DE GRAANOOGST weer onder controle. De Indonesische tegenvoorstellen. e „Deze voorstellen beteekenen een ernstige stap achteruit." Egypte en Engeland. De Nederlandsche verliezen In Indië. Buitenge*, zitting Prov. Staten. Rijke cultuurgebieden op Sumatra stelselmatig verwoest. ra4"kondit^thfn^Ihnd Dc Kabinetsformatie. Steekproeven en dorschbriefjes. Voor rogge en haver een aanslagsysteem. Prof. Schermerhorn burgemeester van Amsterdam? Rumoerige communisten. Harlngprljs blijft 8 cent. Waarschijnlijk volgende week ruwe suiker. DE BUT SHGTi Afnemende buiigheid. Wisselende bewolking met in het Oosten van het land plaatselijk nog enkele buien, Overdag matige wind tussehen Zuid-West en Noord-West. Iets warmer. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 369 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 21 Juni 1946 Abonn.prijs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor! Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg esi Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Het gaat thans In Indië zoo als door velen gevreesd werd en cenigermate verwacht kon worden. Wie onderhandelt met revo- lutionnaire bewegingen Ikomt altijd bedrogen uit. De revolutie zegt nooit: het is genoeg. Bij de besprekingen op de Hooge Veluwe was, naar bet scheen, een stap in de goede richting gedaan. Dit was echter niet meer dan schijn, misschien tengevolge van het feit, dat Sjahrir als het er op aankomt niets te vertel len heeft en de man achter de schermen, Soekarno, de touwtjes in handen heeft. De regeeringsvoorlichtings- dienst teekent bij de thans ontvangen voorstellen aan: „Deze voorstellen vormen een ernstigen stap achteruit ten opzichte van die, welke in April J.l. aan de Neder- landsche regeering ter be oordeeling zijn voorgelegd. Deze laatste toch voorzagen o.a. in een intreden van de republiek als constitueerend onderdeel van een vrijen staat Indonesië in het Ko ninkrijk en hielden geen be perking in van den toevoer van Nederlandsche troepen. In 'de besprekingen op de Hooge Veluwe werd ten aan zien van 2 punten geen over eenstemming bereikt, t.w. de verdragsvorm (waartegen uit constitutioneele redenen bezwa ren moesten worden gemaakt) en de erkenning van het de facto gezag der republiek over Sumatra (hetwelk in strijd werd geacht met de feiten). Verwacht mocht worden, dat op deze basis naar verdere overeenstemming zou worden gezocht. Het plotseling loslaten van het geleidelijk bereikte, doet nu de hoogst ernstige vraag rijzen of de gesprekspartner der Nederlanders wel in een positie verkeert, waarvan men zich resultaten mag voorstellen." Het antwoord is inderdaad in hooge mate teleurstellend. Maar het heeft dit voor, dat het verhelderend werkt. Dat wij weten en dat zij weten die de slappe politiek van de regeering hebben toege juicht waaraan wij toe zijn. Het is nu duidelijk, dat de „regeering" van de Indonesi sche republiek de Nederland sche constitutioneele rechten niet wenscht te erkennen en dat zij evenmin de noodzake lijke hulp wenscht om rust en orde te herstellen. Gruwelijke moordpartijen zijn in Indië aan de orde van den dag. Vele duizenden Nederlan ders en inlanders verkeeren voortdurend in levensgevaar. En de regeering Sjahrir heeft blijk gegeven niet in staat te zijn aan die moordpartijen een einde te maken. Maar de noodzakelijke hulp om de orde te herstellen wenscht zij niet te aanvaarden. In kringen waar men tot nu toe de regeeringspolitiek toe juichte komt nu de vraag op, of de regeering misschien niet wat al te geduldig en goedhar tig is geweest. Die vraag komt wat laat. Het ziet er voor Indië som ber uit Aan het komende Kabinet zullen wat dit punt betreft, wel zeer zware eischen worden ge steld. De Egyptische