De tegenvoorstellen van Sjahrir. De conferentie te Parijs DE BILT ZK&Tj Alle dingen gemeen. Een Engelsche persstem. Onrustbarende situatie. Christelijke Filmactie. Geleidelijk warmer. Zwakke tot matige wind tusschen Noord-West en Noord. Droog weer met afwisseling van zonneschijn en wolken. Iets warmer dan gisteren. Over de gemeenschap der goederen zooals die bij de eerste Christengemeenten ge vonden werd, is zeer verschil lend geoordeeld. Personen en richtingen die overigen» van den Bijbel niet willen weten en die het godde lijk karakter der Heilige Schrift ontkennen, hebben zich op de eerste hoofdstukken van de Handelingen- beroepen, ten be wijze dat het privaatbezit in strijd is met het Christendom. Men indt hier, zoo meent men, een stellig bewijs, dat het privaatbezit geoordeeld is, en dat wie den Bijbel tot kompas neemt, voor de afschaffing daarvan behoort te ijveren. Door Bijbelkenners is dit be roep als niet gegrond, steeds afgewezen. Er waren ongetwijfeld onder de geloovigen die have en goed verkochten. Maar tegelijkertijd kan wor den geconstateerd het andere feit, dat Petrus met nadruk verklaarde, dat een ieder vrij bleef om al of niet zijne be zittingen te verkoopen. Zoo het gebleven ware, zegt hij tot Ananias, bleef het niet uwe, en verkocht zijnde bleef het niet in uwe macht? Ananias werd gestraft, niet omdat hij slechts een deel van de koopsom bracht aan de voe ten der Apostelen, maar omdat hij met zijn vrouw was over eengekomen te liegen, door het fe doen voorkomen alsof hij de volle opbrengst ten algemeenen nutte had afgestaan. Maar ook afgezien van dit feit blijkt duidelijk, dat er van communaal bezit geen sprake was. Bezitters van huizen en lan derijen verkochten die. En van de opbrengst werd door de Apostelen aan een ieder uitge deeld naar dat hij van n o o d e had, zoodat er onder de geloo vigen niemand was die ge brek leed. Wij hebben hier dus te doen met een verhoogde uiting van de Christelijke barmhartigheid. De jeugdige gemeente had den doop des Geestes ontvan gen. De liefdeband met den verheerlijkten Christus, van Wiens opstanding de apostelen met groote kracht getuigenis gaven, werd sterk gevoeld. En de gemeenschap met Christus wekte ook de ge meenschap der heiligen. De menigte van die geloof den was één van hart en één van ziel en allen waren ze een drachtig bijeen. Het standsverschil viel weg of verminderde. De rijke ging niet meer prat' op zijn rijkdom en de arme broeders en zusters schaamden zich niet over hun armoede. Eendrachtig stonden daar de geloovigen, een in Christus en lovende en prijzende God. Het kost weinig moeite om het beroep op de eerste Chris tengemeente ten gunste van het communaal bezit als onge grond af te wijzen. En dat is ook niet verzuimd. De communistische argumenten zijn tot den laatsten draad uit eengerafeld. Zoo sterk zelfs en met zoo overtuigende kracht, dat we bijkans zouden vergeten, dat ook deze Schrift ons gegeven ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 370 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274280, Bijkantoren te Wissingen, Middelburg en Temeuzen. Zaterdag 22 Juni 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op* sn on^fcr<fkrt<; van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.20 u., onder 21.03 u. Maan op 1.22 u., on der 13,d0 <i. 1T.M, 23 Juni. Hoog water 46 Vllssingen Zondag 23 Juni.: 8.15 u. 1.59 m., 20.54 u. 1.41 m. is