Provinciale begroetingen voor 1945 en 1946. Buitengewone Algemeene Vergadering van de Z. L. M. Tekorten geraamd op resp. f190.OOO.en f510.OOO. De Italiaansche koloniën. Het einde van Hitier. Grepen uit de Begrooting van Middelburg. Herdenkingsrede Ir M. A. Geuze. DB BILT ZEGT Minder warm, Morgen zal het minder warm z(jn dan vandaag. Overigens zonnig weer. Kans op een en kele bui. Matige wind. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 381 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 5 Juli 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op» en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.27 u,, on der 21.02 u. Maan op 13.08 u., onder 0.35 u. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 6 Juli: 7.51 u. 1.65 m., 19.49 u. 1.43 m. De provinciale voor 1945 en 1946 zijn verschenen, Ook hieruit blijkt alweer iets van den deplorabclcii toestand van de openbare financiën. De inkomsten van den gewonen dienst zijn voor 1945 geraamd op f 2.756.447.29. Hierin is begrepen Met restant van de voor den oor log gevormde algemeene reserve ad f 158.286.34. De gewone uitga ven zijn uitgetrokken op f2.946.447.29, zoodat het tekort bedraagt f 190.000. Voor 1946 worden de inkomsten geschat op f 2.619.654.43 en de uitgaven op f 3.129.654.43, zoodat voor dit jaar het nadeelig slot be draagt f 510.000. De uitgaven zijn voor 1946 dus rond f 180.000 hoo- ger geraamd dan voor 1945. Wanneer wij de kleinere ver schillen verwaarloozen, dan is het verschil verklaarbaar voor f 150.000 uit meerdere bijdragen aan calamiteuzo polders, waaraan die dijkval aan den polder Oost- Beveland niet vreemd is. Verder zijn er voor 1946 nieuwe uitgaven geraamd en wel f 12.500 als bijdrage aan de Stichting Her. stel Zeeland 1945 en f 5000 voor het op te richten Zeeuwschi so ciaal-economisch instituut. Ten slotte wijzen wij nog op een ver hooging van de subsidie ter be vordering van het vreemdelingen verkeer en de kosten verbonden aan de vergaderingen der Staten; door het uitstellen der verkiezin gen drukten deze kosten n.l. niet op 1945. De schuldpositie der provincie ziet er niet ongunstig uit. Het to taal der leeningen op langen ter- begrootingen mijn bedraagt f 10.285.500, doch hiervan is l 9.061.000 aangegaan ten behoeve van de provinciale bedrijven c.d. (f 98.000 ten behoe ve van de ver. tot Chr. verzor ging van krankzinnigen inbegre pen), zoodat ten laste van de provinciale bcgrooting blijft f 1.224.500. De omstandigheden zijn geheel anders dan voor den oorlog. Een vergelijking met de cijfers van de begrooting voor 1940 met die voor 1946 heeft slechts zeer De wijze, wkarop de financieele zelfstandigheid moet worden ver kregen, is door het dagelijksch bestuur niet duidelijk aangegeven. In dezen tijd is dat ook niet ge makkelijk. In het inperken van de taak der Provincie ziet dat bestuiir niet veel heil. De taak is toegeno men en neemt nog steeds toe. Zee land is de meest geschonden pro vincie en hoewel de kosten van herstel en wederopbouw door ons gcheele volk moeten worden ge dragen een stelling, die hoe juist ook op zich zelf, tot dusver niet door Minister Lieftinck wordt onderschreven toch zal het provinciaal budget in de toe komst te dezer zake mogelijk nog zwaarder moeten worden belast. Ernstig zal moeten worden ge poogd niet slechts te herstallen Provincienieuws betrekkelijke waarde. Voor 1946 I wat verloren ging, doch ook ren Voorloopig onder Britsch bewind. De vier ministers die nog steeds te Parijs vergaderen, zijn Woens dag weer een stapje verder ge komen. Zonder al te veel moeite is het hun