Uit de Schatkamer onzer Letteren. XXII. DUITSCHLAND, De verdeeling der Duitsche en Amerikaansche kolen. - Toenemende productie. De Tweede Kamer over het consumentencrediet. TRIBUNAAL TE GOES. De varkens-kwestie. Dam-Labyrinth. mwrAmr^m Er Is „tijd" voor noodig om nu een huis in te richten. Fa H. BLOK ZONEN Omtrent de Ncderlandsche ko- leniiositie werden door dhr Ir, Paulen, die ons land in het E.C.O. (Eurpean Coal Committee) ver tegenwoordigt de volgende ge gevens verstrekt: Het gestelde doel: het aantal arbeiders in den loop van dit jaar met 4000 uit te breiden, zal ver moedelijk worden bereikt. Ver wacht wordt, dat de wervingsactie in geheel Nederland 1000 nieuwe Nederland kan op het oogen- mijnwerkers naar de mijnen zal blik beschikken over drie leve ranciers van steenkool. Deze zijn de Limburgsche mijnen, de Ruhr- tnijnen in Duitschland en de Amerikaansche mijnen. Tot dus verre werd iedere maand gewikt en gewogen hoeveel kolen van de beschikbare hoeveelheid aan ieder Europeesch land moest worden toegewezen. Onder de thans geldende rege ling heeft Nederland een behoor lijk aandeel ontvangen. Volgens de gegevens van de E.C.O. was aan Nederland van Juli 1945 tot In de zitting van Donderdag April 1946 toebedeeld- een hoeveel- kwamen de volgende gevallen aan brengen, terwijl er vóór Januari 3000 gedetineerden werk in de mijnen zullen hebben gekregen. Voor hen en voor de niet-bona- fide Duitschers zijn bijzondere re gelingen ontworpen, waardoor hun belooning en de regeling der sociale voorziening een stuk min der gunstig is dan voor de andere arbeiders. De Tweede Kamer heeft Donderdag in behandeling ge nomen het wetsontwerp tot het verleenen van consumen- ten-credieten in dringende ge vallen. De gedachte werd geopperd om in bepaalde gevallen een bedrag a fonds perdu te ver strekken. Daartegen maakte de minister bezwaar. Een belang rijk deel van de voorschotten zal toch wel niet in de schat kist terugvloeien. De heer Andriessen kwam met een amendement om voor de grootere gezinnen grootere bedragen beschikbaar te stel len en de mogelijkheid te ope nen ook na 31 Dec. 1946 nog aanvragen in te dienen. Aldus gewijzigd werd het wets ontwerp z.h.s. aangenomen. heid van 1.081.700 ton steenkool. Wij kregen echter 1.146.000 ton of 106 procent. België kreeg b.v. 95 procent (1.628.000 ton van de toegezegde c.a. 1.710.000 ton). de orde: Armoede als drijfveer. Matthijs Weststrate, betonarbeider te Lewedorp, was Dit zijn hoeveelheden die uit het Li 1941 uit financ. overwegingen Ruhrgebied kwamen. Uit Amerika N.S.B.-er geworden. Hij had het zou Nederland krijgen 1.162.500 toen zeer moeilijk met zijn groot ton, maar door de stakingen wer- gezin, zei besch. Hij was met zijn den slechts 904.000 ton geleverd, twee jongens naar Frankrijk gaan In totaal kreeg Nederland van de werken voor de ehrmacht. Zijn toegezegde kolen 91 procent en jongste kind was lid der N.J.8. België 94 procent. geweest. In Aug. '44 was hij door Over de maand Juli zal Neder- de Fransche ondergrondsehe ge land uit het Ruhrgebied 160.000 arresteerd. Hij zag nu het ver ton steenkool ontvangen. Volgens keerde van zyn handelwijze in. de nieuwe formule, die in de toe- Mr. v. Hasselt meende, dat ar- komst zal gelden, zal Nederland moede dit gezin voor de schoone zeker niet slechter worden be- voorspiegelingen van de N.S.B. diend dan in het verleden. j heeft doen bezwijken. Ir. Paulen gaf nog enkele in- Uressante productiecijfers voor ^en °nrTl! -J het Ruhrgebied. In Februari pro- invrijheidstelling, duceerden de mijnen daar al weer Marinus