DE KABINETSFORMATIE er komt schot in de zaak. overeenstemming tu8schen de k.v.P. en de P. v. d. a. Verzoenende voorstellen van Sjahrir. Fonds Noodgebieden en Prins Bernhardfonds. Verhooging van het vleesohrantsoen. Nog geen overeenstemming te Parijs. Het gaat niet om de knikkers, maar om het spel. Onze vetvoorziening stagneert. WAT OP DEN BON? DE BUT XSGTt Nog buiTg. Wisselende bewolking met enkele buien. Meest matige Westelijke wind. Nog koud. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 368 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 20 Juni 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274280, Bijkantoren te TXissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op. en onti&rpdng van Zon en Maan, Vrijdag: Zon op 4,10 u., on der 21.03 u. Maan op 0.4/ u., onder 11.03 a. L.K. 22 Juni, Hoog water te Vlissingen Vrijdag 21 Juni: 6.10 u. 1.74 m., 18.34 u. 1.52 m. De eerste phase van de Kabinetsformatie is thans achter den rug. De formateur heeft op het door hem ontworpen program over eenstemming bereikt met de Kamerfracties van de Kath. Volks partij 611 Tan d® Partij van den Arbeid. En ook de Partijraad van de P. v. d. A. heeft, naar verluidt, aan dit program haar goedkeuring gehecht. Of het te vormen Kabinet uitsluitend uit vertegenwoor digers van deze partijen zal bestaan, zal nog nader moeten blijken. Het schijnt niet onmogelijk, dat ook enkele „partylooze" vak ministers zullen worden aangezocht. Uit het feit, dat de heer Beel ook de A.R. en de O.H. fracties van zijn ontwerp-program en de daarover gevoerde onderhandelingen op de hoogte heeft gehouden, zou kunnen worden afgeleid, dat het mogelijk is, dat een Kabinet op breeders basis wordt gevormd. Waarschijnlijk is dit echter niet. Deze fracties zijn toch wel op do hoogte gehouden, maar er is met hen althans wanneer men de berichten mag gelooven niet onderhandeld. Hoogstens zouden enkele personen uit deze groepen als meelooopers dienst mogen doen. Daarbij komt, dat de toezegging van steun door den Partijraad van de Partij van den Arbeid niet onvoorwaardelijk is. Er werden zekere reserves gemaakt in verband met de samenstelling van het Kabinet. Onwillekeurig denkt men hierbij aan de uitspraak van Prof. Schermerhorn, dat van een Kabinet op breede basis geen sprake kan zijn. Wanneer Dr Beel aan H. M. de Koningin verslag heeft uit gebracht en hem een bepaalde opdracht is verleend, zal wel blijken hoe de vork in den steel zit. Aangenomen wordt, dat Dr Beel Minister van Binnenlandsche Zaken zal blijven. De R.K. zouden er prijs op stellen het depar tement van Onderwijs te bezetten. Volgens „Trouw" zullen de Ministers Schermerhorn en Logeman niet terugkeeren. Dit zijn echter geruchten en ook niet meer dan geruchten. Het „Vrije Volk" weet nog te melden, dat Dr Beel van meetaf op een Roomschrood Kabinet heeft aangestuurd. Wel heeft hij contact gehad met de heeren Schouten, Tilanus en Bierema, maar niet met de bedoeling de rechtsche partijen in het komende Kabinet te betrekken. In een kort onderhoud, dat een der redacteuren van het A.N.P. met den voorzitter der Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A., den heer Van der Goes van Naters; had, verklaarde deze, dat hij zeer ingenomen is met de tot dusverre bereikte resultaten inzake de besprekingen met betrekking tot de Kabinetsformatie. De P. v. d. A. wii gaarne de volledige medewerking geven aan het vooruitstrevende programma van Minister Beel, wanneer dit wordt uitgevoerd. Er bestaat de oprechte wensoh, dat de K.V.P. en de P. v. d. A. elkaar begrijpen en waardeeren. Naar de „Times" uit Batavia verneemt, zijn tijdens een in- formeele ontmoeting met Sjah rir de Indonesische tegenvoor stellen op het Nederlandsche voorstel aan den Britschen con sul-generaal te