gelukt overeenstemming te bereiken omtrent de Italiaansche koloniën. Gedurende een jaar blijven de koloniën onder Britsch militair bestuur. Mochten de „groote vier" gedurende dien tijd niet tot over eenstemming komen, omtrent het definitieve lot van deze gebieden, dan zullen zij de heele kwestie aan de assemblee der Vereenigde Na ties voorleggen. Met dien verstande even wel, dat zij zich thans reeds verplichten elke aanbeveling van dit lichaam als een bin dende beslissing te aan vaarden. Vervolgens kwam nog ter spra ke de datum van de Vredesconfe rentie. Een besluit werd niet ge nomen, maar het staat nu wel vast, dat het diep in het najaar wordt eer de vredesonderhande lingen kunnen beginnen. RADIO MOSKOU OVER DE BESPREKINGEN TE PARIJS. Radio Moskou heeft gisteren gezegd, dat de besprekingen van de ministers der groote vier te Parijs over de vraagstukken be treffende de Italiaansch-Joegosla- vische grens en Triest, „met een overeenkomst aangaande alle ge schilpunten, die gerezen zijn", ge ëindigd zija Wat de vredesconferentie be treft zeide de radio: „De Sow- jet Russische delegatie is altijd van meening geweest, dat de voor. naamste problemen van het Ita liaansche vredesverdrag eerst op gelost moeten worden, alvorens men kan overgaan tot een defini tieve vaststelling van den, datum der vredesconferentie. „Constateerend, dat inzake ze kere rectificaties van de Fransch- Italiaansche grens overeenstem ming 'bereikt werd, welke Frank rijk ten volle tevreden stelde, vervolgde de radio: „Het eenige vraagstuk, dat dus nog opgelost moet worden, is dat van de Ita liaansche herstelbetalingen, waar bij de Sowjet-Unie direct belang heeft. Tot dusverre hebben de Amerikaansche en Britsche dele gaties coute que coute iedere op lossing van het probleem tegen gehouden. Tijdens de zitting van gisteren werd van de zijde der Fransche zoowel als van de Brit sche delegatie een zekere bereid willigheid getoond om aan de ge rechtvaardigde eischen van de Russische delegatie tegemoet te komen. Niettemin heeft de hou ding van de Amerikaansche dele gatie een afdoening van het vraag stuk, waaraan tevens die van het vraagstuk betreffende den datum der vredesconferentie is gekop peld, verhinderd. De pogingen, de oplossing van het vraagstuk der Italiaansche herstelbetalingen te dwarsboo- men, zijn bij voorbaat tot mis lukking gedoemd," moesten de uitgaven rond f 820.000 hooger worden gesteld, dlan voor 1940. Voor een deel wordt dit ver schil veroorzaakt door nieuwe posten, n.l. de kosten van den Provincialen Planologischen Dienst ad f 35.000; een bijdrage yan f 5000 aan schoolartsendicns- ten; de reeds genoemde bijdragen aan de Stichting Herstel Zeeland 1945 van, f 12.500 en voor het So- ciaal-economisch-technologisch In stituut van f 5000. Een belangrijke factor is dat voor de calamiteuze polders voor 1946 f 200.000 meer moest worden uitgetrokken dan voor 1940. Het verlies van het provinciaal gasbedrijf is voor 1946 geraamd op f 140.000. Nu wordt dit laat ste goeddeels veroorzaakt door buitengewone factorenwanneer Vlissingen straks weer zijn oude aantal inwoners heeft bereikt en ook op het platteland van Wal cheren de gasafgifte weer nor maal is, zal dit tekort geleidelijk dalen. Ged. Staten wijzen er op, dat de momenteele toestand der provinciale financiën in wezen onhoudbaar is. Inder daad; zelfstandigheid der provincie de provinciale autonomie is niet wel denkbaar zonder zelfstandig heid op het stuk der finan ciën. Voor het moment is de provincie aangewezen op hulp van het Rijk en dergelijke hulp brengt uiteraard een