Insinuaties? Dringende oproep om onze berooide iandgenooten te helpen. De Kabinetsformatie. KRUIMELTJES Stichting Herstel Zeeland 1945. Laatste berichten. De Kabinetscrisis. DE BILT ZEGT» Koei. Wisselende bewolking met enkele buien. Koel weer. Ma tige, tijdelijk krachtige Weste lijke wind. Ds S. P. de Roos te 's H. H.kinderen schrijft ons Uw blad van 17 Juni bevatte een hoofdartikel „De Indonesi sche Revolutie". Het viel mij op, dat U daarin schrijft van de predikanten v. d. Brink en Verkuyl en andere zendings arbeiders „Zij worden met name door de organen van de „nieuwe orde" uitbundig toege juicht". De uitdrukking „nieuwe orde" in dit verband komt mij toch wel als volstrekt ontoe laatbaar voor. Het is Uw goed recht om het niet eens te zijn met die organen, die een andere overtuiging inzake Indië heb ben, en formeel hebt U in zoo verre gelijk, dat die organen niet alleen op „herstel", maar ook op „vernieuwing" het ac cent leggen. Als in bezettings tijd de term „nieuwe orde" niet een zeer bepaalde beteekenis had gekregen, was er niets te gen om deze uitdrukking nu te gebruiken in de door U gebe zigde zin. Maar nu houdt het gebruik van deze term een on dubbelzinnige insinuatie in, dat Uw tegenstanders, met name die zich om de Partij v. d. Ar beid groepeeren, eigenlijk Na- tionaal-Socialisten zijn, terwijl U heel goed weet, dat deze te genstanders een minstens even felle afkeer van het Nationaal- Socialisme hebben als U en het U misschien ook wel bekend is, dat de manier, waarop indertijd Mussert c.s. over Indië schre ven, heel wat verder van Uw tegenstanders af staat dan van de wijze waarop U Uw ziens wijze propageert. De echte Na- tionaal-Socialisten spraken gaarne over „gezag" en waren uitgesproken voorstanders van wapengeweld. Natuurlijk, als twee hetzelfde zeggen i s dat nog niet hetzelfde, en ik heb er geen behoefte aan, U N.S.B.- neigingen in de schoenen te schuiven, maar ik vind het ook van U een unfaire strijdmetho- de, om met dergelijke insinua ties te werk te gaan, die veel te verbeten worden gebruikt om als scherts te zijn bedoeld. Het is mijn roeping niet om de Partij v. d. Arbeid te ver dedigen. Maar wel om op te komen voor de zuiverheid der strijdmethoden van ons, Chris tenen. Politieke aspiraties heb ik niet, maar als ik deze had zouden ze juist door dergelijke methoden, waarin met name het blad „Trouw" uitblinkt (ik heb het gelezen tot ik er van walg de), in een richting gedreven worden, tegengesteld aan een zaak, die niet anders dan met dergelijke middelen verdedigd kan worden en dan nog den eerenaam „Christelijk" voert. Mag ik naar aanleiding van genoemd artikel nog eeu op merking maken? U stelt tegenover de opmer kingen van de zendingsarbei ders het gezag van mannen als den G.-G., Jhr Tjarda van Starckenborgh e.a. Hier staan ongetwijfeld twee verschillende gezichtspunten tegenover elkan der. Maar ik dacht, dat voor Christenen toch in elk geval het gezichtspunt van de Zen ding praevaleeren zou. Als een Zendingsman over Indië spreekt, vooral ook in verband met de Zending, moet hij toch voor mij meer gezag hebben Het Amerikaansche zeeliedengeschil. Toch stakingen? Ondanks het feit, dat een voor- loopige overeenstemming was be reikt in het Amerikaansche zee liedengeschil, hebben toch bijna 200.000 zeelieden en havenarbei ders het werk neergelegd. Deze staking zal, volgens de leiders der vakvereenigingen, voortduren tot dat de overeenkomst door de plaatselijke bonden volledig is goedgekeurd. Zware branden op New-Foundland. Twee steden staan in brand. Men vreest een nationale ramp. Meer dan 30 boschbranden woeden met niet te stuiten hevig heid over een groote uitgestrekt heid van New Foundland- Twee steden staan in brand en vier an dere worden bedreigd. De branden, die waarschijnlijk door een locomotief zijn ontstaan, dreigen de afmetingen aan te ne men van een nationale ramp, ten zij zware regenval onmiddellijk intreedt. DETROIT DOOR TORNADO GETEISTERD. Tijdens een tornado trad de rivier Rouge huiten haar oevers, waardoor 20 personen gedood en een aantal anderen gewond wer den. Te Sandwich (Ontario) op de Canadeesche oever werden vele gebouwen aan de hoofdstraten bij de rivier vernield. Auto's werden tegen de huizen geslin gerd. