2. jC. til. De Koningin komt! De 100 f De geruchten over Dr v*MooL DE BILT ZEGTs De beteekenis van den iandbouw. De grondslag van het Rijk Overzee. Het toekomstig bestuur van Triest. De positie van den Commissaris-Generaal. Open brief aan de A.R.P. en de C.H.U. Tot 1 September veertiendaagsche bonnen De vlaggen uit! WAT De Departementale indeeling. KRUIMELTJES OP DEN BON? Onweersachtig. Overdag aanvankelijk vreer zonnig. In den namiddag ont wikkelen zich onweersbuien, te beginnen in het Zuiden van het land. Veranderlijke wind. Over de plaats en de betee kenis van den landbouw werd en wordt zeer verschillend ge oordeeld. Er is een tijd geweest, dat de landbouw bovenmate werd ver heerlijkt. Het was in de tweede helft van de 18e eeuw, dat onder in vloed van de toen heerschende begrippen de landbouw en het landleven op een hoog voetstuk werden geplaatst. Geleerden spanden zich in om de uitzonderlijke beteekenis van den landbouw in het licht te stellen en door dichters werd in hoogen toonaard den lof van het landleven bezongen. „Hoe genoegelijk rolt het leven, des genisten landmails voort." Terug naar de natuur, was toen de leuze. Niet ten onrechte is in ver band met de toenmalige waard, schatting van het landbouwle-J ven gesproken van de eere- dienst der natuur. Alles werd natuurlijk gemaakt en natuur lijk verklaard. Prof, Diepenhorst schreef daarover o.m. Merkwaardige proeven zijn bijgebracht van de stuitende wijze, waarop de verlichte predi kers aan dezen drang tot na tuuraanbidding zochten tege moet te komen. Op Paschen, het feest der opstanding, werd de gemeente bepaald bij het nut van vroeg opstaan. Een Kerstpreek bestaat, waarin de geboorte van den Heere Jezus in een stal, aanleiding gaf tot een verhandeling over de beste inrichting van een stal en het meest geschikte stalvoeder. De wandeling over het meer van Genesareth bood stof voor een predicatie over de redding van drenkelingen en hun verzorging. In verband hiermede stond ook de hoogschatting van den landbouw, die werd voorgesteld als de eenige bron der rijkdom men van den staat en van alle burgers. Nu is ongetwijfeld de wel vaart van land- en tuinbouw van het allergrootste belang. De Bijbel heeft er reeds aan herinnerd, dat zelfs de Koning van het veld wordt gediend Men ging echter te ver door te betoogen, dat alleen de land bouw, in tegenstelling met han del en nijverheid productief is. Later is een scherpe reactie ingetreden en geraakten de landbouw en de landbouwbelan gen op den achtergrond. In het midden van de 19e eeuw werden de economie en de industrie in het middelpunt der belangstelling geplaatst. De landbouw werd het stief kind. Met de belangen van den landbouw en de landbouwende stand werd weinig rekening gehouden. Het was toen in vele opzich ten een donkeren tijd. Allerlei invloeden hebben meegewerkt, dat de landbouw door de eene crisis na de an dere geteisterd werd. Daar is gelukkig een veran dering ten goede gekomen.. En voor een niet gering deel is dat te danken aan het toe nemend organisaticbesef onder de landbouwende bevolking. Er zijn nu wat Zeeland be treft een drietal organisaties, de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij, de Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Christe lijke Boerenbond, die ieder op haar wijze en ieder gezamenlijk de belangen van land- en tuin bouw voorstaan en verdedigen. Het is de oudste van deze organisaties, de Z.L.M., die thans haar honderdjarig bestaan mag vieren. Zij is oud, maar nog niet afgeleefd. In de jaren die achter ons liggen heeft zij ontzaglijk veel ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 380 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ8.80 