voogdij mede, die fnuikend is voor de zelfstandigheid van het huishouden der pro vincie. bestaansmogelijkheid voor het be volkingsoverschot van Zeeland te vinden. De Stichting Herstel Zee land 1945 beweegt zich reeds op dit gebied, terwijl het op te rich ten soc. econ, tcchn. instituut hier stimuleerend werk kan verrichten. Een wijziging van de taakver- deeling tusschen het Rijk, provin ciën en gemeenten zal ook hier niet de grootste verlichting kun nen brcngcen; naar de meening van Gedeputeerde Staten ligt de oplossing in een vermeerdering der inkomsten van de provincie, (Slot volgt.) Geen zekerheid om trent Bormann. De vroegere chauffeur van Hitler, Kempka, van wien te Neu renberg werd verwacht, dat hij meer zekerheid zou kunnen geven omtrent het lot van Hitier en Bormann, heeft weinig kunnen toevoegen aan hetgeen bekend is over de laatste dagen van Berlijn. Kempke meent wel met zeker heid te kunnen aannemen, dat Bormann bij een ontploffing ge dood is. Wat Hitier betreft zei Kempke, dat hij kan verklaren, dat Hitier op 30 April tusschcn 14 en 15 u. is gestorven. Op de vraag van den aanklager of hij Hitier toen ge zien had en of diens lichaam was verbrand, zei Kempke„Ik heb de vrouw van Hitier naar buiten ge dragen en zag toen het lichaam van Adolf Hitler, dat in een deken was gewikkeld". „Was het werkelijk Hitier?", vroeg de aanklager. Kempke anit- woorde: „Het was maar een kleine deken en de beenen van Hitier staken er uit." Uitgaven voor politie gestegen. Stadhuis kostte sinds 1940 reeds meer dan 5 ton. Op de belangrijkste punten in de begrooting der gemeente Mid delburg werd reeds de aandacht gevestigd. Wij geven nu nog eenige cijfers met opmerkingen, die bet vermelden zeker waard zijn. Kermis. Dan blijkt o.m., dat de op- opbrengsten van staangelden ter gelegenheid van de kermis dit jaar op f 8000 worden geraamd. Evacuatie bevolking. De kosten wegens evacuatie der burgerbevolking worden voor dit jaar nog geraamd op f 50000, welk bedrag echter op diverse rijksinstanties kan worden ver haald. Kosten inundatie. De post inundatiekosten wordt geraamd op twee ton, uit welk bedrag o.a. de kosten wegens het sloopen van de kistdam moeten worden betaald. Dit bedrag zal echter aanmerkelijk lager worden, daar de klei aan den Polder Walcheren zal worden verkocht. Herbouw stadhuis. Hoe de financieele herbouw regeling van het Stadhuis zal zijn, is nog steeds niet definitief vastgesteld. In overleg met de Ver. „Molest-Risico" te Amster dam, waarbij het Stadhuis was verzekerd, is het schadebedrag vastgesteld op f 965000. De ver rekening zal pas later plaats vin den. Het Rijk verleent tot dit be drag voorschotten. In de jaren 1940 t.m. 1945 is aan het Stad huis reeds een bedrag van ruim f 522.000 besteed, zoodat nog een voorschot van f 443.000 kan wor den opgenomen. Restauratie Abdijtoren. Eenzelfde regeling geldt voor den herbouw van den Abdijtoren. Hier is het schadebedrag vastge steld op f 877.446. Oorspronkelijk werden de herbouwkosten ge raamd! op f 865.000, doch later op een belangrijk iager bedrag, n.l. f 600.000. Geraamd wordt, dat in 1946 vanwege het Rijk nog een voorschot van f 150.000 zal wor den ontvangen. Politie. De posten betrekking hebbend op de uitgaven voor de openbare veiligheid ondergaan een sterke stijging. Zoo worden de jaarwed den voor -het politiepersoneel op f 140859.84 geraamd, hetgeen ruim f 40000 meer is dan in 1943 werd uitgegeven. Deze stijging is te verklaren door de uitbreiding, die bet politiecorps heeft onder gaan met de aanstelling van on geveer 20 hulpagenten, alsook door