DB BILT £BÖT» Minder warm. Nieuwe mannen, De ontvoering van Sjahrir De conferentie te Parijs. Het effect van de atoombom. nummering Candidatenlijsten. Terugvoering van landbouwbezittingen. Amsterdam centrum van luehtpostvervoer? Oud-mlnlster Schermer horn naar Indië? In den loop van vannacht en mórgen plaatselijk onweers buien. Later zal de wind van Z.O. naar Z.W. omgaan en koelerer lucht aangevoerd worden. Toch nog vrij zonnig. maar de oude koers Het heeft lang geduurd, maar eindelijk is Lr Beel er dan toch kt geslaagd een nieuw Kabinet samen te stellen. Zonder moeite is het niet gegaan, wat naar het schijnt hierin zijn oorzaak vindt, dat de Partij y, d. Arbeid maar moeilijk tot de erkenning was te brengen, dat zij niet de lei dende rol kan spelen en dat de heer Schermerhorn niet als min.-president kon worden ge handhaafd. Overigens kan, naar het ons voorkomt, de P. v. d. A. tevre den zijn. Het is overeenkomstig haar wensch, met uitsluiting van alle andere partijen, een Roomsch-rood Kabinet gewor den. De vraag komt op: nieuwe mannen, maar de oude koers? Tot op zekere hoogte naar het ons voorkomt wel. Minister Logeman keert niet terug, maar hij is vervangen door Mr Jonkman, die over meer practische ervaring be schikt, maar die overigens in alle opzichten als zijn geestver want kan worden beschouwd. - Niet zonder beteekems is, dat Ir Vos naar een ander de partement is overgegaan. Dit zou volgens Katholieke bladen hiermee verband hou den, dat de K.V.P. van staat,s- sociaiisme niet wil weten. Wij zullen moeten afwachten in hoeverre dit juist is. In elk geval zal het veel omstreden Bedrijfsschappen-plan nu wel van de baan zijn. Het feit echter, dat de P. v. d. A. steeds op den voorgrond heeft gesteld, dat zij wat be treft haar staats-socialistisch streven niet bereid was water in den rooden wijn te doen en dat Ir Vos, zij het dan aan een ander departement, toch in het nieuwe Kabinet werd opgeno men, zou er op kunnen wijzen, dat Dr Beel tot op zekere hoogte overstag is gegaan. Zooals te verwachten viel is Prof. Lieftinck aan Financiën gehandhaafd. Met de geldsanee- ring heeft hij aanvankelijk niet ongelukkig geboerd. Het zal nu moeten blijken of hij ook in staat is de staatsfinanciën te saneeren. Wij leven nu weer in afwach ting. In afwachting van het regee- rings program: en van de daden van het nieuwe Ka binet. Bij de beoordeeling zullen we geen oogenblik uit het oog mo gen verliezen, dat het staat voor een ontzaglijke moeilijke taak. Wij betreuren het, dat Dr Beel niet bereid is gebleken een werkelijk nationaal Kabinet op breede basis te vormen. Daaraan had ons land nu zoo groote nationale belangen op het spel staan, behoefte. Moge desondanks blijken, dat dit Kabinet bereid is en in staat een waarlijk nationale politiek te voeren, tot heil van land en volk. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 379 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Góes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Tomenzen. Woensdag 3 Juli 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. De extremisten beheer- schen den toestand. De New York Times heeft in een hoofdartikel geschreven,, dat de ontvoering van Sjahrir een van de grootste hindernis sen voor de besprekingen vormt. Deze hindernis wordt gevormd door de verdeeldheid van de In donesische regeering en de ijl— heid van den aard van haar ge- zag, die maakt, dat het moeilijk is om met juistheid te peilen wat haar politiek is, hoeveel macht ze kan uitoefenen en hoever die macht reikt Zeker is het, dat de Indo nesische regeering niet in staat is de extremisten te beheerschen. Deze vechten niet alleen tegen de Britsche en de Nederlandsche