Batavia over handigd, met het verzoek ze door te geven aan Dr v. Mook. De tegenvoorstellen zouden in den vorm van een ontwerp overeenkomst vervat en verzoe nend van toon zijn. Wanneer zij in studie zijn genomen, verwacht men, dat er tusschen dr v. Mook en Sjahrir verdere besprekingen plaats zullen hebben ter verduidelij king van bepaalde punten. Van andere zijde wordt ge meld, dat de tegenvoorstellen reeds in Den Haag zijn ontvan gen. Hieraan wordt toegevoegd, dat de kansen op verbetering van den toestand zeer gering zijn. Welke voorstelling de juiste is, zal wel spoedig blijken. ITALIË OFFICIËEL EEN REPUBLIEK. Het Italiaansche hof van cas satie heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin officieel geconstateerd wordt, dat het Italiaansche volk de republiek gekozen heeft en wel met 12.717.923 stemmen voor en 10.719.284 tegen, terwijl er 1.498.136 stemmen ongeldig wa ren. CANADEESCHE GRAAN- VERSCHEPINGEN STOPGEZET? Naar scheepvaartdeskundigen mededeelen zullen binnen wei nige dagen de graanverschepin- gen uit Canada naar Europa moeten worden gestaakt, zelfs indien de staking der zeelieden op de groote meeren, die de binnenlandsche graanvoorzie- ning sedert 28 Mei heeft doen stjagneeren, onmiddellijk zou worden opgeheven. Dr Benesj herkozen. Dr Eduard Benesj is met al- gemeene stemmen tot president van Tsjecho-Slowalkije herko zen. Tegen de ambtenaren- inkoopvereenigingen. Naar „Trouw" meldt zullen de rijksbureaux zich van toe wijzing van artikelen aan aml>- tenaren-inkoopvereenigingen in de toekomst onthouden en heeft het C.D.K. geweigerd, de Enciva, de Eerste- Nederl. Cen trale Inkoopvereeniging voor Ambtenaren, als detaillist in te schrijven. Staking gaat niet door. De staking aan de Antwerpsche electrijche centrale, die op 19 de zer zou motten uitbreken, zal niet doorgaan. EEN BURGEMEESTER STAAT TERECHT. Tegen Prof. Westra de doodstraf geëischl Gisteren heeft voor het Bijz. Gerechtshof te s Gravenhage terecht gestaan, de oud-burge meester van Den Haag, Prof. Westra. Wonderlijke dingen kwamen bij het verhoor aan het licht. Hij had een zekere v. Haften, een souteneur uit Indië, een hooge betrekking bezorgd op een salaris van ruim f 10.000. Een andere partijgenoot, we gens zedenmisdrijf en dronken schap ontslagen bij de Oost- Compagnie, werd directeur der gemeenteplantsoenen op 'n sala ris van f 7500, enz. Voorts had hij ijverig meegeholpen om jonge menschen naar Duitsch- land te sleepen. Als zoovelen van zijn vrien den lijdt Prof. Westra aan ge heugenzwakte en verder heeft hij het goed bedoeld en was het heelemaal niet zijn streven de Duitschers te bevoordeelen. Dit verhinderde den procureur fiscaal echter niet, de doodstraf te eischen. Trouwe duif. Zes jaar geleden liet de heer J. M. te Borne zijn postduiven meevliegen van België naar llorne. Bij deze vlucht kwam een van do duiven niet in Borne aan, Dezer dagen kwam de 6 jaren lang vermiste duif plotse ling op zijn plaats terug. Ver moedelijk is zij al dien tijd „ondergedoken geweest. De Unilever-fraude. De Rotterdamsche rechtbank heeft den procuratiehouder bij de Unilever Verkoopcentrale, J. B„ en den kantoorbediende P. J. H. G., die ruim 250.000 rantsoenbonnen voor margarine verduisterd hadden, resp. ver oordeeld tot V/i jaar en 8 maanden gev.straf, met aftrek van preventief. Ernstig motorongeluk op Texel. Nabij Oosterend op TexelJs de dierenarts dr Koens met zijn motorrijwiel in botsing geko men met een vrachtauto. Hij is na operatief ingrijpen te Den Helder aan de bekomen ver wondingen overleden. ANJERDAG 29 JUNI. Op een persconferentie ten paleize Soestdijk is mededee- ling gedaan, dat tot 30 Juni overal in den lande geldinza melingen zullen worden ge houden ten behoeve van land- genooten, die in de geteister de gebieden