de salarisverhoogingen. Brandweerpiket. Voor de belooning van het tij delijk brandweerpiket is een be drag van f 12063.50 uitgetrokken. Ter toelichting hierop schrijven B. en W., dat in verband met de bijzondere omstandigheden, welke een hoogere paraatheid van de Drandweer noodzakelijk maken, per 1 Juli 1945 een tijdelijk piket van brandweerlieden op arbeids contract werd aangesteld. Het ligt in de bedoeling, dit piket in 1946 in te krimpen tot enkele chauf feurs, zoodra de omstandigheden dit toelaten. Reinigings- en ontsmet- tingsdienst. Het nadeelig slot van den rei nigings- en ontsmettingsdienst wordt voor 1946 geraamd op f 81101,20. Dit bedrag is vrij hoog, doch vindt zijn oorzaak in het feit, dat de materialen ver ouderd zijn, daar o.a. nog met paardentractie wordt gewerkt NIEUWE KAMERLEDEN. De Kamerleden Drees, Mans- holt, Lieftinck en Vos, die van' de P. v. d. A. als minister tot het nieuwe kabinet toetraden, zul- Jen in de Kamer worden opge volgd door resp. de heeren Geert Ruygers te Rijswijk, W. Thomas sen te Zaandam, J. C. Deering te Voorburg en J. B. Vlam te Hengelo. De Vierdaagsche. De minister van Oorlog heeft de legerorder, waarbij den mi litairen verboden werd deel te nemen aan de Vierdaagsche, in getrokken, nu hij van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding de mededeeling ontvangen heeft, dat de heer Breunese heeft afgezien van de leiding. Eerste noodboerderijen gereed gekomen. Op 19 Aug. 1943 werd in den Abeclschcn Zandweg dc eerste boerderij verwoest door een bombardement, Op dezelfde plaats is thans een noodboer- dcrij gereed gekomen als eerste van een heele serie, die de firma Laan uit Hillegersberg op Walcheren zet. Aan het huis zelf is een stal gebouwd, die plaats biedt aan 2 paarden, 15 koeien en 4 varkens. Het dak bestaat uit riet. Woensdagmorgen is de boer derij, tezamen met een tweede op West-Souburg, ter opleve ring aangeboden. Als bijzonder heid kan gemeld worden, dat nog denzelfden dag de boer er in is getrokken, die juist op de zen datum in het huwelijks bootje is gestapt. Er is ongeveer 6 weken over de boerderij gebouwd. Binnen zeer afzienbaren tijd zullen er nog vele volgen. Een bewijs, dat het toch langzamerhand in de goede richting gaat. GOES. Uitstapje ouden van dagen. Het was Woensdag een ware feestdag voor de ouden van dagen, die dien dag een uitstapje maak ten. Eerst ging de tocht naar Hoedekenslcerke al waar aan den zeedijk werd gepleisterd. Uit volle borst zongen de oudjes enkele liedjes, begeleid door harmonica spel. Vervolgens ging de tocht naar Kapelle via de Biezeling- sche Ham. In Kapelle werden in den boomgaard van den heer Nijsse-Wisse kersen gegeten. Hier hebben zij hun hart eens echt op kunnen halen aan het heerlijke fruit van ons mooie Beveland. Daarna ging de tocht naar Wemeldinge, alwaar in den Boomgaard van oud-Burgemeester Wabeke, een koffiemaaltijd was gereed gemaakt. Wat was het mooi onder de boomen en wat smaakte die koffie heerlijk. Mevr. v. Heel stond met èèn van haar helpsters in de keuken van den heer Wabeke een enorme hoeveel heid koffie te zetten, die geweldig in den smaak viel. Verder was er een heerlijke broodmaaltijd. De oudjes hebben door ouderwetsohe dansen en allerlei leuke versjes, die sommigen zelf hadden ge maakt, den middag volkomen do,en slagen. Het geheel was georganiseerd door de Unie van vrouwelijke vrijwilligers en een groot aantal particulieren hebben, door finan cieele hulp en ook door -hulp in' natura, den tocht tot een onver- getelijken gemaakt evenals zij, die hun auto's vrijwillig beschik baar