Textielhandelaren. Herstelwerkzaamheden aan de Vlissingsche havens vlotten Nederland ver antwoordelijk voor Indië. Grootsche plannen van de K.L.M. Vrachtdienst-Mij „Zeeland". DE BHSLÏT Rustig weer. Zacht weer met afwisseling van zonneschijn en wolkenvel den. Geen regen van beteeke- nis. Zwakke tot matige wind, in de N. provincies tusschen N. en W. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 371 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prjja ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor; Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Ternouzen, Maandag 24 Juni 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Dr A. A. L, Rutgers die jaren lang in Oost- en West-Indië een leidende functie vervulde en die steeds in nauw contact stond met de zending, schreef dn „Gerei. Weekblad" een artikel, waarin sterk de nadruk wordt gelegd op de verantwoordelijkhed van Ne derland ten opzichte van Indië. Aan dit artikel is het volgende ontleend: „Nederland blijft moreel aan sprakelijk, omdat de Nederland- sche Regeering niet slechts het recht, maar ook de plicht heeft, lijf en goed harer onderdanen te beschermen, waarvoor handhaving van het gezag en rechtsbescher ming onmisbare vereischten zijn. Datzelfde geldt voor de tien duizenden onderdanen, die thans nog in kampen worden vastge houden. Het geldt ook voor de tallooze Indonesiërs, die zuchten onder de terreur van rampokbenden, waar door zij in voortdurenden angst moeten leven. Het geldt niet net minst van de Indonesische gezagsdragers, de zelf bestuurders inbegrepen, die, tenzij zij onderduiken, de keus hebben tusschen het aanvaarden van de Republiek of het verlies van hun leven. Het gaat niet aan, met de Her vormde Synode te zeggen, dat „naar Gods bestel de functie der Overheid schijnt opgeschort te zijn", omdat de Republiek langs revolutionairen weg thans de facto gezag oefent. Dit is de principi- eele aanvaarding van elke ge slaagde staatsgreep. Bovendien is dit de facto gezag uiterst be trekkelijk, daar het niet in staat blijkt, massamoorden te voorko men of geïnterneerden in vrijheid te stellen, tenzij men daarbij, naar mijn meening ten onrechte, opzet bij de Republiek zou veronderstel len. Het gaat ook niet aan, deze re volutionaire daad te rechtvaardi gen door te betoogen, zooals Ds H. van den Brink in dit blad deed, dat het eenzijdig zeggingsreoht van Nederland „telkens op ecla tant duidelijke wijze gaat ten koste van de belangen van het gekoloniseerde volk", en „dat de vrucht van zoo heel veel van wat Nederland in Indonesië deed, een zijdig aan Nederlandsche belangen is ten goede gekomen". Deze be weringen zijn in strijd met de feiten. De waarheid is, dat óók met de belangen van Nederland rekening gehouden werd, maar dat de laatste veertig jaar het be lang van Indië vooropstond en vóór alles gediend werd. Er bestaat geen verschil van ge voelen over de doelstelling, dat de autonomie van Indonesië zoo spoedig en zoo volledig mogelijk moet worden doorgevoerd. Ten aanzien van de waardeering der nationalistische beweging ia er slechts een gradueel verschil. Wel zijn er stroomingen in het Nederlandsche volk, die volslagen blind schijnen te zijn voor de ver antwoordelijkheid van Nederland voor den goeden gang van zaken op Java. Een verantwoordelijk heid, die noodwendig meebrengt, dat Nederland vasthoudt aan ver houdingen, welke de waarborgen bevatten, zonder welke Nederland zijn verantwoordelijkheid niet dra gen kan. De juiste vorm te vinden voor de autonomie