DeKoninginnaarGoes? De proef met de atoombom Weinig gunstige perspectieven. Sjahrir weer op vrije voeten. Wat gebeurt er met Triëst? Dr v. Mook over de ontvoering van Sjahrir. De prijsbeheersching in Amerika. Verkiezingen in Beieren en Groot-Hessen. Een schrikbarende pilaar van roode smook Zal oud-minister De Geer «vorden vervolgd? Provindenieuws De Kabinetsformatie KRUIMELTJES Laatste berichten. DE BÏET 2EGTt Vrij warm. Aanvankelijk zwakke en ver anderlijke wind, later toene mend uit Oostelijke rickting. Zonnig weer en in het Z.-O. des lands kans op een enkele onweersbui. De economische en financieele toestand van ons land laat nog zeer veel te wenschen over. Onze landbouw heeft te wor stelen met gebrek aan kunst mest en arbeidskrachten, ter wijl een deel van den bodem, dank zij de Duitsche inundaties, voorloopig nog uitgeschakeld is. Onze voedselvoorziening loopt daardoor wej geen gevaar, maar dat is alleen te danken aan den invoer uit het buiten land wat groote kosten mlet zich brengt en onze deviezenpo- sitie nogal meer verzwakt. Met onze industrie is het ze ker niet beter gesteld. Hier is 't het gebrek aan arbeidskrach ten en vooral aan machines dat ons parten speelt. En nu is het buitenland wel bereid om te helpen, maar er schijnen aan wijzingen te zijn, dat men eer der geneigd is eindproducten dan de zoo dringend noodige machines te leveren. Volgens officieele meedeelin- gen bedraagt de arbeidsproduc- tie in onze industrie pl.m. 65 terwijl de bezettingsgraad vaak nog lager is. Er ontbreekt dus een derde van het aantal ma chines dat er in 1939 was. En de gemiddelde prestatie van de arbeiders is eveneens met een derde gedaald. Denken we daarbij aan den toestand in Indië en de gevol gen daarvan voor ons land, dan is geen andere conclusie mogelijk, dan dat de economi sche en financieele perspectie ven ver van gunstig zijn. En daaruit volgt dan tevens, dat voor de naaste toekomst twee dingen noodzakelijk zijn; ii.l. dat er hard gewerkt zal moeten worden, met inspanning van alle krachten en dat over heel de linie de grootst moge lijke soberheid moet worden betracht. - Dit geldt van het Rijk, maar niet minder van de provinciën en van de gemeenten. Veel wat wenschelijk is en nuttig zal achter wege moeten blijven, zal het gelukken op den duur in het noodige te voorzien. ZEEUWSCH DAGBLAD Op en ondergang Zon en Maan. van Ze JAARGANG No. 378 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te VTissingen, Middelburg en Terneuzen. Dinsdag 2 Juli 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. ITALIË WIL GEHOORD WORDEN. De Italiaansche premier, de Gasperi, heeft den vertegenwoor diger te Parijs, instructies gege ven voor een officieele nota aan de ministers te overhandigen, waarin verzocht wordt om „een gelegenheid voor de Italiaansche regeering om haar stem te laten hooren in de huidige zitting van de conferentie, voordat eenige be slissing genomen wordt, die nauw verband houdt met de toekomst van het Italiaansche volk. Officieel werd gisteren uit Batavia gemeld, dat Sjahrir en zijn collega's, Maandagmorgen om 4.30 uur door een kleine eenheid van de T.R.I. te Soera- karta zijn bevrijd. Dit bericht is later bevestigd. De republikeinsche „regeering" heeft officieel meegedeeld, dat Sjahrir in goede gezondheid is gearriveerd. Een nieuw Fransch plan. In de conferentie van de vier ministers van Buitenlands che Zaken is een nieuw Fransch plan voor Triëst ter tafel geko. men. Dit plan wil aan Triëst en omgeving gedurende de komen de 10 jaar autonomie verleenen onder beheer der vier grooten te zamen met Italië en Zuid- Slavië. De onschendbaarheid van het gebied zou gewaarborgd wor den door den Veiligheidsraad. Italië en Zuid-Slavië zouden na voorafgaande overeenstemming een gouverneur benoemen werden zij -het niet eens, dan zouden de andere vier het doen. Molotov verwierp dit plan niet dadelijk, al had hij er critiek