De Moerdijk-spoorbrug. DE EEUT $SÖT« Plaatselijk regen. De lichting 1945. Het werk verloopt vlot. - Hervatting van den dienst vóór 1 September a.s. De Kabinetsformatie* Wandelsport en Zondagsrust. De minisferieuie besprekingen In Londen. Prins en Prinses naar Zeeland- Matige wind tusschen Z.-W. en W. Wisselende bewolking, met plaatselijk een paar regen buien. Betrekkelijk koel weer. In een radiorede heeft lui tenant-kolonel A. H. L. J, Fie- vez verklaard, dat de lichting 1945, bestaande uit jongelui, die in 1925 geboren zUn, 44.000 jonge soldaten heeft opgele verd, waarvan er reed» 10,000 al» oorlogsvrijwilliger» dienst deden, Van de 79.000 opgeroepen.en namen 64.000 aan de keuring deel. Van hen bleek 77 pet. ge schikt, 21 pet. ongeschikt (dit percentage varieerde voor den oorlog van 25—30), en 2 pet. tijdelijk ongeschikt. De slechte voedingsomstandigheden van den bezettingstijd hadden geen merkbaren invloed, uitgezon derd een hooger percentage tu- berculosegevallen, n.l. 2 pet. der gekeurden, waarvan 1 pet. actief reageerde. In tegenstelling tot Britten en Amerikanen heeft de Ne derlander nog weinig gevoel voor hygiëne, aldus spr. De cijfers voor besmettelijke ziek ten, vooral ook van geslachts ziekten, hebben een hoogte be reikt, welke voor den oorlog niemand voor mogelijk zou heb ben gehouden. Dat is toch wel een ontstel lende mededeeling. Het gaat hier over jonge menschen van 20-jarigen leeftijd. Jongens, die nog staan aan het_ begin van hun leven. En dan moet worden gecon stateerd, dat de cijfers voor ge slachtsziekten een hoogte heb ben bereikt welke voor den oorlog niemand voor mogelijk zou hebben gehouden. Een bewijs van moreele de cadentie, dat ons met groote zorg mag vervullen. Want er is geen enkele re den om aan te nemen, dat deze jongens wat dit betreft, niet re presentatief zouden zijn voor het geheele volk. Versterking van de geeste lijke volkskracht door terug keer tot het Woord en het ge bod Gods is voor de-toekomst, voor het bestaan en den wel stand van ons volk een zaak van de hoogste orde. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 372 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prjjs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te VlisBingen, Middelburg en Toriieuzen. Dinsdag 25 Juni 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. NIEUWE FRANSCHE REGEERING. Officieel is medegedeeld, dat Bidault een regeering gevormd heeft. Bidault zelf zal, behalve als minister-president, ook als mi nister van buitenlandsdïe za ken optreden. De twee vice- president en zijn Maurice Tfao- rez (communistisch leider) en Felix Gouin (socialist). Verder hebben in de regeering o.a. zit ting Francisque Gey (M.R.P.) en Alexandre Varenne (Ver zetsbeweging) als ministers van staat, Robert Schuman (M.R.P.) als minister van fi nanciën, Edouard Depreux (so cialist) als minister van bin- nenlandsche zaken. De communisten hebben zich bereid verklaard in. het Kabi net zitting te nemen, nadat Bidault in beginsel hun eisch tot een onmiddellijke loonsver hooging had aanvaard. De kolenpositie ir» West- Europa. Da Bteenkoolproductie in de mjjnen van West-Europa gedu rende de maand Mei toont een «terken aanwas, hoewel deze in Weat-Duitschland nog minder dan de helft van de vooroorlogsche (40 pet.) bedraagt. In Prankrjjk bedroeg de pro ductie in AprilMei 107 pet. van het voor-oorlogsehe gemiddelde; in Italië''87 pet., in België 79 pot. en