Wijziging dtr Ziektewet. Schaccztioes... Bahds-ck Gillette is er weer! DUITSCHLAND, Het Duitsche probleem. Annexatie van Duitsch grond gebied. Wanneer de Rijksconferentie. De invasie in Te vroeg medelijden. Wie kent niet dien typischen roep van de Arnemuidsche visschersvrouwen in de straten van onze Zeeuwsche steden en dorpen! De rgmpen van den laatsten tijd hebben echter het Arnemuidsche visschersbedrijf wel op zegr tragische wijze in 't middelpunt der be langstelling Een slingerende weg, eerst bedrijf. Van de in 1943 gestolen langs een hoog met gras be- schepen is bekend, dat er 10 in groeiden dijk, daarna over dien Duitschland zijn terechtgeko- dijk zelf, waar tot vreugde van men. Van S daarvan is de juiste den fietser het wegdek over- plaats van. ligging bekend, vloedig van macadam is voor zien, leidt inaar Arnemuiden. De haven nog niet Een tientallen meters hooge bruikbaar, schoorsteen, omringd door een Er is nog een andere belem- complex tabrieksgebouwen, de mering voor de Arnemuidsche industrie van Philips van Hou- visschersvloot, die gelegen is in ten, staat rechts van den dijk, even voor den ingang van het dorp. Wie hier vreemdeling is genoemd worden. Nu zijn er j I in het Bouwplan 1946 wel 5 wo- ••(ningen toegewezen, doch het is de vraag, of die dit jaar nog ge bouwd kunnen worden. Ook de uitvoering van het ui'hreidingiplan, dat voorziet in den bouw van 75 woningen voor het jaar J947t nog wel 6P zich laten wachten Binnen de kom yan het dorp is plaats veer ongeveer 2<j woningen, 1 maar ook hiervoor bestaan al-1 leen nog maar de plannen. j Waar Arnemuiden ook drin- j gend behoefte aan heeft, is een nieuwe rioleering. De tegen woordig afvoer is niet in orde en verouderd. De buizen zijn veel te klein geworden, enz. In het nieuwe plan is hierin voor zien. Een goede vooruitgang voor het dorp zal zijn, dat het bo- zal even tijd noodig hebben, het gemeentehuis te vinden door de nauwe straten, waar het éénrichtingsverkeer is in- het feit, dat zij de eigen haven vengrondsche electrische net niet kan gebruiken. Dit komt, verdwijnt. Kabels voor het on- doordat de brug over de Arne, dergrondsche net liggen al ge- een draaibrug, nog steeds niet reed en er kan onmiddellijk be is hersteld of vervangen. Op gonnen worden, wanneer het het oogenblik ligt daar nog niet zou ontbreken aan werk- steeds de Bailey-brug. Wel is lieden. Het is te hopen, dat gevoerd, maar waar het toch de haven in den tijd, dat het hiervoor spoedig een oplossing nog wel eens gebeurt, dat een water nog niet geregeld kon zal worden gevonden, auto, die een stilstaanden wa- WOrden, uitgebaggerd, zoodat inHnetrip gen moet passeeren, moet te- ;n de toekomst, wanneer ook de j rugrijden. beschoeiing der haven, diegron- Arnemuiden zijn enkele Arnemuiden is Roode Kruis- dig werd vernield, hersteld zal grootere ondernemingen voor dorp geweest in de bevrijdings- z;jn> de schepen een goede aan- he' verwerken, het verduurza- dagen. Het zat toen vol met legplaats zullen hebben Zoo- men en2, van producten der „angsf'-evacué s uit de Wal- lang de ejgen haven niet 'bruik- zee- Momenteel zit hierin niet chersche gemeenten. Maar het baar is genieten de schepen veel. KanK- De grootste belem- dorp heeft niet veel kunnen be- gastvrijheid in de havens van merken van zijn bevoorrechte Vlissingen en Veere. Het is positie. Vijf dagen en vijf nach- niet ZO(?