Het einde van bet Duitsche luchtwapen. Gillette is er w Waarom ruw-suiker in distributie? De pers over het nieuwe Kabinet. TRIBUNAAL TE GOES. DUITSCHLAND, Niet ongevaarlijk en totaal overbodig. - De klein handelaren gedupeerd. Jacht op wild en gevogelte. Sleeswijk-Holstein de laatste landingsplaats. Nederl -Zweedsch handelsverdrag. Onlangs werd bij het lonen van ruw-suiker bij de suikerfa briek van Breda in een der ba len de schedel van een inboor ling gevonden. „Vindt U dat zoo erg?" vroeg een suikerdes- kundige die jarenlang in de Tropen werkte. „Ik vind het veel erger, dat we ruwsuiker voor onmiddellijke consumptie gepresenteerd krijgen, waarvan ik wee^ dat de koelies er met ontstoken voeten in geloopen hebben". En ook onze Neder- landsche arbeiders springen er niet kieskeurig mee om. Wat heel begrijpelijk is: ook zij be handelen ruw-suiker als werk- stof, precies zooals cement en dergelijke, en niet als consump tiegoed. Vele balen in de sche pen zijn kapot, de ruwsuiker ligt dik op den bodem. Geen bezwaar, de arbeiders scheppen en vegen haar op, loopen er in op hun klompen, gooien er hun as en peukje sigaret bij. We liepen door een enorme opslagplaats van ruw-suiker. Vele balen werden ons geopend, vele kleuren bruin kregen we te zien: bijna helder, smoezelig en zelfs bij het zwarte af. En dui delijker dan voorheen bleek ons hier, dat het beslist onmogelijk is, aan de hand van enkele steekproeven vast te stellen, of ruw-suiker voor consumptie ge schikt en verantwoord is. Een zeer bekend bacterio loog uit Amsterdam ver klaarde ons: „Wanneer ik van de regeering opdracht kreeg uit te maken, of deze suiker zonder bezwaar ge consumeerd kan worden, zou ik elke baal moeten onder zoeken". Waarom het risico 7 En waarom, aldus de Twent- sche Crt." in een onlangs ge plaatst artikel, wordt het risico met de ruw-suiker nu eigenlijk genomen? Er is namelijk vol doende witsuiker in voorraad om geheel Nederland, zoowel voor de consumptie als voor de industrie te voorzien. Inderdaad heeft de bevoorrading na de staking van de Wester-Suiker- raffinaderij te Amsterdam even gestagneerd. Maar intusschen draait Dinteloord alweer dTie weken op volle toeren en er wordt daar per dag 450 tot 480 ton witsuiker geproduceerd. Dit wil zeggen, dat deze fa briek op één dag meer aflevert dan de kinderen op hun bon van 2 weken krijgen toegewe zen. Niettemin heeft men niet geaarzeld ook op den kinderbon ruwe suiker; beschikbaar te stellen I Een excuus, als zou de gros sier en de detaillist niet bevoor raad zijn, kan niet worden aan gevoerd; het Zuiden heeft heel niet zonder witsuiker gezeten, de meeste grossiers in het Westen, Oosten en Noorden hadden nog voorraad en zoo dit niet het geval mocht zijn geweest: Dinteloord voldoet elke aanvrage nog practisch op denzelfden dag. De bewijzen, dat er ruim vol doende witsuiker is, liggen voor het opscheppen. De Rottcrdam- sche grossiers zonden Dinsdag den minister een telegram met de mededeeling, dat zij voor den bon van Donderdag 27 Juni en die van 11 Juli a.s. voldoen den voorraad hadden. Vraagt men aan den suikerfabrikant, waarom we geen witsuiker voldoende krijgen, dan haalt hij de schouders op en zegt „We laten op het oogenblik op slaan in de veemen in Rotter dam". Stelt men dezelfde vraag aan den grossier, dan wijst hij op de vele zakken in zijn pak huis „Er is voldoende suiker, maar we mogen niet