Ruijsaard, sla- 180.000 ton steenkool per dag. ger uit Goes, gaf toe symp. lid Als gevolg van de vermindering van de N.S.B. te zijn geworden der levensmiddelenrantsoenen en zijn radio te hebben mogen daalde de productie tot 147.000 behouden. Dat hy door bemidde- ton. Sedert de verbetering der ling van den Ortskommandant rantsoenen tot 2800 caloriën per twee kalveren op 't abattoir had dag steeg de productie weer tot laten vorderen, was niet geheel 177.500 ton in de afgeloopcn week. juist, zei beseh. De Ortsk. had In September hopen de Engel- zich met een moeningsversehil schcn in het Ruhrgebied, die zich ovor do vleeschverdooling niot wil- daarvoor alle moeite geven, de Ion inlaten, doch besch. verwezen productie op te kunnen voeren tot naar do Nod. politie. Dozo bleek 200.000 ton per dag. ochtor toch instructies via don Tenslotte de productie van onze Ortsk. gekregen to hebben. Beid. eigen Limburgsche mijnen, die zei, ingezien te hebbon, dat hot tenslotte het leeuwenaandeel zul- fout van hem was goweost, len moeten leveren van de kolen, N.S.B.-er te worden. Hy kon och- die Nederland noodig heeft. In ter niet zeggen, waarom... Zyn het begin van dit jaar meende Dr vermogen was in den oorlog mot Groothoff, de beheerder der mij- f 30.000 vermeerderd. Hy had nen, dat op 1 Januari a.s. de pro- ochtor nog geen dorde van zijn ductie moest zijn opgevoerd tot inkomsten aan de Wohrmachts- 38.500 ton per 8-urigcn werkdag, loveringon te danken, zoi hij. In de week van 17—23 Juni j.l. Nadat de vrouw gehoord was, was deze 29.132 ton, Het is dus bracht Mr Kuipers als zijn moo- de vraag, of het begroote cijfer ning naar voron, dat It. alleen zal worden bereikt. uit ocou. oogpunt N.S.B.-lid is Het Vrijdag j.l. behaalde dag- geworden. Voor levoring aan de record van 30.000 ton is belang- Wohrmacht kunnen haast alle za- rijk. In de productiecijfers is een henlieden worden opgepakt. Het voortdurende stijging vast te stel- betoog van Mr Kuipers wekte len. De totale indruk is, dat wij nogal wat reactie op de publ. er nog niet zijn, maar dat het in tribune, waar vele vertogenwoor- de goede richting gaat. digers van het slagersgilde aan- wezig bleken te zijn I Daar de verdediger onmiddel lijke invrijh.stelling bepleitte ging het tribunaal hierna in raadkamer. Daarop werd dadelijk uitspraak gedaan: onmiddellijke invrijh.stel ling, verb, verkl. tot f 20.000 en van het radiotoestel; ontz. rechten. Ter afwisseling een N.S.N.A.P.-er. Cornelia N. B o 11 i n g, ho tel-houder uit Kapelle-Biezelinge, was lid geweest van de N.S.N.A.P. en had voor deze partij propaganda gevoerd. Dat hy zich in 't open baar met een bruin uniform met hakenkruisband had vertoond, wees beseh. absoluut af. De get. verklaringen zijn hier onjuist. Hij was lid van de N.S.N.A.P. ge worden, aldus bekl. omdat hy het optreden van de N.8.B. tegenover •t Ned. volk onjuist achtte. De voorz. vond dit een wonderlijke handelwyze, waar de groep van Rappard nog verder ging in de toenadering tot Duitschl. dan de N.S.B. Besch. had later zyn fou tieve instelling ingezien en ge tracht door illegaal werk zijn fout goed te maken. Mr Kuipers wees er op, dat B. reeds in 1942 na zyn werk in Stuttgart geheel bekeerd is gc- wordon van alles wat Duitsch was. Van dien t(jd af is hij in Nederland ondergedoken geweest. Alweer een „boerenleider", Jacob Wis kerke, tuinder te Nieuwdorp, beweerde, dat de passage „leiding heeft gegovon bij de palenzottorü" in do dag vaarding niet geheel juist was, H\j gaf toe N.S.B.