nog onder zeer kommervolle omstandigheden leven. Daar de overheid ten deze nog niet in krachtige mate te hulp komt, is en blijft de ont wikkeling van het particulier initiatief noodzakelijk. De ma- terieele nood is in vele gebie den nog ontstellend groot en het gevaar dreigt, dat de slachtoffers, die dikwijls nog in bunkers leven, in een depressie komen. Op den verjaardag van Prins Bernhard zal een collecte wor den gehouden, die buiten dit bestek valt. Het Prins Bernhardfonds, dat in den oorlog werd opge richt ten behoeve van de oor logvoering, zal op initiatief van den Prins, blijven voortbestaan, doch daarbij van doelstelling veranderen. Was het gericht op de militaire weerbaarheid, het wil nu aan de geestelijke weerbaarheid van ons volk ten goede komen. In het algemeen kan reeds worden gezegd, dat het fonds zelf in gèenerlei opzicht prac- tisch werk zal verrichten, doch financieelen steun zal gaan ver- leenen aan organisaties, ver- eenigingen enz., die zich den geestelijken en cultureelen we deropbouw van ons land in het bijzonder ten doel hebben ge steld of in het algemeen op geestelijk en cultureel gebied arbeiden. Teneinde dit fonds de noodige middelen te verschaffen, zullen op 29 Juni voor dit doel waarvoor winkeliers en veilin gen hun volle medewerking hebben verleend anjers wor den verkocht voor f 2,50, Bo vendien zal een collecte wor den gehouden waarbij papieren anjers worden aangeboden. Met ingang van 23 Juni zal het vleeschrantsoen voor da leeftijdsgroepen boven vier jaar worden verhoogd van 150 tot 200 gram per persoon per week. Tevens zal op 20 Juni voor verbruikers boven vier jaar een extra bon voor 100 gram vleesch worden bekend gemaakt, welke van 23 Juni af veertien dagen geldig blijft. Zooals reeds eerder is aan gekondigd tracht de regeering de beperkingen, die het levens middelenpakket o.a. door de verlaging van het broodrant soen heeft ondergaan, aan te vullen met andere producten. Het ligt in het voornemen, om, indien mogelijk, regelmatig boven dit nieuwe rantsoen een extra bon voor vleesch aan te wijzen, opdat het vleeschrant soen, behalve voor de kinde ren van 0 t/m 4 jaar, in dat geval gemiddeld 250 gram per week zal bedragen. Na langdurige besprekingen over de Italiaansche herstelbe talingen zijn de vier ministers te Parijs er niet in geslaagd tot overeenstemming te komen. Wat betreft de 100 millioen dollar uit de loopende Italiaan sche productie over de volgen de zes jaar, die Rusland van Italië eischt, bleven Byrnes en Bevin bij hun standpunt, dat Rusland dit bedrag zou kunnen verhalen op Italiaansche activa in de vroegere satellietensta- ten in den Balkan plus de Ita liaansche schepen van marine en koopvaardij. Molotov wilde daarvan ech ter niet weten. De schepen „Saturnia" en „Verleania", zoo betoogde hij, moeten als oor logsbuit worden beschouwd en kunnen dus niet als herstelbe talingen dienen, terwijl de Ita liaansche activa in den Balkan de 100 millioen niet vol kunnen maken. Bevin en. Byrnes waren echter niet bereid den eisch van Rusland in te willigen omdat daardoor de Italiaansche econo mie veel te zwaar zou worden belast wat het herstel van een democratisch Italië slechts zal belemmeren. Het gaat hier, oppervlakkig beschouwd om een bedrag van ongeveer 50 millioen dollar. Voor Rusland een peuleschil. En voor Italië toch ook niet een bedrag waarmee het staat of valt. Hier moet dus iets anders achter zitten, Bevin heeft hierop gewezen toen hij verklaarde het onge- wenscht te achten, dat Rusland de Italiaansche economie zou beheerschen. En zoo zijn de besprekingen wat dit punt -betreft, Dinsdag vastgeloopen. Dit belooft voor de toekomst niet veel goeds. Want er zijn nog andere en veel meer be langrijke kwesties die opgelost moeten worden. ONDER- EN