afleveren". Dit afleveringsverbod aan de kleinhandelaren is geschied bij zij de ellende ervan niet in huis wilden halen en voldoende witsuiker hadden. De grossiers, die echter wel ruwsuiker afna men, leverden deze aan de kleinhandelaren. En die zitten er nu mee. En hier ligt weer het zoo- veelste bewijs, dat er wél sui ker is De Suikerindustrie. De suikerverwerkende indus trie heeft nog geen korrel sui ker minder ontvangen, zit vol voor—ern JOTA? die teyens hun eigen grossiers zijn, verkuopen volop witsuiker, trekken de klanten van de met ruw-suiker bevoorrade winke liers weg. Zoo heeft het verbod tot af levering van witsuiker dat er niet had behoeven te zijn, als er geen witsuiker wasl het grootwinkelbedrijf een voordeel gebracht, terwijl de kleine man de volle laag van de ruw- suiker-misère krijgt te verdra gen. Het ligt wel in de bedoeling, dat straks de ruw-suiker, die bij den winkelier overblijft, terug genomen wordt en vervangen door witsuiker. Men rekent nu reeds met deze affaire op een verlies van 1800 ton suiker I Maar waarom toch al die el lende, waarom wil de regee ring 20.000 ton vuile, onhygiëni- circulaire van 18 Juni j.l. Z.O.B. sche ruw-suiker in de distribu- 186 van de Hoofdbedrijfsgroep te brengen, terwijl er voldoen- voor Akkerbouwproducten, Het de witsuiker was? en waarom heeft de grossiers doen koken wil men er de bevolking, tot de en de meesten van hen weiger- kleine kinderen toe, mee tref- den ruw-suiker te accepteeren, i fen in een dagelijks noodzake- om de eenvoudige reden, dat lijk gebruiksartikel? tig aangevuld. Vorige week ont ving één snoepgoedfabr, een schip vol witsuiker, waarvan de inhoud voldoende zou zijn ge weest, om een vierde gedeelte van de Nederlandsche kinderen gedurende een periode van sui ker te voorzien I Het begint erop te lijken, dat er een of ander politiek Mr H. L. WOLTERSOM politiek in uitzicht gesteld Be-1 men, heeft men toch zijn zin, mis- ONTSLAGEN. De Ministers Vos en Lieftinck hebben aan Mr H. L. Woltersom eervol ontslag verleend uit zijn functies als voorzitter van den Raad voor het Bedrijfsleven, van de Hoofdgroep Banken en van de Bedrijfsgroep Handelsbanken, In het ontslagbesluit wordt er aan- twijfelend of deze zal komen wacht het blad! overigens op „de daden". „Slechtere heruitgave van de regeering-Schermerhorn". „De Waarheid" (Comm.) noemt 't kabinet-Beel een slechtere her uitgave van het kabinet-Schcrmer- in. Mr Woltersom kan echter niet spelletje wordt gespeeld. Maar I zooals Dr Hirschfeld in beroep hoe het ook zij, dergelijke spel- gaan bij de Kroon, omdat zijn out let jes mofetien niet gespfe'eld j slag gebaseerd is op de organi- worden met een dergelijken in-satie-beschikking voor het be zet. drijfsleven. „De P. v. d. A. heeft beide veldslagen verloren." Ziedaar het oordeel van „Het Parool" (soc.), doelende op den strijd om de „plan-economie" en de politiek-Logemann-Schermer- horn-Van Mook. Niemand heeft Dr Huysmans ooit „op het veld van de plan-economie ontmoet". merking op gemaakt, dat Mr thoru- De formatenr heeft getracht Woltersom van zij.i bevoegdheden Ite vereenigen wat met te vereem- een gebruik heeft gemaakt, dat te gen ls' wat voormt~ weinig met het Nederlandsche 1 strevende loten willen enten op 'n volkskarakter overeenkomt. Het reactionnairen stam ontslag is verleend tegen het ad- I ^r Beel heeft voortdurend de vies van de Commissie-Scholtentechtsche