-er te zijn geweest en boerenleldor on dat hy zijn radio had mogen behouden. Wat het aanvaarden van do functio als boerenleider betreft, vertelde besch, hetzelfde verhaaltje, dat reeds velen van zijn collega's ver kondigden, n.l. dat h(j dit enkel dood om de menschen „Ausweiso" te kunnen geven, als ze naar D. moeston. Nadat de get, do Winter en DE AARDAPPELEN KOMEN LOS. De West-Friesche boeren heb ben een telegram gezonden aan den minister van Landbouw waar in zij ten sterkste protesteeren tegen de prijzen van de vroege aardappelen, die nog niet den kostprijs benaderen. Zij zullen echter toch overgaan tot het rooi van van deze aardappelen. Naar wij vernemen heeft een deputatie van verte genwoordigers van Var kensbonden e.d. uit Z. Vlaanderen, Walcheren, Zuid-Beveland en Schou- wen-Duiveland Woensdag een onderhoud gehad met den Min. van Landbouw om te protesteeren tegen de aangekondigde maat regelen i.v.m. het houden van varkens door niet- landbouwers of -land- arbeiders. De Min. heeft bij de ge voerde besprekingen toe gezegd, dat hij heden avond telefonisch op het overhandigde verzoek zou antwoorden. Dit antwoord zal waarschijnlijk a.s. Dins dag in een vergadering te Goes worden bekendge maakt. Gedurende het onderhoud zei de Min. reeds toe, dat degenen, die kunnen bewijzen, dat zij zelf voor voedsel voor hun varken kunnen zorgen, hun dier mogen behouden. Dit is in ieder geval al een stap in de goede richting. DE VIERDAAGSCHE. Majoor Breunese trekt zich terug. Majoor Breunesse heeft in overleg met het bestuur van den N. B. v. L. O. besloten af te zien van het leiderschap van de Vierdaagsche voor dit jaar in verband met de order van den minister van Oorlog, waar bij werd bepaald, dat militairen niet zouden mogen deelnemen aan de Vierdaagsche wanneer deze onder leiding stond van majoor Breunese. had eerst na do bovryding do Duitsche- en N.S.B.-methodon in hun waron vorm loeren kennen. Hierna word do ochtg., die ad judant van Jan Dekker is ge weest, gehoord. Dit leverde echt- ter woinig nieuwe gezichtspun ten op. Uitspraak in alle zaken op 11 Juli a.s. Uitspraken van dezelfde zitting: Johanna M. Mioras, Goes: onderzoek wordt buiten de zitting hervat. Izaük P. Rossler, Goes 1 j. int.; ontz. rechten. Janna Anth. de Rogt, Borsselo: 2 m, int.; ontz. rechten, Potrus Th. Verdurmen, (Van 'n specialen correspondent) ZOOalS ik h©t Z3Q. XV. Een stille strijder. Bethel had om een bijzondere reden mijn aandacht. Hét is be kend, dat de Nazi-theorie de dood eischte van alles, wat lichamelijk en geestelijk niet mee kon wer ken aan den opbouw van een Duitschland, dat zich boven an dere volken vêrheffen wilde, uit sluitend op grond van een superio. riteitsopvatting over ras en cul tuur. Niet alleen „de sterke mensch", maar zelfs „de sterke Duitsche mensch" was het kort begrip van de nationaal-socialistische geloofs leer. Dit meerderwaardigheidscom- plex, in wezen een bepaalde vorm van een minderwaardigheidscom plex, uitte zich bij de j eugd soms op weerzinwekkende wijze. Een predikant vertelde mij, dat hij eens in een volle tram zat, die vlak voor het vertrek bestormd werd door een troep Hitler-Ju- gend. Hijgend stonden de snot neuzen tusschen de banken en hingen aan de lussen. Een van hen merkte toen misprijzend op: Wel ja, zoo is het net goed: wij, de toekomst van het sterke Duitschland kunnen staan en de versleten grijskoppen kunnen zit ten 1 In deze gedachtengang past volkomen de opvatting, dat geeste lijk afwijkende of lichamelijk on geneeslijke menschen geen recht van leven hebben. Ik was van plan, te onderzoe ken, hoe Bethel, de plaats, waar juist met