delegatie, die belast is met de mogelijke her ziening van het Anglo-Egyptisch verdrag, heeft de Britsche am- basado doen weten, dat zy in beginsel accoord gaat met de nieuwe Britsche voorstellen tot het sluiten va»r een nieuw verdrag tuschen de twee landen. DE FRANSCHE REGEERING. Zooals wjj gisteren reeds heb ben bericht, is Bidault gekozen tot president van Frankrijk, of beter gezegd: tot „hoofd van de voorloopige Fransche regee ring". Officieel is er nog geen president in Frankrijk, maar practisch neemt het hoofd van de regeering zijn functie waar. Voor Bidault, een vurig Katho liek, zal het een ver van gemak- kelyke taak zyn de regeerings- machine in beweging te houden. Met name van de zyde der Com munisten, een der sterkste par tyen, is weinig medewerking te verwachten. Officieel wordt bericht, dat het Nederlandsch Indische leger in geheel Nederl.-Indië, gedu rende de maand Mei, de vol gende verliezen heeft geleden 20 dooden, 2 vermisten en 85 gewonden. Er werden 854 terroristen ge vangen genomen, waaronder 2 Japanneezen. Het aantal ter roristen, dat gedood werd kan niet worden opgegeven, omdat zij dikwijls de dooden mede- nemen, teneinde verliezen te verbergen. Onder 20 terroristen, die ge dood waren, werden 12 Japan neezen gevonden. De nieuw-gekozen leden der Prov. Staten kwamen Woensdag middag in buitengewone zitting in het Schuttershof te Middel burg bijeen. Door ziekte was al leen Mr Dr A. J. J. M. Mes verhinderd. Na opening en ambtsgebed door den Comm. der Koningin, las de Griffier der Staten, Dr B. D. H. Tellegen, het K.B. voor, houdende machtiging tot byeenroeprng der Staten. De voorz. benoemde drie Commissies tot onderzoek van de geloofsbrie ven, resp. bestaande uit dhrn P. Y. M. Vercauteren, L. P. van Oorschot en H. O. v. d. Zande; Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, A. O. de Baare en C. Boender; en D. Kodde, C. Hamelink en G. van Duin. Nadat de vergadering eenigen tyd was geschorst, werd door de voorz. der commissies, dhrn v. Oorschot, v. d. Feltz en Kodde, meegedeeld, dat aan alle door de wet gestelde vereischten was voldaan. Daar niemand hoof delijke stemming wenschte, legden de 41 thans benoemde leden (w.o. als eenige dame, mevr. E. J. v. d. Broeckede Man), na voor; lezing door den Griffier, den zui veringseed en den ambtseed of -belofte af in handen van den Comm. der Koningin. Deze wenschte daarna de leden geluk met hun benoeming. Nadat, aldus de voorz., bij besluit van 11 Aug. 1941 van den Rijkscom missaris de werkzaamheden der Prov. Staten werden stopgezet, stemt het tot groote dankbaar heid, dat Zeeland thans weer dit college mag bezitten ais een on misbaar instituut ter behartiging van de Zeeuwsehe belangen. Onder uitermate moeilijke omstandig heden wordt die* taak aanvaard. Iu vele Zeeuwsehe gezinnen heerscht rouw en verdriet; de onbeschrijfelijke materiëele scha de, gevolg van wat Zeeland als prijs voor de vrijheid moest be talen, zal nog jaren worden ge voeld, Nu spr. voor de eerste maal in een openbare zitting weer mag spreken, kan h|j niet nalaten, God te danken voor de bovryding. Ruwe stormen hebben gewoed, vaak scheen alles nacht om ons heen, doch God heeft ons er door geholpen, Een woord van dank moet ook gesproken wordon aan onze be vrijders, bondgenooten en binnon- landsche stryders. Ook aan H, M. de Koningin, van wie zoo'n groote stoun is uitgegaan. Met groote dankbaarheid memoreerde spr. het oogenblik, dat H. M. op 13 Maart 1945 weer voor het eerst na de bevryding den Zeeuwschen bodem betrad. Daarna bracht h|j hulde aan allen, die na de bevryding in Zeeland al hun krachten hebben ingespannen, om in den grooten chaos eenigszins orde te scheppen. Het zal groote inspanning kos