stelden. Bijzondere Kerkdienst. Op 14 Juli hoopt de Doops gezinde gemeente uit Goes een dienst te houden in de Ev. Lu- thersche Kerk te Zierikzee. Dit i.v.m. een oud recht ver leend in 1821 door „burgemees- teren van Zierikzee" aan enkele Doopsgezinden aldaar, toen reeds samengevoegd met de Doopsgez. Gemeente te Goes, om diensten te houden hetzij in de Waalsche Kerk of in de Luthersche Kerk, waartoe bur- gemeesteren zouden zorgen, dat eert kerkgebouw in behoorlijke gereedheid zij", in ruil voor het feit, dat de vroegere Ver maning te Zierikzee gebruikt kon worden als armenschool. Waarschijnlijk zal deze dienst ook worden bijgewoond door Doopsgezinden uit Amerika en Canada, die momenteel geheel belangeloos medewerken aan den opbouw van Walcheren, ARNEMUIDEN. Een 5-jarig zoontje* van de fam. M. wilde de zwemkunst leeren in het kanaal. Gelukkig was iemand in de buurt, die te water sprong en het kind van een wissen dood wist te redden. OOSTKAPELLE. Tot onbezoldigd gemeente veldwachter is benoemd dhr A. Schoe, boschwachter van West- hove. De collecte voor het Prins Bernhardfonds in deze gemeen te heeft opgebracht f 30,60. NIEUWDORP. Bij het hevige onweer van Dinsdag j.l. trof de bliksem de woning van P. de Vroe alhier. De schoorsteen werd gedeelte lijk weggeslagen en een aantal pannen werden van het dak ge rukt. Ook een paal van het electrisch net moest het ont gelden, hetgeen bij verschillen de inwoners kortsluiting ver oorzaakte. ST.-ANN ALAND. De politie kwam in samen werking met de C.C.D. een ver dachte rijwielhandel op het spoor. Het onderzoek leidde tot inbeslagname van twee rijwie len, welke zwart verkocht wa ren door C. G. en J. V., resp. voor f 300 en f 400. Froc.-ver- baal is opgemaakt. Door politie en ambtenaren van (Jen C.C.D. is tegen P. J. H., alhjer, pros,-verbaal opge- In 'tvorlodon ligt hot hodon, in hot nu wat wordon zal". Ondor dit motto hooft do voor/.., Ir M. A, Geuzo, Woensdagmiddag zijn hordoukingsrodo gohoudeu op do buitengowono algomoeno vergade- ring van do Z.L.M. to Goes. Hij bracht allereerst dank aan Dr P. J. Bouman, nu profossor, die in z(jn gedenkboek de ge schiedenis van don Zeeuwschon landbouw en de Z.L.M. geduron- do de laatste 100 jaar op uit nemende wijze heeft beschreven. De voornaamste indrukken die men krijgt, zijn wel de vooruit gang en do ontwikkeling, de evo lutie in het Zeeuwsche landschap, 3e strijd tegen het water, de verliezen en de winsten, in den vorm van inpolderingen, geboekt. Spr. gaf enkele interessanto bijzonderheden ovor de zoutnoring in de Middoleeuwen en daarna, die, hoewel geschiedonis ook thans landbouwkundig nog beteekonis heoft voor onze gronden. De wetenschap, vooral de tech niek, is in de afgeluopen eeuw de groote drijfkracht geweest voor den versnelden vooruitgang, Morkwnardig is, dat tegenover al die veranderingen de factor der stabiliteit staat. Dezelfde eco nomische en bedrijfsmoeilykheden heerschen ook nu nog; het vraag stuk van vrijhandel of protectie b.v. kennen wij thans onder den modernen naam van vrye of ge bonden economie. Spr. ging daarna in vogelvlucht de historie der Z.L.M. na. Uit de in den Franschen tijd inge stelde Prov. commissie v. Land bouw werd op initiatief van den griffier v. Zeoland, dhr C. Vis, die tevens de eerste voorz. werd, de Mij tot Bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland ge boren. Naast dhr Vis moet hier de fam. v. d. Bosch genoemd wor den, die veel voor den vooruit gang van den Zeeuwsehen land bouw gedaan heeft, o.a. doordat dhr J. G. J. v. d. Bosch den Wilhelminapolder tot een model- bedrijf