op. Hij wenschte het te bestu- deeren en daarom zal het nog nader besproken worden. In antwoord op een vraag be treffende de gebeurtenissen van de laatste dagen en de bevrijding van Sjahrir heeft Dr van Mooie verklaard: „Welke opinie men ook huldigt tegenover de „republiek" of Sjahrir persoonlijk, één ding is zeker: hij heeft er met groote energie en zooals thans bewe zen is met groot risico naar gestreefd om het ongeregelde en onverantwoordelijke bestanddeel in de Indonesische nationale be weging er toe te brengen orde lijke maatregelen te nemen en daarmee aan deze beweging een hechter en betrouwbaarder basis te geven. Dat hem en zijn vrienden niets' ernstigers is overkomen, zoowel wat hem persoonlijk betreft als zijn belangrijke positie, stemt tot groote voldoening. Geen der par tijen heeft voordeel van een chao- tischen toestand en al wat dezen chaos bevordert, is strijdig met de belangen van dit land en zijn ge- hecle bevolking". Veto van Truman tegen de nieuwe wet. President Truman heeft Za terdag zijn veto uitgesproken tiegeul dje Wet tot (verlenging van de prijsbeheersching, welke wet kort te voren door' den Senaat was aangenomen en feitelijk de bevoegdheden van het bureau voor de prijsbeheer sching sterk beknotte, zoodat een doeltreffende controle op prijzen en huren onmogelijk zou worden. Men noemt dit besluit van Truman een van de meest ge waagde beslissingen, in zijn presidentieele loopbaan geno men: immers, als het Congres niet heel snel een nieuwe wet op de prijsbeheersching aan neemt, dan zal het land zonder eenige controle op de prijzen zijn, hetgeen beteekent, dat de huishuren met 100 pet. zouden stijgen, de huishoudelijke arti kelen met 30 pet., de prijzen van kleeren met 15 pet., de lee- ningen aan het buitenland van veel minder waarde zouden zijn en de door de arbeiders verkre gen loonsverhoogingen waarde loos zouden worden. Nieuwe stakingen zouden hiervan het gevolg zijn. De volledige resultaten van de verkiezingen voor de consti- tueerende vergadering in Beie ren zijn, naar gemeld wordt, als volgtChristen-Democraten 1.554.183 st., 109 zetels; Sociaal- Democraten 785.706 st., 51 ze tels Communisten 145.216 st., 8 zetelsLiberaal-Democraten 135.128 st., 8 zetels; Vrije Ar beiders 70.572 st., 4 zetels, Voor Groot-Hessen zijn de resultaten als volgt: Sociaal- Democraten 655.100 st., Chris ten-Democraten 550.942 st., •Communisten 143.949 st., Libe raal-Democraten 120.115 st Deze partijen krijgen resp, 43, 34, 7 en 6 zetels. Omtrent het uitwerpen van de atoombom wordt nog nader gemeld Om precies 11 uur werd van het admiraalschip het bevel „bomb away", bom, los, gege ven. Volgens radioberichten uit de omgeving van Bikini werd de uitbarsting van de atoombom waargenomen als een groote, verblindende oranjestraal, die gevolgd werd door een tweede, minder hevige explosie. Teneinde de radio-activiteit te testen werd een V-ballon op gelaten; dit geschiedde binnen 10 minuten na de ontploffing, terwijl rook en smook zich nog verspreidden en naar boven trokken. Een geweldige vuurstraal ver spreidde een schrikbarende pi laar van roze-roode smook, diej overging in een grijswitte rook zuil en die op een afstand van 16 K.M. duidelijk te zien was. Het geluid van de explosie was echter niet zoo hard als men verwacht had. Een waar nemer was van meening, dat het gelijk stond aan het af schieten van een zwaar mariine- kanon in de naaste omgeving. Toen de rookwolk wat optrok nam men waar, dat in te genstelling met eerdere berich ten de palmboomen op het eiland nog overeind stonden. Temidden van de dichte mas sa's gevaarlijke rookwolken zag metn, dat eenige schepen uit de doelwit-vloot in brand stonden. Een daarvan was ken- delijk het Japansche slagschip „Nagata", dat niet ver van het doelwitcentrum, de „Nevada", verankerd lag. Onbemande vliegtuigen, door radio bestuurd, werden in de rookwolk gestuurd. Reeds eenige