ter onderwijzing en leering. Dat we hier toch ook een po sitieve waarheid hebben, die kracht en invloed moet uit oefenen in ons leven. Wij zien hier bijeen de jeug dige Christenen. De eerste vurige liefdie komt tot uiting, Do Heilige Geest werkt krachtig. Zij waren eendrach tig bijeen, volhardende in de leer der Apostelen en in de ge beden en zij prezen God en.,., zij hadden alle dingen gemeen. Die combinatie Is niet toe vallig. Hier is oorzakelijk ver band. Wij propageeren geen com munisme. Maar toch, als wij lezen, dat niemand zeide, dat iets van hetgeen hij had zijn eigen was en als we dan maar al te vaak zien, dat een ieder juist in de eerste plaats opkomst voor wat hij acht: het zijne te zijn, dan klemt toch de vraag of hier niet een te kort valt aan te wijzen. Of in dit opzicht de Christe lijke levenspractijk wel over eenkomt met het Christelijke levensideaal. Er heerscht een mildere stemming. Wat gebeurt er met de Italiaansche koloniën? Er begint nu langzamerhand toch wat schot te komen in de besprekingen van de vier mi nisters van Buitenlandsche Za ken te Parijs. Over en weer toonde men zich bereid wat toe te geven. Het eerste punt betrof het toezicht op de nakoming van Italië's verplichtingen onder het vredesverdrag. Er was een Engelsch-Ame- rikaansch voorstel om dit toe zicht op te dragen aan een spe ciale viermogendheden-commis- sie. Molotov wilde daarvan niets weten. Maar nu kwam hij zelf met een voorstel om deze taak op te dragen aan de ambassadeurs van de vier mogendheden te Rome, en dan niet voor den tijd van 18, maar van 12 maan den. Het ging er glad door. Eveneens werd overeenstem ming -bereikt over de terug- trekldng van de geallieerde troepen uit Italië na de tot standkoming van het vredes verdrag. Dit vraagstuk had ook tot veel getwist aanlei ding gegeven. Nu kwam men overeen, dat binnen 90 dagen na inwerking treding van het verdrag alle troepen uit Italië verdwenen moeten zijn. Toen deze punten waren af gedaan kwam men aan een moeilijke kwestie: de Italiaan sche koloniën. Daar zit heel wat aan vast. Volgens Reuter heeft Byrnes het voorstel gedaan om de kwestie van de souvereiniteii der Italiaansche koloniën een jaar op te schorten, aan het eind van hetwelk zij onder het beheer der V.N. zouden komen, als de ministers van buitenland sche zaken in dien tusschentijd geen oplossing zouden hebben bereikt. Een aparte commissie is aangewezen can dit voorstel te bestudeeren. Vliegende bommen boven Zweden en Finland? Een speciale correspondent van de „Daily Mail" seint uit Stockholm, dat een geheimzin nig voorval de Zweedsche be volking voor een raadsel stelt: gedurende de laatste weken zijn met regelmatige tusschen- poozen radiografisch bestuur de vliegende bommen, naar men meent, over Zweden ge komen. Slechts één ontploffing werd gemeld, maar er was geen spoor van een bom te vinden. De bevolking is overtuigd, dat het Russische bommen zijn en dat zij van de Baltische kust worden afgeschoten. Een bij zonder type „raketbom" is bo ven Finland waargenomen. Volgens de Finnen wordt deze door explosies voortgedreven en heeft zij „een lang vurig spoor" achter zich. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke paplerverdeeling, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag in een omvang van 4 pagina's. Het probleem West-Duitschland. De belangen van Neder land en België. In de Donderdag gehouden zit ting van den Belgischen Senaat heeft minister Spaak verklaard, dat met Nederland nauw contact wordt onderhouden over inter nationale vraagstukken, waar beide landen overeenkomstige be langen bij hebben. Reeds vroeger had hij gezegd, dat Londen en Washington alles zins gunstig hadden gereageerd op zijn betoog, dat Nederland, België en Luxemburg er alle recht op hebben aanwezig te zijn wan neer in het overleg der Grooten de problemen van West-Duitsch land worden geregeld. Het ant woord uit Parijs bevredigde hem toen niet. Na het onderhoud, dat Spaak verleden week met minister Bi- dault had, kon hij thans echter verklaren, dat het standpunt van de Lage Landen ook te Parijs volledig begrip -heeft gevonden. Het onafhankelijke weekblad „Time and Tide", schrijft over de Indonesische tegenvoorstellen o.m. Dr Sjahrir heeft niet alleen de erkenning van algeheele souve- reiniteit en onafhankelijkheid, van Java gevraagd doch ook uitbrei- 1 ding van de souvereiniteit over Sumatra. Het is niet zeker, of nog verdere uitbreiding van sou vereiniteit gevraagd zal worden, maar de eischen ten aanzien van Sumatra leiden tot de veronder stelling, dat men ook andere ei landen binnen de republiek wenscht te trekken. Ideëel gezien wenscht Sjahrir den geheelen ar chipel, maar de Nederlanders -heb ben niet alleen rekening te houden met den eisch van Sjahrir, doch ook met de wenschen van de be woners van andere eilanden van wie velen Sjahrir uitdrukkelijk afwijzen. Het onrustbarende van de situatie is, dat Sjahrir over weegt zijn toevlucht tot wapengeweld te nemen als een noodzakelijk gevolg, indien de Nederlanders zijn voor waarden niet aanvaarden. Het is moeilijk in te zien waarom, en het zal hem zeer moeilijk vallen de gematigde ele menten in de bevolking er van te overtuigen, dat -het noodzakelijk I9. Zij weten immers heel goed, wat een beroep op wapengeweld beteekent, n.l. het verlies van alle controle over de onverantwoorde lijke elementen. Zij moeten de oorlogszuchtig heid van hun leider wel met vrees gadeslaan, zelfs al koesteren zij de hoop, dat hij zich op deze ma nier uitlaat meer om zijn tegen standers de overbluffendandathij werkelijk oorlog wil. Zij moeten zich toch twee din gen afvragen: Ten eerste, op grond van welke overwegingen bestaat er aanleiding voor Sjahrir om te durven veronderstellen, dat de V.N. niet alleen een dergelijk beroep op wapengeweld zal ver nemen, doch er ook op zal reagee- ren; ten tweede: Indien er een leger moet worden gevormd om tegen de Nederlanders te vechten, zou dit dan niet beter ge bruikt kunnen worden om de geregelde en ongeregelde for maties in toom te houden, die hun fascistische en commu nistische opleiding eer aan doen door massamoorden te plegen op de „vreemde kapi talistische uitzuigers" in den persoon van de Chineezerf. Misschien zal Sjahrir op deze vragen willen antwoorden, indien hem dit wordt toegestaan door de duistere figuren, die op het oogen- blik zijn raadgevers zijn. BEHANDELING EN FUSILEERING VAN GIJZELAARS. In het proces tegen dr Seyss- Inquart voor het internationale militaire gerechtshof te Neu renberg zijn door den verdedi ger en door den openbaren aanklager vragen over de be handeling der gijzelaars en over de fusilleering van eenigen hunner gesteld aan den oud gijzelaar mr J. Linthorst Ho- man te Groningen. Deze kwam ten tijde der fusilleering van 5 gijzelaars op 15 Aug. 1942 voor onder de