De conferentie te Parijs. Antwoord van Ds de Roos. De toekomst van onzen landbouw» Verfijnde veredelingsculturen noodlg? 0p geen enkel punt overeenstemming. Russische sabotage. Spanje en de Veiligheidsraad. Het Indonesische rijstaanbod. Indiening Candidatenlljsten. Belangrijke collectie valsche postzegels. Zeeliedenconflict en Overheidspersoneel. Zeeuwsche invasie in Amsterdam. Nummering Kandidatenlijsten. DE BUT ZEgT* Eenige regen. Iets koeler. Aanvankelijk zwaar bewolkt of geheel bedekt met eenige regen. Later brekende bewol king met nog kans op een re genbui. Matige wind tussohen Z. en Z.-W. Iets koeler. Van Ds de Roos te 's-H. H. Kinderen ontvingen wij nog het volgende schrijven: Ik ben zeer dankbaar, dat U mijn schrijven in extensio hebt willen opnemen en beantwoorden. Al mag ik, vooral in verband met den door de papiersituatie be perkten omvang der dagbladen, niet verlangen, dat de discussie in de kolommen van Uw dagblad voortgezet zou worden, toch moge ik even ingaan op Uw weder woord, vooral opdat U weet wat U aan mij hebt. Met erkentelijkheid nam ik nota van' Uw verzekering, dat U met den term „nieuwe orde" géén in sinuatie bedoelt. Anton van Duin kerken noemde in een artikel, „De waarde van fatsoen" in Elseviers weekblad d.d. 18-5 echter enkele voorbeelden op van zeer bewuste insinuaties, waarbij ook het be grip „nationaal-socialisme" in een of anderen vorm den tegenstander werd aangewreven (zonden waar aan de meest verschillende partij en zich schuldig maakten), zoodat voor die het nog niet weten zou wel blijkt, dat het niet zeldzaam en dus geenszins onmogelijk is dat een dergelijken term als „nieuwe orde" bij wijze van opzettelijke insinuatie gebezigd wordt. Dan lijkt het mij toch beter om zich ook vat: den schijn des kwaads te onthouden, vooral waar het niet heelemaal denkbeeldig is dat hier en daar een eenvoudige lezer on juiste conclusies uit het gebruik van zoo'n term zou trekken. "De strijdmethode van de P. v. d. A. kan ik ook allerminst be wonderen. Voor zoover ik heb kunnen nagaan, was er deze keer maar één partij die zich in den verkiezingsstrijd waardig heeft gedragen, n.l. de S.G.P. Dezer dagen sprak ik twee jonge men- schen uit mijn vorige gemeente, voor het eerst stemplichtig, die mij zeiden: „Ik heb niet hoeven te stemmen, want ik was gelukkig ziek". Het bleek, dat juist de methoden van den verkiezings strijd hen afkeerig hadden ge maakt, en vooral was hun afkeer gewekt tegen die twee partijen, die in de plaats hunner inwoning de meeste propaganda hadden gemaakt: de A.R. Partij en de Partij v. d. Arbeid. Deze reactie is daarom juist zoo droe vig, omdat zij zoo heel begrijpe lijk is. Ik ben evenmin een voorstander van de te groote vereenvoudiging in de voorstelling van zaken, om met het woord „reactie" alles te doodverven wat tegen de P. v. d. A. opponeert. Al kan ik mij voorstellen dat de jubel„Er is niets veranderd" het woord „reac- tionnair" uitlokt. Wat U noemt „partijfonnatie op principieele basis" wijs ik als eeuwig beginsel (niet als noodge val) af, al heb ik er geen behoefte aan om die met het woord „re actie" af te doen. Ik zie alleen maar een gradueel, geen princi pieel verschil in de verhoudingen: Chr. partij in een gedifferentieerd volksgeheel, Chr. fractie in een coalitie met niet-Christenen, Prot. Chr. werkverband binnen de P. v. d. Arbeid. Wat overigens niet zeggen wil dat ik persoonlijk ge heel met de