troepen, maar slachtten ook honder den Chineesche inwoners af en bedreigen ongeveer 20.000 met schrik vervulde Neder landsche burgers, die nog steeds als gijzelaars in inter- neeringskampen in het bin nenland worden vastgehou den, met moord. Soekarno wijst elk verband met de ontvoering van de hand. Hij moet vin elk geval de ver antwoordelijkheid aanvaarden voor het aansporen daartoe, door zijn kort geleden gedanen oproep tot geweld. „Ondanks eenig verzet van reactioimaire zijde in de Neder landsche volksvertegenwoordi ging, heeft de Nederlandsche regeering haar ernstigen wensch getoond om een voor alle par tijen bevredigende oplossing te verkrijgen. Het is nu aan de Indonesische regeering om en haar bereidheid en haar kunnen om een dergelijke oplossing te Officieel is thans meegedeeld, dat het nieuwe Kabinet als volgt is samen gesteld: Minister-president en Minister van Binnenlandsche Zaken: Dr L. J. M. Beel (R.K.). Buitenlandsche Zaken: Mr C, Q. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, hoofd van de directie poli tieke zaken van dit departement (Partijloos). Justitie: Mr J. H. van Maarseveen (R.K.) Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: Dr Jos. Gielen, Hoofdinspecteur van het L.O. te Nijmegen (R.K.) Financiën: Prof. Mr P. Lieftinck (P. v. d. A.) Oorlog en Marine a.i.: Luitenant-Kolonel A. H. J. C. Fievez (R.K.) Openbare Werken en Wederopbouw: Dr Ir J. A. Ringers (Partijloos). Verkeer: Ir H.- Vos (P. v. d. A.). Economische Zaken: Dr G. W. M. Huysmans, Directeur van de Maatschappij tot financiering van het nationaal herstel (R.K.) V Landbouw, VissoheriJ en Voedselvoorziening: S. L. Mansholt (P. v. d. A.) Sociale Zaken: W. Drees (P. v. d. A.) Overzeesche Gebiedsdeelen: Mr J. A. Jonkman, oud voorzitter van den Volksraad (Partijloos). Minister zonder portefeuille: Mr E« N. van Kleffens (Partijloos). De beëediging heeft vandaag plaats In Palels Soestdljk. Overeenstemming inzake Triëst. Terwijl nog Zaterdag de be sprekingen ten eenenmale dreig den vast te loopen, heeft men Maandag te Parijs zaken kun nen doen. Wat niemand verwacht had is gebeurd. Men is inzake Triëst tot overeenstemming ge komen. Het Fransche internationali satieplan, waartegen hij eerst ernstige bezwaren had, werd nu door Molotov aanvaard. Dit plan wil aan Triëst en omgeving gedurende de komen de 10 jaar autonomie vcrlee- nen onder beheer der vier groo- ten te zamen met Italië en Zuid-Slavië. De onschendbaarheid van het gebied zou gewaarborgd wor den door den veiligheidsraad. Italië en Zuid-Slavië zouden na voorafgaande overeenstem ming een gouverneur benoe men; werden zij het niet eens, dan zouden de andere vier het doen. DE PIET HEIN VERLAAT AUSTRALIË. Na een verblijf van twee maanden in de Australische wateren is de Nederlandsche torpedojager „Piet Hein" uit Brisbane naar Batavia vertrok ken Een Nederlandsch officier verklaarde, dat er geen uitzicht op was, dat de aan het schip noodzakelijke herstelwjerkzaam- heden in Australië nog zouden worden verricht, zulks vanwege de door vakvereenigingen tegen het schip uitgesproken boycot. Minder schade dan verwacht werd. Uit de eerste officieele berich ten blijkt, dat het effect van de atoombom minder groot is ge weest, niet alleen dan verwach| werd, maar zelfs minder dan de uitwerking op Nagasaki. Er zijn reeds landingstroepen aan boord van 15 verschillende schepen gegaan onder leiding van admiraal Solberg. De admi raal zelf is aan boord van de Penssylvania gegaan, waar hij het eerst begroet werd door drie geiten, die rustig stonden te herkauwen. Ook aan boord van andere schepen zijn gei ten en varkens in goeden wel stand aangetroffen. Menschenlevens zijn er niet te betreuren. Over een piloot- loos vliegtuig, dat door de ra dio-actieve wolken werd ge stuurd, verloor men de controle en het ging verloren. Dit zijn, zooals gezegd, officieele berichten. Journalisten die de proef bij woonden hebben zich beklaagd, dat het hun verboden is van wat er gebeurde een verslag te geven. VEERE. 