van Indonesië in verband met de verantwoordelijk heid van Nederland, is de taak der komende Rijksconferentie. In de Regeeringsverklaring, door H. M. de Koningin op 6 December 1942 vanuit Londen voor Radio-Oranje uitgesproken, werd van de voorbereiding dezer Rijksconferentie gezegd: „Wij kunnen haar eerst weder hervatten, zoodra een ieder zijn overtuiging vrijuit zal kunnen uitspreken". Zoover is het op Java nog niet. Deze voorwaarde wordt door de Republiek zeker niet vervuld. Daar heerscht de terreur. Voor de op 12 Juli 1946 plaats hebbende stemming ter verkiezing van de leden van de Eerste Kamer zijn bij den Commissaris der Ko ningin de onderstaande lijsten in gediend Partij van den Arbeid: 1. E. Brongersma; 2 J. J. Kra mer; 3. H. J. de Dreu; 4. L. A. van Doorn; S. J. G. H. Tans; 6. P. C. de Jonge. Partij van de Vrijheid: 1. J. L. Verhagen; 2. D. W. Lindenbergh; 3. H. C. van de Zande; 4. Ir. M. J. Stoel Feuer- stein. Christ. Hist. Unie: 1. J. Reyers; 2. Drs F. A. Kraayeveld; 3. D. W. van der Put;4. G. H. Luyendijk; 5. H. van Galen Last; 6. D. Lankhuy- zen Szn. Ant, Rev. Partij: 1. Jhr Mr H. A. M. van Asch van Wijck; 2. Mr G. A. Diepen horst; 3. J. Hommes; 4. Drs J. H. Gispen; 5. Dr E. Oosterhuis; 6. Prof. Dr J. Severijn; 7. A. D. van der Schans. Comm. Partij Nederland: 1. A. J. Koejemans; 2. J. H. Hermans; 3. N. A. Mourer; 4. J. Brandenburg; S. J. van Santen; 6. W. Groeneweg; 7. H. J. Ave rink; 8. M. D. Proper; 9. H. B. Otto; 10. G. van Praag. Katholieke Volkspartij: 1. A. C. de Bruijn; 2. H. van Lieshout; 3. Prof. Dr J. I. J. M. Schmutzer; 4. P. Raas; Staatk. Geref. Partij 1. J. W. van Houdt; 2. A. J. Schot; 3. J. H. Koppelaar. DE SPOORBRUG DORDRECHT— ZWIJNDRECHT. De tweede en laatste overspan ning van de spoorbrug, die Dordrecht en Zwyndrecht ver bindt, is Donderdag door de dokken Ajax, Heracles en Con dor op hun plaats gebracht. Talrijke autoriteiten waren daarbij aanwezig. Men verwacht, dat 15 Juli de eerste trein over de brug zal rijden. Ter gelegenheid van de lucht doop van. de „Paramaribo", die den dienst op West-Indië on derhoudt heeft de heer Ples- man een en ander meegedeeld omtrent de plannen van de K.L.M. In November zal driemaal ge vlogen worden Amsterdam New-YorkCurasao. In Octo ber tweemaal per week Amster dam1LissabonDakar—Buenos Aires en tweemaal per week MiamiParamariboRiode Ja neiroBuenos Aires. Zoo zullen tien machines drie werelddeelen aaneenrijgen. Groote aankoopen liggen nog in het voornemen voor de al lernoodzakelijkste verdere ont wikkeling: Zuid-Afrika, andere lijnen door Azië en tenslotte als sluitstuk een heel stelsel van hierop aansluitende ver bindingslijnen. Minder triest om Triëst? Gematigd optimisme. De vier ministers, die thans te Parijs vergaderen over het wel en wee van Europa zijn aan een ingewikkeld vraagstuk begonnen. De vraag n.1. wat er met Triëst moet gebeuren. De eerste indrukken van de on derhandelingen waren vrij triest, omdat het haast onmogelijk scheen tot overeenstemming te komen. De Russen eischten, dat Triëst bij Zuid-Slavië zou komen. De anderen wilden de stad, maar in elk geval de haven onder een internationaal regiem geplaatst zien. Voor zoover bekend is er .al les gebeurt in het geheim, nog niets besloten. Maar het wordt als een gunstig teeken beschouwd, dat de bespre kingen in vriendschappelijken geest worden gevoerd. Van „gematigd optimisme" meende een der correspondenten te mogen spreken. De toestand op Bali. Sedert de bezetting door Ne derlandsche troepen is de toestand te