P- V. d. A. instem: er zijn punten in het programma van deze partij, waarmede ik zoo maar niet in kan stemmen, maar dat doet hier nu niet ter zake. Het is mij wel opgevallen dat er zoo weinig oppositie is gekomen tegen het feit, dat ook verschei dene belijdende Christenen lid zijn van de P. v. d. Vrijheid- Wat Indië betreft: de zaak is nu eenmaal zoo, dat wij, Neder- ZEEUWSCH DAGBLAD Op en dnSè^s'ivi s Zon èit Maar. van 2e JAARGANG No. 373 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prjjs ƒ3.30 p. kw. Eoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Torneuzen. landers, in Indië misschien rech ten hebben (wat ik niet zien kan), wel plichten, en zeker belangen. Voor Christenen mag dit laatste er niet aan toe doen. Maar het is erg moeilijk om zich van de belangenkwestie heelemaal te distanciëeren. Daarom heb ik meer dan in de anderen vertrouwen in de Zendingsarbeiders, van wie ik mag veronderstellen, dat zij maar één belang kennen: Gods Konink rijk. Dit doet hen onwillekeurig ook objectiever staan tegenover het belang der inheemsche be volking. Waar ten aanzien van Indië de zaak zoo 'ontzaglijk ingewikkeld en moeilijk te beoordeelen is, het komt immers zoowel aan op het verzamelen van feiten als op het interpreteeren ervan, schenk ik mijn meeste vertrouwen aan hen, die het zelfsbeschikkingsrecht ook van de Indonesische volken er kennen en dan geacht mogen wor den, zich los te hebben gemaakt, ook in hun onderbewustzijn, van de factor die het Nederlandsche belang vormt. En dan staat mevr. Van Andel, hoeveel achting ik ook voor haar heb, toch vrijwel alleen als zen dingsarbeidster, en vindt zij niet alleen de predikanten Verkuyl en Van den Brink tegenover zich, maar ook iemand als Prof. Krae- mer, wien men toch zeker geen kennis van zaken ontzeggen mag, en vooral: de samenwerkende Zend'ingscorporaties en de geheele Ned. Herv. Zending. Van onze zijde, ook iu ver band met de weinige plaats, ruimte slechts een enkele op merking. Het eerste punt kan hiermede als afgedaan. worden be schouwd. Wat betreft de gevoerde verkiezingscampagnede be schuldigingen zijn zóó alge meen gehouden, dat het niet wel mogelijk is, daarop nader in te gaan. Ds de Roos zou be ter gedaan hebben, door meer concreet te zijn. Omtrent de partijformatie op principieele basis, zou nog veel te zeggen zijn. Wij hebben wat dit betreft rekening te houden met de in ons land bestaande verhoudingen. En dan kan men de zaak zeer in gewikkeld maken, maar men kan het ook zéér eenvoudig stellen. Wij denken hierbij aan een artikel van Dr G. C. van Nif- trik in „In de Waagschaal", waarin o.m. gezegd wordt: De orthodoxie laat zich niet vangen door een politieke par tij, die zich niet richt naar het Gebod Gods. Zij valt dan weer terug op haar ééne dogma Wat denken ze van Jezus? En zij beaamt het woord van Prof. Haitjema: „Voor het Evangelie wint men geen enkel mensch, als men hem niet tegelijkertijd voor het heilige Gebod van God kan winnen. En voor dit heilig Ge bod zal men hem geen eerbied inboezemen, zoolang de poli tieke partij waarvan men deel uitmaakt, er zich als zoodanig niet naar richt." Zoo is het. De groote vraag is hoe denkt de partij over Jezus Christus, over God, over zijn Woord. En dan blijkt er wel degelijk een zeer diepgaand principieel ver schil te zijn. En dan tenslotte Indië. Wij zijn het met Ds de Roos eens, dat het hier in de eerste plaat9 gaat, niet om de belangen van Nederland, maar