De Indische chaos, Prof. Schermerhorn niet naar indië? Voorbereiding Vredesconferentie. Weinig belovende gang van zaken, t Russische tegenwerking, Het optreden van de Engelschen in Nederl.-lndië Ouitsche V-bommen in de Schelde. Voorw. builen vervolging elelllog. PI Bïgf-T SSCITj Aanhoudend droog weer. Overdag matige noordelijke wind, enkele wolkenvelden, droog weer, zelfde tempera tuur- Droeve berichten komen - uit Indië. Door de extremittiecbe benden wordt daar een schrikkelijke terreur uitgeoeiend. Het hoogtepunt, of beter het dieptepunt werd bereikt bij de Chineezen-moorden te Tangc- rang, waaromtrent thans ont zettende bijzonderheden wor den gepubliceerd. Het „Alg. Bandoengsch Dag blad' schreei hieromtrent o.m. „De toestand in Tangerang zeli is thans veilig, maar buiten Tangerang, in de omliggenoe kampongs aan de overzijde van de Tjsiadane is de toestand verschrikkelijk." „Niet weinig Chineezen zijn in hun eigen huizen levend ver brand, na eerst aan de bidta- fel te zijn vastgebonden. De moordenaars riepen uit: „Dit is de tijd om alle Chineezen te vermoorden." „Reeds 28 gevallen zijn offi- oieel gerapporteerd, waarbij personen levend in hun huizeu werden verbrand." „Een van tevoren uitgewerkt plan werd bij het vermoorden en gevangen nemen van perso nen systematisch gevolgd, waar bij een beestachtig optreden aan den dag werd gelegd, dat een duivelsche leiding doet ver moeden. „Veelal worden de Chineesche slachtoffers eerst mishandeld en vervolgens aan een paal ge bonden, waarna het huis met de slachtoffers in brand wordt gestoken. Oud of jong, volwas sene of kind, niemand ontkomt aan dit vreeselijk lot." De vraag moet worden gesteld wie voor dit alles verantwoor delijk is. De leiders van de „republiek" die er zich anders op beroemen dat zij het feitelijke gezag uit oefenen, schuiven de verant woordelijkheid van zich af. Wij willen dit niet, zeggen zij, maar wij hebben de men- schen niet in de hand. Dit zal wel juist zijn. Zij zijn niet met gezag bekleed' en zij hebben ook geen feitelijk ge zag. Maar des te grooter is dan ook de verantwoordelijkheid van de Nederlandsche regee ring, die inplaats van het gezag te handhaven en orde en rust te herstellen, ging onderhande len met menschen wier eenige verdienste 't is, dat zij de revo lutionaire geesten hebben wak ker geroepen, die zij thans niet weten te beheerschen. Het kan dan ook niet genoeg worden betreurd, dat het nieuwe Kabinet naar het schijnt de zelfde koers wenscht te vol gen. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 384 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Aborm.pr\js ƒ8.30 p, kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel, 8438, Giro 874289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Dingdag 9 Juli 1948 Advertentieprijs 12% cent per m.m. uitzending van den oud-premier reeds verwondering gewekt, Het was bekend, dat de F. v. d. A, op het laatste oogenblik deze benoeming alB een ei ch aan den kabinetsformateur had voorgelegd, aldus „Het Binnen, hoi", Aangezien de andere par tijen. met name de K.V.P., zich op het standpunt hadden ge steld, dat na de samenstelling van het program verder geen druk meer op den formateur behoorde te worden geoefend bij de samenstelling van het nieuwe kabinet, bleef de inwil liging van dien eisch een zaak, waarvoor de formateur alleen verantwoordelijkheid kon dra gen. Of deze eisch ten slotte geheel zou worden ingewilligd, zou te zijner tijd door