Wat gebeurt er met Triest? Ds Vsrkuyl over Soekarno. Regeeringsprogram Wettelijke tljdregeling. Verschrikkelijke Japanscfie oorlogs misdaden. Nog steeds geen overeenstemming. Nog altijd de Spaansche kwestie» Heftige debatten. - Scherpe ver oordeeling van de Russische tactiek. Het nieuwe Kabinet. De waarheid omtrent Indië. jüE v~? Zwaar bewolkt met eenige regen. Zwaar bewolkt met eenige regen, vooral in het Noorden van het land, wind tusaehen Z. en Z.W. Iets lagere tem peratuur dan gisteren. Ds Verkuyl ia door „Vr\j Ne derland" geïntroduceerd als den man met groote kennis van. de huidige situatie in Indonesië. Zyn woord heeft by velen gezag. Daarom is het interessant te hooren hoe Ds Verkuyl Soekarno in zijn functie in Indië ziet. Hij zegt er dit van: „Men formuleert het in Indo nesische kringen wel eens zoo: „Het gaat om de verhouding van akal en semangat". Akal is het Indonesische woord voor redelijk heid en semangat is het woord voor spirit, élan, instinctief leven. Een deel der leiders offert de akal op aan de semangat. Voor myn gevoel is Soekarno daarin het meest geprononceerd. Daarom zou het voor het Indonesische volk een wel daad zijn als deze man zijn invloed op het volk radicaal verloor." In een te Amsterdam gehouden redevoering heeft Ds Verkuyl deze uitspraak herhaald en hy voegde daaraan toe: Naar de meening van vele Indonesiërs is Soekarno een onaanvaardbare figuur. Dat zyn toch duidelijke uit spraken. Van een man, wiens woord door velen als gezaghebbend wordt aangemerkt. En toch wordt met deze on aanvaardbare figuur, tevens een handlanger van de Japnners, door de Regeering als hoofd van de Indische republiek, onderhandeld. ZEEUWSCH DAGBLAD 5r>- djfti Lit felt 2e JAARGANG No. 375 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg au Terneuzeu. - Vrijdag 28 Juni 1946 Adveiloatieprys 12% cent per m.m. voor de komende periode. In een openbare vergadering van de Partij v. d. Arbeid te Haarlem, heeft de fractievoor zitter Mr v. d. Goes van Na- ters een en ander verteld om trent het regeeringsprogram van Dr Beek „Als men het urgentiepro gram van de P. v. d. A. voor zich neemt en men beziet de financiëele economische en sociale paragrafen, en men legt daar onze zienswijze om trent het Indonesische beleid naast, dan heeft men het regeeringsprogram Beek" Van prestige-kwesties van koehandel, is bij de onderhan delingen tusschen spreker en dr Beel geen sprake geweest. Dr Beel en spreker waren het er over eens, dat er op geeste lijk terrein zaken bestaan, waarover men niet tot een ac- coord zou komen, maar beiden waren van meening, dat er in de komende jaren genoeg te doen valt dan dat men zich daarmede direct zou bezig houden. Als deze mededeeüng juist is, heeft Dr Beel dus wat de hoofdzaak betreft, het program van de P. v. d. A. overgeno men en heeft dus inderdaad DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. Koning Leopold aan vaardt commissie van onderzoek. Koning Leopold 'heeft aan de voorzitters van Kamer en Se naat doen mededeelen, dat hij in principe accoord gaat met de suggestie van de hoofden der parlementaire groepen om een commissie te benoemen, welke in onderling overleg tot stand gebracht wordt door den Koning en den eersten minis ter en die samengesteld zal worden uit vooraanstaande persoonlijkheden, die juridische kennis met zedelijke waarden paren, teneinde zijn houding gedurende den oorlog te on derzoeken. De