om on zen plicht, zooals dat in het j.l. Maandag Opgenomen artikel van Dr Rutgers zeer duidelijk is uiteengezet. Nederland is vooralsnog verantwoordelijk voor de handhaving van het ge zag, voor het herstellen van orde en rust, voor het leven eii den welstand van de ingezete nen: Nederlanders, Indonesiërs, Chineezen, De practijk heeft ru reeds geleerd, dat de „regeering" van de „republiek" niet in staat is deze taak over te nemen. Indië kent verwarring en verarming, N.V. ROTTERDAMSGHE moord en doodslag en alles LLOYD, wat men in een land waar het Gezag met voeten getreden wordt kan verwachten. Juist omdat het niet maar gaat om belangen, maar om de vervulling van een dure roe ping, mag Nederland niet wer keloos toezien, dat de Indi sche volken worden overgege- aan zichzelf overgelaten betee- ven aan de terreur. Aan een onderhoud dat een correspondent van de N. R. Crt. had, met Ir. Vet en Ir. Heymeyer, resp. secretaris van de Stichting voor den Landbouw en voorzitter van de sociale commissie dezer Stichting, die de internationale conferentie te Londen hebben bijge woond, is het volgende ontleend: De vraagstukken verbonden aan productie en afzet, zijn voor de onderscheidene landen verschillend. Als men voor oogen houdt, dat wij in ons land gemiddeld tien man per vijf hectare noodig hebben, doch in Amerika één man op de veertig, vijftig hectaren geen uit zondering i9 en daarentegen China overwegend kleine familiebe drijfjes van een man per anderhalve bunder kent, dan spreekt het vanzelf, dat de kostprijzen der producten zeer uit elkaar liggen. Anderzijds verschillen de landen zeer wat koopkracht betreft. Een zekere stabilisatie van- den prijs zal noodzakelijk zijn. Inter national^ sameiA'/erking (de ,ÊAQ0 zal hier uitkomst moeten brengen. Ten aanzien van de positie van ons land waren onze zegslieden van meening, dat slechts verfijnde veredelings culturen op den duur thans valt uiteraard de nadruk op de voorziening in eigen behoeften den levensstan daard in den agrarisohen seotor van ons volksbestaan op peil kunnen houden. Vooral in den oorlog is de varkens- en kippenstapel in de Angel saksische landen enorm uitgebreid. Uit dit laatste feit verklaarde men voor een groot deel ook de enorme behoeften aan graan, die de wereld thans kent Men was zeer getroffen door het feit, dat van de 32 landen, die vertegenwoordigd waren, aan Nederland zoo'n belangrijke plaats werd ingeruimd door de benoeming van den heer H. D. Louwes tot vice-voorzitter. De heer Vet is tot voorzitter van een sub commissie benoemd. En merkwaardig was wel, dat met den vice- voorzitter, als Nederlander, ook diens broer, Ir. S. L. Louwes, als adviseur van de FAO op het podium zat Nieuw vrachtschip voor den Rofterdamschen Llcyd Op 2Juni zal van één der hel lingen van de Caledon Shipbuil ding ft Engineering Co. Ltd. in Dundee, Schotland, te water wor den gelaten het motorvrachtschip „Modjokerto", dat aldaar voor rekening van den Rotterdamschen Lloyd in aanbouw is. Het schip behoort tot de serie schepen, die oorspronkelijk deel uitmaakte van het Engelsohe scheepsbouwprogramma. Bij het einde van den oorlog was nog een aantal van die schepen op Engel- sche en schotsche werven in aan bouw. De „Modjokerto" is het tweede schip van dien naam, dat tot de vloot der maatschappij heeft be hoord. Het eerste is tijdens den oorlog verloren gegaan en het is in het bijzonder iq verband met het uitermate