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vliseingen, Middelburg en Temeuzen, Donderdag 4 Juli 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op. en ssster-gatcg van Zon en Maan, Vrijdag; Zon op 4,2fi t:., onder 21,02 u. Maan op 11.38 u., on der 0.19 u. Hoog water te Vlissingen •Vrijdag 5 Juli: 6,40 u. 1.81 m., 18.57 u. 1.58 m. kunnen doen voor de „bevorde ring van Land- en Tuinbouw en Veeteelt" en ook in de toe komst zal er nog werk tc over zijn. Want het ziet er voor onzen landbouw nog ver van gunstig uit. Er is een tijd geweest, dat de landbouw levensgevaarlijk bedreigd werd door een over strooming van landbouwproduc ten uit het buitenland. Eu thans Is er de dreiging, dat onze pro ducten in het buitenland geen plaats zullen kunnen vinden. Zoo is er een altijd wisselenn aspect en zijn er telkens weer andere vraagstukken die de aandacht opeischen. Worde het aan de jublleeren- de Z.L.M. gegeven om in de nauwe samenwerking met de zusterorganisaties, ook in de toekomst voor de belangen van land- en tuinbouw, d.w.z, voor de belangen van het Zeeuwsche volk in al zijn geledingen, op de bres te staan, Gisteren was het 350 jaar ge leden, dat het eerste verdrag tus- schen de Nederlanders en een Indischen machthebber werd ge sloten. Op 3. Juli 1596 werd namelijk door Cornells de Houtman, den leider van den eersten tocht naar Oost-Indfë een verdrag gesloten met den Kipatih (gouverneur) van Bantam. De Hollanders zijn door „den gouverneur ende de principaelste heren ontvangen geweest ende hebben aldaar ghepresenteert de aptenten ende commissiën van zijn Princelijcke excell. grave Mauritus om te besluyten een vast verbont van peyse ende con- foederatie". Door beide partijen werd het verdrag onder eede bevestigd. Hiermede wasdus de eerste wettelijke schakel gelegd tusschen het Europeesche en het Aziatische deel van het latere Koninkrijk der Nederlanden. Weer nieuwe moeilijkheden. De ministers van Buitenland- sche Zaken, die te Parijs verga deren zijn het er zonder veel moeite over eens geworden^ dat Triëst onder internationaal be stuur moest worden geplaatst. Maar toen kwam aan de orde de vraag, wie de internationale autoriteit zal zijn die uiteindelijk de verantwoordelijkheid zal dra gen. Tijdens de Dinsdag gehouden vergadering hebben Byrnes, de Amerikaansche minister en Bevin de Britsche minister, verklaard, dat zij alleen zouden instemmen met de voorgestelde internationale zóne voor Triëst en het aangren zende gebied, indien de controle en verantwoordelijkheid voor dit gebied zou berusten bij de Ver- eenigde Naties, en niet bij de Groote Vier, zooals was voorge steld door de Sovjet-delegatie. De geheele zitting was gewijd aan Triëst én de Italiaansch-Joe- goslavische grens, maar er werden geen beslissingen genomen. HAVENSTAKING TE ROTTERDAM GEËINDIGD. De staking in de Rotterdamsche haven is ten einde. Ongeveer 75 tot 80 procent van het aantal havenarbeiders heeft zich volgens afspraak gemeld en is aan het werk gegaan. Het wordt niet onmogelijk ge acht, dat de wegblijvers elders, b.v. op het platteland, waar op het oogenblik zeer hooge loonen worden betaald, werk hebben ge vonden. De geruchten, dat dr van Mook het plan zou koesteren om binnenkort zijn functie van lt.-gouverneur-generaal neer te leggen, zijn door een gezagheb bende Nederlandsche bron cate gorisch ontkend. Deze geruch ten, die in Nederl.-Indië reeds eenigen tijd de ronde deden, 'schenen nog versterkt te zijn door de mededeeling, waarin werd gezegd, dat prof. Scher- merhorn vermoedelijk naar In- dië zal gaan als commissaris- generaal, een functie, die sinds 1854 niet meer is uitgeoefend. Gezaghebbende Nederlandsche kringen te Batavia wijzen er op, dat de aankomst van een commissaris-generaal niet in houdt, dat de bevoegdheden van den lt,-g.