in Nederland 60 pet. Het per centage van het aantal arbeiders was in België 111, en in Neder land 105. AMERIKAANSCHE SCHOENEN IN DISTRIBUTIE, Nu de handel met een zekere hoeveelheid uit de V.S. ge ïmporteerd aohoelael ia be voorraad kan ook de diatrl- butle van deaa aohoonen een aanvang namen. Voor Ama- rlkaanaohe aohoorien komen voorlooplg alleen In aanmer king z(], die in de periode van 1 Januari 1945 tot 1 April 1946 geen schoenenbon hebben ontvangen en aan wie sedert 1 April 1946 op grond van het laatste cijfer van hun stamkaart nog geen schoe nenbon is uitgereikt. Deze personen moeten eerst bij hun schoenwinkelier een be reidverklaring halen, waarna de distributiedienst een schoenen- bon_ kan verstrekken. Zij, die Amerikaansch schoei sel ontvangen kunnen geen schoenen op den gewonen bon verkrijgen. In het ressort van het Bijz. Gerechtshof Den Bosch zijn van 10 April10 Mei 646 politieke delinquenten buiten vervolging ge steld en 637 zijn er vrijgelaten. Vrijlating politieks verdachten. In de periode 3 Mei—2 Juni 194Ö zijn in de ressorten van de onderscheidene bijz. gerechts hoven de volgende aantallen po litieke verdachten buiten ver volging gesteld, re»p. vrijgela ten! Gravenhage 1779 en 1150; Amsterdam. 1890 en 1265; Hertogenboich 646 en 637; Arnhem 440 en 415; Leeuwar den 477 en 33; in totaal 9001, Aldus heeft de minister van justitie meegedeeld in ant woord op vragen van het Twee de Kamerlid Ploeg. Nederl. Bijbelgenootschap. De vorige week vergaderde on der leiding van Prof. Dr F. W. Grosheide, het Nederl. Bijbelge nootschap. In zijn verslag wees de secre taris Dr H. C. Rutgers op de groote moeilijkheden die de pa- pierschaarschte voor den Bijbel- druk geeft. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren A. B. C. Dudok de Wit, J. C. H. Hel dring en gekozen Mr P. Borst, Ds W. v. Limburg, Mr S. C. Graaf van Randiwijck, Mr H. H. S. Sillevis Smitt en Mr Th. A. Versteeg. Meerdere netten kan men automatisch bereiken. M.i.v. 24 Juni kunnen de te- lefoonabonné's van de geauto matiseerde telefoonnetten op N- en Z.-Beveland en Walche ren zelf hun verbindingen auto matisch tot stand brengen met abonné's van de hieronder ver melde telefoonnetten: Alblassr- dam K 1859, Barendrecht K 1806, Bergambacht K 1825, Bergschenhoek K 1892, Berkel K 1891, Berkenwoude K 1826, Capelle a. d. Yssel K 1804, Dordrecht K 1850, Dordsche Biesbosch K 1851, 'Gouda K 1820, 's Gravendeel K 1853, Haastrecht K 1821, Heerjans- dam K 1857, Hendrik Ido Am bacht K 1858, Kethel K 1808, Krimpen K 1895, Lekkerkerk K 1805, Maassluis K 1899, Moordrecht K 1827, Nieuwer- kerk a. d. Yssel K 1803, Ouder kerk a. <j. Yssel K 1894, Oud Verlaat K 1893, Polsbroek K 1822, Poortugaal K 1807, Put- tersboek K 1856, Reeuwijk K 1829, Rhoon K 1897, Ridder kerk K 1896, Rotterdam K 1800, Schoonhoven K 1823, Stolwijk K 1824, Strijen K 1854, Vlaar dingen K 1898, WaddinxvCen K 1828, Willemsdorp K 1852, Zevenhuizen K 1802. Omtrent de herstelwerkzaam heden betreffende deze .be langrijke spoorwegverbinding, wordt officieel het volgende gemeld Het geweldige werk verloopt naar omstandigheden vlot. Het laat zich aanzien, dat tusschen 15 Aug. en 1 Sept. deze belang- rijke verbinding NoordZuid j weer in dienst kan worden ge steld. Veel hangt af van de weersomstandigheden in de ko mende maanden, maar de ver wachting is gewettigd, dat nog vóór 1 Sept. de dienst over de Moerdijkbrug zal worden her vat. Oorspronkelijk