groep van 50, wier fusilleering aanvankelijk scheen te zullen geschieden. Hij heeft thans een uitvoe rig relaas ingezonden over de arrestaties, de terechtstellin gen, de ondergane behandeling, de vrijlatingen en het systeem der gijzeling. welke van 23 tot en met 26 Juli zullen worden gehouden, zoolang genoemde bond den hep Breunese zou handhaven als irider dier marschen, Als gevolg van het feit, dat de bond den heer Breunese hand haafde, is thans een legerorder versohenen, waarin bepaald wordt, dat het aan ieder lid der K.N.L. verboden Is, aan deze marschen deel te nemen. Voor commandan ten Is het verboden ook maar eenigen steun, In welken vorm ook, te verleenen. HARING VOOR 10 CENT. De handelaren hebben besloten genoegen te nemen- met een ver goeding voor het schoonmaken, van 2 cent per stuk. Zij doen dit uitsluitend, in het algemeen be lang. Helaas is er, mede door de slechte weersomstandigheden, zoo goed als geen haring aanwezig. Blijkens berichten uit zee zijn de vangsten zeer slecht. BURGEMEESTER VAN ARNHEM. Naar het A.N.P. verneemt is met ingang van 26 Juni benoemd tot burgemeester van Arnhem de heer C. G. Matser, sedert 9 Mei 1945 waarnemend. Tevoren was hij wethouder dier gemeente. Sinaasappelen. In de Rotterdamsche haven is aangekomen het Noorsche s.s. „Heranger", dat o.m. 25.000 kisten sinaasappelen aan boord heeft. VOOR DEN ZONDAG Provincienieuws Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Mei 1946 benoemd tot dek- knechts bij de Provinciale Stoom bootdiensten J. C. van KI inleen, C. A. van Klinken, J. Verijzer en H. P. IJsseldijk allen te Middel burg. Apotheken. Voor avond- en nachtrecep ten zijn van 22 t.m. 28 Juni de volgende apotheken geopend: te Vlissingen; fa Ocken-burg, Badhuisstraat; te Middelburg: fa. v. d. Gardete Goesfa. la Porte. Burgemeester Westdorpe. Bij K.B. van 15 Juni 1946 m m.i.v. 1 Juli benoemd tot bur gemeester der gemeente West dorpe dhr G. H. E. M. van Waes, thans .weth. aldaar. Wederinfunctietreding Burgemeester Hoofdplaat. Bij bes-luit van den Comm. der Koningin is het aan dhr J F. C. Temmerman door den Mil. Comm. d.d. 19 Oct. 1944 opgelegde bevel tot staking van de uitoefening der functie van burgemeester der gemeente Hoofdplaat, opgeheven. BEWAKER VAN KAMP OMMEN GEARRESTEERD. In Friesland heeft de P.R.A. de hand kunnen leggen op den voormaligen bewaker uit het kamp Ommen, Johnny Boxmeer uit Den Haag, die zich aan mis handeling van gevangenen heeft schuldig gemaakt. HET GEVEN VAN VERKEERSTEEKENS. De aandacht van den minister van Binnenlandsche Zaken werd erop gevestigd, dat de door ver keersagenten in de kleinere ge meenten gebezigde verkeers- teekens onderling zeer uiteenloo- pen en somstijds geheel afwijken van de desbetreffende teekens, zooals die zijn voorgeschreven in artikel 3 van de Wegenverkeers regeling. De minister heeft aan de bur gemeesters meegedeeld, dat hij het op prijs zal stellen indien zij maatregelen willen treffen, dat aan de voorsohriften welke ten deze door de wet worden gegeven, wordt voldaan. HULPACTIE SCHELDEMOND. Uit Amsterdam wordt gemeld: Een kleurige stoet kwam gister ochtend van het C.S. te Amster dam de stad binnentrekken. Ruim 700 Zeeuwsche mannen en vrou wen zullen gedurende twee dagen een bezoek aan de hoofstad bren gen, om te collecteeren voor de zwaar getroffen streken van hun provincie. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCH. Voor militairen verboden. Eenige maanden geleden heeft de minister van Oorlog zich ge wend tot den Ned. Bond voor Lich. Opvoeding met de mede- deeling, dat hij bezwaar maakt tegen deelneming van leden der Kon. Ned. Landmacht aan de vierdaagscbe afstandsm'.rschen, De bioscoop de mon sterkapel der moderne menschheid. De Christelijke Film-Actie iiield Woensdag in Den Haag een oriënteerende vergadering, waar als sprekers optraden Prof. Dr H. Kraemer en- Ds S. J. Popma. Voorts werden een tweetal Bijbelfilms vertoond. Prof. Kraemer behandelde de vraag of Christenen te maken hebben met het filmprobleem. Spr. ziet de film. als een der invloedrijkste factoren in het cultureele leven van dezen tijd. Maar tevens is ze geworden het angstige verlegenheidspro bleem der hedendaagsche menschheid. Men spreekt van geleide economie, het word: hoog tijd, dat we geleide cul tuur krijgen. Want achter de film staat de massa. En met dit massaprobleem heeft de Christen te maken. De massa der 20e eeuw is een verschrik king en hierop is zeker het woord van den Heiland toe passelijk: schapen zonder her der. De bioscoop is geworden de monsterkapel der moderne menschheid. Men kan ze ook noemen een tankplaats voor ge standaardiseerde cultuur. De film brengt de expressie van modern levensgevoel, van mo dern levensverlangen, maar ook van moderne leegheid. Hiermee heeft de Christen te maken als staatsburger, als lid der wereld cultuurgemeenschap, maar voor al omdat hij een apostolische en priestelijke opdracht heeft. De stem der christenheid moet doordringen in de filmwereld en niet anderen, maar wijzelf moe ten de problemen Christen amusement en Christen-vrije tijd oplossen. Ds Popma wees er op, dat ook de film moet medehelpen om de boodschap van Gods Evangelie te brengen in deze wereld. De C.F.A. heeft nog met vele moeilijkheden te kam pen, maar werkt ook met wijde perspectieven. Verdient daarom den steun van aüe be lijders. Bk m dan, Heere, eie op hunne dreigingen, en alle vrijmoedigheid Uw IVoord te spreken. Met groote vrijmoedigheid en enthousiasme hadden de discipelen van den Heere Jesus op het Pinksterfeest gesproken van de groote daden Gods van verlossing van zondaren. Drie duisend menschen kwamen tol bekeering. De gemeente Gods sprak het duidelijk uit, dat on der den hemel geen andere Naani dan die van Jesus ge- gegeven is Door welken de menschen moeten salig wor den. Hem hadden de Joden evenwel gekruisigd. Na de ge zondmaking van den kreupele in den Naam van Jesus Chris tus hebben Petrus en Johannes ervaren, dat een dienstknecht niet meerder is dan sijn heer of een gesant dan die hem ge zonden heeft. Op de dreigementen van de Overheden huns volks ant woorden sij; „Oordeelt gij of het recht is voor God ulieden meer te hooren dan God, want wij kunnen niet laten te spreken hetgeen u>ij nesten en gehoord hebben". Ze mogen nog huiswaarts keer en: het sal in de toekomst anders sijn. Zij hebben de proef, waarop hun geloof gesteld werd, door den Heiligen Geest doorstaan. Maar juist daarom kennen sij eigen kleinmoedigheid en bid den sij tnet de gemeente om kracht van Boven. Zij kennen zichzelf bij het licht van den Heiligen Geest. Klein is ons geloof maar groot Gods kracht. Verre sij van ons hoogvaariij. De aan val tegen Jesus begint bij ons self. Wie om moed en kracht bidt, ondergaat de aanwezig heid van den Heiligen Geest. Die kent de kracht, den eisch, het gezag