PartlJel1 jn ^et overleg - - betrokken, maar is de meest voor uitstrevende partij, de communis tische, hooghartig voorbijgegaan. Het blad wenscht 'het kabinet geen lang leven toe. Ons land eischt een „forscher en vooruitstreven der koers, die alleen dloor een re geering met communisten gegeven kan worden." Dr Beel onder druk van de P. v. d. A.7 „De nieuwe Dag" (R.K.) schrijft o.m. „Tot op het laatste moment heeft men getracht Schermerhorn in het nieuwe kabinet te doen op nemen en a! is dit dan ook niet keer met „het plan" geen bemoei enis hebben. Tegenover Indië en het buiten land acht het blad de constellatie met Dr Beel, Mr Jonkman en baron Van Boetzelaer een wel zeer stellige verzwakking. In de gelederen van het kabinet ziet het schien zelfs meer dan dat. Wij zouden het zeer betreuren, indien Dr Beel in deze voor den druk van de Partij van den Arbeid en .misschien ook van Engelsche zijde zou zijn gezwicht." Wat Indië betreft: „Wil er iets bereikt worden, dan is een homogeen optre den van ons kabinet noodig. En wel in het bijzonder van de ministers van Overzeesche Ge- biedsdeelen, Buitenlandscbe Za ken en den vertegenwoordiger bij de U.N.O. en Veiligheidsraad. Wij zullen moeten afwachten of hier een politiek van goede sa menwerking mogelijk zal zijn. Wanneer een Schermer horn b.v. als commissaris- generaal (wat is men toch vindingrijk in het scheppen van belangrijke functies!) hier tusschendoor ook weer een eigen I ndië-pol itiek gaat voeren, zal dit de sa menwerking o.i. zeker niet bevorderen. Een onweder boven de Belgi sche provincie Limburg heeft Woensdagavond verschillende electrische geleidingen en tele- güukt, als juist is, wat Ass. Press foonlijnen getroffen. Bij de sluis bericht, dat men overweegt den van het Albertkanaal werd een minder regeerkracht dan het had vorigen premier tot commissaris- 1 kraan door den bliksem omver ge- Ir. Vos zal als minister van ver- gehoopt. Er is een progressieve generaal van Ned.-Indië te benoe- worpen en ve:n;eld. Dr G. W. M. HuyBmana Dr Job Gielen Luit,-kol. A. H. j. L. Ifievoz Dr Ir J. A. Ringers Mr E. N. van Kleffens Zitting van 4 Juli. Woensdag werd behandeld de zaak tegen den tuinier H e n - drikus van de Velde te Kloetinge, die lid is geweest Allereerst werd voorgeleid A. V e r w ij k, echtg.e van P, vandeN.s', Ben begunstigerS c hrijve r te Goes, be; van den Germ. S.S, hulp heeft1 "L1"^ Geldt niet voor een ge deelte van Zeeland. Voor het geheele rijk, zal be houdens hierna te noemen uitzon deringen, de jacht op de volgende wildsoorten tusschen de daarbij vermelde data zijn geopend: Kleinwild Patrijzen 31 Aug. 1946 tm. 31 Dec. 1946; fazanthennen 1 Oct. '46 t.m. 31 Dec. 1946; fazantha nen en houtsnippen 1 Oct. 1946 t.m. 15 Jan. 1947 hazen en kor- hanen 1 Nov. 1946 t.m. 31 Dec. 1946. Waterwild Wilde eenden en slobeenden 24 Juli 1946 t.m. 15 Jan. 1947, alle overige soorten eenden (behalve hergeenden en eidei--enden), gan zen (behalve brandganzen), water snippen en meerkoeten 7 Aug. '46 t.m. 15 Jaan. VH7, goudplevieren 1 Oct. 1946 t.m. 15 Jan. 1947. Het vangen van waterwild door middel van eendenkooien zal slechts zijn toegestaan ten aanzien van alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden) van 7 Aug. 1946 t.m. 15 Jan. 1947. Het vangen van waterwild door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal slechts zijn toegestaan ten aanzien van ganzen (behalve brandgang zen) van 7 Aug. 1946 t.m. 15 Jan. 1947 en goudplevieren van 1 Oct. 1946 tm. 15 Jan. 1947. De Jacht op patrijzen wordt niet geopend op het eiland Walcheren. De jacht op hazen wordt niet geopend op het eiland Walcheren, in de gemeenten Wemeldinge, Kruiningen en lerseke, (beoosten het ka naal door Zuid-Beveland) en In de gemeenten van het eiland Schouwen en Duive- land met uitzondering van de gemeenten Burgh, Re- nesse, Haamstede, Noord- welle, Eikerzee en Ellemeet. verleend aan de Wehrmacht, met een lijst geld ophaalde voor W.RN., solliciteerde naar een functie bij dien dienst en in een brief zich o.a. over het doodschieten van Kees de Graaf zeer ongepast uitliet. Besch. bekende alles, al had hij op sommige onderdeden en kele opmerkingen. Van de zijde van het tribu naal werd hem er op gewezen, dat hij een der ergste N.S.B.ers was. Mr Kuipers zei, dat vele der ten| last» gelegde feiten ook hem niet aangenaam aandoen, maar daarom is v. d, V. nog geen doorgewinterde „yerkeer- de"l Hij is sedert zijn 18e jaar lijder aan vallende ziekte en is daardoor onevenwichtig, terwijl hij uit een volop N.S.B.-milieu komt. Hendrik L. v. d. K a a, onderwijzer aan de Dus- seldorpschool te Goes, werkte voor W.H.N. en den N.A.D.; wees zijn leerlingen op de Duit sche soldaten als voorbeeld van discipline en zou den N.S.B. bur gemeester mededeeling hebben gedaan van de anti-N.S.B. ge zindheid van het hoofd der school, dhr v. Faassen. Hij is van de N.S.B. en de N.S.V.O. Besch. geeft het tenlaste geleg de volmondig toe. Zij beweer de, dat ze door armoede ge dwongen was lid te worden van de N.S.B. Ko Dekker heeft hun daartoe aangespoord. Haar twee oudste zoons zijn gesneu veld, terwijl haar jongste zoon geïnterneerd is in de Hars kamp. Haar 8 andere minderja rige kinderen zijn op verschil lende adressen ondergebracht. De verdediger, Mr Kuipers, wijst op het feit, dat besch reeds zwaar gestraft is door den dood van haar oudste zoons en verzoekt het Tribunaal het bij de 15 maanden interneering te laten. J. M. de Ridder, echtg.e van P. v. d. Sluis te Goes, heeft volgens haar zeggen geen omgang gehad met mo.ffen. Reeds in 1937 is zij lid geworden van de Beweging en heeft gecollecteerd voor W.H.N. Haar 17-jarige zoon is deze week uit het kamp te Harskamp overgebracht naar het Jeugdkamp te Westerbork. Hij was lid geworden van de Landwacht. Door de evacuatie- cemm. der N.S.B. was hij voor de keus gesteld of Todd of landwacht. Besch. wist hiervan n.l. in Februari 1944 reeds be dankt als lid van de beweging. Hij verzoekt de tranen welke verd. liet stroomen niet als kro kodillentranen te beschouwen, maar als welgemeend berouw en verzoekt het Tribunaal het bij de 15 maanden interneering te laten. J. de K e ij z e r te Bie- zelinge, echtg.e van J. van Stel, is niet geïnterneerd geweest, omdat zij twee kleine kinderen heeft. Zij heeft aan vankelijk ontkend lid te zijn geweest van de N.S.B., doch later is ze hierop teruggeko men, M. J. V ij g e b o o m, echtg.e van J. G. W a t t e z te Goes, geeft het tenlaste ge legde, dat zij lid is geweest van de N.S.B. en dat zij enkele ver gaderingen heeft bezocht, toe. Kameraadskes Lenshoek en Tol- hoek waren vaak op bezoek bij haar dochter. Ook zou er niet ge danst zijn, omdat zij daar prin cipieel tegen is, verklaarde zij. Uitspraak over 14 dagen. DE ONGEREGELDHEDEN TE HAMBURG. Het Britsche tribunaal