tpng. Prinselijk Paar ook op Tholen. HET INDISCHE VRAAGSTUK Verrassingen te Parijs. De Kabinetsformatie» zlift vn&t cU o-otmo-edifyheid folde&d. decnkacd uec^aad. KRUIMELTJES DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met een enkele regenbui. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind, krimpend van W. naar Z. Weinig verandering in tem peratuur. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 376 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 29 Juni 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw, Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Ylissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.23 u., on der 21.04 u. Maan op 5.27 u., onder 22.40 u. E.K. 6 Juli. Hoog water te Vlissingen Zondag 30 Juni: 2,19 u. 2.35 m., 14.46 u. 2.32 m. Een van de droeve gevolgen van den oorlog is de toenemende ont reddering op zedelijk gebied, zoo als die zich mede openbaart in het ontstellend groote aantal echtscheidingen. Allerlei factoren hebben daar toe meegewerkt. Daar is o.a. de vrijwillige en gedwongen arbeid in Duitschland waardoor de echtgenooten soms voor jaren werden gescheiden. Tal van huwelijken bleken na de hereeniging hopeloos kapot ge slagen. Het verzetswerk en de daar-| mede gepaard gaande langdurige onderduik-periodes, is hierbij mede niet zonder invloed geble ven, evenals ook lichtzinnig ge sloten huwelijken mede in verband met de oorlogsomstandigheden, tut een even liditzimiige ontbin ding hebben geleid. En dan is er de nawerking en de doorwerking van de heiden- sche beginselen, zooals die door het nationaal-socialisme werden gepropageerd en waarbij met God en zijn gebod ook wat betreft het huwelijks- en het gezinsleven geen rekening wordt gehouden. En los daarvan is er de toe nemende verwildering. De p 1 i c h t om lief te hebben wordt niet 'neer erkend. Velen zien het huwelijk niet meer als een goddelijke instelling maar als een soort contract, dat naar believen verbroken kan wor den. Deze verschijnselen zijn niet nieuw. Ook vóór den oorlog moest reeds worden gewaarschuwd, dat de verbijsterende toename van het aantal echtscheidingen met haar ontwrichting van het gezinsleven en het onzegbare leed voor de kinderen een ramp voor ons volks leven dreigde te worden. Maar wat toen gebeurde is niet te vergelijken met wat thans aan de orde van den dag is. Niet lang geleden kon men in een der bladen een humoristische beschrijving lezen van de wijze waarop een te Amsterdam zete lend bureau kans zag in een mi nimum van tijd echtscheidingen tot stand te brengen. Het ging aan de loopende band En het ergste en het ergerlijke hierbij is, dat door het „juridische kiekeboe-spel" dat nu reeds meer dan een halve eeuw in ons land getolereerd wordt, het loslaten van de goddelijke zedewet door de Overheid min of meer gesanc- tionneerd wordt. Het is toch een bekend feit, dat het overgroote deel van de echt scheidingen zeker 80 k 90 pet. door onderlinge toe stemming tot standi komt Wel bepaalt het B. W., dat echtscheiding nimmer door onder linge toestemming kan plaats vin den, maar men heeft er dit op gevonden, dat bij onderlinge af spraak een der echtgenooten den ander van overspel beschuldigt en dat deze beschuldiging in strijd met de waarheidwordt erkend. Het feit wordt dan geacht vast te staan en de rechter wijst dien overeenkomstig vonnis. Zoo wordt met medewerking van de Overheid onze huwe lijkswetgeving een aanfluiting en wat erger is, het gebod Gods krachteloos gemaakt. Het is daarom dringend noodig, dat door het komende Kabinet aan deze onwettige practijken een einde wordt gemaakt en dat voor zoover de Overheid dit kan doen, maatregelen worden genomen om het