leden van de commissie zouden gezocht worden onder hoogstaande magistraten, on der de professoren in de rech ten der universiteiten (b.v. de dekens van de faculteiten der rechtsgeleerdheid) of onder hoogstaande leden van de balie. Stakingen in België. Arbeiders van verschillende me- taalfabrieken eu kolenmijnen in België zijn in staking gegaan. mijnontploffing in velsen. Zes dooden. Een in Velsen wonende arbei der S. had in een weiland een mijn gevonden. Deze zou gister morgen door den mynenopruim- dienst gedemonteerd worden. De mijn ontplofte echter, met het noodlottige gevolg, dat 6 perso nen, n.l. een officier en 4 man van den mijnenopruimdienst en de arbeider, die do mijn gevonden had en meegegaan was om de plaats aan te duiden, op slag gedood werden. Daar alle getui gen van het ongeval om het leven kwamen, kon de oorzaak ervan niet worden vastgesteld. gerepatriëerden UIT ned.-indië. Het Centr. Bur. voor oorlogs slachtoffers verzoekt ons te wil len mededeelen, dat het van bui tengewoon groot belang is te be schikken over het juiste adres van gerepatriëerden uit Nederl. Indië. Tallooze poststukken, vele met waardevollen inhoud, kunen niet aan de rechthebbenden worden opgezonden, omdat do juiste adressen niet bekend zyn. Derhalve wordt aangeraden het C.B.N.O., Wassenaarseheweg 14 te 's-Gravenhage bericht te zen den van vestigingsadres, zoomede van iedere verhuizing. Overheidspersoneel staakt het staken. De acht arbeidscontracten en drie vaste arbeiders van de ge meentelijke handelsinrichting die dezer dagen geweigerd hadden los- singswerkzaamheden in de Am- sterdamsche haven te verrichten en dientengevolge met ontslag werden bedreigd, hebben zich weer gemeld, zoodat geen over heidspersoneel meer in het haven- HUISVEST1NG GEZINNEN MILITAIREN. Ontoelaatbare practljken. Do minister vau Binuenlandacho Zaken hoeft aan do burgemeesters gesehrovenNaar m(j wordt mede gedeeld moet het reeds enkele malen zyu voorgekomen, dat de ochtgenoote van eon militair, die, hotzy als dienstplichtige, hetzij als vrijwilliger in militairen dienst is getredon, werd aangezegd de door haar betrokken woning te verlaten omdat, nu do echtgenoot afwezig was, zy niet meer de beschikking over het door haar bewoonde perceel behoefde en el ders big anderen kon intrekken. Met nadruk vestig ik er uwe aandacht op, dat een dergelijk optreden, tegenover de achter gebleven betrekkingen van hen, flie zich in 's lands belang in militairen dienst bevinden, ontoe laatbaar acht. De minister van Binnenland- sche Zaken heeft bij de Twee de Kamer ingediend een wets ontwerp, inhoudende „afwij king van de wet van 23 Juli 1906 itot invoering van een wettelijken tijd". Het komt den minister wen- schelijk voor, dat, zoolang de Midden-Europeesche tijd hier te lande gehandhaafd blijft, de invoering van den zomertijd achterwege wordt- gelaten, be paaldelijk met het oog op de bekende bezwaren van agrari sche zijde. De bedoeling is aan de thans bestaande afwijking van de wet, een wettelijke basis te geven. Minstens duizend Neder- landsche, Britsche, Australi sche en Amerikaansche gue- rillastrijders, die tusschen Maart 1942 en December 1943 door de Japanners (de vrienden van Soekarno) op Java zijn gevangen genomen, zijn in manden bijeengepakt, waarin men varkens pleegt te vervoeren, op lories ge laden en bij Soerabaja in zee verdronken. Dit is met zekerheid vastge steld door hef