minuten na de explosie was men dusdoende in 'het bezit van gegevens om de resultaten vast te leg gen. Ook onbemande en door radio bestuurde motor- torpedobooten werden naar het ziedende radio-actieve water in de Bikini-lagune gestuurd. De waarnemer in het vlieg tuig, dat het dichtste bij het vliegend fort, dat de atoombom afwierp, vloog, meldde: „Geen schok gevoeld, toen de bom ontplofte. Er is geen aanwij zing voor een springvloed". Drie uren na de explosie is een groep pioniers, aan boord van verschillende booten, en uitgerust met speciale meet instrumenten, de gevaarlijke zone binnengevaren, om den weg te bereiden voor de scha ren van geleerden, technici en neskundigen, die op onderzoek zullen uitgaan zoo gauw de doodelijke gammastralen uitge werkt zullen zijn. Zij hebben ge rapporteerd, dat het water in de omgeving van het doelwit evenals de meesten van de ge troffen schepen „gevaarlijk ra- dio-actef" zijn. De pioniers zijn van speciale beschermende kleeding voor zien, Van sommige zijden wordt bericht, dat de ontploffing niet zoo hevig was als bij de vorige atoombommen, ofschoon Blan- dy verzekerde, dat de thans ge worpen bom van hetzelfde type was als boven Nagasaki is uit geworpen. Twee schepen tnet geleerden en werktuigkundigen aan boord zijn, volgens nader ontvangen berichten, de explosiezone van de atoombom binnengevaren. De eenige persoon, die zoo ver men weet, tot dusver van de atoombom te lijden heeft gehad, is de officier, die haar deed vallen en die niet snel ge noeg zijn oogen wist te be schermen. Mr W. P. Bakhoven, die belast is met het onderzoek naar de hou ding van den oud-minister-presi- dent Jhr de Geer tijdens den oor log, heeft verklaard, dat het on derzoek moeilijk en tijdroovend is. Verschillende personen moes ten in Engeland worden gehoord en ook moet in Duitschlandi een onderzoek Worden ingesteld, in verband met de van de Duitsche autoriteiten verkregen vergunning om naar Nederland terug te kee- ren. Zoodra het onderzoek voltooid is, kan worden beslist of er vol doende gronden zijn voor een strafrechtelijke vervolging. ARNOLD MEYER IN CASSATIE. Arnold Meyer heeft besloten in cassatie te gaan van de uit spraak van het bijzonder ge rechtshof te 's Hertogenbosch, waarbij hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 jaar en ontzetting uit de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. NEDERLAND— DUITSCHLAND, Opgericht is een comité Ne derlandüuitschland, dat in het algemeen streeft naar het leggen van verbindingen tus- schen Nederland en die groe pen in het Duitsche volk, welke de representanten kunnen wor den geacht voor den zin tot herleiding van het Duitsche volk naar democratische begrippen, teneinde die groepen materieel en cultureel van buiten af steun te verleenen. BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE, De Bijzondere Raad van Cas satie behandelde gisteren de zaak tegen den oud-secretaris generaal van het departement van Justitie, prof, mr J. J. Schrieke, die wegens hulpver leening aan den vijand door het Bijzonder Gerechtshof te 's Gra- venhage ia ter dood veroor deeld. De advocaat-fiscaal conclu deerde tot verwerping van het beroep. Mr Dr MES BEDANKT ALS KAMERLID. Naar „De Stem" verneemt, heeft mr dr A, J. J. M. Mes op medisch advies ontslag geno men als lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Num mer twee op de Zeeuwsche lijst is de heer Alb. Lockefeer te Hulst. MIDDELBURG. Begrooting over 1946. Binnenkort zal de begrooting 1946 der gemeente Middelburg in een openbare raadsvergadering worden besproken Een paar we ken geleden vond do voorbespre king reeds plaats. Volgens de concept-begrooting wordt het nadeelig slot van den gewonen dienst over 1946 geraamd op f 799846,16, hetgeen lager is dan geraamd over 1945. Wij stippen enkele bijzonderhe den aan. Nieuw zijn de subsidies, welke verleend worden aan het Zeeuwsche Oorlogsmuseum (f 125.Middelburgsch Drank- weercomitó (f 100.