-g. in eenig op zicht zullen worden beperkt. De commissaris-generaal za! niet boven den It.-g.-g. worden ge plaatst, doch beide functionaris sen zullen al? gelijkgerechtigde leden van een kleine pspamisfig, waaraan wellicht een nog te be noemen derde lid zal worden toegevoegd, samenwerken ten einde de onderhandelingen te voltooien. Het is zeer wel mogelijk, dat de vertegenwoordiging van de Kroon in Indonesië in de toe komst een ander karakter zal dragen en in dit verband is bijv. de functie van commissaris-ge neraal of van hoogen commis saris tot op zekere hoogte aan trekkelijk. HET DANKBARE AUSTRALIË. Een bericht uit Brisbane maakt gewag van de droevige omstan digheden, waarin de bemanningen van de Bontekoe en de Van Out- hoorn verkeeren. Sinds September van het vorig jaar zitten zij zon der kolen en zijn wat verlichting betreft afhankelijk van het vaste land. De vuren op de schepen zijn gedoofd en de bemanningen moé ten zich in alles behelpen- Do volgende personen hebben een open brief gericht aan de Anti-Revolutlonnaire Partij en aan de Christeiijk-Historische Unie Mr Dr J. Barents, Dr F. A. de Graaff, Dr Ph. J. Idenburg, Mr M. Ch. de Jong, C. Kleywegt, Prof. Dr H. Kraemer, Ir. W. I-. van Lakenvcld, Prof. Dr G. van der Leeuw, Prof. Mr P. Licf- tinek, A. Oosterlcc, Dr C. L. Patijn, Jhr II. Quarles van Uf- ford, Mr S. C. Graaf van Kand- wijck, Mr Dr A. A. van Rhijn, Dr S. Rozemond, Mr Q. J. Scholten, Jhr Mr T, A. J. W. Schorer, N. Stufkens, Mr K. yonk, Mr G. E. van Walsum. Hierin wordt gezegd dat zij, als I belijdende christenen, met volle overtuiging lid zijn van de Partij van den Arbeid. Nu de verkiezingsstrijd voorbij is, voelen zij behoefte zich tot genoemde partijen te richten, daar voor allen de plaats en den in- vleod van het Evangelie van Jezus Christus, van het hoogste belang is. Ondanks diepgaand verschil van inzicht over den koers die in de groqje vragen van politiek en I sociaal economisch beleid moet worden gekozen, meenen de schrijvers, dat houding en toon die wij als belijdende christenen aannemen, ep ons volk een invloed ten goede of ten kwade zullen uit oefenen ten aanzien van de waar deering van het christendom als geestelijke kracht. Geen onzer zal zich' aan de verantwoordelijkheid daarvan kunnen onttrekken. Terwijl er in den brief voorts leedwezen wordt uitgesproken over de dikwijls vijandige houding die bij den politieken strijd is aangenomen, wordt verder de wenscheüjkheld geuit met elkaar in gesprek te komen op den ge meensrhappelijken grondslag van het Evangelie. Tenslotte wordt gevraagd de gelegenheid tot een dergelijk ge sprek en ontmoeting te scheppen. „Gaarne verwachten wij hierop Uw antwoord". Wat gehoopt, gegist en verwacht werd is nu definitief s H. M. de Koningin zal morgen een bezoek brengen aan de Landbouwtentoonstelling te Goes. Hei C.D.K. deelt, mede, dat van 7 Juli t.m. 21 Augustus a.s,, de bonaanwijzing eenmaal per veer tien dagen zal plaats hebben. De bonnummers voor de arti kelen, welke gewoonlijk in de aan vullende bomienlijst voor de tweede week van een veertien daagsche periode worden opgeno men, zulten gedurende bovenge noemd tijdvak reeds in de eerste week worden gepubliceerd Deze maatregel is genomen om de de taillisten de gelegenheid te geven hun zaken te sluiten voor vacantia. Het is mogelijk, dat de artikelen, welke opgenomen worden in de aanvullende lijst, niet onmiddellijk in liet begin van de eerste week verkrijgbaar zullen zijn, aangezien 1 vobr de bevoorrading met deze I artikelen uiteraard minder tijd be schikbaar is, De bonaanwijzing voor melk en aardappelen, zal evenals tot dus