1. Gemeentebelang; 2. P. v. d. Vrijheid; 3. AR.; 4. C H NT.'- EN ST.-JOOSLAND. 1. A.R.-C.H.; 2. Gemeentebelang; 3. P. v. d. Arbeid en 4. S.G.P. bereiken en te handhaven te toonen." Sjahrir heeft verklaard, dat het volledig dossier van zijn onderhandelingen met Dr van Mook gestolen is. REGEERINGS- VERKLARING IN DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zal a.s. Vrijdag bjjeen komen. Het ligt in de bedoeling van den l|Ii- nister-president, Dr Beel, dan een regeeringsverklaring af te leggen. Over deze verklaring zal de Kamer discussiëeren op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Juli. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer betreffende de terugvoering van uit ons land geroofdfe- Jandbouwbezït tingen heeft de minister van Landbouw en Visscherij am. geantwoord Inderdaad zijn, naar de gel delijke waarde, minder land- bouwgoederen teruggebracht dan andere uit Nederland ge roofde goederen. De oorzaak hiervan is, dat, het 9 maanden geduurd heeft, voordat de be zettingsautoriteiten een proce dure hadden uitgewerkt, voor de behandeling van het restitu- tievraagstuk. Het zal duidelijk zijn, dat de opsporing, in het bijzonder van vee, meer tijd en moeite vereischt dan andere goederen, terwijl ook het rege len van den terugvoer van vee grootere moeilijkheden ople vert. Tot en met 30 April 1946 werden in Nederland terug gevoerd: 3000 paarden, loco mobielen en maaimachines. Door Nederl. landbouwexperts worden in alle bezettingszones besprekingen gevoerd, ten ein de te geraken tot vervanging van het Nederlandsch door Duitsch eigendom, voor zoover het paarden en vee betreft. De Britsche minister van luchtvaart overweegt een plan, voorgesteld door de K.L.M., om nachtelijke luchtpostdiensten in te stellen tusschen Londen en andere Europeesche hoofd steden. In dit schema zou Amster dam het grootste centrum van Europa worden voor wat be treft het nachtelijk vervoer per vliegtuig. Van onze hoofdstad uit zouden verbindingen tot stand komen met Parijs, Praag, Oslo, Stockholm, Kopenhagen en Bazel. UITBREIDING BINNENLANDSCH LUCHTVERKEER. Met ingang van 1 Juli zijn eenige verbeteringen op het ge bied van de binnenlandsche luchtvaart aangebracht. Zoo vliegen op de lijn Amsterdam- Leeuwarden v.v. nu Dakotatoe- stellen, op de lijn Amsterdam Groningen v.v. is de capaciteit verdubbeld. Aan de lijn Amster damMaastricht zijn vijf re tourvluchten toegevoegd. CHR. HIST. JONGEREN. In een te Utrecht 'gehouden vergadering is de landelijke federatie van Chr.-Hist. jonge ren opnieuw opgericht. De heer B. Buddingh te Woerden werd bijacclamatie tot voorzitter gekozen. Voor Zeeland heeft in het H.B. zit ting de heer v. d, Hiele te Vleere. Besloten werd volle aandacht te schenken aan het verstrek ken van studieschetsen en het verkrijgen van een eigen or gaan. Uit alles bleek, dat de C.H. Unie haar greep op de jongeren niet heeff verforen. Naar Ass. Press uit gezagheb bende bron verneemt, zal het Nederlandsche kabinet zich in zijn zitting van Woensdagmor gen bezighouden met( het scheppen yhn .de functie van commissaris-generaal van Ned.- Indië. Dit is een met buitengewone macht bekleede bestuurder van Ned.