tragische lot van dit schip en zijn bemanning, dat de maatschappij het nieuwe schip dien naam geeft. De eerste „Mod jokerto" is op 1 Maart 1942 kort na vertrek uit de haven van Tjila- tjap door een Japansch oorlogs schip aangevallen en tot zinken gebracht, waarbij de geheele be manning om het leven kwam. Het nieuwe schip zal in het najaar voor den dienst gereed zijn. Het heeft een draagvermogen van circa 11.600 ton. De dienstsnel- heid zal 15 mijl bedragen en het schip zat gelegenheid bieden voor het vervoe. van 32 passagiers. Woensdag 26 Juni 1946 idveitsnliepr^s 12% cent per m.m. Vluchtelingen etroomen Batavia binnen. Onmiddellijk na de bezetting van Tanggerang begon te Bata via een stroom van vluchtelin gen uit Batam binnen te ko men en na den moord op groote schaal in het gebied van Tanggerang is die nog aange groeid. Tot 20 Juni Is het totaal aan tal vluchtelingen gestegen tot 18000 Chineezen en 2000 Ara bieren en Indonesiërs. De conferentie te Parijs, waar de ministers van „de Groote Vier" over de toekomst van Europa be raadslagen, maakt een bedroeven- den indruk. Voor een belangrijk deel is dit te wijten aan de houding^ van Molotov, die voortdurend in de oppositie is. Zoo zelfs, dat er alle aanleiding is om van Rus sische sabotage te spreken. Maandag heeft men daardoor een groot deel van den dag ver knoeid met een kwestie van on dergeschikten aard, n.l. de Fran- sche aanspraak op Tenda en Briga. Telkens weer eischte de Rus uitstel omdat hij een of ander rapportje nog moest bestudeeren. Het einde van het lied was, dat besloten werd maar tot een vol gend punt van de agenda over te gaan. Aan de orde kwam toen de vraag welke kruisers Italië zou mogen behouden. Vroeger wa,s reeds besloten, dat het er vier zouden zijn. Engeland en Amerika wilden vier goede schepen afstaan. Maar de Ru9 was er tegen. L-itets w« dan, stelde Bidault voor, twee nieuwe en twee oude schepen geyen, Engeland en Amerika konden daarin meegaan, maar toen kwam Molotov met het voorstel om eerst te beslissen over de verdeeling van het overige van de Italiaan- sche vloot. Na lang onderhandelen ver klaarde de Rus zich met het Fransche tusschenvoorstel accoord maar hij behield zich daarbij het recht voor, later op deze kwestie die toch eigenlijk heelemaal geen kwestie meer was terug te komen. Daarna kwam een inderdaad belangrijk punt aan de orde: de vrijheid van verkeer op den Donau. Daartegen had de Rus geen bezwaar. Maar hij wilde het in geen geval in het vredesverdrag met Rusland zien vastgelegd. Wel wilde hij een resolutie aanvaar den, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de Donau-staten de rivier voor vrij verkeer open zouden stellen. Na lang heen en weer gepraat werd besloten ook dit punt aan te houden. Deze gang van zaken belooft voor de later te houden vredes conferentie weinig goed?. Het Poolsche voorstel verworpen. Polen stelde Maandag in den Veiligheidsraad voor aan alle leden van de Uno te verzoeken de diplomatieke betrekkingen met de Franco-regeering te verbreken. Zijn voorstel werd met 7 tegen 4 stemmen ver worpen. De Poolsche afgevaardigde drong er daarna op aan, dat de Veiligheidsraad de Spaansche kwestie op de agenda zal hou den en niet later dan 1 Sep tember weer zal opvatten om te beslissen welke practische maatregelen genomen kunnen worden. Evacuatie van Japanneezen en geïnterneerden. Op Japansche deserteurs, die naar men aanneemt in West- Java tezamen