Bangli op Bali verbeterd. Wel waakt men er nog steeds voor, dat geen ongewenschte elementen de grens tusschen Bangli en Gianjar passeeren. Een poging van vier Japanneezen, die onlangs trachtten een dorpje binnen te dringen, werd door de tijdige komst van Nederlandsche wach ten uit de omliggende dorpen veredeld. Rantsoeneering in Zuid-Afrika? Dr H. J. Eek, directeur voor de voedselvoorziening en distri butie te Pretoria, heeft verklaard, dat hij de voedselrantsoeneering in negen belangrijke stadsdistric ten in Zuid-Afrika op 1 Au gustus a.s. hoopt in te voeren. Brood en suiker zouden zeker worden gerantsoeneerd en de mo gelijkheid voor rantsoeneering van vleesch wordt thans overwogen. Kerkklok naar beneden gestort. Terwijl men bezig was met de groote klok van de kathe draal van Gerone, welke 700 kg. weegt te luiden, geraakte het gevaarte uit den stoel en viel op het Apostelplein aan stuk ken. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Stijgende steenkoolproductie. Hoewel de steenkoolproductie in West-Duitschland mog be neden de helft van het vooroor- logsche peil ligt, is toch een flinke stijging geconstateerd. Voorloopige cijfers van Euro- peesche steenkoolorganisatie geven een stijging van 4.043.000 ton in April tot 4.453.000 ton op bet oogenblik. DE NOORD-OOST POLDER Nog slechts een derde bebouwd. Dit jaar is het zaaioppervlak van den N.O. Polder verdeeld in 25 pet, tarwe, 18 pet. haver, 15 pet. gerst, 7 pet. rogge, 15 pet. Lucerne klaver, 10 pet, gras en 3 pet. koolzaad. Het re&teerende deel omvat vlas, erwten, bieten en aardappelen. Van de 48.000 H.A. liggen er momentjeel mog 30.000 braak. De ontginning is met kracht ter hand genomen door 2400 landbouwers, bijgestaan door 1600 vakarbeiders. De proeven om N.S.B.-ers hierbij te werk te stellen, zijn mislukt. Van 3000 H.A. is riet gesne den, waardoor de Ned. markt nu verzadigd is. Men onder handelt echter met België over exportmogelij kheid. SPOORWEGMATERIAAL. Van oud nieuw. In de werkplaatsen van de spoorwegen worden thans 30.000 wagens gerepareerd. Van de honderden kapotte loco motieven worden onderdeelen ge nomen en zoo fabriceert men van een paar stukgeschoten machines weer bruikbare. Zoo komen de Spoorwegen langzamerhand weer in hun materiaal te zitten. Van oud nieuw..splinternieuw duurt nog wel even. Aanzienlijk overschot consumptieaardappelen. De Stichting voor den Land bouw bericht, dat er op grond van niet geheel betrouwbare ra mingen voor het komende jaar een aanzienlijk overschot consumptie aardappelen verwacht kan worden. Becijferd wordt, dat een overschot is te verwachten van 290.000 ton klei- en duin zandaardappelen en 575.000 ton zand- en veenaardappe- len. Hierbij is een opbrengst geschat van 22.500 kg klei en 15.500 kg. zandaardappe- len per ha. Het te verwachten overschot is dan beschikbaar voor veevoeder, export en vermaling. Deze cijfers toonen aan, dat er geen tekort aan consumptie-aardappelen van goede kwaliteit is te vreezen. Op grond van deze prognose is de Akkerbouwcommissie van mee ning, dat er geen gevaar zal be staan, dat pootaardappelen, zoo noodig voor het verkrijgen van deviezen, in den consumptiesector zullen verdwijnen. Er is dan ook nogmaals bij den minister op aangedrongen om te komen tot opheffing van de V.B. N.A. en het vrijlaten van den aardappelhandel. Provincienieuws MIDDELBURG. 45-jarig jubileum Chr. Metaalbewerkers. De Chr. Metaalbewerkersbond afd. Vlissingen herdacht Donder dagavond in het C.J.M.V.