te Hamburg heeft 10 van de 11 beklaagden schuldig bevonden de ongeregeldheden van 27 Juni te hebben uitgelokt. Eerste lui tenant Kempen, de voornaam ste beschuldigde, werd tot 5 jaar dwangarbeid veroordeeld. Abonnementen en Adver- niet geïnterneerd geweest Hij T™'"1, W,SI "'ervan tentiën worden aangenomen zelf ontkende verkeerd te' zijn ?!et9- De verdediger acht het door onze plaatselijke agen- vertegenwoordigers. geweest, doch dhr de Roo wees '1'er een Beval. Zij heeft ten en er op, dat men ook gedurende de bezetting reeds wist, dat zulks geheel anders was. Mr Kuipers wees er op, dat z.i. een oude veete tusschen het hoofd en besoh. oorzaak is van het opblazen van deze zaak. Reeds is v. d. K. voor de zuive ringscommissie geweest en deze meende, dat er een straf moest worden toegepast door inhouding van salaris b.v. Maar nu heeft men v. d. K. in Den Haag ontslag gegeven met ont zegging van het recht op pen sioen. Deze straf achten ook de zuiveringscommissie, het H. d. S. en, collega's veel te erg. Nog stonden terecht de ty piste Maatje C. S i n k e uit Goes, die lid is geweest van den N.J.S.colporteerde met de „Stormmeeuw", collecteerde voor W.H.N. en o.a. deelnam aan de huldiging van den N. S. B.-burgemeester. Verder E. J. Koert, geb. Lindenberg, uit Wolphaartsdijk, die in 1935 reeds lid was van de N.S.B., lid werd van de N. S. V. O.; als collectante werk zaam was voor W.H.N. en Frontzorg en groepsvertegen- woordigster was voor het Strijd- en Vierduitenfonds. A. v. Boven, landar beider te 's Gravenpolder, sloot de rij. Hij was dorpsboeren. leider geweest, lid van den N.V.D., verstrekte „Ausweise" en gaf leiding bij de palenzet terij I Een speciale verslaggever, van het A.N.P. schrijft uit Flensburg: In de laatste dagen van den oorlog kregen de restanten van Goerings Luftwaffe het laatste commando: terug naar Sleeswijk- Holstein. Een derde deel der 4500 vliegtuigen, die de Duitschers nog tot hun beschikking hadiden, slaagde er in de laatste landingsplaats te bereiken. Het zou ook hun sloopingsplaats worden, want thans hopen zich op zes vliegvelden in dit wijde vlakke land de wrak stukken van de SKA's en d« Heinckels, de Messerschmidts en de V-l's dagelijks hooger op. Toen Aircommodore Trinder ons over het vliegveld van Eggebek leidde, spatten daar juist met daverende knallen de motoren van een zwaren bommenwerper uiteen. Hoog laaiden de vlammen op, maar reeds na weinige seconden kwamen Duitsche brandweerlie den het vuur blusschen; weer een van de 1700 vliegtuigen in dit gebied was vernield. Zoo gaat het hier dagelijks en van honder den trotsche vliegtuigen is reeds niets meer over dan het schroot dat versmolten zal worden of de gebeukte motoren, die in zee geworpen zullen worden. De R.A.F. heeft korte metten gemaakt met het materiaal voor zoover dit niet ingevolge de herstelregelingen aan geallieerde regeeringen, i.e. de Fransche, voor wie op de vliegvelden in dit gebied 450 transporttoestellen vliegklaar worden gemaakt, moest worden afgeleverd. Toen de Duitschers hun Luftwaffe in de meest chaotische wan orde hadden achtergelaten, waren van de 60.000 man Luftwaffe- personeel zeer velen in mobiele groepen het land in gevlucht en zij hadden voorraden genoeg meegenomen om in de zomersche bosschen maandenlang te blijven kampeeren. Geleidelijk aan wer den allen gevonden en thans zijn zij op 5000 na ontslagen. Deze 5000 