De Tweede Kamer Regeeringsverklaring. Christendom en Humanisme. Uitkeering vergoeding oorlogsschade. over de Belastingplannen. 0Ë ÖILT Zfc&Ts Het Nederlandsche zilvergeld. Bond v. Chr. Politieambtenaren Laatste berichten. KRUIMELTJES Vrij warm. In den ochtend enkele over dravende wolkenvelden, zwak' ke of matige wind, vrij warm. Op de vraag of Christendom en Humanisme kunnen samengaan, is door Prof. Tielrooy in het onaf hankelijk socialistisch weekblad „De Baanbreker" het volgende antwoord gegeven: „Als wereldbeschouwing" staat het humanisme, althans in zijn zuiverste gedaante, lijnrecht tegenover het Christendom. Deze religie neemt een persoonlijke God aan; den humanist daarentegen is van God niets bekend. De christen gelooft, dat de mensch tot slecht heid is vervallen; wij humanisten noemen hem, ondanks het demo nische dat wij in hem teekenen in aanleg toch goed. Volgens het Christendom heeft „God' tussohen zich en den mensch een „middelaar" gesteld, die den mensch van de gevolgen zijner zondigheid kan verlossen, volgens ons heeft de mensch in zichzelf de kracht de zonde te bestrijden: en hetgeen sedert ne gentien ecuwen van den „midde laar", van Christus dus wordt ver haald, houden wij voor een van de vele mythen, die in den loop der tijden door de verbeeldings kracht van het menschdom zijn geschapen. Terwijl de christenen meenen, op belooning hiernamaals te kun nen hopen en bestraffing te moe ten vreezen, zeggen wij, dat geen mensch ter wereld omtrent zijn toekomst hiernamaals iets hoege naamd kan weten of vermoeden. De christenen gelooven dat er wonderen, dat is afwijkingen van de wetten der natuur, geschied zijn en nog kunnen geschieden; wij humanisten hebben nooit een wonder gezien en achten alle ver halen over dergelijke gebeurtenis sen volmaakt onbewezen. Het Christendom leert dat in den Bij bel een deel der goddelijke waar heid geopenbaard is; de humanist ziet in dat boek sleohts een pro duct van den menschelijken geest, onvolmaakt als al wat menschen produceeren. Christenen, tenslotte, nemen stellingen aan die met de menschelijke rede in strijd zijn; wanneer het op de waarheid aan komt, is voor het humanisme de rede het hoogste gezag. Men ziet, geen grooter tegen stelling is denkbaar, dan tusschen de wereldbeschouwing van het Christendom en die van het zui vere humanisme". „Patrimonium", waaraan wij dit citaat ontleenen merkt hierbij op: Inderdaad, hier is een scherpe tegenstelling. En deze antithese maakt ook op politiek en sociaal gebied telkens weer scheiding. Het principieel verschil in le vens- en wereldbeschouwing leidt tot verschil in standpunt ten aan zien van het gezag, van de taak der Overheid, van het burgerlijk recht (huwelijk en echtscheiding), van het strafrecht, van het onder wijs, van de Zondagswet, in het algemeen van hetgeen recht is, van den eigendom, van de sociale verhoudingen. De humanist zal, omdat hij feitelijk geen rekening houdt met het feit der zonde, ook vele sociale en economische pro blemen anders zien dan de Christen. In een land als het onze, waar het Christendom machtige invloed op de bevolking heeft uitgeoefend zal soms practische overeenstem ming tusschen Christendom en hu manisten mogelijk zijn. Maar wij moeten ons toch voorbereiden op een steeds scherpere antithese, naarmate de ontkerstening toe neemt en men van beide zijden zich de consequenties der begin selen meer bewust wordt. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 384 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 10 Juli 1946 Abonn.prqs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. De Russen slaan hun slag. Een door kolonel-generaal j Koerasof, bevelhebber van de Sowjet-Russische bezettings troepen in Oostenrijk, onder- teekende order bepaalt „Duitach eigendom in Ooste lijk Oostenrijk is, in overeen stemming met het beslu.t van de drie mogendheden ter Ber- lijnsche conferentie, eigendom van de Sowjet-Unie geworden als gedeeltelijke schadevergoe- ding voor de door de Duit-1 schers in Sowiet-Rusland aan- gerichte schade." Door deze or- der worden alle bestaande aan- deelen van de betrokken maat schappijen geannuleerd. De fa brieken, die Sowjet-Russisch eigendom worden, zullen geëx ploiteerd blijven worden onder inachtneming van de Oosten- rij ksche wetten ten aanzien van rechten en belangen der arbei ders. MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIË. Maandag is in de kolenmijn van Helchteren en Zolder een staking uitgebroken onder de machinisten. De staking dreigt den geheelen arbeid der mijn lam te leggen. Dientengevolge werd door den gouverneur der provincie tot de burgerlijke requisitie overgegaan. DE GROOTSTE SLUIS TER WERELD WEER IN GEBRUIK. Als de omstandigheden niet al te zeer tegen werken, zal Donder dag 18 Juli a.s. in IJmuiden de Noordersluis, die de Duitschers in September 1944 getracht heb ben onherstelbaar te vernielen, in gebruik worden genomen. De opening zal geschieden door den directeur-generaal van den rijks waterstaat Ir W. J. H. Harmsen in aanwezigheid van een aantal officieele gasten. De opening valt samen met de binnenkomst van het vlaggeschip van Amsterdam de „Oranje" dat dan voor de tweede keer na de bevrijding naar Nederland komt en ook nu weer repatrieerenden aan boord heeft. DE KABINETSVORMING IN ITALIË. Tegen Maandag 19 Juli a.s. zal de constitueerende vergadering bijeengeroepen worden, aldus de Italiaansche eerste minister de Gaspu-i. Voor dezen dag moet de kabinctsvorming gereed zijn an ders zal de vergadering de zaak in handen nemen. Er schijnen nog moeilijkheden te bestaan in ver band met de portefeuille van Bin- nenlandsche Zaken. Verdeeling Duitsche kustvloot. De Duitsche kustvloot, welke voor de Duitsche economie wordt gehandhaafd, is gisteren tusschen de verschillende zone's verdeeld, Van de 427 schepen met een tonnage van 165.000 ton ontvangt de Britsche zone 81 pet., de Amerikaanschc 12 pet, en de Sowjetzone 7 pet. De Franschen hadden geen deel hieraan, daar er in hun zone geen havens zijn. DE DUITSCTE ACTIVA IN ZWEDEN. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de onder- teekening van de Zweedsch- geallieerde overeenkomst be treffende de door de Zweden beheerde Duitsche activa zal ge schieden, zoodra de officieele goedkeuring uit Stockholm ont vangen zal zijn. Amerikaansche officieele per sonen hebben medegedeeld, dat de Zweedsche delegatie heeft toegestemd ongeveer drie kwart van de 387 millioen dollar be dragende activa in Zweden aan de geallieerde herstelbetalings commissie over te dragen. VERBINDING ANTWER PEN—NEDERL. INDIE. „De Gazet" deelt mede, dat bin nenkort een geregelde dienst tus schen de groote Belgische haven stad en Indië door de s.m. „Ne derland" en de „Rotterdamsche Lloyd" zal worden onderhouden. Omstreeks half Juli zal de „Sa- paroea" lading innemen te Ant werpen, met bestemming voor Indië. Van bevoegde zijde vernemen wij ten aanzien van de geruch ten, als zou er een belangrijk deel van het indertijd in de Vereenigde Staten gekochte en aangemunte zilver verloren zijn gegaan, het volgende ln totaal