en het resultaat van het Woord door het geloof in Jesus Christus, den Overwin naar van sonde en dood. En de Liefde van Christus dringt. Zijn wij dankbaar, dat wij bij alle verknoeide kansen door geef Uwen dienstknechten met Hand. 4 t 80. dm Geest van Christus op nieuw de gelegenheid krijgen in een naoorlogsche wereld het Woord van oordeel en genade vrijmoedig te spreken en er sniaadheid voor te lijdenf Dan is hel niet tevergeefs Pinkster, feest voor ons geweest. Eens zal de tegenstand tegen Jesus en Zijn Koningschap volkomen gebroken sijn op Zijnen dag, als Hij wederkomt om te oordeelen de levenden en de dooden. Dan zal de vol heid der heidenen ingegaan sijn met de bekeerden uit Is raël. Wij ookt Dat is een zeer persoonlijke vraag, maar het gaat ook om ons leven en om dat van anderenI Dit heeft met de vrijmoedigheid om het Woord Gods te spreken, dat in Jesus van Nazareth onder ons is komen wonen, alles te maken. 's H.-N. W. C. L. West-Indische delegatie beïoekt Walcheren. Op een tournee door ons land beeft de West-Indi sche delegatie ook een be zoek aar. Vlissingen ge bracht, vanwaar per boot een tocht naar Rammekens werd ondernomen. Verder werd Westkapelie bezocht er: van daar naar Veere gereden. Veer Zijpe Anna Jacobapolder. Omtrent het veer Zijpe—Anna Jacobapolder, dat door de Rott. Tramwek Mij. wordt ge ëxploiteerd is dermate onge noegen gerezen, dat er bij de regeering ernstige plannen be staan dit veer over te nemen. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen ligt het. dan tevens in het voornemen vrije overtocht op dit veer in te voeren. VLISSINGEN. Vliss. Oratoriumvereeniging. In ons bericht van eergiste ren omtrent bovengenoemde vereeniging zijn enkele onjuist heden geslopen. Het bestuur is als volgt samengesteld: Dhr J. Kuiler, dirigent, is tevens voorz., dhr N. Veldhuis, secr., mevr. Plaase-Van Gorp, pen- ningm.esse, mej. Annie Meijer, bibliothecaresse, en dhr van Ruiven lid. Met Sept. vangen de repetities aan. In studie wordt genomen „Die Jahreszei- ten" van Jos. Haydn. Verbetering Prins Hend'rikweg. De Raad van Overleg te Vlissingen heeft bij het ge meentebestuur nogmaals de aandacht gevestigd op den zeer slechten toestand waarin de Prins Hendrikweg verkeert. Bij de uitreiking van Amerikaansche bloem en rozij nen, die, zooals gemeld, van daag in de Scheldehal zal plaats hebben, zullen de pad vinders van Groep I behulp zaam zijn om de vrij zware pakketten thuis te bezorgen. Duijm's Kleedingmagazljn. In het bij de bevrijding totaal geplunderde N.S.B.-pand aan de Walstraat 37, waar geruimen tijd onze administratie was onderge bracht, heeft de heer H. Duijm voorheen eigenaar van het Volks- kleedingmagazijn, een moderne zaak gekregen. De ruim voor ziene etalage trekt bijzonder de aandacht van belangstellende koo- pers die hun punten in een jas of costuum willen omzetten. De ruime, door de aannemers firma Gebr. van der Meer, ge heel gerestaureerde winkel, waar in door het electrotechnisch Bu reau van Gebr. van den Berg een keurige Neon-verliohting is aan gebracht maakt op de binnenko mende een bijzonderen indruk. Een flinke collectie is aanwezig. Achter den winkel is het ge heel gemoderniseerde kantoor, dat tevens ingericht is tot paskamer. „Ons Genoegen". Hedenmiddag wordt weer een rondgang gemaakt, nu door een ander stadsdeel. Winkeliersvereeniging „Gemeenschappelijk Belang". In verband met het bestaan der