liefde gezorgd werd voor geestelijk of lichamelijk on- geneeslijken, de storm van 't Der de Rijk had doorstaan. Gedurende den oorlog was de leiding in handen van Pastor Friedrich von Bodelschwingh, die zijn vader, na diens dood in 1910 was opgevolgd- Deze heeft steeds de machthebbers van het Derde Rijk in allen eenvoud en met Godsvertrouwen weerstaan. Hij stierf eenige maanden geleden, den 4den Januari 1946. Na zijn dood werd de leiding van de inrichtingen opgedragen aan zijn neef, die denzelfden Huigo gunstige verklaringen voor Hansweort3 j. int.; verb, verkl. bosch. haddon afgelogd en do I tot f 8000; ontz. rechten, eehtgenoote was gohoord, voerde! Leuntjo J. W. We 11e- ook hier Mr Kuipers do verdedi-j m an, Krabbendyke: 2% j. int.; naam draagt en aan Pastor Ru- dolf Hardt. Met dezen laatsten Pastor heb ik een kort gesprek gehad over het werk van zijn voorganger. In de Bote von Bethel schreef hij, ter nagedachtenis van den ge storven stillen strijder: „En wat is hij voor onze kerk geweest van 1933 af, toen de druk van buiten steeds sterker werd, in den tijd van den kerkstrijd, in de worste ling om het bestaan van de inwen dige zending, in het bijzonder in dezen tweeden wereldoorlog! Het zou te ver voeren, hierop uitvoerig in te gaan. Welk een kracht heeft hij ontplooid toen het leven van onze zieken in groote mate werd bedreigd, toen hij als een van de weinigen in ons Duit sche Vaderland den strijd aanbond tegen de machthebbers van het Derde Rijk, een bange en heete strijd om het heil van hun eigen ziel en om den zegen voor het gahsche volk; en hij wist te be reiken, dat geen haar van al de zieken in Bethel gekrenkt werd!" Iets heeft Pastor Hardt mij van dezen strijd, dien hij zelf niet meegemaakt had, verteld. Eens is een commissie in Bethel geweest, die aan de hand van de aanwezige gegevens uitmaakte, dat een 1500-tal patiënten voor den z.g.n. Totentropf in aanmerking kwam. Pastor von Bodelschwingh wend de zich hierover rechtstreeks tot Goering, die terugschreef, dat hij ging. Te laat Pieternella J. echtg. v. A. J. Klootó te Goes, was in 1938 lid van de beweging en van de N.S.V.O. geworden, van welke laatste organisatio zy penningmeestoresso was. Voorts had zy vergaderingen, landdagen, etc. bezocht en had meegewerkt aan inzamelingen voor Frontzorg. Bosch, gaf alles ten volle toe. Zy ontz. rechten, ontdekt. Het beheer in deze gevallen Sinke,, wordt zoo spoedig mogelyk op geheven. Rectificatie. In ons staat bij meld: van Donderdag uitspraken ver- B. Tram per, 's-G raven polder. Dit moet echter zijn B. Tramper, Wolfaartsdijk. De Prinsesjes bij het uitreiken van Kon. onderscheidingen. tenslotte is er niets meer van ge komen. - Toen Pastor von Bodelschwingh mets met de zaak te maken wilde 1 ziek werd, kreeg hij bezoek van hebben en dat bovendien de ver- een Engelschen veldprediker, strekte gegevens niet juist waren. Deze vroeg hem, waarom het Veel is hierover gecorrespondeerd Duitsche volk niet veel eerder en herhaalde malen bezocht de en veel radicaler met het regiem Pastor de Nazi-leiders in Berlijn, gebroken had. Hierop volgde een Steeds bond hij hun op het hart, merkwaardig gesprek. De Pastor dat hun eigen ziel en zaligheid in deed een wedervraag. Wat denkt het geding waren. Steeds weer u van de deportatie van de Duti- wees hij hun op hun verantwoor-schers uit Polen en Tsjecho- delijkheid tegenover God en op de Slowakije. moord werd steeds uitgesteld en- Lagerhuis geprotesteerd, was het antwoord. En heeft de Regeering een bevredigende oplossing voor gesteld? aldus de zieke. Neen, vloek, die