werd in de V. S. tot een bedrag van 193 millioen gulden aan zilver gekocht en aangemunt, waarvan ruim 2 millioen door het militair gezag in het eerder bevrijde deel van Nederland in omloop is ge bracht. Later is van het in Amerika gemunte geld weer ongeveer een half mililoen omgesmolten en ter beschikking gesteld van de zilverindustrie om den export te stimuleeren. Bij het transport van het zilver van Amerika naar Neder land zijn er eenige kisten met specie gebroken en moet aan genomen worden, dat bij dit voorval een zeer klein deel ver dwenen is, hetwelk evenwel in geen verhouding staat tot de veronderstelde bedragen bij ge ruchte genoemd. Een eigenaardige toelichting. Aangenomen moet worden, dat een zeer klein deel ver dwenen is. Waarom niet rond uit meegedeeld voor welk be drag aan zilver it verloren ge gaan Molestverzekeringmaatschappijen mogen geen uitkeeringen doen. Eerzame burgers genoodzaakt schulden te maken. Op grond van een door het ministerie van Financiën getroffen regeling, zullen de uitkeeringen van de onderlinge molestverzeke- ringsmaatschappijen aan bij haar verzekerde slachtoffers gestort moeten worden op een geblokkeerde rekening bij de Herstelbank. Deze laatste zal beslissen over de definitieve uitkeering aan de rechthebbenden. Tot nu toe, aldus het „Vrije Volk", bestaat deze regeling slechts op papierde Herstelbank heeft n.l. nog geen toestemming gegeven tot het storten der uitkeeringen; de betrokken oorlogsslachtoffers bleven dan ook verstoken van de uitkeering, waarop zij recht hebben. Wel hebben velen van hen inmiddels de schade aan htm huizen laten herstellen en zij worden thans door de aannemers aangesproken voor de betaling der kosten. In principe bestaat de mogelijkheid, dergelijke rekeningen in te dienen bij het College van Algemeen? Commissarissen voor den wederopbouw, doch het is gebleken, dat de betaling langs dezen weg al evenmin vlot verloopt. De situatie is dan ook zoo geworden, dat bona-fide Nederlanders, die voor den oorlog gewend waren hun schulden op tijd te betalen, thans aangesproken worden voor rekeningen, die zij onmogelijk kunnen voldoen, om dat hun erkend recht op uitkeering door een molest- verzekeringsmaatschappij in de lucht hangt. Het is te wenschen, dat aan dezen onaangenamen toestand spoedig een einde komt en dat dus de Herstelbank haar werkzaamheden ook op dit gebied der molestuitkeeringen zeer spoedig ter hand neemt. NEDERLANDSCH VLIEGTUIG VERMIST. Een Mitchell-vliegtuig (B25) van het Nederlandsch-indische leger werd tusschen 2 en 4 Juni boven Sumatra vermist. Er zijn geen S.O.S. of andere noodsei nen van het vliegtuig ontvan gen. Onderzoekingen hebben vertraging ondervonden, door dat het mogelijke ongeluk bo ven Indonesisch gebied is ge beurd. MOEILIJKHEDEN BIJ DE EVACUATIE. Sedert Donderdag zijn op in structies van de T.R.I.. alle mannen tusschen 16 en 50, die voor verdere wegleiding uit Malang naar Soerakarta zijn vervoerd, vast gehouden. Se dert bovengenoemden datum zijn slechts vrouwen en kinde ren en mannen boven de 50, op transport gesteld. MEELINDUSTRIE IN STAKING? Er zijn ernstige moeilijkheden ontstaan in de meelindustrie. Een door het College van Rijksbemid delaars bekend gemaakte loonre geling heeft zulk een ontstemming bij de arbeiders in de meelfabrie ken verwekt, dat stakingen niet uitgesloten zijn. Na langdurige voorbereidingen heeft het College van Rijksbemid delaars een beslissing genomen inzake de loonen en arbeidsvoor waarden in de meelindustrie. Deze beslissing is uitvoerig besproken