BOVEN- KLEEDING. Het C.D.K. deelt mede, dat voor onder- en bovenkleeding in het algemeen geen aanvra gen meer kunnen worden inge diend. Deze kleeding is ver krijgbaar op de punten der tex- tielkaart. Jammer dat niet tevens wordt meegedeeld, waar de hier be doelde kleeding verkrijgbaar is. Onze ervaring en daarin, staan wij niet alleen is, dat met punten op het gebied van costuums miets te bereiken is. BON VOOR WERKSCHOENEN. Tot en met 29 Juni kunnen door hen, die na 1 Aug. 1945 geen bon voor werk- of be roepsschoenen ontvingen aan vragen voor werkschoenen wor den ingediend bij de plaatse lijke distributiediensten. Arbeiders in bedrijven met 10 arbeiders of minder moeten hun aas vraag individueel in dienen. Voor arbeider» in be Door moeilijkheden bij den aanvoer van grondstof fen voor de bereiding van consumptievet zal de voor genomen verstrekking van 100 gram vet, voor personen ouder dan vier jaar, tijdens de periode van 24 Juni tot 7 Juli eerst in de tweede week van deze periode kun nen geschieden. Zoo zal het rantsoen voe- dingsvetten dezen keer, zij het met veel moeite, nog op het bestaande peil gehand haafd kunnen worden. De voorziening met consump tievet voor de komende maan den hing af van den aanvoer van reuzel, die in den loop van Mei en Juni kon worden ver wacht. Twee schepen met reu zel zijn thans in Rotterdam ge arriveerd. Het lossen, dat in verband met de havenstaking door vrijwilligers ter hand is genomen, kon evenwel door de moeilijke lading met stukgoed, niet snel genoeg worden uitge voerd om met de verwerking tot consumptievet tijdig gereed Je kunnen zijn. Onze positie van voedingsvet- ten zal voorloopig nog uiterst gevoelig blijven, waarbij de aanvoer van overzee, alsmede een ongestoorde verwerking nadien, van vitaal belang voor onze binnenlandsche voorzie ning zijn. HERBEBOSSCHING EN HERBEPLANTING. Subsidie in uitzicht gesteld. Om te bevorderen, dat de groote oppervlakte -bosch en de vele weg- en dijkbeplantingen, die in de oorlogsjaren zijn ge veld, weder worden beplant, heeft de regeering een subsi die van 50 pet. in de kosten bo ven f 200 in het vooruitzicht gesteld. Met deze maatregel wordt beoogd te bereiken, dat het Nederlandsche boschbezit wordt hersteld en zoo mogelijk verbeterd.. Het subsidie kan worden verleend aan natuur lijke personen en aan publiek rechtelijke lichamen, zooals ge meenten, waterschappen enz. H. M. Kanonneerboot „Van Speyck". Gisteren is in Den Helder de kanonneerboot K 3 door het hij- schen van vlag, geus en wimpel plechtig onder den naam „Van Speyck" in dienst van de Kon. Marine gesteld. Provincicnieuws Landbouwexperts bezoeken Zeeland. Op uitnoodiging van den Bond van Aardappelexporteurs brengt den bodem, maar tevens ook gen uit Frankrijk, Luxemburg en Zwitserland momenteel een bezoek aan ons land. Dinsdag stond Zeeland voor dit gezel schap op 't programma. Van uit Goes werd een excursie ge maakt door den Wilhelminapol- der, waar meerdere model-in stallaties werden bezichtigd. Na een lunch in hotel „De Koren beurs" ging het daarop 's mid dags naar Walcheren. Door een rondrit over het eiland konden de heeren zich een beeld vor men van de vermeiing en ver woesting door het water en den in vloed van de inundatie op den bodem, maar tevens ook van den wederopbouw en de drijven met meer dan 10 arbei ders moet door het bedrijf een eollsctievs aanvraag worden ingediend, maatregelen, die genomen wor den om Walcheren weer tot de tuin van Zeeland te maken. Van Ned. zijde waren bij deze rondreli o.m. aanwezig do dir. van don Ned, Ala. Keu ringsdienst voor Landbouwen den dhr J. M Glotzbach, ir J. A, Hogen—Esch van do I. V. E. O. en mevr. E. A, de Ridder v. d. Berge van de B.A.E. uit Bergen op Zoom. Benoemingen. Benoemd tot: dijkgraaf van den Zaamslagpolder