_ dat de schepe„ netjeb over die havens zijn verdeeld, maar de visschers voegen zich bij de vloot, die de meeste visch aanvoert. ten heeft het onder vuur gele gen en het heeft daarbij niet minder dan 5000 granaten te incasseeren gehad. Duitschers zaten er niet in het dorp, mis schien wel te dicht er bij. Hoe het ook zij, het dorp heeft een zware tol moeten betalen. Er vielen 50 slachtoffers, zoowel onder de eigen bevolking als onder de evacué s. Behalve twee totaal vernielde wonin- mering voor het weer normaal in bedrijf stellen van die bedrij ven zijn wel de vervoersmoei- Ujkheden. Zoo ligt de fabriek van Philips-van Houten, die anders vele bewoners van het dorp een bestaan verschafte, op stil. het oogenblik practisch Slechte woningtoestanden. Ook een garnalenpellerij kan Nu nog iets over Arnemuiden niet draaien, omdat de aanvoer zelf. Wat de woningtoestanden te gering is. Wanneer deze be- betreft, kan gerust worden ge- ter zal worden en ook de zegd, dat daarin de grens van transportmoeilijkheden meer en het toelaatbare zeer dicht gena- meer verdwijnen, zal dit van derd is, zoo die grens al niet is gunstigen invloed zijn op de gen werden er zestig zwaar be- overschreden. Op een bevolking industrie, die nauw samenhangt schadigd, terwijl 500 huizen van ruim 3000 zielen zijn nog met het bestaan van dit zoo ge lichte schade opliepen. Het ge- geen 600 woningen beschikbaar heel aparte Wakhersche dorp. meentehuis kreeg enkele vol- en het normale type huis op dat in de visscberij het hoofd treffers; aan kerken en scho- dit dorp kan nu niet direct ruim middel van bestaan vindt, len werd een schade van eenige tienduizenden guldens toege bracht. De visscherij. Wie Arnemuiden zegt, denkt onmiddellijk aan garnalen, tong, bot, bakvisch enz En zonder de vischvangst is dit dorp ook niet denkbaar, "want het is het hoofdmiddel van be staan. Het is hier als op alle visschersdorpen; de trek naar het water zit er van kleinsaf in en wanneer de school achter den rug is, bestaat er voor de zoontjes van den visscher geen grooter heerlijkheid dan mee te mogen gaan met vader en uit te varen de Noordzee op, op jacht naar visch, in het snik- heete vooronder koffie te slur pen en aan dek mee te helpen, om de netten in het water te krijgen. Maar op het oogenblik is het zoo rooskleurig niet. Want steeds weer loert de zee op prooi en helaas heeft zij nogal eens succes. Zooals on langs weer, toen 7 levens ver loren gingen. Dan staan de visschers even perplex. Maar het leven moet voortgaan en vrouw en kinderen moeten eten. En eenige dagen later va ren ze weer uit, omdat ze niet anders willen of kunnen. Is het de zee, die altijd weer trekt? Is het de bittere noodzaak van het levensonderhoud? Of is het de goede besomming, die ge. Een in opdracht van de Stich ting van den Landbouw samen gesteld rapport betreffende de in vloeden, welke de annexatie van een bepasld gedeelte van Duitsch grondgebied zou hebben voor den Nederl. landbouw, komt tot de volgende conclusies: 1. „Indien tot annexatie wordt overgegaan heeft de landbouw be lang bij een zoo dun mogelijk be volkt gebied om haar bevolkings overschot op te vangen. Een en ander volgens Plan C zonder be volking of een zoo gering moge lijk aantal verspreid wonende Duitschers. Hoe minder Duit schers, hoe beter dit den Neder- landschen landbouw past. 2. De structuur van den land bouw en het landbouwbedrijf in het annexatiegebied zal geheel moeten worden ingesteld op de behoefte van Nederland, dus veel graanbouw en overwegend groo tere bedrijven van circa 50 ha. Hiernaast vinden natuurlijk wel enkele kleine bedrijven een plaats voor locale behoeften. 