den mi nisterraad, c.q. door het par lement, worden beslist. Door „Het Vrije Volk" wordt dit bericht met stelligheid te gengesproken, De regeering heeft er n.l. in geen enkel op zicht van afgezien prof. Scher merhorn als Commissaris-Gene raal naar Indonesië te sturen. Deze kwestie is zelfs niet ter sprake geweest en in het te dien aanzien ingenomen stand punt heeft het kabinet geen wijziging gebracht. GOER1NG WENSCHTE EEN APPELTJE VOOR DEN DORST. Volgens berichten uit Frank fort, is door Amerikaansche be ambten bevestigd, dat Goering, voordat de Ver. Staten den oor log ingingen, doende was met voorbereidingen voor het beleggen van een kapitaal ter waarde van vijftig millioen dollar in Ame rikaansche industrieën, voorname lijk oliemaatschappijen. Zijn doel was tweevoudig: Duit- sehen invloed te vestigen en voor zichzelf een appeltje voor den dorst opzg te leggen. De Amerikaansche assistent-procu reur-generaal, Rogge, is met ge detailleerde bewijsstukken omtrent dit plan naar Amerika terug gekeerd. Naar „Het Binnenhof" meldt, heeft de regeering af gezien van het plan prof. Schermerhorn als commissa ris-generaal naar Indië te zenden, In breede kringen had het bericht van de te verwachten AMERIKAANSCHE GRAANLEVERAN- TIES AAN NEDERLAND. Wellicht zullen de prij zen iets stijgen. Naar aanleiding van het stopzetten der voedselaankoo- pen door Amerika, door het daar thans ontbreken van de prijsbeheersching verneemt de „N. Leidsche Crt." van bevoeg de zijde, dat Nederland hier di rect geen nadeelige gevolgen van zal ondervinden, omdat de Amerik. graanleveranties voor ons land gewaarborgd zijn. De eenige invloed kan zijn, dat Ne derland misschien iets hoogere prijzen zal moeten betalen. WIJZIGING HUWELIJKS WETGEVING? Naar „Trouw" vernam, zou het nieuwe Kabinet de moge lijkheid van een wijziging der huwelijkswetgeving overwegen, waardoor de gelegenheid wordt geschapen de kerkelijke huwe lijksinzegening vooraf te doen gaan aan het sluiten van het huwelijk door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In Roomsch-Katholieken kring bestonden, zooals bekend, be zwaren tegen de thans gelden de procedure, NEDERLANDERS LANDEN OP MADOERA. Door Indonesiërs afgeslagen. Van offloiëele zijde wordt gemeld, dat een kleine macht estaande uit Nederlandsche mariniers op 5 Juli een lan ding op het eiland Madoera heeft gemaakt en daar slechts eenige uren is ge bleven. Volgens berichten uit Britsche bronnen werd de landing met een betrekkelijk klein schip uitge voerd. Antara meldt, dat daarbjj 300 mariniers .betrokken waren en dat de Indonesiërs vele Nederlanders hebben gedood of gewond. Antara voegt er aan toe, dat de Indone sische verliezen bestaan uit 3 doo- den en 12 gewopdea en dat de landing van 9 tot 14 uur heeft geduurd. Volgens de Nederlandsche Ma- rinevoorlichtlngsdienst werden 20 Indonesiërs gearresteerd en een aantal van hen gedood. Voorts werd eon aantal lichte wapenen buitgemaakt. De mariniers hadden de opdracht een hoeveelheid kle dingstukken en medioynon onder de bevolking te verdoelen. De ont vangst bleek echter niet vriend schappelijk, hetgeen zyn oorzaak vond in het feit, dat de landings plaats een centrum van terroris- tenactiviteit was. Staking te Oss. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Houtbewerkersbond, dat gepoogd had door een min nelijke schikking de loon- en arbeidsvoorwaarden bij de houtwarenfabriek Heymans te Oss te verbeteren, heef:, nu op de gestelde eischen geen ant woord is ontvangen, de arbei ders het werk laten neerleg gen. I os. Daar de draden van de weide waren doorgeknipt werd aan diefstal gedacht. Dit ver moeden bleek juist. Sporen van de dieren leidden naar België. Bij den weg naar Knocke ein digde het spoor, zoodat ver moedelijk op die plaats de die ren op een auto geladen waren. Dank zij het voortreffelijke werk van de Ned. en Belg. po litie ie het in korten tijd ge lukt de koeien op te sporen. Zij bevonden zich reeds te Zo- mergem, 15 ICM. van Gent. Zondagmiddag werden de 4 dieren per vrachtwagen naar de eigenares teruggebracht, Zondagmorgen kon voor 't eerst weer voor de kerk dienst in de Ned. Herv. Kerk geluid worden. 'ALS ER ÉÉN SCHAAP OVER DEN DAM IS;.», volgen er mCêr. Meer schapen, meer wof En vnn de wol, van de goede wol hangt het af, of er voldoende van die unieke volwollen Pejeha- stoffen gemaakt kunnen worden, Zoodra dat het geval Is zegt lederi Pejebastoffen om op te stoffen. (Ingez. Med.) Als men de vergaderingen van de vier ministers van Bui- tenlandsche Zaken te Parijs mag zien als een beeld van de straks te houden vredesconfe rentie, dan ziet het er voor de toekomst donker uit. Er hecrscht daar een voort durende spraakverwarring. Men verstaat elkaar niet of wil elkaar niet verstaan, met het gevolg, dat samenwerking vrij wel onmogelijk dreigt te wor den. Als het zóó gaat bij de inlei ding en de voorbereiding van de te houden besprekingen in kleinen kring, hoe moet het dan wel gaan als straks in de vergadering van 21 belangrijke besluiten genomen moeten wor den? Het groote twistpunt van Zaterdag vormde de eisch van Molotov, dat vóór de uitnoo- digingen voor de vredesconferen tie verzonden worden, de raad van vier de regels van proce dure voor de beraadslagingen zal opstellen. Daartegen verzetten zich de KAMPEN OP JAVA. Op onze kantoren ligt weer een lijst ter inzage van personen, die zich buiten de geall. gebieden op Java bevinden. Kerknieuws. andere ministers. Zij wilden er niet aan mee werken op deze wijze de con ferentie aan banden te leggen. Een ander punt, dat tot groote meeningsverschillen aan leiding gaf, was het Fransche voorstel, om de zittingen van de vredesconferentie te doen voorbereiden door een commis sie van vertegenwoordigers van alle 21 landen. Met. hand en tand heeft Mo lotov zich tegen dit voor tel verzet. (Vier en een half uur is er over deze kwestie gedebat teerd, zonder dat het gelukte tot overeenstemming te komen. Uit alles bleek, dat Molo tov bevreesd is voor een demo cratische wijze van behande ling. Zijn betoog kwam telkens weer hierop neer, dat de vier de leiding moeten hebben. En op hun beurt zullen de vier dan weer de leiding van Rusland moeten erkennen. Dat betee- kent dusde wereld- dictatuur. Tot een oplossing is het niet gekomen. Het ia jammer het te moeten zeggen, aldus het Voorlichtings blad van „Indië in Nood", maar de houding, die onze bondgenoo- ten de Engelschen in Ned.