ontbindingsproces te stuiten. ter door den Donau vloeien eer men het hierover eens is. En dan is er nog de trieste kwestie van Triëst. Intusschen komt 15 Juli, de dag waarop de Vredesconferen tie zal worden geopend steeds meer npbij. Het wordt dan ook niet on mogelijk geacht, dat deze da tum alsnog zal worden ver schoven. De evacuatie in Indië. Omtrent den stand der evacu atie worden uit Batavia nog de volgende bijzonderheden gemeld: Tot dusver zijn in totaal 40 45 duizend personen weggeleid, d.w.z. reeds op de plaats van bestemming aan gekomen of nog onderweg. Een ruwe schatting zegt, dat nog 20 a 25 duizend perso nen op hun beurt wachten. In Australië bevinden zich ruw geschat zesduizend evacué's, waarvan 5000 in Australië zelf en 1000 op Nieuw-Zeeland. Van deze personen gaan er 4000 naar Ne derland, terwijl er 2000 naar Indië terugkeeren. Zij zullen zoo spoe dig mogelijk deze gebieden ver laten, hetgeen afhangt van de be schikbare schepen. De wegleiding van deze groep zal echter zooveel mogelijk wor den bespoedigd, hetgeen ook ge boden is door de deviezen-positie. In Siam bevonden zich bij de capitulatie ongeveer 11.000 Neder landers, waar later nog circa 4500 bijkwamen door gezinshereeni- ging. Op het oogenblik zijn daar nog ongeveer 6600 personen aan wezig, van wie 2600 naar Neder land zullen worden overgebracht en 4000 naar Indië. Deze groep is de dupe geworden van de om standigheden. Men hoopt echter, dat rnen binnen eenige weken er in zal slagen alle Nederlanders uit Siam te hebben vervoerd naar hun bestemming. Gemeenteraadsverkiezin gen en vacantie. De heer Roosjen heeft aan den minister van Binnenl. Zaken ge vraagd op korten termijn een re geling te willen treffen, waardoor het mogelijk is, dat vacantiegan- gers voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen bij volmacht stem men. Als aan dezen wensch voldaan wordt, dan zou tevens van de gele genheid gebruik gemaakt kunnen worden om ook aan zieken het zelfde voorrecht te gunnen. Eenstemmigheid op ver schillende punten. Maar niet over de Donau. De conferentie te Parijs bracht Donderdag een aange name verrassing. Na de moei lijkheden van de laatste dagen, waardoor het zelfs scheen als of de besprekingen hopeloos zouden vastloopen, tengevolge van de Russische obstructie, bleek het nu plotseling moge lijk op verschillende punten tot overeenstemming te komen. Tegen erkenning van de Fxansche aanspraken op Tenda en Briga, bleek Molotov geen bezwaar meer te hebben. Daarna ikwam opnieuw de kwestie van den Dodekanesos aan de orde. En wat niemand had verwacht, zonder eenige moeite werd men het er over eens, dat deze eilanden aan Griekenland' teruggegeven be- hooren te worden. Maar toen werd het Donau- vraagstuk aan de orde gesteld en was het met de eensgezind heid weer uit. Amerika en Engeland willen het verkeer op den Donau voor alle landen op voet van gelijk heid openstellen. Rusland ech ter, dat er op uit is, de invloed van de Westelijke mogendhe den in Oost-Europa zooveel mogelijk te verzwakken, blijft zich daartegen met hand en tand verzetten. Er zal nog wel heel wat wa Na de tocht over Schouwen en Duiveland hebben Prins Bernhard en Prinses Juliana Donderdag ook nog een bezoek gebracht aan de gemeente Tholen. Toen het Prinselijk paar om plm. 4 uur kwam aanrijden, stond de Thoolsche jeugd voor het raadhuis opgesteld en werd het Zeeuwsche volkslied gezongen. Zij werden op het gemeentehuis ont vangen door den burgemeester, waarna de thee werd gebruikt. De Prinses onderhield zich daar na eenige oogenblikken met ver tegenwoordigers van de Hark en Ned. Volksherstel. Ook sprak zij de nabestaanden van hen, die in den oorlog voor het vaderland vielen, toe. Door