K. L. de Kraker te Zaamslag; lid van den Dijkraad voor de waterkee- ring van de cal. polders Ser- Lippens-c.a., als vertegenwoor diger van den Kleine-Huissens- polder, M. Dieleman te Stop peldijk (Vogelwaarde)dijk graaf van den Groote-Huissens- polder, F. J. M. de Moor te Zaamslag; lid van den Dijkraad voor de waterkeering van de cal. polders Ser-Lippens-c.a., als vertegenw. van den Groote- Hjuissenspolder, C. A. de Kra ker (e Zaamslag. Schouwen. Door den Ned. Landarb. Bond, afd. Schouwen en Duiveland, is een bedrag van f 345,41 bijeen gebracht voor Puttens Jeugd. Moedige mannen geëerd. Op de onlangs te Amsterdam gehouden alg. vergadering van de Ned. Ver. tot Bescherming vm Dieren zijn de inspecteurs C. Jongepier uit Middelburg cn J. Goedhart te Vlissingen gehuldigd voor hun moedig op treden tijdens de onderwater zetting van Walcheren en de bevrijdingsdagen. Vaak met ge vaar voor eigen leven hebben zij vele dieren van een wissen verdrinkingsdood kunnen red den. Zij ontvingen nu in Am sterdam ieder een zilveren me daille van het hoofdbestuur der vereen., alsmede een enveloppe met inhoud. Nog meer oplichters. De wnd. comm. van politie te Vlissingen waarschuwt tegen personen, die goederen in ont vangst nemen ter behandeling door de Chem. Waascherij „De Volharding" te Den Haag even als tegen andere onbekenden, die abonné's werven voor de „Wereldkroniek" op vooruitbe taling. In beide gevallen zijn oplichters aan 'twerk. MIDDELBURG. Molenwater krijgt nieuwe bestemming. Nog steeds prijkt op een der minst beschadigde punten van de stad een verzameling schreeuwend leelijke barakken van het Duitsche barakken kamp, een doorn in het oog van lederen Middelburger. Zelfs is er kort geleden weer een ge deelte der gevangenen vanuit Domburg naar hier overge bracht. Er schijnt buiten de stad door de militaire autoritei ten geen andere, meer ge schikte gelegenhed te vinden te zijn. Maar als eenmaal het kamp zal zijn verdwenen, ligt het in de bedoeling, het Mo lenwater weer in den ouden toestand terug te brengen. In de plaats van de Ikleilaag, die trouwens toch al practisch ver dwenen is, zal op het terrein een zandlaag worden aange bracht, hetgeen de afwatering zeer ten goede zal komen. Het kan dan weer gebruikt worden voor verschillende sportdoelein- den en voor diverse andere ge legenheden. VLISSINGEN. Doorbraak of afbraak? Dinsdagavond sprak hier in f C.J.M.V.-gebouw Drs J. C. Hooykaas, Ned. Herv. predikant te Arnemuiden, over „Doorbraak of Afbraak". Spr. schetste in zijn rede op grond van Gods Woord den revolutionnairen toestand, waarin wij leven. Na gewezen te hebben op de antithese, die er door de wereld loopt tusschen Christenen en niet-Christenen, zei spr., dat we na de (Duitsche re volutie" een nieuwe revolutie heb ben gekregen, zoowel op politiek terrein door de Party v. d. Ar beid als op kerkelyk gebied, waar de nieuwe Synode der Ned. Herv. Kerk een doorbraak wil bewerk stelligen, die tenslotte ten doel heeft het verschil tusschen vrij zinnigen en orthodoxen op te heffen. We zien een herhaling van de Afscheiding, aldus Drs H., waar ook toen kerk en staat samenspanden. Hij sprak daarna over de vele predikanten, die lid zyn van de P. v. d. A. Wie geen lid is is een „witte raaf" in Zeeland. De doorbraak op staatkundig gebied is echter mislukt. Rome is de machtigste partij van ons land geworden; velen zjjn naar het communistische kamp overgeloopen Maar hos iB 't nu opkerkelijk terrein! Spr. wees op de terzelf der tyd plaatsvindende bijeen komst te Goes, waar dr Grave- mejjer en Prof. Banning optreden, die samen met Prof. Kraemor ,,de groote drie" vormen. Prof. Banning is vrijzinnig en loochent de opstanding van Christus. Hij is daarom volgens Paulus, vervloekt. Door het wegnemen der tegenstel lingen