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 367 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 19 Juni 1946 Abonn.prijs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te VRssingen, Middelburg en Temeuzeu. Advertentieprijs 12% cent per m.iu. dan een politicus (waarbij ik de politieke richting van den G.-G. nog buiten beschouwing laat), een militair of een zakenman? Het komt ons voor, dat Ds de Roos wel wat hard van sta pel loopt, als hij oordeelt dat de term „nieuwe orde" een on dubbelzinnige insinuatie in houdt. Dat is inlegkunde. Vechten tegen windmolens. Het behoeft toch zeker geen betoog, dat wij er geen oogen- blik aan hebben gedacht om de aanhangers van de Partij v. d. Arbeid, met velen van wie wij schouder aan schouder gestaan hebben in het verzet, als heele of verkapte Nat.-Socialisten aan te duiden. De insinuatie waarvan Ds de Roos gewaagt, beeft alleen in zijn verbeelding bestaan Overigens doet het ons ge noegen, dat Ds de Roos het als zijn roeping beschouwt op te komen voor de zuiverheid der strijdmethoden. Hij za' dan ze ker gaarne met ons protestee ren tegen de voortdurende in sinuaties van organen van de P. v. d. A., waarbij het voorge steld wordt alsof zij, die voor standers zijn van partijformatie op principieele basis, verstokte reactionnairen zijn die alles bij het oude willen laten en wat Indië betreft, terug willen naar de koloniale verhoudingen. Wat de laatste opmerking van Ds de Roos betreft: wij zien niet in waarom bij vraag stukken als nu aan de orde zijn in elk opzicht het gezichtspunt van de zending, beter: som mige zendingsarbeiders zou praevaleeren. Uit den aard der zaak zullen wij ook gaarne naar zendings arbeiders luisteren. Maar daar uit volgt niet, dat het inzicht van mannen als den oud-G.-G. e.a., waaronder vele steunpila ren van de zending, voor ons van geen waarde zou zijn. Het zal bovendien Ds de Roos bekend zijn,dat b.v. Mevr. van Andel—Rutgers, die een leven in dienst van de zen ding achter den rug heeft en die misschien beter dan wie ook in staat is deze dingen te over zien, in het openbaar en met kracht gewaarschuwd heeft te gen de politiek van Dr van Mook, die ook voor de zending de meest noodlottige gevolgen dreigt te hebben. H. K. H. Prinses Juliana heeft Maandagavond in haar kwaliteit van presidente van Ned. Volks herstel, een radiorede uitge sproken „Volk in nood". „Dit is het schrijnende beeld, dat bij mij achter is gebleven, na de verschillende bezoeken, die ik heb ge bracht aan onze geteisterde steden en dorpen. De indruk ken, die ik nog pas den allerlaatsten tijd kreeg in de noodgebieden van Brabant, hebben deze benauwende her inneringen niet verzacht." De actie, die in de komende veertien dagen zal worden gevoerd voor het door Nederlands Volks herstel in het leven geroepen fonds noodgebieden, geeft mij een welkome aanleiding om uiting te geven aan de gevoelens, die bij mij gewekt zijn door de ken nismaking met die deelen van ons volk, die het zwaarste door den oorlog getroffen zijn. De Prinses getuigde daarna van haar groote bewondering voor den moed en energie, waar mede de bewoners van de nood gebieden uit puin en chaos, weer him leven aan het opbouwen zijn onder onzegbaar moeilijke om standigheden. Het is mij dan ook, zoo ver volgde zy, een behoefte om, na dat mijn man en ik in Dene marken, Zweden en Zwitserland den dank van het Nederlandsche volk