bestond de brug uit 14 overspanningen van elk 103.25 meter. Voor de capi tulatie vernielden de Duitschers 6 overspanningen. Van de 8 overige werden er nog 3 zwaar beschadigd. De resteerende beschadigd lcond;a vrij ge makkelijk worden hersteld. Na de bevrijding stond men voor een schier hopelooze taak, temeer daar ooik de pij lers zwaar beschadigd waren. Massa's verwrongen ijzer moes ten worden opgediept, voordat aan het weghalen van de dui zenden kubieke meters steen en puin kon worden begonnen. De vernielde en in het water hangende overspannin gen zijn nu allen verwijderd; de pijlers zijn bijna alle her steld. Een vernielde pijier is met zware ijzeren platen om- wand en de leeggepompte ruimte is reeds met onge veer 1000 kub. M. gewapend beton gedeeltelijk gevuld. Door normalisatie van de ri vier heeft de Rijkswaterstaat 1000 meter als breedte voor de nieuwe oeververbinding vol doende geacht, welk besluit voor de herstelwerkzaamheden een buitenkans beteekende. Van het noorden uit is een 400 Meter lange aarden dijk aange legd, waardoor 400 M. spoor brug kon worden bespaard. Vijf overspanningen liggen nu op hun plaats, ofschoon nog niet alle op de juiste hoogte. Van Noord naar Zuid wordt de situatie als volgt. Na den nieuw-aangelegden spoordijk komt- eerst een Engelsche brug van 30 M., welke op het oogen- blik in Oosterbeek gemonteerd wordt. Daarna een 55 M. „Ha- milton"brug en een 45 M. „Wa- terloo"-brug. Dan volgen dè oude bruggen inplaats van de oude brug 8, twee „Hamilton"- bruggen. Door de geringere lengte van de nieuwe brugdeeien in ver houding tot de „oude" over spanningen zijn er 2 nieuwe pijlers bijgekomen. De „Wa- terloo"brug ligt in Dordrecht gereed en aan de 3 „Hamilton"- bruggen wordt in Rotterdam de laatste hand gelegd. Deze brug deeien worden alle op groote elevatorbakken gemonteerd en naar den Moerdijk gevaren, waar ze bij hoog water op hun plaatsen neergelegd worden. Het verschil tusschen eb en vloed is hier namelijk 2 Meter. Ofschoon het verkeer voor- loopig nog enkelsporig zal zijn, wordt de nieuwe brug toch met dubbelspoor belegd. Bij onderzoek bleek de Oor spronkelijke fundeering van 1870 reeds geschikt voor het berijden met dubbelspoor. Zaterdag werden te Londen ■besprclcingeft gevoerd, waarbij minister Beel, minister van Royen en Jhr Tjarda van Star. kenborgh Stachouwer, de heer van Klcffena cn Jhr Michlela van Verduyncn aanwezig wa ren, Men brengt <le aanwezigheid van den oud-G.G, in verband met de reeds eenlgen tijd loo- pende geruchten, dat hij zal worden aangezocht voor het ministerschap van Buitenland- sche Zaken. Het „Vrije Volk" heeft ech ter reeds meegedeeld, dat de P. v. d. A. daarmee geen ge noegen zou nemen. RADIOTOESPRAAK GEN. WINKELMAN. Hedenavond te 19.15 uur zal generaal H. G. Winkelman via den zender Hilvorsum I het Nederlandsche volk toespreken over zijn verplichtingen tegen over. de gevallenen van 1940. AMSTERDAMSCHE SUIKERFABRIEK UITGESCHAKELD, Nu de arbeiders aan de Wester- Suikerfabriek te Amsterdam gis teren het werk niet hebben her vat, is zooals de directie van het A.N.P. mededeelde de beslis, sing gevallen dat binnenkort de raffinaderij in Breda gaat draaien en het Amsterdamsch bedrijf dus voor geruimen tijd zal zijn uitge schakeld. Provincienieuws TRIBUNAAL IN STAKING Ais protest tegen de wijze van behandeling van de straf- zaak-Siebrand, waarbij de heer J, W. Siebrand' uit Kampen, verdacht van collaboratie, door den procureur-fiscaal buiten vervolging werd gesteld, heeft de tweede kamer van het Zwol- sch Tribunaal, het z.g. „Kamper Tribunaal", de werkzaamheden neergelegd. P.R.A.