verre, per week blijven geschie den. De Burgemeester van Goes evenals de Z.L.M. en de Middenstandsvereenigin- gen verzoeken den Inwo ners van Goes, Vrijdag en Zaterdag hun vreugde te betoonen door 't uitsteken van de vlag. krijgen we. deze week Ingevolge verkregen toestemming van de Vereen. „De Nederland' eche Dagbladper b" mogen wij vandaag met zes pagina's ver- schijnen. •m De Kamerfractie van de Bel gische Christelijke Volkspartij heeft besloten een wetsontwerp in te dienen tot het orgaulseeren van een referendum over de konings kwestie. Volgens het Parijsche Commu nistische blag „Humanlte" is de atoombomproe f bij Bikini de lie zegeling van het falen der Ame rikaansche imperialistische poli tiek geworden. Bij de kabinetsformatie is de departementale iudeeling eenigs- zins veranderd: het departe ment van algemeens oorlogvoe ring is opgeheven, evenals dat van scheepvaart. De economi sche aspecten van de scheep vaart zijn thans bij Economi sche zaken ondergebracht, de verkeersaspecten bij Verkeer, Van het voormalige departe ment van Verkeer en Energie gaat de „energie" naar Econo mische Kaken, onder weik de partement ook het mijnbedrijf zal ressorteeren. Marine wordt voorloopig door den minister van Oorlog waargenomen; het is de bedoe ling, dat binnenkort eon minis, ter van Marine wordt benoemd. Hoe het begon. Wij schrijven 31 Augustus 1843, De zaken van den landbouw be treffende werden tot dezen datum behartigd door Commissies voor den landbouw, ingesteld door den toen fungeerenden Raadpensionaris Deze Commissies, ingesteld door de overheid, voldeden echter niet en men zocht iets anders om de landbouwvraagstukken te bespre ken en de overheid en de boeren van voorlichting en advies te die nen. Men kwam tot de conclusie, dat organisaties opgericht door de belanghebbenden zelve voor dit doel het meest wenschelijk waren. Niet alleen in Zeeland dacht men er zoo over, doch ook in andere provincies was dit het geval. Dit alles gebeurde omstreeks 1840 en hieruit is te verklaren dat in deze jaren verschillende landbouw- maatschappijen hun honderdjarig bestaan herdenken. De Groninger Maatschappij van Landbouw deed dit reeds enkele jaren geleden, de Geldersche Maatschappij van Landbouw en bet Utrechtsche Ge nootschap van Landbouw en Kruidkunde vierden dit jaar hun eeuwfeest en met de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal dit het volgend jaar het geval zijn. - De Zeeuwsche organisa tie eigenlijk de oudste. Al moge de Groninger Maat schappij van Landbouw haar eeuwfeest reed's enkele jaren ge leden hebben gevierd, deze Maat schappij had een andere organi satie als voorloopster en de schrij ver van 't gedenkboek der Z.L.M. Prof. P. J. Bouman komt op grond van zijn studie tot de con clusie dat de Z.L.M. ais zuivere landbouworganisatie in Nederland de oudste papieren heeft, waaruit wij de conclusie trekken, dat' het in die dagen in Zeeland niet aan menscherl ontbrak die initiatief genoeg hadden om een zaak aan te pakken. Eén van die voorman nen was C. Vis, die ook de eerste Voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij werd. Eert moeizaam begin. Merkwaardig is, dat de op richters van de Maatschappijen van Landbouw veelal geen boeren waren, maar personen buiten de- zën kring, doch met groote inte resse voor landbouwvraagstukken. Zoo was het in Zeeland maar ook elders in den lande. Het aanta! landbouwers, dat in de eerste ja ren lid van de pas opgerichte Zeeuwsche Landbouw Maatschap pij werd, bedroeg slechts enkele honderden, en het duurde vele tientallen jaren voor en aleer het gros der boeren van het nut van organisatie overtuigd waren. Wat werd gepresteerd. De groote beteekenis, die de Z.L.M. van haar