-gebouw zijn 45 j. bestaan in een goed ge slaagde bijeenkomst, welke tevens als propaganda-vergadering was bedoeld. De voorz. dhr H. C V. Sorel, gaf in zijn openingswoord' een terugblik over de oorlogsjaren en prees de trouw van de leden, die bij de gelijkschakeling door Woudenberg unaniem hun ontslag namen. Het nieuw beoemde Hoofdbe stuurslid, dhr B. Roolvink, sprak er zijn blijdschap over uit, dat hij in het district Zeeland was aan gesteld. Spr. schetste den prin- cipieelen strijd der Chr. Vakor ganisaties in tegenstelling met de moderne, die beweren dat de soci ale strijd zal zijn opgelost wan neer de eigendommen in handen zijn van het proletariaat. Dank zij de Chr. vakorganisatie, waarvan Talma, de vroegere Vlissingsche predikant, zoo'n groot voorvechter was, is het maatschappelijk stelsel thans nog geen volledige chaos. Door de Collectieve Arbeidsover eenkomsten zijn werkgevers en werknemers gebonden. Hierna betraden 19 leden van de Vliss. afdeeling, die htm 25 j. lidmaatschap hadden gevierd, het podium. Door den Hoofdbestuur der, dhr H. Wetselaar, werd aan deze heeren A. Blanken, B. Fleur- baaij, W. J. Gillissen, M. G. de Hondt, J. Huser, J. A. Huser, J. de Kam, A. W. de Keijzer, H. Kieviet, J. v. Kogelenberg, C. H. Lagendijk, C. Leijnse, J. Ma rkussen, W. de Ruijsscher, C. I. Stroo, J. L. Theune, J. v. Vee- nendaal, H. v. d. Want en M. v. d. Want het gouden C.N.V.- insigne uitgereikt,. Een bijzonder woord van dank werd gericht tot den penningm., dhr W. J. Gillis sen, die zoo ontzaggelijk veel in het belang van de afd. heeft ver richt. Vervolgens richtte dhr Wet selaar het woord tot den nieuwen Bondsbestuurder, dien hij een ge harnast strijder voor de Chr. Soc. beginselen noemde. Hierna hield dhr W. zijn rede onder den titel: „Trouw moet blijken". Hij wees er op hoe ir. v?rl«to> reed? 'loer Ome De Chr. school een noodwoning? Na het zingen van „Zij zul len het niet hebben" heropende ds Heij Vrijdagmiddag de ver gadering van den Schoolraad, die nog drukker bezocht was dan die van 's morgens. Na met blijdschap te hebben ge constateerd, dat ook het per soneel van de Kweekschool te Middelburg aanwezig was, gaf hij het woord vaan dhr H. W. Tilanus, voorz. van Chr. Volks onderwijs. Deze sprak over het onderwerp: „Is de Chr. school een noodwoning?" Spr, begon met er op te wij zen, dat hij geen practisch on derwijsman is. Hij heeft echter! altijd zeer groote belangstelling voor het onderwijs gehad .en door den schoolstrijd is hij des tijds in de politiek gekomen. Reedsi vroeg had hij bewonde ring voor een kamper als Loh- man en hij betreurt, dat het medeleven met het bijz. onder wijs in den laat sten tijd wel eens milnder is dan in vroeger dagen. Want al is door de wet in 1920 de financ. gelijkstelling van bijz. en openb. onderwijs vastgelegd, in werkelijkheid is er tot op heden nog altijd strijd noodig om het recht van het j Chr. onderwijs te verdedigen. Op zijn eigenlijk onderwerp overgaand, begon spr. met een histor. overzicht te geven van de ontwikkeling van het onder wijs in ons land. Via de oude hof- en kloosterscholen, de uit breiding van het, onderwijs in de Middeleeuwen en na de Re formatie schetste spr. de ont wikkeling van het schoolwezen in onze gewesten. Hij legde er den nadruk op, dat hier steeds sprake was van scholen van de overheid, echter met zeer groo- ten invloed van de zijde der kerk. Dan, komt echter de Fransche revolutie met de ab solute scheiding van kerk en staat. Na deze omwenteling kqn van een Chr. stempel op de scholen geen sprake meer