3. Naast plaatsing van ons be volkingsoverschot biedt annexatie, zooals boven omschreven, voor den landbouw vele voordeelen t.a.v. a. Verbreeding van onze land-1 bouwbasis en daarmede van ons volksbestaan. b. Door annexatie zal er binnen de tegenwoordige Nederlandsche grenzen een mogelijkheid bestaan om het „kleine boerenbedrijf" op een betere economische basis te brengen door vergrooting van de bedrijfsoppervlakte tot een ratio- neele productie. Zonder annexatie wordt het kleine-boerenvraagstuk landbouw-technisch nagenoeg on- oplosbaar. c. Grondstoffenleverancier van onze landbouwbedrijven welke veredelingsproducten voor den ex. port voortbrengen. d>. Verbetering van onze han delsbalans. 4. De commissie is er zich van bewust, dat, indien aan een an nexatie uitvoering zal worden ge geven, vele moeilijkheden te over winnen zijn. Daarnaast zijn vele problemen, welke niet door land bouwdeskundigen, maar door an dere specialisten moeten worden beschouwd. 5. Indien tot annexatie wordt overgegaan op bovenomschreven wijze, zonder bevolking, biedt dit voor den Nederlandschen land bouw groote toekomstmogelijk heden". Het in plan C bedoelde gebied is in totaal ongeveer 1200.000 ha. groot en omvat de Kreisen: Jever- Varel, Wittmund, Norden, Raden, Aurich, Weener-Leer, Achendorf, Hümmling, Meppen, Bentheim, Lingen Stcinfurt, Ahaus, Coes- feld, Borken, Rees, Cleve, Gel- dern en Mors. Deze laatste Kreis komt ongeveer voor de helft in aanmerking. Gezaghebbende Nederlandsche kringen in Batavia zijn van mee ning, dat het onmogelijk zal zijn de rijksconferentie tegen half Augustus bijeen te roepen, zooals hier en daar in Nederland wordt verwacht. De besprekingen, gedu rende welke o.a. de vertegenwoor digers voor de rijksconferentie zullen worden aangewezen, zullen eerst m de tweede helft van Juli beginnen. Men acht het onwaarschijnlijk, dat deze besprekingen voor half Augustus zijn beëindigd. De Minister van Sociale Zaken heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging der Ziektewet. Voorgesteld wordt buiten twijfel te stellen, dat onder arbeider in den zin van Arti kel 1 der Ziektewet in begin sel ook de ambtenaar begre pen is. Een der andere wyzigingen betreft Art. 45, hetwelk niet toelaat, dat een arbeider aan ziekengeld en aan loon of an dere uitkeeringen ter zake van ziekte tezamen meer ontvangt dan acht gulden per dag. Met betrekking tot verkorte werkweek en premieberekening wordt het volgende opgemerkt In verschillende ondernemin gen vindt thans een verkorte werkweek toepassing, waardoor de Zaterdag vrij is. Het is redelijk, dat, waar bij ziekte over den Zaterdag ziekengeld wordt uitgekeerd, die dag voor de premieberekening als ar beidsdag wordt beschouwd. Rommel was afwezig. Hitier sliep. Het Zwitsersche blad,, Der Bund" heeft een passage uit „Offiziere gegen Hitier" gepubli ceerd waarin het volgende voor komt: „Toen op 6 Juni de invasie begon, was men van Duitsche zijde verrast. Rommel was toen, ondanks het door Hitier uitge vaardigde verbod tot het nemen van verlof, naar Ulm gevlogen om den verjaardag van zijn vrouw te vieren. Zijn stafchef moest hem telefonisch trachten te be reiken om hem van het gebeurde op de hoogte te stellen. Tegelijker tijd werd het