een dergelijke moord over het geheele Duitsche volk zou brengen. Het schijnt, dat Hitier c.s. toch De Engelschman vond deze in strijd met alle menschelijke ge voel en ook in strijd met de tus schen Churchill, Roosevelt voor de consequenties, zooals deze Stalin gemaakte afspraak. Wat stille strijder hun die voorhield, hebt gij toen gedaan? vroeg de zijn teruggedeinsd. De massa- Pastor. Toen hebben wij in het luidde 't antwoord, zij heeft al leen verklaard, dat er niets aan was te doen, dat men zich er bij moest neerleggen. Toen kwam de scherpevr aag: Waarom hebben U en Uw medestanders toen niet met hun regeering gebroken? De veldprediker antwoordde ver baasd: Maar dat kon toch niet?! Rustig zeide Pastor Bodel schwingh daarop: Hoe leunt U mij dan vragen, waarom het Duit sche volk, dat op een andere ma nier geregeerd werd dan Enge land, niet met het Nazi-regime heeft gebroken? Hiermee was het gesprek afgeloopen. M. K. POOL. Provincienieuws Apotheken. Van 29 Juni t.m. 5 Juli zijn voor avond- en nachtrecepten geopend de volgende apothe ken: te Vlissingen; fa. Ocken- burg, St. Jacobstr.te Middel burg fa. Van de Garde; te GoesGoessche Apotheek VEERE. Herstel carillon. Zooals reeds eerder gemeld, is hier opgericht de Stichting Veere. Het eerste werk, dat zij ter hand wil nemen is het herstel van Veere's stadscarillon, dat thans tot de weinige nog be houden klokkespelen in ons land behoort. De Stichting meent zoo doelmatig mogelijk te werk te gaan, door voor ieder object een werkcommissie samen te stellen; zij heeft reeds thans hiertoe mede en kele belangstellende ingezete nen bereid gevonden. Voorzit ter van de Stichting is jhr I. de Beer Poortugaal, secretaris de heer F. van der Wey, Markt, Veere, penningmeester dr R. Repko, Kapellestraat, Veere. Postgiro no. 510400. WESTKAPELLE. Doodelijk ongeval. Op den zeedijk alhier heeft een ongeval plaats gehad met doodelijken afloop. Donderdag morgen is de dijkwerker A. Verhulst uit Domburg, terwijl hij op zijn werk bezig was, door een achteruitrijdende vrachtauto, die zware beton blokken voor den zeedijk moest aanbrengen, overreden en en kele meters meegesleurd. Bij onderzoek bleek, dat zijn borst kas was ingedrukt. Ongeveer 10 min. na het ongeval is V. overleden. M.i.v. 1 Aug. 1946 is tot gemeente-ontvanger alhier be noemd dhr K. Flipse te West- kapelle. Onderwijs. Aan de Gemeentelijke Uui- versiteit te Amsterdam slaag de deze week voor het artsen examen dhr M. W. W. Krij ger Bz. uit Tholen. Rodactcur: H. M. Slabbekoorn, Ooitilngel 60 a, Gooi. Dc wereld kampioen speelde een vierkamp tegen de bekende Zeeuwsche spelers J. Blom, M. F. de Jonge en J. Sinkc. Het resultaat wasP. Ghestem 5 punt., M. F. de Jonge 3 pnt, J. Blom 3 pnt, J. Sinke 1 pnt. Bij zondere vermelding verdient de schitterend gespeelde partij van M. F. de Jonge, waarin de Jonge zich in onderstaande diagramstcl- ling nog liet verschalken. P. G. Ghestem. M. F. de Jonge. 27—21 X 10-4 2732 X 12-18 Simultaan Séance te Goes. In de partij P. GhestemC. Hoogesteger Wemeldinge, deed zich onderstaande stand voor, waarin de zwart-speler een schit terende combinatie uitvoerde, waarna de wereldkampioen remise voorstelde wat door Hoogesteger werd geaccepteerd. C. Hoogesteger. Él P. Ghestem. 