zijn. Het Christendom werd een religie temidden der andere godsdiensten. Zoo werd het ook op de scholen geleerd. En de eerste onderwijswetten van 1801 en 1803 waren van zuiver humanistisch karakter. Tegen dezen geheel anderen geest is tenslotte de school strijd ontstaan, die 80 jaren heeft geduurd. En nu treft het spr., dat thans, na den oorlog, waarin de Duitsche bezetter alle krachten heeft ingespannen om het in dezen langen strijd verworvene weer te vernieti gen, vele leidende figuren op kerkelijk gebied de Chr. school weer dubieus trachten te stellen. De Chr. school is volgens deze mannen dus een noodwoning. Het ideaal van b.v. een prof. Kraemer is de ééne groote volksschool met Chr. invloed. Maar, zoo vraagt spr. zich af, hoe za! men dit in ons lend in de huidige verhoudingen m de practijk omzetten? Ook legt spr. er den nadruk op, dat de Chr. school nooit sectarisch is geweest, zooals velen het thans willen voorstel len. De Chr. school staat open voor heel het volk. Daarom kan hij slechts in verzet komen tegen de aanval len, die worden gedaan op de Chr. organisatie en de Chr. school. Dan neemt hij als het moet, zij het met leedwezen, de handschoen op. De Chr. school is geen noodwoning, geen sectarische school, maar de waarlijk nationale school. De tegenstanders strijden met hun noodwoningtheorie voor een onbereikbaar ideaal. Room- schen, Joden en Humanisten zullen nooit een nationale school met Chr. invloed aan vaarden. Wij moeten realistisch zijn, aldus dhr T. Het streven naar een overheidsschool met invloed van de kerk is een te ruggrijpen naar de 17e eeuw. De historie kan echter niet te ruggezet worden. En boven dien, als 70 pet. der Ned. kin deren een bijz. school bezoekt, dan is deze bijz. school niet meer „bijzonder" maar nor maal. Spr. besloot zijn referaat met de dringende waarschuwing pal te staan in dezen tijd van strijd der geesten. Pal te staan voor de Chr, school, die geen nood woning is, maar de waarlijk nationale school. Na dit, betoog war er nog ge legenheid om aan dhr Tilanus vragen te stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Speciaal de uitspraken en richtlijnen van den Herv. Raad voor Kerk en School kwamen hierbij naar voren. Nadat dhr J. Laport nog be dankt had voor de 's morgens tot hem en dhr v. Donk ge richte woorden van erkentelijk heid voor hun arbeid in 't schoolverzet en tevens een afscheidswoord had gesproken tot den scheidenden voorz., ds Heij, werd de vergadering be sloten met het zingen van „Halleluja, eeuwig dank en eere" en dankgebed door dhr Tilanus. Naar wjj vernemen, heeft de Mij „Zeeland" het plan in overweging genomen, om op korten termijn te beginnen met het onderhouden van een lijndienst voor het vervoeT van stukgoederen per vrachtboot. De afvaart zal geschieden van uit Vlissingen. Dit zou voor de Vlissingsche haven van groote beteekenis zijn. Of dit plan eenige vingerwijzing geeft wat betreft den terugkeer der passagiersdiensten, dient ech ter te worden afgewacht. TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Onderstaande zaken werden in de zitting van 21 Juni behan deld: Anna C. J. Simons te Wolphaartsdijk was gedu rende een half jaar lid van de N.S.B. geweest en had omgang ge,had met Duitschers, Get.verklaringen bevestigden de aanklacht. Mr Anne, Bolle trachtte de beschuldiging te verzachten door te spreken van „een jong en onschuldig kind". J a c o b J. V r ij uit Souburg had hulp verleend aan den vijand door vrijw. werkzaamheid bij de Wehrmacht. Later had. hij als voorman bij de Todt het opzicht gehouden bij de werken, die ge vangenen in het kamp te Souburg moesten verrichten. Besch. probeerde de tenlasteleg ging te weerleggen door te wijzen op den stok achter de deur (Duitschland) en de soc. nood zaak. Mr Terwoert voerde aan, dat er duizenden personen rondloopen zooals Vrij, die allen min of meer in dezen geest zijn werkzaam ge weest. Hij schilderde besch. als iemand, die leefde aan den zelf kant. Adriaan Corn. Flipse uit Middelburg was geen N.S.B.