bericht aan het oppercommando van de weer macht medegedeeld. Men waagde het niet, met het oog op het vroege morgenuur, generaal Jodl te wekken, zoodat deze pas om 9 uur 's morgens het bericht van de invasie veraam. Jodl, op zijn beurt, wachtte nog een uur, al vorens Keitel op de hoogte te stellen. Zoowel Jodl als Keitel hielden zich aan het bevel, den slapenden Hitler niet te wekken. Eerst des middags vernam ook Hitier, dat de invasie begonnen was. Achter den Atlantikwall stond een tankkorps opgesteld, welks taak het was de landingstroepen te vernietigen. Het inzetten van dit korps moest door Hitier zelf geschieden. Noch Rommel, noch Rundstedt mochten het bevel tot aanvallen aan dit korps geven. Toen Hitier eindelijk bevel gaf tot den aanval, was het reeds 2 uur 's middags. Inmiddels had de Amerikaansehe luchtmacht de spits van dit korps voor het groot ste deel uitgeschakeld, zoodat de tegenaanval te laat en zonder élan werd uitgevoerd. Door de grootste suikerraffinaderij in Europa, te Dinteloord, wordt met kracht gewerkt om het suikerprobleem in ons land tot oplossing te brengen. Anefo P. (Van 'n specialen correspondent) zooals ik het zag. XI. Arbeid onder de jeugd, socialisme niet: Gij zult uwe vij- Omtrent den arbeid onder de ?"den haten!? De kerk hield de maakt wordt? Het is'niet een- Jeugd,vertelde Pastor Frick, dat uw" Hj^I den lief 1 Hier lag de kern van het eigenlijke conflict. De opbouw van het jeugdwerk is nu weer in vollen gang. De Engelschen verleenen alle mede werking, maar er zijn natuurlijk allerlei moeilijkheden op het ge bied van voeding, huisvesting, enz. Overal worden echter weer de voudig, het karakter van deze onmiddellijk nadat Hitier aan de menschen te analyseeren. Wel- macht was gekomen werd bepaald, licht spreken al deze factoren dat de jeugd alleen georganiseerd een woordje mede. mocht zijn in de Hitlerjugend en Maar toch dient ernstig de den Bund Deutscher Madchen, die vraag onder het oog te worden zuiver nationaal-socialistisch wa- gezien, of het nog langer ver- ren ingericht. Onderhandelingen antwoord is de visschers naar leidden er toe, dat het vroegere zee te laten gaan. Kan dit zoo kerkelijke jeugdwerk mocht wor- doorgaan of moet er een ver- den voortgezet onder jongelieden bod worden uitgevaardigd? van 18 jaar en ouder. iandda„pn behouden -hier en Want Arnemuiden telt als ge- De organisatie van het meuwe zelfs w^er mH btu"^éschaL volg van de rampen in de afge- jeugdwerk nam Pastor Fr ckniet De ban<J tusschen kerk en je d. loopen maanden nu reeds 12 meer ter hand. Dit had hij over- verc€n;„in„sleven die tijdens het weduwen en 23 vaderlooze kin- gedragen aan een jongere kracht, b R::k noodéedwoneen hec-h- deren. Het zou op groote be- een zekere Pastor Bopp. Het zou ^rt getrrn zirvermöedeU^ zwaren bij de visschers stuiten, goed zijn, wanneer ik ook met bli: en bestaan 'qp dit terrein is wanneer er een verbod zou ko- dezen Purging graten. Pastor Sg~ tus'schen deEvam men en het zou den voedsel- Frick bood aan, mij er heen te he d Roomsch-Katholie- toestand niet ten goede komen, brengen. Dit gebeurde; spoedig ke te,yk Pastor B Maar nog altijd is toch een daarna waren wij reeds,in d wo- hier8bIij maar meende teHcens menschenleven meer waard dan nmg van dezen jongen Pastor, conega>s (e m(xten waar_ alle materieele overwegingen, waar de heer Frick hartelijk af- Misschien is er nog een andere scheid van mij nam. llmlsme