met ongeregelde Indonesische benden aan het zwerven zijn, zal binnenkort zonder waarschuwing worden geschoten, aldus een bevel' van het geallieerde hoofdkwartier. Hoewel op Midden-Java de evacuatie met vliegtuigen van de R.A.F. voortgang heeft is de evacuatie, waarbij men had toegezegd 1000 geïnterneerden per week per trein naar Bata via te zullen brengen, uitge steld. Langs de spoorlijn bij Cheri- bon aam de noordkust is het volgens een betrouwbare geal lieerde bron tot botsingen ge komen tusschen geregelde en ongeregelde Indonesische troe pen. Eenige belangrijke brug gen zijn vernield. Een record-vliegtocht. De „Bangor 2", een van de vijf 40-zits constellation-vliegtuigen, waarmede de transatlantische luchtverbinding tusschen Enge land en de V.S. van 1 Juli af onderhouden zal worden, heeft een record gevestigd, door met 53 personen aan boord de Atlantische Oceaan van Oost naar West over te steken. Eind 1947 of begin 1948 zullen ook bij Keizersveer Noord en Zuid weer met elkaar verbon den zijn. GRAAN NAAR BELGIË. Reeds eenige weken ligt in Amsterdam de lichter „Ber- theu" met 500 ton graan uit Canada. Als gevolg van de sta king werd zij nog steeds niet gelost Naar men mededeelde heeft de regeering besloten dit schip met lading naar België te la ten gaan als de arbeiders blij ven weigeren het te lossen. Op een bijeenkomst bleek de kern van het fabriekspersoneel wel tot lossing bereid maar na bespreking met de stakingslei- ding bleven de arbeiders vol harden in hun weigerachtige houding, zoodat de „Bertheu" met de graanlading wel naar onze zuiderburen zal varen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. In de toekomst zullen geen decoraties meer worden ver leend aan bestuursleden enz. van jubileerende vereenigingen en instellingen. Aan haar waar deering hoopt de regeering voortaan op andere wijze uiting te geven dan door de uitreiking van een onderscheiding aam bestuursleden enz., die op dat oogenblik toevallig in functie zijn. In bepaalde gevallen ech ter b.v. wanneer het 25-jarig bestaan van een organisatie sa menvalt met het jubileum van hem, die haar oprichtte en sindsdien leiding gaf, kan de persoonlijke verdienste van laatstgenoemds aanleiding ge ven tot het uitreiken .van een onderscheiding. In een uiteenzetting over het rijstaanbod der Indonesiërs aan Indië heeft Mohammed Hatta in een radiorede verklaard, dat volgens de schattingen de rijst oogst van dit jaar 9 millioen ton zal bedragen. Hij voegde daaraan toe, dat de Indonesi sche bevolking gewoon was ge raakt aan een rantsoen van 200 gram rijst per dag per hoofd met nog andere ingrediënten daaraan toegevoegd, zooals Cassave, Osbi, koren, etc., waarvan de product.® overvloe dig is. Zoo verklaarde hij, dat met een totale rijstconsumptie van vier millioen ton per jaar, de Indonesische bevolking in staat is om een half millioen ton over te houden teneinde de In diërs te helpen. Daardoor wordt de bewering, dat Indonesia door hongersnood wordt bedreigd, volkomen weerlegd. C.C.D. OP JACHT. Dinsdagmiddag in Goes. De markt gelijkt een wriemelende mierenhoop. Kooplui prijzen om 't hardst hun waren aan. Alles is voor-oorlogsch (wat overigens langzamerhand voor vele artikelen geen aanbeve ling meer mag heetenl), on verslijtbaar, belachelijk goed koop natuurlijk. HelaaB zijn er onder 't publiek enkele hee- ren, die aan deze laatste ver zekering geen geloof schijnen te hechten. Zij meenen, dat