- er geweest, maar had zich wan neer we de dagvaarding bezien, gedragen als drie N.S.B.-ers te zamen. Dit werd aardig geschetst door dhr Melicfste, die ook dezen besch. van dichterbij kende. Hij memoreerde den Duitschen over val op Polen, toen Flipse zco ongeveer had staan springen van blijdschap. Ook Flipse's houding tijdens de bezetting was ten tijde van zijn werkzaamheid bij dén anti-sabo- tage-dienst altijd uitdagend, zoo niet provoceerend geweest. De besch., die eerst den indruk vestigde zoo ongeveer doofstom te zijn, merkte hier op, dat hij altijd donker had gekeken. Mr Kuiper begon met te hame ren op het feit, dat Flipje nooit lid was geweest en ook niet had willen worden. Een somber geval, waarbij men de strafmaat hoofdzakelijk zal moeten bepalen op de feiten, die aanwezig zijn, tenzij het tribunaal zooveel psychologische kennis be zit dezen besch. te kunen door gronden. Ma ria E. Matheusen, Middelburg, was met aanwezig. Zij was N.S.B.-ster geweest, had een insigne gedragen en den groet gebracht en had voor W.H.N. gewerkt De echtgenoot, C. Ba- rendregt, die ook niet vrij van zonden was, werd nog gehoord. Uitspraken op 28 Juni en 5 Juli. t#« van Zeh en Maai), Dinsdag: Zon op 4.20 u., on der 21.J4 u. Maan op 1.58 u., suae; 10.27 a, N.M. Xb Juni. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 25 Juni: 10,26 u. 1.71 m., 22.49 a, 1,61 m. Onze middenstanders komen langzamerhand weer ir< beweging. Ook de Christelijks middenstan ders. En dat ia noodig. Ieder ls het er over eens, dat overheidsbemoeiing ook wat be treft het zakenleven, in den eer sten tijd na de bevrijding nood zakelijk was. Maar wie het zakenleven kent wieet ook, dat deze overheidsbe moeiing alleen aanvaardbaar is als overgangsmaatregel en dat aan de ambtenaren-overheerschnig en de verstikkende bureaucratie zoo spoedig mogelijk een einde dient te komen. Organisatie is daarom dringend noodig. Vooral ook in verband met de door minister Vos beoogde be drijfsorganisatie waarbij practisch het geheele maatschappelijke leven onder curateele van den staat wordt geplaatst en die de P. v. d. A. in de komende jaren hoopt door te voeren. Het gaat bij de zaken die in verband hiermede aan de orde komen niet alleen om vragen van materieelen maar ook van prin- cipieelen aard. Daarom ls het gewenscht, dat onze Christelijke middenstanders zich in eigen organisaties vereeni gen. Niet om zich te isoleeren van het volksgeheel, maar om op die wijze te beter werkzaam te kun nen zijn in 't belaug van den g e h e e 1 e n middenstand. In verbaral hiermede vestigen wij gaarne de aandacht op de vergadering van het Gewest Zee land van den Chr. Bond van Tex tielhandelaren, die a.s. Donderdag te Goes wordt gehouden. De klacht is vaak gehoord, dat met de middenstandsbelangen te weinig rekening wordt gehouden. Een reden te meer voor onze Chr. textielhandelaren, om a.s. Donderdag op hun post te zijn. Nagek. Advertentie. Heden overleed zaeht en kalm, na een kortstondig lij den, onze geliefde Man, Broe der en