—), Stichting Herstel Zeeland 1945 (f2057,50), terwijl tevens een post wegens steun aan cultureele doeleinden is uitgetrokken tot een bedrag van f 1000.Als toelichting daarop schrijven B. en W.: Voor de gemeente, die door den oorlog althans voor de eerste jarenzooveel van hare aan trekkelijkheid kwam te verliezen, moet het van beteekenis worden geacht, dat het cultureele leven, zooveel mogelijk tot bloei wordt gebracht. Uit dien hoofde wordt de 'behoefte gevoeld het mogelijk te maken, dat aan doeleinden van cultureel belang (waarbij meer speciaal wordt gedacht aan con certen en tooneeluitvoeringen van cultureel hoogstaand gehalte) van gemeentewege op aanvrage gelde lijk steun kan worden verstrekt. Ook het subsidie aan de muziek korpsen is belangrijk verhoogd. Het Middelburgsch muziekkorps ontvangt een vaste subsidie van f 650.eij de muziekvercenigin- gen „Excelsior", „Cresendo" en „Oefening na den Arbeid" ieder f 450.Voorts ontvangt elke vereeniging f 35.— voor elk Molenwaterconcert, terwijl het overblijvende deel onder de ver- eenigingen verdeeld wordt naar rato van de afdeeling, waarin deze geplaatst zijn. Wegens opbrengst van verma- kelijkheidsbelasting wordt ge raamd f 40.000.welke raming beduidend hooger is dan eenig voorgaand jaar. In dit bedrag zijn niet begrepen de pachtsommen van de kermis. De gemeentebedrijven maken het, door tijdsomstandigheden, minder goed. Voor het gasbedrijf wordt een verlies geraamd van f 20367,24, voor electriciteitsbe- drijf en waterleidingbedrijf resp. een winst van f 4664,24 en f 5617,54, hetgeen véél lager is dan vorige jaren. De vaste schuld bedraagt f 3.232.791,82, hetgeen het laagste bedrag is sinds 20 jaar. De vlottende schuld der ge meente is in den loop der laatste jaren gestegen tot f 2.250.000, Aangenomen mag worden, dat de vlottende schuld tot een betrekke lijk gering bedrag zal terugloopen zoodra de oorlogsuitgaven (her bouw, herstel, rekenings-tekorten ejd.) eenmaal een einde hebben genomen en volledige verrekening daarvan met het rijk ca. heeft plaats gehad. VLISSINGEN. Openluchtspel op 31 Augustus. De Bond van Buurtvereenigin- gen „Oranje en Vlissingen" heeft voor den óósten verjaardag van H. M. de Koningin Wilhelmina groote plannen. De heer Wim Abeleven heeft hiervoor met zijn vrouw het ontwerp gemaakt Het wordt eën specifiek Vlissingsch stuk, waarbij Michiel de Ruijter, die van zijn voetstuk zal afkomen, met de Stedemaagd de hoofdrol zullen vervullen. Het geheel be staat uit 16 tafereelen, waaraan meer dan 150 personen zullen meewerken, o.a. 30 Engelschen, 20 Duitschers, vluchtelingen, N.S.B.-ers, terwijl eveneens een zangkoor onder leiding van den heer Jan Kuiler medewerkt Het spreekt vanzelf, dat aan de uitvoering een groote voorberei ding moet voorafgaan. Reeds werden verschillende comité's sa mengesteld, die onmiddellijk onder leiding van den heer Abeleven hun werkzaamheden zullen aanvangen. Arbeiders Wederopbouw. In verband met het feit, dat de school aan de Bonedijkstraat weer als zoodanig in gebruik zal wor den genomen, heeft men voor de arbeiders van den Wederopbouw naar een geschikt onderkomen ge zocht Men heeft dit thans gevon den in de geheel gerestaureerde kazerne Willem III in de Oranje straat, welke het laatst door de Marine werd gebruikt. Concert op het Bellamypark. De accordeonvereeniging „Cres cendo" geeft Woensdagavond van 8 tot 10 uur een concert op het Bellamypark. GOES. Een mail-coach gaat r(Jden. Ter gelegenheid van de Z.L.M.