De uitwerking ven de atoembommen. Doel van ons optreden in Indië. DE BILT ZEGT Radiorede van generaal Spoor. De eerste president van Italië. Verklaring van de Nederl. Regeering. Moreele wantoestanden in het leger. Prins en Prinses ook te St-Philipsland. Te Hirosfima een vierde en te Nagasaki een zesde van de bevolking gedood. Laatste berichten. KRUIMELTJES Sensationeele berichten uit Nederl.-lndië. Vrij zonnig weer. Ia het algemeen lieht tot half bewolkt, zonnig weer. Vrij warm. Matige wind tus- schen West en Zuidwest. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 377 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Maandag 1 Juli 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Vrijdagavond heeft Generaal Spoor een radiorede gehouden voor het leger. jlij bracht de rede van de Koningin van December 1942 in herinnering en citeerde Haar uitspraken inzake de toekomst van het Rijk, Dit woord, kan nimmer worden misverstaan. Wellicht zijn wij niet steeds even gelukkig geweest in de wijze, waarop duidelijk werd gemaakt, hoezeer deze rede ons richtsnoer is, anderzijds wordt het ons steedis moeilijker gemaakt om onze voornemens te verwezen- 1 ijken. Generaal Spoor zette uiteen, hoe Toldo reeds lang begrepen had, dat het spel verloren was cn zich er op toelegde om nog te redden wat er te redden viel. Hij wees er op, dat In 11)44 de propangu:ida- chef Sjimltsoe uit Tokio naar Indië vertrok om een propaga:ida- apparaut op te zetten cn uit Saigon terugkeerde met de laatste In structies om Indië in vlam te zotten. Zijn wezenlijke doel was voor Japan den vrede te winnen door chaos te scheppen en een Japansche invloedssfeer achter te laten, waardoor het mogelijk zou zijn spoedig terug te keeren. Dit alles maakte hij aannemelijk door vreedzame voorwendselen, waarvoor militaire opleiding van de Indonesische jeugd in Japanschen stijl het aangewezen middel was. Zijn velen dezer uit het lood geslagen fanatici opge zweept door een leuze, waarvan zij de beteekenis vaak niet begrijpen, het zijn de leiding en een aantal onver antwoordelijke commandanten (de mannen waarmee on ze regeering onderhandelt, Red.), die tegenover eigen land en volk een ondragelijke schuld op zich laden. Velen vragen zich af, wat thans feitelijk onze taak is. Onze strijd is niet gericht tegen den waarachtigen nationalist, die niet op de barricade staat en moord en doodslag pleegt, doch nationalist wenscht te zijn in een wereld, waar orde en rust heerschen. WIJ strijden voor het ideaal om voorwaarden te schep pen, waarop het Koninklijk woord kan worden vervuld. Generaal Spoor besloot met er op te wijzen, dat er vooruitgang was in den toestand in de buitengewesten en in verscheidene steden van Java en hij verklaarde rustig en onvervaard voort te zullen gaan met de bevrijding van de bevolking van roovende en moordende onverlaten, wier eenig doel bij het oefenen van hun terreur, winst bejag is. Met 396 stemmen van de 504 heeft de Italiaansche Constituante Enrico de Nico la tot voorloopig president van de republiek gekozen. De leiders van de chr.-demo- cratische, socialistische en communistische partijen had den de Nicola voor deze functie aanbevolen. De nieuwe president is 69 jaar oud. Voor de komst van het fascisme was hij lid en voorzitter van de Kamer, voor welke functies hij bedankte toen hij in 1923 de fascistische eed af zou moeten leggen. Men verwacht van hem, dat hij een waardig president zal zijn, waartoe behalve zijn persoon lijke gaven het feit kan 'mee werken, dat hij gekozen is als gemeenschappelijk candidaat der drie groote partijen, katho lieken, communisten en socia listen en dat hij, hoewel repu blikein, in het monarchistische Zuiden een grooten persoonlij ken aanhang bezit. Een gemakkelijke taak zal hij zeker niet hebben. Italië bloedt uit duizenden wonden. Behalve de ontzettende