de G.O.I.W. werd aan de Prinses een cake aangeboden. Na een klein halfuurtje ging de tocht weer verder naar Woens- dreeht en vandaar terug naar Soesterberg. Anti-Britsche hetoogin- gen in Hamburg. „Gott strafe England" riepen Donderdag demonstranten te Hamburg, die protesteerden tegen de komende uitzetting uit him woningen van 20.000 Duitschers om plaats te maken voor het per soneel van de Britsche bestuurs commissie. Een delegatie der be woners had om een onderhoud verzocht met het hoofd van het militair gezag, maar tijdens de be sprekingen deden zich herhaalde incidenten voor, zoodat de mili taire politie het volk moest uiteen drijven. Voor het eerst sinds de bezet ting zongen de Duitschers in het openbaar de oude nazi-liederen, vooral het Horst-Wessel-lied. De anti-Britsche campagne, zoo zeide een militaire woordvoerder, heeft een gevaarlijk peil bereikt, en dreigt de normale werking van het bestuursapparaat te verstoren. STAKINGEN IN BELGIË. Gemeld wordt, dat in het bek ken van Luijk, alle arbeid is stil gelegd. Het aantal stakers wordt op ongeveer 25.000 geschat. Duitsche granaten op Gennep. Burgemeester Banning van de gemeente Gennep heeft aan het departement van Buitenlandsche Zaken mede- deeling gedaan, dat Maan dagmorgen een granaat van zwaar kaliber, afkomstig uit de richting Duitschland, is ingeslagen onder zijn ge meente in de terreinen van het voormalige sanatorium „Zonlichtheide". gelukkig zonder persoonlijke ongeluk ken te veroorzaken. Tegelij kertijd kwam een granaat terecht in de Looy. Herhaaldelijk had men hier reeds veel te lijden van munitie ontploffingen vlak over de grens, waardoor tal van huizen ernstig werden beschadigd. Wat thans gebeurde, is iets to taal nieuws. De projectielen, die deze week vielen, zijn niet weg geslingerd, bij het vernietigen van munitiemassa's. Zij moeten afge schoten zijn, want zij vielen 5 IC.M. ver op Nederlandsch ge bied. 'hl AFZET VAN VROEGE AARDAPPELEN. De heer Borst heeft aan den minister van I-andbouw vragen gesteld betreffende het optreden van het bedrijfschap voor groen ten en fruit. Hij vraagt of het juist is, dat de afzet der vroege aardappelen door voornoemd bedrijfschap aan het vrije veilingsysteem werd ont trokken en dat er een stelsel van prijsbepalingen werd ontworpen, dat beneden een voor de tuinders loonenden prijs blijft. Verder, of de minister bereid is maatregelen te bevorderen, die de toch reeds door droogte en nacht vorsten in hun bedrijven zwaar getroffen tuinders een loonenden prijs voor alle producten garan deeren f ZEEPOST NAAR NED.-INDIË. Aan burgers in Ned. Indië kun nen thans per zeepost niet-aange- teekende drukwerken, zooals cou ranten en tijdschriften t.m. 2 kg. en afzonderlijk te verzenden boe ken t.m. 3 kg. worden verzonden. De postkantoren verstrekken in lichtingen over de plaatsen, waar heen deze stukken kunnen worden gezonden. SIGARETTEN-DIEVEN GESNAPT. Te Apeldoorn is een auto aan gehouden, welke 15.000 pakjes sigaretten en 1600 pakjes tabak vervoerde. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het vervoerde af komstig was van een in den nacht In verband met de publicatie van de tegenvoorstellen van Sjahrir schrijft de „Nieuwe Nederlander", (P. v. d. A.) „De tegenvoorstellen van Sjahrir blijken onaanvaardbaar. Zij zijn dat niet alleen voor de conservatieven in Nederland, maar naar alle waarschijnlijkheid ook voor de Regeering. Indien de regeering van Sjahrir inderdaad effectief gezag uitoefende over de gebieden waarvoor zij nu onafhankelijkheid vraagt, zou over dien eisch althans te praten zijn. Het is echter den laatsten tijd steeds duidelijker gebleken, dat zij dat gezag niet heeft. De extremisten valllen