hebben overgebracht voor alle hulp, die het buitenland ge geven heeft, thans bewondering uit te spreken voor allen in ons eigen land, die zelf hebben aan gepakt en die door hun eigen krachtsinspanning en initiatief al het verwoeste niemandsland in Nederland weer bewoonbaar en vruchtbaar hebben gemaakt. Evenals alle Nederlanders, had den zij in de eerste vier oorlogs jaren te lijden, gehad van terreur, gebrek en koude. Daarna werden zij van huis en hof verjaagd, zoo dat zij de ontberingen van den laatsten oorlogswinter als ballin gen in eigen land moesten onder gaan. Zij hadden slechts nog één wenschzoo spoedig mogelijk weer thuis te zijn. En deze thuiskomst bleek tenslotte meestal het terug vinden van een puinhoop of van een leeggeplunderd huis en van verwoeste akkers. Gij allen luisteraars, die nog rustig in uw oude omgeving zit of tenminste vele van uw ver trouwde bezittingen behouden hebt, beseft ge hoe zeer ge be voorrecht bent boven deze ver jaagde en berooide Iandgenooten? Gij tobt met de algemeene oorlogs gevolgen en zyt misschien geneigd te meenen, dat ge genoeg hebt aan uw eigen moeilijkheden, die ik niet wil onderschatten, maar die ge zelf toch zeker minder zwaar telt, zoodra ge u verplaatst in den noodtoestand van anderen. Het is bijzonder leerzaam, om eens een kijkje te nemen, in de kippenhokken, schuur tjes en bunkers, waarin ook nu nog duizenden van onze Iandgenooten leven zonder veel lucht of daglicht, zon der electriciteit, waterleiding of gas, zonder comfort en desondanks (of misschien juist daardoor?) tevredener dan menig beter bedeelde. Probeert u zich eens voor te stellen, hoe u zich zoudt gevoelen als u met uw gezin van vader, moeder en vijf kinderen moest leven in een kippenhok met een gemiddelde hoogte van 1.60 M. en een uwer was ernstig ziek zon der voldoende verpleegd te kun nen worden. Kunt u zich inden ken in het leed van de vrouw, die door het oorlogsgeweld haar man verloor, en bij terugkomst in haar dorp vrijwel niets meer terugvond van haar ruime woon huis en floreerenden winkel? En toch heeft ook dit gezin den moed niet opgegeven, ook al moeten de moeder en haar vier zoons en dochters van 1622 jaar samen in een varkensstal slapen, die zoo vochtig is, dat zij allen aan rheumatiek zijn gaan lyden. Dit alles en nog ontstellend veel meer ellende bestaat op dit oogenblik in o n s land. De materiaalproblemen voor de woningvoorziening kunnen slechts langzamerhand worden opgelost door de regeering, die doet wat in haar vermogen ligt. Het particulier initiatief heeft niet de taak en ook niet de mo gelijkheid, om de bewoners van bunkers, kippenhokken en te klei- nQ noodwoningen weer een normale huisvesting te geven. Maar het kan er wel zeer veel toe bijdragon, om hun moeilijke levensomstandig heden te verzachten. Prinses Juliana eindigde met een dringend beroep, om te be seffen, dat wy als Nederlanders verantwoordelijk zijn voor onze getroffen Iandgenooten in alle groote en kleine noodgebieden en dit in de komende werken daad werkelijk te toonen. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag In een omvang van 4 pagina's. VREEMDE GEVALLEN IN ARNHEM. Justitioneel onderzoek begonnen. Er zijn, aldus „Groot Arn hem, in Arnhem gekke dingen gebeurd tijdens de her-evacua tie. Uit een onderzoek, dat we weken lang al instellen in ver schillende deelen van de stad blijkt, dat er is gestolen van je welste. Meneer X„ een voor beeld uit tientallen, zag in Juni zijn huis met inboedel nog in tamelijk goeden doen, d.w.z. bijna alles stond er gelukkig nog, De man wass in de wolken, Katholieken voor breede basis? Tegenstrijdige be richten. Naar Trouw verneemt, meent men in parlementaire kringen te weten, dat Prof. Romme den ka binetsformateur heeft weten te overtuigen van de noodzakelijk heid van de vorming van een Ka binet