ren aanzie, oplossing, waarvan de moge- Pastor Bopp vertelde mij, dat derzijdsch lijkheid wordt overwogen, n.l. het officieele jeugdwerk, dat, schuwen voor een al te groot op timisme ten aanzien van het „we- om d^ vloot'naar een andere Frick mü reeds had Toen^ tkjroeg .naar de^bem- ViUCUlilU V dll UC ICURU <IU(. plaats van waaruit de vaart verteld, voor de nog met 18-ja- nationaal_socialisme trok meer veiligheid garandeert, ngen verboden was, voortgezet p bedenkelijk gezicht, over te brengen. wac ,n vorm van crnHsn lenst- J. 6. De toestand der vloot. was in den vorm van godsdienst onderwijs vanwege de kerk. de De jeugd, die onder het bereik De Arnemuidsche visschers- moeilijkheden te kampen, want vloot is ernstig getroffen en dit het werd op allerlei wijzen gesa- luerw.js vanwege uc «.c.x. yan d kerk gebleven is niet Hier had men echter met veel nationaal-socialistisch. Maar en kele dingen zijn er toch, die vat vivvi 13 ei lis iig gcneiiieii en uil nee weru op auerici wijzen gesa-u^ku niet alleen door de verliezei boteerd. Herhaalde malen werden der laatste maanden, toen er 4 de kinderen, die hieraan meededen, schepen verloren gingen. Reeds gemolesteerd. Ook de ouders on- in April 1943 werden 16 sche- dervonden dikwijls last. In ver pen door de Duitschers gevor- band hiermede was het aantal derd en weggevoerd. Daarvan leerlingen steeds meer geslonken, zijn er momenteel nog slechts De beste hulp heeft de Bekennt- 4 terug, terwijl bekend is, dat niskirche, zeide Pastor Bopp, er twee gezonken zijn. Maar vooral het laatste jaar, gehad van dat was nog niet genoeg; in Goebbels. Want deze meester- Aug. 1944 vorderden zij er nog- leugenaar loog zoo doorzichtig, maals 18, z.g. in „huur". Deze dat het zelfs de jeugd opviel. Deze zijn gelukkig in Vlissingen ge- keerde zich daarom min of meer bleven. Elf ervan werden tot instinctief af van het nationaal- zinken gebracht, maar daarvan socialisme. Wanneer er dan ook zijn er weer 10 gelicht De een standbeeld moet worden op- Arm. 49 kon niet meer worden gericht, verdient Goebbels er eenl behouden. Van de 10 gelichte vaartuigen zijn er 2 zwaar be- kregen. Zoo is er een angstig- makend gemis aan eerbied voor het leven, zoowel voor eigen le ven als dat van anderen. De jeugd zal veel moeten lee- ren. En daar gaan jaren mee heen. De kerk heeft hier een grootsche taak. Aldus besloot Pastor Bopp het gesprek. M. K. POOL. BIJ ZOUT AANGEBOORD ENSCHEDÉ. Bij de boringen die de Bataaf- sche Petr. Mij. in het Luoterzand nabij Oldenzaal verricht, werd op De predikanten, die het onder- groote diepte eenig zout aange- wijs gaven, werden extra door de troffen. Of er hier exploitatie- schadigd. De anderen worden Gestapo in de gaten gehouden, mogelijkheden aanwezig zijn, zal successievelijk gerepareerd. En- Daar was van hun kant ook alle nader onderzocht moeten worden, kele daarvan zijn reeds weer in reden voor. Leerde het nationaal- De boringen worden voortgezet. DE RELLETJES IN DUINDORP. Gedetineerden in wanhoopsstemming. Bij het onderzoek naar de ge beurtenissen in Duindorp is ge bleken, dat de ontstemming niet gericht geweest was tegen de be waking of voort zou spruiten uit het ontbreken van faciliteiten die men elders wel genoot, maar eer der gezocht moet worden in een wanhoopsstemming. Zoo verklaarde een hunner toen de commandant van de buitenbe waking hun naar de oorzaken vroeg: „wij hebben niets tegen de bewaking