ten, aldus spr., terug te keeren tot het niveau van vóór 1940 on daarna te komen tot ontplooiing van de bronnen onzer welvaart in dit gewest. Ondanks alle moei lijkheden, die overwonnen zullen moeten worden, achtte spr. de wilskracht en de arbeidzaamheid der Zeeuwen een voldoende waar borg voor de herrijzenis der pro vincie. Voor de leden der Staten ligt een groot arbeidsveld open en de Comm. deed een dringend beroep op allen, om hun talen ten van hoofd en hart aan hun taak te wijden. Als oudBte lid, die in de vorige Staten had zitting gehad, ant woordde dhr D. Kodde, burgem. v. Zoutelande, den Comm. Wij z|jn ons bewust, aldus Bpr., dat onzo taak zwaar zal z|jn, Doch nu w|| bevrijd zijn, zullen w|j al onzo krachten voor Zeeland geven, Met woorden hebbon w|jelkaar ook voorheen in de Staten bestreden; de stemming was toch steeds vriendschappelijk en eendrachtig. Het zal ons aangenaam zyn, weer onder Uw leiding te vergaderen en al zal zeker de critiek niet ontbreken, toch zullen wy allen eendrachtig samenwerken tot heil van ons gewest en voor wat mij zelf betreft, tot verheerlijking van God, aldus burg. Kodde. Nadat het voorstel van den voorz., om de goedkeuring der notulen van deze vergadering aan Ged. Staten op te dragen, was aangenomen, werd de zitting ge sloten. Vandaag vindt de candidaat- stelling voor de leden der Eerste Kamer plaats. De eerste gewone zitting der Staten van Zeeland zal gehouden worden op 2 Juli a.s. DE INDONESISCHE BEVOLKING HET KIND VAN DE REKENING. Men meldt, dat de plundering van rijke Nederlandsche, Britsche en Amerikaansche tabak-, rubber-, thee-, vezel en palmolieplantages op Sumatra enorme afmetingen heeft aangenomen. Deze cultuurgebieden werden voor den oorlog geschat op een waarde van ongeveer 2000 millioen pond sterling en hadden een gemiddelde jaarlijksohe pro ductie van 24 millioen pond sterling. Het plunderen heeft zich niet beperkt tot voorraden, die achter gebleven waren, maar men heeft kostbare machines en installaties naar Malakka gesmokkeld, waar zij hooge pryzen opbrachten. Een nieuwe bedreiging voor de kapitaalswaarde van de plantages is het aftappen van zorgvuldig geselecteerde rijpe rubberboomen door onervaren werkkrachten. Het Japansche systeem om het rubberareaal in te perken teneindcTflaardoor meer ryst te kunnen verbouwen, wordt bovendien voortgezet. Toch komt dit de voedselpositie niet ten goede, want de ryst- verbouwers willen niet meer werken na de ervaringen, waarbij z|j hun oogst of rystvoorraden herhaaldelijk opgevorderd zagen door de benden, die van de opbrengst van het land leven. De meeste handelsvoordeelert gaan naar de Idnonesisohe stadsbevolking en de Chineesohe tusschenhandelaars, ter wijl de Indonesische plattelandsbevolking in steeds toe nemende mate een prooi van het pauperisme wordt. voortaan de Zondag, die het dichtst bij 11 November ligt. als herdenkingsdag voor het einde van twee wereldoorlogen zal worden beschouwd. - Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaansohe autoritei ten de uitlevering van Leon Degrelle aan België hebben toegestaan. Bij geruchte vernamen we, aldus „De Stem", dat dit jaar de, inlevering van den graan oogst onder controle zou komen. geteekend dorschbriefje worden ingeleverd. Vrij van controle zijn de landbouwer® die niet meer dan 25 aren met tarwe verbouwen We klopten daarom bij den' wat ook van toepassing is op Voedselcommissaris aan die ons den verbouw van gerst. de gewenschte inlichting en toelichting verschafte. De wercldgraanpositie zal ook dit jaar niet voldoende zijn om in alle behoeften te voorzien. Telers en landarbeiders ont vangen een toewijzing uit eigen oogst van 50 kg. per persoon. Van de gerst mogen de land bouwers uit eigen