-Indië, die boven de eigen lijke regeering aldaar, geplaatst zal zijn. Sinds 1855 is voor de uitvoe ring van dezen maatregel een bijzondere wet noodig. Van dezelfde zijde werd Ass. Press verzekerd, dat prof. Schermerhorn voor deze nieuwe functie in aanmerking zou ko men. (Het „Vrije Volk" (P. v. d. A.), dat door zijn relaties be ter dan wie ook in dc gelegen heid is achter de schermen te kijken, merkt op, dat hieruit zou blijken, dat ten aanz-en van Indië de politiek van het vorige Kabinet wordit voort gezet.) Provincienieuws DE PROVINCIALE BEGROOTING. De Provinciale begrooting voor 1946 sluit met een tekort van f 510.004. De ontvangsten zjjn ge raamd op f 2.619.650, de uitgaven op f3.129.654. Voor 1945 is een tekort ge raamd van f 190.000. Ter dekking van dit tekort kan f 158.286.34 worden onttrokken aan de reserve, die daarmee is uitgeput. Benoemingen. Benoemd tot djjkgraaf van den Zuiddorpepoldor-Noorddeel, A. F. M. Termoto te Zuiddorpe; gezworene van het Waterschap Bloois en Oud-Bommenede, R. J. V. d. Bijl J. Azn te Zonnemairo; afgev. naar de alg. vergadering van het Waterschap Hulster en Axeler Ambacht van het water schap Absdala C.A., C. H. M. Plasschaort, L. E. Panwels en A. J. M. Rottier, allen te St.-Jan- steen; den Autrichepolder, O. Ver- haege te -Westdorpe; den Buth- polder, J. de Feijter Lz. te Axel; den polder Beoosten en Bewesten Bljj, A. d'Hert te Zuiddorpe en J. O. de Hamer te Koewaektden Canisvlietpolder, A. B. Goethals te Westdorpe; den Catharinapol- der, J. Koster te Vogelwaarde; don Groote Huissenspolder, O. A. do Kraker en E. P. de Kubber, beiden te Zaamslag; den Groot Kieldreehtpolder, J. E. E. Bujjs- roggo te Clinge; den Havikpolder, R. O. M. Rottier te St. Denys Westrem (B.)dein Nieuwepolder bjj Sas v. Gent (Oostdeel), G. P. A. v. Aeker te Axel; den N. Karnemelkpolder, G. O. E. M. Dieriek te Koewacht; de N. Kiel dreehtpolder, P. V. M. Vercau- teren te öinge; den N. Koegors- polder, M. Dekket te Axel; den Overslagpolder, J. E. de Nijs te Overslag; het Waterschap Rieden C.A., J. Janssens te Koewacht; den Sluispolder (Neuzen), D. Seheele te Terneazen; den St.- Jansteonpolder, C. de Rechter te St.-Jansteen; den v. Lyndenpolder, J. W. Seheele te Vogelwaarde; den Vlooswijckpolder, A. F. de Jonge te Terneuzen; den polder Westdorpe of N.-Vogelsehor, C. F. v. Acker te Westdorpe; het Waterschap Willem Hendriks en KI. Kieldrecht, A. P. E. Staal te Graauw en Langendam; den Zaamslagpolder, K. de Koeijcr te Zaamslag en L. St'olk te Hoek; den Zuiddorpepolder-Noorddeel, B. Dhert te Zuiddorpe. Wandelsport. Te Seherpenisse zal op 13 Juli een afstandsmarseh worden gehou den. De route loopt via St.-Anna- land, Stavenisse en St.-Maartens- djjk (afstand 25 K.M.). De H.A.R.K. In Zeeland. Het is gebleken, dat er zoo langzamerhand gemeenten zijn, die niet langer in aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen van Hark-goederen, daar de grootste nood is gele nigd. Dit is b.v. het geval te Wolfaartsdijik. De stroom van Hark-goederen zal, naar te ver wachten is, nu snel afnemen, terwijl in vele gedeelten van Zeeland de nood en de behoef-' ten nog enorm zijn. Hoe meer niet ernstig getroffen gemeen ten liet voorbeeld van Wol- faartsdijk volgen, hoe meer nu aan de z.g. „dieptepunten" kan gegeven worden. Wij vestigen er de aan dacht van de Z.-Vlaamsche automobilisten op, dat met de tentoonstellingsdagen der Z. L, M. op Vrijdag en Zaterdag a.s. Sen schift poot U woiu „ti/Uktn Rups B&t" In de koesterende zomerzon van den eersten Julidag is het op het dek van de 214 warm. Ingesloten tusschen de huizen- massa van Vlissingen ligt het schip, nu nog een doodp staal- massa, stil te wachten op het groote oogenblik. Een nauw merkbaar koeltje doet het Scheldewater rimpelen en op- glinsteren. Vlissingen is vol leven, brui send en blij,. Voor deze eerste groote gebeurtenis na de be vrijding heeft het zich in een feestkleed gestoken. Hoog te gen de blauwe lucht waait op de Scheldekranen onze drie kleur. Op de voorsteven van de 214 wappert de vlag van de Kon. Mij. „De Schelde", op de achtersteven die van de Rotter- damsche Lloyd. Enorme belangstelling. Honderden, neen duizenden menschen hebben hun uitkijk posten in genomen op de daken der huizen. Op den Boulevard, de Bomvrije, de P.Z.E.M.