op een vergadering van de samen werkende organisaties, die Sater dag te Amsterdam plaats vond. De ontstemming in nagenoeg alle meelfabrieken heeft een zoo danige hoogte bereikt, dat con flicten niet te voorkomen zijn, indien voor diverse fabrieken geen bevredigende oplossing wordt ge vonden, die een rustige bedrijf s- gang waarborgt. TEXTIELPUNTEN OP KOMST. Voor 1 Mei 1947 zullen nog 40 of 45 textielpunten worden aangewezen, zoodat wij dan vanaf 1 Mei 1946 in totaal 70 of 75 punten gehad hebben. Wij vernemen het met ge noegen. Wanneer althans op die tex tielpunten ook textiel verkrijg baar wordt gesteld, Directoraat-Generaal van Scheepvaart. Met het optreden van het nieuwe kabinet is het ministerie van scheepvaart opgeheven. De zaken van het ministerie wor den voortgezet door het inmid dels ingestelde directoraat-ge neraal van scheepvaart, ressor- teerende onder het ministerie van verkeer. Tot directeur-ge neraal van scheepvaart is be noemd mr J. J. Oyevaar. Door kogel uit stengun gedood. Zondagmiddag werd de 21-ja- rige M. v. Brakel, afkomstig uit Zwijndrecht, soldaat van de 3e compagnie T.B.B., die in de ar senaalkazerne te Bergen op Zoom op wacht 'tornt tet b'. Op 2, 3 en 4 Juli hield dc Bond van Christelijke Politie.ambte naren in Nederland zijn jaar lij ktrhc algcmcenc vergadering in het prachtig gelegen Vor mingsoord „Drakenburgh" te Baaru. Er heerschte een uitste kende stemming, welke getuig de van een sterke ^onderlinge saamhoorigheid. In zijn ope ningswoord gewaagde de Bonds voorzitter, de heer G. van Net ten te Utrecht van de gewel dige toeneming vait het leden tal. Bij de opheffing in 1941 be droeg het aantal leden 2250, doch sinds de hervatting van de werkzaamheden van den bond na de bevrijding is dit aantal met groote sprongen tot 5250 gestegen. T.a.v. de herorganisatie der politic konden zoowel verblij dende als teleurstellende mede- deelingen, worden gedaan. Ten zeerste werd betreurd, dat de politieorganisaties door de Re geering veel minder dan wen- schelijk moet worden geacht in de reorganisatieplannen zijn be trokken. Aangedrongen zal wor den op spoedige regeling van het georganiseerd overleg voor de politie en de vorming van dienstcommissies, zoowel voor de rij'ks- als voor de gemeente politie. Ook de salarieering dient beter te worden geregeld. Met name is verhoog;ing voor de pas aangestelde politie-amb- tenaren dringend noodzakelijk. Afscheid werd genomen van den Bondssecretaris, dhr Mr A. H. van de Veen, die een andere betrekking aanvaardde. In zijn plaats werd benoemd dhr D. Rook te Amsterdam. In de plaats van het in 1945 door de algemeene vergadering benoemde tijdelijke Hoofdbe stuur werd een geheel nieuw, definitief Hoofdbestuur geko zen. Aan de aftredende Hoofd bestuursleden, waaronder er meerdere waren, die reeds ja renlang in het Hoofdbestuur zitting hadden, werd dank ge bracht voor hun vele werk zaamheden als zoodanig ver richt. Bij de behandeling der afdee- lingsvoorsteilen kwamen tal van aangelegenheden ter sprake, die nog nadere voorziening be hoeven. In het komende jaar staat het nieuwe Hoofdbestuur dan ook veel arbeid van belang rijken aard te wac„ten. Het weet zich evenwel gedragen door het vertrouwen der leden. waking van Duitsche geïnter neerden, door een kogel uit een stengun getroffen en doode- lijk verwond, waardoor hij reeds spoedig daarna overleed. Hij werd gevonden liggende op den grond en bloedend uit mond en neus. Het bleek, dat hij een schotwond in de linker borst had. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat hij zijn stengun te hard op den grond heeft geplaatst tengevolge waarvan deze is afgegaan. Auto-dieven gesnapt. De politie heeft in wel zeer korten tijd opheldering gebracht in een auto-diefstal, die dezer dagen in Haarlem gepleegd werd. Om half 2 's nachts alarmeer de de eigenaar van den wagen de politie, die onmiddellijk het signalement van de auto per te lex door het heele land ver spreidde. Om 6 uur 's ochtends hield de politie te Bolsward een auto aan, die aan het signale ment beantwoordde. De auto reed echter in volle vaart door, waarop een der agenten zijn re volver trok en een achterband stuk schoot. De wagen reeds desondanks door tot hij bij een volgenden politiepost, die in al lerijl gealarmeerd was, tot staan werd gebracht. Het bleek inderdaad, dat het hier de auto betrof die gezocht werd, evenals trouwens de in zittenden, goede bekenden uit Haarlemsche onderwereld. Ierland, land van melk en honing. De „News of the World" be vat een reportage uit Ierland, die als een sprookje aandoet. Het vroeger zoo arme Ier land, dat geen oorlog heeft ge kend, is een land van melk en honing. Voedsel is er in over vloed te krijgen. Men kan er eieren bij het dozijn en nog meer koopen. De veestapel is zeer groot. Er zijn millioenen kippen en ander gevogelte en men beschikt over groote voor raden kaas en vet. Ook kan men zooveel sinaasappelen, ba nanen en citroenen koopen als men wil. Het is te begrijpen, dat de Engelschen Ierland als hun vacantie-paradijs uitkiezen. Er zijn thans onderhandelin gen met Ierland gaande, ten einde de uitvoer naar Engeland te vergrooten. De Ieren zijn bereid Engeland prioriteit te verleenen, o.a. wegens de nabije ligging en bet gemakkelijke HJWSPWt, De Tweede Kamer heeft giste ren een begin gemaakt met de be spreking van de regeeringsver klaring. De heer Schouten (A.R.) vraagt, waarop het ver-trouwen, dat de regeering heeft in den steun van buiten de vegeering staande groepen, steunt. Bij de Kabinetsformatie is immers van zulk vertrouwen niets gebleken. De regeering heeft nu gezegd; ik verwacht van u vertrouwen, maar ik geef dat vertrouwen niet. Het heeft de aandacht getrok ken, dat zoowel de heer Scher- merhorn als de heer Vorrink te voren verklaard hebben, niet te vinden te zijn voor een nationaal Kabinet. Zij hadden het recht daartoe, maar hoe kan de Kabi netsformateur nu vertrouwen heb ben in brcedere instemming? Hier klopt iets niet. Spr. vraagt verder welke be- teekenis er moet worden gehecht aan den passus in de regeerings verklaring over de bedrijfsorgani satie en spreekt verder van teleur stelling, die het optreden van dit Kabinet bij de Antirevolution- nairen gewekt heeft. De grootst mogelijke eendracht is in dit tijds- gewricht noodig en om die te be reiken is een nationaal Kabinet een conditio sine qua non. Wat spr. gezegd heeft dient niet ter inleiding van oppositie. Het betreft alleen een zakelijke teleur stelling. De tegensteling, waar over men het dikwijls heeft, is die van progressie-conservatisme. Deze I formuleering is geheel fout; de 1 tegenstelling bestaat alleen op het gebied der progressie zelf. Op het gebied der financiën dient spoedig een andere koers te wor den genomen; de toestand van thans is niet lang meer houdbaar. De regeeringsverklaring geeft hier geen houvast, evenmin als ten aanzien van het Indisch be leid. Wat beteekent de passus be treffende een voor deze periode geëigend bestuursorgaan? En wat is er waar van de geruchten omtrent Prof. Schermerhorn en Prof. Logemann? Wanneer de