oprichting af voor de Zeeuwsche boerenstand heeft gehad en thans nog heeft, blijkt duidelijk wanneer men de notulen van de gehouden vergade ringen leest, waarbij allerlei land- bouwvraagstukken aan de orde kwamen. In hoofdzaak behandelde men technische problemen, doch al heel vlug kwam men tpt de oyf rtuiging. dat. wilde mer.den Honderd jaren Door veel gevaren. landbouw vooruit brengen, meer dere scholing en voorlichting voor den boer noodzakelijk was. Het is niet mogelijk om zelfs in het kort een eenigszins volledig overzicht te geven van het werk dat door de Z.L.M. in de eeuw die voorbij is, voor den Zeeuw- schen landbouw is verricht. Wij willen volstaan met te vermelden, dat het de Z.L.M. was die eerst landbouwonderwijs in Zeeland in troduceerde voor jongens en later ook voor meisjes, zij organiseerde de eerste landbouwtentoonstellin gen en wedstrijden in zaaien, maaien, ploegen enz. De gewas- senkeuring, momenteel zoo uiterst belangrijk, werd in het jaar 1913 door de Z.L.M. voor het eerst in Zeeland ter hand, genomen. Het proefveldwezcn, de demon straties van werktuigen en de keu ringen van paarden en vee werd in Zeeland door de Z.L.M. ge grondvest. Talrijke organisaties op landbouwgebied, die thans tot belangrijke instellingen zijn uitge groeid, hebben hun ontstaan aan de bemoeiingen der Maatschappij te danken. Het zijn als het ware vruchten die aan den Z.L.M.- boom zijn gegroeid waarvan het zaad in goede aarde is gevallen en thans naast de moederorgani satie tot ontkieming en wasdom zijn gekomen, den Zeeuwschen •boerenstand ten zegen. Een blik vooruit. De Z.L.M. is een stuk van de Zeeuwsche boeren zelve, omdat zij het zijn, die de Maatschappij heb ben opgebouwd en gedragen van geslacht op geslacht. Het zijn steeds weer dezelfde bekende na men van boerengeslachten uit alle deelen van onze provincie, die men in de ledenregisters van nu en b.v. 50 of 75 jaar geleden treft. Op de jonge boeren van thans rust de plicht het werk hunner vaderen voort te zetten en yerder uit te bouwen en zij zullen dit doen daarvan zijn wij overtuigd. De ontwikkeling van onze boeren en speciaal de jongere boeren, ook op cultureel gebied, is immers met sprongen vooruit gegaan en de tijd is voorbij dat de boeren stand in dit opzicht achteraan komt. De Zeeuwsche landbouw. Nog een enkel woord over de plaats van den landbouw in het Zeeuwsche bedrijfsleven. Zeeland is in de allereerste plaats een agrarische provincie. De industrie moge in enkele deelen van Zee land n.l. in Oost-Zeeuwsch Vlaan deren en in Vlissingen en Mid delburg belangrijk zijn, zelfs in deze streken is de land- en tuin bouw de voornaamste bron van bestaan. In andere deelen van onze provincie West-Zeeuwsch Vlaanderen, Schouwen-Duiveland, Tholen. St. Philipsland en Zuid- B-yeland is de land- gp tuinbouw vrijwel de eenige bestaansbron en zijn de andere beroepen weer di rect betrokken bij land- en tuin bouw als afnemers van producten of als leveranciers van grond stoffen en arbeid voor het agra rische bedrijf. De strijd van den boer. Het bedrijf van den boer is de Zeeuwsche grond, door de eeuwen heen op de zee veroverd. Elk jaar opnieuw worden van den boer groote f inancieele of f ers gevraagd om diezen grond te behouden. Hier werkt de boer met zijn arbeiders zoolang de seizoenen dit moge lijk maken, om den bodem een opbrengst af te dwingen, een voortdurenden strijd voerend tegen het onkruid dat zijn gewas sen dreigt te overwoekeren. Wat de strijd tegen het onkruid be- teekent, dat weten houders van een stadstuintje of van een volks tuin, zooals die gedurende den oorlog zoo talrijk waren. Indien de strijd tegen het on kruid slechts één zomer werd ge staakt dan zou Zeeland met