-cen- trale, de H.B.S. enz. ziet het letterlijk zwart van het volk. En zoo is het ook op de Schel- dewerf zelf. „St. CaeciUa" bekort den tijd met het spelen van pittige mar- schen. Het wordt later dan oor spronkelijk werd verwacht. Dit schijnt in verband te staan met hoogwater. De laatste voorbereidingen. Reeds van half 2 af zijn de werklieden bezig ocm de laatste keggen van onder het schip weg te rammen. Een donker gebons klinkt onophoudelijk boven het stemmengemompel uit. Door niet minder dan 32 staal draden worden de twee sleden onder het schip vastgehouden. In de gooten, waarin de sleden rusten, is een hoeveelheid van ca. 280 kg. dierlijk vet van spe ciale kwaliteit aangebracht, om de stapelloop zoo vlot mogelijk te doen verloopen. Zes hydrau lische persen staan gereed, om een handje te helpen, wanneer het schip kuren mocht krijgen en niet van zijn plaats zou wil len, Maar die zijn gelukkig niet noodig geweest 1 Wanneer het half 4 geweest is, worden de laatste keggen weggeramd. Door het schip gaat een nauw merkbare tril ling als bij een dier, dat zich gereed maakt voor zijn sprong. Het eerste bewijs van leven I eon naam mei droeve herinneringen. Vanuit onze hooge uitkijk- post, de voorsteven van het schip, 30 meter boven den be- ganen grond, hebben wij een prima uitzicht op de eere-trl- bune en de tribune voor an dere genoodigden. Voor de eerste is een eikenhouten blok opgesteld, waarover de draad, die met de twee klinken ver bonden is, strak gespannen staat. Vlak daarnaast bungelt de flesch champagne (merk Merrier 19331) aan een dun touw, dat. van boven is vastge maakt. Een nikkelstalen bijltje ligt gereed. Vier uur slaat de klok! Als de klok van de St. Ja- cobstoren precies 4 uur aan wijst, is het groote oogenblik gekomen. Mevrouw E. E. Ruys- Van Houten neemt het bijltje, geeft enkele flinke slagen. Dan schieten de klinken los en op hetzelfde oogenblik heeft mevr. Ruys—Van Houten de flesch champagne reeds tegen den voorsteven kapot geslagen. Er komt nu beweging in, eerst langzaam, maar dan steeds sneller glijdt het schip in zijn element, terwijl het muziek corps het „Wilhelmus" speelt. Het is een eigenaardige ver rukking, te voelen, hoe het schip „los" is en met groote snelheid het water inglijdt. Nu begint ook het gejuich: oorverdoovend. Van de huizen, de daken, de schepen en de ka den gaan duizenden armen om hoog, het schip een groet toe wuivend bij het begin van het eigenlijke leven. Een naam, die droeve herinneringen wakker roept. Reeds zijn de vlaggen, die tot dit oogenblik den naam van het schip verborgen hielden voor de benieuwde oogen van het publiek, weggetrokken: in hel dere, zwarte letters staat er te lezen: Willem Ruys Bzn. Een naam, die herinnert aan den donkersten tijd onzer ge schiedenis van de laatste jaren. Het is zoo vlug verteld en zoo simpel: de heer Ruys was dir. van de Rotterdamsche Lloyd en wilde niet bukken voor de Duitschers. Daarom werd hij gegijzeld. Op 15 Aug. 1942 werd hij bij wijze van „represaille maatregel" met anderen gefusil leerd.... Maar nu leeft zijn naam voort en wanneer straks dit schip zal stoomen naar de havens van Op- en ondergdpg van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.25 n.. onder 21.03 u. Maan op 10.44 n., onder 0.02 n. Hoog