24—30 X 14—20 25 X X X 12—18 X X48 34—29 X X Wat denken de spelers van de zen stand? Ik twijfel niet of er zullen eind-spel liefhebbers zijn die het de moeite waard zullen vinden het te onderzoeken, Wie zend mij een analyse? Nabeschouwing over het bezoek van den wereldkampioen aan Zee land: Betreffende de simultaan-sè- ances, is onomstootelijk komen vast te staan, dat hij zijn titel eer wil aandoen, waardoor den tijdsduur vrij lang werd. Als al- gemecne regel geldt, dat een partij 7 ka minuut mag duren, hij deed er respectievelijk 8 en 8H minuut over. Hij demonstreerde een hoog staand positie spel; in geen en kele partij won hij door een ver bluffende combinatie. Dat hij echter ook dit deel van het spel meester is, zal Sinke kunnen ver tellen in de gespeelde vierkamp. Ghestem deelde mede, dat hij getroffen was door de buitenge wone goede geest onder de Zeeuwsche dammershij prees hun sportiviteit, en in 't bijzonder den wil bij de jongeren te over winnen. Wij kunnen wederkeerig op merken, dat onze wereld-kampi oen een zeer sympathieken indruk heeft achtergelaten. Hij oordeelde, dat wanneer nu het wereldkam pioenschap verspeeld zou worden, N. C. Keller, P. Roozenburg en hij zelf in aanmerking zouden komen voor den titel. Interessant is het nog te ver melden, dat hij op zijn 14e jaar is begonnen het damspel te be oefenen, nu is hij 24 jaar oud. De oproep in onze eerste ru briek inzake een correspondentie wedstrijd heeft bij enkele spelers weerklank gevonden. Mag ik ook Uw antwoord nog wachten? Tot de volgende week. S. Kom daarom een paar maanden voordien eena met ons praten. De waardevolle tipa die wy TT kunnen geven zullen dan liet inrichten van Uw huis veel gemakkelijker maken. KAPELLE (Z.B.) Tel. 200 (K 1102) (Ingez. Med.) HET CHRISTELIJK ELEMENT IN ONZE LETTERKUNDE. 3. De Middeleeuwsche kunst, waarover wij in het vorige ar tikel gesproken hebben, kon haar hoog peil niet lang hand haven. De Rederijkers maak ten zich meester van het ter rein der kunst en hun maak werk nam dt plaats ,n van de vroegere inspiratie. Talrijk zijn ook de nieuwe stroomingen, die zich allerwege gaan open baren. De Roomsch-Katholieke kerk, die het Middeleeuwsche denken en leven geheel heeft beheerscht, verliest haar beslag op de menschen en wanneer dan in de 16e eeuw de Renais sance en de Hervorming opko men, is het met de heerschap pij van de kerk over de kunst gedaan. Zooals hierboven reeds werd opgemerkt beheerschte de kerk in de Middeleeuwen alle levens terreinen. Alle verhoudingen in staat en maatschappij waren aan haar onderworpen en kunst en wetenschap, cultuur en politiek zijn dienaressen der kerk. Maar hierin komt al spoedig verandering. Nieuwe uitvindin gen en ontdekkngen, aanzien lijke veranderingen op maat schappelijk gebied en een steeds toenemende ontwikke ling van derden zijn oorzaak, dat het individu zich gaat los maken uit de traditie. Alge meen komt er een streven naar vrijheid. En dit streven leidt tot de Renaissance en de Kerk hervorming. Renaissance en Reformatie. De geestelijke horizon werd in de zestiende eeuw wijder. Tegelijk deed een wereldsche kunst, die zich niet meer in dienst van de kerk wilde stel len, haar intrede. Deze laatste kunst was een kind van het oude heidendom; zij verheer lijkte de vrijheid en de schoon heid van den mensch en het aardsche leven en zocht aller eerst naar de levensgenieting. Het ideaal en de schoonheid worden in den mensch gezocht en gevonden. God schijnt op den duur overbodig: de gods dienst van de Rede uit den tijd der Fransche revolutie is hier van een verre uitlooper. Niet alle menschen werden ongeloo- vig, maar algemeen viel toch een gemis aan belangstelling voor het geloof waar te ne men. Heel duidelijk komen deze trekken ook uit in de kunst, die de Renaissance-kunstenaars hebben voortgebracht. De vraag is nu gerechtvaar digd hoe stond de Refor