op breede basis. De verde diging van de primaire belangen van het Koninkrijk vordert, mede in verband met de verscherping van den toestand in Ned. Indië, de nationale eendracht, aldus bet standpunt van Prof. Romme. De Rijkseenheid, de Rijksconferen tie en het herstel van orde en gezag in Ned. Indië zijn de voor naamste punten, die bij de kabi netsformatie in het geding zijn. Voor deze belangen zouden alle andere vraagpunten op het tweede plan gesteld moeten worden. Men acht het in politieke kringen niet onmogelijk, dat ter bereiking van een zoo krachtig mogelijke nationale eendracht, de portefeuille van Buitenlandsche Zaken aan Jhr Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, den Ne- derlandschen ambassadeur in Frankrijk, zou worden aan geboden. Het „Vrije Volk" wekt den in druk, dat de vorming van een Roomsch-Rood Kabinet waar schijnlijk is. Maandag heeft de Tweede Ka merfractie van de P. v. d. A. be raadslaagd over een ontwerp-re- geeringsprogram van minister Beel, nadat daarin als gevolg van een bespreking met Mr van der Goes van Naters eenige wijzigin gen waren gebracht. Gisteren zou de Partijraad hier is het dus de partij die be slist over al of niet zitting nemen in een Kabinet met de K.V.P. een besluit nemen. Drie weken later komt meneer X. -terug en vindt een chaos in 't huis van je welste. Het meubilair was voor driekwart gestolen en de dieven lieten geen kaartjes achter. Dit geval is slechts een der vele. Men praat echter over veel erger dingen. Arnhemmers, met welke wij langdurig ge praat hebben, houden vol, dat bepaalde instanties niet vrij uit gaan. Wij vernemen, dat thans een onderzoek vanwege de rijksrecherche wordt ingesteld. Men hoort in Arnhem sensa- tioneele gevallen van menschen, die hun meubels bij een ande ren stadgenoot weten te staan. De juistheid van de bewerin gen te bewijzen is uitermate moeilijk, maar noodig is, dat hier in Arnhem eindelijk eens een diepgaand onderzoek wordt ingesteld, opdat onjuiste ge ruchten de 'kop worden inge drukt, maar werkelijke feiten van onrechtmatig verkregen goederen aan 't licht worden gebracht. Provincienieuws Waarschuwing. De Comm. van Politie te Mid delburg waarschuwt de ingezete nen van Middelburg, Vlissingen en de omliggende dorpen voor een man en een vrouw, die voor de handelsonderneming „Minerva" te Nuenen bij Eindhoven rijwielen e.a. voorwerpen op afbetaling te koop aanbieden. Zij wekken n.l. den indruk, dat deze onderneming bedoelde artikelen buiten de distri butie om kan leveren. Heeft men het volle bedrag afbetaald dan zal natuurlijk blijken, dat hetgeen werd voorgespiegeld^.onjuist is en ontvangt men volgens een getee- kend contract slechts van de gestorte gelden terug. Nog een waarschuwing. De hoofdcomm. van Politie te Amsterdam vestigt de aandacht op Laurens Frederik Wilhelm Ver- meij, geb. te A'dam op 11 Sept. 1885, kraandrijver, die beweert deelgerechtigd te zijn in de erfe nis van een gravin, wier leven hij gered zou hebben. Hij tracht nu argelooze lieden mede-erfgenaam te maken door hen lid te doen worden van een door h<m opge richte stichting. Zijn beweringen moeten echter geacht worden op fantasie te berusten. Zwitsersch bezoek. Maandagmiddag heeft een groep van ong. 30 Zwitsersche dames en heeren een bezoek gebracht aan Walcheren. Om even half 4 arriveerden deze per autobus in Middelburg, vanwaar direct werd doorgere den over Domburg naar West- kapelle, waar de dijkwerken werden bezichtigd. Langs den zelfden weg werd via Middel burg naar Vlissingen gereden, over de boulevards aldaar en over den Ouden Vlissingschen Weg via Middelburg naar Goes, waar de deelnemers aan dezen tocht in diverse hotels werden ondergebracht. De groep is slechts enkele dagen in, ons- land, waarvan één dag VQCW Sé" bezoek aan Zee» land werd besteed. De tocht werd geheel