-dagen laat de Goessche middenstand zich ook niet on betuigd. De winkeliers zullen o.m. veel zorg besteden aan hun etalages. De sensatie van de week be looft echte: de postwagenrlienst te worden, welke zij gaan in stellen. Een pracht van een ouderwetsche mail-coach heb- Naar tvij vernemen, hebben de onderhandelingen, welke de Kabinetsformateur, Dr L. J. M. Beel, heeft gevoerd, tot een succesvol resultaat geleid. De samenstelling van het nieuwe Kabinet zal vandaag worden bekand gemaakt. ben zij weten te huren- In Am sterdam met een „benedenhuis" en een „bel-etage". Vanmiddag om 3 uur zal van af de Korenbeurs de eerste rit door de stad worden gemaakt. Openluchtspel „Zeeland leeft weer". Omtrent de opvoering van het openluchtspel werd ons o.a. het volgende meegedeeld: De heer Dr van Vonno uit Breda schreef „Zeeland leeft weer", daarbij terzijde gestaan door den heer Chr. J. Mazure uit Middelburg. De algemeene leiding is handen van den heer A Hooykaas. Het stuk brengt de toeschou wers eerst terug tot den tijd van Jacoba van Beijeren, wier naam aan de geschiedenis van Goes zoo nauw verbonden is, en eindigt in den huidigen tijd. Niet minder dan 750 personen, w.o. 300 scholieren, werken aan het spel mede. De hoofdfiguren zijn een boer, de heer P. Remijn uit Goes en een boerin, mej. Maatje Willeboer uit Kapelle, die door de microfoon de begeleiden de tekst voorgedragen. Als verdere hoofdpersonen noemen wij Nep- tunus, wind, dijkenbreeker, Jacoba van Beijeren met gevolg, Frank van Borsselen, Haagepreker, een eenzame boer. Door een zang koor van 150 personen onder lei ding van Gommert de Kok en samengesteld uit vereenigingen te Kapelle, Wolfaartsdijk en Wil- helminadorp wordt medewerking verleend. De dansen en de door de 300 kinderen uit te voeren kleppermarsch worden begeleid door het Middelburgsch Muziek korps onder leiding van den heer Joh. H. Caro. Verder is er een groot aantal figuranten uit ver schillende organisaties en leden van landelijke ruitervereeniging. Een 50-tal militairen uit Mid delburg werken mede als Duit schers en daarna als geallieerde soldaten; al zullen velen van hen den tweeden avond niet aanwezig kunnen zijn en vervangen worden door niet-militairen, die voor dien avond in „actieven" dienst komen. Alles wat mogelijk is wordt ge daan, om op beide avonden gedu rende ongeveer 1J5 uur iets te zien te geven dat men in Zeeland zelden heeft aanschouwd. KAPELLE. Wegverbetering. Op het oogenblik is men druk bezig met de verbetering van de Vierwegen. Dit zal de ver binding Kapelle's Gravenpol der zeer ten goede komen. Ook «voor vele fruitkweekers .zal dit voor den aanvoer van hun pro ducten een groote verbetering geven. Zaterdagavond gaf de Fan- farevereeniging „Ons Genoe gen" ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhart een concert op de tent. Hiervoor bestond groote belangstelling. BIEZELINGE. 10-Jarig bestaan Tambours- en Pijpercorps „Jonge Kracht". Zaterdag herdacht het Tam bours- en Pijpercorps „Jonge Kracht" alhier het lü-jarig be staan. Ter gelegenheid hier van werd een pijpermiddag ge houden tezamen met de plaat selijke gymnastiek vereeniging „O.V.A"Verder namen aan dezen middag deel de pijper corpsen „Excelsior" te Goes, „Juliana" te Middelburg, de gymnastiekvereenigingen „O. K. K." te Goes, „Oranje-Nassau" te Vlissingen en „E.M.M.", Terneuzen. Om 1 uur werd be gonnen, maar doordat verschil lende vereenigingen niet tijdig aanwezig konden zijn vond de officieele ontvangst pas can pl.m. 3 uur plaats. De voorz. der jubileerende vereen, heette allen hartelijk welkom, inzonderheid het col lege van B. en W. Op initiatief van den voorzitter „O.V.A is deze middag gecombineerd met gymnastiek. Spreker herinner de er aan, dat dhr P. Smalle- gange 10 jaar geleden deze fluitclub oprichtte. Daarna nam burgemeester Balkenende het woord, die de jubileerende ver eeniging feliciteerde. Hij prees de houding die de vereen, tij dens de bezetting had aangeno men. Namens de plaatselijke Oran- jevereen. sprak dhr Waverijn, De voorz. van „O.V.A." bracht daarna zijn gelukwenschen over en een adspirantlid bood bloemen aan. Ook de voorz, der gymnastiekvereen. „E.M.M." te Terneuzen bood zijn geluk wenschen aan met enkele pas sende woorden. De heer de Jong sprak ne- mens het Goessche