vakgroepen voor winkeliers werd de heroprichting van bovenge noemde vereeniging eenigen tijd vertraagd. Woensdag kwam het oude bestuur met enkele leden en belangstellenden bijeen en werd tot heropriohting besloten. Als oude bestuursleden keeren terug de heeren H. Groenouwe en F. H. Jllleba terwijl de heer Jacs de Visser tijdelijk als voorzitter aan- blij ft. De heeren A. van de Sande, P. Ventewgel en J. J, Toussaint stelden zich niet meer herkiesbaar, 1 terwijl de heer N. Zandee in den oorlog bij een bombardement het leven liet. In het nieuwe bestuur werden voorts nog gekozen de j heeren C. Plasse, J. Goedvolk, J. B. Dankaerts en J. van der Linde. GOES. De Schoolraad vergadert. Gisteren had in het „Schut tershof" alhier de eerste jaar- lijksche vergadering na de be vrijding van district IX van den Schoolraad plaats. Na 't zingen van Ps. 751 en gebed las de voorz., ds A. C. Heij, een gedeelte uit 2 Cor. 1, waarna hij een kort openings woord sprak. Memoreerende, wat er in de afgeooplen jaren in ons land gebeurd is, aldus ds H., kunnen we met Paulus zeggen, dat we zeer bezwaard geweest zijn. Maar wij weten, evenals Paulus, dat God ons dit alles heeft doen meemaken om ons te leeren niet op ons zelf te vertrouwen. De voorz. deelde daarna mee, dat dit de laatste vergadering is, die hij kan presideeren, daar hij de provincie gaat verlaten. In de bestaande bestuur svaca» tures, ontstaan door het over lijden van dhr W. den Boer te Zierikzee en het aftreden van dhr Ruitenbeek werden bij ac clamatie gekozen dhr Spaans, hoofd der Chr. U.L.O.-school te Zierikzee en dhr Looijenga te Poortvliet. Nadat nog enkele mededee- lingen waren gedaan en het le en 6e couplet van het Wihel- mus gezongen1 waren, behan delde dhr H. C. v. Donk, wnd. secr., het onderwerp: „Iets uit het schoolverzet 194045 in Ne derland en in Zeeland in 't bij zonder". Op duidelijke wijze belichtte hij het verzet van het Chr. on derwijs tegen de steeds scher per wordende maatregelen van den overweldiger. Op de inhoud van dit uitvoerig en helder re feraat hopen wij in enlkele ar tikelen in ons blad nader te rug te komen. Nadat enkele vragen door dhr v. Donk nog beantwoord waren, werd de morgenverga dering gesloten. Mr Mas Slamet. Wij herinneren aan de vergade ring die a.s._ Maandag wordt ge houden, waarin Mr Mas Slamet hoopt te spreken over Nederl. Indië. Een 'hoogst belangrijke ver gadering I Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Doesburg, J. F. L. A. Becht te St. Jansga Bedankt voor Zevenaar, J. H. Hartzheim te Halle. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam- Charlois, Y. K. Vellinga te Meppel. Aangenomen naar Maassluis, E. Dijkstra te Ee. Bedankt voor Poortugaal, W. C. P. den Boer te Den Bom- mei. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Harlingen, G A. Hoekstra te Bedum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Amsterdam, A. v. Stuivenberg te Yerseke. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Yerseke, G. v. Bruggen te Heerde. Prof. C Veenhof. Onder groote belangstelling heeft Prof. C. Veenhof zijn in trede gedaan als hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool (Art. 31 K.O.) met een rede over Woord- exegese aan de hand van den Hebreeënbrief. Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Theo H., z. v. D. Gorsse en E. C. Kuijper; Mcria, d. v. M. P. v, d. Schelde en F. Beije', Johanneo G. A., v. A. J. Moonen en A. Raas te Ovezande; Johan, z. v. F. I. Flipse en P. A. Sinke; Ma ria J. C.f d. v. P. J. Liplijn en. J. de Touw; Neeltje, d. v. M, Knuist en M. A. Lokerse; Wilhelmina J., d. v. C. J. Leija en G. W. Verryzer; Wilhelmus M., z. v. J. Kivits en C. P. Does; Maria P., d. v. C. de Hond en D. E. T. van Hese. Ondertrouwd: W. C. Sinke, 25 j. en J. S. C. Torbijn; A. de Jonge, 28 j. en M. J. v. Riet, 24 j.J. de Nooijer, 27 j. en T. W. A. Tabak, 22 j.; F. L. C. Hoornick, 27 j. en A, A. Lockefair, 22 j.P. M. A. Holle- stelle, 24 j. te Oudenbosch en P. P. Wertmölder, 21 j. Getrouwd: J. G. Govers, 21 j. en R. J. de Dijcker, 24 j. te Amster dam; J. W. Pik, 39 i. en T. C. Schyf, 29 j.; G. A. Schrijver, 26 j. en M. J. Rijn, 28 j.A. Kesselaar, 25 j. em M. v. Dalen, 28 j.S. P. Buijs, 26 j. en M. J. Mol, 27 j. te Kapelle. Overleden: A. Beaufort, 70 j., echtg. van M. Meijers; N. B. Versé, 80 j. J. H. M. Stieger, 71 j., echtg. van M. L. van Kalmthout; A. Murre, 10 j. te Baarland; M. J. Korstanje, 9 j. te Oudelande. ST. LAURENS. Geboren: Neeltje J., d. v. W. de Visser en M. Gide- onse. Getrouwd: A. Gideonse, 63 j. en M. v. Maldegem, 61 j.I. Walraven, 24 j. en M. de Visser, 19 j. Ondertrouwd: M. T. de Dreu, 24 j. en T. Lcruwerse, 23 j.P. Smit, 31 j. en J. Koole, 33 j. O.- EN W.-SOUBURG. Geboren: Johannes L., z. v. J. v. d. Have en M. J. de Hullu; Arte, z. v. J. v. Lomwei en J. de Rijcke; Geertruida A., d. v. P. Wanjon en A. Meul- meester; Pieter A., z. v. P. La- bruyère en C. A. Bodbijl. Ondertrouwd: L. M. v. Soelen, 28 j. en H. L. v. Schaik, 26 j.J. Fran cois, 36 j. en C. J. Jacob, 33 j. Getrouwd: A. de Bree, 26 j. en K. v. Sluijs, 24 j. WISSENKERKE. Geboren: Izak A., z. v. A. L Versluis en P. Plat- schorre. Getrouwd: M. L Begthel, 24 j. en D. ter Veld, 20 j. te Leek. Overleden: S. H. v. d. Berg, 52 j. echtg. van J. J. Schippers. Laatste berichten. De Vlake-brug. Met het herstel van de Vlaloe- brug is men vorige week begon nen. Een groote bok, die deze week is gearriveerd had Vrijdag reeds de helft van de buitenste overspanning verwijderd. Met man en macht wordt gewerkt om zoo spoedig mogelijk tot een vol ledig herstel te komen, dat vooral voor het spoorwegverkeer van groot belang zal zijn. Het werk wordt uitgevoerd door de „Bato", betonmaatschappij uit Den Haag. Prins Bernhard te Londen aangekomen. Prins Bernhard is gistermorgen per vliegtuig te Londen aangeko men. Tijdens zijn verblijf in En geland zal Z. K. H. een parade van de Nederlandsche troepen af nemen, die aldaar in garnizoen zijn. De Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeen geroepen tegen Donderdag 27 dezer. Aan de orde is het wetsont werp inzake het Consumenten- crediet, terwijl tevens in de afdee- lingen zal worden onderzooht het wetsontwerpje tot wijziging der Kieswet. Zoo mogelijk zal dit laatste ontwerp nog denzelfden dag in openbare vergadering ko men. Steenkolen uit het Ruhrgebied. Gezaghebbende Britsche krin gen te Berlijn verklaren, dat er voorloopig nog geen sprake is van een „dreigende economische ineenstorting", nooh van een stopzetten van den kolenuitvoer uit het Ruhrgebied. De kolensituatie is niettemin ernstig, aldus de verklaring, en de behoeften van de Duitsche in dustrie zyn groot. Een en ander zou mogeljjk kunnen leiden tot de weigering van Fransohe ver- toeken. om verheuging van den Cxpnrt

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1