georganiseerd door de Ned. Spoorwegen op aan vraag van een Zwitsersche ver- eeniging. Het ligt in de bedoe ling, om gedurende dezen zo mer meer van dergelijke toch ten te organiseeren. Latere treinverbinding met Zeeland? De Raden van Overleg te Vlissingen en Middelburg hebben een dringend verzoek gericht tot de directie dor Ned. Spoorwegen om zoo spoe dig mogelijk een latere ver binding tusschen het centrum van het land en Zeeland tot stand te brongen, daar men momenteel uitgezonderd op Zondag reeds vroeg in den middag uit Amstordam, den Haag, enz. moot vertrekken om 's avonds Goes, Middel burg of Vlissingen nog te bereiken. Burgemeester van Voorburg. Bij K.B. van 14 Juni, is met ingang van dien datum aan Dr J. A. Nederbragt, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Voorburg, en is met ingang van 1 Juli 1946 benoemd tot burgemeester dier ge meente Dr J. W. Noteboom, oud directeur van de Kuyperstichting te 's-Gravenhage. MIDDELBURG. Zwemliefbebbers moeten nog even geduld hebben. De gemeentelijke zweminrich ting aan den W. Ouden. Haven- dijk, die in de bevrijdingsdagen ernstig werd gehavend, is nu weer netjes opgeknapt. Er is voor de afscheiding van het ka naal een nieuw latwerk ge maakt; de gaten, door granaat scherven veroorzaakt, zijn ge dicht enz. Dat de inrichting nog niet geopend werd, vindt zijn oorzaak in het feit, dat bij een onderzoek van het water door een scheikundige ter plaatse kwam vast te staan, dat zwem men in het kanaal en in de ver schillende 'kaden niet verant woord is uit een oogpunt van volksgezondheid. Momenteel is er nog een on derzoek aan den gang door dr Prienes uit Breda, een deskun dige op dit terrein, wiens rap port dient te worden afgewacht. Zoolang dit resultaat nog niet bekend is, wordt ten sterkste afgeraden (en dit geldt inzon derheid voor de jeugd) in de kaden of het kanaal te zwem men of een bad te nemen. De nooddijkjes, die na den storm van Januari van het vo rige jaar tot stevige dijken zijn gemaakt en die Middelburg zoo goed hebben beschermd tegen het onbetrouwbare water, wor den thans geslecht. Op eenige plaatsen rondom de stad is men bezig de 'klei van deze dijken met paard en wagen weg te halen. Op een centraal punt wordt de grond bijeengebracht, waarna de Polder Walcheren er een bestemming aan zal ge ven, De Middelburgers zullen hierdoor een geliefde wandelge legenheid ikwijt raken. Candidaten voor den raad. C.H.-UnieG. H. Luljcndijk, A. Flipse, Mr P. van Empel, J. IW. Wondcrgem, J. P. Maljers, L. Corstanje, Mr W. H. Ver- maas, J. Ie Clercq, J. de Kuijper, G. Swiers, Partij van den Arbeid: Mr A. J. v. d. Weel, A. J. Berenpas, L. A. Schenk, L. J. Geers, I. v. Loo, Ir. M. de Vnk, A. J. Schuitema, Mevr. A. J. P. C. de Vliegerde Vlieger, L. GoedbloedH. J. Flierman, L. J. Breel, C. A. Minderhout, J. Goossen, M. C. Verburg, Mr P. C. Adriaanse, P. M. de Kleyn, M. P. Simonse. Partij van de Vrijheid: B. A. Hesselink, M. J. Louws, Mevr. E. Tieleman-Modderaar, C. W. D'huy, Ir A. A. Brevet, Mr J. J. Snoep, L. E. Gabriëlse, H. M. Speekman, Mr J. F. C. van Deinse. St. Geref. PartijA. J. Schot, D. Janse, M. v. d. Slikke, D. M. Geuze, C. J. Janse en J. Ver- hage. C.P.N.J. J. de Kok, C. J. Adriaanse, W. A. Fiegen, C. Priester-Hibels, K. Th. Post en J. de Groot. Kath. VolkspartijL. J. v. 't Westende, J. A. M. Lambermont, J. J. Heeren, J. F. Vriens en J. Verheij. A.R.