ver liezen, die na 1940 geleden wer den, zijn thans de koloniën ver speeld, zal men Tenda en Briga aan Frankrijk moeten afstaan en zal ook Triest wel afge schreven moeten worden. Met ontzaglijke geestdrift is in 1940 de oorlog tegen het verslagen Frankrijk ingezet. En nu staat men voor de trieste gevolgen. Het is een zware taak waar voor Enrico de Nicola zich ge plaatst ziet. ITALIAANSCHE PROTESTEN. De Italiaansche premier d.e Gasperi heeft onder bijval van alle politieke groepeeringen in de constitueerende vergadering geprotesteerd tegen de beslis sing der vier ministers van Buitenl, Zaken inzake de over dracht van Briga en Tenda aan Frankijk. „Wij hebben, zoo zei- de hij, alle pogingen in het werk gesteld om de Fransche diplomatie er van te overtui gen, dat het afnemen van deze valleien niet slechts een on recht, doch ook een „vergissing voor de toekomst" van de Ita- liaansch-Fransche vriendschap zou zijn." OOSTENRIJKSCHE REGEERING VRIJWEL ONAFHANKELIJK. Vrijdag is in de geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk een overeenkomst geteekend, waarbij aan de Oostenrijksche regeering alle bevoegdheden in handen worden gelegd, behalve die betreffende de bezetting. De Oostenrijksche regeering heeft het recht gekregen zon der geallieerde toestemming in ternationale overeenkomsten af te sluiten en diplomatieke, als mede consulaire relaties met landen, die lid zijn van de ver- eenigde naties, aan te knoopen. Opheffing van den boycot in Australië? tUit Australië kwam een be richt, dat op eenige opklaring duidt t.a.v, het embargo, dat daar op de Nederl. schepen is gelegd. Timmerlieden en schrijnwerkers te Perth hebben het opgeheven, hetgeen als de eerste stap wordt gezien naar de volledige opheffing van den boycot in Australië. In da eerste officieele ver klaring, welke te Batavia is verstrekt na de overhandiging van de Indonesische tegenvoor stellen, heeft een woordvoerder van de Nederl.-Indische regee ring de Indonesische onderhan delaren ervan beschuldigd hun aanvankelijke verlangens naar een regeling te hebben gewij zigd in een weigering om de Nederlandsche souvereiniteitlte erkennen over de eilanden, welke onderwerp van de gevoer de besprekingen zijn geweest. KENTEEKENEN MILITAIRE VOERTUIGEN. Op een verzoek van de K.N.A.C. heeft de minister van Marine beslist, dat de kentee- kenen voor motorvoertuigen van de K.M. zullen worden ge wijzigd en dat, waar mogelijk, nummerborden zullen worden aangebracht. ATOOMBOMPROEF EN DIERENBESCHERMING. Het hoofdbestuur der Neder landsche vereeniging tot be scherming van dieren heeft een protest van de Nederlandsche dierenvrienden vertolkt bij de Amerikaansche ambassade te Den Haag inzake het nemen van proeven met atoombom men, waarbij verschillende die ren als proef worden gebruikt. De Amerikaansche ambassade heeft dit protest doorgegeven aan het Amerikaansche gouver. nement. DIRECTEUR RIJKSBUREAU BOUWMATERIALEN. De minister van Handel en Nijverheid heeft de schorsing van den heer W. G. Tesser, te Heemstede, als directeur van het Rijksbureau voor bouwma terialen opgeheven. STAAT VAN BELEG VOOR NEDERL.-INDIË. Vrijdag heeft Soekarno den staat van beleg voor geheel In donesië afgekondigd. Er zij aan herinnerd, dat bij besluit van 7 Juni alleen voor Java de staat van beleg is afgekondigd. WAT DE MIJNOPRUIMINGSDIENST PRESTEERDE. In de periode 12 Mei9 Juni werden door den mijn- en mu nitie-opruimingsdienst (M. M. O. D.) 11.874 mijnen geruimd of onschadelijk gemaakt. Hier bij werden 3 Duitsche krijgs gevangenen gewond en 1 ge dood. Naar diverse dumps werd van 19 Mei9 Juni 1413 ton munitie vervoerd, waaronder 101 bommen. Vernietigd werd 409 ton, w.o. 39 bommen. Af gegeven voor zeestorting 694 ton. In totaal werd verwerkt 2516 ton munitie, w.o. 140 bommen. Gemiddeld werd dus circa 120 ton munitie per dag geruimd. Ter