haarspelden, kammen en an dere nuttige artikelen tegen te hoogen prijs aan den man (of de vrouw) worden ge bracht. Een heftige woorden strijd ontbrandt. Goed Zeeuwsch, sappig Bra- bantsch en karakteristiek Am- sterdamsch klinken luid door een. Het wordt een lawaai van je welste. Zelfs de stentor stem van den man met het onverslijtbare elastiek (u weet welrekken en trekken, enz.. is onhoorbaar geworden. De strijd woedt hevig. Totdat het ergste voorbij is. Er schijnt een soort wapenstilstand ge sloten te worden. Tenminste de schare belangstellenden min dert snel. Even later wandel ik langs het oorlogstooneel. De strijd heeft geen sporen na gelaten. Kammen en haarspel den staren me verongelijkt aan. Maar ik heb iets beleefd van de emotieB van den oor logsverslaggever. Al was 'tin 't klein. Maar zijn niet velen klein begonnen? Donderdag: Zon op 4.21 u., onder 21,04 u. Maan op 2.49 u., sis&s K.8? u. N.M. 29 Juni Hoog water ts Vlissingen Donderdag £7 Juni: 12.17 u. 2.02 ni, -f N.A.P, Kamer- en Statenverkie zing ongeldig? Te Deventer heeft zich het ge val voorgedaan, dat de candida- tenlijst van de Comm. partij 20 minuten te laat werd ingediend en dus ongeldig verklaard. Bij de behandeling van deze zaak door Ged. Staten heeft Mr Stokvis betoogd, dat de tijdsaan duiding, zooals deze op het oogenblik geldt, niet onze wettige tijd weergeeft, maar den door de Duitschers ingevoerden midden- Europeeschen tijd, die bij K.B. van 3 Augustus 1945 is gecorri geerd tot een verschil met onzen wettigen Amsterdamschen zomer tijd van veertig minuten. Volgens Mr Stokvis had de bewuste lijst tot tien minuten over half vijf ingediend kunnen worden, zonder gevaar te loopen ongeldig ver klaard te worden. Niet onaardig bedacht I Wanneer deze opvatting juist mocht zijn, dan zou daaruit vol gen, dat al de lijsten die des mor gens dadelijk na 9 uur werden in gediend te vroeg zijn ingeleverd en dat zoowel de Kamer, als de Statenverkiezingen ongeldig zijn. Met belangstelling wordt de be slissing van Ged. Staten tegemoet gezien. m Te Alphen a. d. Rijn heeft zich een geval van vleeschver- giftiging voorgedaan, waarvan honderden personen het Slacht offer zijn. De patiënten hebben alleen een hooge temperatuur, maar er schijnt geen direct le vensgevaar te bestaan. Ala gevolg vnn eon lunchen de dagbladon getroffon regeling, ter vorrekorlng van oen b!"Mlcc puplerverdeellng, verschijnt one blad, uit hooide van rij:-, fomuet, vandaag ln oen omvang van 4 pagina's. De Grieksche regeering heeft formeel ontkend, dat zij op di- recte of indirecte wijze ge vraagd zou hebben om het zen den van buitenlandsche waar nemers bij het plebisciet over de monarchie. -- Mevrouw Carnegie, de we duwe van den uit Schotland af- komstigen staalkoning en phi- lantroop, is te New-York op 89-jarigen leeftijd overleden. Op het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken is een finantieele overeenkomst geteekend tusschen Polen en Engeland betreffende de Pool sche oorlogsschulden in Groot- Brittannië. Het Chineesche persbureau „Central News" maakt melding van nieuwe aanvallen der com munisten in Noord-China. In de provincie Shantung zouden 15.000 communisten trachten Nankou te omsingelen. KAMPEN OP JAVA. Op onze kantoren te Goes, Vlissingen, Middelburg, Zierikzee en Terneuzen, ligt een lijst ter inzage van personen, die zich nog buiten de geallieerde ge bieden op Java bevinden. Naar A.N.P. verneemt, heeft