-Indië aannemen, vindt met den dag minder waardeering. He brieven, welke wij uit Indië ontvangen, bevatten klachten in allerlei toonaarden, en als het zoo door gaat wordt de verhouding tus- schen het Engelsche en het Ne derlandsche volk op deze wyze grondig bedorven. Toegegeven kan worden, dat de positie der Engelschen niet altyd gemakkelijk is. Met den dag krijgt het er ech ter meer den schijn van, dat zij van hun aanwezigheid in Indië gebruik maken om zichzelf te bevoordeelen dan dat zy werken aan een loyale liquidatie van de na-oorlogsche situatie. Moge niet alles in onderdeelen even juist zijn, onderstaande aan haling uit een schreven uit Ba tavia d.d. 3 Juni geeft toch te denken „Zoolang de Engelschen hier zitten, wordt *t niets. Ons gou vernement en onze militairen heb ben niets te vertellen j wij worden op allerlei wijzen tegengewerkt, terwyl de Britten zelf by de na tionalisten in een goed blaadje trachten te komen. Onze militai ren kunnen bovendien weinig doen, want er is een enorm tekort aan soldaten. Wy hebben voor Java alleen al minstens 50.000 man noodig om de steden te beschermen en de extremisten te bestrijden. Laten we hopen, dat Holland eindelyk eens inziet, dat 'tzoo niet langer gaat. „Negentig procent van Java en heel Sumatra, worden volkomen aan hun lot overgelaten. Op Su matra voeren de volksstammen onderling oorlog, benden trekken roovende en plunderend het land door, terwijl de Engelschen dank baar de producten van Sumatra overzee naar Malakka helpen smokkelen en voor millioenen uit ons land stelen. De Engelschen lachen. Hoe langer dit duurt, hoe beter voor hen, want ook Java wordt straks door hen geplunderd. Ze wonen in onze mooiste huizen, met onze meubels, f rigidaires, koel installaties, onze radio's en auto's en als ze verhuizen of naar En geland teruggaan, zijn de huizen ileeg; zelfs de lichtleidingen en vaste waschtafels afgebroken en verkocht aan de Arabieren. Zoo verdwijnen onze bezittingen. Dag in, dag uit ergeren we ons doodj wetten zyn er blykbaar niet meer, althans niet voor de Engelschen.." Tot zoover deze brief. Het is er een uit vele. Zooals gezegd, al zal alles misschien niet heele- maal juist zijn weergegeven, hy teekent de stemming. Het beeld, dat ons uit Indische brieven voor oogen komt, doet meer denken aan een unfair play en een georganiseerde economi- i sche plundering dan aan een bondgenootschappelijke behande ling Dat ook anderen dan wij dat inzien blykt uit een artikel, dat de minister van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten, Summer Welles suhreef over de problemen in het Verre Oosten. Hy zeide daarin o.m.: „Als de U.S. het leiderschap op zich genomen had den, hetwelk op het laatste oogen blik was overgedragen aan de Engelschen, had waarschijnlijk de dreigende tragedie voor een groot gedoelte voorkomen kunnen wor den!" Vermoedelijk bedoeld voor geallieerde trans- j portschepen. De heer Margadant, dir. van een machinefabriek te Bergen op Zoom, vertelde een der me- *ewerkers van het A.N.P. het verhaal van de lichtboeien in de Schelde, die de Duitschers in 1944 voor geallieerde schepen aanzagen. In opdracht van de R.A.F. had de heer M. een aantal licht- kaarsen gefabriceerd, die des avonds een flikkerend licht verspreidden. De Duitsche ver kenningsvliegtuigen schenen er meer dan gewone belangstelling voor aan den dag te leggen.... en het duurde niet lang of er vielen V I's in de Schelde. Het opmerkelijke was, dat die al- tijd in de nabijheid van de boeien vielen. De Engelsche officieren ver anderden de ligging der boeien geregeld. Het gevolg was, dat de V-bommen dan ook prompt op de nieuwe pleisterplaats der boeien vielen. Vermoedelijk hebben de Duitschers de licht boeien aangezien voor schepen, die geallieerde troepen en voor raden aanvoerden en hebben zij getracht door V-bommen deze vaarroute zoo „warm" te hou den, dat vervoer langs deze zijde onmogelijk zou zijn. Hiermede is verklaard waar om er toch