haar keer op keer uit de hand en begane gruwelen, zooals die tegen de Chineezen te Tangaran toonen dat duidelijk. Wat nu? Indien de voorstellen niet worden aanvaard, zal het noodig zijn eventueel met gebruikmaking van de wapenen tot herstel van orde en rust te komen. De Nederlandsche Regeering zal daartoe uit den aard der zaak niet dan met tegenzin overgaan. De democratie vraagt echter, dat wij een millioenenbevolking niet overlaten aan de terreur van een extremistische minderheid. Nu de regeering van Sjahrir niet in staat blijkt zelf de orde te handhaven en de bevolking tegen terroristische minderheden in bescherming te nemen, en nu zij aan den anderen kant een terug trekken van de Nederlandsche troepen eischt, is dit voor Neder land onaanvaardbaar. Het is dat niet, omdat wij vanuit een koloniale heerscherspolitiek zouden oordeelen, maar omdat wij verplichtingen van recht en menschelijkheid hebben tegenover de g e h e e 1 e Indonesische bevolking". Hier wordt dus, zij het niet met ronde woorden, erkend dat het standpunt van hen die in de eerste plaats herstel van orde en recht eischen, het juiste is. Deze erkenning komt wel wat Iaat. Want er is nu ontzaglijk veel verknoeid. En het zal nu heel wat meer moeite kosten het gezag te herstellen, dan wanneer van meetaf een beslist standpunt was ingenomen. van Dinsdag op Woensdag ge- pleegden inbraak in een opslag plaats aan den West "Zeedijk te Rotterdam. In verband met deze zaak zijn reeds vijf arrestaties verricht Duitsche diefstallen. Te Rotterdam is uit Ham burg teruggebracht de bagger- boot „Beverwijk 19". Verder zijn twee bakken, die in St. Na- zaire en Loriënt werden aan getroffen, binnengebracht. Herstel in eigen beheer. Bij herstel in eigen beheer kan bij de bepaling van het schadebe drag onder bepaalde voorwaarden rekening worden gehouden met eigen loon of loon van eigen per soneel. Voor inlichtingen wende men zich tot het Bureau van den Wederopbouw in het rayon. Vertrek Britsche troepen uit Bandoeng. Be Britsche radio te Batavia heeft bekend gemaakt, dat de Britsche troepen gisteren de stad Bandoeng hebben verlaten. Dit is de derde stad, die door de Brit sche troepen is ontruimd. VOOR DEN ZONDAG Nog onverwachte moei lijkheden? De P. v. d. A. houdt den poot stijf. Naar de „N. R. Crt." vernam, hebben zich c*p het laatste moment nog moeilijkheden voorgedaan, zoodat het nog niet zeker is, dat de Kabinets formatie deze week haar be slag zou krijgen. In een bepaalde groep (P. v. d. A.) zou n.l. de samenstel ling, zooals de formateur zich deze had gedacht, principieel onjuist zijn geacht, aangezien zij niet genoeg in overeenstem ming met het ontwerp-program- ma werd gevonden. Met name kon volgens deze groep het uiterlijk van de ontworpen, nieuwe ploeg den indruk doen postvatten alsof er ten opzichte van het Indische vraagstuk een ander beleid zou worden ge volgd dan waarover men het in werkelijkheid roerend eens was. In een door minister Vos ge houden redevoering verklaarde deze, dat de P. v. d. A. wat haar eischen betreft den poot stijf zal hemden, wetende, dat ook de Kafch. zich in een dwangpositie bevinden. Een moeilijkheid is, dat de P. v. d. A. over veel meter geschikte mannen beschikt dan de K.V.P. Met den meesten nadruk verklaarde hij, dat zoolang de pprtefeuillevcrdeeling niet offi cieel bekend is, men niets, maar dan ook niets kan gelooven van vroegtijdige publicaties. Mag men de „Nieuwe Ne derlander" gelooven, dan zou den de moeilijkheden bij de Kabinetsformatie in verband staan met het al of niet op nemen van de heeren Scher- merhorn en Logeman. Door organen van de P. v. d. A. werd er al dadelijk op aan gedrongen, dat Dr Beel de op dracht zou