het Zweedsche postmuseum te Stockholm een collectie valsche postzegels gekregen, bijeen ge zocht door Gustav Olsson. De verzameling bestaat uit 5000 falsificaties. Een van de merk waardigste exemplaren is onge twijfeld een zegel van het ko ninkrijk Sedang een staat, die nooit bestaan heeft Een Franschman, de Mayrens geheeten, die in Oost Azië naar delfstoffen aan het speuren was en de dochter van een inheem- schen heerscher aldaar huwde, proclameerde zich zelf tot „koning van Sedang". Terug in Parijs gaf hij opdracht postzegels te drukken met het opschrift „Deh Sedang". Onder de verzameling bevindt ach ook een complete serie zegels van den vervalscher Fournier uit Genève en verder dp zoogenaamde „Duitsche zegels" een falsificatie van de Engelsche posterijen in den eersten wereldoorlog ten behoeve van de in Duitschland werkende agenten der Secret Service. BRUG BIJ KEIZERSVEER. De nieuwe verkeersbrug over de Bergsche Maas BredaGo- rinchem krijgt haar oorspron kelijke vorm terug. D» gebe?> btug bestaande uit drie sponningen van 90 M. wordt ter plaatse gemonteerd. Dinsdag 18 Juni werd een aan tal gemeentewerklieden, in dienst bij de gemeentelijke handelsin richtingen te Amsterdam voor het feit geplaatst een voor den wal geiraeerden zeeboot, geladen met autobanden, te lossen. Dit los werk wordt anders door haven arbeiders, die thans in staking zijn, verricht. Het betrokken ge- meentepersoneel heeft dit besmet te werk geweigerd en is dienten gevolge op.tda.gen. Er wordt hieromtrent nog nader overleg gepleego. DE AANVAL OP DE AMSTERDAMMERS NIET ZONDER SUCCES. DE f 100.000 REEDS VER OVERSCHREDEN? 800 Zeeuwsche jongens en meisjes, mannen en vrouwen gingen Vrijdagmorgen in alle vroegte per extra trein op reis naar Am sterdam, teneinde mede te werken aan de collecte in de hoofdstad. Om half 10 arriveerde het gezelschap en in langen optocht ging het naar Artis, waar de rest van den dag werd doorgebracht. Aldaar vond ook de offieiëele ontvangst door het Gemeentebestuur van Amsterdam plaats, waarbij wnd. burgemeester Mr Francke een korte toespraak hield. Daarna werden de deelnemers naar hun pleegouders gebracht. Zaterdag was de eigenlijke dag van actie. Door de geheele stad waren de duizenden collectanten uit Zeeland en Amsterdam ver spreid. Er werd mild gegeven. De zangvereenigingen „Beatrix" uit DomburgWestkapelle en uit Arnemuiden zongen op diverse plaatsen in de stad. Voor het paleis op den Dam werd door een Amsterdamsche tooneelgroep het stuk „De drie burgers", uit den Spaansehen tijd. opgevoerd, 's Middags werd in het Vondelpark een echte Walchersche ringr^jderij gehouden, terwijl benoorden het IJ de leden van de handboogschutterij „Willem Teil" uit Ovezande hun krachten maten. Verder werkten mede de Amster damsche politie en brandweer en vele andere instanties. 's Avonds bracht een Cabaretgezelschap in het gebouw van de Ned. Handel-Mjj geheel belangeloos een gevarieerd programma. Daarna werden de prijzen aan de winnaars der wedstrijden uit gereikt. Volgens de laatste berichten zou de telling, waarmee men nog bezig is, de ƒ100.000 reeds ver hebben overschreden. Over enkele dagen hopen we de definitieve cijfers te kunnen publiceeren. Sportnieuws. Dammen. De partijen, gespeeld in den vierkamp tusschen de drie sterkste Zeeuwsche spelers en den wereldkampioen P. Ghe- stem hadden als uitslag: le rondeGhestemBlom 11; de JongeSinke 2—0. 