zijn in „dienstgruppen" georganiseerd om mee te helpen bij de destructie van hun eigen vliegtuigen. De vernielingen op de vliegvelden zelf beperken zich niet tot toestellen. Ook velerlei ander materiaal wordt vernietigd. Vier groote vaste radar-stations en zeer veel rijdend radar-materiaal zijn vernietigd. (Van 'n speeialen correspondent) ZOOalS ik het ZSg. XVI. Naar Berlijn Wie van het Westen van Duitschland naar Berlijn gaat, wordt bij voorkeur getranspor teerd per nachttrein, 's Avonds om ongeveer 10 uur moet ik in Bad Oeynhausen zijn en daar de trein pikken om den volgen den dag ruim 7 uur Berlijn te arriveeren. In den nachttrein is door de zorg van de P.R.S. een slaap- coupé voor mij gereserveerd. Al spoedig blijkt, dat ik deze moet deelen met een Ameri kaan. Deze had in Frankrijk gevochten en was toegevoegd geweest aan het Fransche com mando. De bezetting van Duitschland had hij in Fran- schen dienst meegemaakt, maar was tenslotte in Bad Oeynhau sen terechtgekomen en ging nu voorgoed naar Amerika terug. In Nederland was hij niet ge weest, maar hij wist er vrij veel van. Lang hebben we niet samen gepraat, want beiden hadden we slaap. Dus kropen we ai gauw onder de wol; hij in de onderste en ik in de bo venste kooi. Tegen 6 uur in den morgen stond ik op. Waschte mij en ging eens buiten kijken. Mijn „slapie" bleef rustig doorsnor- ken tot de conducteur kwam waarschuwen, dat we met een minuut of tien zouden moeten uitstappen op het eindstation ChariAtenburg, midden in Ber lijn. Van de grens van Groot-Ber- lijn tot dit (tegenwoordige; hoofdstation is nog wel een uur sporen. De stations, die we voorbijrijden zijn zwaar geha vend. Rijen uitgebrande trei nen: volkomen vernielde loco motieven en ruïnes van pakhui zen, kantoorgebouwen en lood sen. Af en toe komt een zijlijn op de hoofdlijn uit, d.w.z. vroe ger was dat zoo. Nu ligt er nog wel een grintbaan, maar in de meeste gevallen hebben de Rus sen de rails opgebroken. Daar hadden ze dan, naar hun oor deel, een betere bestemming voor in het door de Duitsche legers volkomen verwoeste westelijk deel van de Sovjet- Unie 1 De voorsteden van het eigen lijke Berlijn, die wij passeeren, geven reeds een voorproefje van de gevolgen van den tota len oorlog, die hier systema tisch is gevoerd. Hoewel wij hier niet in de Russische zone van de stad zijn, zie ik toch verscheidene Russische ver keersborden langs de straten een herinnering aan den eersten tijd, toen de Russen nog alleen de baas waren in de Duitsche hoofdstad of liever wijlen de hoofdstad. Geheel vernielde stadswijken zie ik. De men. schen hokken samen, in ruim ten, die nog een beetje bewoon baar zijn. De kleine zomer huisjes en zelfs de schuurtjes op de veel voorkomende volks tuintjes zijn bewoond. Charlottenburgde trein stopt. Alle reizigers stappen uit: de meeste met slaperige gezichten. Als ik mij bij de R.T.O. in het station heb gemeld, blijkt, dat de Engelsche organisatie weer keurig in orde iser staat al een auto voor mij klaar, om me naar het presshotel te bren gen. In een Volkswagen rijd ik op dezen morgen door het ver nielde Berlijn. Het eerste ge bouw, dat ik zie, is het ge raamte van een winkel; hier was vroeger een groot kle dingmagazijn van C. A. Piet is maar een korte rit tusschen half en heel vernielde huizen door. Dan zwaaien we de Kur- furstendamm op en ongeveer half 8 sta ik op de stoep van het groote