zijn tarweveidlen, zijn bitten- en aard appelvelden, zijn boomgaarden enz. zijn veranderd in een groote wildernis. Stank voor dank? De Zeeuwsche boer beklaagt, zich nogal eens dat zijn arbeid voor de voorziening van eerste levensbehoeften, die gedurende den afgeloopen oorlog en ook nu nog zoo uiterst belangrijk is, door de niet-agrariërs zoo weinig wordt gewaardeerd. Deze klacht is o.i. volkomen begrijpelijk. Dui zenden inwoners van onze pro vincie zijn gedurende de bezetting door de landbouwers geholpen en honderden onderduikers hebben op landbouwbedrijven een onderdak gevonden..Er moge al eens een enkele boer zijn geweest, die van de nooden van een medemensch misbruik heeft gemaakt, ook de boeren zijn niet allen heiligen, het overgroote aantal heeft geholpen waar dit mogelijk was tegen den geldenden prijs. De boerenstand zou het prettig vinden van offi- cieele zijdie eens een klank in deze richting te vernemen. Stad en land. Boer eh stedeling hebben elkaar noodig omdat zij over en weer op elkaar zijn aangewezen. Wij verheugen er ons over, dat de Middenstand van Goes dit zoo goed heeft ingezien en aan de herdenking van het eeuwfeest der Z.L.M. meerderen luister bijzet door het houden van een étalage wedstrijd enz. De komende dagen zullen Goes weer plaatsen in het middelpunt van den landbouw. Goes is n.l. niet alleen Ganzestad, maar het is J tevens de residentie van Ceres, de godin van den landbouw. DE NIEUWE MINISTERS BEËEDIGD. Gistermorgen zijn ten paleize te Soestdijk door H, M. de Ko ningin de nieuwe ministers be- eenigd. HEVIGE ONTPLOFFING. Een doode, talrijke gewonden. Dinsdagmiddag is op de' Zuid Ned. Spiritusfabriek te Bergen op Zoom een zeer ernstig on geluk gebeurd. Door tot *nu toe onbekende oorzaak is een lasch- apparaat, dat nog maar 14 da gen in gebruik was, uit elkaar gesprongen. In het gebouw, waar de ont ploffing plaats vond, werkte een 8-tal arbeiders. P. Gom- mers uit Halsteren werd naar buiten geslingerd en zwaar ge wond; hij overleed eenige uren later. Door de geweldige luchtdruk werd het dak van het gebouw geslagen, zoodat de muren ge heel ontzet werden. In het gebouw moesten twee arbeiders onder het puin van daan gehaald worden. Beide personen waren zoodanig ge wond, dat zij onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd moes ten worden. Nog een 4-tal andere arbei ders werden met meer of min ernstige verwondingen naar het ziekenhuis gebracht, doch kon den na verbonden te zijn naar huis terugkeereu. PROFESSOR WESTRA TOT 20 JAAR VEROORDEELD. Het Bijz. Gerechtshof te 's-Gra- venhage deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den oud-burge meester van Den Haag, Prof. Mr J. Westra, tegen wien de procu reur fiscaal de doodstraf had ge- eischt wegens hulpverleeiiing aan den vijand. Het Hof veroordeelde hem tot 20 jaren gevangenisstraf. De procureur-fiscaal, Mr Zaayer, is van deze sententie in cassatie gegaan. Opbouwwerkzaamheden in Zee land. De arbeid aan de Abdij te Middelburg vordert goed. Twee van de vier torens zijn reeds opnieuw opgetrokken. In het midden de isteenen van het vernielde bouwwerk, .welke bij den herbouw worden gebruikt, j Ir. J. D. DORST, Secr.. Z.L.M. De landbouw nam begin soo haest daer menschen waren Geen ambacht nu ge- pleeght en telt soo lange jaren. Dr H. M. Hirschfeld is op uitnoodiging van Dr van Mook j naar Ned. Indië vertrokken ten einde een onderzoek in te stellen in economische aangelegenheden. Uit Warschau wordt gemeld, dat volgens officieelc statistieken in de periode van 15 Mei' 26 Juni ia Poie.p .7(16 gffstWjK» door s.èrrei; (7 tot en met 20 Juli.) Bonkaarten KA, KB, KC 608 417 t/m 421 brood: 800 gr. brood 422 brood: 400 gr. brood. 