en evenmin klachten over de behandeling. Maar wij zijn wanhopig. Velen van ons zijn hier al 14 maanden, zonder verhoord te zijn. Wij hebben de rel letjes alleen veroorzaakt om de buitenwereld te laten merken, dat wij hier nog zitten. De plaatsvervangende comman dant van de binnenbewaking gaf als zijn oordeej.te kennen dat men de gebeurtenissen inderdaad moet zien als een gevolg van de vol komen gedesillusionneerde stem ming bij de betrokkenen. Het zijn alleen wanhopige menschen die gehunkerd hebben naar een ge legenheid om te demonstreeren. Zij zijn ten einde raad en zeg gen: alles liever, zelfs de dood, dan deze moordende onzekerheid. Volgens de laatste berichten is thans alles rustig en is iedereen weer aan het werk. VISCHVERKOOPERS WEIGEREN HARING AF TE NEMEN. In een druk bezochte vergade ring van vischwinkeliers, visch- handelaren en vischventers te Scheveningen is besloten geen ha ring van de schepen af te nemen, alvorens een wijziging is gebracht in den prijs van de maatjesharing, die op 8 cent per stuk is vastge steld. Ook het vastgestelde tarief voor het schoonmaken van de haring (een cent per stuk) werd algemeen onvoldoende geacht. Behoefte aan puntdraad. Blijkens opgaven van de pro vinciale voedyelcommissarissen is voor ons land noodig 18.000 ton puntdraad. Dat is bij een lengte van 8 M. per K.G. in totaal 144 millioen meter of 3% maal den omtrek van de aarde. Vermoedelijk wordt hier wel een weinig overvraagd. Wat gebeurt er met de Duitsche industrie? - Ondergedoken tech nische deskundigen. Een van de voornaamste punten op de agenda van de bijeen komst der „vier ministers" te Parijs, is Duitschland. De ministers hebben een rapport ontvangen, dat is opgesteld door het internationaal comité voor studie der Europeesche kwes ties. In dat rapport wordt de positie van Duitschland uitvoerig behandeld. Het is samengesteld na bestudeering van officieele gealliëerde documenten en van nog niet gepubliceerde bescheiden, die sinds de bezetting in Duitschland zijn gevonden. In de eerste plaats zegt dit rapport, dat het nazi-plan om het aantal Duitschers in West-Europa overheerschend te maken, in zekeren zin is gelukt. Immers, de bevolking van Duitschland groeide sedert 1933, toen Hitier zijn politiek begon, van 67 mil lioen tot 74 millioen, terwijl de naburige landen als gevolg van de uitroeiïngsmethoden tijdens den oorlog tezamen meer dan 15 millioen inwoners verloren. Dan gaat het rapport in op de plannen der nazi's voor de Duitsche industrie. Eerst was Hitier voornemen, in eigen land ook de tactiek der „verschroeide aarde" toe te passen .en alles te verwoesten, dat in handen van den tegenstander dreigde te vallen Op 29 Maart 1945 gaf hij dit plan volkomen op, na langdurig! besprekingen met Speer en industrie-magnaten, die de fabrieken vertegenwoordigden van Krupp, Rechling, Messerschmitt, Rhein- metall, I.G. Farben en andere firma's. Besloten werd toen, de industrieën slechts korten tijd onbruikbaar te maken, zoodat de oprukkende geallieerden er geen direct nut van zouden hebben. Zeshonderd twee en vijftig economische en technische deskundigen van de Duitsche industrie kregen toen bevel, in neutrale landen onder te duiken. Zij zouden de aan gewezen personen zijn om de wederopstanding van het „Reich" voor te bereiden. Van deze 652 zijn slechts wei nigen door de geailiëerden opgepakt. De meesten zitten óf in neutrale landen, óf in onder