-PartijJ. W. Kögeler, J. S. Hoek, P. Meliefste, M. Wat- tel, S. Caljouw, J. Lorier, B. J. v. d. Berg, L. Lorier, J. Janse en J. Leijnse. VLISSINGEN. Voetbal. De veteranen Vlissingen Middelburg speelden Zaterdag avond alhier op het sportter rein een voetbalwedstrijd ten bate van het fonds Uitzending Sportmenschen naar Engeland, welke in gelijk spel (2—2) ein digde. Om 7 uur stelden de oudjes (die van Vlissingen tel den gezamenlijk 429, die van Middelburg 411 j.) zich op o.l.v. scheidsrechter Kooman. Voor de rust wisten de Vlissing- sche linksbuiten Verhulst en midvoor v. Belzen te scoren, waarmede ze een voorsprong van 20 behaalden. Na de rust waren de M'burgsche vetera nen aan bod en wisten deze het tot 2—2 .te 'brengen. De doel punten werden resp. door den linksbinnen en den midvoor gezet. De Burgemeester is deze week verhinderd spreekuur te houden. KAPELLE. Zaterdagavond gaf de Orkest- vereen. „Inter Nos" van Bieze- linge alhier een concert op de tent. Er was groote belangstel ling. Jammer dat vele personen zich niet rustig konden gedra gen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.19 u., onder 21.03 u. Maan op 0.27 u., under 9.47 u. L.E.. £2 Juni. Hoog water te Vlissingen Donderdag 20 Juni: 6.29 u., 1.81 m., 17.45 u. 1.62 m, RILLAND-BATH. Nadat Zondag door de kom miezen het lijk van den alhier verdronken Dordtschen stuur man is opgepikt, spoelden Maandag twee lijken aan van de Belgische sea-scouts, die op 8 Juni met hun zeiljacht in de omgeving van Bath waren om geslagen en verdronken. OUWERKERK. Het harmoniegezelschap „Nieuw Leven" gaf zijn eerste concert. Het ten gehoore ge brachte kon den toets der cri- tiek glansrijk doorstaan. Opbrengst collecte v. d. Vereen, tot Wekvet schaffing aan Hulpbehoevende Blinden f 119,52. Geslaagd voor het diploma landbouw-administratie dhr D. Boogerd L.Jzn, te Ouwerkerk. OUD-VOSSEMEER. Onder groote belangstelling vond Woensdagavond de over dracht plaats van den grafsteen, die. door oud-patiënten van wij len dokter Lindenbergh aangebo den werd. Namens het comité sprak bur- gem. Versluys, die zei blij te zijn, dat thans door het aanbieden van dezen grafsteen een zichtbaar blijk gegeven kon worden van de liefde van de oud-patiënten voor den overledene. Na de overdracht dankte dhr J. v. d. Klooster, schoonvader van den overledene, namens de familie voor dit geschenk. Vervolgens was er gelegenheid nog een laatste stille hulde aan den overledene te brengen. - Tijdens de tornado in Z.- Ontario en Michigan werd het stadje Ojibway geheel weggevaagd. Ook Windsor werd zwaar geteisterd. Hon derden zijn gewond, duizen den dakloos. Het aantal dooden bedraagt thans 20. In de Changi-gevangenis te Singapore zijn acht Japanners op gehangen, onder wie vice-admiraal Teizo Hara, ex-bevelhebber der vloot op de Andamanen. In bestuursvergadering bijeen. Enkele belangrijke punten aan de orde. Op de bestuursvergadering der Stichting Herstel Zeeland 1945 was o.m. een ingekomen mededeeling van het Hoofd van het Streekbureau Walchereen met betrekking tot den opslag van materialen in het magazijn „Kuiperspoort" te Middelburg. De Middelburgsche aannemers hadden hierop met min of meer leede oogen de aandacht geves tigd. Blijkens deze mededeeling is het magazijn, uitgezonderd wat klein materiaal, groot,en- deels uitgeput, iets, wat door hem zeer wordt betreurd, daar een flinke magazijn voorraad aan een vlot verloop der her stel- en herbouwplannen slechts ten goede kan komen. Zeeuwsche visscherij. Het is gelukt, om met mede werking van de Ned. Bank N.V. te Amsterdam een gunstig tarief te bedingen voor de ver zekering der Zeeuwsche kust- visschersschepen tegen het mo. lestrisico. Tal van schippers hebben hiervan reeds gebruik gemaakt. Er werd voorts ge sproken over de bemoeiingen der Stichting t.a.v. de crediet- verleening door de Herstelbank voor den Wederopbouw der Zeeuwsch<j visschersvloot. Eveneerts kwam aan de orde de vraag, of het i.v.m. het mijnen gevaar en de rampen der laat ste maanden niet wenschelijk is, de visschersvloot tijdelijk naar een andere haven te ver plaatsen, die minder gevaar op levert. Men zal in dit opzicht pogingen in het werk stellen, om een geschikte tijdelijke noodhaven te vinden. De in die haven aan te voeren pro ducten