-RECHERCHEUR KI EFT. Voor de Bredasche Rechtbank stond terecht C. F. Kieft, die op 8 April j.L met een collega van de P.RA. te Amsterdam en een verslaggever van „Het. Vrije Volk" op eigen houtje naar Brabant trok om Arnold Meyer te arresteeren, waarbij hij C. G. A. Jansen uit Tilburg wederrechtelijk van zijn vrij heid zou hebben beroofd. De eisch was één jaar voorw. met ontzegging van het recht om gedurende 5 jaar biji de po litie te dienen. OPROEPING REST LICHTING 1945. Het grootste deel van de nog niet opgeroepen dienstplichti gen van de lichting 1945 zal in October, tegelijk met de lich ting 1946, onder dienst komen. Tusschentijds ikunnem echter incidenteele oproepingen plaats vinden, o.a. in begin Juli; dit is afhankelijk van de inkwar tieringsruimte en van de mate- rialenvoorraad. Rectoraat Ned. Zendingsschool. Het bestuur der Nederl. Zen dingsschool deelt mede, dat dr F. J. Fokkema met ingang van 1 Sept. a.s. zijn functie als rector zal neerleggen. Het be stuur heeft, met het oog op de reorganisatieplannen van de Zendingsschool, prof. dr H, Kraemer uitgenoodigd zich tij delijk voor het rectoraat be schikbaar te stellen. Deze heeft zich daartoe bereid verklaard. DE GROOTSTE AMERIKAANSCHE BOMMENWERPER. De luchtmacht van het Ame- rikaansche leger heeft den bouw bekend gemaakt van 's wereld grootste land-bom menwerper, de Xb-36. In het bericht wordt medege deeld, dat men verwacht, dat de eerste vluchten in den na zomer gemaakt zullen worden. Na voltooiing van de proeven zal de nieuwe bommenwerper worden toegewezen aan het strategische lucht-commando, dat de verantwoordelijkheid draagt voor het organiseeren en uitvoeren van alle lucht vaartopdrachten van het lucht- wapen van het leger voor ope raties op langen afstand en met zware bommenwerpers. De Xb-36 heeft 6 motoren van 3000 p.k., een vleuget- wijdte van 230 voet, terwijl de romp een lengte heeft van 163 voet. Reeds eerder hebben de autorititen deze reuzen-bom menwerper beschreven als de opvolger van de B-29. POST PER STRAALVLIEGTUIG. De eerste brief vervoerd per straalvliegtuig werd Zaterdag bij president Trunjan op het Witte Huis bezorgcl in weinig meer dan een uur na afzending uit New York, ongeveer 350 mijl weg. De brief, geschreven door W. Stuart Symington, as sistent staatssecretaris van Oorlog voor de Luchtvaart werd vervoerd met een P-80 Shooting Star. Déze postbestel ling vormt een onderdeel van eer, luchtvaart-show onder auspiciën van de General Elec tric Company in Schenectady, Amsterdam offert voor Zeeland. Alleen uit de bussen van de op initiatief van de Stichting Hulp actie Scheldemonden in Amster dam Zaterdag gehouden straat- colleote voor onze getroffen pro vincie is een bedrag te voorschijn gekomen van f 115.000.Het hulpcorps Amsterdam, dat de ori ganisatie van deze collecte had, heeft echter nog slechts een zeer gering gedeelte van de honderden aan allerlei instellingen verzonden lijsten retour ontvangen, zoodat de totale opbrengst nog aanzien lijk hooger zal zijn. Een voor beeld ter navolging gaf de hoofd- |inspecteur van Politie, dhr J. Souneveldt, die twee bekroonde geiten schonk I Naar schatting bedroeg het aan tal collectanten en andere mede werkers aan de collecte tegen de 10.000. Benoemingen. Benoemd .tot: dijkgraaf van den Nieuwe Polder bij Sas v. Gent (Oostdeel), G. P. A. v. Acker te Axel en tot pl.v.v. van den dijkgraaf H. F. v. d. Bos sche te Sas v. Gent; pl.vv. van den dijkgraaf van den Pape- schorpolder, G E. M, Govaart te Westdorpe; gezworene van het waterschap De Vereenigde Polders van Ossenisse, B. de Bruijcker te f Vogelwaarde; pl.w. van den dijkgraaf van den Schorerpolder, J. Durink te Nieuwland; lid van den dijk- raad voor de waterkeering van de cal. polders Ser Lippens c.a., als vertegenw. van den Helle gatpolder, W. Dees Pz. te Zaamslag; dijkgraaf van den Oostpolder (sH. Arendskerke), D. Boogerd Mz, .te 's H. Arendskerkeafgev, van den West-Kraaijertpolder naar ds alg. vergadering van het wa terschap door de Sluis in de Piet, P. Meeuwse Pz. te Nieuwdorp ('sH.Arendskerke). Aan M. K. v. Nieuwen- huijzen te Oud-Vossemeer is op zijn verzoek eerv. ontsl. verleend als dijkgraaf van den Van Haaftenpolder. MIDDELBURG. Handels- en Kantoor bedienden. De afdeelingsunie van de sa menwerkende organisaties van Handels- en Kantoorbedienden heeft zich in een dezer dagen gehouden vergadering bezig ge houden met het vraagstuk van de vacantieregeling voor kan toor-, winkel-, magazijnbe dienden en handelsreizigers. Met dankbaarheid werd ge constateerd, dat op de kanto ren en in de meeste handelsza ken reeds een behoorlijke va- cantie door de bedienden wordt genoten. Het werd echter van belang geacht, dat alle werk gevers aan hun bedienden min stens 12 werkdagen p. j. vacan- itie verstrekken. Indien het be drijf niet toelaat, dat deze da gen achtereen worden gegeven, zou men gaarne zien, dat 6 werkdagen zonder onderbre king vrijaf wordt gegeven en de andere 6 als snipperdagen worden verstrekt. VLISSINGEN. De haveningang. Naar wij vernemen is een be gin gemaakt, zulks als gevolg van het laatste bezoek van min. Ringers, met het opblazen van de resten van een Hansaboot, liggend in het begin van de ha ven. Da verwachting is, dat, wanneer jgvsffl tegesclagaa zich wjordoea, dad Aug. de vaar geul een breedte ran 120 M. tal hebben bereikt (nu is de breedte slechts 50 M.), Voordat ook de wrakken der belde fer rybooten zullen zijn gelicht, zal het wol eind Nov. zijn. Maar het begin I» er in leder geval. Reotlfloatle. In ons nr. van gisteren Is bij vergissing de nummering der can- didatenlijsten voor de gemeente raadsverkiezing onder Middelburg terechtgekomen. Bovendien is de Katih. Volkspartij uitgevallen als no. 5. Lijstaanvoerder is hier dhr E. Andriessen. Het voetbalveld aan den Koudekerkschenweg, ten N. van de begraafplaats, dat oor spronkelijk als noodveld was bedoeld, zal hier definitief blij ven. Eerst moet hier natuurlijk een grasberm worden aange bracht, doch daar het nog wel eenigen tijd zal duren voordat de noodige stevigheid is bereikt cn de clubs er hard gebrek aan hebben, krijgt het veld nu een zandlaag. „Liefdegave van Christus". De organisatie bij de uitreiking van de Amerik. bloem en rozijnen in de Scheldehal was Zaterdag perfect. Kleine groepen tegelijk werden door de politie toegelaten, waarna R. Kruishelpsters aan ieder aea bewijs; e aitreikten, waaro; sneu aan een der tafels zijn waren fa entvangst kon ne men. De Amerikanen reikten zelf de rozijnen uit. Het eerste uur hadden reeds 1300 uitreikingen plaats gehad, aan 't eind van den dag was het totaal aantal 17665. Aan de wanden stond op groote affiches te lezen: „Deze goederen ontvangt U als een liefdegave in naam van Christus. Door de Doopsgezinden (Mennonites) in Amerika en Canada verstrekt". GOES. In de gisteren gehouden zitting van het hoofdstembureau werden de candidatenlijsten voor de ver kiezing van den gemeenteraad als volgt genummerd: 1. P. v. d. A. 2. R.K.3. A.R.