gealliëerde controle staande gebieden. Zij z\jn moeilijk te vinden, omdat slechts van enkelen de namen bekend zijn Intu8schen zouden deze deskundigen een hoop kwaad kunnen doen, vooral omdat de Duitsche oorlogsindustrie veel minder ernstig is gehavend, dan op grond van de zware bombardementen verwacht zou kunnen worden. Betrekkelijk bescheiden reparaties zijn noodig om enorme wapenfabrieken, als die van Krupp, weer op volle toeren te brengen I In verband hiermee is van beteekenis, dat in het rapport van het comité wordt voorgesteld, het Ruhrgebied te internationali- seeren en onder controle der vereenigde naties te plaatsen. Als vaste leden in den raad van bestuur noemt het rapport de buur landen, Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland, terwijl ook een der bezettende machten permanent in den bestuursraad zou moeten zitten. Het rapport beveelt den ministers der Groote Vier ernstig aan zoo spoedig mogelijk een vredesconferentie te beleggen, waarop alle gealliëerde landen vertegenwoordigd zijn en in het belang van een spoedige regeling der vraagstukken, die een ieder raken, een eind te maken aan de prestige-politiek, die sinds het einde van den oorlog veel moeilijkheden heeft veroorzaakt. De voedselsituatie in de Brit- sche zóne van Duitschland is ver re van gunstig. Aan den invoer van voedsel en andere noodzake lijke maateregelen hebben de En gelschen, die toch al slecht in hun betalingsmiddelen zitten, 80 mil lioen pond sterling te betalen. Het is geen wonder, dat zij er een beetje genoeg van krijgen. Vroeger was het zoo, dat de over winnaar oorlogsschadevergoeding kreeg van het overwonnen land. Althans wat de Engelschen be treft, gaat het er nu naar uitzien, dat Duitschland niet zoozeer schadevergoeding zal betalen als wel zelf door zijn overwinnaars geholpen zal moeten worden. De Engelschen, aldus de „Nieu we Nederlander", redeneeren met recht zoo: wij kunnen de Duit schers niet aan den honger over geven, omdat honger ontevreden heid zou veroorzaken en een poli tieke onrust, die hoogst nadeelig kan zijn voor de toekomst van Engeland. Tot zoover accoord. Maar men leest van tijd tot tijd in de Engelsche pers ook roerende verhalen over Hamburgsche ge zinnen, die 's Zaterdags en 's Zondags de omgeving afstroopen om een paar extra kilo's aard appelen op den kop te tikken welke hun dan soms nog worden afgenomen door de Duitsche po litie, als zij terugkeeren. Wij worden door zulke ver halen onwillekeurig herinnerd aan de hongertochten van den laatsten oorlogswinter in Nederland, aan de dappere vrouwen, die van de westelijke steden op en neer fietsten naar Friesland om levens middelen te halenen aan de vriendelijke Duitsche soldaten, die dan soms, vlak vóórdat zijn hun bestemming bereikten, de reis vruchteloos maakten door alles weer af te nemen. De Engelschen hebben iets minder meegemaakt dan wij op dit gebied van den honger. Waar inderdaad hongers nood dreigt, moet worden inge grepen, niet alleen omdat anders b.v. onschuldige kinderen mee lij den, maar eenvoudig op grond van zakelijke overweging, dat honger onrust veroorzaakt. Doch onze Engelsche vrienden mogen het ons ten goede houden, de toestand in vele bezette gebie den is zoodanig geweest en de toestand in sommige gebieden op aarde is nog heden zoo dicht na bij den hongersnood, dat tranen over het lot van Duitschland niet al te gauw moeten komen en goed gemotiveerd moeten