voor de geheele provincie maakte. Eón der eerste werkzaamheden van de nieuwe maatschappij was een onderzoek naar de sociale toestanden ten plattelande. Voor dien tijd zeer vooruitstrevende voorsteilen vonden echter bij de offieiëele instanties nog weinig gehoor. Het goede voorbeeld van v. d. Bosch, Vogelvanger, Vis e.a., die hun bedrijven tot modelbedrijven voor heel Nederland hadden weten te maken, vond bij de boeren in onze provincie nog weinig na volging. Om hierin verbetering te brengen, begon men in 1870 zijn aandacht te schenken aan 't land bouwonderwijs. Een z.g. „wandel- leeraar", dhr Corten ging overal lezingen houden, later door an deren hierin bijgestaan. De prov. steunde dit onderwas in 1875 met een subsidie van f 800. De eerste geregelde 14-daagsche cursus kwam in 1878 te Oostburg tot stand. Doch eerst na 1880, in de crisisjaren, zou men ten volle het belang van dit onder richt inzien. Nadat in 1875 Mr Pické op nieuw voorz. was geworden, ont stonden overal in de provincie de dorps- of landbouwvereenigingen, door welke de landbouwers eigen lijk het practisch eoöpereeren ge leerd hebben. Later zijn de meeste hiervan in Z.L.M.-vorband over- gegaan. intusachon brachten do 80-er jaren de groote crisis op land bouwgebied, In dien tyd trachtte hot hoofdbostuur deer aanpassing on vorbotoring uan do mooilijk- liodon 't hoofd to bieden. Na .1890 ging 't langzamerhand weor botor. In 1893 werd to Goes do Rijks- landbouwwintorschool opgericht. Ook de regeering begon meer be langstelling voor 't landbouw onderwijs to toonen. Tegelyk won ook de coöperatieve gedachte steeds meer veld. De jaren 18951914 waren jaren van voorspoed. Hot leden tal der Z.L.M. steeg tot 3377. Warktuigenexposities trokken druk- bezoek, het „Zeeuwsch Land bouwblad" verscheen en liet onder wijs bloeide. Dan komt de oorlog 1914'18, die de geheele tiuneiil. econ. struc tuur ontwricht. In samenwerking met do inmiddels opgerichte B.K, boerenbonden en de C.B.T.B. werd een prov. bemiddelings bureau in 't loven geroepon, dat veel goed werk heeft verricht. Vorsterman, de harde worker, stierf in 1915. Dhr T. B. E. Kiel- stra zette z(jn arbeid voort. In 1917 werd het I.andbouwhuis op do Groote Markt te Goes feeste lijk betrokken. In .1920 nam Mr P. Dieleman de leiding. De na-oorlogscbe tycl gaf een terugloopen van 't ledental te zien. Maar desondanks ging het werk onvermoeid voort. In 1922 werd 't Pachtbureau opgericht, in 1923 kreeg men een eigen boek- houdbureau, later een rechtskun dig bureau. De namen van dlrrn G. v. Koeveringe en B. Meijers moeten hier vermeld worden, In 1928 kwam er ook een Veevoeder bureau. De crisis bracht van 19301940 opnieuw groote problemen. De Z.L.M. bleef echter mede door het werk van den nieuwen secr., Ir J. D. Dorst (1932), paraat. Zij nam nu echter niet zelf de leiding van de crisisorganisaties, zooals de L.C.O., maar wol kwa men de leidende figuren daarvan uit haar gelederen voort. De crisisvraagstukken waren legio, zooals toewijzing van mestvarkens, de toestand der kleine boeren bedrijven, de werkeloosheidsbestrij- ding, enz. In 1939 werd een jeugdorgani satie gesticht, die in 1941 reeds 26 afd. telde met 648 leden. De nieuwe oorlog zou echter van vèr- strekkenden invloed zijn, ook op de ZA/.M. De eerste jaren kon o.l.v. dhr Cappon nog veel tot stand gebracht worden. Zoo werd in 1940 de verplichte stierenkeu ring ingevoerd, terwjjl in 1941 de eerste collectieve arbeidsover eenkomst voor de beele provincie tot stand kwam. Doch toen kwam in Nov. 1941 de beruchte Landstand. Helaas kan hier de naam