-S.G.P.4. P. v. d. V.; 5. GH. BORSSELE. Zaterdag zullen hier t.g.v. den verjaardag van den Prins feeste lijkheden plaats vimden. De op brengst is bestemd voor een nieuwe muziektent. HEINKENSZAND. De Emmabloemcoliecte, ten bate waarvan door „Euterpe" een concert op de tent is gegeven, terwijl de padvinders op straat collecteerden, heeft een bedrag van f 144,10 opgebracht. WISSENKERKE. Zaterdag gaf de N.-Beveland- sche Rijvereen. t.g.v. de herden king van hef 5-j. bestaan een de monstratie in het bosch „Sorg- wijck" alhier, welke werd opge luisterd door het muz.gezeischap „Apollo". De geleverde prestaties gaven blijk van gedegen studie. Er waren staaltjes van fraaie dressuur. Dhr Joh. Pilaar te Goes, die voor deze gelegenheid een zilve ren medaille beschikbaar had ge steld, sprak een felicitatiewoord. VEERE, i In de week van 17 t m. 22 Juni werd hier 5170 kg, con sumptiegarnalen aangevoerd, Het bestuur van de V.V.V., alhier, zal op 29 Juni a.s. t.g.v. den verjaardag van Prins Bern- hard een ringrijderij laten houden, die zal worden opge luisterd door het muziekkorps /Veere's Genoegen" RITTHEMs Daar hier slechts één lijst voor de gemfeenteraadsverkie- zingen is uitgekomen, n.l. een gqcombin. A.R.—GH.-lijst, zijn de volgende heeren automatisch tot lid van den komnden raad benoemd: W. Boogaard (C.H.), F. de Groot (A.R.), Joh. Cevaal (C.H.), W. Cevaal Az. (C.H.), Jac. Osté (GH.), P. J. de Pag- ter (C.H.), H. K. AUaart (A.R.) N.- EN ST.-JOOSLAND. De T.B.G-bloempjesdag ge houden door het „Groene Kruis", heeft opgebracht f 135. ST.-ANN ALAND. £hr. Chr. Ulo-schooi, Vrijdag kwamen verschillende voorstanders van een te stichten U.L.O.-school m. d. Bijbel voor het eiland Tholen alhier bijeen in een contactvergadering. Na een hartelijk welkom door Ds v. Griethuysen, voorz. van het voori. bestuur, werden de aanwe zigen ingelicht over de reeds be gonnen voorbereidende werkzaam heden. De statuten zijn reedis op gezonden voor Kon. goedkeuring. Men was het er over eens, dat de vestigingsplaats van de school in het midden van het eiland zal moeten liggen. Besloten werd om op 13 Juli een ledenvergadering te houden. Het is te hopen dat de liefde voor tilt doel zoo groot is, dat verschillende bijkomstigheden voorbij gezien zullen worden, want slechts met een algeheele medewerking is hier onder Gods zegen iets te bereiken. ST.-PHILIPSLAND. Auto over den kop. Vrijdagnacht reed hier een uit Anna Jaeubapoldcr komende mill' talro auto mst 33 inzittenden tegen een betonnen paal, tengevolge waarvan do wagon don dijk afreed e» omsloeg. Wonder boven won der zijn alle passagiers er met enkele kleine verwondingen afge komen. THOLEN. Staking van de botvisschers. De besmettelijke stakings ziekte is ook naar Tholen over geslagen. Toen Vrijdag bekend werd, dat de Visscherijcentrale de prijs van de levende bot te ruggebracht had van f 1,60 op f0,45 p. kg., weigerde het mee- rendeel der yisschers hun bot aan de grossiers te leveren. AXEL. Door de Vereen. „Band Nedcr- land-Indië" is ook hier een ver gadering gehouden, welke onder leiding stond van dhr B. J. Knieriem. Deze sprak over de moeilijke omstandigheden