eerste naar Indië zou gaan in een ambtelijke functie en de tweede voorzitter van de Rijksconferen- tie zou worden, zou zoowel het een als het ander betreurenswaar dig zijn. Met dergelijke benoemin gen zou men de Antirevolution- nairen op een belangrijk deel van het regeeringsbeleid in oppositie drijven. De A.R. begeeren niet anders dan gouvernementeel te zijn, maar of het zal kunnen, hangt van de regeering af. De heer T i 1 a n u s (C.H.) vraagt zich af, of het overleg plegen met slechts enkele fracties de meest voor de hand liggende weg was. De P. v. d. A. leefde in een overspannen hausse-stemming en deze heeft ook den formateur i parten gespeeld. Liever had spr. een nationaal Kabinet gezien, al begrijpt hij, dat de formateur er rekening mede moest houden, dat de P.v.d.A. niet wenschte mede te werken in die richting. De kwalificatie, dat o.a. de C.H. reactionair zouden zijn, werpt spr. ver van zich af. Zij behooren tot het bestand met vooruitstrevend karakter, waar over het Nederlandsche volk zich heeft uitgesproken. Over enkele punten der regee ringsverklaring, o.a. dat betref fende kleine boerenbedrijven, zou spr. gaarne eenige verduidelijking zien. Laat de regeering zich niet blind staren op het getal van 61 stem men in de Kamer. De parlemen taire geschiedenis leert, dat de uitvoering van een program dik wijls tot moeilijkheden leidt. Bo vendien gelooft spr. dat een der steunpilaren van het Kabinet van weinig soliede structuur is. Als de heer Schermerhorn naar Indië zou gaan, zou spr. dat betreuren. Het verheugt hem, dat het Ka binet het Christendom als grond slag wil nemen. Het Nederl. volk heeft zich daarvoor ook uitge sproken. De C.H. zullen tegen over de regeering een kalm-af- wachtende houding aannemen. De heer B i e r e m a (P. v. d. V) zegt, dat de regeeringsverkla ring weinig houvast biedt. Dit Kabinet heeft zijn instemming niet; een nationaal Kabinet ware ■beter geweest. Sprekers partij zal de regeering gaarne steunen maar zij zal traoh- ten de overheidsbemoeiing in te krimpen en de financiën gezond te maken. Dit laatste met hand having van de waarde van de munt. Spr. heeft in de regeerings verklaring gemist een mededeeling over de berechting der politieke delinquenten. Dit kankergezwel dient zoo vlug mogelijk te wor den uitgesneden. Voorts heeft spr. noode gemist een verzekering, dat in Indië orde en rust zullen worden hersteld. De heer Wagenaar (Comm.) t betwijfelt of deze legeeriug be- I antwoord aar» den wil der kiezers, Immers heeft het socialistische volksdeel tien Communisten ge kozen, terwijl het niet in de re- geering gekozen is. In de plaats daarvan heeft de K.V.P. het over wicht gekregen. Slechts één pers orgaan was geheel tevreden over dit Kabinet, n.l. het orgaan van den heer Komme. Spr. betreurt, dat de heeren Kortenhorst en Romme aan de touwtjes trekken. Zij weten nauwkeurig wat zij willen. Spr. betoogt verder, dat het re- geeringsprogram verder dan ooit verwijderd is van socialisatie, en dat er in deze regeeringsverkla ring geen sprake is van een voort zetting van het tot nu toe ge voerde Indische beleid. Eer klinkt zij als een oorlogsverklaring aan het Indonesische volk. Spr. gelooft, dat de z.g. christe lijke beginselen in het staatsbestel beperking der gewetensvrijheid met zich brengen voor dat deel der bevolking, dat zijn levensblij heid ontleent aan hoogere dan Christelijke normen. De heer v. d. Goes van N a t e r s (P. v. d. A.) noemt dit Kabinet het resultaat van on bevredigende verkiezingen. Spr.'s fractie heeft gaarne