van Mr Diele man, die zooveel voor de Z.L.M. heeft gedaan, niet met eere wor den vermeld. Hij drong aan op aansluiting, doch gelukkig zon der succes. De mij. werd ontbon den, het personeel nam ontslag. Men dook onder om echter op den dag der bevrijding weer te herryzen. Op 27 Aug. 1945 werd na mis lukte concentratiepogingen de Z.L.M. weer in haar vollen om vang opgericht. En nu staan we in 't heden, aldus spr., in een maakt wegens frauduleus slach ten van een rund. Vechtjassen! Een korte ruzie, waarbij min der aangename woorden wer den gebruikt, was oorzaak van een vechtpartij tusschen L. S. en W. H. De eerstgenoemde sloeg z'n tegenstander met de steel van een mestgriep zooda nig op het hoofd, dat een flinke wonde veroorzaakt werd. Het geval werd nog ingewikkelder, toen de vaders zich eenigen tijd later met. het gevecht bemoei den. De politie stelt een onder zoek in. Vergadering Ingelanden. Dezer dagen vergaderden de ingelanden van het waterschap St. Annaland op het gemeente huis. Na opening en notulen werd bij het behandelen der in gekomen stukken o.a. een ver slag voorgelezen van den toe stand der verschillende polders over 1945/'46. De rekeningen over 1945/46 zien er als volgt uit Waterschap: Ink. f 61183,85; uitg. f 58954,76; begr. 1946/47 in ontv. en uitg. f 34425,27. Alg. Watering: Oudeland en Annavosdijk, Breedenvliet en PluimpotInk. f 8473,53uitg. f 1552,59; begr. f 6974,17. Oudeland en Annavosdijk: Ink. f 12728,94; uitg. f 9178,95; begr. f 14622,72. Suzanna: Ontv. f 5874,89; uitg. f 5645,24; begr. f 3035,20, Breedenvliet; Ontv, f704,04; hitg, f 539,74begr, f 472,82, Mariapolder: Ontv. f 12,33; uitg. f 2,30; begr. f 10,03. Pluimpot; Ontv. f 18,20, uitg. nihil; begr. f 18,20. Ter bestrijding van de uitga ven in verschillende begrootin gen vermeld, zal het dijkge- schot per H.A. moeten bedra gen (de tusschen haakjes ver melde cijfers zijn de bedragen welke in 1944/45 en 1945/46 be taald moesten worden)Oude land en Annavosdijk f 11 (f 13) Suzanna (binnenbeheer) f 10 f 12)Suzanna (buitenbeheer) f 45 (f 46,75)Breedenvliet f 10 (f 12)Maria f 10 (16.20) Pluimpot f10 (f 16,20). De bijdrage a. 4 Cal. polder Suzanna bedraagt per H.A. voor Oudeland f 1,52, Annavos dijk f 1,70, Breedenvliet f 1,60. De bijdrage in de kosten voor de verbetering van den zeedijk v. d. Annavosdijkpolder voor den Oudelandpolder bedraagt f 5,78 en den Annavosdijkpolder f 5,80 per H.A., benevens voor de dijkverbeteirng uitgevoerd in den dienst 1946/47 voor ge noemden polder f 6 per H.A. De bijdrage in de kosten voor de verbetering van den Ouden Zeedijk N. 7 van het Prov. we genplan bedraagt voor alle pol ders, zoowel voor de Vroonen als Dij kerstanden f 1,50 p. H.A, Benoemd werd als vertegenw. v. d. polder Suzanna in den dijkraad der waterkeering van de cal. Suzannapolder dhr J. A. dein Engelsman. De collecte voor het Prins Bernhardfonds heeft opge bracht: f 456,81. provincie, die voor bijna i/b g®- inundeerd is geweest met zout water, waar bovendien 4200 h.a. door oorlogstuig onklaar is ge maakt, waar velo huizeu eu boor dereen z(jn vernield en veel vee Is omgekomen, Het hedon be- tookont oen landbouw, dio wor- stolt mot gebrek uan arbeidskrach ten, tekort aan moatstèffou on werktuigen, enz., enz. Eir do ro- georing faalt vaak iu 't psycho logisch aanpakkeu van do zaken. Toch is or ook de lichtz(jdo. Zoelaud is weer bovoiligd tegeu de golven en overal is do opbouw in vollen gang. Overal werkt men weer aan vorbotoring. Een bro chure als „Er op of er onder", die den Zoeuwschen landbouw als achterlijk voorstelt, moet daarom