waarin onze vrij willigers in Indië leven. Hoewel de verhouding tot de officieren door de jongens zelf wordt geroemd, kan het niet an ders of het gemis van een thuis wordt gevoeld. De dienst, mede in verband met het klimaat en het altijd op zijn hoede moeten zijn voor de op standelingen maakt het leven zwaar. De scheiding wordt ook van den kant der ouders en vrouwen ge voeld, zoodat er behoefte bestaat het contact te behouden en zoo noodig te verstevigen. Hieraan mee te werken is het doel van „Band Nederland-Indië". Een 46-tal leden traden toe. Besloten werd in W.-Z.-Vlaande- ren en voor het overige gedeelte van Zeeland in Goes dergelijke vergaderingen te houden. In het bestuur werden voor O.- Z.-Vlaanderen gekozen: B. J, Knieriem, Axel, voorz.; Jac. de Ruijter, Axel, secr.; J. P. van Fraeijhove, Zaamslag, penn.; A Roelans, Terneuzen en K. Lucasse, Walsoorden. Sportnieuws. Wielrennen. De Vries wint ronde van Kruiningen. Onder groote belangstelling en begunstigd door mooi weer, werd na een gedwongen periode van non-activiteit, die zes jaar duurde, Zaterdagmiddag weer voor de achtste maal de tradi- tioneele „ronde van Kruinin gen" verreden voor amateurs en nieuwelingen over een af stand van 75 K.M. Na de 7e ronde gingen de Vries uit Vlaardingen en Frans v. Hoeve uit Goes aan den kop, maar reeds in de volgende ronde moest v. Hoeve lossen en viel hij in de 2e groep te rug. Deze renner, die uitste kend reed, brak later zijn fiets en moest het opgeven. De Vries werd niet meer ingeloopen en won met ruimen voorsprong, terwijl de Zeeuwsche favoriet Aad Kloosterman op magistrale wijze de sprint van het pele- ton won en dus 2e werd. De uitslag is als volgt: 1. P. de Vries, Vlaardingen; 2. Aad Kloosterman, Biezelinge; 3. P. de Rijer, Scheveningen; 4. W. v. d. Stappen, Tilburg; 5. Jo Hulshof, Den Bosch. VOETBAL. Wedstrijd België-Nederland te Vlissingen. ,Öp het sportterrein aan het v. Nispenpleia was het Zater dagmiddag een gezellige drukte. Toit bijwoning van den kamp tusschen de Belg. en de Hol- landsche loodsen hadden zich velen opgemaakt. De wedstrijd werd voorafgegaan door het spelen van de beide volksliede ren. Daarna trapte de dir. van het Ned. Loodswezen, kapt. ter zee, Callenfels, den bal af. Al spoedig bleek, dat de Belgen su perieur waren. De „Roode Duivels" hadden het bij half time reeds tot 30 gebracht. Hoewel de Hollandsche lood sen, die wat minder lenig wa ren dan hun Belg. collega's, hard hebben gewenkt en zeker een tegenpuntje hadden ver diend, eindigde deze wat saaie wedstrijd met een 5—0 over winning voor de Beilgen. Er was een opbrengst van ruim f 350, een mooi bedrag voor het fonds ten bate van uitzending van sportlui naar Engeland. Onder de autoriteiten merkten we o.m. op het ge meentebestuur en. den burgem. van Ostende. DAMMEN. Wereld-Damkampioeri te Vlissingen. De wereld-damkampiocn P. Ghestem speelde Virijdag cn Zaterdag timultaan-seances in Yïi«»!ngen, tiert v'j&st, sq BfiöèMSHg van Zóh en Matte. Woensdag: Zon op 4.31 u., on- Uej 21.04 a. Maan oj> 2.20 u., outlet 17.56 m. MM. 39 Juni. Hoog water te Vlissingen Woensdag 26 Juni: 11.25 u. 1.86 in., 23.44 u. 1.82 m. Ona land telt naar veler oor deel veel te veel organisaties op Christelijker grondslag. Dat wordt als separatisme gebrandmerkt. Al» een bewij», dat men geen oog heeft voor du groote betookenl» van de nationale eenheid en de natio nale gaamhoorlgheld. Maar aan wie de schuld P Neem