oogst 500 kg. Daarom wenscht men van dei per 5 H.A. behouden met; een importeerende landen zeker-1 minimum van 1000 kg. heid dat het graan, dat voor de' Voor rogge en haver heeft menschen wordt verbouwd, ook voor hen gebruikt wordt. Daarbij komt dan nog, dat ook om financieele redenen de invoer tot het strikt noodzake lijke beperkt dient te worden. De regeering besloot daarom, dat alle in Nederland verbouw de tarwe moet worden aange wend ,yoor menschelijike con sumptie, en hetzelfde geldt voor rogge. Gerst zal grootendeels gere serveerd moeten blijven voor gort, gist- en bierbereiding. Voor de vervaardiging van havermout zal een klein deel van den haveroogst noodig zijn. Een en ander maakt op nieuw invoering van een ze kere controle noodzakelijk. Deze zal evenwel niet zoo intensief meer zijn als voor- landarbeiders toegestaan men een aanslagsysteem; .ont worpen. Per H.A. zal gemid deld 800 kg. moeten worden in geleverd, met dien verstande, dat de boeri voor elk werkpaard een halve H.A. haver mag be houden. Daar de veevoederpositie evenmin rooskleurig is, vreesde de regeering ervoor dat heel wat graan tegen zwarte prijzen zou worden verkocht, wanneer men daar niets tegen onder nam. Vandaar, dat er van uit breiding van varkens- of kippenstapel geen sprake is en de varkensstapel zelfs in gekrompen dient te worden. Daarom wordt voortaan al leen aan hen, die hun hoofd beroep in den land- en tuin bouw hebben dus ook heen, toen bij elke dorsch- machine een controleur stond. De C.C.D. zal zichbepalen tot steekproeven en voorts moet van iedere dorsching een een varken te houden. Ieder ander zal dit geweigerd worden, ook al hadden zij voor heen wel toestemming. Het maken van uitzonderin gen za! niet mogelijk zijn, door doricher en landbouwer meende de Voedselcommlssarl?. De zweep van Van der Goes. Het „Vrije Volk" toont zich zeer tevreden over den gang van zaken by de Kabinets formatie. De P. v. d. A. is bereid haar beste mannen ter beschikking te stellen. De niet tot die partij behoorende man nen, die worden aangezocht, zullen streng gekeurd worden. Wanneer Dr Beel niet zorgt, dat z|jn candidaten aan de te stellen eischen voldoen, dan zoo wordt gewaarschuwd kan de Roomsch-roode samen werking nog altijd afspringen. De zweep van Van der Goes. Prettige positie voor Dr Beel. Jhr Tjarda van Starken- borg, wiens naam als toekom stig minister genoemd was, mag niet vau de party zyn. Hij is immers... reactionnair. Naar „De Vokslkrant" meldt uit goede bron te hebben ver nomen, zou prof. Schermerhorn na zijn aftreden als minister president het burgemeester schap van Amsterdam worden aangeboden. Dit bericht '.ijkt ietwat voor barig. De burgemeester van de hoofdstad wordt toch benoemd in overleg met het Kabinet. Of is de zaak nu reeds in kannen en kruiken? Een demonstratie tegen minister Beel en het nieuwe Kabinet. Duizenden hebben Woensdag deelgenomen aan een demon stratie van de C.P.N. in Am sterdam. Op het Museumplein beeft het Tweede Kamerlid Gerben Wagenaar de menschen toegesproken, waarbij hij zich in felle bewoordingen kantte tegen het nieuwe kabinet en met name tegen den formateur. Dit is zeker wel een unicum. Nog voor het Kabinet ge vormd is en voor een: regce- ringsprogram is gepubliceerd, wordt reeds een protestdemon stratie gehouden. Nog voor de communistische afgevaardigden gelegenheid hebben gehad In htt parlement hun critiek te laten hooren, wordt reeds de massa In bewe ging gebracht. En dat alles z.g, ter bescher ming van du democratie 1 Ondank* dreigementen van vischverkoopers, dat zij zullen staken met het verkoopen van haring indien de verkoopsprijs niet hooger dan 8 cent gesteld wordt, heeft de minister van! Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening den maximum prijs voor maatjesharing voor den consument gehandhaafd op 8 cent per stuk. Voor het schoonmaken mag echter inplaats van 1 cent, 2 cent worden berekend en niet zooals geëischt was, 4 cent. Naar van bevoegde zyde gemeld wordt, zal hoogstwaar- schynlyk de volgende week een bon worden aangewezen voor ruwe rietsuiker. Deze suiker is voor alle huishoudelijke din gen te gebruiken, alleen de thee krygt er een- ietwat vreemden smaak door. Provincienieuws JAARVERGADERING AFD. ZEELAND C.B.T.B. De afdeeling Zeeland van den C.B.T.B. hield Dinsdag te Goes haar eerste jaarvergadering na de bevrijding. De voorz., de heer C. de Putter, sprak in zijn ope ningswoord zijn blijdschap uit over het feit, dat deze verg. kon worden gehouden. Verder gaf hij een historisch overzicht over de afgeloopen jaren waar in met weemoed werden her dacht wijlen Ds W. H. v. d. Vegt te Goes, die in 1941 een opwekkende rede hield en het bestuurslid de heer Balkenende. Spr. herinnerde hoe gedurende de bezetting het bestuur in stilte werkzaam bleef, terwijl wonder boven wonder de Chr. landbouwschool ongemoeid werd gelaten. Het huishoud- onderwijs kon tot heden niet worden hervat. Gewezen werd voorts op.het tot standkomen van de -Stichting voor den Landbouw waarbij de Zeeuw sehe afd. het initiatief nam en waarvan voor de toekomst veel mag worden verwacht, ook in verband met den wederopbouw. Spr. wekte de leden op om al is critiek soms noodzake lijk een voorbeeld te geven door niet te mopperen maar flink aan te pakken en zoo an deren tot steun te zijn. Zal werkelijk iets bereikt worden dan zal het in vele opzichten anders moeten gaan dan nu vaak het geval is, in verband waarmede gewezen werd op het slappe en vaak onoordeel kundige optreden van de regee ring. Van meer beteekenis is echter de geestelijke inzinking die overal openbaar wordt. Spr. eindigde met, een opwekking om, terwijl we leven in de overtuiging, dat we in alles van God afhankelijk zijn, als Chris ten-land- en tuinbouwers alle krachten in te spannen, om de organisatie te versterken, en ook op dit gebied de Chr. be ginselen in toepassing te bren gen. De Commissaris der Koningin, Jhr Mr Quarles van U f ford, die mede aanwezig was, dankte allereerst voor de vele blijken van sympathie die hij van den bond en zijn leden bij zijn ambtsjubileum mocht ont vangen. Hij herinnerde aan de zware jaren die achter ons liggen, in zonderheid voor de landbou wende bevolking, waarbij ech ter de geest der bedrijfsgenoo- ten uitstekend is gebleven, zoo dat aan den vijand krachtig weerstand werd geboden. Gebrek aan arbeidskrachten en de voor velen te laat geko men financieele regeling! wordt door velen als een grooten mis stand gevoeld, maar van veel meer belang dan deze zaken van materieelen aard zijn voor de toekomst van ons volk de gees telijke waarden. Spr. eindigde met te herin neren aan hét Schriftwoord Wentel uwen weg op den Heexe, Hij zal het maken. De heer C P 1} i 1 i p s e, lid van Ged. Staten, sloot zich in een korte toespraak hierbij aan. De verslagen van secretaris en penningmeester werdeq goedgekeurd. Zeeuwnche Landbouwtentoonstelling. Maandag a.s. om 18.15 u. wordt over Hilversum I een korte causerie gehouden over de »,i, Lsndbouwtentoonitel- üng fe Lijken op Schouwen aangespoeld. Nadat by Haamstede het lyk van een der Lascaren van de „Moerkerk" was aangospoold, zyn nu ook by Sorooskerke on Burg lijken van een tweetal Brltsch- Iudiërs aan de kust gevonden. Tesamen mot dat van den ass,- machinist J. Verdu^n uit Mid delburg, z(jn er nu in totaal dus 4 l(jken geborgen, Stoomtram Walcheren. M.i.v. a.s. Zondag zal de „Stoomtram Walcheren" ook op dien dag eenige diensten gaan inleggen