departement van den auditeur-militair te Soera baja op grond van g,etuigen- rapporten. Andere getuigen verklaren, dat de Japanners ook gevange nen in dergelijke manden in het openbaar ten toon hebben gesteld, om de bevolking als afschrikwekkend voorbeeld te laten zien, wat er met guerilla- strijders gebeurde. Zulke misdaden zijn ook be gaan in Kediri en Kampit op midden-Java. De Nederlandsche commissie tot opsporing van oorlogsmisdaden is van mee ning, dat de misdaden werden georganiseerd door een Ja- pansch centraal orgaan. Het onderzoek, dat nog voortgang heeft, wordt belemmerd door het feit, dat de streken van Kediri en Kampit tengevolge van den politieken toestand niet toegankelijk zijn. De vier ministers van Bui- tenlandsche Zaken hebben zich opnieuw bezig gehouden met de vraag wat er met het veel omstreden Triëst moet gebeu ren. Na de vroegere pogingen om tot een oplossing te komen, kwam nu Molotov met een voorstel, hetwelk beoogde de schepping van een; autonoom district onder Zuid-Slavische souvereiniteit en geadmini streerd onder een statuut, in te stellen door de groote vier. Voor dit district zou met al gemeen kiesrecht een volksver tegenwoordiging worden geko zen, terwijl het voorts een Zuid-Slavischen gouverneur zou krijgen. Dit voorstel, dat een sterke uitbreiding van den Russischen invloed zou beteekenen werd door de andere leden o n a a n - n e m e 1 ij k geacht. Tot een besluit is het weer niet geko men. President van Chili overleden Juan Antonio Rios, president van Chili, wiens toestand reeds zeer ernstig was, is op 57-jari- gen leeftijd te Santiago, de hoofdstad van Chili, overleden. Provincienieuws deze partij de leiding genomen, conflict is betrokken. De leden van het door den Veiligheidsraad ingestelde co mité inzake de Spaansche kwestie, zijn er niet in geslaagd tot overeenstemming te komen. Bij de opening der vergade ring stelde de Australische af gevaardigde Evaft, namens de meerderheid van het comité een nieuwe resolutie voor. Hierin wordt verklaard, dat de veroordeeling van het regi me van Franco, zooals deze vervat was in het verleden maand ingediende rapport van de subcommissies wordt ge handhaafd en dat, zonder af breuk te doen aan de rechten van de algemeene vergadering, de Veiligheidsraad de kwestie op de agenda houdt, zoodat te allen tijd maatregelen tot het handhaven van den internatio nalen vrede en veiligheid ge nomen kunnen worden. Evatt wees er op, dat in het nieuwe voorstel geen bepaalde datum was vastgesteld, wat niet naar den zin was van Dr Lange (Polen), omdat het Spaansche volk moet weten, dat, indien de regeering-Franco niet voor een bepaalden tijd is verdwenen, de Veiligheidsraad zal ingrijpen. Na veel gepraat werd het Australische voorstel met 9 te gen 2 st. (Rusland en Polen) aangenomen. Gronyko verklaarde daarop, dat het voorstel verworpen was omdat Rusland van zijn recht van veto gebruikmaakte. Nieuwe debatten, met het gevolg, dat op voorstel van Dr v, Kleffens uitgesproken werd, dat het hier een voorstel van orde betrof, waarvoor het veto recht niet geldt. Deze uitspraak dat zij wel onder het veto recht viel Het gevolg was een zeer scherp <f,ebat waarbij Evalt't zelfs met de vuist op tafel sloeg en verklaarde, dat Rus land zal moeten begrijpen, dat de Veiligheidsraad niet kan toestaan, dat op deze manier alle werkzaamheden onmoge lijk worden gemaakt. Tenslotte werd men het eens over een weinig