overdragen op Prof. Schermerhorn. Nu dat niet ge beurd is, staat men er op, dat deze een plaats in het nieuwe Kabinet krijgt. Gebeurt dit niet, dan zou dat door velen worden opgevat als een over winning van de conservatieve politici. Ook in de P ,v. d. A. zou dat wel een9 ongewenschte spanningen kunnen oproepen tusschen „oud-gedienden" en „nieuwlichters". In Kath. kringen daarente gen schijnt men er weinig voor te voelen om met Schermer horn en Logeman in zee te gaan. De „Maasbode" ver klaarde zelfs, dat Dr Beel niet van zins was, hierin toe te geven. Provincienieuws MIDDELBURG. Opening Zweminrichting. Blijkens een pub:, ir dit blad wordt vandaag om 13.30 u. n.m. de Gemeentelijke Zweminrich ting geopend. I.v.m. den lagen waterstand in het kanaal wordt er alleen toegang verleend aan geoefende zwemmers. „De atoombom en het Woord van God". Over dit onderwerp sprak ds W. Teeuwissen, pred. in Ame rika (Detroit), na ingeleid te zijn door dhr A. Petermeijer, in de evangelisatiesamenkomst op Donderdagavond ir. de Bo- gardzaal te Middelburg. Na een rake teekening van de verkeerd gerichte ontwikkeling der tech niek gaf spr. een uiteenzetting van de beteekenis der nieuwste ontdekking, n.l. de atoombom, waarvan gezegd wordt, dat ze na Christus' geboorte het voor naamste feit in de wereldge schiedenis is. Tegenover het dienstbaar maken van deze ontdekking aan vredesdoelein den staat spr. zeer sceptisch, omdat het hart van den mensch verkeerd is, I.v.m. 2 Petr. 310 Eigenlyb staat er: Zijt van Hnnen mt met de ootmoedig heid versierd". Vit het hart eijn de uitgan gen des levens. Naar omen aangeboren aard eijn wij hoog moedig. Er eijn wel nobele geesten, die geleerd hebben eioh in dit opzicht te remmen Zij hebben „den moed tot het hoogsteaanzienlijk ingetoomd. Hun verwaandheid hebben zij voor een groot deel den kop ingedrukt, 't Zijn in onze oogen geen gehate, maar aan gename verschijwingen. Maar daarmee is men nog Zijt met met de ootmoedigheid van bi/nnen uit versierd. Deze is de gave der genade door den H. Geest. Dat zegt het woord „bekleeden". Het genade-kleed is wiet va/n eigen maaksel. Een Chris ten leeft van gegeven goed, en begeert dat ook. Gods gu/nst is hem het hoogst. Daarom neemt hij de vermaning van den tekst ook gaarne ter har te. Anders zou hij loochenen de kracht vm den Geest en de verlossing, die in Christus Je- zvr$ is. Hoogmoed is ons werk. God met de ootmoedigheid bekleed. 1 Petr. 66b. heeft er een vreeselijken af keer van. Ootmoed is Zijn werk. Al leen deze kan Hem behagen. Ootmoedigheid past ons al len. Want God is de Fontein van alle goed. Zonder zijn tijdelijken- en geestelijken ze gen kunnen wij wiet in het leven blijven. Ook geen vreug de smaken onder het kruis. De ootmoed eert God, hei ligt onszelf en stioht den naaste. HOOGENDOOBN. Zierxkzee. 5 Vandaag viert Prins Bernhard zijn 35sten verjaardag. A X Deze verjaardag heeft voor den Prins en het Prinselijk V gezin bijzondere beteekenis. V Het is toch de eerste maal, dat sinds het uitbreken van v w> den oorlog deze dag in den huiselijken lering in een bevrijd M (j) land kan worden gevierd. <3) Het vorige jaar toefden Prinses Juliana en de kleine 4) Prinsesjes nog in Canada. (4) X Maar nu zijn ze allen dn een vrij en zich langzamerhand A X) herstellend vaderland vereenigd. 