van de hand gewezen worden, Nederland staat nog steeds voor aan op agrarisch gebied, al is in don bezettingstijd de voor sprong kleiner gowordon. Do wijze waarop het vraagstuk van 't her stel van den grond is aangepakt mag b.v. gerust ten voorbeeld gestold wordon. Het boden toont ons o'ok een Z.L.M. mot meer leden dan vóór don oorlog, mot landbouwhuis- houdscholen to Zierikzee, Tholen, Kortgene, Temeuzen en Schoon- dyke, met lagere landbouwscho len te Schorpenisno, Nieuwerkerk eu Middelburg, met, een book- houdburcau mot meer dan 1400 deelnomers en een landbouwblad met een oplaag van 6200 stuks. Een Z.L.M., die met zijn 83 afd. een organisatie vertegenwoordigt, die er trotsch op is, dat zij een zoo groot deel van den Zoeuw schen boerenstand achter zich weet. Na dit duidelijke overzicht van de historie van de 100-jarige, wijdde Mr Geuze nog zijn aan dacht aan de toekomst. Er zijn velo moeilijkheden on problemon. Ondanks de wereldvoedsol- schaarsclite vorwachten de des kundigen weor een tijd van over productie. Do Vereenigde Volken houden zich met deze kwestie reeds diepgaand bezig. Er is ove rigens een verblijdend contact tot stand gekomen zoowel in eigen land door de Stichting voor den Landbouw, alsook internationaal in de F.A.O. Eon urgent vraagstuk is ook de verminderde belangstelling van do jongerên voor den landbouw. Er is een steeds grootere trek naar 't asfalt der groote steden. Spr. ging in verband hiermee de mogelijkheden na om hierin ver andering to brengen. Hij sprak voorts nog over de toekomst van de veehouderij, de suikerproductie, de bemesting en enkele andere punten. Na ten slotte nog op het belang van de huidige grootsche tentoonstelling gewezen te hebben, eindigde Mr Geuze zijn rede met de woorden van Gezelle: „Dan zal de landman, 'therte [groot van dankbaarheid om 't daag- [ljjksck brood dat hij mocht winnen, den ouden arbeid, zwart en zwaaT, zoo dit, zoo 't naaste en 't naaste [jaar weer herbeginnen." Laatste berichten. Rectificatie. Tot onzen, spijt is in ons jubi leumnummer van gisteren het on derschrift bij de foto van het viertal hengsten weggevallen. Dit luiddeDekstation „Parelvliet", W. de Buck en Zn., Meliskerke. MINISTERS GROOTE VIER ZULLEN VREDESCONFE- RENTIE BIJEENROEPEN. Volgens Agence France Presse ziin de vier ministers van buitenlandsche zaken der groote vier te Parijs overeen gekomen de vredesconferen tie der 21 landen bijeen te roepen. De datum der con ferentie is vastgesteld op 29 Juli. Aanvallen van Indonesiërs. De voorlichtingsdienst van het NederL-Indische leger maakt be kend, dat op 2 Juli in het ge bied van Batavia 150 Indonesiërs onder dekking van machinegeweer vuur de Tjisedane zijn overge stoken. Ter zelfder tijd naderden 300 gewapende Indonesiërs uit het Westen. Beide troepen werden door vuur uit lichte wapenen en mortieren uiteen geslagen. Reeds vijf goudstaven opgehaald. Het feiit, dat bij de bagger- werken in den Nieuwen Water weg, ter hoogte waar in de Mei dagen van 1940 de voor Enge land bestemde loodsboot met haar goudschat door de Duitschers in den grond werd geboord, een der goudklompen aan de oppervlakte is gekomen, heeft onder de werklieden van de betrokken baggermachine en die van de zandbakken een ware rage doen ontstaan, om nieuwe gouden sta ven op te sporen. En er moet ge zegd worden: hun ijver wordt inderdaad beloond. Woensdag diepte men uit de weggespoten bagger maar liefst drie goud klompen in één dag op. In to taal zijn nu al vijf van die 12H kg, wegende blokken goud opge spoord,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1