zeggende for mule, waarin het Spaansche regime in het algemeen wordt veroordeeld. Naar „Het Vryo Volk" ver neemt is het wel zoo goed als zeker, dat Prof. Lieftinck naar ket nieuwe Kabinet zal overgaan. Dr G. W. M. Huysmans, die genoemd was voor Financiën, schijnt voor Handel en Nijverheid in aanmerking te komen. LOONEN EN PRIJZEN. In het buitengewoon congres van de Noderl. Vereen, van fa brieksarbeiders, heeft de voor- ziter, de heer de Jonge, de nood zakelijkheid betoogd van een dras tische verlaging der prijzen. Zou die achterwege blijven, dan zou men, zoo zeide hij, de ar beiders noodzaken te ijveren voor verdere loonsverhooging. Want wij kunnen niet toelaten, dat de arbeiders alleen de lasten te dra gen krijgen. „Wij geven de voorkeur aan prijsverlaging boven loonsverhoo ging. Het gaat ons niet om het aantal guldens dat wij ontvangen, maar om datgene, wat voor die werd echter geannuleerd, om- guldens gekocht kan worden.' Benoeming Burgemeester Driewegen en Ellewoutsdijk. Bij Kon. besluit van 21 Juni 1946, no. 24, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot burge meester der gemeenten Drie wegen en Ellewoutsdijk, de heer D. Thomassen a Thues- sink van der Hoop van, Sloch- teren, te Huizen. De nieuwe -burgemeester is geboren te Utrecht op 16 Aprü 1910. Na zijn opleiding in de ge meente-administratie achtereen volgens in de gemeenten Bor- culo, Laren en Driebergen te hebben gehad, is hij thans werkzaam als afdeelingschef ter secretarie (algemeene za ken) en ambtenaar van den Burgerlijken Stand der ge meente Huizen. De nieuwe functionaris is nog ongehuwd, Ned. Herv. en behoort politiek tot de C.H. Schaakkampioenschap voor Zeeland. Zaterdag 29 Juni a.s. 's avonds 18.15 u. vangt in Hotel Cen traal te Goes de offideele eerste ronde aan van de door den Z.S.B. georganiseerde wed strijden om de hoogste schaak titel van Zeeland. Geplaatst werden de huidige ikampioen J. J. van den Ende, Zierikzee en J. M. Mullié, Colij nsplaat (oud-kampioen). Voor de Wal- chersche zóne nemen deel: K. Maart-ense, M'burg (oud-kam pioen), M. C. Verburg, P. D. de Zeeuw; voor de Zuid-Beve- landsche zóne: Dr J. Volmer, Wolfaartsdijk; A. C. Reusen, Goes, en M. J. Quakkelaar, Hansweertvoor Zeeuwsch- VlaanderenH. Voorhans, Sluiskil. In deze eerste ronde spelen: Verburg—Reusen; De ZeeuwVolmer; Quakkelaar Maartense en MulliéVoor hans. MIDDELBURG. Ter gelegenheid van den ver jaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard op morgen geeft het Mid- delburgsch Muziekcorps een concert op de Molenwater- tent van 8 uur tot half 10. Na afloop stelt „Crescendo" zich bij -de gasfabriek op en mar cheert met fakkels langs de volgende route l Molenwater, Noordpoortplein, Klein-Vlaan deren, V-plderij laagte, Heerets gracht, Kremnsewvle, Vlas? markt, Markt, Bodenplaats, Gortstr., Varkensmarkt, Vliss.- str., Teerpakhuizenstr., Blau- wedijk, Stafionsstr., Konings- brug, Londenschekade, Nieuw- str., Korte Delft, Dam, Molstr., Koepoortstr., Zuidsingel, Korte 'en Lange Noordstr., Markt. Op de Markt wordt daarna nog eenigen tijd geconcerteerd. VLISSINGEN. -Woensdagavond vergader de de afd. Vlissingen van de Chr. Kantoor- en Handelsbe dienden, onder voorzitterschap van den heer J. Poppe. Na de gebruikelijke opening werd verslag uitgebracht van de Algem. Vergadering te Am sterdam. Aangezien vooral bij de jon gere leden gebrek aan kennis bestaat van de Chr. Soc. be