overleg ge- pleegd met Dr Beel niet over een program, maar over een basis van parlementaire samenwerking. Een nationaal Kabinet wenschte spr. niet, omdat voor de verkiezingen gebleken is van een felle distan- ciëering ten opzichte van de P. I v. d. A. door de conservatieve groepen. Voor spr. is het een te leurstelling, dat de heeren Scher merhorn en Logemann geen deel meer uitmaken van de regeering. Ook is het te betreuren, dat minister Vos niet meer recht streeks in het economisch beleid ingeschakeld is, maar spr. ver trouwt, dat de constructieve ge dachte in het Kabinet aanwezig zal zijn. Spr. dringt bij den Minister van Justitie aan op doortastendheid ten aanzien van den Hoogen Raad. Het zal rondom den Hoo gen Raad niet rustig worden als men dat college met rust laat. Wat Indië betreft zal de re geering den noodigen armslag moeten hebben. Zij heeft hier een roeping. Nieuwe bestuursvormen zullen in den overgangstijd noo- dig zijn. De heer Romme (K.V.P.) zegt, dat zijn fractie de regeering- verklaring met voldoening gehoord heeft. Het Indische vraagstuk is wel het allesbeheerscliende punt in het komende staatsbeleid. De regeering streve er naar, de op lossing in vredelievendheid en ordelievendheid te vinden. De orde dient dan ook hersteld, dat is onze primaire nationale ver plichting. Spr. hoopt, dat de Rijksconfe- rentie spoedig zal worden ge houden. op- tiw van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.32 u., onder 20.57 u. Maan op 18.51 u„ onder 2.06 u. V.M. 14 Juli. Hoog water te Vlissingen Donderdag 11 Juli: 12.22 u. 1.60 m. N.A.P. Wordt de endernemers- activiteit aangewakkerd? De N. R. Crt. Juicht het toe, dat de minister van financiën, blijkens 't aan de Statcn-Gencraai overgelegde belastingplan, voor nemens is de belastingdruk op de N.V. te vermindereu. De minister wil dus de onder- nemersactiviteit aanwakkeren door een flink deel van de winst aan den ondernemer te laten? Ja, als die ondernemer een N.V. is, maar neen, als hij zijn zaak niet in den N.V.- vorm heeft gestoken, dooh deze een eenmanszaak is of door een firma of een ge wone commanditaire ven nootschap wordt gedreven. Ziellier onze groote grief tegen dit urgentieprogram. Voor de eenmanszaak en de firma komt er geen vermindering van druk, ja, meermalen zelfs een verzwaring door de herziening van het tarief van de inkomstenbelasting, ter- j wijl tooh deze druk óók reeds zeer i zwaar was, te zwaar althans om een gezonde ontplooiing van den ondernemerslust toe te laten. Want de ondernemer die eerst 12 pet. van de winst aan onder nemingsbelasting en daarna nog j eens 50, 60 tot 75 pet. van het I restant aan inkomstenbelasting moet afstaan, die „gelooft het wel", die gaat zich niet meer in spannen om zijn zaak op te wer ken. En nu moet men niet den ken, dat die 50 pet. aan inkomsten belasting alleen moet worden be taald bij exorbitante inkomens neen, zij wordt verschuldigd wan neer het inkomen boven f 18.000 stijgt. Is de belastingplichtige on getrouwd, dan (begint dit nog vroeger. De eerste editie van den ge- drukten Engelschen bijbei be kend als de Coverdale-verta- ling, welk, in 1533 het licht zag, is te Londen verkocht voor 2000 pond steihng. De Zuid-Afrikaansche regee ring heeft de doodstraf voor sabotage en onwettig bezit van vuurwapenen afgeschaft. Gedu rende den oorlog werd deze straf voor de bedoelde misdrij ven ingesteld. Tengevolge van een wette lijke regeling zal het voor de geheele bevolking van Zuid- Afrika mogelijk worden gratis ziekenhuisbehandeling te krij gen. De