verliest de Herv. Kerk het kuumork vim du warkurk. Spr. slot hier het Bartlilunisme als de kortsto weg tot vorworoldlljking dor kork, Inplaats van don 11, Goest is hot do geest van Barth, dio rondwaart. De teekonon des tij da worden openhaar: door go- organiseerde kerk- en staatsmacht wordt de afbraak ingeluid. Goede vangst. Door de politie werd aangehou den de 10-j. de R. alhier, die een viertal rijwielbanden vervoerde, welke, naar een passeerende agent opmerkte, veel overeenkomst ver toonden met de banden van een kortgeleden bij de Loodsensocië- teit gekaapte fiets. Na een nauw gezet onderzoek bleek de politie eeu goede vangst te hebben ge daan. De jeugdige zwijntjesjager had de laatste weken vier fietsen, alle in de omgeving van het Bellamypark, weggenomen. De banden verkocht hjj voor ruim f 100.per stel en maakte van het geld goeden sier. De fietsen zelf liet hy in de visschershaven en den watergang onderduiken, waaruit ze door de politie zijn opgevischt en aan de eigenaars teruggegeven. Oratoriifmvereeniging. Maandagavond werd in het Concertgebouw een vergadering gehouden, waar definitief werd opgericht de Vliss. Oratorium- vereeniging. Het bestuur is als volgt samengesteld: Dir., dhr Jan Kuiler; voorz. dhr N. Veldhuis; seer. Mevr. Plassev. Gorp, penn.e.; Mej. Annie Meijer Bilde en dhr v. Ruiven, alg. comm. De repetities zullen in Sept. aan vangen. Het vergaan van de „Meerkerk". Nu wij weer opgeschrikt zijn door de mijnramp van de „Meer kerk", komt de vraag op, of wel alle veiligheidsmaatregelen geno men zijn, die noodig waren. Ver- sjchillende schepen, die dit ge vaarlijk traject bevaren, nemen van uit Rotterdam een loods mee of laten er eerst een uit Vlissin gen over komen. Hier werd de man, die juist in deze nauwe passage ten volle met de getij- stroomingen bekend is, gemist. Er waren op dat moment nog eenige andere schepen te belood- sen en daar dit nog steeds met een jol geschiedt, waarin behalve de roeiers twee loodsen kunnen plaats nemen, moet er, indien er meerdere schepen zijn, gewacht worden, tot de jol weer naar de loodsboot is geroeid om andere loodsen te halen. Indien er een motor jol werd gebruikt kon een en ander veel sneller geschieden, en wordt de kans op afdrijven in de slechts 1 K.M. breede vaar geul meer beperkt. Voorts vraagt men zich af waarom de „Meerkerk" vanaf de loodsboot niet door signalen ge waarschuwd is. Nu heeft de bemanning van deze loodsboot zicb eveneens in groot gevaar moeten begeven, waar de M. immers reeds 1 mijl in het mijnenveld dreef. Door den Bond v. Buurtver- een. werd Dinsdagavond in het Concertgebouw een huishoud, ver gadering belegd, waarin de fees ten voor 31 Aug. werden be sproken. Verschillende voorstel len werden gedaan, die echter eerst nog in de buurtcommissies moeten worden besproken. De afd. van het Roode Kruis heeft meegedeeld, dat in afwij king van do eerste pubL voor de uitdeeling van bloem en rozijnen de tijden als volgt zijn vast gesteld: Van 8-12 en 19 n. in de Scheldehal, v. Dishoeckstraat. Stamkaarten en inlegvellen mee brengen, evenais voldoend groote zakken. GOES. Ds Pop en Prof. Banning spreken. Onder zeer groote belangstel ling, ook van buiten Goes, spra ken hier Dinsdagavond in de Maria Magdalenakerk ds Pop en prof. Banning over het ac- tueele onderwerp „De Kerk in de huidige samenleving". Ds A. W. M. Odé, Ned. Herv. predikant alhier, leidde de beide sprekers in. Hij moest tot zijn grooten spijt meedeelen, dat dr Gravemeijer, die aanvankelijk als spreker was aangekondigd, door ongesteldheid niet naar Zeeland had kunnen komen. Zijn plaats v.erd nu ingenomen door ds Pop, evenals prof. Ban ning docent aan 't instituut „Kerk en Wereld" te Drieber gen. Nadat ds Odé een gedeelte uit Ef. 4 gelezen had trad ds Pop als eerste op. Hij begon met nog eens in herinnering te roepen hoe de Herv. Kerk in de oorlogsjaren door God zelf tot nieuw leven is gewekt. De nood dwong de toenmalige Al gemeens Synode te doen, waar toe zij niet geroepen wat, n.l. om geestelijke leiding te geven aatt de gemeenten, Wkerï&it (Zkvsrreü pag. krijgen we deze week (23 Juni t.m. 6 Juli.) Bonkaarten KA, KB, KC 606 340 t/m 344 Alg.: 800 gr. brood. 