ginselen, zal getracht worden door middel van een cursus hierin verandering te brengen. Vanwege het Hoofdbestuur werd aangedrongen op zelfacti- veering. Voor het Vakdiploma Melkslijters zijn Woensdag te Middelburg geslaagd de heeren Ch. Heijdens, A. Polderman en J. Stroo, Vlissingen. Onontplofte bom in Zwitsersch kamp. Bij het leggen van rioleerings- buizen in het Zwitsersch 'ba rakkenkamp stootten arbeiders op een hard voorwerp, dat on geveer een meter diep in den grond zat. Bij nader onderzoek bleek het een onontplofte bom te zijn. Het militaire bombdispo- sal uit M'burg werd gealar meerd, dat het terrein onmid dellijk afzette en verdere maat regelen nam. Woensdagavond werd de Engelsche bom van 500 K.G. door dezen dienst uit den put gehaald en achter een vrachtauto naar het terrein van' den( watertoren te Sou burg gesleept waar nog een zelfde exemplaar ligt. Uit een oogpunt van veiligheid werd het kamp ontruimd, terwijl ook de bewoners van het Haven dorp tusschen 8 en 9 uur hun woningen moesten verlaten. Velen zochten een veilige schuilplaats in het groote aan tal bunkers, dat in de omge ving ligt. Een tweetal z;eken werd per ambulance tijdelijk in veiligheid gebracht. De voor zorgsmaatregelen bleken geluk kig alle onnoodig genomen. De militairen kunnen het ge vaarlijk projectiel nu rustig de- monteeren. Afscheid Kapt. C. A. Verwaal In de Leger des Heils-tent au;, dm Singel had Woensdag- avpürf hgt aïscheld pl-ssti yan der. kommandant van het. korps Vlissingen van het Lever dc« Heil? kapt C, A. Verwaal. Toespraken werden gehouden namem het korps door Sergt.- Maj. Bijl, die als aandenken een elecitr. scheerapparaat aanbood. Jo.-.gel. Sergt.-Maj. Vader sprak woorden van dank na mens de jeugd en wenschte den kommandant veel zegen op zijn arbeid onder de jeugd in het Noorden van ons land. De secr. van het korps, A. Mabe- lus, bracht dank voor den ze genrijken arbeid in de afgeloo- pen periode, die verricht is tot eer van God. De avond werd verder afge wisseld door zang en enkele muzieknummers. Met een korte predikatie nam de kapi tein afscheid van zijn tegen woordig korps. Tewaterlating 214. Aangezien voor de tewater lating van bouwnr. 214 geen personen aan de Walstraat kunnen worden toegelaten blijft de toegang tot de werf op 1 Juli beperkt tot personeel en genoodigden, Nationale Reclasseerinsdag. In het comité voor de collecte Nat. Beclasseeringsdag, die op 6 Juli wordt gehouden, hebben zit ting: Ds L. J. O. Visbeek; Da do Boor, O. A. Verwaal, J. Castel, P. Bikker, J. van Beveren en Th. J, Andriessen. Personen, die zich als collec tant (e) willen beschikbaar stellen worden verzocht zich by het Secretariaat, Glacisstraat 142 te melden. De te houden collecte komt met ten bate van de politieke gevan genen. GOES. De beide middenstandsver- eenigingen „Handelsbelangen" en „De Hanze" hebben een verzoek gericht tot den Raad van Overleg uit de samenwer kende Vakcentrales, of er even tueel bezwaar bestaat om de bakkerswinkels gedurende de landbouwtentoonstelling open te houden) tot des avonds 8 uur, in plaats van de gebruike lijke 6 uur-sluiting. Dit zou dan gelden op de dagen 4, 5 en 6 juü. In overleg met de plaatselijke afdeelingsunie van de Handels- en Kantoorbedienden is aan de betreffende organisaties mede gedeeld, dat in principe geen bezwaar bestaat hieraan mede werking te verkenen. Voorop dient echter te worden gesteld, dat er ook werkelijk