News Chronicle schrijft, dat volgens cijfers van de ver eenigde Bijbelgenootschappen, waarin ook Nederland verte genwoordigd is, in Nederland de behoefte bestaat aan 150.000 bijbels in het Nederlandsch en 25.000 in het Friesch. Te Napels heeft een protest bijeenkomst plaats gehad tegen de beslissingen der ministers te Parijs. Alle politieke partijen namen deel aan een optocht door de straten der stad. President Truman heeft de begrooting voor de marine van ruim 4 milliard geteekend. Op bevel van de Amerikaan sche overheid zullen de onge veer drie millioen inwoners van Groot-Hessen medisch onder zocht worden op venerische ziekten. Personen, die aan der gelijke ziekten lijden en zich niet vrijwillig onder behande ling willen stellen, zullen in ziekenhuis-„hechtenis" worden genomen. Volgens majoor-generaal Keating, bevelhebber der Amerikaansche troepen te Ber lijn, zijn gedurende de laatste wéék vier Amerikanen uit de Sowjet-Rwssische bezettings zone ji.Jrdweüü», BELGISCHE REGEERING DEMISSIONAIR. Een door de heeren Mer- tens, Dierckx en Glineur bij den Belgischen Senaat inge diende motie van vertrouwen is met 79 tegen 78 stemmen bij drie onthoudingen ver worpen. Na den uitslag der stem ming te hebben gehoord, verlieten de Ministers de zaal, waarna de zitting on middellijk werd opgeheven. De regeering is thans de missionair. 1 De Belgische minister-president Achile van Acker, heeft den Prins-regent de ontslagaanvrage van zijn kabinet aangeboden- 11e Prins-regent heeft het ontslag in gewilligd en de heer van Acker verzocht, de loopende zaken af te handelen. Nationale Comité bekrach tigt Soekarno's tijdelijke dictatorschap. Het Indonesisch Nationaal comité heeft gisteren zijn be krachtiging verleend aan den door het Indonesische kabinet getrof fen noodmaatregel. Voorts werd bepaald, dat de president tot den tijd, dat kabinet en regeering weer normaal hun functies kunnen hervatten per soonlijk jegens het Nationaal co mité verantwoordelijk zal zijn, terwijlzoodra de toestand van het land weer normale verhoudingen zal hebben aangenomen, de buiten gewone macht van den president weer aan den ministerraad zal worden overgedragen. De uitnoodigingen voor de vredesconferentie. De tekst van de uitnoodigingen, die Frankrijk gistermorgen naar de hoofdsteden van de 21 staten, die deel zullen nemen aan de vre desconferentie, heeft gezonden, luidt als volgt „Uit naam van den raad van ministers van Buitenlandsche Za ken heeft de Fransche regecring de eer, de regeering van uit te noodigen deel te nemen aan het opstellen der vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland, en een ver tegenwoordigende delegatie naar de conferentie te zenden, die in het palais de Luxembourg op 29 Juli 1946 zal geopend worden. De jamprijzen. De jamfabrikanten zullen in de gelegenheid worden gesteld, naast de bestaande hui&houdjam 2 weer, zij het nog in beperkte mate, hun kwaliteit 1 te brengen. Deze jam zal slechts geleverd worden in potten van 450 gram. Het grootere percentage edel- pulp, dat hierin is verwerkt, maakt een hoogeren prijs nood zakelijk. Deze is gesteld op f 0,66 per pot van 450 gram voor den consument. De prijs voor huis- houdjam 2 in deze verpakking blijft f 0,52 voor den consument. KRABBENDIJKE. Veiling van 9 Juli; Roode bessen Pro- lef ie 891,24; ld. Duitsche Zure t.m. 71; Witte bessen t.m. 80, Kruisbessen I 5269, Kruisbes sen II t.m. 30; Frambozen 1.31 1.38; Zure Morellen t.m. 79; Yellow Transparant (val) t.m. 52.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1