5 y Een reden tot blijdschap en dankbaarheid niet alleen voor X w de Vorstelijke familie jnaar voor heel ons volle. Jx v Prins Bernhard is er toch in geslaagd zich een belangrijke (P plaats te verwerven in het hart van ons volk, dat hem nu (P g) 10 jaar geleden met hartelijke sympathie heeft ontvangen. cj) $Op dezen dubbelen feestdag aan den jarigen Prins en het (r Prinselijk gezin onze liartelijke gelukwenschen. fMoge God hem bij den voortduur zegenen en hem 66k 'x voor 0113 volk tot een zegen stellen, ook daarin, dat ook van Shem mag gelden: (r In Godes vrees te leven V (P heb ik altijd betracht en de elementen branden zullen en vergaan") werd er op gewezen, dat wij eerst nu be seffen, dat Gods Woord ons deze dingen heeft voorspeld en wij ook eerst nu te weten ko men, wat met deze „elemen ten" eigenlijk bedoeld wordt. Wanneer geen hemelsche op wekking komt, gaat het met deze wereld steeds dieper de put in. Met een dringend ap pèl tot geloof en bekeering be sloot spr. zijn diep ernstige rede. VLISSINGEN. Haven van Vlissingen. „Hoewel het jaar 1945 nog weinig normaal werk bracht, heeft onze N.V. haar diensten kunnen bewijzen bij den her bouw en het herstel van Wal cheren", zoo lezen wij in het verslag over het 12e boekjaar van de N.V. Haven v. Vlissin gen. Een deel van de enorme hoeveelheid materiaal, noodig voor het dichten der dijken en het herstel der woningen, dat aan de Haven was toegewezen, kon vrij vlot worden verwerkt. Was de hoeveelheid omgesla gen goederen in 1944 20.000 ton, in 1945 vermeerderde dit reeds tot 26.490 ton, waarbij nog moeten worden gevoegd 12 mil- loen steenen en 135.000 dakpan nen. Aan het herstel van kade muren, versperringen in de haven enz. wordt gewerkt, zoo dat het zich laat aanzien, dat in Sept. 1946 de geheele buiten haven weer toegankelijk zal zijn voor schepen van 34 voet bij laag water. In 1945 liepen 14 zeeschepen de haven binnen met een ton nage van 3883 netto reg. ton en 727 binnenschepen met 175.421 ton draagvermogen. Deze getallen waren in 1944 resp. 0 en 612 met 169.994 ton draagvermogen. De verl- en winstrekening sluit met een batig exploitatie saldo van f 57508,32, De ontv. bedroegen f 135.125,74, de uitg. en afschrijvingen f 77617,42. Op de Woensdag j.l. gehou den aandeelhoudersvergadering werden dhrn Ir Th. Heijblom en H. B. J. Knoop als comm. herkozen, terwijl dhrn B. Kolff, burgem. v. Vlissingen en mr dr A. J. J. M, Mes, burgem. v. Heinkenszand, tot nieuwe comm. gekozen werden. Feestavond Zwitsersch Barakkenkamp. T.g.v. den uitslag van een gehouden biljartwedstrijd in dit kamp, werd Donderdag avond de prijsuitreiking feeste lijk gevierd. Tewaterlating S. 214. Op de Mij. „De Schelde" staat momenteel alles in het teeken van de tewaterlating van dezen groo- ten Oceaan-reus. De tewaterlating zal, zooals reeds is gemeld, plaats hebben a.s. Maandag om plm. 2 uur. Op het fabrieksterrein worden vele voor bereidingen getroffen. Zoo wordt voor aan den boeg van het schip eea keurige overdekte tribune voor de genoodigden gebouwd. Door dc groote diepgang wordt het water in het dok en het ver breed Kanaal op hoogwaterpeil I gehouden. Op het moment dat het enorme gevaarte te water gaat, j zal er dus een groote waterver- plaatsing zijn. Men verwacht zelfs, dat het water hoog over de kaden heen zal slaan, waarom men de kelders van het stadhuis op de Houtkade van een waterkeerend muurtje heeft voorzien. Om bij den overslaanden vloed golf ongelukken te voorkomen, wordt op het fabrieksterrein en de aangrenzende kaden geen pu bliek toegelaten. Men zie de betr. publ. in dit blad. De in het dok liggende schepen zijn reeds alle naar de binnenhavens versleept, zoodat alleen het enorme rijsbed het schip in zijn vaart zal rem men. Deze gebeurtenis zal voor de Scheldestad niet ongemerkt voor bijgaan. Velen, ook van buiten, zullen trachten iets van deze ge beurtenis te zien. De Bond van Buurtver. „Oranje en Vlissingen" heeft een programma voor a.s. Maandag vastgesteld. De beide muziekkorpsen maken een langdurigen rondwandeling door de stad. Om 13.30 u. wordt de stoet in de Coosje Busken- straat opgesteld. 