op de lijnen Mid delburg—Vlissingen, Middel burgGoes en Middelburg- Domburg (Westkapelle). Voor nadere bijzonderheden, verwij zen wij naaj de adv. in dit nr. MIDDELBURG. Wedstrijd arbeiders Wederopbouw. Einde dezer maand zal een groep arbeiders, die aan den wederopbouw van de Wierin- germeer werkt, een excursie naar Walcheren maken. Hier-* bij vindt op 28 Juni, 's avonds om 7 uur ook Ie Middelburg een voetbalwedstrijd plaats te gen de arbeiders in den weder opbouw van Walcheren. Wij wekken onze lezers gaarne op, dezen wedstrijd te bezoeken, daar de opt rengst ten goede komt aan de Stichting Walche ren 1945. Noodherstei. Op Walcheren -zijn thans 5000 woningen door noodherstei weef bewoonbaar gemaakt. Van deze wonitlgen staan er bijna 1000 in Middelburg. Hoe wel over dit resultaat zeker niet mag worden geklaagd, treft het vooral op de buiten wegen zooals de Seisweg, de Koudekerkscheweg en de Veer- scheweg, dat nog vele huizen op herstel staan te wachten Het geLeele blok gemeente lijke woningwetwoningen aan het Zand is nu aanbesteed. Er bestaat gegronde hoop, dat met Aug. een 80 van deze woningen weef kunnen worden betrok ken. VLISSINGEN. Ned. Chr. Vrouwenbond. Woensdagavond vergaderde de afd. Vlissingen van bovengenoem- den Bond in het C.J.M.V.-gebouw. Deze laatste avond van dit sei zoen stond in het'teeken van het vertrek van de presidente, Mevr. Schmidt, naar Nijmegen, die vele jaren bestuurslid eu pres. der afd. was. Na afhandeling der huish. zaken werden liederen gezongen en voordrachten ten beste gegeven. Tot de scheidende werden woor den van dank en afscheid gericht door Mevr. Notmekes en Mevrouw Sommeyer. Mevr. Schmidt zei, de prettigste herinneringen aan het werk in Vlissingen te behouden. DOMBURG. Maandagavond was er een alg. verg. van het Groene Kruis o.l.v. dokter B. Vaandrager. Het archief van den secretaris is geheel verbrand. Dank zij een zuinig beheer der gelden is er een batig saldo van f 3053. In de vacatures, ontstaan door het vertrek van dhrn Reijn- houdt en v. Tuyll werd voor zien door de verkiezing van dhrn W. Provoost en F. Vaan drager. Het gebouw heeft groote schade geleden en het bestuur wil voor den herbouw een urgentieverklaring aanvra gen. Men hoopt het verple- gingsmateriaal, waarvan nog slechts een derde deel over is, te Ikunnen aanvullen met de van Amerik. zijde beloofde hulp. De uitkeering voor baker hulp wordt stopgezet en bij ge bruikmaking van de ligtent zul len de vervoerkosten niet meer door de afd. betaald worden. De voorz. deelde mede, dat met kracht gewerkt wordt aan de opleiding van kraamverzorg sters. ARNEMUIDEN. Begrafenis C. van Belzen. Dinsdagmiddag werd op de algemeene begraafplaats alhier teraardebesteld het stoffelijk over schot van den by de mynramp van 29 Mei j.l. om het leven go- komen visscher C. J. v. Belzen, wiens lijk dezer dagen is aan gespoeld. Een krans van den Ghr. Fabrieks- en Transportarbeiders bond dekte de baar. Aan het graf werd gesproken door Drs J. O. Hooykaas, Ned. Herv. predikant, alhier. WESTKAPELLE. Bij de vermelding van de can- didatenlijsten voor den gemeen teraad hebben wij de lijst, waarop dhr W. Gabriëlse aan voerder is, vermeld als zijnde van de Partij v. d. Arbeid. Dit moet zijn: Arbeiderspartij. VROUWENPOLDER. Op het strand alhier zijn de lijken aangespoeld van twee dor onlangs by de mynramp om het leven gekomen vlsschers. WEMELDINGE. Gisteravond kwam h!«r ®M*I pefisHen bijeen l,V,ss, Op= sn orióci gang van Zoii en Maan. Zaterdag: Zon op 4.19 u., on der zl.Oi u. Maan op 0.47 u., ondec 11.03 a. L.K, 14.12 u. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 22 Juni; 7.15 u. 1.62 m., 19.29 u. 1.43 m, het intrekken van de vergun ning tot het houden van var kens door^ niet-landbouwers. Dhr M. Zuijdwegt had de lei ding. Hij wees er op hoevelcn in onze gemeente door deze re geling worden gedupeerd, Be sloten werd via het Centraal Comité, dat te Goe* zitting houd, te protesteeren. Op initiatief van den bur gemeester is hier een comité gevormd om te komen tot op richting van een monument voor de oorlogsslachtoffers, die in deze gemeente begraven lig gen. BORSSELE. De collecte ten bate van de T.B.C.-bestrijding heeft hier Opgebracht f 118,35. OUWERKERK. Deze week is de kleuterschool heropend. De lessen worden ge geven in een houten gebouw bij de Openb. school. RETRANCHEMENT. Smokkelaar betrapt. Maandagavond werd door de grenskommiezen op een vluchten den smokkelaar geschoten. Deze moest hierby zyn smokkelwaar achterlaten. Een paar ruiten in het café van Kotvis werden door het schieten vernield. HELDEN VAN DE FRONTEN EN VAN HET VERZET. H. M. de Koningin heeft gis teren op het vliegveld Soesterberg onder enorme belangstelling en in tegenwoordigheid van vele autoriteiten uit binnen- en bui tenland, een dertigtal onderschei dingen uitgereikt. Generaal Winkelman ontving het grootkruis in de orde van den Nederl. Leeuw en Prins Bemhard het commandeurskruis der Mil. Willemsorde. Na afloop volgde een troepen- defilé, waaraan meer dan 7000 man van alle onderdeelen van leger en vloot deelnamen. Laatste berichten. De ramp van de „Meerkerk". In een onderhoud dat het A.N.P. met de directie van de N.V. Vereen. Scheepvaartmaat schappijen heeft gehad, werd met nadruk medegedeeld, dat wanneer de uit Laskaren bestaande beman ning het hoofd niet had verloren, geen slachtoffers zouden zijn ge vallen. Aangezien het voorschip bleef drijven, achtte de kapitein het in het holst van den nacht niet noodig de reddingsbooten te strijken. Waren de overboord gesprongenen Avaaronder twee Nederlandsche machinisten op het schip gebleven, dan zou nie mand het leven hebben verloren. Omtrent de oorzaak van de ramp verklaarde de dircetie nog, dat nautisch en navigatorisch geen fouten zijn gemaakt. Na de explosie werd het schip door den sterken stroom afge dreven, waarna het in het dichtbij gelegen mijnenveld aan den grond kwam. Fonda Noodgebieden koopt ledikanten. Het fonds Noodgebieden deelt mede, dat het erin geslaagd is tot een bedrag van ruim f 40.000. ledikanten aan te koopen. Voor den aankoop van beddegoed wor den nog onderhandelingen ge voerd. Distributie van brandspiritus. De distrbutie van brandspiritus zal met ingang van 1 Juli een verbetering ondergaan. De toewij zingen aan de handelaren en win keliers zullen nl. worden verhoogd van 20 tot 40 van hun omzet in 1939, waarmee het peil van het vorig jaar weer is bereikt. Toestand in Indische kampen Volgens inlichtingen, door het informatiebureau van het Roode Kruis te Soerabaja verstrekt, zijn in het kamp Tjweng (bij Djom- bang) 47 geïnterneerden over leden. Het aantal overledenen in het kamp Dinojo (bij Modjokerto) bedraag 22. Het grootste deel hiervan bestaat uit vrouwen en kinderen. Er komt veel dysenterie voor. Treinontsporing bij Schiedam Gisteravond omstreeks half zes ia het laatste rytuig van den electrischen trein tussehen Schie dam en Vlaardingen ontspoord. De beide sporen zyn versperd en vry ernstig beschadigd. Speer wilde Hitier vermoorden Speer heeft gisteren in Neuren berg verklaard, dat hy 2 maan den vóór het einde van den oor log het plan had opgevat Hitier in zyn ondergrondschen schuil kelder te Berhjn met oen nieuw soort gifgaB om hot loven te bren gen. Toon Speer zyn plannon tot het vermoorden van Hitler bekend maakte, zaten Goering en de an dere heklaagflen mot uitdrukkings- Irtrize fJSïichten te kijken.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1