Tambours- en Pijperscorps. Deze herinner de er nog aan, dat het pijper leven in Nederland is ontstaan door het Ned. Jongelings Ver bond. Hij wekte alle jonge ke rels op om zich bij de mooie pijpervereeniging aan te slui ten. De heer de Jonge van „Jonge Kracht" bracht de sprekers dank voor de gesproken woor den. s' Middags gaf „'Jonge Kracht" op het terrein een con- oert. Door de verschillende gymnastiekvereenigingen wer den demonstraties gegeven, waarbij vooral de vrij'e oefenin gen van de adspirantjes zeer in den smaak vielen. Om half 6 werd door alle vereen, een marsch door Kapelle en Bieze- linge gehouden. 's Avonds concerteerden de vereen. „Excelsior" en „Ju liana"; de belangstelling hier voor was enorm groot. YERSEKE. De verzending van mosselen naar België zal deze week be ginnen. Er is behoorlijk vraag, n.I. 200.000 ton. De qualiteit is goed, ook de groei valt mee. De uitzaai van mosselzaad is gestaakt. Er zijn ruim 200.000 ton van verschillende grootte gehaald, zoodat de mosselcul tuur tegen a.s. jaar weer op volle capaciteit kan werken. VROUWEPOLDER. Zaterdag werd alhier door 32 personen ring gereden. De eerste prijs werd gewonnen door Adr. de Visser Pz„ tevens had hij na kampen met M. Kodde de wisselprijs van den burgemeester. De prijs beschik baar gesteld voor de 5 jongste rijders werd gewonnen door A. de Visser Az. Terwijl de pot lepel werd gewonnen door C. van Dis. Het was een gezellige dag voor de liefhebbers. Tot ambtenaar der secre tarie alhier is benoemd dhr A van Dis alhier. O.- EN W.-SOUBURG. Na herstelwerkzaamheden van slechts enkele weken wordt de zaak van dhr L. Ovaa, Vlissing- sche straat 17, Donderdag 4 Juli weder heropend. Het ge heel maakt een frisschen en netten indruk. KOUDEKERKE. Door de Buurtvereeniging Van Nispenplein e.o. werd Zaterdag avond in de Scheldehal een Kin derfeest georganiseerd, waaraan wedstrijden en films en tractatie waren verbonden. RETRANCHEMENT. De hulpgrenskommies B. Mulder is met ingang van 1 Juli a.s. gedetacheerd naar Arnhem. Coöp. Veilingsvereeniging „Walcheren". Vrijdag j4. was er in het Mid- delburgsche Schuttershof een slecht bezochte algemeene leden vergadering der Coöp. Veilings ver. „Walcheren" W.A., waarop voor het eerst ieder lid zijn stem kon uitbrengeii; daar Sn de vo rige vergadering de ledenraad werd afgeschaft. In zijn openingswoord wees de voorz., de heer B. Koole, erop dat dit jaar op sobere wijze het 40-jarig bestaan is herdacht Voor de toekomst is goede organisatie en goede sorteering en verpakking noodzakelijk. Wellicht zal het noodig zijn over te gaan tot fondsvorming, waaruit men bij lage prijzen elkaar kan steunen, zooals dit reeds door verschillende veilingen geschiedt De kostprij zen zijn enorm gestegen en velen zijn alles kwijt Er zal niet wor den gerust, voordat de regeering overtuigd is, dat deze schade door ons geheele volk dient te worden gedragen. Alleen op een voor den tuinder aannemelijke basis zal de tuin van Walcheren kunnen herrij zen. Bestuur en directeur zijn pa raat, doch medewerking van den tuinder zelf is noodig. Den direc teur, den heer ICweldam en het personeel werd dank gebracht voor hetgeen in 1945 werd gepres teerd. In deze vergadering kwam het bestuur met het voorstel om een lederikapitaal te vormen en zich aan te sluiten bij een pensioen verzekering voor den zelfstandi gen tuinder, die door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen wordt voorbereid1. Na een toelich ting door den directeur wordt in principe tot het laatste besloten. Ook de nieuwe statuten betreffen de het vormen van een ledenkapi taal en het afschaffen van den ledenraad werden aangenomen. Uit het verslag door den secre taris, den heer L. Joziasse, uitge bracht, bleek, dat de veiling nu al vijf jaren in één hal zich moet rólden en dat het terrein met een andere hal nog steeds in gebruik (Zie vervolg pag. 2). Dinsdag: Zon op 4.24 u., on der 21.03 u. Maan op 8.06 u., onder 23.42 u. E.K. 6 Juli. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 2 Juli: 4.03 n. 2.30 m., 16.21 u. 2.13 m. Naar wij van niet-offi- ciëele zijde vernemen is het wel zoo goed als zeker dat H. M. de Koningin a.s. Vrijdag een bezoek zal brengen aan de landbouw tentoonstelling te Goes. Bij referendum heeft 77.7 procent van de Duitschers in Saksen zich uitgesproken voor confiscatie van alle eigendom men, met inbegrip van fabrie ken, van oorlogsmisdadigers en oud-nazi's, Te Essen zijn 4 voormalige leden van den S.D. te Den Bosch veroordeeld tot den dood door ophanging wegens mede plichtigheid aan den moord op 3 Engelsche piloten te Tilburg in de Diepenstraat op 9 Jufi 1944. Veertien gedetineerden, die een poging ondernamen via een on- dergrondsche gang uit het kamp Vianda bij Hoek van Holland te ontsnappen zijn betrapt en gear resteerd. Een wetsontwerp, waarin de verbanning van alle Duitschers uit de Unie en Zuidwest-Afrika, die tijdens den oorlog tegen de belangen van Zuid-Afrika hebben gehandeld, wordt voorgesteld, is door den Volksraad in behande ling genomen. Prins Bernhard heeft Zater dag een radiorede gehouden voor de Nederlandsche padvin ders, waarin hij hen opwekte krachtdadig mee te helpen bou wen aan een. betere wereld. De wapenstilstand tusschen de Chineesche regeering en de Communistische strijdkrachten, is voor onbepaalden tijd ver lengd. Volgens diplomatieke kringen te Washington zou men tot een overeenkomst zijn gekomen inzake de vorming van een Duitschen statenbond, zonder de Russische zóne, voor het geval Rusland zich ertegen zou verzetten. Te Heesch, waar 10.000 wonin gen gebouwd moeten worden, zijn thans de eerste 10 woningen onder de kap. Uit Brussel wordt gemeld, dat de toestand in het gebied' van Luik verslechterd is. Het personeel van warenhuizen en coöperaties is nu ook in staking gegaan. Uit Moskou wordt gemeld, dat de stad Koningsbergen den naam Kafingrad zal ont vangen. TEWATERLATING NIEUW MAILSCHIP. Van de werf der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen is gistermiddag te vier uur te water gelaten het nieuwe mail schip van den Rotterdamschen XJoyd, tot dusver bekend onder werfnummer 214. De doopplechtigheid werd ver richt door Mevrouw E. E. Ruys van Houten. De te waterlating had een vlot verloop. Het woord werd gevoerd door den pres.- comm. van „De Schejde", Dr J. J. C. v. Dijk en door Mr E. H. J. Lyeklema Nijenholt, pres-comm. van de Rotterd. Lloyd. Het m.s. is 192 meter lang, 25 meter breed en heeft een hoogte van 27.50 meter, gemeten van de kiel tot het commando-brugdek. Het schip meet 21.000 br. reg. ton en heeft een snelheid van 21 mijl. DE GEITEN EN DE ATOOMBOM. De geiten, die voor weten schappelijke doeleinden aan boord van de oorlogsschepen te Bikini zijn, stonden op hun gemak een bosje hooi te kau wen toen de eerste groep on derzoekers den toestand in de Lagune in oogenschouw kwam nemen, na de explosie van atoombom nr. 4. De buitengewesten aan de Nederlanders. Het A.N.P. verneemt uit be trouwbare bron, dat tussehen de Nederlanders en de Britten be sprekingen gevoerd worden, die ten doel hebben een groot ge deelte van de buitengewesten van Nederiandseh-Indië aan het ge allieerd opperbevel te onttrekken. Deze stap zou in overeenstem ming zijn met de Malino-confe- rentie, die in het midden van deze maand een aanvang zal nemen. De gebieden zullen aan het Ne- derlandsch opperbevel worden teruggegeven. De bron voegt er aan top, dat er nog geen overeenkomst is ge sloten, maar men ia thans bezig met het regelen van de laatste bijzonderheden. Nog geen overeenstemming te Parijs. Het grootste deel van de ver gadering der vier ministers was gisteren gewijd aan bespreking van de kwestie Triëst en de Ita- liaansch-Joegoslavische grens. Er werd nog geen overeenstemming bereikt.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1