Hotel om Zoo, dat speciaal voor oorlogscorrespon denten is ingericht. Ik ben misschien een drie kwartier op mijn kamer of de telefoniste belt me op en ver telt in het Engelsch, dat er iemand is om mij te spreken. Ik vraag, wie dat dan wel is. Na ruggespraak zegt ze, dat het iemand van de Engelsche Field Security (politie) is. Als ik beneden kom wordt ik in een apart kamertje gebracht, waar een Sergeant mij van alles vraagthoe ik heet, waar ik vandaan kom, of ik wel eens met of tegen de Duitschers gevochten heb, enz. De Ser geant toont zich erg verwon derd, dat ik mijn pas zoo ge makkelijk heb gekregen. Ik vertel een en ander en tenslotte is hij bevredigd. Maar ik nog niet, want ik wil weten, waar al die poppekast noor noodig is. En dan blijkt, dat de Field Security op zoek is naar onder gedoken S.S.-lieden. En mijn naam, die hij in het receptie- boek had gezien, leek erg ver-( dacht. Blijkbaar kwamen op de I „zwarte lijst" Duitschers voor,' die den naam „Pohl" droegen: de schrijfwijze zonder h, maar met twee o's en de Nederland sche pas konden wel eens ca mouflage zijn! Ik kon echter rustig aan m'n ontbijt gaan, dat opgediend werd door obers die bogen als knipmessen en er uitzagen als om door een ringetje te halen. M. K. POOL. Na jaren van scheerdlertfja komt Gillette ons bf.vrijdcS-3 Gillette Standard lOct p,35Ê5!3* (Ingez. Med.) PRODUCTIE VAN STEUN ZOLEN IN NEDERLAND. Binnenkort zal in ons land een bedrijf worden gesticht, dat steunzolen uit kunsthars zal vervaardigen. De productie wordt geraamd op ca. 250.000 paar per jaar, in 25 verschillen de modellen. De grondstoffen worden in Nederland betrok ken. Een gedeelte van de produc tie-capaciteit zal voor export worden gereserveerd. Ook voor maatwerk-steunzolen wordt voldoende ruimte gelaten, zoo dat dit ambacht, wanneer het weer de beschikking heeft over leder en roestvrij staal, weder om de productie ter hand zal kunnen nemen. Noodweer boven West-Brabant. Na de hevige warmte van Dinsdag beleefde West-Bra bant een onweer zooals het de laatste jaden zelden beleefde. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. Zoo brandde in Steenbergen een 2-tal kleinere landbouwschuren totaal uit. Aan plant en gewas werd vooral schade toegebracht door den sterken wind. Het overtollige hemelwater schiep op meerdere plaatsen ernstige moeilijkheden. Zweden zal gezaagd hout en rondhout leveren. Een Nederlandsche delegatie onder leiding van Mr S. Th. J. Teppema, directeur van de buiten- landsche economische betrekkin gen, heeft te Stockholm bespre kingen gevoerd met een Zweed- sche delegatie onder leiding van den heer N. Stable, plaatsvervan gend hoofd van de afdeeling bui- tenlandsche handel van het minis terie van buitenlandschie zaken, teneinde te komen tot een uitbrei ding en herziening van het Ne- derlandsch-Zweedsche goederen verkeer, zooals dit is geregeld in de overeenkomst van 10 Novem ber 1945. Er is een protocol onderteekenld waarbij aan beide zijden verhoo gingen van bepaalde contingenten De officieele uitroeping van de zijn overeengekomen. Verder zal onafhankelijke Philippijnsche re- Zweden gezaagd hout en ronthout j publiek is geschied bij monde van leveren tegen een voortzetting van Paul Micnutt, den Amerikaan den maandelijkschen export van schen hooge-commissaris, in naam cokes naar Zweden. van president Truman.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2