zooveel V-bommen „mis" vielen. Aan het verhaal, dat destijds de ronde deed, en waarin ver teld werd, dat de Engelschen op een der Zeeuwsche eilanden een zeer sterke magneet had den opgesteld, die de V-tjes, welke voor Antwerpen waren bestemd de Schelde in trok, zal nu wel niet meer geloof wor den gehecht.... Provincienieuws MIDDELBURG. De collecte voor de Reclas- seering heeft hier opgebracht f 603. VLISSINGEN. Ingebruikneming Orgel. In de Chr. Geref. Kerk werd Vrijdagavond het mooie kerk orgel, dat bij de bevrijding be schadigd werd, na grondige restauratie en belangrijke uit breiding in gebruik genomen. Nadat de heer J. Poppe, voorz. van de Orgelcommissie, het orgel aan den kerkeraad had overgedragen, heeft de heer G. J. Fey te Middelburg de uitstekende kwaliteiten van het orgel aan de gemeente doen hooren. In een korte toespraak wees Ds R. Slofstra er op, dat het geld hiervoor uitgegeven geen verlies is, doch dat door de ontwikkeling van deze schoone klanken het Koninkrijk Gods wordt gebouwd. Het Chr. Geref. Zangkoor zong onder leiding van den dirigent, dhr A. J. Feij, een aantal welgekozen liederen. Dhr J. Buis, secr.- penningm. bracht financiee. ver slag uit. In zijn slotwoord dankte dhr J. Poppe in het bij zonder den orgelbouwer dhr I. M. H. Giesen uit Goes voor hetgeen hij aan dit orgel heeft tot stand gebracht. Zijn dwaling ingezien. Toen Zaterdagmiddag de sign- afd. van „Achilles" uit Middel burg door de Scheidestraat trok op weg naar het Sportterein, sloeg een paard van een groen tewagen op hol. Het dier werd door dhr L. gegrepen, die het evenwel niet kon houden. Het trok daarna den wagen op het trottoir, waarbij van een der boompjes de stalen omrastering werd afgerukt. Een op de stoep spelend jongetje werd omver- geloopen, doch kwam er met enkele kleine verwondingen af. Daar de strengen braken, bleef de wagen staan, terwijl het paard nog doorholde tot aan het eind van de Scheldestraat. Daarna kwam het op zijn ge mak teruggestapt. Gevaarlijk strand. Nog altijd liggen er op het strand allerlei gevaarlijke over blijfselen uit den bezettingstijd. Zaterdag stootte de 12-jarige jongen v. S. met zijn voet te gen een stuk puntdraad, dat on der het zand lag. De scherpe, verroeste draad'drong door een der teenen. Door leden van de transportcolonne van het R. Kruis moest de draad van on der het zand worden gegraven, waarna de jongen naar het Zie kenhuis kon worden -overge bracht. KLOETINGE. Gisteravond bracht de mu- ziekvereen. „Excelsior" een se renade aan het echtpaar v, d. Linde t.g.v. hun 60-j. echtver- eeniging. THOLEN. Bij de wed. Potappel, alhier, is deze week ingebroken. Ver. mist worden distributiebeschei den en geld. Op 9 Juli hoopt het echt paar L. v. d. Velde—Goossens zijn gouden huwelijksfeest ie vieren. RETRANCHEMENT. Diefstal van koelen. Zaterdagmorgen vroeg miste de wed. La Gasse uit haar WadtU 2 melkkoeien, 1 vaar» ea Ned. Herv. Kerk. Drietal te Delft (vac. H. P. Brandt), C. A. van Harten te Katwijk a. Zee, S. P. Nijdam te Raamsdonkveer en M. A. Krop te Geldermalsen. Beroepen te Alkmaar, N. den Oudsten te Asperen; te Zun- derdorp, J. H. v. Beusekom, cand. Bedankt voor Ede, I. Kievit te Baarn. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam—Delfs- haven, J. C. Hagen te Zwijn- drecht en F. E. Hoekstra te Sassenheim. Beroepen te Scharendijke, J. H. de Boer, cand. te Mackum; te Watergraafsmeer, D. v. Enk te Veenendaal; te Yerseke, H. de Valk te StellendamMelis- sant; te Barneveld (2e pr.pl.), W. C. P. den Boer te Den Bommel. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Zaandam, C. v. d. Weele, cand. te Apeldoorn: te Zutfen, D. Riesma te Dro- geham. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Vleuten, C. 11. Plooij, cand. te Hilversum. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Goes, H. Tim merman te Velp. MELISKERKE. Na 21 maan den is Zondag het kerkgebouw van de Geref. Kerk, dat zoo zeer van de inundatie geieden had, weer in gebruik genomen. Ds Vreugdenhil bracht daarbij dank aan de kerkvoogdijen van Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande voor de goede sa menwerking gedurende de wa ter-periode. Er bestaat goede kans, dat ook 't orgel zeer spoe dig weer in gebruik zal geno men kunnen worden. Beroepbaar. In de Chr. Geref. Kerk zijn beroepbaar verklaard de can- didaten ,M. Drayer te Apel doorn en C. v. d. Weele te Apeldoorn. Gen. Synode Ned. Herv. Kerk De Generale Synode zal van 22—26 Juli a.s. vergaderen te Driebergen in het gebouw van „Kerk en Wereld"„de Horst". Theologische hoogleeraren. Door B. en W. van Amster dam zijn voor de benoeming van twee hoogleeraren aan de Gem. Universiteit op de voor dracht geplaatst: Voor gewoon hoogleeraar in de dogmatiek, J de Nederlandsche kerkgeschie denis en het kerkrecht: 1. Dr G. C. van Niftrik; 2. Dr H. Berkhof, beiden te Zeist. Voor gewoon hoogleeraar in de Bij- belsche theologie, de Christe lijke ethiek, de practische theo logie en de zending1. Dr H.. de Vos te Sneek; 2. Dr H. J. Honders te Wassenaar. TEXTIEL. De tentoonstellingsdagen te Goes liggen weer in het ver leden. Maar in de Goessche straten is het opnieuw druk. Want er is textiel te koopl Wat vele begeorige vrouwen- oogen de vorige week in de étalages hebben aanschouwd, wordt nu verkocht. O, wat za gen ze er verlokkelyk uit, die couponnetjes zomerstof on die mantels en alles wat een vrouw nog meer in vuur en vlam kan zetten. Urenlang staan, zitten of hangen de dames nu in de rij. Wonderen van vrouwe- l(jken moed en doorzettings vermogen treden thans aan den dag. We hoorden zelfs fluisteren, dat Bommigen reeds Maandagnacht om 1 uur hun post hadden ingenomen Vroeger was er meestal iets niet in orde, wanneer iemand zich zoo midden in den nacht in een portiek ophield. Maar de tijden zijn veranderd. Wij zullen het voorloopig nog maar met hetzelfde over hemdje doen Qfz CiT SfQ?? £0® (-.r Maan. Woensdag: Zon op 4.31 u.; do- dei 20.58 u. Maan op 17.45 uv onder 1,41 u. V.M. 14 Juli, Hoog water te Vfteainger? Woensdag 10 Juli: ll,H7 u, 1-57 m,. 23.55 q. 1.50 ny. waarbij diens rechterlong werd doorboord en hy bloedend werd verwond. Uitspraak: 2 m. gev. P. vergouwe te Breakena nam op 20 April '46 in Broskens oon zeildoeken kampeertent weg, toebeh. aan J, A. van Moenen. Uitspraak i!2fl b. s. 10 d. h, Tuchtrechter te Tholen. De gebr. L. en C. S. te St. Anne- land, verdacht van het verhandelen van varkens in strijd met de voor schriften, werden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. J. B. te Fijnaart stond terecht voor het vragen van te hooge entreegel den voor tooneelvctorstelling. Daar van opzet geen sprake was volgde vrijspraak. P. J. P. te Ossendrecht verkocht kaas te duur, evenals M. P. W. te Halsteren en A. C. F. te St. Philips- land. Allen f 75 boete. H. B. te Steenbergen wegens te koop aanbieden van een rijwiel f 250. J. H. V. te Oud-Vossemeer, mej. M. K. te Poortvliet en I. R. te St. Philipsland, voor het in den winkel voorhanden hebben van goederen zon der prijsaanduiding. Allen f 15 boete. Sportnieuws. Sportdemonstraties te Vlissingen. Zaterdagmiddag werden door verschillende scholen op het sportveld v. Nispenplein athle- tiekwedstrijden gehouden. Na afloop had een rondwandeling door de stad plaats. De beide muziekkorpsen met de sign.