vergelijking diene, dat door de oorlogvoerende par tijen ruim 100.000 ton munitie In de Woensdag gehouden zitting van de Gen, Synode Gerei. Kerken (Art. 31 K.O.) werd o.qj. behandeld een brief van den kerkeraad van Kam pen, waarin geklaagd wordt over de moreele wantoestan den in het leger. De commis sie achtte het dringend nood zakelijk een protest bij de be- yoegde instanties in te dienen. In dit protest, aldus het rap port, moet er op gewezen wor den, dat, wunneer er geen ver betering Intreedt, de tijd voor de kerken zou kunnen uanbre- ken, dat zij haar leden moe ten opwekken tot dienst weigering, omdat men Gode meer gehoorzaam moet zijn dan den menschen. Ds v. Dijk weeB er op, dat het leger meer en meer onze jongens in een verkeerde rich ting opvoedt. Ten bewijze hiervan deelde Prof. Holwerda mede, dat de overheid momenteel het bezoe ken van dansgelegenheden en bioscopen en het gebruik vau prophylactische middelen ver plicht stelt. delburg de groote bedrijven en de bouwvakarbeiders één week vroeger vacantie zullen hebben (van 29 Juli3 Aug.) zullen de plannen voor 2 weken gelden. Het werk-comité werd als volgt samengesteld: Mr F. W. Adriaanse, M'burg, voorz.L. P. v. Oorschot, Vlissingen, 2e voorz,; Jac. Louwerse en H. J, Smits, le en 2e secr.-penn.m beiden Vlissingen; weth. Bee- renpas, M'burg; A. Flipse, M'burg; B. E. A. Heijse, M'burg; K. J. V. Loon, M'burg; J. de Nooijer, Vlissin gen; E. Andriessen, Vlissin gen; v. d. Peijl, M'burg; ter wijl ook nog vertegenwoordi gers voor Souburg zullen wor den aangewezen. Getracht zal worden boot tochten naar Antwerpen of Gent te organiseeren, een reis naar de Brabantsohe bosschen of excursies naar Brugge. Ver der staan op het programma concerten der verschillende mu ziekgezelschappen in Vlissingen en Middelburg. Ook^ voor de ontspanning voor de jeugd zal een groote plaats ingeruimd worden. Provincienieuws Om ongeveer 9.15 u. arriveerden onder luid gejuich van het publiek H. K. H. Prinses Juliana en K. H. Prins Bernhardi Donderdag in een open auto te St. Philips- land. Het muziekgezelschap „Con cordia" zette het Wilhelmus in waarna het gejuich welhaast geen grenzen meer kende. Hierop werden aan H. K. H. Prinses Juliana door een der dochters van den wnd. burgemees ter alsmede door een drietal kin deren bloemen aangeboden. Het Prinselijk Paar onderhield zich met den wnd. burgemeester waarna de Prinses zich wendde tot de nagelaten betrekkingen van de oorlogsslachtoffers. Z. K. H. Prins Bernhard maakte van deze gelegenheid gebruik om allereerst kennis te maken met de oud-ver zetslieden. Nadat hij hieraan was voorgesteld wendde ook hij zich tot de nabestaanden van hen, die hun leven voor het vaderland heb ben gegeven. Na hierop afscheid te hebben genomen van den wnd. burge meester vertrok onder zeer luid gejuich van de bevolking het Prinselijk Paar ia de richting Zijpe. MIDDELBURG. Tentweek Leger des Heils. Evenals te Vlissingen orga niseert het korps Middelburg van het Leger des Heils ook hier een tentweek en wel van 614 Juli. Op het terrein aan de Zusterstraat zal een tent worden gezet, die plaats biedt aan 350 personen, doch waar omheen door het wegnemen der tentzijden vele anderen zich zich kunnen scharen. Op Za terdagavond 6 Juli is er de ope ningssamenkomst, waar als spr. optreden koL Chr, Rönitz (Haarlem) en ds Simoons, Herv. pred. te St. Laurens. Zondag zijn er de normale diensten. Maandagavond is er een z.g. „Indië-avond", waarde majoors Hermes zullen spre ken, die kortgeleden uit Indië zijn gerepatrieerd en die jaren geleden in Middelburg bevelv. off. zijn geweest. Dinsdagavond wordt een leekenspel opge voerd, getiteld „Waarlijk, deze was Gods Zoon". In de samen komst van Woensdagavond zal kol. M. Huyg (Den Haag) spreken in de samenkomst van Vrijdagavond. Zaterdag 13 Juli bestaat de afd. Middelburg 57 jaar. Dit feit