matie tegenover deze heiden- sche kunst? Naast de on- en anti-christelijke herleving in de 16de eeuw stond immers ook een andere strooming: de her vorming. Evenals de Renais sance teruggreep naar het heidensche verleden, wilde ook zij terug; echter naar een andere basisnaar de zuiver heid der apostolische belijdenis, naar een kerk, die gefundeerd was op het Woord Gods, in den Bijbel geopenbaard, naar de vrijheid van geweten tegen over de dwingende macht van een in vele opzichten verwor den kerk. De schoonheid en het ideaal zocht de hervorming uiteraard niet in den mensch, zooals de Renaissance, maar in God'; niet levensgenieting maar levenswijding werd het stre ven; niet het heidendom moest herleven, maar het van zijn verbastering gezuiverde Chris tendom. De refomatorische letterkunde. De aanhangers der Reforma tie stonden stellig niet, zooals ook tegenwoordig wel eens be weerd wordt, afwijzend tegen over de kunst. De groote Beza schreef zijn Fransche bijbel- sche drama's, die verschillende malen opgevoerd werden. Hij wees er uitdrukkelijk op, dat hij de poëzie „om de scnoon- heid' beoefende; en op zijn voetspoor volgden verscheidene andere Fransche Calvinisten met drama's, die hun stof aan den Bijbel ontleenden. Ook ver kreeg men in Frankrijk in deze eeuw van Calvinistische zijde litterair bezit in Calvijns Insti tutie, Marot's Psalmen, de ge dichten van d'Aubigné en Du Bartes. Maar ook in Nederland lieten de Hervormingsgezinden van zich hooren. Reeds de rederij- i kers mengden zich vaak in den strijd op godsdienstig gebied. Ter gelegenhed van een onder- lingen wedstrijd' tusschen een aantal rederijkersgenootschap pen moest zoo in 1539 de vraag beantwoord worden„welc den mensche stervende meesten troost es". Het antwoord van een der deelnemende vereeni- gingen, verwerkt in een too- neelspel, luidde: het levende Woord Gods, dit in tegenstel ling tot het zuiver Roomsch- Katholieke antwoordde hei lige sacramenten der sterven den. Alva zag het gevaar, dat hierin schuilde, heel goed in en heeft dan ook het bijeenkomen dier rederijkerskamers verbo den. Een uiterst belangrijke fi guur, ongetwijfeld onze groot ste auteur uit de 16de eeuw, is Marnix van St, Aldegonde, over wien kort geleden in deze artikelenreeks reeds is gehan deld. Het zijn echter ook vele naamlooze kunstenaars ge weest, die onze letteren ver rijkt hebben met talrijke prachtige en ontroerende lie deren. Meestal geven wij aan deze verzen den verzamelnaam Geuzenliederen. Hierin uiten zich dc politieke en gods dienstige haat, spot, maar ook 'de berusting, het onwankelbare geloofsvertrouwen en de be moediging in de verdrukking. Met de poëzie dezer geuzen liederen hopen wij ons in het volgende artikel bezig te hou den. Ten besluite een proeve uit de „Veelderhande Liede kens, ghemaeckt uyt den Ouden ende Nieuwen Testa- mente", verschenen in 1593: Ik, arme kind, Waar zal ik keren Dan mij verneren Onder Gods hand? Dat mij den wind' Der valser leren1 Niet en mag deren, Heer, doet mij bijstand. Tot U, o Here, Wil ik mij geven: Mijn steen verheven (:hooge [steenrots), Mijn toeverlaat I Want in Uw lere Vind ik het leven: Hoe zoud' ik beven, Als Gij mij bijstaat? Na U allene Zijn mijne gangen 1 Ik ben behangen Met zonde snood. Na anders gene Staat mijn verlangen: Wilt mij ontvangen, Heer, in der noodl Zo wilt bewaren, Sparen en wachten bewaken) Mij door Uw krachten, Mijn Middelaar! Wilt mij vergaren, tot de [Uwen verzamelen) Leiden, en achten Bij die geslachten Onder 'toutaarl H. S.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2