verzameling fossiele schel- j pen geëtaleerd, welke bij de i dichtma'king van den Nolledijk I door deze jongelui in de omge- ving zijn gevonden. Brand in de buitenhaven. ~Op de dryvende werkplaats van de M.U.Z., gelegen achter in de buitenhaven, ontstond gisteroch tend half negen een felle brand. Bij 't smeden vlogen vonken over •t dek, die in de aanwezige vettig heid voedsel vonden, terwijl ook de aanwezige benzine en gasolie vlain vatten. Er ontwikkelde zich een diclite wolk van rook. De Vliss. brandweer was spoedig ter plaat se, terwijl ook een waterboot van de S.H.V. te hulp snelde. Men kon echter niet verhinderen, dat de beide ijzeren loodsen uitbrand den. Het houten magazijn-kantoor tje kon worden behouden. GOES. De gemeenteraad zal a.s. Maandag 15 Juli vergaderen. O.m. komt dan aan de orde de begrooting 1946. Vanwege de Algem. Ned. Bond ter verspr. van het stenografie stelsel I. Pitman, werd op 2 en f Juli in de Pitmanschool te Goes een examen gehouden. Het diploma Stenografie A (vaardig heid) kon worden uitgereikt aan de dames: M. Burg, Goes; M. v. Stel, Wemeldinge; N. D. Wal- hout, BoTssele en J. A. J. WoIbo te Driewegen. Het diploma Stenografie B (130 lettergr. p. m.) kon worden uit gereikt aan mej. A. Meulpolder te Kapelle. Aan 1 cand. kon het diploma niet uitgereikt worden. Het diploma kantoortypist werd uitgereikt aan dhr M. P. Bruel, mej. P. van Fraassen, beiden te Goes; mej. J. de Graaf, Kloetinge; mej. St. Groenleer, Kapelle; dhr L. Kraak, Wolphaartsdjjk; dhr G. W. Aerts, Rilland; dhr Karei v. Berghem, Wemeldinge; dhr H. A. Breker, Krabbendyke; mej. J. J. van Halst, Wisaankerxe; mej. W. N. v. d. Hamer, Wemeldinge; mej. Ida A. Maritz, 's-H. H. Kinderen; mej. St. O. Blok, Kruiningenj mej. L. Harthoorn, Krabbendyke; mej. J. Markusse, Kats; dhr Com. Minnaar, Ierseke; mej. P. M. Sinlte, Krabbendyke; dhr M. J. de Bart, mej. M. Burg, dhr W. A. v. Kiemen, mej. P. Krom- been, dhr D. W. Lievense, allen te Goes; dhr M. Vermaire, Wemel dinge; mej. C. Corstanje, Goes; mej. Cl. O. de Graaf en dhr M. J. Groenleer, beiden te Kapelle; dhr A. Janse en dhr J. de Weerdt, beiden te Goes; dhr M. v. Baaien, Nieuwdorp; mej. N. G. Bour- graaf, Wemeldinge; mej. Mart. de. Graaf, Kloetinge; dhr L. L. v. Halst, Wissenkerke; dhr C. M. v. d. Jagt, mej. A. v. Poelje en dhr J. L. M. Poley, allen te Ier seke; mej. L. P. de Looff en mej. J. J. J. Servaas, beiden te Wemeldinge; dhr Q. Pieper, Waarde; dhr M. v. d. Vrie, 's-H. H. Kinderen; dhr P. G. Booke- laar, dhr A. Godeschalk, mej. J. v. d. Kreeke, mej. W. T. v. Liere, allen te Goes; dhr C. de Neef, Wemeldinge; dhr J. Tj. Visser, Goes. Niet een der candidaten ma- chineschrijven behoefde te worden afgewezen. Alle candidaten waren leerlingen van de Pitmanschool te Goes, onder directie van de dames Ciueq en Bliek. Voor de nieuwe cursussen, welke in Sep tember aanvangen, wordt ver wezen naar de adv. in dit blad. KLOETINGE, Zaterdagavond om acht uur hoopt „Excelsior" een concert te geven. Op het publiek wordt een dringend beroep gedaan er toe mee te werken, dat het in de omgeving van de tent rus-

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2