zal dien avond worden herdacht, in welke sa menkomst het woord zal .wor den gevoerd door kol. Grimij- ser (Rijswijk), door burgem. Mr A. J. v. d. Weel en dr W. H. Beekerikamp, Herv. pred. te Middelburg. Alle samen komsten vangen om 8 uur aan. VLISSINGEN. Ontspanning voor de arbeiders. Dinsdagavond vergaderde ten stadhuize het Walohersch Werkcomité „Vacantie 1946", ter nadere uitwerking van de plannen om gedurende de va cantie der arbeiders in de be hoefte aan goede recreatie te voorzien. I.v.m. het feit, dat in Mid- VOORZICHTIG MET OORLOGSTUIG! Nu de vacantieu aanbreken en de jeugd door bosschen en velden gaat zwerven, wordt er met nadruk op gewezen, dat overal in het land nog oorlogs tuig verspreid ligt en dat niet alle terreinen reeds opgeruimd eu vrijgegeven zijn. Eens te meer geldt het pa rool: „Rook niet in bosch of heide en handen thuis 1" BORSSELE. In de plaats van wijlen dhr S. Almekinders is tot kantoor houder der P.T.T. alhier be noemd dhr A. Koole Mz. DOMBURG. Tentoonstelling oorlogstuig. Ten einde de bevolking nog eens ite waarschuwen voor de gevaren van achtergebleven oorlogsmateriaal en hun onder- kenningsvermogen te verscher pen, heeft It. Visser van het 6 B.T.B. (Bat. Techm. Bewer king, „Bomb Disposal", comm. It. Wertheim) alhier een ten toonstelling in elkaar gezet van op Walcheren en elders gevon den stoffen en voorwerpen, waarbij serg. Hersmis aan de bezoekers een duidelijke ver klaring geeft. Er liggen springstoffen, brandbommen, ladingen voor het opblazen van bruggen, Eng., Fransche, Belg. en Ned. mijnen, schrapnellmijnen, enz. Voorts ziet men er detectors om mijnen te zoeken, ladingen voor rookgordijnen, pantser- vuiBten, handgranaten, do zeer gevaarlijke S-mlj non, die 360 kogels kunnen uitschieten en op 75 M. afstand nog doodclljk zijn. De verscheidenheid van vernietigingstuig is verbijste rend: struikeldraden, antitank mijnen, glasmijnen met chemi- schen ontsteker, Topfmijnen, de fleschmijn uit de Russische ijsvelden, de lange, zware Ri- gelmijn, ontstekers, ontlasting- ontstekers, bomontstekers, de zeer gevaarlijke Boobytrap- ontstekers, enz., enz. Vbor Walcheren heeft Dom burg de primeur dezer tentoon stelling. Ze is hoogst leer zaam en nuttig. Men keert huiswaarts met den indruk, dat het 6 B.T.B. zeer gevaar lijk werk voor ons heeft ge daan. THOLEN. Nog eens de botvisschers. Het bericht als zouden de Thoolsche botvisschers in sta king zijn gegaan, is niet geheel juist. De kwestie is, dat de meeste visschers geweigerd hebben, hun bot voor den la gen prijs van f 0,75 p. kg. aan de leurders af te leveren. Deze prijsdaling oorspronke lijk mocht men f 1.60 p. kg. re kenen is funest voor de be trokkenen, daar de kosten van onderhoud voor de schepen en andere materiaal ongekend hoog zijn, terwijl de vangsten tot op heden slecht zijn ge weest. De visschers zijn er ech ter in principe tegen het werk te staken. werden da hoenderhokken van Otterlosche landbouwers door vossen geterroriseerd en heele slachtingen aangericht onder den pluimveestapel. Zoo werden bij een landbouwer 80 kippen ver scheurd en weggesleept, een an der verspeelde 20 kippen, een derde zijn geheele hoendérbezit op.... een oude kip na. Als gevolg van deze onduldbare overlast werd daarom in het Ot terlosche bosch en omgeving een 'groote klopjacht gehouden, waar aan een vijftiental jagers deelnam en waarvoor de gebelgde boeren hun knechts gaarne als drijvers ter beschikking stelden. De buit bestond utl twee moervossen cn een mannelijk exemplaar, GEMEENTERADEN. WAARDE. Vrijdag kwam de raad in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgem. v. Burg. Behandeld werd de wijzi ging begrooting 1945. Deze werd vastgesteld met een na- deelig slot van ruim f 9000. Adhaesie werd betuigd met een rekest betreffende het vaststel len van onderwijzerssalarissen. WAARDE. 