water te Vlissingen Donderdag 4 Juli: 5.48 u. 1.98 m., 18.07 u., 1.77 m. alle werelddeelen, dan zal ieder weten, wie Willem Ruys Bzn. is geweest. Een nat pakl Plotseling gebeurt er iets, waarop velen niet hebben ge rekend. Hoe verder het schip in het water glijdt, hoe onstui miger het water wordt en hoe hooger het stijgt, In een ondeelbaar oogenblik slaan de golven over de kade muren heen en wie zich niet van tevoren reeds van een hoo- gere standplaats heeft verze kerd, weet niet, waar hij zich zoo gauw bergen moet. H|et) sein tot een algemeen „sauve qui peut" wo'dt onhoorbaar gegeven, maar het is reeds te laatl Vele Vlissingers zijn Maandagmiddag met een nat pak thuisgekomen. Maar ze hebben den stapelloop gezien eii ze hebben het enor me gevaarte bewonderd, dat keurig netjes het vlot van rijs hout, 3 M. hoog, 26 M. breed, gemaakt van 80.000 takkenbos sen, inliep. Het liep er zóó goed in, dat drie sleepbooten tot 7 uur hebben zitten marte len, om het schip vrij te krij gen. Toen dat niet volledig ge lukte, is het schip gedraaid en gemeerd. Hoog en droog, maar.... Doch in, dien tusschentijd hebben wij beseft, wat de risi co's van het reporterBvak zijn. Na een stellige verzekering, dat direct na den stapelloop een kraan of een sleepboot de eerste passagiers, die van boord zouden willen, zou overnemen, werd de tocht naar het schip aanvaard. Doch toen eenmaal het schip los was en wij gingen berekenen, hoe de mogelij khe- den van debarqueeren stonden, bleek, dat deze ten eenenmale niet bestonden! Doch de tijd drong en, zoo werd verteld, het zou wel half tien worden, voor dat tot ontscheping kon wor den overgegaan. Toen werd een idee geopperd door enkele werklieden, practische men schen, dat voor verwerkelijking in aanmerking kwam. De voor bereidingen waren gering: een sterk touw ottder de armen en overboord. Tien meter daaron der was nog het rijsbed, waar op wij behouden neerkwamen. Een kano voltooide de reis naar het vasteland I Wie er spraken. Bij de tewaterlating werd het woord gevoerd door Mevr. Ruys V. Houten, die in sobere woorden haar gefusilleerden echtgenoot eerde, door dr J. J. C. v. Dijk, pres. comm. van „De Schelde" en dhr G. J. Lijcklama a Nijeholt, pres.- comm. van de Rotterdamsche Loyld. niet de normale diensten zullen worden gevaren. Het is daarom mogelijk, dat zij1 niet met de door hen gewenschte verbin ding met hun wagen naar hun woonplaats zullen kunnen te- rugkeeren. Men zie de betref fende adv. in dit nr. GOES. Bezinningsavonden. Naar wij vernemen zal de Ned. Herv. Kerk alhier dezen zomer een 3-tal bezinnings avonden organiseeren, waarin eiken avond in serie een zeer actueel onderwerp zal worden behandeld. Men zie nadere me- dedeelingen over deze belang rijke avonden in ons blad tege moet. Brief van H. M. de Koningin Mevr. WestdijkLechner, wier man in 1940 bij Kruinin- gen sneuvelde mocht dezer da gen van H. M. de Koningin den volgenden brief ontvangen „Waar ik thans in de gele genheid ben, is het Mij een be hoefte, U alsnog mijn deelne ming te betuigen bij het verlies van Uw dierbaren echtgenoot Adriaan Nicolaas, die in den strijd voor het behoud van ons Vaderland op 15 Mei 1940 te Kxuiningen doodelijk getroffen werd. Na een wreede en bittere dwingelandij van bijna vijf ja ren, bracht het offer van zijn leven ons de vrijheid. Zijn nagedachtenis zal bij Mij steeds in dankbare herinnering voortleven." Wilhelmina. Afscheid van den heer Rothuizen. Nadat hem reeds eerder door den Gemeenteraad eervol ont slag was verleend in verband met het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, heeft Zaterdag j.l. de heer F. G. C. Rothuizen, directeur Bouw- en Woningtoezicht, na een 