zullen evenwel ter be schikking van den Zeeuwschen handel blijven. Vliegindustrie. Over het contact, dat door de Stichting werd opgenomen met Ir Tromp, Regeeringscommis- saris voor de vliegtuigindustrie, werd verslag uitgebracht. In sa menwerking met andere instan ties zal de aandacht worden ge vestigd op de mogelijkheden, die voor de vestiging van een vliegtuigindustrie in onze pro vincie aanwezig zijn. Herbouw Van Melle te Breskens. Over deze zaak heeft het be stuur der Stichting reeds be sprekingen gevoerd met den Raad voor Herstel en Weder opbouw en met de ministers van Wederopbouw, Ringers, en van Handel en Nijverheid, Vos. Rapporten over dit onderwerp werden ook aan den Minister raad toegezonden. Momenteel is nog geen definitieve beslis sing genomen. Wel is door den Raad van Herstel en Wederop bouw medegedeeld zooals wij gisteren reeds meldden dat de ministers op korten ter mijn een onderzoek instellen naar de vraag, welke industria lisatiemogelijkheden er voor Breskens bestaan als compen satie voor het geval, dat de fa. v. Meile uit Breskens zou ver trekken. Wanneer deze moge lijkheden verwt.kelijkt zouden kunnen worden, zijn bedoelde ministers gemachtigd, om aan Van Melle ontheffing te verlee- nen van haar herbouwplicht in Breskens. In het tegenoverge stelde geval zal de Raad de si tuatie opnieuw onder de oogen zien. Verzoek van de Horeca. Het Bestuur der „Horeca" verzocht de bemiddeling van de Stichting om een zekere priori teit voor het herstel der zwaar getroffen café-restaurantbedrij ven te Middelburg, Dit verzoek IZlq vmvolg jiag. 3. AANVOER VROEGE AARDAPPELEN. Ontevredenheid onder tuinders. In een vergadering van den „Vierbond" de grootste veilingen in Noord-Holland Noord en in West-Friesland omvattende, is be sloten, de aardappelveilingen te sluiten, indien een naar den minister van Landbouw afgevaar digde deputatie geen bevredigen de resultaten bereikt. In veilingskringen heerscht on tevredenheid over het feit, dat de vroege aardappelen, in tegenstel ling met het vorig jaar, worden beschouwd' als landbouwproduct en niet als tuinbouwproduct. Bovendiende vastgestelde prij zen zijn lager dan vorig jaar, terwijl de kosten aanzienlijk ge- (Stegen zijn. Diverse veilingsbe- sturen hebben advies gegeven aan de tuinders geen aardappelen te rooien, zoolang geen gunstiger regeling tot stand is gekomen. Een Roomsch-rcod Kabinet? Gisteren heeft de partijraad en het 'hoofdbestuur van de Partij van den Arbeid een langdurige geheime vergadering gehouden. Na afloop werd het volgende communique verstrekt: „De partijraad van de P. v. d. A. heeft kennis genomen van het resultaat der besprekingen, die namens de Tweede Kamerfractie met den heer Beel zijn gevoerd over de vorming van een parle mentair Kabinet, steunende op de P. v. d. A. en de K.V.P. De partijraad oordeelde, dat wat de grondslagen van een program be treft, de voorwaarden voor een vooruitstrevend bewind aanwezig zijn. Wanneer de samenstelling van het Kabinet hiervoor de noo- dige waarborgen biedt en wanneer dit program en dit Kabinet ook van de zijde der K.V.P. in pro gressieve geest wordt gesteund, zal een constructieve welvaarts- politiek in Nederland mogelijk zijn. De partijraad verzocht de fractie hierop niet alleen thans, maar ook tijdens het optreden van het te vormen Kabinet, het oog gericht te houden". Debarkeering „Johan de Witt". Het s.s. „Johan de Witt" zal hedenmiddag om drie uur te Amsterdam aan de repatriëerings- loods meeren. De debarkeering zal onmiddellijk aanvangen. De West-Indische delegaties naar Walcheren. Vandaag zullen de beide West- Indische delegaties naar Walche ren vertrekken, ten einde daar een stuk verwoest Nederland in oogenschouvt te nemen en een in deuk te ïrijfrea vin den weder- ophipt"".

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1