iets ver kocht kan worden. Zonder bij zondere toewijzingen aan bak kerijen zullen huns inziens de bakkers niets hebben aan te bieden en heeft een langere openstelling der winkels dan ook geen zin. KRUININGEN. Woensdag vergaderde de ge meenteraad. De voorz., Burgemees ter Vogelaar, deelde mede, dat door God. Staten het vermenigvul- digingscyfer 2 voor het school geld is goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. tot stichting van een openbare school voor U.L.O. werd z.h.s. aange- aomen. Het voorstel om een rijksvoor schot aan te vragen voor 4 wo ningen van f 38181.99 werd na bespreking van exploitatiereke ning en teekeningen z.h.st. goed gekeurd. In de plaats van dhr J. Kousemaker, die bedankto als lid der comtn. tot wering van schoolverzuim, werd gekozen dhr Ballegooyen. By de rondvraag kwam ter sprake de verhuring van leeggeko men woningen van evacué's en het bouwen in de toekomst te Hans- weert in de kom der gemeente. Daarna sluiting. Het hoofd der Chr. school dhr H. Almekinders, is in ge- lyke betrekking benoemd aan de twoedo Christelijke sckool te Apeldoorn. TRIBUNAAL TE GOES. Woensdagmorgen werden de volgende zaken behandeld: Apalonia A. Cu rie 1, geib. J j s k o o t, te Krabbendijke, stond terecht wegens symp. lidmaatschap der N.S.B., het blokhoofd zijn van den N.V.D. en het goedvinden dat haar dochters bij den N.J.S. gingen. Besch. zei in 1943 symp. lid te zijn geworden. Haar man was reeds lang lid der N.S.B. De 16-j. zoon was in Duitschen Marinedienst geweest. Mr Kuipers wees er op, dat besch. Indische van geboorte is en daarom volgzaam in het hu welijk, de zoon had lust tot avonturen. J. W. Goethetr uit Axel, verleende hulp aan den vijand door te werken in het Fort Ellewoutsdijk en zou aan de Wehrmacht inlichtingen hebben verstrekt over de pol gezindheid van inwoa/ërs van Ellewoutsdijk. Hij had voorts omgang met D, militairen* Alleen het werken in het fort «af -ih. loc. Besch, «rottende 3>.6$ -sfG V. fcebfces gSLL-'APÏ- thiseerd, doch de voorz., mr Kegge, las verschillende ver klaringen voor. die anders luid den. Besch. zei, nu wel in 'te zien, dat hij radicaal fout is geweest 1 Mr P. C. Adriaanse erkende dit ook. Maar 't is niet geble ken, dat hij iets deed, waar door anderen in moeilijkheden kwamen. Daarbij was hij nog maar 16 of 17 j. J. de Koster te Co- lijnsplaait, was symp. lid en lid van den, N.V.Dhet Ec. Front, het Vervoersfront en het Ver bond voor Sibbekunde. Hij le verde radiotoestellen aan leden van de Wehrmacht en mocht zijn eigen toestel houden. De K. ontkende lid te zijn geweest van den N.V.D., maar gaf toe eens f 10 te hebben ge geven. Hij had voor Ec. F. en V.F. direct bedankt. Hem werd een brief voorgelegd, yyaarin hij schreef aan „Kame raad Korte" en verklaringen, dat hij 32 radio's leverde. Mr P. C. Adriaanse wees met een schrijven van prof. Bouman, vroeger te Middel burg, aan, dat de K. iemand is, die steeds tegen den draad in gaat. Dit werd volgens plei ter oorzaak van zijn „ver keerd" zijn. Des middags kwam voor A k k e D ij k e m a, vr. van schipper de Leeuw v. Weenen uit Goes, die lid der N.S.B. was geweest en van de N. S. V* O. en col.lectante voor Win terhulp. Zij bekende volledig. De laatste zaak was er een, die vooral in N.