43-ja- rige diensttijd, afscheid geno men. Behalve het volledige col lege van B. en W. van Goes, waren aanwezig alle hoofden van dienst, terwijl de heer Rot huizen vergezeld was van zijn naaste familieleden. De burgemeester en de ge meente-secretaris schetsten de verdiensten van den heer Rot huizen in de lange jaren die hij als hoofd van Gemeentewerken de belangen van Goes heeft be hartigd. Namens de gemeente werden hem een drietal boek werken aangeboden. De heer Rothuizen dankte geroerd voor de gesproken woorden en de aangeboden ge schenken. WEMELDINGE. De gehouden collecten van het Emabloempje en Prins Bern- hardfonds resp. opgebracht f 157,18 en f 120,45. Zaterdag had: op het sport veld alhier een ringrijderij plaats. Het muziekgezelschap O.K.K. verleende daarbij mede werking. 's Avonds was er een geanimeerde voetbalmatch tus schen de elftallen van de We- meldingsche voetbalclub en de C.J.M.V., alhier, welke eindigde met 65 in het voordeel van Wemeldinge IL HEINKENSZAND. Donderdagavond vergaderde de muz.ver. „Euterpe". De re kening over 1945 werd goed be vonden. De begrooting 194ó wees een belangrijk tekort aan. Voorgesteld werd een verhoo ging der contributie. Een aan vrage om subsidie is door het gemeentebestuur verworpen. Bij de bestuursverkiezing wer den herkozen A. Mallekoote en J. Vermeulen. N1EUWDORP. De collecte voor het Prins Bernhardfonds heeft hier op gebracht f 217,40. WAARDE. Zaterdag behaalde het Muz.- gezelschap „Vooruit" op het fes tival te Zaamslag den 2en prijs h f75.--. ARNEMUIDEN. Zaterdagavond gaf de muz. ver. „Arne's Genoegen" een concert op de muziektent. N- EN ST.-JOOSLAND. Zaterdag werd door „O.N.D.A." een rondgang met muziek door het dorp gemaakt. RETRANCHEMENT. De collecte voor het Prins Bernhardfonds heeft f 117,70 opgebracht. Laatste berichten. Benoeming. De heer J. J. Siljée onderwijzer aan de Chr. school voor U.L.O. te Goes is benoemd tot leeraar aan de Chr. Kweekschool te 's-Gravenhage, Dir. Dr Kalsbeek. De havenstaking ten einde. Naar de landelijke voorzitter van de E.V.C. meedeelde is bij gevoerde bespreking met den Rijksbemiddelaar en de werkge vers overeengekomen, dat bij de werkhervatting van werkgevers zijde geen rancunemaatregelen zullen worden getroffen, en dat ook van de werknemerszijde geen rancunemaatregelen zullen worden genomen tegen havenarbeiders en zeelieden, die bij het ujtbreken van de staking aan het werk zijn gebleven. Na werkhervatting neemt de E.V.C. contact op met het college van Rijksbemiddelaars om tot een oplossing te komen van de huidige I grieven, welke er bestaan ten aan- zien van die thans geldende ar beidsovereenkomst voor het perso neel van de koopvaardijvloot. In een tweetal stakersvergade ringen te Rotterdam en Amster dam is met groote meerderheid van stemmen besloten om vandaag het werk te hervatten. Majoor v. d. Heuvel gesneuveld. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat Zaterdagmorgen de comman dant van het eerste bataljon van het K.N.I.L., Majoor M. v. d. Heuvel, tijdens een gatrouilletocht is gesneuveld. Zondagmorgen werd het stoffelijk overschot onder groote belangstelling met mili taire eer begraven. Doodelijk ongeluk. In die ondergrondsche werken van de mijn Oranje Nassau te Heerlen is een locomotief machi nist bekneld geraakt tusschen de machine en de betimmering van dien mijngang. Hij is aan de be komen verwondingen overleden. Amerikaansche regeering zet voedselaankoopen stop. Door het ontbreken van pr(js- beheersching heeft de regeering van do Veroen. Staten den aan koop van tarwe en vleesch voor den export naar de door honger bedreigde landen stopgezet, I

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1