zijn. De Duitschers hebben altijd de kunst verstaan indrukwekkend te kla gen. Wanneer thans de publieke opinie in de door de Britten be zette zóne terugkeert tot het oude thema: „dan was Hitier toch nog beter", is dat minder dan ooit geschikt om ons tot medelijden te doen neigen. DE DISTRIBUTIE VAN BANANEN. De aangekondigde distributie van bananen voor kinderen heeft vertraging ondergaan, daar het schip met bananen, dat op 15 Juni in Rotterdam werd verwacht door machinestoring zijn route heeft moeten wijzigen. Eind Juni hoopt men met de di stributie te kunnen beginnen. VACANTIE IN HET BANKET BAKKERSBEDRIJF. Door de Rijksbemiddelaars is ten aanzien van de vacantie in het bakkersbedrijf bepaald, dat iedere werknemer, die op 1 Mei gedu rende ten minste een jaar onaf gebroken bij denzelfden werk gever werkzaam is geweest, recht heeft op 12 vacantiedagen met behoud van loon. Van deze vacan tiedagen zullen zooveel mogelijk 6 dagen aaneengesloten worden gegeven tusschen 1 Mei en 1 Oc tober. De overige vacantiedagen zullen als zgn. snipperdagen door den werkgever worden vastge steld in overleg met den werk nemer. DE OPLEIDING VAN MILITAIREN. Volgens het agentschap Belga zou in Nederland het gerucht de ronde doen, dat de Nederlandsche regeering den Belgischen minis ter-president verzocht zou heb ben, officieren beschikbaar te stellen voor de opleiding van Ne derlandsche militairen. De Belgische premier heeft ver klaard hiervan niets te weten. Te bevoegder plaatse in Den Haag wordt verklaard, dat de Nederlandsche regeering nooit een stap als waarvan het bovenver melde gerucht spreekt bij de Bel gische regeering heeft gedaan. Bonnen-diefstal. Duizenden bonnen, in hoofd zaak margarinebonnen, zijn door eenige ambtenaren van het distri butiekantoor te Utrecht verduis terd en te gelde gemaakt. In zes weken hebben de fraudeurs f 10.000 verboemeld. DE WERELD SUIKERPRODUCTIE. Het bureau voor de buitenland- sche landbouwbetrekkingen van het Amerikaansehe ministerie van Landbouw raamt de wereld suikerproductie van den oogst 1945-'46, welke op het oogenblik aan de markt wordt gebracht, op 27,2 millioen short ton, d.i. 75.000 ton minder dan het vorige seizoen, en 7.3 millioen ton min der dan het gemiddelde der jaren 193S-39. Na Jaren van scheerellende komt Gillette ons bevrijden I Gillette Standard lOct.p.mesje. (Ingez. Med.) De verhoogde kolertprijs. Mag niet zonder meer op de afnemers worden verhaald. In verband met de op 1 Juni j.l. toegestane verhooging van de prijzen van industriekolen maakt de directeur-generaal van de prij zen bekend, dat de daaruit voor het bedrijfsleven voortvloeiende hoogere kosten door ondernemers niet zonder toestemming van hun afnemers mogen worden doorbe- j rekend. 1 Slechts in die gevallen kan toe stemming tot prijsverhooging worden verleend, waarin kan wor den aangetoond, dat de winstge vendheid van het bedrijf bij nor male bezetting dreigt verloren te gaan, zulks met inachtneming van eventueele winsten op export orders. Verzoeken om prijsverhooging van dezen aard kunnen alleen in behandeling worden genomen, in dien zij van de vereischte beschei- den zijn vergezeld. Afifi Pasja, die zijn tijdelijke functie van voorzitter van den Veiligheidsraad heeft beëindigd, heeft bij zijn vertrek naar Cairo gezegd, dat hij zeer optimistisch is over de geheele toekomst van deze organisatie.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2