345 Alg.: 400 gr. brood. 346 Alg.: 200 gr. kaas. 347 Alg.: 100 gr. bloem. 348 Alg.: 100 gr. gedr. Zuidvr. A 64 Res.: 1 ei. B 64 Res.: 1600 gr. brood, 0 64 Res.: 800 gr. brood. B 66 Res.: 100 gr. kaag. Bonkaarten KF 606 380 BMV: 250 gr. boter. 381 BMV; 125 gr, margarine. Bonkaarten LA, LB, LC 606 255 vleesch: 200 gr. vleesch. 256 vleesch: 300 gr. vleesch. A 52 melk: 2 L. melk, B 52, O 52 melk: 3^ L. melk. Bonkaarten KD, KE 606 840, 841 Alg.: 800 gr. brood, 842 Alg.: 100 gr. kaas. 843 Alg.: 100 gr. bloem. 844 Alg.; 100 gr. gedr. Zuidvr. D 64 Res.; 800 gr. brood. E 64 Res.: 500 gr. ryst, kinder meel of kinderbiscuits. Bonkaarten KG 606 880 BMV: 250 gr, boter 881 BMV125 gr. margarine. Bonkaarten LD, LE 606 755, 756 vleesch: 100 gr. vleesch, D 52, E 52 melk: 6 L, melk. Tabakskaarten enz. T 33: 2 rants, tabaksart. V 33: 100 gr. choc, of suiker werken. X 33: 2 rants, tabaksart. Be bonnen voor melk zijn geldig t.m. 29 Juni. Het aardappelrantsoen zal nader en afzonderlijk worden be kend gemaakt. Gedurende deze 14 da gen wordt 100 gr. vleesch extra be schikbaar gesteld. In totaal heeft men dus over 500 gr. de beschikking. Van 30 Juni t.m. 6 Juli zuilen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aard appelen, vet, jam, thee, tabak, ver snaperingen en huishoudzeep. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op 21 Juni worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen yoor vleesch, melk en aardappelen, waar op eerst m.i.v. 24 Juni mag worden afgeleverd. KRUIMELTJES -• Amerika zal China militaire assistentie en raadgeving bieden bij de moderniseering van zijn gewapende strijdkrachten. Wetsontwerpen, die hiertoe strekken, zijn bij het Congres ingediend. Briefpostverkeer met Duitschland is weer mogelijk. Toegelaten zijn brieven en niet-geïliustreerde briefkaarten tot 20 gram. Alleen mededeelin- gen van persoonlijken aard zijn veroorloofd. Laatste berichten. DE INDONESISCHE TEGENVOORSTELLEN. De Regeeringsvoorlich- tingsdienst deelt mede: dat de door Sjahrir overhandig de voorstellen omvatten het sluiten van een verdrag, in houdende in hoofdzaak een de facto erkenning van het gezag der regeering van de Republiek Indonesia over Java en Sumatra en de sa menwerking met die regee ring tot de vestiging van een Indonesischen vrijen staat, die met Nederland in een bondgenootschap zal treden. De vijandelijkheden zullen worden gestaakt en van weerszijden geen uitbreiding worden gegeven aan de in genomen posities en aanwe zige troepenmachten. Vertegenwoordigers der buitengewesten zullen deel nemen aan de onderhande lingen over de vestiging van den Indonesischen vrijen staat. Een bijzondere verhou ding daartoe en tot het Ko ninkrijk der Nederlanden zal worden geschapen voor die gebiedsdeelen, die bezwaren maken tegen een onvoorwaar delijke toetreding. Over deze verhouding zal na drie jaren verder bij volksstemming worden gedecideerd. De regeering bestudeert de thans ontstane situatie. De „Johan de Witt" te Amsterdam. Gistermiddag kwam de Johan de Witt met 1150 repartrieerenden aan boord te Amsterdam aan. Bidault president van Frankrijk. Bidault Is tot president van Frankrijk gekozen met 384 item- men voor. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilhelminadorp, J, v, d, Sar te Moerdijk; te Stavealsae, W, .T Kotert te gghaliéwijk

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1