Behuwdbroeder, Cornel is van Liere Bzn., in den ouderdom van 79 jaar en zes maanden. Namens de Familie, Wed. G. v. Lierev. Liere. Kloetinge, 22 Juni 1946. Laatste berichten. Te Londen werd voor 1000 pond sterling een Stradivarius ver kocht. De viool droeg het jaartal 1710. en Da Costa de strijd tegen de mensch-onteerende toestanden op arbeidsgebied werd begonnen, la ter door Kuyper, Keuchenius, Talma, Slotemaker en Smeenk voortgezet, zoodat het arbeidende volk uit het diensthuis der slaver nij werd uitgevoerd. Door dien strijd, niet alleen gevoerd door de moderne vakorganisaties, zijn wij gekomen tot betere soc. verhou dingen. Spr. noemt de idealen uit het C.A.O.12 dagen vacantie, minimumloon, Chr. feestdagen zonder loonverlies. Er zijn daar naast nog wenschen, bijv. de va- cantietoelage, en als de bedrijven dit kunnen dragen, zullen wij ook daar om vragen. Evenwel hebben wij dit alles niet te zien als het allerhoogste. Want wat baat het den mensch zoo hij de geheele wereld wint en hij lijdt schade aan zijn ziel. Daarom dient de Chr. vakbewe ging de geestelijke, zedelijke en stoffelijke belangen. De nummering van de can- dixiatenlijsten voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing is als volgt: 1. Partij v. d. Arbeid: lijstaan- voeder L. P. v. Oorschot; 2. C. H. Unie: H. v. Rooijen; 3. A.R. Partij: W. Poppe; 4. Partij v. d. Vrijheid: H. B. J. Knoop; 6. C.P.N.: C. M. Schillemans. VEERE. Donderdagnacht is het m.s. „Christina" van schipper R. Molenwijk uit Terneuzen, aan de steiger van het Mijnenma- gazijn gezonken. Het schip was geladen met 150 ton cement en wa9 bij hoog water aan den steiger gelegd. Om 1 u. 's nachts werd de vrouw van den schip per wakker door het huilen van haar kind. Toen zij daar naar wilde kijken, constateerde zij, dat het schip zinkende was. De plaatselijke brandweer is direct met de motorspuit naar het schip vertrokken, maar het mocht niet gelukken het schip leeg te pompen. Vermoedelijk is het met het zakken van het water op een wrak of een zcherp voorwerp gezet, wat dazi- tst- plaatse moet liggen. Ht-t i? verzekerd. (Slot.) Pontons Mij „Zeeland" en Prov. stoomboot diensten. Wat de laatste betreft zal het nog wel een jaar duren, voordat de hoofdaanlegplaats voor den dienst Vlissingen Breskens gereed zal zijn. De groote ponton, die op het oogenblik als aanlegsteiger wordt gebruikt, is een omge bouwd Duitsch landingsvaar tuig, dat op deze manier nog goede diensten bewijst. Aan de pontons der Mij. Zeeland is nog niet begonnen, want nog steeds staat het niet vast, of de „Zeeland" naar Vlis singen zal terugkeeren. Het spreekt wel vanzelf, dat het, wanneer dit niet het geval is, hetgeen een groote schande en een duidelijk bewijs voor de achteruitzetting van Vlissingen zou zijn, voorloopig overbodig werk zou beteekenen. Kantoor haven van Vlissingen. Momenteel is het kantoor der Haven ondergebracht in een bovenhuis van een pand aan den Singel. Wanneer het straks in de havens weer wat bedrijviger gaat worden, is deze ruimte vanzelfsprekend veel te klein. Aan de kantoorgebouwen aan de buitenhaven, die ernstig gehavend waren, is men reeds geruimen tijd hard aan het werk en het, kantoor zal in Juli weer in gebruik kunnen wor den genomen. De Binnenhaven. Hetzelfde, wat wij over de ravage in de buitenhaven mede deelden, geldt van de binnen haven. Ook hier is op een zoo danige wijze hulsgehouden, dat het, nog wel dikwijls eb en vloed zal zijn, voordat het laat ste Uitteken van den oorlog zal zijn