425 botor enz.: 125 gr. boter. 426 botor enz.: 250 gr. mnrgnrino 435 boter enz.: 100 gr. vet. 438 suiker: 400 gr. ruwe suiker. 427 Alg.: 200 gr. kaas. 428 Alg.: 100 gr. zelfr. bakmeel. 429 Alg.: 250 gr. jam, Btroop, enz, 430 Alg.: 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toiletzeep, B 79 Re»,: 1.600 gr. brood O 79 Res.800 gr. brood, B 80 Res: 100 gr. kaas. Bonkaarten LA, LB, LC 608 389 vleeseh: 100 gr, vleesch, 390 vleesch: 400 gr, vleeseh. A 07 melk: 2 L. melk. B 07, O 67 melk: 3% L, melk. Bonkaarten KD, KE 608 917, 918 brood: 800 gr. brood. 925 boter enz.: 250 gr. boter. 926 boter enz.: 125 gr. marg. 927 Alg.: 100 gr. kaas. 928 Alg.: 100 gr. zolfr. bakmeel. 936 suiker: 400 gr. ruwe suiker. 929 Alg.: 230 gr. jam, stroop, enz. 930 Alg.: tfc 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toilotzeep. D 79 Res.: 800 gr. brood. E 79 Res.: 500 gr. rijst, kinder meel of kinderbiscuits. Bonkaarten LD, LE 608 889, 890 vleesch: 100 gr. vleeseh. D 67, E 67 melk: 6 L. melk. Tabakskaarten enz. T 372 rants, tabaksartikelen. V 37, V 38: 100 gr. choc, en/of suikerwerken. X 372 rants, tabaksartikelen. X. 38100 gr. chocolade en/of suikerwerken. De bonnen voor melk zijn gel dig t/m Zaterdag 13 Juli a.s. Voor de week van 14 t/m 20 Juli zullen voor tabak, melk en aard appelen nog bonnen worden aan gewezen. Op de suikerbonnen 436 en 936 is, voor zoover voorradig, ook ge raffineerde suiker verkrijgbaar. Men moet er evenwel rekening mee houden, dat de suiker niet onmiddellijk bij den handel ver krijgbaar zai zjjn in verband met de bevoorrading. Op de bonnen 423 en 928 Al gemeen is uitsluitend zelfrijzend bakmeel verkrijgbaar. Deze week is wederom een extra hoeveelheid van 100 gram vleesch beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram vleesch per veertien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 Juli a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 8 Juli a.s. mag worden gekocht, Voorloopig geer koffie. Daar de verwerking van ruwe koffie door de staking in de veemen sinds geruimen tijd stag neert en dientengevolge do werk zaamheden in de branderijen evenmin voortgang kunnen hebben, kan op 7 Juli geen nieuwe koffie bon worden aangewezen, zoodat voorloopig na dien datum geen koffie verkrijgbaar ie. De nog in circulatie zijnde handelsvoorraden maken het mo gelijk de uitreiking van toewijzin gen ten deele, o.a. aan zieken huizen, voort te zetten. De ver strekking van rantsoenbonnon voor koffie is tijdelijk stopgezet. HITLERJEUGD-BENDE.' De Britsche veiligiheidsdienst heeft den 19-jarigen leider van een Hitlerjeugdbcnde, die ge poogd heeft de Rijnbrug bij Dusseldorf op te blazen, teza men met drie andere terroris ten gearresteerd. De leider, Hans Skubinna, had een eigen fabriekje van ontplofbare stof fen en hield een dagboek van de „verrichtingen'' der bende bij. risten zijn vermoord. Een officieele verklaring, in Triëst uitgegeven, zegt, dat de berichten in het buitenland over den toestand in Triëst een ver keerden indruk verschaffen.Er heerscht een gespannen toestand, maar er zijn geen barricaden op gericht en voorts heeft het gealli eerde militaire bestuur den toe stand in de land. Een tandarts uit Enschedé vloog naar Denemarken, waar hij goud wist machtig te worden. Bij aankomst op Schiphol werd het goud 'echter in beslag genomen. De tandarts kreeg proces-verbaal en zijn patiënten zullen nog wat geduld moeten oefenen. Volgens de fzwestia wijst het organiseeren van atoom- proeven als bij Bikini geenszins op een voornemen van de Ver. eenigde Staten om tot afschaf fing vap atoomwapenen over te gaan. doch veeleer op plannen tpt het perfcrrioneup'en irvan.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1