-Beveland veel stof heeft doen opwaaien, n.l. die itegen den vroegeren ge meenteveldwachter van -Wisse- kerke, later wachtmeester der Maréchaussée, W. H e ij b o e r. Hem werd ten laste gelegd lid te zijn geweest van den N.V.B., het bezoeken van filmvoorstel lingen voor de Wehrmacht, ver klaringen laten invullen, dat hij een open oog had voor de N.S. wereldbeschouwing; dat hij konijnen verkocht aan de Duitsohers, dat hij een inten sief opsporings-onderzoek in stelde naar den onderduiker v. d. Berge en tijdens de zitting werd daaraan nog toegevoegd, dat hij personen opgaf aan den vertegenw. van het arb.bureau it,e Middelburg. Zijn houding werd vergele ken met die van de verdach ten te Neurenberg, die ook al les op Hitier trachten af te wentelen. Verdachte zei, dat hij nog vele jongelui geholpen heeft aan een „Ausweis". De verdediger wees er op, dat het vooral voor de politie mannen een moeilijke tijd was, daar zij steeds onder druk van Duitschers en N.S.B.-ers werk ten. Besch. is steeds een goed Nederlander geweest, maarhij volgde te slaafsch de hem ge geven opdrachten. De zuive ringscommissie heeft zijn sta king als politieman reeds inge trokken. M.S. „S1BAJAK". Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zie rikzee, Tholen en Temeuzen ligt de passagierslijst ter in zage van het m.s. „Sibajak", dat met 1307 evaeué's aan boord vermoedelijk op 2 Juli te Rotterdam zal arriveeren. Laatste berichten. DE WEST-INDISCHE COMMISSIES. Gistermorgen hebben de Curagaosche en Surinaam- sche commissies een officiëel onderhoud gehad met den minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen. Des middags heeft de mi nister op kasteel Oud-Was senaar aan de commissies een thee aangeboden. Hierbij wa ren aanwezig vertegenwoor digers van verschillende Ka merfracties en een aantal andere genoodigden. Woningbouw Rotterdam. Van het aan Rotterdam toe gewezen bouwvolume van rond f 80 millioen is tot op 1 Juni 1946 reeds toegewezen voor uit voering een bedrag van f 45 millioen. Voor woningbouw mocht in Rotterdam in 1946 worden uitgegeven een bedrag van f25 millioen. Hiervan is tot op 1 Juni uitgegeven een bedrag van f 7,2 millioon- Topprestatie Lïmburgsche mijnen. Het was Vrijdag 21 Juni j.l. voor de Limburgsche mijnen een zeer bijzondere dag: er werd toen 30.248 ton steenkool gedolven, hetgeen een toppres tatie kan worden genoemd sinds de bevrijding. In de afgeloopen week is er in totaal 166,055 ton steenkool gewonrien) hetgeen eveneens een topcijfer is. Voornamelijk 1» dit te ver klaren door den toevloed van rvk.oy,' personeel fOfefgaasifiijk gedctljnssfdpK, lïscürrizg: Zon op 4.22 u., on der al/jr u. Maan op 4.19 u., w is.- StdO u. N.M. 6.00 n. Hoog watei te Vlissingen Zaterdag 29 Juni: 1.28 u. 2.24 ui., >.3.5S o. 2 31 m. Naar aanleiding van do on langs verschonen brochure van Ds v. d. Brink, die word aange- prezen als zoo ougevoer hot boste wat or omtrent Indië verschonen is, schrijft nu de Christen-Javaan Notosootarso in „Elseviors Week blad" een artikel, waarin hy aan toont, dat Ds v. d. Brink blyk geeft zelfs do feiten niet goed te konnen. „Boteokenen dan al do aan gelegde irrigatiowerken, de land- bouwvoorlichtingsdienst mot zyn wereldbefaamde proefstation to Buitenzorg, do medische en hygië nische verzorging van die millioe- nenbevolking, de ontzaglyke ver meerdering van de dessa- en volks scholen in de laatste tientallen jaren, alleen exponenten van do „uitbuitingspolitiek" van de Ro- geering en kunnon al doze maat regelen waarlijk niet worden ge zien als ernstige pogingen van de Regeering om gansch