2e rondeSinkeGhestem 02; Blomde Jonge 11. De eindstand is dus: L P. Ghestem 5 punten; 2. en 3. Blom en de Jonge 3 punten; 4. Sinke 1 punt. De Zeeuwen hebben den we reldkampioen goed partij gege ven. Blom kwam weliswaar verloren te staan, doch profi teerde van een fout van den Franschman in het eindspel. Sinke ontwikkelde in zijn partij een centrum-aanval ,doch moest voor Ghestem's omsingeling en combinaties de vlag strijken. De Jonge, die in topvorm was, gaf den wereldkampioen geen kans, doch maakte in een zui ver remise-eindspel een fout, waardoor hij nog onverwacht en onverdiend verloor. Het spel van Ghestem liet een groot- schen indruk achter. Deze ver klaarde erfuer in een interview. dat de Zeeuwen heel goed spe len en dat vooral het spel van de Jonge uitstekend was. Uitslagen Zeeuwsche Korfbalbond. Woensdag 19 Juni. 2e kl.: Swift 2—S.I.W. 7—3. Zaterdag 22 Juni. le ld.: Vol harding 1Smèrdiek 81Mad- joeT.O.G.O. I 36; Swift I— Seolto I 70. 2e kl.: TjobaExcelsior 52; T.O.G.O. 2—C.V.W. I 0—3; Volharding 2Vitesse 26. 3e kl. C:S.S.S. 2—V.Z.O.D. 1-4. 3e kl. D: S.V.V—S.V.O. 2—2. Wedstrijdprogramma voor 29 Juni. le kl.MacijoeZeelandia; UnitasSeolto I. 2e kl.: S.D.O.Swift 2; Ex celsiorS.I.W. 3e kl. A: Sinoto—de Poel; V. 0.D.O.Dios. 3e kl. C: S.V. „Kats"—S.S.S. 1. 3e kl. D: W.H.S.—I.V.O. Woesdag 3 Juli. le kl.Volhar ding 1Zeelandia. Voor Zaterdag 6 Juli zullen, in verband met de Z.L.M.-feesten ST. LAURENS. 1. C.H. Unie; 2. Gem.belang; 3. A.R.4 S.G.P. KRUININGEN. 1. P. v. d. A.; 2. K.V.P.3. Lijst v. Dijke; 4. S.G.P.; 5. C.H. en A.R.; 6. Lijst Witte Laatste berichten. Prinses Juliana in Driebergen. H. K. H. Prinses Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan „Kerk en Wereld" te Driebergen, het nieuwe centrum van de Ned. Herv. Kerk, waar werkkrachten voor geestelijken en maatschap- pekjjken arbeid worden opgeleid. H. K. H. heeft eenige lessen bijgewoond en werd uitvoerig in gelicht omtrent de werkzaamhe den van dit instituut. Benzine in België niet vrij. De A.N.W.B. vestigt er de aandacht op, dat automobilis ten en motorrijders zich voor hun reis naar of door België hier te lande van benzinebons moeten voorzien, welke zij evenals tot nu toe kunnen aan vragen aan het kantoor, waar zij hun triptiek of carnet ont vingen. De tot heden in gebruik zijnde benzinebons voor België verliezen 30 Juni hun gedigheid. Slaapziekte onder het vee. Uit Engeland is een kleine hoeveelheid geneesmiddelen ontvangen ter bestrijding van een Nagana-epidemie (slaap ziekte) onder het vee, waar door in het rijke land van vee boeren grenzend aan het pro tectoraat van Swaliland reeds honderdduizenden stuks vee zijn omgekomen. Men is be vreesd, dat de ziekte het Kru- gerpark (het natuurreservaat in het noorden van Transvaal) zal aantasten. Vrouwenkiesrecht in België. De Kamer heeft een wetsontwerp van graaf Carton de Wiart in overweging genomen, waarbij bet stemrecht voor de wetgevende ka mers aan vrouwen verleend wordt. Sjahrir naar Djokjakarta. Sjahrir is gisteren in een Dako ta van de R.A.E. naar het hoofd kwartier van de Indonesische regeering te Djokjakarta gevlo gen, teneinde besprekingen te voe ren met Soekarno en leden van het nationaal werk-comité. Men gelooft, dat ook het on derhoud, dat Sjahrir Zondag j.l. met dr van Mook over do tos te Goes, geen of maar fcet wtiaig kimst vssfl. Indonesië g-had heeft, wedstrijden waidt*. va. ,M. v. sa1- worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1