's Avonds van 7.309 u. leidt de Accordeonver. „Crecendo" op de tent aan het Bellamypark de samenzang, waarna om 9 uur op het Beursplein de opstelling volgt voor een muz. avondwandeling. Om de stad zooveel mogelijk een feestelijk aanzien te geven wordt den inwoners verzocht des middags de vlaggen uit te steken. Aan den Russischen geleerde Prof. Alexander Zjdanof is een Stalinprijs toegekend voor de „ontdekking van nieuwe mogelijk heden van atoomsplitsing door middel van kosmische stralen. -> De Valera heeft medege deeld, dat Ierland geen pogin gen zal doen om in de V.N. te worden opgenomen, voordat de vredesverdragen zijn geteekend. De prijzen van smeeroliën en vetten, zullen met ingang van 1 Juli niet meer van overheids wege worden geregeld. De gewestelijke raad van Atjeh heeft een telegram aan Sjahrir gezonden waarin wordt gezegd, dat het heelc Atjehsche volk bereid is, diens bevelen af te wachten. Als grevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papiorvcrdeellng, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag in een omvang van 4 pagina's. Laatste berichten. Kind overreden. Vrijdagmiddag waren enkele kinderen in de Wijngaardstraat te Goes aan het spelen waarbij de 5-jarige Pol f li et kwam te vallen. Een juist passeerende fietser kon niet voorkomen dat hij het jon getje over zijn beentje reed, met het gevolg dat het ventje met een gebroken been door dr Doeleman naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Nadat het been in gips was gezet, kon de moeder haar jongen mee naar huis nemen. Christ. Kweekschool, Middelburg. Eindexamen: Geslaagd de da mes A. C. M. Gillissen te Vlissin gen; L. E. de Krijger te Zaam- slag; N. Ruitenbeek te Koude- kerke; J. de Visser te Aagto- kerke; M. J. Wessels te Goes; J. Wisse te Vlissingen; en de hee ren H. Groot Ribbelink te Grijps- kerko; C. B. Leijnse te Vlissin- gon; J. Steketee te Middelburg. Afgewezen: niemand. Zandzuiger brengt staaf goud te voorschijn. Afkomstig van gezonken goudschat uit de Meidagen? Vermoedelijk is men den goud schat op het spoor, die een loods boot in de Meidagen van 1940 voor de Nederlandsche Bank naar Engeland zou brengen, zonder haar doel te bereiken. Want zij werd door Duitsche aanvallen in den grond geboord. Uit de pijpleiding van den zand zuiger Sliedrecht 9, welke in de Merwehaven zand spuit ten be hoeve van op te hoogen gronden, is n.l. een staaf goud te voorschijn gekomen. Het zand, waarin de staaf verborgen lag, is afkomstig van baggerwerken in den Nieu wen Waterweg ter hoogte van het Kruithaventje. Men houdt rekening met de mogelijkheid', dat ook de andere staven van den goudschat, dertig in totaal, zich daar bevinden. Reeds zijn maatregelen genomen om het onderzoek onmiddellijk ter hand te nemen. De gevonden staaf goud moet een waarde vertegen woordigen van 150.000 vooroor - logsche guldens. De stakingen in België. Volgens een verklaring van minister Van Acker is de toestand in het gebied van Luik zeer ern stig. In 20 mijnen, 50 metaalfa- brieken, G electrisclie centrales, 1 tramwegmaatschappij en 32 ver schillende andere endernemingen is het werk neergelegd. In totaal zyn er plm. 50.000 stakers In de omgeving van I-loei is het aantal fabrieken, waar gestaakt wordt, met 9 toegenomen. De Chineezen op Sumatra. De Chineezen in Padang zyn nog steeds geblokkeerd. Ze mogen geen voedsel van Indonesiërs koo- pen. De toestand is zeer critiek. Meisjes worden van hun familie afgezonderd. In een plenaire ver gadering heeft het K. N. I. (Ko- mito Nasional Indonesia) besloten alle Chineezen aan Sumatra's westkust te interneeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1