een volk materiëel en zedelijk op te heffen? Indien men ons daartegenover tegenwerpt, dat er destyds méér had moeten worden gedaan, en dat nog veel meer scholen hadden moeten worden opgericht, enz. enz., wy zouden daarop zonder aarzelen kunnen antwoorden „ac coord", maar dan wordt onzor- zyds hiertegenover gesteld, dat men de waarde van deze dingen niet los kan en mag maken van den tyd en de omstandigheden, waarin ze zyn' geschied. Doch hoe liet ook zij, in ieder geval mag men aan dit alles nog niet het recht ontleenen van op stand of revolutie,. Daar komt nog de materiëele zyde van do zaak by en deze is, dat niet hot volk als zoodanig in opstand is gekomen, doch slechts een betrek kelijk kleine gToep, die door de Japansche ziekte is geïnfecteerd!" „Wat mon ook van de regee- ringspolitiek zou willen zeggon, om ons te bepalen tot het ter rein der Zending één ding staat onomstootelijk vast en dit is, dat de Ned. Ind. Regeering voor orde en rust heeft gezorgd. En door die orde en rust kon de Zending haar arbeid verrichten, het Evangelie overal brengen, zen dingsscholen en zendingszieken huizen verrezen toen als padde stoelen en wy verheugden en ver heugen ons nu nog, dat de Zen ding in staat door diezelfde gehate Ned. Ind. Regeering Weid gesteld haar taak en haar roeping te vervullen. En waar geen orde en rust heerschen óf deze ernstig worden bedreigd, dédr kan de Zending niet komen. Men herinnere zich maar de kwestie met de Zending op Bali, waarover toen in den Volksraad zooveel te doen is ge weest. Dit nu schijnt men vol komen vergeten te hebben! En daarom stellen wy onzer- zyds tegenover den eisch van Ds van den Brink het recht van erkenning van het Ned. Ind. beleid, dat niet uitsluitend „uit buitend" was, maar dat toch ook en in niet onaanzienlyke mate - tenslotte tot zegen van het Indonesische volk heeft geleid!" De broodrantsoeneering in Engeland. De Britsche regeering heeft besloten met ingang van 21 Juli over te gaan. tot broodrantsoe neering. Men neemt aan, dat het grondran'tsoen ongeveer 280 gram per dag zal bedragen. Prinselijk paar bezoekt Schouwen en Duiveland. Gisteren heeft het Prinselyk paar een bezoek gebracht aan Schouwen en Duiveland. Eerst werd Bruinisse bezocht. Het paar onderhield zieli met verschillende personen, die door den burgemees ter, W. van den Berg, werden voorgesteld. Vandaar ging het .via Oosterland, Dreischor, Brouwers haven naar het kerkhof te Re- nesse. Begeleid door burgemees- tor Scholder begaf men zich naar de plaats, waar de martelaren van het eiland liggen begraven. Prins Bemhard legde een krans op een van de graven. Vandaar werd koers gezet naar de „Scliouwsche Boer", waar de lunch werd gebruikt. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan Haamstede en ver volgens aan Zierikzee. Op onge dwongen wyze onderhield de Prins zich in de burgemeesterskamer met mannen van het verzet en andere genoodigden. Opruimen van bunkers. De schade, die de eigenaar van een perceel grond lijdt, doordat zich daarop een bunker bevindt, kan, wanneer deze bunker niet van overheidswege wordt verwijderd, worden vergoed door toekenning van een rijksbijdrage in oorlogs schade. Deze bijdrage zal de waarde van den grond, waarop de bunker zich bevindt, niet te boven kunnen gaan, Kerknieuws. Nod. Herv, Kerk Bewaakt voor Goes, Ds J, h, «Mteisiisj te Kalle (GW.),

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1