1. S.G.P.; 2. C.H. en A.R.3. Gemeentebelang; 4. Lijst v. Fraassen. Kerknieuws. en ongeveer 2 millioen mijnen waren achtergelaten. Ernstig verkeersongeluk. Vrijdagavond is bij Laren een personenauto in botsing geko men met een militaire vracht auto. De personenauto werd totaal vernield. De inzittenden werden er uit geslingerd. De vrouw was onmiddellijk dood, terwijl haar man zwaar ge wond werd. Thans is het eerste gedetail leerde rapport van deskundigen over de gevolgen van de atoom bom-aanvallen op de Japansche steden Hirosjima en Nagasaki ge publiceerd. Het rapport vermeldt, dat in Hirosjima de bom explodeerde boven een vlakke uitgestrektheid van ruim tien vierkante mijlen grondgebied met houten huizen en dat zij ruim 4 vierk. mijlen daa-r van verwoestte. Eerst door lucht druk en daarna door vuur. Naar schatting bevonden zich op 6 Augustus 1945, toen de bom boven Hirosjima werd afgeworpen, on geveer 320.000 menschen in de stad, van wie er ongeveer 80.000 gedood zouden zijn. In Nagasaki explodeerde de bom (op 9 Augustus), boven een dal, waarin een industrie- en woongebied van anderhalven vier kanten mijl, dat verwoest werd. Naar schatting zijn van de 260.000 menschen, die zich in Nagasaki bevonden, ongeveer 40.000 ge dood. De verwoestingen en persoon lijke verliezen werden volgens het rapport veroorzaakt door lucht druk, hitte-uitstraling en radio activiteit Men schat, dat de verwoestin gen door luchtdruk aan huizen van het in Engeland gebruikelijke type bij een dergelijke explosie als volgt zouden zijn: totaal ver nield tot op een afstand van dui zend yards vanuit het centrum der verwoesting; beschadigd zon der mogelijkheid tot herstel tot op een afstand van een mijl; on bewoonbaar zonder uitgebreide herstellingen tot op anderhalven mijl; verdere beschadigingen tot op twee 4 twee-en-een-halven mijl. De Japansche schuilkelders, of schoon van veel minder kwaliteit dan het Britsche standaardtype, bleven alle intact, behalve de meest zwakke binnen een afstand van enkele honderden meters van het centrum der verwoesting. Diepliggende schuilplaatsen, zoo als bijvoorbeeld de tunnels der Loudensche ondergrondsche, zou den volledige bescherming gege ven hebben. Volgens ooggetuigen, aldus zegt het rapport, was het effect van de hitte-fuitstraling der ontploffing zoodanig, dat de onbeschermde huid van menschen, die zich in de open lucht direct onder de plaats der ontploffing bevonden, onmiddellijk donkerbruin of zwart gebrand werd. Deze menschen stierven binnen enkele minuten of hoogstens enkele uren. Zeer ern stige verbrandingen van onbe schermde huid kwamen voor tot op een afstand' van ongeveer 1.500 yards van het centrum der ver woesting lichte verbrandingen tot op twee-en-een-faalven mijl of verder. Eenige bekleeding, ook dunne, gaf in het algemeen vol ledige bescherming tegen ver branding door de hitte-uitstraling zelf. Als gevolg van de hitte-uit straling vond men op het asfalt- dek van de wegen „schaduwen" van de personen, die op het mo ment van de ontploffing ter. plaat se liepen. De belangrijkste radio-actieve uitwerking werd veroorzaakt door zoogenaamde gammastralen, waarvan het karakter niet precies bekend' is. Deze gammastralen gaan door de huid heen zonder deze aan te tasten. Na een etmaal ongeveer echter begonnen de ge troffenen symptomen van misse lijkheid en koorts te vertoonen. Binnen een week begonnen zich onder deze slachtoffers sterfge vallen voor te doen, waarvan het aantal een maximum bereikte na ongeveer drie weken, terwijl na zes weken geen sterfgevallen meer voorkwamen. De gammastralen tasten het beendermerg aan, waardoor de vorming van nieuwe bloedcellen wordt verhinderd en voortschrijdende bloedarmoede op. treedt, met alle mogelijkheden van dien. Naar aangenomen wordt, sterven tenslotte bijna alle personen, die binnen een afstand van een halven mijl