verdwenen. Niettegen- stasttdi dat, valt toch ook hier 3?OCto Wsn&B&Sg 16 const*" teeren en is er al aardig wat verbeterd. De kademuren. Ook hier hebben de Duitschers de kademuur tot een lengte van 135 km. in de lucht laten vliegen. Op het oogenblik is aan het herstel daarvan nog niet begonnen, maar dat zal binnenkort geschieden, want het bestek is gereed en de aan besteding heeft plaats gevon den. Er bestaat goede hoop, dat aan het eind van dit jaar weer 700 M. van de kademuur gereed zal zijn. De sluizen. De vooruitzichten wat het herstel der sluizen betreft, zijn niet zoo erg gunstig. De Rijks waterstaat heeft ook hier de voorbereiding van het herstel. De omvang van dit werk is enorm. Het zal zeker nog wel twee jaren duren, voordat de sluizen hersteld zullen zijn, wanneer zich geen bijzondere tegenslagen voordoen. Dit be- teekent echter tevens, dat de schiepen, die de binnenhaven willen invaren, dit slechts kun nen doen van twee uur voordat het hoog water is tot het tijd stip van hoog water. Dat dit een ernstige belemmering voor het aandoen der haven betee- kent, spreekt wel vanzelf. De installaties der Vliamar. Ook aan de binnenhaven be schikt de Vlismar over uitge breide tankinstallaties voor mi nerale vloeistoffen, die ernstig beschadigd uit den strijd te voorschijn kwamen. Toch is hier al flink wat hersteld, zoo dat de capaciteit reeds weer 17000 M3, kan bedragen en men dit jaar daaraan nog 20.000 M3. hoopt te kunnen toevoegen. Over het algemeen waren de beschadigingen aan deze instal laties nog grooter dan die aan de buitenhaven. Zoodoende (7!c wvr.jff gag. 2} Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Meppel, J. Had- ders te Bovensmilde. Bedankt voor Goes, H. v. 't Hof te Tiel. HUISSLACHTINGS- VERGUNNINGEN. Beoordeeling door den Voedselcommissaris. Het ministerie van Landbouw deelt mede, dat voor een huis- slachtingsvergunning alleen in aanmerking komen, degenen, die zelf een land- of tuinbouwbedrijf exploiteeren en het beheer per soonlijk voeren. Verder de perso nen, voor wie de opbrengst van grond in eigen exploitatie een aan merkelijk deel van het inkomen uitmaakt, alsmede de landarbei ders. Voor anderen b.v. fabrieksar beiders, die zelf een stukje grond bebouwen, waarvan de opbrengst een aanmerkelijk deel van hun inkomen bedraagt, zal in iedere provincie de Voedselcommissaris uitmaken of de betrokkene nog zooveel cultuurgrond exploiteert, dat inderdaad met eigen middelen een huisslachtingsvarken kan wor den gemest. Is dat het geval, dan zal men in de gelegenheid gesteld kunnen worden een huisslachtings varken aan te houden. Ontmoeting Van Mook— Sjahrir. Dr Van Mook heeft Soetan Sjahrir verzocht nadere toelich ting te geven op de laatste Indo nesische tegenvoorstellen, zoo wordlt uit niet-officieele bron be richt. Na de bijeenkomst, die, naar verluidt, op neutraal gebied bij den geallieerden verbindingsoffi cier is gehouden, is geen commu nique verstrekt, doch men neemt aan, dat Sjahrir naderhand een onderhoud heeft gehad met den Britschen consul-generaal. De Italiaansche senaat. De Italiaansche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waar bij de Senaat wordt opgeheven. De Inflatie In Hongarije. De inflatie in Hongarije ver loopt zoo fantastisch snel, dat de drukkers van bankbiljetten niet moer aan de vraag kunnen vol doen, De prijzen op de zwarte markt stijgen met 100 150 pot. per uur. De rogeering heeft toegezegd tegen 1 Aug, ts sullen beginnen sst rtabilieiHj,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1