do „Vlerdaagsche1'. Dat is toch zeker een natio nale zaak bij uitnemendheid, waarbij alle Nederlanders on verschillig van welke richting ook kunnen samenwerken. Ja, dat zou men denken. Maar nu de practijk. De wandelaars, die minstens 10 maal de vierdaagsche hebben geloopen, ontvangen een gou den kruis. Voor deze gouden kruis dragers werd een speciale wan- delmarsch georganiseerd. Op Zondag 23 Juni. Zoo werden zij, die den Zon dag zien als den dag des Hee ren door den nationalen N.B.V.L.O. genegeerd en ge passeerd en buitengesloten. En als er dan hier of daar een Chr. wandelsportvereeni- ging wordt opgericht, dan doet men hevig verbaasd en vraagt wat ter wereld het beginsel nu met de wandelsport van 'doen heeft. Naar het A.N.P. verneemt, droegen de ministeriëele be sprekingen, welke in het af- geioopen weekend te Londen gehouden zfjn, een informatief karakter. Alvorens ten aanzien van de Kabinetsformatie een be slissing te nemen, heeft de formateur hotgewenscht ge acht, zich nopens verschillende vraagstukken te oriënteeren. van de Vliss. Damclub, dhr L. Goedbloed Jr., werd de wed strijd, die in het Concertge bouw gehouden werd, geopend. Burgem. Kolff verwelkomde den Franschen gast in een korte toespraak. Aan 41 borden werd gespeeld, waarvan er 36 door dhr Ghestem werden ge wonnen. Hij verloor geen en kele partij en speelde er 5 re mise tegen J. Stroobfmd Jr. en W. Sinke uit Middelburg, J. Maring en J. v. Eenennaam uit Souburg en L. Goedbloed Jr. uit Vlissingen. Een prachtig resultaat voor den wereldkam pioen, die 94 pet. van de totaal te behalen punten verkreeg. Het ligt in het-voornemen I van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard a.s. Donderdag een bezoek te brengen aan St.-Philipsland, Schouwen en Duiveland en de ge meente Tholen. Laatste berichten. VLISSINGEN. Zondagavond arriveerden hier een tweetal Engelsche sleepbooten met een groot drijvend droogdok, afkomstig uit Londen. Na eenl gen tijd werd de reis naar Ant werpen voortgezet. Het stamkaartnummer voor een schoenenbon. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in den loop van de maand juli voor eeu schoenen bon in aanmerking komen, zij, wier stamkaaTtnummer eindigt op liet cfjfer 1, voorzoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen schoe nenbon hebben ontvangen. De plaatselijke distributiediensten zullen na 1 Juli a.s. bekend ma ken op welke dagen men ouder overlegging van zijn stamkaart met bjjbehoorend inlegvel de bon kan afhalen. Mr M. P. L. Steenberghe. Mr M. P. L. Steenberghe, die het hoofd was van de Neder- londsche economische- en scheep- vaartmissie in Washington, is be noemd tot groot-officier in de or de van Oranje-Nassau. Bedrijfschap voor pluimvee Naar wordt medegedeeld, zal thans ook een vertegenwoordiger van de werknemers zitting nemen in het bestuur van het Bedrijf schap voor pluimvee eu eieren. Deze zal worden benoemd door da Stichting van den Arbeid. SJahrir vertrekt naar Solo. Sjahrir is hedenmorgen per vliegtuig naar Solo vertrokken. Na daar een kort bezoek te heb ben gebracht, zal hij zich naar Oost-Java begeven, waar hij een onderzoek zal instellen naar de maatregelen, welke reeds geno men zijn om de rijst voor Indië bijeen te brengen en te vervoeren. Daarna zal hij op 29 Juni een ple naire kabinetszitting te Djokja karta bijwonen, v/aar Soekarno ea Hswta tegenwoordig zullen zijn

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1