van het cen trum der verwoesting geheel aan de gammastralen blootgesteld waren, tengevolge van de inwer king dier 6tralen. Oproep tot gebed voor Indië. Het bestuur van de Pro- testantsche Kerk in Nederl-In dië deed op 16 Juni 1946 in de godsdienstoefeningen van alle bereikbare gemeenten de vol gende Oproep tot Gebed voor de Nood in Indonesië voorle zen: „Diep getroffen door hetgeen er gebeurt op Java en Sumatra richt het Bestuur der Pro- testantsche Kerk in Indonesië zich tot u met een oproep tot gebed. Wij meenen den nood dezer landen te mogen voor brengen bij den Heer der Kerk, die leeft en regeert. Immers moeten wij met'ver slagenheid vaststellen, dat wij leven in zulk een tijd, dat wij niet meer weten, tot wien in deze landen wij ons moeten wenden, om in den naam van gerechtigheid en naastenliefde te protesteeren tegen het schro melijk onrecht, de onmensche- lijke wreedheid en vernietiging, die er plaats hebben, opdat deze een einde nemen. Waar de Overheid faalt of ontbreekt, nemen chaos en ont binding hand over hand toe. Het leed en de nood van vele dui zenden medemenschen kunnen niet verborgen zijn voor God, den Vader van hen allen. Daar om roepen wij uit deze ver scheurde en- ontwrichte wereld gezamenlijk tot Hem." Op en ondergang van Zon en Maan, Dinsdag: Zon op 4.24 u,, on der 21,03 u. Maan op 8.00 u,, onder 23.42 u. E.K. 0 Juli. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 2 Juli: 4.03 u. 2.30 m., 10.21 u. 2.13 m. waarop het Tribunaal echter niet inging. De landbouwer L e i n Ge schiet e te Middelburg had vrijw. met paarden en wa gens voor de D. gereden en daarmede goede verdiensten behaald. Dat was eigenlijk niet waar volgens besch., tenminste niet in die mate, als hem ten laste werd gelegd. Hij had het zooveel gematigd als mogelijk was, doch kon er niet van tus- schan. Daarop ontspon zich tus- scl.en Tribunaal en besch, een zeer geanimeerd gesprek over het aantal paarden en de wijze, waarop besch. deze had verkre gen, hetgeen den besch. de op merking ontlokte: „Je moet liier weten, wat je zegt". Een verdediger had hij niet, omdat de middelen ontbraken, Op de vraag, waar dan al het geld, aan de D. verdiend, was gebleven, werd geantwoord, dat hij dat zelf ook wel eens zou willen weten, want het kon onmogelijk al „op" zijnl De wed. Jacomina v. d. D o r p e 1J a c o b sen te Goes had zich 'n 1943 als symp. lid bij de N.S.B. aange sloten en was tevens lid ge weest van de N.S.V.O. Dat was inderdaad zoo, maar toen zij ziek was, kwam er eens een N.S.B.er bij haar met een brief van haar zoon, die aan het front zat. Zij was daar toen zoo blij mee, dat zij maar N.S.B.stpr was geworden Susanna Ekkebus, dienstbode te Middelburg, had vriendsch. met leden der Wehr- macht omgegaan en speciaal met den Lager führer der O.T. te Mid delburg. Daarbij was zij vrijw. werkzaam geweest bij de D.W. te Vlissingen en de O.T. te Mid delburg en later dn Duitschland wezen werken. Zij had! Neder landers bedreigd met uitzending naar D. en arbeiders vande O.T. geslagen en bij den Lagerfüfrer aangebracht. De laatste twee ten lasteleggingen werden door haar ontkend. Zij had alleen met den Lagerführer een verhouding en met andere militairen ging zij wel eens naar de bioscoop, van welke dingen zij nu veel spijt heeft. Toen zij eens in den trein zat, vroegen enkele meisjes aan haar, of ze niet meeging naar D. en omdat ze dat land toch wel eens wilde zien, is ze meegegaan. Mr P. C. Adriaanse was van (Zie vervolg pag. 2). Onderwijs. Bij de op de stichting Vre derust te Bergen op Zoom ge houden examens ter verkrijging van het Rijksdiploma B, zijn geslaagd: br. J. den Engelsman en de zrs.J. Janson, A. N. Kooyman, W. T. Menheere, C. W. Moens, A. A. Molewijs, M. J. Mouthaan, J. Nijhoff, G. E. Verhoef en A, M. Verschuur. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Waarde is m.i.v. 1 Juli benoemd dhr L. Pieper aldaar. Volgens Tass zullen langs de kusten der Noordpoolzee in den loop der komende vijf jaren 140 nieuwe vuurtorens en 16 radio bakens en radarstations wor den' gebouwd. NIEUWE BONNEN VOOR PETROLEUM. Zij, die in het bezit zijn van een petroleumkaart voor kook- doeleinden of verlichting kunnen op onderstaande bonnen dezer kaarten gedurende de maand Juli de daarachter vermelde hoeveel heid petroleum koopen: bon 41 t.m. 44 der kaart UA 510 4 liter bon 41 en 43 der kaart UB 510 4 liter; bon 71 der kaart UC 510 4 liter; bon 126 der kaart UD 510 2 liter. Vossenjacht op de Veluwe. Gedurende de afgeloopen week TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Zitting van 28 Juni. Cornells de Leeuw, motorhandelaar te Middelburg, hoorde zich beschuldigen van het lidmaatschap der N.S.B. en van den N.V.D., begunstiging van den N.J.S. en het reparee- ren van auto's en motorrijwie len voor den vijand. Besch. ver telde, tot 1939 lid der N.S.B. te zijn geweest, doch toen te hebben bedankt. Maar desniet temin werd hij als N.S.B.er in Mei 1940 in EUewoutsdijk op gesloten, en in dezelfde dagen hadden de Ned. militairen bijna alles uit zijn zaak meegeno men. In 1940 was hij toen op nieuw lid geworden. Het duur de tot half 1942, voordat hij „al die verkeerde dingen" inzag en bedankte. Een radiotoestel had hij kunnen behouden, doordat hij ook lid van de Cultuurka mer was. Een knecht van de zen besch., als get, gehoord, verklaarde, nooit eenigen last van zijn baas te hebben onder vonden. En wat het werk voor de Duitschers betreft: auto's waren nooit gerepareerd, uit sluitend motoren. Daarbij had besch. vele particulieren aan onderdeelen geholpen, die hij op Wehrmachtsvergunningen kon betrekken, Mr P. C. Adriaanse achtte het verrichten der reparaties niet strafbaar. Hij verzocht on middellijke invrijheidsstelling, SOEKARNO DICTATOR. SJAHRIR EN ANDERE „MINISTERS" ONTVOERD. Uit N'ederl.-lndië komen sensationeele berichten. Zaterdag heeft Soekarno laten bekend maken, dat hij besloten heeft persoonlijk alle macht in handen te nemen. En kort daarop kwam de tijding, dat Sjahrir, Soedibijo, Soemibro e.a. uit hun hotel te Soerakarta, waar zij met Soekarno zouden conferee- ren, zijn ontvoerd. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. Soekarno beschuldigt de links radicale groepen, dat zy Sjahrir eu andere ministers en generaals hebben ontvoerd, waardoor de republikeinsche zaak zal worden geschaad. Het trekt echter de aandacht, dat deze gebeurtenis plaats greep op het moment, dat de politieke toestand te Soerakarta zeer ge spannen was en vlak nadat Soe karno alle macht aan zich heeft getrokken. Onwillekeurig gaan by deze be richten de gedachten terug naar den Rijksdagbrand. Dr Van Mook treedt niet af. De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Het gerucht, dat Dr van Mook binnenkort op eigen verzoek zou aftreden, wordt officieel tegen gesproken. Benzinebons voor België. De A.N.W.B. deelt mede, dat automobilisten en motorrijders die naar België willen gaan, bij de vereeniging, waar zij hun grens- documenten ontvingen, benzine bons voor de maand' Juli kunnen aanvragen., Resultaten atoombomproef. Gisteravond precies om elf uur is de atoombom losgelaten. De bom ontplofte 2 minuten later. Van de commandobrug van de „Mount Mckinley" heeft admiraal Blandy meegedeeld, dat de proef een succes is geweest. Vijf sche pen in het strandmeer staan in brand, zes zijn er gekapseisd en een zevende is beschadigd. Maar het Amerikaansche slagschip Nevada, dat een voltreffen had moeten krijgen was nog vlot en op het eerste gezicht niet bescha digd, admiraal Blandy voegde er aan toe, dat er geen ongelukken zijn voorgekomen onder het per soneel van 34.000 man, dat bij deze proef geassisteerd heeft

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1