-afd. uit Middelburg trokken in den optocht mee, evenals wandel en voetbalclubs om de hulpactie Zeeland voor de sport te doen slagen. Het lag in de bedoe ling, dat in het Bellamypark een défilé zou worden gehou den, bijgewoond door den Comm. der Koningin. I.v.m. de feestelijkheden te Goes was deze echter verhinderd. Tegen half zes hadden verschillende sportautoriteiten, alsmede B. en W. en alle leden van den raad zich nabij de muziektent verza meld. Al spoedig meldden hoornsignalen de komst der sportmenschen. Keurig in de houding, met geneigde vaandels trok de stoet voorbij. Des avonds werden in de Scheldehal sportdemonstraties gegeven. De rede van dr Miedema, Dir. van den Rijksdienst voor de lich. opvoeding, die wegens ziekte verhinderd was, werd voorgelezen door dhr Lam, insp. bij dien dienst. Zaterdagmiddag is te Sche- veningen bij het baden in zee verdronken mej. E. van Bree. 19 jaar, wonende te Rotterdam. Na mislukking van bespre kingen over tewerkstelling van arbeiders, die geen lid van de vakvereeniging zijn, is thans een wilde staking begonnen bij de abattoirs van Smithfield in Engeland. In de Londensche havens is een „langzaam- aan-campagne" begon nen, waarbij duizenden haven arbeiders zijn betrokken. Op de Belgische scholen zal de nieuwe Nederlandsche spel ling met ingang van het nieuwe schooljaar worden ingevoerd.^ De terugkeer van den Brit- schen onderhandelaar Lord Stangate naar Alexandrië wordt als een gunstig teeken voor de voortzetting der Britsch-Egyp- tische besprekingen beschouwd. Italiaansch partisans» zon den als antwoord op de beslis singen der vier ministers te Parijs ds decoratie», die zij TRIBUNAAL. Het verslag van de zitting van het Tribunaal te Middelburg van j.l. Vrijdag was, naar ons werd meegedeeld, niet geheel juist. Van J. H. M. Avink—Hoegen werd gemeld, dat haar ten laste werd gelegd, dat zij zeer intieme omgang had met Duitschers. De dagvaarding spreekt echter van vriendschappelijke omgang. Voorts dat haar man bij de in neming van Joodsche goederen de leiding had. Hij stond daar echter geheel buiten en heeft integendeel zooals ook uit het verdere gedeelte van het ver slag blijkt, goederen van Joden aan beslagname weten te ont trekken. De Off.-Fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof voor Zeeland hebben de na te noemen personen buiten vervolging gesteld onder de erbij vermelde voorwaarden: Wilhelmina J. Koomonde Vlieger, Goes; Frederik Milhous, Tannetje de BartFierloos, bei den Kloetinge; Maria C. Perel v. d. Schot, Bertha J. A. Provoost Engelier, beiden Middelburg Francina Stoutjesdijkvan IJs- seldijk, Zierikzee allen onder toe- zichtstelling S.T.P.D. en ontz. rechten. J. Harthoorn, 's Heerenhoek; Corn. Spruit, KapelleCorn. Houbeke, KloetingePieternella Flipse, Wolfaartsdijk; Hendrikus J. A. Schipper, Heinkenszand Petrus J. van Splunder, Digenus W. Bom, Cornells Vlaming allen Yerseke; Jan W. v. d. Berge, Rilland-BathMagdalena de Vreede, Vlissingen; Pieter Dirk- se, Pieter Dronkers, Willem Ha- rinck, Cornelis de Leeuw, allen Baarland; Cornelia van Heet, Martina Leijnse, Johanna M. Kleyberg, Aaltje Start, aile Mid delburg; Kornelis Beeke, 's Heer Arendskerke; Jacobus Smit, Ove- zande; Johanna Blok, Zierikzee; Adriana Geense, Krabbendijke Willem van der Weele, Jacob Verhoeven, Laurientje Moerland, Pieter de Munck, Adrianus P. H. Liplijn, allen Goes; Dingenis van Kervinck, WemeldingeAdriana Hengst en Pieternella J. van Keu- len, Domburg allen onder toez.- i stelling van de S.T.P.D., ver plichting om te arbeiden en ontz. rechten. Neeltje Goedhart, Souburg on der toez.stelling S.T.P.D., ver plichting arbeiden, verplichting tot betaling van f 200 en ontz. rechten. Catarina Hoek en Johanna Hoek, beiden Middelburg, als voren doch tevens f 500 betalen. Marinus A. Lindenberg, Yer seke, verplichting tot arbeiden, .verplichting tot betalen v. f 5000 en ontz. rechten. Maria A. M. Sdhunselaar Geeraard, Middelburg, onder toez.stelling der S.T.P.D., ver plichting om f 300 te betalen en ontz. rechten ;I zaak Malipaart, i Middelburg en Elisabeth J. van Leeuwen—Lokerse, 's-Gravenpol- der, als boven doch f 600 beta len; Henriëtte van Nielden Boer, Middelburg evenzoo doeh tevens f 250 betalen, Theophilus P. Pelkaar, Yerse ke, evenzoo doóh f 1000. Johannes Everse, Yerseke, on der toez.stelling S.T.P.D., beta- Laatste berichten. Rechtszaken. Politierechter. Zitting van 5 Juli. Behandeld zyn o.m. de navol gende zaken N. P. du B o is, commission- nair te Middelburg, thans gedet, in het H. v. B. te Middelburg, nam op 20 Mei 1946 in Oostburg 300 k.g. tabak in ontvangst en stempelde zich daardoor als een der hoofdverdachten in een smok- kelzaak van tabak. Ook O. F. P. Steyaert, chauffeur te Oostburg, was in deze kwestie betrokken geweest. Uitspraak du Bois: 2 m. gev. onvoorw. en 4 m. voorw. met een proeft, van 3 j. Steyaert: f250 b. s. 3 m. h. J. v. Ham, schipper te Goes, was niet ter terechtzitting ver schenen. Hem werd ten laste ge legd, dat hy f152.aan loon had ontvangen voor zekeren Marijs en zich dit bedrag wederrechtelyk had toegeëigend. Uitspr. 1 m, gev. E. P. O o p p e n s, landarbeider te 's-Gravenpolder, mishandelde op 21 Mei 1940 0. v. Dalen, door met een geopend mes in de rich ting van diens borst te steken, van geallieerde zijde ontvin- gen, terug, Schepen met repatrieerenden. Het repatrieeringsschip „Tjisi- dane" zal vandaag te 22 uur te Amsterdam arriveeren. De debar- katie zal Woensdag te 9 uur plaats hebben. Het s.s. „Ophir" is 5 Juli uit Suez vertrokken. Het m.s. „Ruys" is 6 Juli uit Priok vetrokken en wordt 28 Juli in Suez verwacht en zal vermoe delijk 10 Augustus in Amsterdam aankomen. Westersuikerraffinaderij voorloopig niet weer in bedrijf. Naar wij vernemen zal de Wes tersuikerraffinaderij te Amster dam, zooals de toestand zich nu laat aanzien, niet voor de komende campagne weder in bedrijf wor den gesteld. In de plaats daarvan is nu de Wittouk-fabriek te Breda, even eens behoorende tot de Centrale Suikermaatschappij met het raf fi neeren van suiker begonnen. De fabriek te Breda heeft een capaciteit van ongeveer 8.000 ton per vier weken. Mljnontploffing eischt twee slaohtoffers. Onder Drimmelen heeft een mijn twee slaohtoffers gemaakt. Het zijn de gebroeders Heykamp, afkomstig uit Dongen. Bij het maaien van gras op den rivierdijk, reed de machine op een mijn en ontplofte onmiddellijk, Een van de broers werd op slag gedood, terwijl de andere zoo zwaar ge wond werd', dat hij kort daarop overlftsd.,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1